n Macmillan kan nederlaag aangrijpen om te blijven jVoedselgraanprijzeii in ons land omhoog Diplomaten beleefd door Cliina te woord gestaan Rusland pronkt met voorsprong op V.S. Gelukwens van Kennedy Vollopen machinekamer oorzaak ramp Thresher Aderlatingen L JU) VRIJDAG 21 JUNI 1963 'ank Labour wint verkiezingen in Leeds Revolte in eigen kring de baas? In tegenstelling tot wat werd verwacht schijnt premier Mac millan de revolte binnen zijn partij op geruisloze wijze de baas te zijn geworden. Er werden al lerlei speculaties gemaakt over een eventueel aftreden en het noemen van namen van opvol gers was niet van de lucht. 1 - EEG-ministers akkoord ïj pjHeffingen nu verlaagd >5,2 (2\ a: BI kist I 143,4), iet-injDe prijzen van de inheemse geldhedergranen (gerst, haver, etc) allen in Nederland met ongeveer 1 cent per 100 kg. omhoog gaan e viepgevolge de overeenstemming it- n het gebied van de graanprijzen *progfelke landbouwministers van kt. Hip E.E.G. vannacht aan het einde in vafen een tweedaagse vergadering £jjlo^bben bereikt. ie prijzen voor de uitheemse voeder- nen en voor rogge zullen in ons land u grond van de thans getroffen maat regelen niet ongeveer 1 gulden per 100 °at i stijgen. Deze geringe verhogingen zijn dingen uitvloeisel van de prijsaanpassin- ordei^n voor granen en van de aanvaarding rtner%n de door de Europese commissie orgestelde kwaliteitsnormen voor be- ,alde graansoorten, waaraan de minis- rraad zijn goedkeuring heeft gehecht, de h !i"f 1 artve /ïjfelfl De prijzen voor tarwe werden niet ïwijzigd. Voor gerst en rogge de minimumprijzen resp. met 8 DM verhoogd, terwijl de max cenzen ongewijzigd bleven. Voor erd de ondergrens van de richtprijs et 12 DM verhoogd. De drempelprijzen fr de zgn. nietrichtprijs-granen wer- als volgt vastgesteld, oor, maïs op tenminste 93 procent ten hoogste 109 procent van de gerst- hjs. Voor sorghum op tenminste 90 rocent en ten hoogste 105 procent van [gerstprijs en voor haver op tenminste procent en tenhoogste 100 procent van 1 gerstprijs. Bovendien aanvaardden t ministers aanpassingen aan de door e commissie voorgestelde normen voor een Europese standaardkwaliteit, het- «UTèen er onder meer toe leidt dat in luitsland de gerstprijs met 6 DM pèr '5£f>° zal worden verlaagd. Een toenadering van de graanprijzen Jeft tot gevolg dat dc heffingen op de Ired met 3 DM len worden verlaagd. Het Nederlandse standpunt ten aanzien van de a/braak van het graanelement in de veredelings- produkten is thans door de ministerraad aanvaard. Varhens Na onderhandelingen die vrijwel een geheel jaar voortsleepten is de raad er tevens in geslaagd overeenstemming te bereiken over de liberalisatie, onder het stelsel van heffingen, voor de handel in afsnijdingen van varkens, vleeswaren en conserven van varkensvlees. Met in gang van 2 september, voorlopig voor een periode van een jaar, zal dit nieuwe stelsel in de plaats komen V£ tingenteringen. die thans nog produkten bestaan. De ministers hebben tenslotte een ak koord bereikt over een (zij het gerin ge) verlaging van de sluisprijs voor ge slachte kippen. Hij werd van 2.90 DM op 2.84 DM per kg gebracht. Deze ver laging was 9 Pfennig per kg minder dan de commissie had voorgesteld. rijke leden van de conservatieve par tij en het verwonderlijke was dat een van de voormalige bestrijders van de premier, sir Derek Walker-Smith, de critici van de premier wees op de ge varen van aftreden en het uitschrij ven van verkiezingen op dit moment die ongetwijfeld een forse nederlaag zouden brengen. Dat deze nederlaag inderdaad te ver wachten valt bleek uit de uitslag van de eerste tussentijdse verkiezing die werd gehouden sinds het Profumo-schandaal Britse natie in opschudding bracht. In Leeds moest een opvolger worden geko zen voor de overleden Labourleider Gaitskell. En al was een Labourzege waarschijnlijk, groot was de nieuws gierigheid naar het aantal stemmen dat de conservatieve kandidaat op zich zou vestigen. Verlies In 1959 kregen de conservatieven in de ze plaats 12.956 stemmen en nu waren dat er nog maar 5996. De opkomst was ook niet groot: 65 procent ln vergelij king met 79 procent bij de algemene verkiezingen van 1959. Labour won met een verschil van bijna 13.000 stemmen, vier jaar geleden won Gaitskell met een verschil van ruim 11.000 stemmen. Het percentage van de conservatieve kan didaat ging achteruit van 31 tot 20 pro cent. Het percentage van de liberalen steeg met vier procent. Deze uitslag en de waarschuwing van Walker Smith hebben de tegenstanders van Macmillan aan het denken gezet. De conservatieve Lagerhuisleden die zich bij het debat over Profumo van stem ming onthielden, schijnen van kiezers brieven te hebben ontvangen waarin hun rekenschap van hun houding wordt ge- De premier zelf Prins ten onrechte in gesticht? De Oostenrijkse politie heeft gisteren Ij een onderzoek enig licht geworpen Sde ingewikkelde zaak van de Konink je erfgenaam van grote Arabische erijkdommen, die in een Weens ankzinnigengesticht is opgenomen. Op t achtergrond staat de raadselachtige guur van Koning Saoed van Saoedie- Fabië. Het ministerie van binnenlandse za- tn heeft een onderzoek gelast om te eten te komen of de 22-jarige prins Ab- bellah Binjawali, wiens vader twee laanden geleden in Farijs werd ver oord, op onwettige wijze en tegen zijn riie wil opgesloten wordt gehouden. iDe prins, een kleinzoon van wijlen de lerser van de oostelijke Arabische pro- Incie, prins Aoed al Jawali, beweert ge- tel normaal te zijn. ,,Ik werd door tn truc naar de inrichting gelokt. Men trtelde mij dat ik zou worden behan- èld voor een oorziekte", zo zou hij te- enover Weense kranten hebben ver jaard. Dit gaf de politie aanleiding tot tn onderzoek. •Oostenrijkse kranten hebben gesugge- lerd dat iemand uit de omgeving van loning Saoed. die zelf onlangs een me- Ische behandeling in Wenen heeft on- trgaan voor een maagzweer en nu her- Rllende is in een villa buiten de Oos- tnrijkse hoofdstad, heeft getracht de inge prins „tot zwijgen te brengen" tn te voorkomen dat hij de beschik- |ng zal krijgen over de rijkdommen fin zijn vader. Geen staking in VS bij staalindustrie Werkgevers en werknemers in de merikaanse staalindustrie hebben gis- ren een historisch akkoord gesloten eerste collectieve arbeidsovereen- mst in de staalindustrie, die zonder laking of de bepaling van een stakings- ptum tot stand kwam. Door deze ongekende overeenkomst is e arbeidsvrede in de Amerikaanse laalindustrie verzekerd tot 1965. Mede pardoor zal de campagne voor de pre- lentsverkiezing in 1964 niet ontsierd 1 der staalarbeiders. 1 Het akkoord, dat geldt voor ongeveer 'WO.OOO arbeiders in deze tak van nijver- jeid, werd bekendgemaakt, kort nadat lie 164 leden tellende loonbeleidscommis- lie van de United Steelworkers haar tij lens een conferentie van drie uur goed gekeurd had. Nieuwe slag voor Sowjetunie De Sowjetunie heeft woensdag woedend aangekondigd, dat zij de laatste Chinese brief over het ideologische geschil tussen beide landen niet zou publiceren. Daar op is de Chinese ambassade in de Russische hoofdstad gisteren begonnen afschriften van de brief te verstrekken aan alle diploma ten die er belangstelling voor toonden. Verscheidene westerse diplomaten 1 ven zich naar de ambassade. Hoewel sommigen hunner geen diplomatieke betrekkingen met de Chinezen onder houden werden allen op de ambassa de buitengewoon hoffelijk ontvangen. „Welke talen spreekt u", vroeg de re ceptionist in het Russisch. Wanneer dat gezegd was ontbood de recep tionist een Chinese attaché, die een van die talen sprak. Een hoffelijk gesprekje volgde, soms werd een kopje thee geschonken, en afschrif ten van de brief zoveel exempla ren als nodig waren werden ver strekt. De diplomaat kon vertrek ken zonder dat hem vragen werden gesteld over het land, dat hij verte genwoordigde. Daardoor werden tal van onaangename situaties verme- woensdagavond op de hoogte gebracht van de Russische weigering om de laatste Chinese brief over het ideolo gische geschil tussen beide landen te publiceren. In een Chinese radio-uitzending werd verklaard, dat de weigering van de communistische partij der Sowjetunie om de brief in de Sowjet-pers te pu bliceren slechts kan leiden tot een verdere verscherping van de pole- het werk gegaan zonder enige aandui ding dat hij zelfs maar aan aftreden denkt. Hij heeft een justitieel onderzoek gelast voorbijgaande aan de eis van La bour dat een parlementscommissie van alle partijen dit onderzoek moet voeren. Het Lagerhuis heeft gisteren een motie met algemene stemmen aangenomen waarin Profumo wordt veroordeeld „we gens ernstig gebrek aan eerbied" voor het Huis naar aanleiding van zijn leu gen over de verhouding met Christine Keeler. Dit betekent "het politieke dood vonnis voor Profumo. Het Lagerhuis be schouwt dit als het einde van de relatie met de heer Profumo. Eerste resultaat van Genève: telexakkoord is getekend De overeenkomst tussen de Vere- nigdè Staten en de Sowjetunie over een rechtstreekse draadverbinding tussen Washington en Moskou voor noodgevallen, is gisteren getekend door de hoofden van de delegaties van beide landen bij de ontwape ningsconferentie, Stelle en Tsarapkin. Behalve de tweezijdige draadverbin ding via Londen, Kopenhagen. Stock holm en Helsinki, wordt nog voorzi een radio-telegrafische verbinding Tanger voor dienstmededelingen e ordinatie van de werkzaamheden op de eindstations. De kosten van de verbinding Londen- Washington zullen geheel door Amerika worden gedragen. Helsinki-Londen wordt door beide partijen gedeeld en Moskou- Helsinki komt voor rekening van de Sowjetunie. De boodschappen, die over de radioverbinding zullen worden uitge zonden moeten worden betaald door het land van herkomst. Volgens de overeenkomst verbinden de beide landen zich om te zorgen dat de verbinding voortdurend functioneert. Berichten van het staatshoofd van het ene land moeten onmiddellijk aan het staatshoofd van het andere land worden doorgegeven. Binnen zestig dagen zal de lijn Mos- kou-Washingon kunnen functioneren. De totale kosten bedragen bijna 400 miljoen gulden voor de draadverbinding en ruim 300 miljoen gulden voor de radioverbin ding. Regeringscrisis in Irak? Dagbladen in Beiroet hebben gisteren gemeld, dat vier Iraakse ministers zijn afgetreden uit protest tegen de actie te gen de Koerden in Noord-Irak. Het zouden de volgende ministers zijn: brigade-generaal Foead Arif (gods dienstzaken) en Baba Ali (landbouw), die beiden Koerden zijn, generaal-ma- joor Naji Taleb (industrie) en generaal- majoor Sheet Chattab die ministers voor gemeentezaken is. Het persbureau voor het Midden-Oos- :n in Cairo meldt, dat Turkije zijn zuidoostelijke grens met Irak heeft ge sloten om de Koerden te verhinderen Turkije binnen te komen. Resolutie V.'N.t Z.-Rhodesië moet onafhankelijk r dekolonisatie van de Verenigde Naties heeft met negentien tegen vier (de Verenigde Staten, Austra lië, Denemarken en Italië) stemmen een AfrikaansAziatisch ontwerpresolutie Zuid-Rhodesië aanvaard, waarin de aandacht van de Veiligheidsraad wordt gevestigd op de gevaarlijke toestand" in dit gebied. Groot-Briitannië heeft niet aan de stem ming deelgenomen. In de resolutie wordt een beroep op Engeland gedaan om de in 1961 voor Zuid-Rhodesië afgekondigde grondwet in te trekken. Daarna zou onverwijld een conferentie moeten worden uitgeschre ven, waarop besluiten zouden moeten worden genomen, welke voorzien in on afhankelijkheid voor Zuid-Rhodesië. Deze zou moeten worden verwezenlijkt op ba- i alle het land te verlenen stemrecht. In de resolutie wordt de Britse rege ring verzocht ondubbelzinnig te verkla ren dat zij de soevereiniteit over Zuid- Rhodesië niet zal overdragen aan de re- gering-Winston Field of aan enige andere regering, die haar bevoegdheid ontleent aan de grondwet van 1961. Voortaan geen stropdas om Gisteren is in een parlementaire ver gadering in Tokio een vechtpartij uitgebroken die tien minuten heeft geduurd. Een socialist kneep de voorzitter, Ta- danori Nagajama, een lid van de liberaal-democratische partij, met zijn eigen stropdas de keel dicht. Nagajama viel flauw. Tafels werden stukgeslagen en gordijnen afge scheurd. De socialisten vielen Nagajama aan toen hij verklaarde dat de commis sie vijf omstreden wetsontwerpen had goedgekeurd en dat hij die naar het Lagerhuis zou doorsturenDaar de liberaal-democraten in dat huis een overweldigende meerderheid hebben, betekende dit optreden bij na zeker dat de wetsontwerpen zou den worden goedgekeurd. ruimtesuccessen is de Sowjet unie van plan om de jongste ruim tevaart van Valery en Valentina uit te buiten als propagandastunt. De beide ruimtevaarders worden in hun doen en laten op de voet gevolgd en allerlei wetenswaardig heden bereiken het Russische volk. Zelfs verboden westerse bladen worden voor de televisie vertoond. Wat nog het meest aanspreekt is de steeds weer herhaalde opmerking dat de V.S. in de race om het heelal nu wel zeer definitief achterliggen. Dat blijkt onder meer uit een ver klaring van Tass die met veel vertoon werd gepubliceerd. Hierin zegt de be roemde vrouwelijke pilote Jacqueline Cochran: „Het is bekend dat geen en kele Amerikaanse vrouw tot astronau te is opgeleid. Meer dan een jaar ge leden heb ik persoonlijk uit eigen mid delen de kosten van de voorafgaande medische keuringen bekostigd voor twintig Amerikaanse vrouwelijke pilo ten, die graag ruimtevaarder wilden worden. Zij hebben echter nooit een verdere opleiding genoten". Moskou zal de twee ruimtevaarders zaterdag op grootse wijze ontvangen. Het Rode Plein cutiepodium uit de tijd der tsaren nog prijkt werd gisteren al voor de hul diging in gereedheid gebracht. Eerst echter zullen Valentina en Va lery verslag moeten doen van hun reis in het „Huis der kosmonauten", aan de oever van de Wolga. waar alle Russi sche ruimtevaarders hun belevenissen in de ruimte aan de Russische geleerden hebben gerapporteerd. De plaats van dit „Huis der kosmonauten", wordt nog steeds geheimgehouden. President Kennedy heeft de Russische premier Chroesjtsjef gelukgewenst met de geslaagde ruimtevlucht van Bykofsky Teresjkova. Kennedy zei, dat deze sli de verbeelding verrukking brengen, het bijzonder die ruimtevaarders. Amerikaanse De Westduitse Staat moet voor door de nazi's vernietigde werken de overleden joodse filosoof Constantin Brunner 12.500 mark betalen aan het internationale Brunner-instituut in Den Haag. Dit is bepaald door het interna tionale gerechtshof in Berlijn, dat de restitutie moet regelen van vermogens, die de nazi's van voor het grootste deel joodse eigenaars hebben afge- Raad van onderzoek: Geen nalatigheden geconstateerd Een plotseling onderlopen van de machinekamer is de meest waarschijnlijke oorzaak van de ramp met de atoomonderzeeër Thresher, waarbij 128 man om het leven kwam. Dit is de con clusie van een bijzondere raad (Advertentie) i de stoutmoedige stap zijde van China's ambassadeur Pan Tsoe Li, die kennelijk instructies Peking had gekregen. Ongetwijfeld zijn de Russen er evenwel onaange naam door getroffen. Peking heeft de Chinese bevolking ILO gaat gewoon door ondanks boycot Afrika Vier niet-Afrikaanse landen hebben zich aan de zijde geschaard van de Afrikaanse staten die de conferentie van de internationale arbeidsorgani satie (I.L.O.) boycotten uit protest tegen de aanwezigheid van een' Zuid- afrikaanse delegatie op de vergade ring, die in Genève wordt gehouden. De landen zijn Libanon, Koeweit, Irak en Jordanië. Het aantal weglopers be draagt thans zevenendertig. Zoals be kend is nemen vertegenwoordigingen van honderd acht landen aan de confe rentie deel. De actie tegen Zuid-Afrika vloeit voort uit de apartsheidspolitiek van dit land. Op de plenaire vergadering, waar de begroting van de arbeidsorganisatie werd behandeld, verzocht de Rus Bori- sof het debat uit te stellen omdat bijna veertig landen afwezig waren. Hij in de vergaderzaal te zijn gekomen „de gegronde eisen van de Afrikaanse afgevaardigden te ondersteunen". Toen het verzoek om verdaging in stemming werd gebracht bleken 176 af gevaardigden hiertegen gekant te zijn, terwijl zevenendertig er voor waren. Het begrotingsdebat werd toen voortge zet en later goedgekeurd met 184 stem men voor, geen tegen en acht onthou dingen. De delegatieleden van vijftig landen, waaronder het Sowjctblok, Cu ba, Afghanistan, India en Zuid-Slavië hadden echter niet aan de stemming deelgenomen. Toen de afgevaardigden van de munistische landen hun twijfel lieten ho ren over de geldigheid van de stemming antwoordde de Deense voorzitter, Erik Dreyer, dat aan het vereiste quorum was voldaan aangezien de Afrikaanse landen dit door hun afwezigheid hadden verkleind. van onderzoek van de Amerikaan se marine. Minister van marine Fred Korth heeft dit meegedeeld. Hij ontleende dit aan het 1.700 pagina's tellende verslag van de raad, dat verklarin gen van 120 getuigen omvat. Vrijwel het gehele rapport is geheim. De marine acht het aannemelijk dat een buitensysteem van een van de z watersystemen, waarschijnlijk in de chinekamer, defect is geraakt. De e me waterdruk van het zeewater heeft waarschijnlijk het schip vol doen lopen, waarbij als eerste gevolg kortsluitingen zijn ontstaan waardoor de stroom uit- GEEN FOUTEN De Thresher moet toen zijn gaan z ken en binnen enkele ogenblikken de diepte hebben bereikt, waarop het schip door de waterdruk werd samengeperst. De raad heeft geen opzet, fouten, na latigheid of ondoelmatig werken gecon stateerd van personen binnen of buiten de marine, aldus het verslag. Ook wordt uitgesproken dat het grondontwerp 1 nderzeeboten van de klasse van Het Chinese dagblad Tsjing Po zegt dinsdag in een hoofdartikel, dat Chroesj tsjef de roem oogst van de onder het bewind van Stalin gemaakte vorderin gen op het gebied van de rakettenbouw en het ruimte-onderzoek. No-iron Multi-colours Polyester Terlenka peeka. cloppenburg Bij 3 tuben PRODENT (samen 141 ct) tijdelijk gratis tube PROCO shampoo (waarde 65 ct), voldoende voor 6 a 8 wassingen. Jjh eeft doftfce Kij> I Twee Britse onderzeeërs zijn gisteren voor de westkust van Ierland in de netten gevaren van een Franse visser. De on derzeeërs voeren op 200 meter diepte toen zij de netten raakten en hierin verstrikt raakten. De zware kabels waarmee de netten aan de treiler vast zaten werden losgerukt. De onderzeeërs kwamen boven, controleerden of zij schade hadden opge lopen en doken weer on der. Commentaar van de Britse admiraliteit: „Geen van onze onderzeeërs heeft gemeld gevangen te zijn." I Scotland Yard werd gis termorgen gealarmeerd door het bericht dat uit het huis van majoor Dawson in Chelsea onge veer één miljoen aan geld en juwelen zou zijn gestolen. Bij nader on derzoek bleek het gesto len bedrag rond de 150.000 gulden te liggen. Ook een aardig sommetje. De die ven belden aan bij het huis van de majoor die zelf in Ascot bij de paar denraces was, knevelden zijn huishoudster en door zochten op hun gemak het huis. Staatsbosbeheer heeft vier ni-uwe voetspoor- gidsen" voor boswande- laars uitgegeven, en wel voor de boswachterijen 't Leenderbos (N.-Br.), Austerlitz (Utr.), Vaals en Texel. In Rusland wordt het steeds vreemder. Een vooraanstaande schilder heeft bijna 50.000 gulden betaald voor het werk van een moderne beeld houwer om het daarna in het openbaar aan te val len. Zelfs voor het kopen van kritiek is 50.000 nog veel. ■Astronaut Valerie Bykof sky heeft tenminste één ding in de ruimte ge leerd: daar niet te roken. De Prawda meldde giste ren dat hij begerig naar een sigaret greep vlak na zijn landing. Het was zijn eerste sigaret sinds 11 juni, de dag dat hij werd gelanceerd. Het blad ver meldde zelfs het soort ■Het ziet er naar uit dat de circussen in de toe komst Utrecht voorbij zullen gaan. Dat komt door het besluit van gemeenteraad dat in het hartje van de stad op het Vredcnburg geen ver- maakinstellingen meer standplaats mogen kie zen. Circus Krone heeft al afgezegd en het optre den van Circus Sarrasani is een fiasco geworden. 1141. Er is een tijd geweest waarin het aderlaten van patiënten tot de dagelijkse praktijk van de genees- of heelkunde behoorde. De gedachte die de gewone man hierachter zocht, was nogal eenvoudig want men meende destijds vrij algemeen, dat zo'n bloe ding weer eens lekker opfriste, waar door drukking en pijn bedaarden. De theorieën die de artsen verkondig den, waren vrij wat ingewikkelder en kwamen er op neer, dat zo min mogelijk bloed van de getroffen plaats naar de hersenen mocht stromen en omge keerd, dat van de hersenen zo weinig mogelijk bloed naar de plaats des onheils mocht wor den afgevoerd. Dit berustte op bijzon dere inzichten, die reeds uit de oudheid stammen en die wegens hun gecompliceerdheid beter kunnen blijven rusten. Het is echter een feit, dat door de ze doelstelling het een uiterst inge wikkelde kwestie was om vast te stellen op welke plek de aderlating zou moeten geschieden. Te meer, omdat het tot voor enkele eeuwen niet bekend was hoe de bloedsom loop in elkaar zat. En ga dan maar eens bepalen op welke plaats een aderlating een zo gering mogelijke aan- en afvoer van bloed naar en van de hersenen bewerkstelligt! Dat hierbij hulp werd gezocht in occulte handelingen en astrologie, zal dan ook niemand verbazen en dat het lichaam daarom gemakshalve In 12 gebieden werd ingedeeld, waarbij elk deel in verband stond met één van de 12 tekenen van de dierenriem, Is hiervan het verleidelijke gevolg. In twijfelgevallen kon dc aderlating dan toch in leder geval geschieden ln het lichaamsdeel dat tijdens de operatie „ln het huis van dc zon" stond. Maar oorspronkelijk waren deze astrologische hulpmiddelen he lemaal niet gewenst, want de Griek se arts Hippocrates had in de oud heid reeds allerlei plekken aanbevo len die voor aderlating bij bepaalde ziekten dienstig waren, gegrond op de (foutieve) opvattingen die hij om trent de gang van het bloed koester de. Hoe het ook zij, het bloed van de patiënten werd eeuwenlang in scho tels opgevangen en door heelkundi gen bekeken, al was het alleen maar om zich daardoor een schijn van deskundigheid aan te meten. En zo kon het niet uitblij ven. dat op den duur verschillen werden opgemerkt bij het bloed, dat tijdens verschillende ziek ten werd afgetapt. Kleur, vloeibaar heid, wijze van stol ling, kortom, aller lei kenmerken van het aderlijke bloed trokken de aan dacht en zo heeft men voor ver scheidene groepen van ziekten ver schillende bijzonderheden leren on derscheiden in de vormen van stol sels. Een van die bijzonderheden was een witgele sluier, die het rode stol sel bedekte en die bij gezonden nooit voorkwam, behalve bij zwangere vrouwen. Bij zieken vertoonde deze sluier zich meestal, vooral bij ont stekingen, zodat hierover een hele li teratuur ontstond, die leidde tot de theorie van de Engelse arts Hewson, die in 1772 bewees, dat bij gezonden het bloed als geheel stolt, maar dat bij zieken de stolling zicb langzamer voltrekt, zodat de rode bloedlichaam pjes naar de bodem zakken en de witte bloedlichaampjes hierboven een tweede, witgele laag vormen. Kort om, de bezinkingssnelheid van het bloed was ontdekt, werd door latere onderzoekers weer vergeten en ten slotte enige tientallen jaren geleden herontdekt! En nu wil een lezer Iets weten over het uitdijende heelal. Een klei nigheid! Daarover een volgende keer!

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5