Papiertekort beperkt het aantal lezers Koerden in Irak vogelvrij weer Christelijke krant als eenling Velen op de wachtlijst ^Jeugdherbergen zijn bij jongeren zeer in trek Ba rzani's eisen Apothekers willen meef en snelle voorlichting zijn SS nogal hoogvï Zeven botersmokkelaars voor de rechter Milt niet onmisbaar DINSDAG 18 JUNI 1963 oe tOEBOClI W HOBO Htm 1 '^DJAKARTA, juni In de In- Hiei donesische hoofdstad verschij- niet minder dan zestien dagbladen. Vijf van ideze zijn extreem links, of com- georiënteerd (oplaag: rich;178.000), terwijl de rest regerings- kg6^gezind of onafhankelijk is (op- -nlaag 200.000). Een eenling onder temaal deze kranten is Sinar Harapan, ^"Iwat Stralende Hoop betekent. Het ig een christelijk dagblad, dat twee cho ijaar geleden werd gesticht, en dat roeibzichzelf geheel kan bedruipen. zw} n lot (ij "ing, In de Dialan Surabaia, in de groene sleulwijk Menteng. was ik bij de opricMer- waBihoofdredaoteur, de jurist J. C. T. Simo- tel, jrangkir, op bezoek. Eigenlijk moet ik zeggen: de heer en mevrouw Simorang- rijinkir. daar man zowel als vrouw Sinar ^Harapan schragen en leiden. „Papiertekort", verklaart mr. Simorang- kir, die uit de Sumatraanse Bataklan- mdetden afkomstig is. „geldt wel als onze iVijzilvoornaamste handicap. Het papier is ge eling rantsoeneerd, omdat het deviezen kost. >egro Vandaar dat de Indonesische bladen ingenover 't algemeen niet groter dan vier .pagina's zijn. We hebben op 't ogenblik 1962 Adjf en twintigduizend abonnees. We zou- tra..den er drie keer zoveel kunnen hebben, vf'als we ongelimiteerd papier zouden kun- raten nen betrekken. In feite moet bij ons dan van een wachtlijst worden gespro- Men staat als het ware te dringen iom de krant in huis te mogen krijgen". (Van onze speciale verslag Link van Bruggen) politie geroepen. Men toonde mij dan een exemplaar van m'n krant, maar tot een gesprek over de inhoud, of de strekking van een bepaald stuk is nooit gekomen. Wat men mij steeds onder de ogen wreef, was dat er zoveel I zetfouten in stonden, en dat er wel eens ever regels door elkaar liepen.—Het is overal: 1 buitenstaanders hebben er geen idee van hoe moeilijk de technische verzorging van een dagblad is". Handicap Bijdrage 'dei Mevrouw Simorangkir, die geschiede nis en Engelse letteren heeft gestudeerd VV i— ook zij is Batakse liet zich m het ste «gesprek niet onbetuigd. reis „We zijn er ingesprongen", bracht ze luder in smetteloos Nederlands naar voren", om e aftde boot niet te missen. Ook wij, chris- watenen. dienen onze bijdrage aan de revo- va,lutie te geven. Onze kinderen moeten la rf ter niet kunnen zeggen: jullie hebben reniets gedaan. Met onze christelijke ethiek *?moeten we midden in het leven staan. Zowel tegen het communisme als tegen tuhet extreme mohammedanisme moeten net 'we een dam opwerpen. We steunen de eldm staat en de staatsideologie. De Pantja i l on ■r te De heer en mevrouw Simorangkir in hun huis te Djakarta, nadat ze raak voor het eerst sinds vijf jaar een doo; Nederlandse krant gekregen hadden. de i Door de verwantschap kan het Ni« haast niet anders: de naam van de krant was De Rotterdammer. i God| Krachtig Ook r.k. Hoewel Sinar Harapan door een geheel protestantse redactieraad wordt geleid, telt het blad ook veel rooms-katholieken onder zijn lezers. De rooms-katholieken, die wel in een eigen partij zijn georga niseerd, zijn er tot nog toe namelijk niet in geslaagd, een krant met een eigen signatuur te stichten. Het is de vraag, of deze er nog eens komt. hoewel me van verschillende zijden verzekerd is dat er wel hard over gedacht wordt Wat onderscheidt Sinar Harapan van de andere, in Indonesië verschijnende bladen? „Een mijl, die wel gebed in christelijke normen, trachten uit te dragen", zei mr. Simorangkir. „Deze openbaart zich op velerlei terrein, zoals in de keuze van onze berichtgeving, de berichtgeving zelf en de accenten, welke we trachten te leggen. Het kerkelijk leven en het chris telijk verenigingswerk krijgt veel aan dacht. We kennen de gedrukte meditatie, evenals de wekelijkse, voor de zondag bestemde bijlage. De laatste is helaas klein het is gewoon één van de vier pagina's van onze zaterdagkrant niet piergebrek". i het i „Grote krant" Evenals de meeste andere Indonesi sche bladen betrekt Sinar Harapan de kern van het nieuws van de persagent schappen Antara en Associated Press. Een redactie, bestaande uit vijftien man, stelt de krant samen en zorgt voor de nodige stukken van eigen hand. Ook zijn er enkele medewerkers, die regel matig hun bijdrage leveren. Met .zijn vijfentwintigduizend abonnees heeft Sinar Harapan de helft van de sterkte van de grootste krant van In donesië, het regeringsgezinde orgaan Su- luh Indonesia, bereikt. Warta Bhakti (extreem links) en Harian Rakjat (par tijblad van de PKI, of wel de commu nistische partij) hebben elk een oplage van vijfenveertigduizend exemplaren. De meeste kranten in Indonesië hebben min der dan vijfentwintigduizend abonnees. „Geen censuur" Mr. Simorangkir ontkende dat er in Indonesië censuur was. Hij althans had er nooit last van gehad. „In de begintijd", vertelde hij,, „werd ik wel eens by de militairen, of bij de f; Veel animo voor het buitenland Hoewel de hoofdredactie overtuigd was dat het recht aan de zijde van Djakarta stond, is er bij herhaling een klemmend beroep gedaan geen wa pengeweld te gebruiken, doch een vreed zame oplossing te zoeken. Ook ten aanzien van de recente Chi nezen-relletjes is voor waardigheid en respect voor de medemens gepleit. Op christelijke gronden werden de radicale aspecten scherp veroordeeld. Tegelijker tijd werd naar voren gebracht dat de staat verdraagzaamheid en leidzaamheid predikte en geen uitleving van harts- Druk bezet Mr. Simorangkir is een druk bezet man Behalve hoofdredacteur, zomede zakelijk leider van Sinar Harapan, is hij ook nog president van de in Djakarta staande protestants-christelijke univer siteit. Vijf faculteiten zijn daaraan ver bonden: rechten, economie, medicijnen, Engelse letteren en paedagogiek. Mevrouw Simorangkir zit al evenmin stiL Behalve dat ze een huishouden be stiert en moeder is, zit ze in de re dactieraad van de krant van haar man, terwijl ze aan de protestant-christelijke universiteit, Europese geschiedenis en Engels doceert. Zoveelste Sinds kort heeft 2 derlandse ger in Indonesië, de heer Barkman, de beginselen van de Indonesische taal bij, met andere woorden: ze is diens lerares 1 repetitor. „We moeten wel", verzuchtte deze dap per, door een hoge levensovertuiging gedragen vrouw een beetje. „We moe ten wel zoveel tegelijk doen. We be horen tot een jonge staat. We staan het begin alle beschik bare krachten moeten gerecruteerd wor- Doet n professor Verkuil de groeten, als u hem in Nederland ziet? Ik vind hem een vriendelijke oude baas met een grote visie". Gewapende vrede is nu voorbij (Van een onzer redacteuren) IN IRAK is zo ongeveer de oude toestand hersteld, zoals die in het land bestond, voordat pre- Vele apotheken loven, alle strijdkrachten uit centraal- Irak naar het Noorden te zenden, om dat ook zij rekening moet houden me» de ondermijnende krachten, die me» Nasser streven naar omver werping van het bewind te Bagdad. Toch grote infanterie-strijdmacht no- om de Koerden met enig succes kunnen bestrijden. Vele Iraakse Arabieren, zo meent men 1 welingelichte kringen, zijn verbitterd op de Koerden. Maar zij verlangen er al- ervaren der.er dagen wat dit be-|tekent. De Iraakse strijdkrachten f,r^V?"irKrtiedmtt hebben nl. een grootscheepse - - aanval op het door hen beheerste gebied ingezet. En het ziet er naar uit, dat de hand van I nieuwe machthebbers nog har der zal z(jn dan die van Kassem. mier Abdel Karim Kassem in het begin van dit jaar ten gebracht. De Koerden, het nieuwe bewind aanvankelijk een flirtation op touw zette. til,., vatta WC. Keihard moeten worden gereorganiseerd Het verlenen van octrooien met de zogenoemde farmaceutische toepassingsclausule kan voor de apotheker een belemmering in zijn beroepsuitoefening betekenen en kan zijn onafhankelijkheid en zijn eigen taak en verantwoorde lijkheid ernstig bedreigen. Aldus gisteren de heer H. A. A. J. Martens, voorzitter van de „Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevorde ring der Pharmacle" (K.N.M.P.) op de algemene vergadering van deze maat schappij in Eindhoven. De heer Martens, die opriep tot waakzaamheid terzake, deelde mee, dat het K.NJM.P.-hoofdbe- stuur plannen overweegt tot het stichten van een orgaan, dat de individuele apotheker snel en goed kan voorlichten en zijn belangen kan behartigen. Sprekende over de invoering van de nieuwe wet op de geneesmiddelenvoor ziening memoreerde de heer Martens o.m. de eisen, die het besluit uitoefening artsenijbereidkunst stelt aan de inrich ting van apotheken en die z.i. tot gevolg zullen hebben dat vele Nederlandse Tankwagens met dubbele bodem Zware straffen geeist Zeven botersmokkelaars, die op 13 april op heterdaad betrapt op het erf van een vlassersbedrijf in Zevenbergen moesten gisteren voor de rechtbank te Breda te recht staan. In een olietankwagen met dubbele bodem hadden zij in maart en april totaal 50.000 kilogram boter gesmokkeld. In de eerste maanden van dit jaar reden regelmatig olietankwagens met boter de grens over. De opsporings ambtenaren kwamen een van deze wagens op het spoor. Op 13 april des morgens om vijf uur gingen zij in hinderlaag liggen bij het vlassersbe drijf aan de Huizerdijk onder Zeven bergen. De 24-jarige zuivelhandelaar M. van B. uit Eindhoven bracht er 6000 kilo bo ter, welke werd overgeladen in de op het erf staande olietankwagen. Toen dit gebeurd was, kwamen de ambtenaren te voorschijn. Op het bedrijf waren aan wezig de 48-jarige vlasser M. K. en diens zoon de 16-jarige J. en 17-jarige M., alsmede de 42-jarige handelaar A. M. uit Dongen, diens 19-jarige zoon H. en diens broer de 37-jarige J. uit Apel doorn. De vlasser en zijn twee zoons zagen geen heil In ontkennen, toen de amb- Het zijn vooral de jeugdherber gen die het toerisme onder de Eu- en ^ropese jeugd bevorderen. Op een inimttotaal van ruim 14.500.000 over nachtingen van jongeren werden e w«er ruim 3,3 miljoen buiten de "^landsgrenzen doorgebracht. Hier af ^van neemt de Nederlandse jeugd streijdan ongeveer 190.000 voor zijn re kening, welk aantal bijna gelijk l tel ligt met de in ons land genoteerde is ^overnachtingen van vreemdelin- '^en' I Deze cijfers zijn bekendgemaakt door bde Nederlandse Jeugdherbergcentrale idie aangesloten bij de Internationale j Jeugdherbergcentrale. Het jeugdher-J bergwerk in internationaal verband zal op 22 en 23 juni onderwerp van be- tefspreking zijn op een congres dat onder auspiciën van het Franse Hoge Commi- ___*sariaat voor toerisme en de Franse Jeugdherberg Centrale in Straatsburg fentizal worden gehouden. In het bijzonder zullen problemen van organisatie en coördinatie worden besproken, evenals samenwerking met andere, op toeristi sch terrein werkzame organisaties en .instellingen. AA Vooral in Nederland is het jeugdher- bergwerk na de oorlog krachtig ge groeid. De trek naar het buitenland is door de uitstekende samenwerking van de gezamenlijke jeugdherbergorganisa ties sterk toegenomen. Ook de stijging van het algemene Europese welvaarts- -3141 peil en het daarmede samenhangende bezit van gemotoriseerde vervoersmidde len hebben hieraan medegewerkt. Met de vraag groeide de accomodatie en het aantal jeugdherbergen in Europa tot 3400 met een bed-capaciteit van 212.300. Buiten Europa is het jeugdherberg- werk bescheiden van omvang. Alleen In Japan kan men spreken van een groot se ontwikkeling op dit gebied. In dit land zijn in tien jaar tljds niet minder dan 350 jeugdherbergen geopend. In totaal vinden hierin een half miljoen overnachtingen per jaar plaats. HOOFDPIJNPOEDERS tenaren kwamen opduiken. Zij ver telden tijdens het vooronderzoek dat ge durende vijf weken twee maal per week een trip naar België was gemaakt. De handelaars A. M. en zijn zoon ontken den. Zij vertelden dat zij naar Zeven bergen waren gekomen om de tankwa gen te repareren. J M. zei op verzoek van een hem onbekende Rotterdammer gekomen te zijn om de tankwagen op te halen. Van die later werd aangehouden ontken de venbergen te s EISEN De officier van justitie achtte voldoen de bewijs geleverd gezien ook de be kentenis van de drie verdachten K. en eiste tegen A.M. tien maanden met af trek. waarvan vier maanden voorwaar delijk met drie jaar proeftijd, verbeurd verklaring van de boter en twee jaar ontzegging van het recht zutvelhandeiaar te zijn. Tegen H. M. eiste bij vijf maanden tuchtschool met aftrek van twee maan den met drie jaar proeftijd en ook ont zegging voor de duur van twee jaar. Tegen J. M. tien maanden met aftrek en vijf maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, verbeurdverklaring van de tankauto en ook twee jaar ont zegging van het recht zuivelhandelaar te zijn. Tegen van B, werd ook tien maanden gevangenisstraf met aftrek geëist waarvan vijf maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd, ver beurdverklaring van zijn auto en ook twee jaar ontzegging van het recht zui velhandelaar te zijn. Voor M. J. was de eis milder: 600 guden boete en drie maanden gevange nisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Voor de beide zoons K. was de eis twee maanden rdelijk met drie jaar Lap uit Bergen op Zoom pleit- -oor de drie K's. hij vroeg riemen- Mr. G. Mannaerts uit Tilburg vroeg de drie verdachten M. vrijspraak Dat is ook de moeilijkheid geweest, rmee Kassem in zijn strijd tegen de Koerden te kampen heeft gehad. Aan- •ankelijk slaagde men er in, de rebel lerende aanhangers van Barzani uit een groot deel van de vier noordelijke pro vincies te verdrijven. Maar tenslotte werd1 de tegenstand feller en werkte de feite het vonnis was geveld i grootscheepse onderneming. Zal he» Wensen ,i Een week geleden werd de Koerden apotheken in de komende jaren aanzien- in de vier noordelijke provincies (Kir- lijk moeten worden gereorganiseerd. koek, Soelaimania, Mosoel en Erbil) 24 JJoor de inrichtingseisen en ook door de uur de tijd gegeven. de wapen, neer bepaling dat redere aanpnjzprg van ge- te lcg„„ en trolTO te taloven het apotheek achter- bewind in Bagdad. Gewaarschuwd werd Zijn de Koerden onredelijk, zoals vele *1*-'WAton. zal kunnen wor- Uegen het verbergen van opstandige 1 Irakezen beweren? Zijn ze veel beter af den bereikt dat in de komende jaren het Koerden. „Wij zuller JI,.. J.-_ uiterlijk van de Nederlandse apotheek ;deren of op andere meer in overeenstemming komt met hetvan waaruit wordt geschoten op" de e7,e._ rf,eHi van strijdkrachten, de politie, de nationale garde, of loyale stammenzo werd be- OPLEIDING Het in vergaande staat van voorbe reiding verkerende „besluit verpakte ge neesmiddelen" zal, naar het oordeel van de heer Martens, het einde betekenen van de z.i. vreemde situatie, waarbfj iemand die in het klein geneesmiddelen bereidde een aeademische opleiding diende te hebben, maar wanneer iemanc dat fabrieksmatig in het groot deed, was hiertoe wettelijk geen enkele deskun digheid vereist. Met betrekking tot de hantering van het begrip „uitsluitend apotheek" merkte de heer Martens op. dat dit nooit mag betekenen „uitsluitend in een apotheek te koop", maar wel „moet uitsluitend onder de persoonlijke verantwoordelijk heid van de apotheker worden ver strekt". Hij stelde, dat de wetgever of anders de K.N.M.P. maatregelen zal moeten treffen, die ertoe leiden dat deze gedachte geen holle frase wordt, maar dat de afgifte van u.a.-geneesmiddelen in de zogenaamde handverkoop strafbaar wordt wanneer de apotheker niet aan wezig is en persoonlijk voor deze af gifte verantwoordelijk kan zijn. De heer Martens zeide, dat het niet waar is dat de Nederlandse arts steeds minder samengestelde recepten i schrijft en steeds meer tot het a schrijven van specialité's overgaat „In de ziekenfondspraktijk is gemiddeld op de acht recepten een recept voor specialité". De heer Martens deelde voorts dat het hoofdbestuur van de K.N.M.P. op zo kort mogelijke termijn het probleem van de ouaedags- en weduwenvoorzie- ning voor de apotheker zal onderzoeken met de leden zal bespreken. Hog e eisen Van regeringszijde werd verklaard, dat het geduld van het nieuwe bewind was uitgeput. De regering meent, haar goede wil getoond te hebben ten opzich te van de Koerden door het afkondigen van een staakt het vuren na de om verwerping van het bewind van Kas sem. Koerdische gevangenen werden vrijgelaten, Koerdische ambtenaren wer den in hun functies hersteld. En ook de economische blokkade van Koerdische gebieden, die Kassem had laten instel len, werd opgeheven. Het hielp echter niets. Aangemoedigd door het eenheids- streven van Nasser stelden zij bijzon der hoge eisen, die men in Bagdad een voudig niet kon inwilligen. Kritiek Het Is dan ook begrijpelijk, dat regeringskringen te Cairo, waar men toch al bijzonder slecht te spreken is de wijze, waarop aanhangers van Nasser van het politieke toneel werden ver wij derd. En dat de Russen moord en brand schreeuwen over de nieuwe actie van dc Iraakse strijdkrachten tegen de rebel lerende Koerden, die „uitgeroeid" drei gen te worden. Wat dit laatste betreft: er wonen niet alleen in Irak Koerden, maar ook in het Turkse, Perzische en.... Russische grensgebied. Al vele jaren achtereen tracht de Sowjetunie de Koer den op te zetten tegen de regeringen van de landen waarin zjj wonen. Barzani (Advertentie) proeftijd kunnen maken smokkel. De rechtbank -bepaalde de uitspraak /ft eeft hij I Twintig personen zijn in Istanboel gewond bij een vechtpartij, waar bij ongeveer 1000 voet balliefhebbers tijdens een onbelangrijke voetbal wedstrijd betrokken wa ren. Het gevecht brak uit toen bestuurders en spelers van de ene club wilden protesteren tegen wat zij „ruw spel" van de tegenstander noem den. Onmiddellijk was dit het sein voor supporters van beide ploegen om het veld op te stormen en te gaan meedoen aan het „ruwe spel". fiets in gruzelementen aan. Op het wrak lag een briefje, dat luidde: „U moet ons dit niet ver wijten, maar uw zoon, onze wiskundeleraar. Hij heeft ons voor het exa men laten zakken". De filmprijs van de Raad van Europa in de categorie korte films, die tijdens het filmfesti val van San Sebastian werd uitgereikt, is toe gekend aan de film „Maasvaart" van Jan Wiegel. I Het Duitse circus Kro ne dat in het kader van de AVRO-feesten in Hil versum rijn tenten zou opslaan, zal geen gebruik maken van het door de AVRO beschikbaar ge stelde heideterrein. Men meent namelijk, dat de drassige grond gevaar voor publiek en dieren zou opleveren. Krone- stad zal nu verrijzen op het parkeerterrein van de Expohal. Graaf Jamie de Mora y Aragon, de broer van koningin Fabiola van België, heeft gezegd dat van nu af aan zijn le ven gewijd zal zijn aan ernstige zaken. Hij zal ophouden de rol van „playboy" te spelen. Wat die ernstige zaken inhouden, maakte hij ook duidelijk. Zijn eer ste baan zal bestaan uit het geven van bekend heid aan een niet-alco- holhoudende verfrissende drank in een flesje met een rietje een rietje dat omhoog komt als de fles opengaat. Hij komt in dienst van een Ame rikaanse in Zwitserland gevestigde maatschap pij. De elegant geklede graaf gaf toe dat zijn zuster het leven dat hij leidde niet kon waarde ren, „maar dat Is nu allemaal voorbij, mijn zuster heeft me verge ven en zal me ontvan gen". Leider van de opstandige Koerden in Irak is Moella Moestafa Barzani, van wie al enkele malen is gemeld, dat hij in de strijd was gebleven, maar die nog steeds in leven blijkt te zijn. In Bagdad beweert men, dat de aanhangers van Barzani maar een kleine minderheid on der de Koerden vormen. In de loop van de strijd, die Barzani tegen de troepen van Kassem moest leveren is echter af doende bewezen, dat hij door de over grote meerderheid van de Koerden wordt gesteund en dat zijn aanhangers ge- Handen vrij De huidige regering staat er beter >or dan Kassem. nu zij de strijd te gen de Koerden heeft aangebonden. Zij behoeft geen grote troepenmacht aan de grens met Koeweit te legeren, hetgeen Na de februari-revolte leek het er eerst op. dat het tot een verzoening tus sen Koerden en centrale regering zou komen. In Bagdad bleef men zich echter verzetten tegen de term „autonoom Koerdistan" voor het gebied van de Koerden, hoewel deze laatsten ontken nen. dat zij de stichting van een afzon derlijke staat hebben verlangd. Zij wen sen blijkbaar niet meer dan een vorm van autonomie, zoals de drie delen van Nigeria bezitten, met een eigen parle ment en een eigen uitvoerend orgaan, terwijl de centrale regering verantwoor delijk zou blijven voor de buitenlands» politiek, de defensie en andere zaken. Volgens de Koerden heeft Bagdad zijn beloften gebroken, door de econo mische blokkade te handhaven, de ge vangengenomen Koerden vast te houden en tenslotte niet meer dan een bestuur lijke decentralisatie te hebben aangebo den, dat wil zeggen, niet meer dan de Koerden in feite al hadden. De regering ontkent dit en zegt de blokkade wel te hebben opgeheven, de gevangenen te hebben vrijgelaten en de Koerden hun nationale rechten te hebben aangeboden. Maar de Koerden willen meer: zij eisen een eigen politiemacht, die in wezen de functie van het leger zou overnemen en zij verlangen een evenredig deel van de olie-inkomsten van Irak voor Koer. Andere landen Kassem herhaald, dat de Koerden door vreemde mogendheden, die belan« gen in Irak hebben, worden opgehitst terwijl de koerdenleider Jalal Talabani (die onlangs een bezoek aan Cairo heeft gebracht) Engeland er van heeft be schuldigd. de Iraakse regering wapen» te leveren voor de strijd tegen de Koer. den. Talabani voegde daar aan toe, dat Engeland zich altijd tegen de aspiratie» van de Koerden heeft verzet. Hij meent, dat het daar tenslotte voor zal moeten betalen met het verlies van zijn oliebe- langen. Dit dreigement heeft slecht betrekke- lijke waarde, omdat het nog steeds zo i» dat het niet voldoende is. olie te pro duceren; men moet ze ook kunnen ver- Advertentie) Keni u Mon Chou, Kernhemse kaas, St. Paulin? Wees niet één- kennig: houd van méér kazen! 1138) Het is merkwaardig, dat leeggeknepen) beter worden bestre- zo'n groot orgaan ale de milt, die den. Deze depotfunctie, die tevens bij normale volwassenen 100 tot 200 verklaart waarom miltloze mensen gram weegt, voor het leven niet on- minder goed zware Inspanningen misbaar ie. Na bepaalde venvon- kunnen verdragen, ls overigens bij dingen van de milt of ln gevallen de mens van veel minder belang van bepaalde ziekten, wordt de milt dan bij verschillende dieren, zoals soms weggenomen, waarna blijkt honden, katten en konijnen, dat het gemis van dit orgaan geen Daarom Is het misschien niet eens duidelijke ge>volgen heeft. Zeker, zo vermetel te veronderstellen dat zware inspanningen worden vaak de mens in de natuurstaat lnder- minder goed verdragen door men- daad de milt bard nodig had om sen zonder milt, dan door normale zich als jager (en gejaagde) te mensen, maar daar blijft het dan kunnen handhaven, maar dat dit or gaan, door de le- TOCH IS HET ZO! tegenwoordige be schavingen, zün on misbaarheid in dit opzicht niet kan bewijzen. Er zijn nog andere goede kwaliteiten van de milt te ver melden, zoals bijv. ook in de regel bij. (Het feit dat miltloze mensen minder goed te gen vermoeienis sen bestand zijn, pleit ten sterkste tegen de verhalen over riksjakoelles, die bun milt lieten wegnemen om hun bedrijf beter te kunnen uitoefenen.) het feit dat dit orgaan Iets te maken Het feit dat het wegnemen van heeft met afweer tegen Infecties. De de milt geen duidelijk waarneem- lymphocyten, waarvan wij hierboven bare schade betekent, «II echter spraken, zullen dit vermoeden reeds geenszins zeggen, dat dit orgaan gewekt hebben, doch de produktie van geen functie heeft. Om te beginnen deze bloedlichaampjes ln de milt Is ln worden tijdens het embryonale le- dit opzicht niet overtuigend, omdat ven in de milt rode bloedcellen ge- ook op andere plaatsen van het 11- vormd. Later ontstaan hier alleen chaam lymphocyten worden aange- lymphocyten, een vorm van witte maakt. Een doorslaggevender argu- bloedlichaampjes, die een rol spe- ment voor de werkzaamheid van de len bij de bestrijding van infecties, milt bij infecties zijn de miltzwei- Voorts heeft de milt zeer zeker llngen die veelal ontstaan. Ook zijn een belangrijke taak bij het vernie- er aanwijzingen dat de milt een tlgen van rode bloedcellen die te remmende invloed heeft op bet oud zijn geworden en tevens doet beenmerg, omdat vergroting van de zij dienst als depot. De milt bevat milt nogal eens aanleiding geeft tot nl. een hoeveelheid bloed die niet een. geringere produktie van rode en voortdurend aan de bloedcirculatie witte bloedlichaampjes. Maar hoe deelneemt. Dreigt onder bepaalde die invloed wordt uitgeoefend, ls omstandigheden gebrek aan zuurstof onbekend, het organisme op te treden, dan wordt de milt in zekere mate leeg geknepen, waardoor het mlltbloed in circulatie komt, zodat het aantal ro de cellen per volume-eenheid stijgt. Aangezien het aantal zuurstof-over brengers dun sterk vermeerdert, kan het dreigende zuurstofgebrek (ter- wille waarvan bet miltdepot werd Beland bij efo infecties, moeten we ook nog Iets merkwaardigs over jodoform vertellen, zij het dan vla een lange Inleiding. Daarover een volgende keer! Nadruk verboden

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5