TAKEN AFSTOTEN? Uw probleem is het onze1 Liefdemaaltijd geen krentebollenfestijn Moet de kerk - mag de kerk Paus Johannes bracht de kerk in gezonde onrust Een woord voor vandaag Oorzaak aantonen van bewapeningswedloop Chr. mijnwerkers eisen stel onze positie veilig 2 MAANDAG 17 JUNI 1963 Prov. Oecumenische Jeugddag Ook Overijssel een P.O.R.? (Van een onzer medewerkers) „Kruis of munt" was het thema van de grote Provinciale Oecume nische Jeugddag, die zaterdag in Deventers schouwburg werd ge houden en die vooral was bedoeld voor oecumenische jongeren uit de provincies Gelderland en Over ijssel. Het bleek evenwel uit de aanmeldingen, dat er ook jongere* present waren uit de provincies Noord- en Zuidholland, uit Drente en Zeeland. En ook dat het getal rooms-katholieke deelnemers, niet alleen jongeren, doch ook priesterstudenten, broeders, zus ters, verblijdend groot was. Elk stunt-karakter is op deze goede dag achterwege gebleven. De vragen omtrent getuigenis, dienst en eenheid stelden verschillende sprekers aan de orde: pittig, niet prekerig, recht op de man af. Gelderland heeft al een Provinciale Oecumenische Jeugdraad, kortweg P.O.R. genoemd, aldus vicaris A. Dronkers uit Deventer, gangmaker van dit unieke ontmoeten. Maar zo'n P.O.R. is ook in Overijssel nodig. Niet alt overkoepelend-, coördinerend- of wat voor lichaam, maar als een een voudig lichaam, dat bijeenkomsten houdt met vertegenwoordigers van zo veel mogelijk plaatsen uit de provin cie, teneinde experimenten en erva ringen uit te wisselen. Burgemeester mr. dr. N. Bolkestein van Deventer bezag in zijn welkomst woord tot de oecumenische jeugd de oecumene in wereldverband. De eerste spreker, ds. G. Toornvliet uit Bloemendaal. gereformeerd pre dikant aldaar, een van „De Achttien", zag de kerken als één groot hospitaal met allerlei kamers. Alleen de Heer kan in dat hospitaal genezen. Het zit in ons bloed om ons af te zonderen, en dat moeten we nu Juist niet doen, want dan gaat de kerk kapot. Door Christus' geest worden we veranderd. De Heer regeert, Hij gaat met ons mee en daarom moeten we van Hem getuigen. Alleen vanuit die ontmoeting met de Heer kan een nieuw leven be ginnen. Niet spreken over de waarheid, maar waarheid doen, dan zal ze ook werkelijkheid worden. Laten we niet met de communisten zeggen dat het toch niets wordt. Ook niet verkondigen dat alleen kerkmensen de waarheid hebben en dat de rest van het mens dom verdorven is. Voorstel Maarten Hooijmeijer uit Amersfoort, voorzitter van de „Jonge Achttien", herinnerde aan de actie van deze groep, die verontrust is over de ge scheidenheid tussen hervormden en ge reformeerden en die het samengaan van beide kerken wenst. Hij releveerde het voorstel van prof. dr. H. Berkhof, gedaan op het congres van de „oude" Achttien: Elke hervormde en gereformeerde kerkeraad wijst 12 mensen aan, die voor een jaar tijd naar een andere kerk ter plaatse verhuizen. In elk ge val kunnen jeugdverenigingen met uit wisseling van de leden beginnen. Zo'n „verhuizing" zou moeten duren van sep tember tot en met december. Dan kan eventueel een rapport worden opge maakt. Maarten Hooijmeier dacht aan zieken en bejaarden, aan lnstuif- avonden. evangelisatie-samenkomsten, winterwerkdiensten. Ds. A. Klamer, hervormd predikant, als pastor verbonden aan het oecume nisch radio-pastoraat van het I.K.O.R., formuleerde het dienen als een her kennen van Gods mogelijkheden in on ze onmogelijke moeilijkheden. En bij dienen gaat het beslist niet om idealen en acties. We zitten nog met teveel bu reaus. te veel administratie. We moe ten onze tijd kunnen geven aan éér Beroepingswerk NËD. HERV. KERK Beroepen te St. Annaland: Bergh, te Polsbroek; te Dongen: K. A. Cladder. vicaris te Utrecht; te Wommels: Th. J. Remmers, te Zijpe. Aangenomen naar Krimpen a. d. IJssel: E. F. Wildervanck, voorganger Ned. Prot. Bond te Vaassen en Ernst: beroep prov. kerk verg. te Zeeland (pred. voor buiten- gew. werkzaamheden, scribaat der prov kerkvergadering): H. G. Beneder, te Baarland. mens. Ook de Heer zocht een afge dwaald schaap en liet daarvoor de kud de in de steek. Dienen is volhouden, want God is een God der volharding. Dienen is ook ont wijken van hoogmoed en eigenwijsheid. Kunnen de mensen ons wel serieus ne men als we in tijd van woningnood luxueuze kerken bouwen. Niet teveel praten over overtuiging: er is geen be hoefte aan oecu-maniakken, zei ds. Klamer. Eenheid Pater Jelsma M.S.C.. promotor van de Plein-beweging, sprak over de een heid. die reeds is gegeven in Christus. Er is één God, één Vader, één Geest, één heil. één naam, één kerk. Voor God bestaat geen protestantse of roo se aangelegenheid Het christendom nog niets waard als we met elkaar nog niet eens het Liefdemaal kunnen ren. Er is behoefte aan een oecur sche beweging, die de oecumenische eenheid gestalte kan geven. Hervormde kerkvoogden over toekomst Nieuwe actie voor kerkbouw noodzakelijk (Van onze kerkredactie) Liefdemaaltijd Na in discussiegroepen te zijn geweest gaven ds. Toornvliet, ds. Kalmer en ds. H. van Andel. secretaris van de oecu menische jeugdraad, een samenvatting van het besprokene door de jongeren. Er is gewezen op de ruimere plaats, die aan de leken dient te worden gege ven. De wereld mag weten dat jonge ren geroepen zijn. Aan pastoor of domi nee eens vragen: wat kunnen we doen. Kerkelijke gelovigen betrekken in het werk; Liefdemaaltijden houden, zonder er een krentenbollenfestijn" van te maken. Als iemand tot de kerk van Christus is gekomen, dan niet zeggen: je moet naar die of die kerk toe. Van uit eigen kerk moet ruimte worden ge zocht, waarin „de ander" zichzelf kan zijn. De Surinam Gospelsingers uit Zeist verleenden vocale medewerking. Onder leiding van Wim ter Burg werden nieu we kerkliederen ingestudeerd. Evert Pruim uit Oldebroek, voorzitter van de Provinciale Oecumenische Jeugdraad uit Gelderland, dankte de Deventena- :n voor de uitstekende organisatie. Uit Rome was een telegram van ge lukwens binnengekomen van mgr. dr. Smit, oud-Deventernaar; ook de We reldraad van Kerken had een tele gram gezonden. Een nieuwe kerkbouwactie is noodzakelijk geworden. Dit deel- ;|de de voorzitter van de Vereni ging van kerkvoogdijen in de -|Ned. Herv. Kerk prof. dr. ir. H. G. van Beusekom zaterdagmor gen mee op de vergadering van hervormde kerkvoogden. Ook van gereformeerde kant werd door een vertegenwoordiger van het gereformeerde Landelijk Ver band van Commissies van Be heer in een begroetingswoord medegedeeld dat ook daar een nieuwe actie overwogen wordt. De belangrijkste vraag die even wel aan de orde kwam was of het in de toekomst niet noodzakelijk zal zijn om bepaalde verantwoor delijkheden vooral ten opzichte van niet-meelevende leden af te stoten om zo meer aandacht aan het werk voor de wei-mee levende gemeenteleden te kun nen besteden. Hij vroeg ook: «en dergelijke Is het wijs om de drie hui- Vragenderwijs was dit reeds vrijdagavond gesteld door het be stuurslid, notarik H. Oltmans. Achter deze vraag plaatste echter ds. L. Alons zaterdagmorgen weer een vet vraagteken. Vroeg Oltmans ,JVfoet de kerk niet taken afstoten?" ds. Alons De spanning Is geweken. Jaren inten sief blokken zijn beloond. Het felbe geerde papiertje is binnen. Proficiat. Een beloning voor dè prestatie. Een. perfect Indus horloge. Een schitte rende Constant ring. Geslaagde ge schenken van precisie en stijl. Herderlijk schrijven r.k. episcopaat (Van onze kerkredactie) Paus Johannes XIII heeft de daal): P. A. Lefeber, te Alphen Rijn. GEREF. KERKEN Beroepen te Hoofddorp (2e pred.pl. J. D. de Vries, te Aardernburg: te Apel doorn (vac. G. W. Rijksem: J. Nieuwsma, te Oude Pekela; te Maassluis: W. Blanken, te Westerbork. Aangenomen naar Oude en Nieuwe Wetering: C. A. Verhoog, te Winsum (Fr die bedankte voor Anjum; naar Donkerbroek (Fr.): A. Veldhuijzen, te Nu mansdorp. Bedankt voor 's-Gravenhage-W. (wijk- gem. 5): Joh. Dijkstra, te Klazienaveen. Beroepbaarstelling: de classis 's-Gra- venhage heeft prep. geëx. en beroepbaar verklaard: J. W. K. Kelder, Noorderbeek straat 183. te 's-Gravenhage, die terstond beroepbaar is. De classis Rotterdam heeft prep. geëx. en beroepbaar verklaard H. R. Juch, Charlotte de Bourbonlaan 33c. Rotterdam Vóór 1 mei 1964 kan de heer Juch geen beroepen in overweging nemen, wel is hij bereid zondags de kerken te dienen. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Aangenomen de ben. tot pred. in algem. dienst voor de zending onder Israël: J. v. d. Werfhorst, te Utrecht. NED. PROT. BOND Benoemd tot voorganger te Zeist: mr. L. H. v. d. Bilt, herv. pred. te Dalen. Aangenomen de benoeming tot voor ganger te Wassenaar: D. A. Werner, te Huizen (N.H.). De Duitse natuurkundige Hans Ehr- hardt. moet Zwitserland uiterlijk 15 ju li verlaten. Dit meldt het Zwitserse pers bureau. Volgens krantenberichten zou Ehrhardt een dodende straal hebben uitgevonden, die een vernietigende uit werking heeft op vliegende voorwerpen, van onverschillig welke aard. Sedert anderhalf jaar woont de natuur kundige in Sarnen ten zuiden ven Luzern, waar nij zijn onderzoekingen verricht. De reden waarom Ehrhardt Zwitser land moet verlaten is niet bekendge maakt. Bedankt voor Hillegom (vac. J. Veenen- kerk in een gezonde onrust ach- j tergelaten, schreven gisteren de rooms katholieke bisschoppen aan hun gelovigen in een herder lijke brief, die in alle rooms- katholieke kerken werd voorge lezen. „Onder zijn pontificaat kreeg Gods Geest, menselijker wijze gesproken, de kans om in alle felheid een nieuwe, onstuit bare pinksterstorm te ontketenen. Johannes begreep dat een ideaal christen-zijn niet gebonden is aan patroon, dat voor alle tijden onveranderlijk is, maar dat dit christenzijn ten nauwste samen hangt met de eigen tijd, waarin de christen leeft." Volgens het Nederlandse episcopaat i) deze brief die aan de ene kant terug kijkt op het leven van paus Johannes en aan de andere kant vooruit kijkt naar het conclaaf dat deze week bij. eenkomt, herkende Johannes in deze tijd een volstrekte cultuurverandering ten gevolge van de machtige vorderin gen van wetenschap en techniek en de ontzaglijke vernieuwingen op econo misch. sociaal en politiek gebied. Hij zag dat de kerk niet meer bij de tijd was en nam het besluit tot het houden van een kerkvergadering, om de kerk weer bij de tijd te brengen, om de kerk de taal van de wereld en de wereld de taal van de kerk te doen verstaan." Paus Johannes wor "t voorts beschre ven als een man ..ondubbelzinnig gedre ven door Gods Geest." Hij wilde niet de gezagvoerder op het schip trus zijn, die alleen opnieuw aan herinnerd dat paus Johan nes bezorgd waa voor een eigentijds ver staan van Gods Woord. Hij was be kommerd om de verscheurdheid van het christendom. Hij verlangde een kerk, die een echt liefdevolle leefruimte zou bieden. Daar komt nog bij zijn voort durende zorg voor de vrede. In dit schrijven wordt gewezen op het conclaaf dat deze week bijeenkomt. De rooms-katholieke gelovigen wordt verzocht deze verkiezing biddend op te dragen opdat God de kerk weer een wjj- en heilige paus zal schenken Toen paus Johannes gekozen werd leek het er even op alsof de Heilige Geest in de kerk rust wilde hebben. olgens de bisschoppen. Maar al spoedig bleek paus Johannes de man te zijn die muren rondom de kerk afbrak en een dialoog met de wereld begon. Hij nam de wereld serieus, en dat is zeker een van de redenen, waarom vrijwel de ge hele wereld hem serieus nam. Zo heeft hij dus volgens deze bisschoppen de gezonde onrust achter ge- vroeg: „Mag de kerk wel taken afsto ten?" Tijdens deze vergadering werd af scheid genomen van het hoofdbestuurs lid prof. dr. A. A. van Ruler, die 'zich niet meer herkiesbaar heeft gesteld. Het bestuur heeft nog geen kandidaat gevonden die zijn plaats kan innemen, deelde de voorzitter mede. en daarom werd het bestuur door de vergadering gemachtigd om deze vacature nog aan te houden om volgend jaar met een voorstel te komen. Gekozen werden de drie andere aftredende bestuursleden, prof. dr. Ir. H. G. van Beusekom, no taris H. Oltmans en de heer A. G. Wijp- kema. Welvaart In zijn. als altijd boeiende, jaarrede schonk prof. Van Beusekom aanlacht aan de welvaart en het kerkelijk werk. „Ook onze gemeenteleden delen In de welvaart," zei de voorzitter, „ook zij krijgen niet alleen ieder jaar een ho ger Inkomen, maar zij krijgen ook ieder jaar een groter percentage van hun in komen beschikbaar voor andere dan de direct noodzakelijke uitgaven. Maar, he laas, de Inkomsten van onze kerkvoog dijen blijken geen gelijke tred te hou den met de algemene welvaartsstijging. In vele gemeenten wordt het van jaar tot jaar moeilijker, de stijging van de uitgaven op te vangen door stijgende inkomsten. Ook nu weer lopen de mid delen van de kerk achter bij hetgeen met die middelen moet worden gedaan." Prof. Van Beusekom vroeg izich af of wij als kerk reeds geleerd hebben te le ven met de welvaart. Tegenover ver schijnselen van individuele welvaart en individualistische welvaartsbesteding staat een geweldig tekort aan openbare voorzieningen op het gebied van wegen bouw, telefoon, scholen en sport. En op kerkelijk terrein een tekort aan pre dikanten en aan kerkelijke medewer- Kerkbouw Prof. Van Beusekom vervolgde: Het streven naar welvaart is niet iets ver keerds. Het is geen zonde, wanneer wij werken om onze welvaart te vergroten. Maar dan fnóeteh wij ook weten, Wat wij met de welvaart doen. Dan moeten wij als leden vap de kerk beseffen, dat deze welvaart niet alleen voor onszelf is. maar dat wij deze te besteden hebben in dienst van God en van de Naaste. Met nadruk wees deze voorzitter nog op de noodzaak van kerkbouw. Tijdens de kerkbouwactie van enkele jaren ge leden meende men dat het noodzake lijk zou zijn op vrij korte termijn 165 kerken te bouwen. Het program Is ech ter al reeds verdubbeld en in de ko mende tijd wachten nog plannen minstens nog honderd kerken: „Het laat zich aarpBen, dat op betrekkelijk korte termijn een nieuwe kerkbouwactie zal moeten worden ondernomen." Prof. Van Beusekom dee «Ie mede dat het hoofdbestuur van de vereniging van kerkvoogdijen gaarne zal deelnemen aan het voorbereidend overleg om tot nieuwe actie te komen. Reductie De spreker van deze ochtendverga dering was ds. L. Alonf van Emmen, die inging op een kort referaat, dat no taris H. Oltmans de avond te voren had gehouden onder de titel „Eigen zorgen'. Notaris Oltmans had in bijzonder stil gestaan bij de financiële positie van de kerk en de vraag ge steldof het niet noodzakelijk wordt om tot een prioriteiten-stelsel te komen in de kerkelijke financiële huishouding. Er moet een lijst van verantwoorde lijkheden komen, waaruit een keuze gemaakt kan worden wat op de eerste plaats moet komen en wat op kan schuiven of uitgesteld kan worden. Olt mans stelde toen de vraag of het niet zal moeten komen tot een reductie verantwoordelijkheden. Zal het niet noodzakelijk worden dat de kerk zich enigszins terugtrekt op haar verant woordelijkheid voor de meelevenden opdat ook deze kern niet verloren Ds. Alons stelde achter deze vraag op zijn beurt een vraagteken. Tegenover de vraag „Moet de kerk niet afstoten?" stelde hij de vraag: „Mag de kerk wel afstoten?" Ds. Alons had veel begrip ie vraag van notaris Oltmans. vroeg toch: „Is het reëel, gezien de situatie in de Hervormde Kerk een grens te trekken tussen meelevende en niet-meelevende leden?" „Hebben wij het recht grens te trekken?" en dat te doen?" Is er ten opzichte v; dige factoren die in het kerkelijk le de aandacht hebben, de groeiende onker kelijkheid. de industrialisatie en de mi gratie (die in onze dorpen en steden bij- woners geen vreemdelingen brengt die opgevangen moeten worden geen on vervreemdbare verantwoordelijkheid? En zou de kerk wel sterker worden door zich in een isolement terug te trekken, zou de kerk meer gevoed en geprikkeld worden om werkelijke gemeente van Je- Christus te zijn als zij zich in een iso lement gaat nestelen? De rede van ds. Alons vloeide over van vraagtekens. De laatste vraag die hij stelde was: Is het ten aanzien van de financiële zorgen van de kerk in haar geheel een oplossing om te gaan redu ceren? Wel meende ds. Alons dat deze suggestie die naar voren gebracht werd door notaris Oltmans aanleiding moet zijn tot een voortdurende heroriëntatie die in de plaatselijke gemeenten moet gebeuren. Solidariteit Na de principiële overwegingen kwam ds. Alons in het slot van zijn rede nog een aantal practische bezwaren te gen reductie. Gezien van uit de pastora le, de apostolaire en de diaconale taak van de kerk is het bijzonder moeilijk een grens te trekken tussen het eigenen en het niet-eigene. De oplossing is dan ook verder weg dan zij scheen door het voor del om tot reductie van taken te komen. Ds. Alons zag ook geen kant en klare oplossing, maar wees wel een weg voor de toekomst. Er moet meer solidariteit komen, gemeenten moeten tot een gro tere onderlinge vorm van samenwerking komen, zoals dit reeds gebeurt op het burgerlijk vlak, waar dorpen tot streken worden samengevoegd. Er moet ook binnen de gemeente een grote solidariteit komen. Kan de domi- nocratie niet worden doorbroken, zo vroeg deze predikant. Zijn er dan In on ze gemeenten geen mensen die verant woordelijkheid kunnen dragen. Maak de predikant vrij om zijn eigenlijke taak te vervullen, was zijn smeekbede aan de ze kerkvoogden, een smeekbede die ech ter over hun hoofden heen gericht tot de gehele kerk. MeesterMeester, wij vergaan! De kreet van de discipelen midden op het meer als de storm opsteekt, het schip watei maakt en Jezus slaapt. Meester, Meester, wij vergaan. Tegenover deze kreet om hulp staat het woord van Jezut als Hij wakker geworden de wilde wateren tot rust brengt „Waar was uw geloof?" (Lucas 8:25). In het begin gaa\ alles naar wens. De discipelen wandelen met Jezus en het ii hun aangenaam. Er doen zich geen moeilijkheden voor, d< weg is effen, zonder stenen. Zij koesteren zich in Zijn mach en heerlijkheid. Blijheid en vreugde, en ook wel een t.ikkeltj zorgeloosheid moet in hun hart zijn geweest. Maar dan kom\ het. Met een schip steken ze het meer over, en plotseling verandert het weer. Donkere wolken trekken zich boven hei samen, er steekt een hevige wind op, die het schip voort drijft en tot een speelbal van zijn grillen maakt. En dai komt de nood Meester, Meester, wij vergaan! Het is de roep, ook van d< kinderen Gods, die ziek aan Hem volledig hebben overge geven en in vol vertrouwen op Zijn goedertierenheid in geluk zaligheid met Hem wandelen. Tot de storm opsteekt Waar was uw geloof? Wie in zijn leven voor Jezus kies ervaartdat de stormen blijven woeden, maar en dat i het vertroostende hij mag weten, dat Jezus Hem door dü stormen heen brengt, veilig heen loodst. Wie het waagt me Jezus zal in de stormen niet vergaan, maar het leven behoudei door het geloof. Taak christen-pacifist: „Op weg naar de vrede, hoe komen we verder", was het thema van de jaarlijkse confe rentie van „Kerk en vrede", die zaterdag en zondag op het con ferentieoord Woudschoten bij Zeist werd gehouden. Aan deze conferentie, die onder leiding stond van de voorzitter, prof. dr. J. de Graaf, werd deelgenomen door 160 leden en abonnees op het orgaan Militia Christi. In de middaguren van de eerste con ferentiedag sprak de bijna afgestudeer de theologische student W. A. de Pree uit Utrecht. Hij was van oordeel, dat men op de weg naar de vrede niets is opgeschoten. Een van de grootste fouten die het westen maakt, is z.i. dat men meent dat er vrede is, zolang er op mi litair gebied geen brokken worden ge maakt. Gestreefd wordt naar algehele ontwapening, hetgeen tot gevolg heeft dat de bewapening nog sterker wordt op gevoerd. Teveel aandacht wordt besteed aan de militairistische kanten van het probleem, zo vond de heer De Pree, Actieprogram in jaarvergadering „Gelijk delen' bij winstuitkeringen (Van onze soc.-econ. redactie) DE Protestants-Christelijke Mijn- werkersbond heeft in zijn zaterdag te Treebeek gehouden jaarvergadering een actieprogram aangenomen, waarin waarborgen worden gevraagd tegen mogelijke schending van de positie der mijn werkers door een eventuele ver andering in de beheersvorm van de mijnondernemingen. De bond meent, dat deze waarborgen o.m. gevonden kunnen worden in de vestiging van andere industrieën in Limburg. Een ander verlangen in het actie program betreft de winstuitkeringen. De mijnwerkers willen een gelijke verdeling tussen de beambten en de arbeiders en de bonden moeten er, aldus het program, naar streven, dat de bestaande „grote ongelijk heid" wordt weggenomen. Voorts zal de P.C.M.B. actie voeren, om uitkering van ziekengeld vanaf de eerste dag te verkrijgen, alsmede een verhoging hiervan tot 100 percent. Er zal naar gestreefd worden, dat op „vrije zaterdagen" alleen onderhoudswerk wordt verricht, terwijl de bond er op nieuw op zal aandringen, dat het wer ken op zondag, zowel boven- als onder gronds, tot het hoogst noodzakelijke wordt beperkt. Verder worden waarbor gen gevraagd dat bij de stofbestrijding effectief toezicht van de vakbeweging mogelijk is Opnieuw kwam uit enkele afdelin gen het voorstel aan de orde om te streven naar een erkenning van de Goede Vrijdag als een officiële feest dag. Voorzitter C. Feenstra zag hier van echter niet veel komen, temeer, omdat de synode der Ned. Hervormde Kerk er tegen is uit vrees voor een „uitspattingsdag" naast Twee- Tweede Pinksterdag. de Paas- Vervlakking In een rde aan het eind van deze vergadering legde de bondsvoorzitter de vinger bij het gevaar van vervlakking in de strijd voor christelijke idealen. „Je zou bijna wensen een neger in Ame rika te zijn, want voor welk christelijk principe wordt hier nog gevochten?" De heer Feenstra meende, dat in ons land van een waarlijk christelijk idealisme niet veel meer te bespeuren En daarmee geven we onszelf een brevet van onvermogen met het ge volg, dat onze kinderen helemaal geen belangstelling meer zullen heb ben voor de diepere achtergronden van onze plaats en taak in de samen leving en zij misschien een nieuwt generatie van louter loonslaven zul len vormen, aldus de voorzitter, die een symptoom van het gebrek aaii idealisme bespeurde in de weinige be- idealisme bespreude in de weinige langstelling voor de p.b.o. „Wat heb ben we aan die flauwe kul", zeggen de arbeiders. De zaak lééft niet". In dit verband wees hij op de nood zaak, dat ook de werknemers in het mijnbedrijf hun verantwoordelijkheid tot gelding brengen, vooral nu het on dergrondse deel van dit bedrijf een hele omschakeling teweeg brengt. Een oi schakeling, die ook gevolgen heeft vo de organisatievorm van de mijnwerkei De heer Feenstra deelde mee. dat d»l zaak thans in studie is bij de vakbe weging. Vijf bestuursleden van de P.C.M. waaronder de voorzitter, ontvingen uit handen van de heer C. A. Bakker, be stuurder van het Chr. Nationaal Vakver bond. het gouden C.N.V.-insigne, omdat zij 25 jaren deel hebben uitgemaakt var de gelederen der christelijke vakbewe ging- die er de aandacht op vestigde, dat dl christen-pacifist de oorzaak moet aanto de bewapeningswedloop. ?n tot ontwapening komen, daj dient het westen een einde te makej de koude oorlog, welke de moe is van wantrouwen en haat. Tenge volge van een, zoals de heer De Pre het uitdrukte, verkapte dictatuur, waal bij de regering het volk vele feiten onl houdt, beseffen de meeste mensen nai| welijks dat ook communisten doodgewd n eenvoudige mensen zijn. Tot eel de belangrijkste taken van de paci fist rekende hij het geven van objectie ve voorlichting, waardoor de medemei< duidelijk wordt gemaakt, dat aan de ar^ dere kant van het ijzeren gordijn geq duivels wonen en dat de bewoners va] het westen geen heiligen zijn. Verschillen Het westen, zo zei de heer De Pret is allerminst gerechtigd om vol troi met zogenaamde waarden als vrijhei en democratie te paraderen. Van beid brengt het maar bitter weinig terecro Hij noemde de verschillen tussen Ooi en West geenszins absoluut. Des avonds belichtte mr. A. H. Het ring uit Den Haag, hoofdbestuurslid v«i „Kerk en Vrede", de „dynamiek vai weerbare geweldloosheid". Mr. Heeriif stelde, dat de aandacht primair gerict dient te zijn op de ontmaskering van a bewuste of onbewuste angst dat het a| stand doen van de militaire verdedigiij, zal gaan leiden tot een vreemde bezet ting van ons land onder communistisch dictatuur. Gestreefd moet worden nar de opbouw van een stelsel van gewei* loze verdediging, welke een prevent] ve en een repressieve kant heeft. li weg der geweldloze weerbaarheid z veelal, bestaan uit nederlagen en lijde përsopnhjk en collectief. Desondan mag worden gesteld, dat een doelb wuste offergezinde groep goed i bereid zelfs een enkele persoon, vermag dan men gewoonlijk aanne Daarom noemde mr. Heering in di'. zicht mentale training dringend nodig zinvol. Op de tweede dag van de confere tie werd besloten een telegram ro sympathiebetuigingen te zenden aan beweging van rassengelijkheid in Am haar grote geweldloze stri| De deelnemers van de conferentf drongen er bij het hoofdbestuur vï „kerk en vrede" op aan, op korte trf mijn alle beschikbare middelen aan F wenden, zo mogelijk met andere vredd organisaties, om steun te geven aan I reeds ondernomen initiatieven tot sti selmatige vorming en training vi christelijke weerbaarheid en geweldloE actie. Dc conferentie werd bijgewoond do| Abbé Paul Carrette van de Belgisci zustergroep. die sprak over het wel van het christen pacifisme in Belgf alsmede door enige leden van de katholieke Pax Christi-beweging. Laatste Ned.-DuitseJ dienst in Elten Voor de laatste maal tijdens hel derlandse bewind over Elten zal de hervormde gemeente aldaar In menwerking met de Evangelische R che van Elten een openluchtsamenkoni worden gehouden. Sinds 1949. het jat waarin Elten een Nederlands bewiï kreeg, zijn tien van dergelijke bije| komsten op de Elterberg gehoudéj Daarbij werd in het Nederlands Duits gepredikt. Op 16 juni wordt de laatste s komst gehouden. Ds. J. P Mulders 1 Lobith. die op verzoek van de genera' synode zich de laatste jaren bela heeft met de pastorale zorg en de 1L ding van de hervormde kerkdiensten Elten. en pfarrer W. Brinken uit Enf rich zullen de bijeenkomst openen I' sluiten. Als gastprediker is uitgenodil pfarrer C. Knijff uit Essen, een Nedf lander die in dienst is van de Duif1 I kerk. Ds. P. Kuijlman overleden schip kennen, de hele bemanning zeeën die het bevaart, met alle geva- ren, maar ook met alle kanten. In deze brief worden de gelovigen ei In de ouderdom van ruim 96 jaar is te Hilversum overleden ds. P. Kuijlman, emeritus-predikant der Nederlands Her vormde Kerk. Ds. Kuijlman werd 17 november te Harderwijk geboren, bezocht het gymnasium te Amersfoort en studeer de aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om in 1891 kandidaat te worden in Friesland. 9 augustus van dat jaar aan vaardde hij zijn ambt te Bunnik. Hij diende de gemeenten van Oud-Alblas. Zegveld. Barneveld, Oosterwolde (Gel derland), Lunteren, Houten (Utrecht), Doornspijk en Eemnes-Binnen. waar hij 11 juni 1935 met emeritaat ging om zich metterwoon te Hilversum te vestigen. Hij behoorde tot de modaliteit van dc Gereformeerde Bond in de Neder lands Hervormde Kerk. Ds. Kuijlman Brieven, die nlei zijn voorzien van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar in verband staan, moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. de oudste predikant Vraag: Door overgrote ijver (name lijk steeds met boenwas wrijven van de drempel) is er een donkere rand ont staan op mijn bouclé tapijt nabij die drempel. Hoe kan ik deze verwijde- Antwoord. Er bestaat een veilige manier om die rand te verwijderen. U mengt een beetje ammoniak op water en dept hiermee een proefstukje om de kleurechtheid te bepalen. Dan ver hoogt u langzamerhand de concentra tie van de ammoniak, tot uw proef stukje begint uit te bijten. U moet dus om de vlek te verwijderen een iets minder sterke concentratie nemen, dus zo dat de vlek wordt verwijderd en de vloerbedekking niet wordt aangetast. Vraag: Op de lange steel van een land. I Noorse lepel vond ik de inscriptie „Doter - 1378 - D.M.I.E.. Karne - te - Lavres. Lefmier a.s. ick dier. David Andersen, Christiania 1885". Weet u de betekenis hiervan? Antwoord: Een oplossing konden wij niet vinden en onze Noorse taai medewerker heeft ons verklaard dat de tekst geen Noors is. Overigens is de betekenis van de woorden „Lef mier a.s. ick dier" als men ze met Engels, Nederlands en Duits verge lijkt: „Heb mij lief, als ik jou'. Lezers helpen: Een lezeres meldt ons dat het boek De Savooische pleegdoch ter geschreven is door Deborah Alcock en uitgegeven door Kok te Kampen. Onze hartelijke dank. Vraag: Kunt u mij gegevens ver schaffen over twee gedichten, die ik in mijn schooltijd (1900 tot 1906) heb geleerd en waarvan ik me nog enkele regels herinner? Het eerste is getiteld: „Arme vis sers" en de eerste regel is: „De hut is klein, niet rijk, maar warm en dicht". Het tweede handelt over de St Elisabethsvloed van 1421 en de eerste regel is: .De stormwind boog de wil gen krom". Antwoord: Ook ditmaal moeten wij een beroep doen op onze lezers, die reeds veel oude gedichten hebben „thuisgebracht". Vraag: Als een vader twee werken de dochters heeft en op ieders spaar bankboekje jaarlijks ƒ2000 stort, moet daarover belasting worden betaald? Zo ja. door wie? Antwoord: Over deze bedragen zijn geen schenkingsrechten verschuldigd. Ook als hij dit geschonkene uit uw in komsten heeft bespaard, mag de vader dit niet voor de inkomstenbelasting van zijn inkomen aftrekken. De doch ters behoeven over deze schenking geen inkomstenbelasting te betalen. Vraag: Wij kunnen ons huis ruilen voor een andere woning en 10 000 toe krijgen op onze woning. Moeten wij dit bedrag voor de belasting bij ons inko men trekken? Wij zijn kleinlandbou- wers en wij verpachten wat land. Ver der hebben wij A.O.W.. doch geen ver dere inkomsten. Antwoord: U behoeft deze ƒ10.000 niet aan te geven voor de inkomsten belasting. Behoort het huis niet tot uw bedrijfsvermogen, dan is het zonder landbouwbedrijf, dan is de speciale vrijstelling voor landbouwbedrijven van toepassing. Dank aan lezers: Zeer veel lezers hebben ons geholpen met het gedicht I De Collectant. Het staat in Keur v»i Scherts en Luim uit onze Nederlaiff sche Dichters, verzameld door W. li van Zeggelen, uitgegeven door H. p M. Roelants, Schiedam. Dichter is r; heer L. Schipper. Onze hartelijke daifj Vraag: Prof. Stempvoort heeft enlk tijd geleden voor de radio de apocrief boeken behandeld. Nu dacht ik dat f apocriefe boeken van het Nieuwe Té tement waren? Bij informatie wek mij verteld, dat deze niet bestaat Wel van het Oude Testament. KuntW m:j hierover inlichtingen geven? u Antwoord: Er bestaan wel degeliT apocriefe boeken van het Nieuwe Té tament. De volgende boeken geldlij o.m. als apocriefen van het NT.: Pa, tor van Hermas. I en II Clemens. Ba,., nabas. de Didachè, Apocalyps van I| trus. III Corinthen. Acta Pauli, EvaJc gelie der Hebreeën. Evangelie dt Egyptenaren. Verder is er nog e\{i reeks handelingen, apocriefe evanjff liën. enz. Een boekje in zakformarf van het evangelie van Thomas is dé1 langs verschenen. Verder zijn er Fe leesbibliotheken en bij antiquairs n4a wel vertalingen van Bakels. die zés lezenswaardig zijn op zichzelf. 11: slaat niet altijd op het commentaF; van deze schrijver. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2