Nieuwe Leidse Courant Opnieuw ballingen op Cuba geland Commentaar Formatie-De Kort nu in een kritiek stadium Montini als Paulus VI op pausentroon „Diefstal' moest Renkum lesje geven Volgens berichten uit Miami: Onzekerheid over de macht der Russen Broodoorlog in Den Bosch Staking bij het Handelsblad CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stentvsttigh li gh «bleven jJ, mT|n hert in feghenspoet* Vrij Bag 21 juni 1%3, 44stc jaargang Tussen de (dure) rails Zie pagina 7 Steenstraat 37 Postbus 76 ïeuws m één oogopslag De Nederlandsche Spoor wegen hebben voor het eerst na de laatste wereld oorlog een verlies geleden. Door het achterblijven van de stijging der ontvangsten bij de kosten beliep het verlies in 1962 een bedrag van 34,6 miljoen. Frankrijk heeft bekend gemaakt de terugtrekking van zijn Atlantische vloot uit de Navo te zullen eisen. De Franse regering wil zelf de beschikking over de vloot houden. Zij is wel bereid tot samenwerking in geval van vijandelijk heden. De oorzaak van het ver gaan van de Amerikaanse onderzeeër Thresher zou volgens een commissie van onderzoek gelegen zijn in het plotseling onderlopen van de machinekamer. Weer zijn volgens de Revolutionaire raad troe pen Cubaanse bannelingen die in Miami (V.S.) ver blijven op Cuba geland om 'het eiland te bevrijden'. In Washington twijfelt men echter aan de juistheid van deze berichten. Voor vijf uur vanmiddag moest mr. Toxopeus (lib.) aan de kabinetsformateur zijn oordeel over het basis program kenbaar hebben gemaakt. In politiek Den 'Haag acht men de moge lijkheid dat de formatie poging alsnog mislukt, niet uitgesloten. Ook de ruimtevaart van Valentina en Valery heb ben de Russen weer uit gebuit om de Amerikanen duidelijk te maken dat zij in de race om het heelal nu wel zeer definitief ach terliggen. Kennedy heeft echter niet nagelaten zijn gelukwens aan Chroesj- tsjef te doen toekomen. Jhr. Loudon van de Kon Ned Petroleummij heeft gisteren in Frankfort ver klaard, dat een groot deel van de krachtsinspanning zowel op militair als op ci viel gebied, niet wordt ge wijd aan oorspronkelijke denkbeelden, maar aan de snelle exploitatie in labo ratoria van de weinige ideeën, die enkelingen uit denken. TAE CUBAANSE revolutionaire raad heeft gisteren in Miami (in de Ame- rikaanse staat Florida) medegedeeld, dat commandotroepen „ergens op Cuba" zijn geland. Men weigerde te zeggen, hoeveel Cubanen aan land zijn gegaan en waar dit is gebeurd. De schattingen variëren tussen 500 en 3.000. Op Cuba is intussen niets gebleken van grote troepenbewegin gen. Amerikaanse functionarissen staan sceptisch tegenover de berichten. Genoemde raad is dezelfde organisatie, die in 1961 de mislukte invasie in de Varkensbaai op touw zette. „Er is echter een groot verschil in de nieu we operatie", aldus dr. Luis Botifoll, woordvoerder van de raad. „De Var kensbaai-affaire werd door Amerikanen geleid. Ditmaal staan wij op eigen benen". In Washington is officieel medegedeeld, dat de Amerikaanse gering niets van de inval afweet. De raad heeft gisteravond een oor- logscomimuniqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de commandotroe pen op verschillende plaatsen op Cuba zijn geland en steun van de boeren heb ben kregen. Zij zouden hun actie voc jbten, die moet leiden tot de be vrijding van Cuba. De landing letterde geen moeilijkheden op. In Den Bosch is een „broodoorlog" uit gebroken. Een plaatselijke middelgro te banketbakker wil vandaag de prijs van afgehaald busbrood en blankbrood met vijf cent verlagen. Het merendeel van de overige bakkers heeft zich nu ge noodzaakt gevoeld ook hun broodprijs met vijf cent te verlagen. Het voor de „overige" bakkers nadelige verschil is echter, dat ze als service voor bezorgd brood en afgehaald brood altijd dezelfde prijs berekenen. Ze hebben dus nu ook hun prijs voor brood dat aan huis bezorgd wordt moeten verlagen, dit in tegenstelling tot de „rebellerende" bak ker. De bakkers in Den Bosch spreken over de prijsverlaging van hun collega als over een „onrechtmatige daad". Woensdagavond heeft de plaatselijke afdeling van de bakkerspatroonsvereni- ging in een bewogen vergadering tever geefs getracht de „rebel" tot andere ge dachten te brengen. Het veredelde busbrood en het veredel de blankbrood werden tot dusver ver kocht voor 47 cent. Dit was tevens de maximumprijs die de overheid toestaat Deze broodsoorten wei-den vandaag ver kocht voor 42 cent. Lachende derde is hier natuurlijk de consument, wie de on enigheid in de bakkersgelederen een aar dig voordeelfje oplevert. Koningin en Prins w? gezellige kout in het Kurhaus te Scheve- ningen, waar zij het galaconcert ter gelegenheid van het vijftigja rig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht bijwoonden. Dezer dagen heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken laten weten, dat er nog steeds Russische mili tairen van Cuba vertrekken en dat ei nu wellicht te weinig op het eiland zyn om een opstand tegen Castro te onder drukken. Dit werd tegengesproken door de revolutionaire raad. De Russen zou den hun posities nog steeds versterken. Zij zouden zich voornamelijk concentre ren in de provincie Oriente, waar ook een Russische onderzeebootbasis wordt gebouwd. Het nieuws heeft grote consternatie verwetot in de kolonie van ongeveer 100.000 Cubaanse ballingen in Florida. Velen veronderstellen dat de landingen zijn uitgevoerd in het Escambraygebergte in de provincie Las Villas ten westen van Havanna Daar heerst nog een grote verzetsactiviteit. De Cubaanse militie onder Russische leiding zou voorts een zeer laag moreel hebben. En als ze de kans krijgen, zullen zij volgens vluchte lingen die onlangs in Miami zijn gearri veerd, zeiker massaal deserteren. In Washington heeft men verklaard dat het moeilijk is, een grootscheepse inval op Cuba geheim te houden voor de Ver Staten. Er surveilleren nog altijd Ame rikaanse schepen en vliegtuigen in het gebied rondom Cuba. De Amerikaanse regering heeft tot dusver nog geen in lichtingen gekregen over een militaire operatie op grote schaal tegen Castro en voorbereidingen daartoe. Het gehele op dat tijdstip in dienst zijnde personeel ven het Algemeen Han delsblad, ruim 300 man, heeft vanochtend half elf het werk neergelegd. Dit perso neel is het niet eens met de toepassing door de directie van een bepaling in d<; C.A.O. die aldus de directie geen invloed heeft op het loon. Over de ver schijning van het Algemeen Handels blad en de daar gedrukte dagbladen Trouw en Het Parool kon de directie slechts mededelen dat deze vandaag minstens een kleinere omvang zullen hebben. Het achttiende wereldcongres van padvindsters werd gisteren in Kopenhagen geopend door prinses Bene- dicte. waar zij koningin Ingrid van Denemarken „verving", die door ziekte niet aanwezig kon zijn. Ook het slotwoord op 29 juni zal door de Prinses, die zelf jaren padvindster was, worden uitgesproken. De ope ningsplechtigheid werd ook bijgewoond door koning Frederik, prinses Anne-Marie en lady Baden Powell. Mr. Toxopeus onder druk gezet II papa fatto, ik papa fatto kondigde de omroeper van radio- Vaticana om 11.22 uur aan. Een klein uur .later werd bekend ge maakt dat het kardinaal Giovanni Battista Montini, de 65-jarige aarts bisschop van Milaan was, die als paus de naam Paulus de zesde zal dragen. Een Italiaanse paus was ge kozen. Om 11.20 uur steeg uit do schoorsteen van de Sixtijnse kapel weer rook op ten bewijze, dat de kardinalen 'hun ochtendstemming hadden verricht. Op dat moment was het echter niet zeker of een paus was gekozen of niet. Wel deel de radio-Vaticana mee, dat de rook wit scheen te zijn. Een opgewonden menigte van ongeveer 20.000 perso nen op het Sint Pieterplein begon te juichen en in de handen te klappen. De rook was wit. De naam Paulus is door geen enkele paus gedragen sinds paus Paulus de vijfde, een Romein, die in 1621 is overleden. Na de bekendmaking van de naam van de paus verliet kardinaal Otta- viani het balkon. voor vervolg zie pagina 4 DE formatie-De Kort is in een kri tiek stadium beland. De toe stand is even ingewikkeld als ex plosief geworden dank zij de moei lijkheden, waarvoor de V.V.D.-frac- tieleider mr. Toxopeus en de forma teur elkaar hebben geplaatst. Beide heren zijn de afgelopen dagen een spectaculair steekspel begonnen. Pas vanavond zal duidelijk zijn wie van hen de meeste blessures heeft opge lopen. Zoals bekend, heeft mr. Toxopeus woensdag geweigerd antwoord te geven op de vraag van de formateur hoe hij en zijn fractie staan tegenover de voorge stelde regelingen van de geschilpunten die het basisprogram nog bevat Een be oordeling van het program achtte hij niet nodig, omdat hij tóch niet wenste mee te werken aan de vorming van een vijf partijen-kabinet Op deze manier om zeilde hij handig de vraag waar het op aankwam. Hij onttrok zich aan een standpuntbepaling ten opzichte van een program, waarmee de V.V.D. het op ver schillende punten (televisie, woningbouw, belastingen, bindingen e.d.) beslist on eens is. Mr. Toxopeus begreep, dat als hij „neen" tegen het program zou zeggen, de kansen van de V.V.D. op deelname aan het kabinet zouden dalen en die van de P v.cLA. zouden stijgen. Daarom gooi de hij het helemaal op de afwijzing van het vijf-partijen-kabinet Door deze manoeuvre werd inderdaad de gedachte van een nationaal kabinet afdoende om zeep gebracht. Maar daar door verviel ook automatisch de reden (Advertentie) VOOR A.E.G. VOLAUTOMATISCHE WASMACHINES IEMCO N.V. (Advtrteniiet Toxopeus niet in een oordeling van het program had willen treden. Formateur De Kort maakte hier snel gebruik van. Hij zond de liberale aanvoerder een brief, waarvan de inhoud als volgt kan worden samengevat: „Nu een vijf-partijen-kabinet niet meer (Voor vervolg zie pagina 4) (Advertentie) BREED TAPIJT- GEDESSINEERD BOUCLÉ 375 cm breed 59,— DESSO - VERZET BOUCLÉ 380 cm breed 92,50 RICHELIEU - FRISÉ 366 cm breed 109,— SUPER TWIST 366 cm breed 145,— MADISON - FIGURE 366 cm breed 150,— WONINGINRICHTING BULTHUIS BOTERMARKT 23 TAR. DE KORT heeft met z'n formatie- werk onze bewondering tot nog toe niet kunnen wegdragen. Z'n begin was al vreemd. De opdracht om een kabinet te formeren, dat van een ruime steun in het parlement verzekerd zou zijn, zag hij als een opgaaf om in de eerste plaats te stre ven naar een vijf-partijen-kabinet. In de verkiezingsuitslag lag echter geen enkele aanwijzing opgesloten voor opneming van de P.v.d.A. in de regering. De socialisten verloren vijf zetels en de regeringspartijen slechts twee. Hoewel het kabinet als ge heel geen duidelijk vertrouwensvotum kreeg, lag het doortrekken van de lijn toch eerder voor de hand dan een ombui gen in socialistische richting. Niettemin behandelde de formateur, in het voetspoor van Romme, de P.v.d.A. als een serieuze kandidaat voor deelneming aan de rege ring- Enerzijds wilde hij de V.V.D. niet buiten spel zetten en anderzijds de P.v.d.A. niet voor het hoofd stoten. Ten slotte wordt er in de K.V.P. nogal wat sympathie voor de P.v.d.A.-als-regeringspartner gevonden. Het gevolg was de onwezenlijke gedachte aan een vijf-partijen-kabinet. Aan dit ge- dachtenspel is nu gelukkig een einde ge komen. Had de formateur ernst gemaakt met de christen-democratische gedachte die door de K.V.P. zelf is gepropageerd! en samengespeeld met de A.R.P. en de C.H.U., dan was het spelletje ons bespaard gebleven. Want het is nu wel helemaal duidelijk hoe de protestantse partijen er over denken. Door de wijze, waarop de formateur te werk ging, ontstond een knoop, die hij niet kon of wilde ontwarren en die daar om door anderen moest worden doorge hakt. Doortastendheid kan dr. De Kort niet worden toegeschreven!_ De formateur zit nu met vfjf eindjes touw voor zich. waarvan er vier aan elkaar moeten worden geknoopt. Drie zitten er. mogen we aannemen, al min of meer aan elkaar vast: K.V.P., A.R.P. en CJH.U. Wat moet het vierde touwtje zijn? Bij de be antwoording van deze vraag gaat de for mateur ook al merkwaardig te werk. Hij tracht een vier-partijen-kabinet te forme ren aan de hand van de reacties der frac tieleiders op een program, dat een vijf partijen-kabinet als uitgangspunt had! Alsof de situatie niet ingrijpend veranderd is! Nu vaststaat dat öf de V.V.D. öf de P.v.d.A. afvalt, is het niet reëel een pro gram te blijven hanteren, dat compromis sen naar beide zijden bevht. Z'n program had hij beter kunnen laten voor wat het is: een ontwerp, dat op niets is uitgelopen. Waarop we blijven wachten is een pro gram, dat in de eerste plaats aantrekkelijk is voor de christen-democratische partijen, doch tegelijk de V.V.D. mogelijkheid geef' om mee te doen. De afgelopen vier ja?- hebben bewezen dat een dergelijke samen werking tot een goede politiek kan leiden Man door eigen geweer getroffen De 59-jarige oud-stuurman ter koop vaardij H. L. van der List uit Herpen is gistermiddag overleden na een schot uit een oud Duits soldatengeweer. De man werd in de borst getroffen toen hij het wapen schoonmaakte. Het slacht offer was een verwoed wapenverzame laar. Volgens de politie was hij onbe voegd het vuurwapen te bezitten. onbestendig weer houdt ook gen nog aan. De depressie, die gis teren ten noordwesten van Ierland was gelegen, verplaatste zich naar het zee gebied tussen IJsland en Schotland. Randstoringcn van de depressie trekken snel achter elkaar over Zuid-Engeland en ons land naar Duitsland. Een volgen de randstoring zal de komende vieren twintig uur weer enkele buien veroor zaken. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. De temperaturen blijven enkele graden beneden normaal. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Half tot zwaarbewolkt met hier en daar enkele buien. Weinig verandering in tem peratuur. Aanvankelijk krachtige tot ma tige, later matige tot zwakke wind tussen zuidwest en west. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 22 juni: zon op 4.19, onder 21.04; maan op 5.18, onder 22.05. juni: eerste kwartier. 69 Tendens stugend Strandverwachting Morgen meer opklaringen en op enkele plaatsen nog een bui. Matige tot vrij krachtige nog te frisse zuidwesten wind. In de middag 15 tot 17 graden, zeewater 15 graden. Vooruitzichten: een kleine verbetering door opklaringen, maar nog te koel door zeewind. HET WEER IN EEROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur per •tattoo Weer», gerteldh. 4$ u 4 tu M E ^/AGENINGSE studenten, die gistermiddag in en kele Betuwse boomgaarden appel- en perenbomen op hun vruchtzetting controleerden, hebben in een boomgaard nabij Hiem (gemeente Doo- dewaard) het sinds dinsdag te Renkum vermiste bijen monument teruggevonden. Het plastiek stond op een paal tussen de vruchtbomen. Fruitkweker H. Veer, ver klaarde dat hij geenszins de bedoeling heeft gehad het monument te ontvreemden, doch dat hij, met enkele an dere Betuwnaren, Renkum en dc Vcluwczoom slechts een lesje heeft willen leren. „Renkum kan zich met zijn nationale bijenmarkt wel aan matigen bijenplaats bij uit stek te zijn getuige het trotse monument men ver geet daarbij echter, dat de bij daar geen enkele functie heeft te vervullen. Die heeft zij wel aan de andere Rijn oever, in de Betuwe waar de bij in de fruitteelt een be langrijke economische rol speelt", aldus de heer Veer. nog voor de grote bijenmarkt van zaterdag en maandag op zijn sokkel terug. De streek- V.V.V. Zuid-Veluwezoom en die in de Over- en Midden- Betuwe zullen hiervan een feestelijke gebeurtenis ma ken. Vrijdagavond om half acht komt het monument, ge laden op een boerenkar, on der muzikale begeleiding, over liet gepavoiseerde Ren- kumse veer in Renkum aan. Loco-burgemeester H. J. Kla- sen, directeur Van Helbergen van de streek-V.V.V. Zuid- Veluwezoom en organisato ren van de bijenmarkt, zul len ter verwelkoming aan wezig zijn. Na de herplaat sing, zal de heer J. B. R. van der Meulen, oud-burgemees ter van Gendt en waarne mend voorzitter van de Be tuwse streek-V.V V. het woord voeren. De BUI Eindhoven Zd.-Limb. Helsinki Slockh. Oslo Kopenhagen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs 24 15 14 indstil 21 10

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1