Nationale schande kan nog worden uitgewist voor Weerprofeet gezakt zeer soepel examen... Het drama van de spijtoptanten hi aan &ojita Kij Taak witte bloedcellen WOENSDAG 19 JUNI 1963 Met z'n drieën aan het werk in een hotelkamer. Het begin van het ar chief van de nieuwe Nederlandse ambassade in Djakarta is er al, maar een gebouw? Het is er nog lang niet. DIT ZEI KAPPER FLINK: EN ZO WAS HET ECHTi Zeemansgraf voor lord Cunningham Admiraal Lord Cunningham, een held uit de tweede wereldoorlog, heeft giste ren een zeemans begrafenis gekregen. Van de marinekazerne te Portsmouth, waar hij opgebaard gelegen heeft, werd zijn stoffelijk overschot overgebracht naar het oorlogsschip Hampshire. De kist werd gedrapeerd met de Union Jack en er op lagen zijn goud afgezette pet, zijn zwaard en een krans van rozen. Lord Cunningham is woensdag in een Londense taxi gestorven toen hij van het hoofdkwartier van de marine onder weg was naar Waterloo-station om daar de trein n3ar zijn woning in Hampshire te nemen. Hij is 80 jaar geworden Cun ningham heeft de capitulati Italiaanse vloot nadat Italië zich trokken had. Overwegend droog en zonnig Meimaand was le k<uid\ te nat en te somber (Van een ónzer redacteuren) VN T „Verander uw vakantie nu het nog kan. Koop ons boekje waarin kapper Piet Flink uit ontvangst genomen j Hengelo u over het weer infor- de oorlog terugge- meert gedurende het gehele zomerseizoen. En zoek dan de zon op "In deze en dergelijke toonaarden jubelde enkele maan den geleden een huis-aan-huis verspreide reclamefolder van het „Bureau Weerinformatie" te Den Haag, dat beslag had weten te leggen op de complete profe tie van de destijds beroemde, doch nu meer beruchte haar snijder uit het Overijsselse. Be rucht, omdat van de voorspel lingen welke deze Figaro zo dom was in druk te laten verschijnen, tot nu toe niet zo wonderbaarlijk veel terecht is gekomen antwoord in duii l i! luidt steeds: liging - - S3 afgewezen doel DJAKARTA, juni De man ieders ^draagt ngevall I zuiver Nederlandse jstuk ^am> Met z'n uitgemergelde iden kfouw en hun acht kinderen "ten. bont hij in een goedang, een met a™?|j]fijzeren platen bedekt schuur- e in het hart van Djakarta. Hij deze egt me aarzelend z'n bedoeninkje 0 uur" J* TA- ooreittpn. Uet is ook niet veel. Uie ene ruisa%ner zjej er k'aler en troostelo- 24 juir dan een varkenskot. Een agelyslein, kaploos elektrisch peertje iven een ruwhouten tafel, twee beien, een paar ingedeukte pan- an de tn op de grond, een bord met ;zeiiig^st, waarop wat vliegen sukkelen, kjd^h>n gordijn met gaten, dat het tar ïmoedje aan al te nieuwsgierige veer^n onttrekt. ™"bd< Europees De man vertelt eerst schuchter, karna wat meer onbevangen, in goed, np jna foutloos Nederlands: „Ik ben Menadonees, meneer. M'n 1 touw is Indo-Europees, haar vader was '-lie lm rasechte Rotterdammer. Ik was ge- Ikgestelde thuis zowel als op school 1^1 pib ik een zuiver Nederlandse opvoe- x\J ng gehad. Ik diende als Europees ser vant in het KNIL; m'n vader trouwens rsoneek- t neg« ik het het hier, in Indonesië, willen twee joberen, net zoals vele anderen. Ik en vond me in Nederland kunnen laten de- gingiobiliseren, ik weet 't, maar ik zag jen de omschakeling op. De zon hier, kou daar, enfin, u begrijpt me wel. vendien kon ik niet weten dat me :n maar ellende boven het hoofd hangen, dat ik in deze staat niet kunnen aarden. Hebben de Neder- se vertegenwoordigers hier ons bij i souvereiniteitsoverdracht niet zelf ieiternadvise rd jn(jonesjër te worden?" gaan. 2"ï£S Automatisch "Omdat ik gelijkgestelde was en geen I .^pnspraak op een bestaan in Nederland laatsteaafcte ben ik automatisch Indonesisch "eenjjat$burger geworden. Had ik toen s volcfear geweten, wat ik nu weet. Had ik, ende pmmeling, die ik ben, maar wat beter :t peragedacht. Men hèeft mij nooit vergeven ihemalt ik aan de Nederlandse kant gevoch- adat dh heb, dat ik dus niets voor de revolu- izaakheb gedaan. Ik ben geboycot, ik 2n zeePrc* nagewezen, ik kon nauwelijks ge- leg verdienen om m'n vrouw en kinde- h te onderhouden. Toen kwam 't erg- !e e: m'n jongere broer, die nooit een Ne- •ugdce(r'ands wapen in de hand heeft gehad, der l<fr(* vermoord. Ik heb dat nooit kun- jestuujn verkroppen. Ik wilde weg ik >gram?Het vorig jaar heb ik in Menado al ik. die Een spijtoptant die evenals zijn trouw al een jaar of vijf tracht M laar Nederland te komen, doch zich log steeds in de schaduw van het leven bevindt. m'n schepen achter me verbrand, ben weggegaan, naar Djakarta, dacht dat ik van hieruit beter naar derland zou kunnen komen. Per slot rekening had ik al meer dan twee jaar een aanvraag voor een vestiging lopen". Afgewezen ,,Het antwoord kwam. Ik werd afge wezen. Waarom weet ik niet. Niemand, die nul op het request krijgt, weet dat. Heb ik dan geen enkele binding meer met Nederland? Is men bang dat ik daar niet kan integreren? De broers zusters van m'n vrouw en mij woi allen m Nederland. M'n kinderen, die allen Nederlands spreken, hunkeren nrfar een opleiding daar". ,.Nu zit ik hier. We leven op de rand van de armoede, eigenlijk wankelen we voortdurend op het scherp van de sne de. Als anderen niet zouden bijspringen, zouden we honger lijden. Ik heb een tweede aanvraag ingediend; een derde ligt ook al klaar. Wat moet ik doen? Ik ben aan het einde van m'n krach ten. Zeg me, meneer, hoe groot zijn Eén hoop Het verhaal van deze Menadonees staat niet op zichzelf. Er zijn in totaal misschien nog vijfduizend mensen in Indonesië (vrouwen en kinderen incluis), die slechts één hoop, één doel, hebben: zo spoedig mogelijk Nederland te be reiken. Hun materiële omstandigheden zijn over 't algemeen ten hemel schrei end. Hun geestelijke nood, hun eenzaam heid ook. is groot. Velen van hen waren wel goed genoeg om onder de Neder landse driekleur te dienen vaak is een familielid, of zijn zelfs familieleden, voor Koningin en Vaderland gevallen maar blijkbaar niet goed genoeg om onder de Nederlandse driekleur te wo nen en te werken. De zo vaak in Nederland gehoorde stelling dat de spijtoptanten bewust voor het Indonesische staatsburgerschap hebben gekozen en hiervan nu zelf de consequenties moeten dragen, getuigt niet alleen van formalisme. Zij komt ook uit een klein hart. Bedelstaf Van het Indonesiër zijn en het in In donesië wonen, hebben deze ex-Neder landers en ex-gelijkgestelden de ca tegorieën, waar het over 't algemeen om gaat zich een heel andere voor stelling gemaakt. Ze zijn tussen de wal en het schip geraakt. Hun Nederlandse namen hinderen hen in bestaan en toe komst; de inflatie heeft hen tot de be delstaf gebracht. Trouwens, is de keuze tussen het Ne derlandse en het Indonesische staatsbur gerschap in alle gevallen wel zo bewust gemaakt? Wat te denken van de ex-ge lijkgestelden. die noch voor het één, noch voor het ander kozen, en daar door automatisch Indonesiër werden? Wat van de veelal Indo-Europese jon gens en meisjes, die ten tijde van de souvereiniteitsoverdracht minderjarig waren, en voor wie anderen een beslis sing namen? Weesjongen Ik ken zo'n geval: een weesjongen, voor wie de directeur van de inrich ting, waarin hij verbleef, besliste. Hij is inmiddels gehuwd en vader van vier kin deren geworden. Al z'n broers en zus ters wonen in Nederland, maar zelf mag hij nog altijd niet binnenkomen. Waar om niet? Alleen het ministerie van jus titie, dat de toelating beoordeelt, weet 't. Het grauwe stenciltje, waarop vaak ja ren wordt gewacht, en dat zoveel hoop vernietigt en zoveel leed bestendigt, ver meldt 6lechts één zin: ..Naar aanleiding van het door u in gediend vestigingsverzoek moet ik u tot mijn leedwezen mededelen, dat daarop (opnieuw) afwijzend is beslist...." Is tenslotte de keuze tussen jiet In donesiër worden en het Nederlander .blijven in alle gevallen zo spontaan geweest? Mag men hier en daar niet van het indirect uitoefenen van druk spreken? Verschillende spijtoptanten van nu werden in de begintijd alleen door hun (Nederlandse) werkgever gehand haafd, of in de gelegenheid gesteld pro motie te maken, als ze Indonesiër wer den. De Indonesiasering van het bedrijf werd als een eerste voorwaarde gezien om zaken te kunnen blijven doen. Wie inmiddels tot de conclusie mocht zijn gekomen dat alle ex-Nederlanders en ex-gelijkgestelden tragische figuren zijn, is ernaast. In Indonesië staat de be zoeker steeds weer verbaasd over het geluk, dat een groot aantal mensen kan vinden in een financieel en economisch uit de band gelopen maatschappij. Er bevinden zich daar tientallen mensen van zuiver of half Nederlandse her komst onder; er zijn zelfs mensen met een Nederlands paspoort bij. Ze behoren echter tot de bovenlaag. In politiek en intermenselijk verband hebben ze mis schien wel eens moeilijkheden, maar ge brek een sociaal kwaad, dat tot de grootste noden kan lijden hebben Warm hart Van de laatsten is natuurlijk niet iedereen even rijk en welvarend. Bij velen treft men echter wel een groot, warm hart en een onblusbare daden drang aan. Hoewel ze geen officiële sta tus hebben, helpen ze, waar ze helpen kunnen. Ze geven en steunen, verlichten en helen ze stellen er nauwelijks prijs op dat hun namen in Nederland worden gekend. Ik 'zal er een paar noemen in hen wil ik allen eren, die hun Nederlands bloed inet verloochenen, die vig, behulpzaam en barmhartig zijn. Ik weet dat een eresaluut hun slechts mo rele steun kan geven. Echte, daadwer kelijke steun kan alleen maar van het ministerie van justitie komen, waarvoor de meesten geen goed woord over heb- In Djakarta zwoegt pater Van den Berg, directeur van het St. Vincentius- weeshuis, die al vóór de verbreking van de diplomatieke betrekkingen een doorgangshuis voor spijtoptanten inricht te. Voor velen is dat doorgangshuis een min of meer permanente woning ge worden. Nou ja, woning.... Laat ik lie ver van een schuur spreken. In hetzelfde Djakarta steken de heren Cordesius en Puyt hun helpende han den uit. In het huis van de laatste, waarin zich altijd wel enkele maatschap pelijk gederailleerden bevinden, hangt een met inkt geschreven oproep aan de „Spijtoptanten", staat erop. „Ondanks de afwijzende houding van minister Beerman is mijn advies: wij vechten door. Ende despereert niet!" Waarom zulke onzekere en zelfs ge heimzinnige richtlijnen? Waarom wacht- perioden van twee tot drie jaar? Waarom wel een vestigingsvergun ning verstrekken aan moeilijk aanpas bare en met weir.ig Nederlandse bindin gen toegeruste gezinnen, en niet aan families, die door herkomst en opleiding zó kunnen integreren? Waarom geen voorrang voor duidelijk krepeergevallen? Waarom op sterven na dode mensen het laatste beetje aards geluk onthouden? Waarom twee requesten afwijzen cn het derde request van precies dezelfde persoon inwilligen? Waarom vijf kinderen uit een ver weesd gezin toelaten en het zesde kind Waarom geen waarde toekennen aan adviezen, die ter plaatse worden ver strekt, zij 't niet door officiële personen, of bevoegde instanties? Waarom? Waarom? Waarom? V raastekens Misschien herinnert u zich nog dat e ongeveer twee maanden geleden op :ze zelfde plaats een artikel plaats- in over het onderwerp: „Kunnen eigenlijk wel heel seizoen oorspellen?", een vraag die ontken nend beantwoord moest worden. Wel licht herinnert u zich ook dat we toen beloofden voor u de voorspellingen van kapper Flink eens te vergelijken met de realiteit, en u daar dan medede ling doer Aanvankelijk waren we van plan einde mei (de eerste in druk voorspel de maand van Pieter Flink) eens „ba lans op te maken", maar de uitkonj- sten waren zó bedroevend, dat we er vol medelijden nog maar een half maandje aan toe hebben gevoegd, te meer daar hij begin juni een wat be ter figuur leek te gaan slaan. Sinds De tientallen brieven, welke de veel te kleine, overbelaste en onder accommo datie-problemen zuchtende, Nederlandse Ambassade in Djakarta reeds gekregen heeft in Singapore, waar zes mensen vijf jaar lang voor de eerste afhandeling van de requesten hebben gezorgd, be vindt zich een spijtoptanten-archief, dat een grote zaal zou kunnen vullen zijn gelardeerd met vraagtekens. Ze dansen rond in kamer 519 van Hotel Indonesia, waar een vertwijfelde tweede secretaris of attaché soms zestig mensen op een woord staat. geluk en welvaart zwelgende a Nederlanders, die duizenden Hongaren i_ hebt binnengehaald, zonder hen ook maar één bureaucratisch steentje in de weg te leggen, die nog eens duizenden Spanjaarden, Italianen en Joegoslaven aan het zich immer uitbreidende produk- tieproces laat deelnemen, hebt gij dan geen plaatsje meer voor eigenlijk maar een handjevol zielige, geslagen, vaak vertrapte mensenkinderen, die een dui delijke binding met het moederland heb ben, en vaak lijf en goed voor de vader landse driekleur hebben veil gehad? Ik wilde dat ik u een paar van die bange, smachtende ogen kon laten zien. Ik zou u slechts een uurtje willen verplaatsen in het kwijnende bestaan van enkele schrijnende gevallen. Als Nederland van het spijtoptanten probleem af wil komen niet op pa pier, want volgens de memorie van antwoord op het voorlopige verslag van de Eerste Kamer over de begroting van het ministerie van justitie voor 1963 is dit al gebeurd dan dient het de na tionale schande, die in menselijk leed en menselijke nood gekleed gaat, uit te Laat Den Haag een definitieve eind datum voor het indienen van spijtoptan- requesten stellen. Laat het 't tempo Het sprookje van iedere dag Een vrouw j van aiuueuing versn I kele sociale, werkers In Semarang woont verder mejuffrouw ren om advier~~ mr. Ter Kuile, een onverschrokken, reeds spierwitte vrouw, die alleen voor hulpbetoon aan de spijtoptanten in In donesië is achtergebleven. Haar taal is misschien minder gepolijst dan die. wel ke op het ministerie van justitie wordt gebezigd. Maar als je (op Java) drie keer voor het vuurpeloton hebt gestaan, lef hebt op de dag van de bijzetting van koningin Wilhelmina met Nederlandse ridderorde op de borst jen receptie van de militaire com mandant te verschijnen, als je boven- jezelf alles ontzegt om zoveel afdoening versnellen. Laat het Indpnesië stu- brengen. Laat het redelijk worden en blijven op het punt van de nodige bewijsstukken, want een geboortebewijs, dat verbrand is, of nooit heeft bestaan, kan echt niet te voorschijn worden getoverd. Wachtkamer Indien op de Ingeslagen weg wordt voortgegaan, bestaat er over vijfentwin tig jaar nog een spijtoptantenprobleem. Als niet wordt Ingezien dat het hoog tijd wordt een duidelijke belijning te maken, gelijk geld voor wildvreemde medemin-1 ftL'ïL'ï'S„HLS?. b«i',""de se» opzij te kunnen leggen, zou je dan S/m 'SSit' 1,"^!!?"°."' niet, vooral als je er reden voor meer.t; e schelden^?0 W°°rdje h^de^Tórden Al deze helpers en helpsters, die hungereser^een*"" ondankbare werk belangeloos vernch- De Finse heeft hfit Ansio. ristinkruis in zilver toegekend aan de voorzitter van de Nederlandse Culturele Sportbond, de heer H. Stapel te Over- 1 eneur veen. De onderscheiding werd hem uit- congres Wie zijn boekje heeft gekocht :al er inmiddels achter gekomen zijn en wie hel niet heeft (ge lukkig) zjj hel nu verteld: kap per Flink kan er niets ran. Al thans van weer voorspellen. Aanderhalve maand hebben we aan de hand van een boekje waarin voor het gehele seizoen men èn aan de hand van de ware was van die enkele maanden ge leden zo veel geroemde trefze kerheid in hel weer voorspellen door de geruchtmakende haar snijder. Onze bevindingen treft u in bijgaand artikeltje aan. de 12de van de maand juni kwam er echter weer een profetische inzinking, zodat ons scorebord een weer even triest „resultaat" vermeldt als einde Neem nu flinks verwachting van gisteren en vandaag: „Lichte bewol king met kans op neerslag. Ruime zon nige perioden. Iets minder warm" (de dagen hiervóór zouden volgens Flink namelijk heerlijk warm zijn ge weest!....) Dat is er nogal naast GEZIEN DOOR PIET Zoals hij er wel méér naast was. Maar laten we u eerst eens vertellen welke maatstaven we daarbij hebben aangelegd. Om te beginnen hebben we ons natuurlijk in het bezit van het boekje „Het weer van mei t.m. sep tember, gezien door Piet Flink" ge steld voor de somma van 2,75. Wel iswaar viel de omvang ons wat tegen, maar alles stond erin dus wat wilden we nog meer? Vervolgens zijn we naar de telefo niste van onze krant gestapt, die in haar domein zeer honkvast is en van uit haar raam de weersgesteldheid van elke dag bijwijze van spreken van mi nuut tot minuut goed kan waarnemen, met het verzoek om dagelijks kort en krachtig haar bevindingen op te schrijven. Daarnéést hadden we als (nog exacter) vergelijkingsmateriaal enkele overzichten-achteraf van het K.N.M.I. in De Bilt. En zo zijn we aan het vergeijken geslagen. We namen een bijzonder soepele houding aan, want tenslotte is kapper Flink een leek en géén meteoroloog. Aangezien hij zijn voorspellingen over perioden van drie dagen, soms van twee dagen tegelijk pleegt uit te strek ken, besloten we tweederde goed als volledig goed te beschouwen door een vol pluspunt toe te kennen. Was de voorspelling falikant fout dan werd het natuurlijk een minpunt. Twijfelgeval len werden eenvoudigheidshalve er- waarloosd: er werd dan nóch een plus-, nóch een minpunt toegekend. Eindexamen-kandidaten mochten wil len dat ze zulke vriendelijke en mee gaande examinatoren hadden Van 1 mei tot en met 18 juni wa ren er op deze wijze 16 punten te verdelen, waarvan kapper Flink er de helft wist te scoren; de overige 8 pun ten waren In zijn nadeel. Hij heeft dus fifty-fifty gegokt, Iets wat we statls- De teneur is over 't algemeen dezelf de: Waarom zo'n weinig tegemoetko mend beleid ten aanzien van de toela ting van enkele duizenden spijtoptanten: mensen, die door het nemen van een beslissing, ivaarvan ze de consequenties niet konden overzien, in het slob zijn geraakt? Djakarta wil hen wel kwijt; Den Haag wil hen eigenlijk niet hebben. gereikt op een sportfeest de internationale arbeiderssportbew ging in Finland. President Goulart van Brazilië heeft acht nieuwe ministers benoemd. De voormalige gouverneur van de provin cie Sao Paulo, Carvalho Pinto, werd mi nister van financiën. De portefeuille van buitenlandse zaken werd in handen ge geven van Evandro Lins. een jurist. Een schitterende serie waaruit U kunt kiezen: van 120 liter tot 280 liter inhoud. Van f348.- tot f995.-. Conipressorkoeling. Veilige magnetische deurstuiting. Ruim vriesvak. Automatische ontdooiinrichting. Doordachte indeling. Vraag het de vakman. AMSTERDAM Wereldvérmaard sinds mensenheugenis Komplot ontdekt in Guatemala De minister van binnenlandse zaken van Guatemala heeft meegedeeld, dat een communistisch komplot is ontdekt, dat de omverwerping van de regeringen van Guatemala en Nicaragua beoogde. Drie mannen en drie vrouwen zijn gearres teerd en er zijn wapens en munitie in beslag genomen. De samenzweerders, aldus de minister, werden gesteund door organisaties in Mexico en andere landen. Een „vereni ging van vrienden van Nicaragua", die haar zetel in Mexico heeft, had haar steun aan de communistische samenzwering in Guatemala toegezegd in ruil voor steun aan een poging om de regering van Nica ragua omver te werpen. tisch in principe allem&al zo zouden kunnen, dusvan voorspellen kan toch moeilijk worden gesproken. Al thans tot nu toe. Met zijn maandvoorspelling blunder de de kapper, die in het befaamde boekje snoevend een man wordt ge noemd die een trefzekerheid kan be reiken van 100 procent (toe maar), wel het ergste. Hij kwalificeerde de maand mei als overwegend droog en zonnig, terwijl wij allen, behondens de laatste week, alleen maar rillend te rug kunnen denken aan de meimaand. Inderdaad: ook het K.N.M.I. In De Bilt kon tot geen andere conclusie ko men dan dat de maand mei te koud, te nat en te somber was geweest. Wie Flink's „voorspellingen" van mei tot medio juni doorneemt valt het op, dat hij op een enkele uitzondering na o.m. op 4 en 5 mei, die hij overi gens goed raadde ook bij elke pe riode maar weer over zonnig weer spreekt. Er mag voor de variatie naast die zon eens sprake bij hem zijn van „een enkel bultje", of „toe nemende bewolking", in praktisch elke voorspelling blijven we dat woordje „zonnig" tegenkomen. Een geniepigaard kan daar met graagte uit af willen leiden dat je door maar steeds zij het met telkens an dere woorden op dezelfde mogelijkheid te blijven wijzen je (statistische) kan sen alleen maar veiliger stelt. Een feit is, globaal genomen, dat Flink over de laatste anderhalve maand steeds daér fout zit wanneer er in werkelijkheid van kil en regenachtig weer sprake is geweest. Hoe dan ook, vijftig procent goed en vijftig procent fout raden en dat bij een zeer milde beoordeling blijft ver onder de maat en kan in de verste verte niet exact genoemd worden. Het is zonder meer een flop! En daarmee wordt bewaarheid wat we twee maan den geleden in ons artikel over weers voorspellingen op lange termijn betoog den. dat namelijk zelfs de wetenschap er tot nu toe niet in geslaagd is ver der te komen dan een trefzekerheid die zich beweegt tussen de 55 en 65 pro cent (nog altijd heel waf meer dus dan de kapper tot nu toe wist waar te maken). COMPUTERS Overigens z'jn er tekenen die er op wijzen dat klimatologische diensten in Amerika tot een grotere trefzekerheid zullen geraken. Voor wetenschap- pel jj ke voorspellingen op langere termijn, waarbij dan meestal niet aan hele seizoenen tegelijk wordt ge dacht, zijn namelijk zeer ingewikkelde berekeningen nodig, die zoveel tijd in beslag nemen dat bij wijze van spre ken de te voorspellen periode al zou zijn aangebroken voor men met zijn berekeningen klaar was. In deze gevallen is men voor die ingewikkelde berekeningen gebruik gaan maken van computers, welke ook hier even be trouwbare, als snelle hulpmiddelen bleken te zijn. De resultaten zijn tot nu toe, zoals gezegd bemoedigend, want de trefzekerheid van de voorspellingen nam toe. Overigens is de tijd nog te kort om al te hard „hoera" te gaan Maar kapper Flink blijft er zielig naast als hij over zichzelf in de in leiding van het befaamde boekje laat schrijven: „De heer Flink heeft zich gespecialiseerd in voorspellingen op lange termijn, een waagstuk dat mete orologen die een naam te verliezen hebben tot dusver nog niet serieus heb ben aangedurfd (sic. Red.). Een terrein ook dat van oudsher wel door talrijke „weerprofeten" is bestreden, die het echter nimmer verder hebben gebracht dan 50 tot 60 procent". Al dus het boekje. Pardon meneer Flink, zouden we willen besluiten: U-zèlf haalt tot nu toe en dan nog met zijn amper die vijftig procent... Doe nu verder maar gewoon en houd u bij uw schaar en scheerkwast. Al zult u het niet willen geloven: we blijven de hele zomer nog vergelijken. En we beloven u: Als uw „voorspellingen zich alsnog uit de koffiediksfeer mochten verheffen, dan komen we er op terug. Zo zeker als Piet Flink heet. Alleen daar moeten we u wel bekennen we denken zo dat dit niet nodig zal zijn! I In Amerika is weer een nieuw record geboekt. Ditmaal het record van de persoonlijke inkomens op jaarbasis. In de maand mei bedroeg dat 458 mil jard dollar (1649 miljard gulden). I Vrijdag 21 juni hoopt mevrouw R. Pruiksma- Bakker in IJIst 102 jaar te worden. Zij heeft meer dan honderd kinderen, kleinkinderen, achter kleinkinderen en achter- achterkleinkinderen. Van haar tien kinderen le ven nog drie zoons. Zij is lichamelijk en geeste- I De filmster Sofia Loren heeft verklaard dat zij graag door de Russen in de ruimte geschoten zou worden. In een telefoon gesprek met een Russisch blad werd haar opinie ge vraagd over de lance ring van de eerste ruim tevrouw. Zij zei: „Spoe dig kom ik naar het filmfestival van Moskou en ik verzeker u dat ik zal vragen of er een spe ciale ruimtevlucht voor mij gearrangeerd kan worden". Snel voegde zij hieraan toe, waarschijn lijk bang dat de Russen het nog zouden doen ook al was het alleen maar uit propagandistische overwegingen, „dit is na tuurlijk maar een grap, maar in alle ernst, iede re vrouw zou een derge lijke vlucht willen ma ken". Ook Gina Lollo- brigida was enthousiast „al was het alleen maar, omdat de dag nader komt dat de vrouwen op aar de volledig geëmanci peerd zullen zijn". Een jaar nadat in Haar lem de Frans Halsten toonstelling werd ge opend, beleefde deze stad gisteren de première van de film „Portret van Frans Hals", die Frans Dupont met een subsidie van o.k. en w. heeft ver vaardigd. «De film is vo rig jaar tijdens de ten toonstelling opgenomen. De samenstellers konden gebruik maken van de gelegenheid, dat een groot aantal portretten van Hals, die anders over de gehele wereld verspreid zijn, in Haar lem bijeen waren. 1139) Alle rariteiten op de kermis en alle curiositeitenkabinetten ter wereld vallen volslagen in het niet vergeleken bij de wonderbaarlijkhe den die zich in ons eigen lichaam afspelen. Daarom is het jammer dat de kermis zoveel meer belangstelling trekt dan de dagelijkse levensver schijnselen. Het bestuderen van de levensprocessen is hiervoor niet eens noodzakelijk, omdat we dat met een gerust geweten knnnen overlaten aan degenen die hiervan hun levens taak hebben ge licht bij meer aandacht kunnen overschie ten voor het merk waardige feit, dat zij leven en in le ven blijven. Niet de kermis geeft hierop het antwoord, maar bezinning op al les wat zich ongeweten in ons vol trekt. Voortdurend zijn in ons lichaam hele legerkorpsen in actie om ons voor aantasting te behoeden. Dat zijn de witte bloedcellen, of leucocyten, die volledig het karakter van nor male cellen hebben, dus protoplas ms en een kern bezitten. Merendeels zijn deze lencocyten bewegelijk cn kunnen zij, zoals amoeben of andere eencellige diertjes, hun lichaamsvor men wijzigen, zij kunnen schijnpoten uitsteken en zich kruipend, of zwem mend in de bloedvloeistof, verplaat- Deze vaste, normale bestanddelen van ons bloed, zijn zwervende li chaamscellen die door hun bewege lijkheid dwars door de haarvaten heen dringen en zich tussen de weef sels bewegen, op zoek naar onge rechtigheden. Zij ruimen afgestorven cellen op, die zij verteren met krach tige enzymen, waardoor het eiwit materiaal wordt opgelost. In dit op zicht gelijken de leucocyten dus wel wat op een reinigingsdienst. Doch hiermee is hun taak slechts gedeel telijk getekend, want ook bacteriën zijn van hun gading. Door hun bewe gelijkheid en het vermogen schijn- pootjes te vormen, zijn de lencocy ten in staat bacteriën aan te vallen, te overweldigen, gevangen te nemen en tenslotte te verteren. Deze acties ge schieden met zeer grote aantallen, maar daarover behoeven we ons niet ongerust te maken, want elke kubieke millimeter bloed bevat gemid deld 5.000 van deze actieve soldaten, zo dat bU een sterke concentratie op een bedreigd punt niet gevreesd behoeft te worden voor een tekort aan manskracht op andere punten van het front. Hoe weten de leucocyten nu dat hun aanwezigheid op een bepaalde plaats gewenst, of zelfs vereist is? De oplossing hiervoor moeten we zoeken in het verschijnsel der che- motaxis, waardoor een beweging ont staat in de richting waarin vreemde stoffen in het bloed worden aange troffen. De bacteriën hebben im mers een eigen stofwisseling en de ze vreemde sloffen trekken de leu cocyten aan, die door de bloedvaat- wanden heendringen en naar de plaats des onheils snellen. Zo langzamerhand komen we nu bij de jodoform terecht, een stof die lange tijd als antiseptisch werd be schouwd, doch geen noemenswaar dige werking In die zin bezit. Daarover een volgende keer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5