Uw probleem is het onze Oproep tot synode: Lenig nood der noodgemeenten ASPIRIN® J. Lanser in 1965 leider Chr. Metaalbedrijfsbond Alle Amsterdamse dijken zijn gecontroleerd Een woord voor vandam Indonesië zendingsveld no 1 voor Geref. Kerkei Lonen in Nederland tien pet. boven C.A.O.-grens VRIJDAG 21 JUNI 1963(j Eervolle verkiezing jong bestuurder (Van onze soc.-econ. redactie) T~\E heer J. Lanser te Utrecht zal in augustus 1965 het roer van de Christelijke Metaalbe drijfsbond overnemen uit handen van de huidige bondsvoorzitter, de heer H. Peters, die te kennen heeft gegeven zijn functie over ruim twee jaar te zullen neer leggen. Met grote meerderheid van «temmen wees de algemene vergadering van de C.M.B. gis termiddag in Arnhem hun hoofd bestuurslid Lanser aan als de man -die het meest capabel wordt geacht hem op te volgen. Dat de bijna 36.000 leden en 26 be stuurders van deze organisatie hun belangen toevertrouwen aan een jeug dig man als de heer Lanser (hij is thans 37 jaar) moet voor deze 'wel een bijzonder eervolle erkenning be tekenen van zijn bekwaamheden als vakbondsbestuurder; bekwaamheden overigens, die ook „naar buiten" niet onopvallend bleven. De heer Lanser trad op 1 mei 1949 in dienat van de C.M.B. Hij was aanvanke lijk werkzaam op het afdelingskantoor in Utrecht, doch reeds in 1952 werd hij bondabestuurder en wel in het district Eindhoven. In 1957 volgde zijn benoeming tot lid van het centraal bestuur. De heer Lanser Is thans voorzitter van de lan delijke beambtengroep van de C.M.B. en hij maakt o.m. deel uit van de Centrale Commissie voor Beambten in de Metaal industrie en van de Vakraad voor d« Metaalindustrie, zodat hij nauw bétrok ken is bij de onderhandelingen over de arbeidsvoorwaarden in de metaalnijver heid en de elektrotechnische industrie. Inkrimping Voor de functie van voorzitter wat naast de heer Lanser geen tweede kan didaat gesteld, omdat hü, zo verklaarde de heer Peters, zowel ln het bestuur als In de bondsraad naar voren kwam als de geschlktate man, ln het bestuur zelfs met volledige eenstemmigheid. Bij de bespreking, die aan de verkie zing vooraf ging, geven enkele afdelingen te kennen net te betreuren dat geen dubbeltal was opgemaakt. Het bestuur liet evenwel weten hiervoor niets te voe len, evenmin als voor een uitstel van de verkiezing tot de algemene vergade ring in 1965. De heer Lanser werd ten slotte gekozen met 981 tegen 71 stemmen. Er werden 115 blanco briefjes ingeleverd, grotendeels afkomstig van degenen, die voorkeur aan een dubbeltal hadden ge geven. De vergadering koos voorts twee nieu we leden in het centraal bestuur, nl. de districtsbestuurders C. van Dijk te Dor drecht en B. J. Nieuwland te Rotterdam, die resp. in maart en oktober 1964 de heren H. Bijker en M. v. d. Velden zul len opvolgen. Deze bestuurders gaan het volgend jaar beide met pensioen. Het ligt niet in de bedoeling om na het ver trek van voorzitter Peters nóg een nieuw lid in het centraal bestuur te benoemen, zodat dit bestuur na augustus 1965 wordt ingekrompen van zeven tot zes leden. Dit wordt mogelijk, omdat een efficiënte opbouw van het bondsapparaat dan vrij wel is voltooid. Tegen de muur In de eerste ziiting van deze twee daagse algemene vergadering heeft de heer Lanser gistermorgen n.a.v. vra gen van leden felle kritiek geleverd op de gang van zaken met betrekking tot de onderhandelingen over de c.a.o. voor beambten bij Philips. Door tegen werking van de Ned. Chr. Beambten Bond, die partij bij deze c.a.o. is, is er nog steeds geen regeling getroffen, welke het de C.M.B. mogelijk maakt de belangen van zijn leden (als be- amte in dienst bij het Philips-concern) naar behoren te behartigen. Met grote nadruk verzekerde de heer Lanser. dat het bestuur al het mogelijke heeft gedaan om hierin verandering te brengen, maar „we botsten herhaaldelijk tegen een muur". Hij verklaarde, dat de (Advertentie) schakel vl_y over op Gulfpride SELECT SINGLE-G Beroept ngswerk De heer J. Lanser, die in 1965 voorzitter wordt van de Christe lijke Metaalbedrijfsbond. N.C.BB. er nu in heeft toegestemd, in zijn onderhandellngsdelegatie ook een afgevaardigde van de C.M.B., alsmede een afgevaardigde van de Chr. Bedrijfs groepen Centrale, op te nemen. „Wij wil len echter zelfstandig partij zijn. Het is onverteerbare zaak. aat er thans. jaar aan deze nare zaak een einde komt" aldus de heer Lanser. De voorzitter van het C.N.V., de heer C. J. van Mastrigt, die ln deze vergade ring aanwezig was, verklaarde ln een toespraak, dat een rapport over het vraagstuk van de afbakening der werk terreinen van de beambtenorganisaties hard wordt gewerkt. Hij hoopte dat het nog dit jaar klaar komt. De heer Van Mastrigt zei in zijn toespraak voorts, dat ondernemingen geen vormings- en scho- lingsarbeid voor personeel behoren op Ook Geref. Bond gaat spreken over de noodgemeenten (Van onze kerkredactie) Ook in de kring van de Gereformeerde Bond wil men gaan spreken over de „nood der noodgemeenten". Reeds vóór maart jL was een vergadering van die kerkeraden van hei-vormde gemeenten van gereformeerd bonds-signatuur uitge schreven die met deze noodgemeenten te maken hebben. Deze vergadering kon toen niet doorgaan. In een antwoord in een brief aan een lezer van het „Gere formeerd Weekblad" (Uitgave Bout) deelt de redactie nu mede, dat deze vergade ring niet lang meer op zich zal laten wachten. In dit antwoord wordt gezegd: „We menen, dat de moeilijkheden steeds groter worden en dat er toch wel naar een andere oplossing gezocht zal worden. Of deze oplossing gevonden zal worden in de richting van „sympathiegemeenten" een mooi woord voor wat men vroeger noemde „modus vivendi" durven we niet te zeggen." Ds. W. A. B. ten Kate overleden Te Driebergen is op ruim 72-jarige leeftijd overleden ds. W. A. B. ten Kate, hervormd emeritus predikant. Ds. Ten Kate diende achtereenvolgens de gemeenten te Kolderveen, Horsten, Vllssingen, Enschede en Wassenaar. Op 4 Juni 1950 volgde de benoeming tot predikant in algemene dienst voor het sanatorium te Davos. In 1955 werd ds. Ten Kate emeritaat verleend. Confessionele Vereniging wijzigt statuten Twee dagen lang vergaderde de „Confessionele Vereniging", die een grote groep predikanten en leden van de Hervormde Kerk omvat op Woudschoten. Het was een belangrijke jaarvergadering, omdat dit jaar eindelijk besloten werd de statuten van de vereni ging aan te passen aan de nieuwe kerkorde. Tevens werd op deze bijeenkomst uitvoerig gesproken over de „nood van de noodge meenten", die in verschillende gemeenten zijn gesticht onder de overgangsbepaling 238 a-h. Deze overgangsbepaling loopt eind 1964 af. Op de vergadering werd er op gewezen dat het noodzakelijk is dat de hervormde synode zo spoe dig mogelijk besluit wat er na die datum moet gebeuren. Om ln verschillende gemeenten min derheidsgroepen, die tot geen enkele vorm van overleg of samenwerking met de plaatselijke hervormde kerkeraad konden komen te helpen, werd onder deze overgangsbepaling de mogelijkheid geschapen om tot een noodvoorziening te komen. In de praktijd werd deze voorziening als spoedig een „noodge- meente" genoemd. Onder toezicht van de provinciale kerkvergadering werden twee ouderlin gen en twee diakenen benoemd, zodat naast de diensten van de Hervormde Kerk. ook door deze minderheidsgroe pen diensten gehouden, en de sacramen ten bediend kunnen worden Kinderen die ln deze diensten gedoopt worden en jonge menden die daar belijdenis doen worden ingeschreven in voorlopige boe ken van de provinciale kerkvergade ring. Er zijn op het ogenblik veertien van dergelijke noodgemeenten in ons land. o.a. in Papendrecht, Soest, Ede i Veenendaal Practisch De voorganger van de noodgemeen- in Papendrecht. ds. J. H. Groenewe- gen, benaderde het onderwerp van de praktische kant. Met nadruk stelde hdj dat niet de noodvoorziening de nood in het leven roept, maar de nood roept een dergelijke voorziening. Zij wil wettige basis bieden voor het pasto raat. presbyteriaat en diakonaat. De be doeling was dat tijdelijk dergelijke min derheidsgroepen zo een recht van be staan zouden krijgen, opdat deze her vormde leden voor de Hervormde Kerk niet verloren zouden gaan, maar dat ondertussen gepoogd moest worden om tot gesprek te komen. Dif gesprek heëft echter geen vruchten opgeleverd Uitge zonderd in enkele plaatsen is het eigen- half jaar voor het einde van deze gangsbepaling. De grote vraag is dus nu: Wat moet er gebeuren? Moet de kerk te rug naar de tijd voor deze voorziening Overgangsbepaling loopt af over anderhalf jaar (Van onze kerkredactie) Van Hall zet misverstand recht Straks rapport te verwachten werd mogelijk gemaakt? Het ziet er in veel plaatsen niet naar uit dat op korte termijn eenheid mogelijk is. Door halsstarrigheid en partijhoog- moed is vaak de kloof zo groot ge maakt dat naar een terugkeer van de ene modaliteit geen sprake meer is. De kerk zal echter moeten blijven zoeken naar een weg om de eenheid mogelijk te maken. Moeilijkheden De moeilijkheden van deze noodvoor ziening blijken al direct als Iemand van bulten zich vestigt in een plaats waar een dergelijke ..noodgemeente" is. De attestaie gaat naar de plaatselijke ker- komt (in het gunstig' ie gi keraad. Ms ste geval) bezoek van zowel dé* ouder lingen van de plaatselijke gemeente als van de noodgemeente. Da tmaat een zotte indruk. Een tweede moeilijkheid is gelegen in het feit dat slechts twee ouderlingen en twee diakenen worden bevestigd in een dergelijke gemeente, hoewel deze toch van 750 tot 2500 mensen omvat, voor het merendeel zeer trouwe kerkgangers. Had men niet kunnen besluiten dat dit een minimum is, zo vroeg ds. Groene- wegen zich af. De predikant van een dergelijke nood gemeente voelt zich als het ware als een parachitist gedropt. Hij is afgesneden, van alle mogelijke kerkelijke bindingen, mag geen classis- en ringvergaderingen bezoeken, en het consulentschap en de vacaturebeurten zijn al we overgangsbepaling te besluiten, die ook weer der verdwijning nabij is, maar' tot een kerkelijke volledig verantwoor-l de. in het licht der Heilige Schrift ge wettigde regel van leven en handelen." De huidige tijdelijke uitweg ls een uit weg, waar niemand gelukkig mee is en waarvan niemand weet of het wel een uitweg is. Verlenging van deze situatie met vijf Jaar zou prof. Van Itterzon ..rondweg een ramp vinden". De opneming onder de belijdende lidmaten loopt nu al spaak ln deze gevallen. Zojuist is kerkrechte lijk vastgesteld dat een plaatselijke ge meente de attestaties van mensen die van buiten komen moet inschrijven (dus] ook als zij straks gaan kerken bij de noodgemeente). Deze mensen tellen en stemmen dus op wettige wijze mee. Maar zij die in de noodgemeente belij denis hebben gedaan worden in voorlo pige boeken ondergebracht. Hun namen komen in de registers van de plaatse lijke gemeente niet voor. Zij hebben dus geen stemrecht. Maar wat krijgen deze men in dat voorlopige boek staan te horen als zij verhuizen naar een andere plaats? Kan dan de nieuwe kerkeraad van die plaats zeggen: U stond niet ingeschre ven in uw vorige gemeente, wij schrij ven u ook niet in? Wij roemen ook in de verdrukking", schrijft Paulus in 2I brief aan de Romeinen. Schrijft hij daar „wij" alleen mai omdat hij het onbeleefd vindt om over zichzelf te spreïcé Of schrijft hij „wij" zoals een journalist, di$ zich veren met zijn krant, met alle redactieleden? Verenigt Paulus z met de gehele gemeente? Dan wordt ons hier een zware l op de schouders gelegd. Kunnen wij het met Paulus eens z\ Roemen ook wij in verdrukkingen? Onze tijd is er eerder gericht alle zorgen en moeiten en pijnen zou gauw mogel uit de weg te gaan. Waarom moet ik....? zeggen we dan en voelen het als een onrecht ons persoonlijk aangedaan. Hebl we daarvoor geloofd? Zijn we daarvoor altijd trouw naar]i kerk gegaan? Dat verdienen wij toch niet? Paulus is niet ba. voor strijd en verdrukking. Hij schrijft: verdrukking wei volharding. Wij zijn en dat is eigenlijk onze nood m« gesteld op ons gemak dan op geestelijke groei. Wij willen rust van het evangelie wel, maar de verantwoordelijkhi voor die rust aanvaarden wij zo vaak niet. Geloven is ech| niet genieten, maar groeien. Evenmin als een boon uitgrd\ tot een sterke plant in een spons, kan een christen sterk wt den zonder strijd, dan groeien we uit onze krachten, rh schien beter: uit Gods kracht en zijn we onbruikbaar. geld. gere- De burgemeester van Amster dam, mr. G. van Hall, heeft gis teren op een persconferentie ver klaard dat na de ramp in Tuin dorp Oostzaan in 1960 alle Am sterdamse dijken zijn gecontro leerd en dat er diepgaande on derzoeken zijn ingesteld naar de oorzaken van de ramp. doorbraak aehtergolf 1 zeekanaal. Binnenkort zal het eindrapport n.a.v. de onderzoekingen worden gedrukt. Mr. Van Hall maakte deze opmerkingen op dat de mensen die achter dijken wo nen in Amsterdam niet de indruk krij gen dat er niets is gedaan na de Ds. Groenewegen meende dat het ab soluut noodzakelijk is dat de synode vroegtijdig een nieuwe regeling zoekt. Dat kan in de vorm van een verlen ging van deze noodregeling voor vijf jaar, maar ds. Groenewegen zag liever dat de overgangsbepaling niet verlengd werd, maar deze hele ontwikkeling in de Hervormde Kerk geregeld werd bij ordinantie. Ook prof. dr. G. P. van Itterzon leg de de nadruk op het feit dat een spoe dige oplossing noodzakelijk is. Deze voorzdening is in een kritiek stadium ge komen: „Zeker," vervolgde hij, ,,er zijn goedwillende optimisten, die bemoedi gende woonden spreken en profeteren, dat het wel zo'n vaart niet zal lopen en dat overgangsbepaling 238 a-b wel met vijf jaar zal \yorden verlengd, maar zekerheid dienaangaande bestaat mo- mentèeTniét." Daarom durfde het hoofd bestuur van de Confessionele Vereni ging ook niet nog eens een jaar te wachten met het aan de orde stellen van deze materie. Daar komt bij dat ook prof. Van Itterzon zich helemaal niet gelukkig betoonde met een verlenging van de overgangsbepaling. Sprekend over de minderheid in een plaatselijke hervormde gemeente die door de kerkeraad niet erkend wordt en waarvoor geen voorzieningen worden ge troffen stelde deze Utrechtse hoogleraar dat men niet mag zeggen dat minder heidsgroepen als zodanig rechten hebben en dat zij dus als minderheid zouden kunnen eisen dat bijvoorbeeld voor een onbijbelse, humanistische, algemeen- godsdienstige of religieuze boodschap ruimte moet worden gemaakt. Het gaat in de kerk niet om rechten van mensen of groepen, maar alleen om die van Christus en het Woord van God. Een an dere modaliteit van prediking mag nooit betekenen dat een andere prediking dan de echt-apostolische mag worden aan- Verseheidenheid Maar er is een eenheid in verschei denheid. Prof. Van Itterzon wees erop dat de overgangsbepalingen Indertijd waren aanvaard om die eenheid in ver scheidenheid te zoeken. Toch stelde hij de vraag of de kerk niet grondiger, meer overwogen en verantwoord, over deze dingen moet nadenken en kerke lijk spreken, om dan niet tot een nieu- De laatste woorden van prof. Van Itterzon hielden een oproep aan de hervormde synode in. Hij besloot met te zeggen: „Ik heb er alle begrip voor, dat de synode plotseling met de zaak verlegen was en deze doodlopen de weg koos. Deze weg is echter prin cipieel onbegaanbaar, omdat hij geen uitzicht biedt. Vandaar onze vriende lijke en dringende vraag: Synode, waarheen?' Tijdens de eerste dag van de bij eenkomst werden de statuten van de Confessionele vereniging gestroom lijnd. Met algemene stemmen werden enkele artikelen geheel veranderd op dat de vereniging zich nauwer zou kunnen aansluiten bij het fundamen-' tele artikel uit de Hervormde kerk orde, waarin over het belijden Wordt gesproken. De oude artikelen droegen nog geheel het karakter van de tijd van afscheiding en doleantie en de kerkelijke situatie van voor 1951. NED. HERV. KERK Bedankt voor RotterdamVreewijk (Leedeparochie): C. J. J. Janse, te Doe- tinchem; voor Vlaardingen (vac. S. v. d. Bos): W. E. Verdonk. te Workum; voor benoeming bijst. past. Haarlem-N. Mr. Van Hall zei het zeer te be treuren dat de afscheidsrede van prof. ir. J. Thijsse vrijwel in alle kranten verkeerd is gepubliceerd (een correctie op de rede van de heer Thijsse kwam helaas pas nadat de krant was gedrukt, red.) zodat jkgem. Spaarndami: J. C. Fritzsche, hem in de mond wordt gelegd dat nimmer een onderzoek is ingesteld de dijkdoorbraak in Tuindorp Oostzaan. „Niets is minder waar. Prof. Thijsse heeft zelf een onder zoek ingesteld op last van de justi tie en voorts is er een onderzoek geweest door de gemeente in samen werking met provinciale waterstaat." CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Ede: J. van Doorn, te Tho- len en M. W. Nieuwenhuijze. te Amster dam-W. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Loosdrecht: D. J. van Stelten, kand. te Kampen, die be dankte voor Zevenbergen en Kantens. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar de Paltz (Z-Duits- land): dr. J. S. Postma, te Warns (Fr.). Onder beschermheerschap van prins Bernhard wordt in het kader van de universitaire samenwerking in Euro pees verband van 12 tot 19 oktober een academieweek gehouden aan de Vrije Universiteit en de Universiteit van Am sterdam. Deze week wordt georganiseerd door zes Amsterdamse studentenverenigin gen: het studentencorps aan de V.U.. het A.S.C.. de K.S.V. Sanctus Thomas Aquinas, de A.V.S.V., de V.V.S.V.U. en de KSVRIA (Advertentie) OPGAVE VAKANTIEADRES Dringend verzoek uw vakantieadres VIA DE UIT DE KRANT GEKNIPTE BON die wij regelmAtlg op de advertentiepagina plaatsen ZO VROEG MOGELIJK op te geven. Indien deze schriftelijke opgave niet min stens één week voordat u met vakantie gaat tn ons bezit is. kan de toezending ernstig worden vertraagd. DE DIRECTIE. Rechten „Het moet onder de nieuwe kerkorde mogelijk zijn, dat wij doortastender op treden en geen aanstoot geven door on opgeloste kwesties den plaatselijke stru belingen op de lange baan," was de ge dachte van prof. van Itterzon. „Daarbij ben ik van mening dat de kerk stukken achterop zou raken, als zij aan de lid maten uit de voorlopige boeken niet op Ondanks groei Paroeba-werk S Zendingscentrum in Baarn moet worden vergroot (Van onze kerkredactie) In het zojuist verschenen „Rap port van de deputaten voor de zending van de Gereformeerde Kerken in Nederland", wordt bij zonder veel aandacht geschonken aan het werk dat in Indonesië ge beurt. Er is volgens dit rapport rekening gehouden met wat ge noemd wordt het „axioma" dat [ndonesië zendingsterrein no. 1 van deze kerken bijft. Toch kan er ook gesproken van een uitbreiding op de zogenaamde Paroeba-terreinen (West-Pakistan, Roeanda, Brazilië en Argentinië), ook al is dit een afgeremde uitbreiding. Uit het rap port blijkt dat ongeveer een zesde of een zevende van het totaal van de binnengekomen gelden besteed wordt voor deze zendingsterreinen. Een symptoom, aldus dit rapport dat opgesteld is ten behoeve van de gene rale synode die dit jaar in Groningen J- de groeiende belangstel ling het Paroeba-werk is een 1 het zendingswerk willen worden ingezet. De meeste brieven moeten helaas in een sollicitatie-archief .worden opgeborgen! Hét aantal zen dingsarbeiders op de Paroeba-terrei nen liep op tot 12, terwijl door in de verslagperiode genomen beslissingen het aantal in 1963-1964 tot 17 zal oplopen. Maatregelen nodig tegen loonehaos In zijn afscheidscollege heeft hij wel gezegd dat het te betreuren is, dat na de ramp niet alle Nederlandse dijken en kaden zijn gecontroleerd", aldus mr. Van Hall, die eraan toevoegde dat Am sterdam waarschijnlijk de enige ge meente is die het advies van prof. Thijs se destijds wel heeft opgevolgd en alle dijken heeft gecontroleerd. MAATREGELEN Naar aanleiding van dit onderzoek zijn vele dijken in Amsterdam verste vigd. De waterleidingbuis in de Wa- tergraafsmeerdijk werd vervangen, wat 1.2 miljoen gulden heeft gekost, de dijk van het Lutkemeer werd verhoogd, de Ringdijk Haarlemmermeer is versterkt en bij Tuindorp Oostzaan werd de Sla perdijk als extra beveiliging aangelegd. Deze laatste dijk zal weer verdwijnen als de Coentunnelweg zijn taak zal overnemen. zaan nooit definitief is komen staan. Er bestaan verschillende theo rieën, o.m. dat de werkzaamheden voor de woonbotenliaven de dijk hebben on dermijnd, dat de waterleidingbuis in de dijk is stuk gevroren of dat de dijk- vakantie, goede reis! daar staat BAYER achter De voorzitter van de hoofdafde ling grootbedrijf van de Neder landse katholieke aannemers- en patroonsbond, de heer H. P. G. Maas, heeft op de dezer dagen in Eindhoven gehouden jaarvergade ring van deze afdeling gepleit voor doeltreffende en desnoods harde maatregelen tegen de loonehaos, zolang de harmonisatie van lonen en prijzen in E.E.G.-verband nog geen feit is. Hij becijferde op grond van eigen ervaring en informaties dat gemid deld in Nederland 10 procent boven het toegestane c.a.o.-loon wordt uit betaald. In de grensgebieden met Duitsland liggen de lonen, met name in de bouwnijverheid, zelfs 20 tot 30 procent hoger. ..Het doet dan bepaald onwerkelijk aan te vernemen van het langdurig be raad van deskundigen over de mogelijk heid en wenselijkheid van een loons verhoging van 2,7 procent, terwijl al le partijen, ook de overheid, op de hoogte zijn van de werkelijkheid", zei de heer Maas. Hij voegde hieraan toe dat de zwarte loonvorming plaatsvindt door klassering van arbeiders in te ho ge vakgroepen, het toekennen van ver goedingen en toeslagen, waarop zij of ficieel geen recht hebben, huurgaran- ties en goedkope leningen of huren van personeelswoningen, zwarte lonen e.d. HANDEN INEEN Het wordt volgens de heer Maas tijd dat producent, consument en werkne mers in alle bezonnenheid de handen ineen slaan, omdat niemand met een verstoring van de bedrijvigheid door buitensporige loonsverhogingen is ge baat. De overheid mag volgens de heer Maas niet lijdelijk blijven toezien. Een tijdelijke opheffing van het vrije grens verkeer van arbeiders zou alleszins te overwegen zijn. Wat de algemene si tuatie op de boufvmarkt betreft achtte de heer Maas het dringend noodzake lijk op zeer korte termijn een eind te maken aan de ongebreidelde stijging de lonen om opnieuw te trachten deze onder controle te krijgen. I. Kisch. Mocht dit resulteren in een officieel I terbaan. erkennen van een loonpeil dat hoger ligt dan de huidige c.a.o.-lonen, dan zouden wij volgens spr. terwille van de dringend noodzakelijke uitbreiding de bouwcapaciteit met klem willen vragen om aan de bouwnijverheid in het ioonbeleld de plaats in te ruimen, die de bijzondere situatie waarin zij -'erkeert recht doet wedervaren. Uitvoerige verslagen zijn in dit port opgenomen van de verschillend scholen in Indonesië. Daaruit blijkt ist der meer dat de Theologische Op$p dingsschool te Makassar niet kan doen aan de behoefte aan predikant voor geheel Oost-Indoneslë. 0 In de op Soemba gehouden synode vorige zomer is een voorstel besproei om tc komen tot een middelbare thai logische opleidingsschool voor de klejv, Soenda-eilanden. el Uit het verslag van de Theologisér Hogeschool van Djakarta blijkt le groot de moeilijkheden zijn. De ejjj. stige economische crisis van IndonéT had tot gevolg dat er vaak onvoldoeri gelden beschikbaar waren om de denten behoorlijk te kleden, te voei. en van boeken te voerzien. GelukkP: zegt het rapport kwam er altijd wr hulp. Het onderwijs aan deze school Rf voer ook zwaar de druk van de oSb logsdreiging vorig jaar, terwijl als deuc factor wordt genoemd de druk die d(^ velen ervaren wordt van de toenemen^ ideologische indoctrinatie, die ook E: hoger onderwijs in Indonesië ging doi trekken. Contact Volgens het rapport is er ook e wijziging gekomen tussen de verhoudGt van de Nederlandse Zendingsraad enbt Raad van Kerken in Indonesië. Op Vio zoek van deze laatste raad werd in ropa gevormd de „Continentale comffi sie voor kerk en zending in Indonesii Hierin zijn vertegenwoordigd de zo,- dingen van de Hervormde Kerk, de <j J reformeerde Kerken, maar ook de d reformeerde Zendingsbond, het Nedj>u lands Bijbelgenootschap, de Rheinisc" Mission en de Basler Mission. Dit is dt een zendingscommissie, waarin de Indonesië arbeidende kerken en zek dingen van het continent van Euro k zijn vertegenwoordigd. Daardoor he-e -■. i Centrum p1 Het werk van het Zendingscentrum I Baarn heeft zich zo uitgebreid dat administratiegebouw te klein dreigde |el worden. Het rapport schrijft: ,,M~J tot aanstelling van een adjunct-di teur worden overgegaan, dan zullen gen tot een onvermijdelijke uitbreif moeten worden gevonden. Daarbij kwi dat de audio-visuele afdeling van Zendingscentrum ook zijn eisen ging st len. Terwijl tenslotte docenten van Zendingsseminarie een dringend verztfc hebben gedaan om de beschikking 1 krijgen over een eigen collegezaal, e verzoek dat wel zal moeten worden 11 gewilligd, omdat tenslotte het Zend int centrum indertijd vooral ook als op: f dingscentrum werd gesticht. M. Buber 4 juli opev openb. bijeenkomst™ le Amsterdam De Nederlandse Zionistenbond en ste theologische faculteit van de Univerjj. teit van Amsterdam houden donderd» 4 juli om 10.30 uur in de aula (Luthf se Kerk) van de universiteit een opef" bare bijeenkomst met de 85-jarige Jofl se godsdienstfilosoof en socioloog Ms] tin Buber uit Jeruzalem. I. Zoals bekend zal Martin Buber op!1- juli uit handen van de Prins der Kj derlanden de Erasmusprijs 1963 ontva' gen. Op de bijeenkomst zullen het woo 2. prof. dr. W. Banning, prof. ni prof. mr. dr. J. A. Od, Prof. T. A. Birrell rector-magnicifus Het loon zal volgens de heer Maas relatief zo hoog moeten worden vastge steld, dat het ondanks het ongerief en de hardheid van het werken op de bouw plaats voor jonge mensen aantrekkelijk wordt om zich voor deze mooie beroe pen te bekwamen. Brieven, die niet zjjn voorzien van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding ls verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar ln verband staan, moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. I I militfl dienst worden bijgeteld. Indien u in de logische waarnemingen doch tot op he- bladzijde 19: Brandt-Historie der Re- tussentijd enige tijd in het burgerleven den is deze materie nog duister en het formatie I. 133—134. In de onlangs hebt gewerkt, dan bestaat de mogelijk- is nog niet als vaststaand heid die jaren in te kopen, zodat het men, dat er aan het einde rijkspensioen ten slotte zijn maximum- jarige periode ook hoogte kan bereiken. U kunt dus nog zou ontstaan. Strenge winters zijn premie betalen over de jaren, waarin geweest in 1907, 1909, 1924, 1929, 1940, als burger werkte. Als dit bedrag 1941, 1942, 1947, 1956, verschenen Documenta Reformatoria een citaat verschenen uit |:ijn „Won- strenge winter derboeck, prophetie ende euangelizatie diet te voeren eert gheschiet voerzegt wert ende onder die hant teghenwoor- dit zeker aanbeve- Vraag: In mijn bezit is een schil derij met tekst van allemaal gebruik te postzegels, zowel binnen- als buiten landse. Dit geldt voor de tekst en voor de afbeelding, die een tak met een vo geltje voorstelt. Het diertje heeft een gebruikte postzegel in de snavel. Heeft dit werk nog waarde? Antwoord: Informeer eens bij ver schillende antiquairs of deze hiervoor wat geven willen en hoeveel? Het kan ook voorts altijd mogelijk zijn. dat er lief- meestal hebbers voor komen opdagen. De waar- verband onmogelijk te schatten. Antwoord: Het is inderdaad dat dat de vlekken invloed uit- niet te hoog lenswaardig. oefenen doch ook Vraag: Men heeft mij verteld, dat sterke mate, dat men daaruit mag af- de strenge winter zou beïnvloed wor- leiden, dat dit altijd het gevolg zou den door zonnevlekken, welke om de zijn. 10 tot 13 jaar voorkomen. Als bewijs Hulp van lezers: Naar aanleiding van voor deze stelling wordt dan gewezen de vraag naar een boek over het leven op de strenge winters van 1917. 1929 van David Joris hebben vele lezers 1940, 1941 en nu twee maal elf jaar la- hun hulp gegeven. Zij deelden mede 1962— 62. Daartussen komen dan dat het boek de titel draagt ,,De Pro pel strenge winters voor. maar feet", geschreven is door de heer G. kortere duur. Bestaat er C. Hoogerwerff en ruim 25 jaar gele den uitgegeven door de heer H. A. van Botenburg te Amsterdam. Misschien Men mag dich opgaet (Deventer 1542). Vraag: In de eerste Wereldoorlog ben een ongeveer U-jarige periode bestaat, het nog tweedehands of i ik in militaire dienst geweest. Daarna waarin regelmatig zonnevlekken en te krijgen. Ook kan men gegevens vin- werkte ik bij een burgerbaas en nu magnetische storingen terugkomen. De- den in een artikel over Anneken Jans ben ik weer in overheidsdienst. Wan- ze hebben ongetwijfeld invloed op de door de heer K. Vos in het Rotterdams neer ik nu gepensioneerd word. gel- aarde vooral wat betreft radioverkeer Jaarboekje 1918. bladzijde 14. Op blad den dan ook de jaren in militaire op lange afstand en noorderlicht. Men zijde 18. voetnoot 2 wordt genoemd het Vraag: Hoe verwijder ik vlek uit jabot? Antwoord: Deze vlek kunt u het best behandelen met synthetisch sop en dan nabehandelen met schoon water. U kunt de kleur weer „ophalen" met wa ter en azijn. Vraag: Hoe kan ik de kwalijk rie kende lucht verwijderen van katten die aan de voorzijde in de tuin de gevel of de bloembakken bevuilen? De geur hangt in de kamer. Antwoord: Met bloem van zwavel kunt u dit kattendrama verhelpen. Dit bibliotheken middel is verkrijgbaar bij de drogist. U strooit het langs de gevel en de bloembakken en de katten blijven uit de buurt. Om de geur zelf te verdrij ven zijn er genoeg middelen in de han del. Voor het studiejaar 1963/64 is prof. A. Birrell benoemd tot rector magnÜ cus van de r.k. universiteit in NL megen. roi Prof. Birrell. die de Engelse natioifi liteit bezit, doceert Engelse letterkunè en hedendaagse Engelse taalkunde, is tevens buitengewoon hoogleraar de Universiteit van Amsterdam v.„. moderne Engelse en Amerikaanse lfi terkunde. De huidige rector magnificus prof. 1 H. J. Lammers zal het ambt aan j opvolger overdragen op de voor j plechtigheid gebruikelijke datum: derde maandag van september. Vliegtuig dat zoek was weer terecht Een Amerikaans vliegtuig dat de v_. week vrijdag op mysterieuze wijze het vliegveld van Bazel is verdwenef, is in Brussel terecht gekomen. Het toestel, een DC-4 zou eigendom 2 van de „Transatlantic Airlines". L, vertrok vrijdagavond zonder startvoMt' gunning en werd gevlogen door I onbekende mannen die zonder lichting opstegen. Het toestel maakte een korte tussenla ding op Sardinië om brandstof nemen en kwam dezelfde dag in Brussel aan. Het vroeg toestemmi om „voor reparatiewerkzaamheden' mogen landen en gaf een vals num op aan de controletoren in de B gische hoofdstad. Na de landing werd het toestel naar hangar gebracht en de beide man verdwenen. Functionarissen van luchthaven verklaarden dat men t aan kreeg toen door de regen gefingeerde nummer verdween en ander nummer zichtbaar werd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2