Leerling van Pierre Monteux komt Sacher vervangen Maestro introduceert David Zinman Protest tegen Portugezen in NAVO-taptoe Arnhem ,Geen mededogen met de weduwe uit Schinnen5 Theater Nazabradli stelde wat teleur DINSDAG 18 JUNI 1963 Holland Festival in tweede vaderland Schip aan ketting H wordt verkocht 8.' Een weinig voorkomende gebeurtenis zoe' zal zich in de middag van 18 juli in het Amsterdamse paleis van justitie pid* afspelen; de executoriale verkoop een zeeschip. Het betreft het Duitse motorschop Nordwald, een klein 2 schip van 961 b.r.t., dat begin mei een beslaglegging reeds aan de ketting werd gelegd aan het Stenen Hoofd in Amsterdam. De Deutsche Schiff Belei- bungsbank A.G. in Hamburg heeft vordering van ongeveer driekwart mil joen gulden op de eigenaars schip voor een verstrekte hypotheek. Deze eigenaars de heren dr. Ch. Nordwald, O. Prinslng en een niet bekend echtpaar, die het schip exploi teerden onder de naam Paren Reederei Nordwald zijn niet in staat gebleken de hypotheek af te lossen. Begin mei arriveerde het kleine Duit se zeeschip in de Amsterdamse haven met een lading kolen, die normaal aar de Rietlanden werd gelost, waarns deurwaarder Rietman namens de vooi de Hamburgse bank optredende Amster damse advocaat en dispacheur mr. F C. baron van der Feltz het schip aar het Stenen Hoofd aan de ketting liet leggen. Het m.s. Nordwald, dat een beman ning had van ongeveer tien koppen, werd in 1957 gebouwd. De thuishaven was Hamburg, waar de Parten Reede rei Nordwald ook was gevestigd. Deze rederij had slechts één schip. In scheepvaartkringen verwacht men geen overweldigende belangstelling voor de verkoop van het schip, aangezien het soort schip (maten, indeling e.d.) voor bevrachting niet meer zo aantrek kelijk is. KJCPL gaat op Nieuw.-Guinea varen De voorzitter van de raad van be stuur van de Koninklüke-Java-China- Paketvaartljjnen, de heer B. E. Ruys, heeft medegedeeld, dat nog deze maand de lijndienst op het voormalig Nieuw- Guinel wordt hervat. Hij verwachtte tevens dat binnen niet 01 te lange tijd het laden en lossen van Nederlandse schepen in Indonesië zal worden toegestaan, doch een lijndienst pp Indonesië zoü pas zinvol zijn, indien flit land eerst zelf zijn inwendige moei- ^kheden is te boven gekómën. Hij weet de nog voortdurende inzinking in de rheepvaart aan het feit, dat grote hoe veelheden graan vervoerd worden iD lankers. Twee schepen zijn in aan bouw, de Straat Freetown en Straat Fremantle. Dit jaar zouden geen ver ouderde schepen verkocht worden (Van onze kunstredactie) TY7 AT ZIJN HIER VEEL MENSEN", zei mevrouw Monteux in klink- 'V klaar Nederlands, toen zij samen met haar man, de 88-jarige dirigent Pierre Monteux, binnenkwam op een persconferentie in Amsterdam. „Ja Nederland is ons tweede vaderland", antwoordde ze trots op een ver baasde vraag. Natuurlijk Monteux heeft jarenlang samen met Mengelberg de leiding het Concertgebouworkest gedeeld hoe geliefd hij hier nog steeds is, weet ieder, die zijn concerten meemaakt. En wat een ongelooflijk vitaal en geestig mens is de „Maestro", die men zijn 88 jaar heus niet aanziet. Waarom Wagner „Waarom dirigeert u een Wagnercon- cert?" werd gevraagd. „Omdat ik hier nooit de kans kreeg. Ik moest hier al tijd Ravel en Debusy dirigeren. Maar bedenk wel, ik ben met de Wagnermu- ziek opgegroeid. In mijn jeugd was er nog geen Debussy en ik heb meege werkt aan het ensemble, dat Debussy's Strijkkwartet ten doop hield". „Kent u Birgit Nilsson?" „Nee, ik heb nog nooit een concert met haar gedirigeerd en ik popel van verlangen 'to give her my tempi'!" Maar Monteux was gekomen om zijn leerling David Zinman te introduceren. Beste leerling „Davld Zinman is 26 years old and has a baby," zei mevrouw Monteux. die steeds haar man aanvulde, „en Maestro (zo noemt mevrouw Monteux haar man) heeft nog nooit zo'n geniale leerling gehad. Zinman neemt de leiding over van de ziek geworden Paul Sacher, die het Nederlands Kamerorkest zou dlri- Zinman reist steeds met Monteux mee en studeert van tevoren met het orkest het programma in, dat de maestro zal dirigeren. „Maestro heeft 187 leerlingen gehad," zei mevrouw Monteux, „maar hij is de beste". In het volgend seizoen zal hij met Monteux een concert delen- Malcolm Frager De secretaris van het Holland Festival verstrekte verder enige mededelingen. In de plaats van de cellist Rostropowitsj, hartaanval heeft gehad, speelt op het concert van het Residentie-Orkest op 5 juli de Amerikaanse pianist Mal colm Frager, en de beide Bachavonden, die de Russische cellist zou geven, zijn tot volgend jaar uitgesteld. Dan komt op 4 juli een concert s Oude Scheveningse kerk ter gele genheid van het 150-jarig bestaan het Koninkrijk. Willem Noske stelde het programma van oude Nederlandse ziek samen en leden van het Ned. Ka merorkest voeren het uit. Karajan wèl Maar zei Peter Diamand bij alle tegenslag is één ding zeker: Herbert von Karajan komt wèl. De 24ste juni arri- de Berliner Philharmoniker en Karajan komt met zijn eigen vliegtuig zal in Palace Hotel te Scheveningen logeren. David Zinman is een leerling van Pierre Monteux en hij neemt de concerten van de zieke Paul Sacher over. PSP en Vredesbeweging in actie (Van onze correspondente) In Arnhem gaat de Vredesbeweging onder de burgerij actie voeren tegen de NAVO-taptoe die de volgende maand van zes tot en met dertien juli I voor de zesde maal sinds 1958 in de Gelderse hoofdstad wordt gehouden. De beweging probeert met pamfletten. j die huis aan huis zullen worden ver spreid en met protestmarsen het pu- bliek te bewegen thuis te blijven. De 16 agitatie tegen de NAVO-taptoe komt uit extreem linkse hoek die in de ge meenteraad van Arnhem onlangs offi- cleel geluid daartegen heeft laten 7 horen bij monde van de enige PSP-er in de raad. De actie bedient zich hoofdzakelijk i van het argument tegen de Taptoe dat de Portugezen er dit Jaar aan meedoen. SHet PSP-raadslid Dekker heeft de bur gemeester van Arnhem zover kunnen krijgen, dat deze een gesprek heeft ge voerd met het bestuur van de NAVO- taptoe om de gevoelens van de raad over te brengen, gevoelens die de bezorgd- lf| heid van de raad vertolkten voor or- de verdeeldheid in de stad door de komst van de Portugezen. De PSP en wq de Vredesbeweging eisen dat het bestuur len van de stichting NAVO-taptoe de Por- en tugezen afzegt. Het gesprek van burge- dt meester Matser heeft alleen dit bewerk- or- itelligd dat het bestuur van de stichting or- met te meer nadruk heeft bekend ge maakt dat de Portugezen komen. Zelfs EN als de kritiek op de samenstelling van PI de Taptoe, die vorig jaar in zes avonden bijna 50.000 mensen trok. maanden eer der was uitgesproken en de Taptoe orga- nisatorisdh nog veranderd had kunnen worden, was het niet gedaan heeft het bestuur laten weten. De Taptoe is voor alle NAVO-landen en dat geldt ook voor Portugal, aldus het bestuur. De heer N. Verbeek, de voorzitter van de Taptoe, heeft gezegd als Spanje lid aou worden zouden wij de eersten zijn die Spanjaarden zouden uitnodigen. Het Was zijn antwoord op de bange vraag van iemand wat er zou gebeuren als het i zover kwam dat Spanje ook NAVO-lid zou zijn. Bij de stichting NAVO-taptoe 1 vindt men de kritiek van de mensen die bet op de liquidatie van het internatio nale muizekfeest voorzien hebben, hypo- kriet omdat al jaren Portugezen aan de Taptoe meedoen. Bijna elk jaar hebben de toeschouwers twee Portugezen kun nen zieti in de zogenaamde NATO-band, een muziekkorps dat is samengesteld uit bvoe muzikanten D b beeft men al die jaren daartegen nooit wat gezegd?, vraagt het bestuur van de Taptoe zich nu af. Het bestuur is overi gens lang niet ongelukkig met de agita tie tegen de Taptoe. Het beschouwt zulke kritiek als goede publiciteit. Toen twee jaar geleden Kerk en Vrede met optochten en strooibiljetten opriep tot boycot was het enige zichtbare ge volg dat de tribunes voller waren dan ooit te voren. De drukte was toen zo groot dat het Taptoe-bestuur besloot voor de volgende jaren 'de accommodatie uit te breiden. Dood van verwaarloosde knecht: Eis van 6 jaar in hoger beroep Het is opvallend dat niemand in het plaatsje Schinnen waar de 67-jarige landarbeider Theike Otten zodanig werd verwaarloosd dat deze als gevolg daarvan is overleden, geweten zou hebben van dit schromelijke geval van verwaarlozing. Tijdens de terecht zitting in Den Bosch in hoger beroep viel het telkens op dat iedereen her geweten heeft, maar doodgewoon bang was voor de 51-jarige weduwe A. M- C., bij wie Theike in dienst was. De weduwe moet, gehoord het requi sitoir van de advocaat-generaal bij bet gerechtshof, wel enige spijt gevoeld heb ben van haar besluit in hoger beroep te gaan tegen de vier jaar straf die de recht bank van Maastricht haar had opgelegd. Mr. Van Overveldt beschuldigde haar doodslag en noemde ieder beroep op mededogen misplaatst. In feite stelde hij, feller dan de officier gedaan had, dat da daad van deze vrouw binnen de grei van doodslag geplaatst moet worden. Geen durf Er werden weer verschillende getuigen uit Schinnen gehoord. Daaruit bleek dui delijk dat iedereen bang was. De president vroeg zich af welke machten zij dan toch wel bezeten moest hebben. Zelfs terwijl Theike lag te sterven durfde nog niemand door te zetten. De burgemeester en de secretaris Karamanlis verlaat Griekenland: formateur benoemd Onmiddellijk nadat uit Griekenland het bericht kwam dat de afgetreden pre- Karamanlis besloten had om naar het buitenland te vertrekken totdat een datum voor de verkiezingen zou zijn vastgesteld, werd bekend, dat koning Paul, Panayotis Pipinelis, de 64-jarige minister van handel in het aftredende kabinet en lid van de nationale radicale unie van Karamanlis, heeft belast met vorming van een interim-regering. De Griekse grondwet schrijft bij de vorming van een tussentijdse regering ontbinding van het parlement en nieuwe verkiezingen voor. Over een datum werd echter nog niets bekendgemaakt Het bericht dat Karamanlis zou vertrekken, kwam na een bezoek van de ex-premier koning PauL De Koning zou de pre- r verzocht hebben alsnog zijn goed keuring te verlenen aan het aanstaande koninklijke bezoek aan Engeland. Karamanlis zei dat hij Griekenland verlaat (waarschijnlijk gaat hij naar Zwitserland) om het de Koning gemak kelijker te maken een besluit te nemen inzake een nieuwe regering. De oppositieleider heeft al te kennen gegeven akkoord te gaan met de plan van Karamanlis voor spoedige ver kiezingen onder de huidige wetten, die het meerderheidsstelsel voorschrij- Pierre Monteux en madame Mon teux logeren op het ogenblik in Americain Hotel in Amsterdam. Pierre Monteux dirigeert het ebouworkest in een Wagne r-programma. Kielmansegg krijgt bevel over NAVO De Duitse generaal Johann Adolf graaf Kielmansegg zal in juli de huidige op perbevelhebben van de landstrijdkrach ten van de NAVO in Midden-Europa, ge neraal Speidel, aflossen. De 57-jaar oude generaal is sedert hvee jaar commandant van een pant- serdevisie in Sigmaringen, hij werkte drie jaar op het hoofdkwartier van de NAVO in Parijs. Zijn nieuwe functie houdt een bevordering in van generaal met twee sterren tot generaal het vier sterren. Oudere generaals kwamen niet voor de functie in aanmerking omdat gene raals in Duitsland gewoonlijk op hun zestigste jaar met pensioen gaan. Gene raal Speidel is 66 jaar. Holland Festival Om maar met de deur in huis te vallen, het Theater Nazabradli. dat het Holland Festival in ons land geïntrodu ceerd heeft, is ons niet meegevallen. Wat wij gisteravond in de Kleine Kome die te Amsterdam zagen van dit Praag se pantomimegezelschap, deed wat kin derlijk, soms kinderachtig en banaal aan, en vergeleken bij het werk va Marcel Marceau. valt dit in het niet. De leider en stichter van dit groepje Ladislav Fialka wil in zijn program ma „De Weg" de geschiedenis va pantomime duidelijk maken en zo Waarom zong Elly Am e ling geen Nederlands lied? Aan Elly Ameling Is de eer te beurt gevallen als enige Nederlandse In de trits liederenrecitals (overigens een Amsterdams - Utrechtse aangelegen heid) deze vocale kamermuziekserie het Holland Festival te mogen ope- In de kleine zaal van het Concert gebouw, die goed bezet was. Om haar charmante stem, betrouwbare techniek ongekunstelde expressie verdient zij deze plaats wel. Toch is de scala van het psychisch beleven te beperkt om de hoorder een dergelijke liederenavond als iets bijzon ders te doen ervaren. De zes Schubert- liederen zong zij zeer gaaf. ingehouden, zelfs wat geremd. Waar de vocale lijn compositorisch een grilliger curve volgt, zoals in de drie liederen uit het Italië- nisches Liederbuch en de twee Mörike- liederen. getoonzet door Hugo Wolf wordt de zangeres, gesteund door de belangrijke pianopartij, die haar treffelijke secondant Felix de Nobel het uiterste aan expressie meegaf, als vare vanzelf gebracht tot een leven diger voordracht. Haar sterkte ligt liederen als Schuberts Wiegenlied, in het satirische ,,Wie lange schon immer mein Verlangen" (meesterlijk piano-naspel met de imitatie van de melancholisch hokkend en stokkend stu derende vioolspeler!) en in de pruilende verontwaardiging van het kind in Moes- sorgsky s „lm Winkel", dat zcih ten rechte in de hoek voelt gezet. Overigens ontbrak zowel door de Duitse vertaling als door het lichte timbre van Elly Amelings stem de typisch-Russische donkere ondergrond, die ook deze kin derkamercyclus karakter' geeft. Drie minneliederen van Frank Mar tin op tekst van onder andere een nlem dichter uit de dertiende eeut van Walther von der Vogelweide lagen haar bijzonder goed. De blanke vocali- teit van deze Middeleeuwse minnedich ten. die Martin in een geslaagde ging van monodische stijl met moder nere ritmiek en contrapuntiek compo neerde, wist zij zeer goed weer te ge ven. Een verzorgde dictie cn articulatie maakten het volgen der Duitse teksten ook op het gehoor steeds mogelijk. Jammer dat er ter afwisseling niet Iets uit Nederland of Frankrijk bjj Want Teresa Berganza en Peter Pears die de trits volmaken, zullen de Neder landse liedkunst ook wel niet gedenken. Dr. W. J. Schmidt 21 „Een vuile strop, kap'tein Beunders", zei Bill Thomson, ,.een noodhaven is een dure grap, maar natuurlijk was het stom geweest om op Colombo te blijiven koersen. Je had ook i® schroef kunnen verspelen". „DAt is allemaal tot daar aan toe. Dat is en blijft het risico van het bedrijf. Maar dat ellen dige tuig bij Guardafu-i. Dit zit me dwars. Als ik er nou nog aan terugdenk, dat die ongure landigenoot van je op het ogenblik mooi weer speelt van mijn centen, dan zou ik die schooier kunnen kielhalen". „Je had 'm toch in je handen. Waarom heb je hem dan niet gekielhaald? Papier is geduldig en het zou niet de eerste keer zijp, dat er in een logboek een ongeluk vermeld stond. Hoe dikwijls komt het voor, dat ze daarover een enquête houden; een ongeluk is ten slotte een ongeluk", vond de gastheer. Kapitein Thomson, keek ernstig. „Je kan er makkelijk grapjes over maken, captain Jör.gensen, maar ik heb van collega's meer verhaaltjes gehoord over die hoek en dat schijnt geen spul te zym, dat je maar als een lolletje kan nemen. Natuurlyk. zo'n vent als die Engelsman is een patser. Een Brit. die zioh in Perim moet begraven, heeft wel wat meer achter de rug en zal zeker wel een gegronde reden hebben om daar weg te duiken. Maar ten slotte heeft ie je toch maar waar voor je geld gegeven en als die man op zo'n manier zijn kostje bij elkaar wal scharrelen, moet hij dat ten slotte weten" „Wie gelooft je aan de wal?" vroeg Beunders. „Hoezo?" „Nou, ik bedoel maar. Mijn „owners" zijn mensen, die zelf gevaren hebben D'r hele leven lang en in tijden, dat het misschien nog wel wat gevaarlijker was dan tegenwoordig. Eén van die ouwe jongens heeft nog op een Clipper gezeten. Je moet zijn verhalen 's horen als hij over de Thee-race begint,waar ie aan meegedaan heeft. Maar als dan zo'n kantoonmannetje, dat van zijn leven het zeegat niet uit is geweest, je logboek eens doorbladert, schelden ze je natuurlijk achter je rug uit voor de grootste leugenaar, die o® elk land. Waarom twee benen rondloopt. Recht in je gezicht, daar jWUWUUVWAAMAWUWWWWMAA/WVAAIVIAAAAAWWAy. ONDER VALSE VLAG zyn ze natuurlijk te laf voor Het mag dan ook gek klinken, maar voor iemand uit de ver-U klinkt het altijd of ie ze probeert te vernagge peuk door d® len". Svqn Jörgensen keilde patrijspoort en grinnikte. „Ik heb me in mijn dooie eentje tranen ge lachen, toen ik er dan dacht, wat voor gezichten die beroerde kleipoten gezet moeten hebben, toen ze mijn laatste „scheepsjournaal", zoals de wet het zo deftig noemt, ingekeken hebben". „Wat was er dan mee?" vroeg captain Thor» Jörgensen dook wat dieper in zijn stoel en greep eerst naar de fles. „Laten we eerst een verse nemen, jongens, want dat is een heel verhaal. Hebben jullie wol eens een „life cargo" gehad?" „Kakkerlakken en wandluizen bedoel je?" vroeg Thomson „Meer dan me lief is". „Dat kennen we allemaal van buiten", zei Sven. „Dat noem ik hoogstens „creeping cargo". Neen, ik bedoel een lading van Hagenbeek of dat soort mensen. tijgers, apen, een luik met slangen, een dikke achtduizend kilo olifanten om nog maar niet van ander grut te spreken. „Lijkt me niet. zo gek. Als je de jungletaai spreekt, heb je tenminste wat aanspraak", lach te Bart. „Toevallig moest ik Borneo aandoen en in één van die wanstaltige luxe-etablissementen, die ze daar bedrieglijk hotel durven te noemen en waar je je bed broederlijk deelt met muskieten, tji tjaks en een enkele verdwaalde kakkerlak, ont moette ik die kerel Onwaarschijnlijke mensberg van meer dan twee meter en met schouders, die ternauwernood door een normale deuropening konden. Lange rode haren op zijn handen als een orang-oetan en een nek als een stier met daarop een kopje, dat minstens de helft te klein was om als normaal te kunnen worden betiteld. Een soort van Neanderthaler, die ze per ongeluk vergeten waren. Enfin, deze mijnheer was koper van Hagenbeek. Van dat inkopen kw intussen niet veel, omdat mijnheer het eenvoudi ger vond zijn voorraad zelf uit de jungle op te diepen. Hetgeen geen alledaags karweitje neem dat van mij aan. En nu zat dat heersohap te wachten op een schuit, die bereid was zijn cargo op de eei andere manier de richting van Hamburg uit te brengen. Wel, ik ging huis-toe en ik dacht: dat snabbeltije kon je wel eens meepikken. Van Göteborg naar Hamburg is ten slotte maar een ommetje". „En natuurlijk had de kerel geen penny om de vracht te betalen", zei Bill Thomson als ge boren pessimist. „Schei uit man; handenvol en niks anders dan „greenbacks" op de koop toe". „Maar Jörgensen, je voelde toch wel dat bij zoveel beesten er ook ergens een addertje moest schuilen?" „Inderdaad, maar ik wist niet zo gauw waar. En het was heel verleidelyk. Alles deklading: dus by het minste of geringste dat je niet be valt, kan je de boel overboord kieperen en je beroepen op de clausule van „jettison". Maar bovendien bood die kerel me een vracht aan. die zo verleidelijk was, dat jullie je ook twee maal zouden hebben bedacht, voordat je weiger de". „Er» natuurlyk spul gehad?" informeerde Bill, nadat hij even aan zijn glas gezucht had. „Spul is er geen naam meer voor Maar, we hadden het over logboeken en de literatuur, die ze kunnen brengen. Laat ik je een paar regels voorlezen.Hier.het was mijn voorvorige reis Jörgensen strekte zyn hand uit naar het scheepsjournaal, dat op zyn lessenaar lag, en bladerde er even i (Wordt vervolgd) gint hij met de figuren uit de Italiaan se Commedia dell' Arte. zoals Colom- bina, Dottore, Arlecchino, Pantalone en Gilles. Deze zelfde figuren zijn in de Franse Comédie des Funambules ver anderd in Colombine. Harlequin. Cas- sandre en Pierrot. Hiermee wordt een spel gespeeld waarin Gilles Pierrot de klappen krijgt een dwaas spel vol zotsklap, en „slap-stick". maar niet altijd even puntig en geestig. Wie de geraffineerde Commedia dell'Arte ken nen wil, doet beter bij het Teatro Picco lo in Milaan te rade te gaan. Hier ont brak de flitsende spiritualiteit en de virtuositeit in het spel der bewegingen. Fialka nu trekt de lijn dan door naar het heden en laat zien een pathetisch geval la „Lach dan Paljas" in „Klein Circus" en een satire op de mo derne maatschappij in „Groot circus", waar de kleine man door zijn chefs ge plaagd toch zijn eigen geluk kan vin den. Het is allemaal wat nadrukkelijk, het heeft eigenlijk ook te veel pretentie, men gaat zich er wat bij vervelen en en zich afvragen waarom dit panto mimetheater hier moest komen. Enfin Ladislav Fialka doet het als mime- speler niet slecht en Ludmila Kovarova heeft een tere dichterlijkheid in haar expressie, terwijl Zdenka Kratochvilova een aardige en hupse verschijning is. De anderen Jana Peskova, Ivan Lukes, Richard Weber en Jiri Kaftan tonen allen zeer zeker ook een vaardig heid in de mime-techniek. Een bandopname zorgde voor muziek en hierin had Fialka ook grapjes inge last. Er zat het armbestuur werden door het hof duchtig aan de tand gevoeld over het overheidsbeleid in deze trieste affaire. Een politieman kwam verklaren dat ook de overleden echtgenoot van verdachte er tijdens zijn ziekte vervuild en loosd had uitgezien. Voerbak De meest bezwarende getuige was de 71-jarige landarbeider H. Mertens, die in de zomer van 1962 vijf weken op de boer derij van verdachte heeft gewerkt Hij schilderde uitvoerig de toestand van ver waarlozing en ondervoeding, waarin hij Otten had gezien. Hij verklaarde dat hij zelf had gezien dat Theike in de koeien stal in een voerbak sliep. Deze getuige verklaarde ook dat Theike nooit zyn A.O.W.-uitkering in handen kreeg. Hierna werden twee jongens gehoord die in de zomer van 1962 in de vakantie op de boerderij van verdachte werkten. Hun verklaringen kwamen in grote lijn met die van Mertens overeen. De advocaat van verdachte hield met kracht vast aan het psychiatrisch rapport, dat de vrouw verminderd toerekenings vatbaar verklaarde. Mr. C. J. Verplanke gaat promoveren De burgemeester van 's-Gravendeel, mr. C. J. Verplanke, zal vrijdag 5 juli om half vier aan de Vrije Universiteit te Amster dam promoveren tot doctor in de rechts geleerdheid. op een proefschrift over „Subsidiëring van de kerkenbouw". Pro motor is prof. mr. H. D. van WUk. n van zijn stellingen is dat de over heid zich behoort te onthouden van het verschaffen van financiële steun ter be vordering van de verkondiging ener godsdienstige of levensbeschouwelijke ooodschap en van wat daaraan dienstig Ook stelt mr. Verplanke, dat een fusie ;sen de A R. en de C.H. thans tot een ongewenste vervaging van de politieke wezenstrekken der gereformeerde gezind te zou leiden en bepleit hij contact tussen de A.R.P., de S.G.P. en het G.P.V. Een zijn laatste stellingen is, dat het ge zang Ére zij God een onjuiste weergave is van Lucas 2 vers 14 en dat het mede op musicologische gronden uit de eredienst moet worden geweerd. Voorts spreekt hij zich uit tegen het gebruik van dc roman tische orgelliteratuur in de eredienst en ook tegen het admissie-examen voor d® Theologische Hogeschool der Chr. Geret kerken. •navoné 19 ;o Ac- 20 00 Cante- over Gregori- 10 Holland Festival 1963. Sopraan en piano 21.00 De ontwikkeling van het NaUonaal en het Christelijk on derwijs in Indonesië, lezing 21.20 Gram 21.40 Omroeporkest: moderne muz 22.16 Aboe- simbe! waarvan men aanneemt dat het verloren goat, lezing 22.25 Boekbespre king 22 30 Nwe 22.40 Le Jugement de Salomon, oratorium (opn) 23.10 Licht® gram 23.55—24.00 Nw®. Hilversum II, 298 m. !9.0o Paris vou* parle: gesproken brief uit Parijs 19.05 Lichte muz 20.00 Nws 20.05 Fragmenten uit La Favorite, opera (gr) 20.55 Voor dracht 21.10 Promenade-orkest: amus muz 21.40 Met het oog op het heelal, lezing over actuele problemen in de astronomie 22.00 Holland Festival 1963: Studentenkoor 22.30 Nws 22.4o Actualiteiten 23.00 Radio kamer orkest en omroep kamerkoor: moderne muz 23.45 Klavecimbelrecital (gr) 23.33 24.00 Nws Dra. H. E. Kokee-t De Bijland bij Lobith reactiecentrum •sprek aan dc schrijftafel. NTS: 20.3o Een mannenhuishouding. TV-film. VPRO: 1 21.25 Iona. bruggehoofd Gods in de Oceaan documentaire film 21.55 Franse chansons NTS: 22.20—22.23 Journaal. Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws 7 :0 agopening 7.20 Oude kamermuz (gram) 13 Radiokrant 8.0o Nws 8 15 Lichte gram 15 Koorzang (gr) 9.00 V d zieken 9.33 aterstanden 9.40 V d huisvrouw 10.10 Lichte kamermuz (gr) 10.15 Morgendienst i Licht lns i ten behoe i Meisjeskoe (Van onze correspondente) De gemeenten Arnhem. Nijmegen en J Lobith krijgen gezamenlijk het 250 ha D melende meer De Bijland in eigendom. 7. De Bijland dat vlaik bij Lobith ligt, wordt 8. beheerd door een door de drie gemeen- ten gevormde recreatiestichting. De Bijland is voor Gelderland en een Londens Symfoni flink stuk Duits achterland, wat de Reeuwijkse plassen voor Rotterdam en omstreken zijn. Heel zeilend Nederland dat niet met de boten Rijn en de IJssel bewaart, kan men in het weekend op het meer bij Lobith zien. Op het ogenblik komen er per weekend-dag gemiddeld 4000 mensen, onder wie een kwart Duit sers. maar als deze zomer kleedhokjes, toiletten en oonsumptietenten zullen zijn of 'J01' geplaatst, venvacht men een reusachtige J (gr) 1T30 u toeloop van watersporttoeristen naar dit 14.33 Pianorecital: Ned meer. Het rijk en de provincie dekken Pianorecital: klaas muz 15.5o Bijbclvc ieder 40 proeent van de kosten, de ove. n M L° Me ™o Brarsteïfc rige 20 worden gezamenlijk door de drie j 17.45 Gitaarmuz 17.55 Reportage van de ju- ETHERG0LVEIN 13.45 Klas 6 uit Mexico gemeenten gedragen. bileum vergadering van" de 25-jarige Chr. Textielbond 18 10 Meisjeskoor met piano begeleiding -8.30 Radio-Volks-Universlleit: Algerië, één Jaar onafhankelijkheid, door Cor Hulaman. Hilversum II, 298 in. VARA: 7.00 Nwi ;tisch strijd- reportages, .ir.ge: wakke l 8.00 Nws Arbeiders en boeren straks overbodig Een Amerikaans expert op het gebied van de automatisering, John Diebold. heeft gisteren in een artikel in het tijd schrift Mccall voorspeld, dat arbeiders en boeren binnen de komende generatie overbodig zullen worden. - teurepro-r lZA5 Het Ongelooflijk gecompliceerde nieuwe a zing :4 0o Orkest, koi«.. machines zullen niet alleen het werk van We willen er op uit allemaal tegelijk. K- de ongeschoolde arbeider, maar ook dat ?ln* 5\° v.,d jeugd ,:,7a00 Wegwijzer; tip® van halfgeschoolde en vakbekwame ar- SdnjSte'lLS,"mmSE"tiL-™ beiders overnemen. Een evengroot aan- en van weggebruikers 18.00 Nws en comm tal nieuwe functies zou echter ontstaan. 1820 Actualiteiten 18.30 Lichte ork muz hele industrieën en vakgebieden, waar- en zangso!,s,,• van 20 jaar geleden nog niet werd ge- J TELEVISIE droomd, zouden worden gevormd. i KRO: i70o V d kinderen. NTS: 17.35— Diebold ziet vooral voor de technische 17 45 De Verrekijker, Internationaal jeugd- 1 wiskundige vakken een grote toe- ntc?20 OO^ournlaf0 SportProgral"ma komst, evenals voor het verzekerlngs- KRO; 20.20 Brandpunt *20.46 TV^nsant wezen, de medicijnen, het onderwijs, oud<? cn nieuwe dansen 2!.23 Documentaire marktonderzoek en de redactionele ar- ovor dl' genieentc Nieuwpoort 22.10 Kunst, beid. rpaandorkeat en solist: klaes muz 22 30 Epiloog NTS: 22 40—22 45 Journaal ijdiled 8.18 Lichte Kookpraatje 9 00 Gym v d vrouw 9 10 Klass gram 9.40 Schoolradio. VPRO- 10 00 erveeld?of geboeid?, lezing 10 05 Morgenwijding VARA: 10.20 V d vrouw 11.00 Orgelspel 11.25 Pianorecital: populair klas muz 12.00 Salonork en zangsolist 12 30 Medcd ten behoeve van land- en tuinbouw 12 33 Voor het platteland 12.38 Licht in strumentaal septet 13.00 Nws 13.15 Ama- •ursprogr 13.45 Het zeede werelddeel, le- solisten 15 00

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7