Samenwerking AJV.V.V. en V.V.V. bepleit Buber daagt christendom uit tot zelfonderzoek Mindszenty toch voor conclaaf uitgenodigd Alles in Rome vrijwel klaar voor stemming Energie in evenwicht Een woord voor vandaag Verlaging belastingdrul voor de middengroepei Actie „Open het Dorp" opende ook onze ogen Problemen in de bouw niet op te lossen" Vo.etang.eês Propaganda-acties voor 7,2.5 miljoen Van alle Europeanen reisden er in 1962 ongeveer 28 miljoen in het bui tenland. In 1969 zullen dat er waar schijnlijk 50 miljoen zijn. Het verschijnsel van de verschuivin gen in de toeristische belangstelling brengt z.i.. voor de toeristenindustrie grote, vaak niet te voorziene noch te controleren gevaren met zich. In het toerisme is het typisch een ba lanceren geworden tussen een stijgen de sociale, menselijke winst en een da lend financieel rendement, als we al leen maar op de kwantiteit en niet op de kwaliteit van de bezoekers letten, dan voorzie ik dat wij hier in het dichtbe volkte Nederland in luttele jaren zelf eerst het veld zullen moeten ruimen om overtollige gasten te kunnen her- helaas nu reeds re< deze procedure als TOERISTEN VERWACHT IN 1969 50 MILJOEN Op de jaarvergadering vkn de Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer, die in Krasnapolsky in Amster dam is gehouden, heeft de vice- voorzitter mr. H. Vlug gepleit voor meer coördinatie van Neder landse activiteiten in het buiten land en van de activiteiten van de A.N.V.V. en de plaatselijke V.V.V.-. Hij toonde zich zwr Vair verheugd over de verhoging van,maai wordt beschouwd. "LV.V en over de inhoud van de «chenen nota inzake het toerisme. In samenwerking met het bedrijfs leven sijn inmiddels propaganda- acties gerealiseerd voor 1,25 miljoen gatden, waarbij het bedrijfsleven voor 50 percent in de kosten bij droeg. Hij sprak de hoop uit, dat een nog uitgebreider groep van ge- interesseerden in de nabije toekomst bet grote belang van gebundelde ac tiviteiten gaat inzien. Mr. Vlug constateerde met genoegen dat er tegenwoordig duidelijke afspra ken bestaan tussen de ministeries van economische zaken en van buitenlandse taken en de centrale kamer van hai delsbevordering en de A.N.V.V. De verdere groei van het toeris me brengt volgens de vice-voorzitter van de A.N.V.V. de noodzaak mee tot verbetering van de toeristische infrastructuur, waarvoor echter z.i. rog niet voldoende middelen be schikbaar zijn. Da-t de financiën voor een goede aanpak in vele ge meenten onvoldoende zijn, heeft de A.N.V.V. aan de regering kenbaar gemaakt. Als be- 50 MILJOEN De voorzitter van het genootschap voor reclame, tevens voorzitter van de commissie buitenlandse zaken van de A.N.V.V., jhr. W. van Andrlnga de Kempenaer, hield vervolgens een toe spraak over verkoopbevordering ons vreemdelingenverkeer, wa hij berekende dat de komende wel gezegd worden dat de 690 miljoen (deviezen inkomsten 1962) ons niet zon der meer in de schoot vallen", aldus de heer Van Andringa de Kempenaer. Geografische spreiding en spreiding in de tijd kunnen hier z.i. een verbe. tering brengen. Dr. F. de Graaff over dialoog met jodendom Naam bekend en trad mens tegemoet. Daarom kan de mens Gods liefde door tegenlicfde beantwoorden. God en de mens komen dan in liefde tegenover el kaar te staan, het ls een persoonlijke verhouding door de band van de liefde. I Het gevolg van de gnostiek is dat deze 1 persoonlijke verhouding zoek geraakt is. Wij ko- i niet i tegei (Van onze kerkredactie) Opmerkelijk hoog was gister avond het percentage jongere mensen toen de hoogst gelegen zaalu van het Groothandelsge bouw te Rotterdam zich vulde. Zij kwamen voor een lezing van de hervormde predikant van Rot terdam-Centrum, dr. F. de Graaff die de achtergronden belichtte van Bubers gesprek met het christendom. Dr. De Graff stelde in zijn rede onder meer dat een van de be- persoon, de Gij, maar tegen* I persoonlijke, het het'' I il*nlrKAAlil Ha maHat langrijkste oecumenische sprekken, die gevoerd moet wor-|dc srond den, het gesprek tussen christen dom en jodendom is. De lezing werd georganiseerd door Dr D Graaff was van oordeel dat boekhandel Donner. in het kader ur' ue oraa" was van 00raeel aat ordt denkbeeld, de medemens als iets kunnen gebruiken, een geval. Dat is het hedendaagse nihllis- Zui vering juist op dit punt Martin Buber het chris tendom bijzonder veel te zeggen heeft. Er is wel gezegd dat Buber uit res sentiment tegen het christendom pro beert het jodendom de boventoon te la ten voeren. Zo verstaat men zijn bedoe ling volledig verkeerd. Het is juist Bu bers bedoeling in het christendom de gnostische invloeden te signaleren, op dat re een zuivering kan plaats vinden. Hij zoekt die zuivering van zowel chris- „i. tendom als jodendom, opdat de verouderd instituut als „de tinB h„t OPV^rH kan lezing georganiseerd door een boekver hun tentoonstelling van hedendaagse boeken op het gebied van wijsbegeer te en theologie. In de zaak aan de Lijn baan zijn meer dan tweeduizend boeken collectie van Nederlandse werken zowel protestantse als rooms-katholieke auteurs. Maar bovendien zijn een zeer groot aantal buitenlandse werken geëe- poseerd. „Gemeentetoerusting" benoemt ds. Delleman tot secretaris dikant te Groningen, benoemd tot taris in volledige dienst van de stichting. Ds. Delleman heeft deze benoeming in principe aangenomen. Van de samen werkende kerken in Groningen, in wier dienst ds. Delleman is. werd hericht ontvaftgen dat geen bezwaar bestaat •hem voor twee jaar uit te lenen 'de stichting. - Het ligt in de bedoeling dat de we secretaris alreeds enig werk op zich zal nemen met betrekking tot retraite, enige conferenties en enkele Na de gisteren door de kardi nalen, die het conclaaf voorbe reiden, gehouden vergadering, is in een communique bekend ge maakt, dat dit college banneling kardinaal Mindszenty, prmaiat waarin! van Hongarije, rechtstreeks in .kennis heeft gesteld van datum 'en uur van de opening van het conclaaf ter verkiezing van een nieuwe paus. Vaticaanse zegslieden deelden mede, dat dit niet aan een spe ciale boodschap, is geweest maar dezelfde, die naar alle kardinalen is uitgegaan. Het melding maken ervan in een communique was echter iets ongebruikelijke. Volgens Vaticaanse zegslieden had deze vermelding niet ten doel, druk op Mindszenty uit te oefenen om zijn toe vluchtsoord te verlaten in de Ameri kaanse legatie te Boedapest, maar was zij alleen bedoeld als tegensprak, ty geen kennis zou lijn /egèv#n het conclaaf. Hoe de boodschap Mindwenty isk faaondq*-is nier bekend gemaakt. Inmiddels werd vandaag het werk aan de inrichting van de conclaaf ruimten voortgezet. Op de ledikanten zijn matrassen van schuimrubber ge legd. Hierdoor zullen de kardinalen waarschijnlijk gerieflijker slapen dan ooit gedurende een conclaaf het geval geweest. Het conclaaf voor de pauskeuze dat woensdag a.s. wordt geopend heeft voorlopig de beschikking over een par tij van zes duizend stembiljetten en wat dat betreft zou het conclaaf, met vier stemmingen per dag, achttien da gen kunnen voortduren. Het is name lijk de bedoeling dat, voorzover nodig," tweemaal des ochtends en tweemaal des middags wordt gestemd. Tweemaal per dag. te elf uur des ochtends en te 17.30 uur is er een „fumate", een rookwolk boven het dak van de Sixtijn- kapel. Als de rook wit is, kan hier uit worden opgemaakt dat er een paus is gekozen. Stemming Volgens de desbetreffende apostoli sche constitutie zijn er drie manieren van stemmen mogelijk: bij inspiratie, bij compromis en normaal. Van stem ming bij inspiratie is sprake wanneer de kardinalen, vertrouwend op voorlich ting door de Heilige Geest, eenstem- besluiten een der leden van het ege tot paus uit te roepen. Onder „eenstemmig" zijn dan ook beg: pen de eventueel zieke kardinalen die hun cel niet kunnen verlaten voor de stemming in de Sixtijnse kapel. Aan dergelijke stemming mogen geen be sprekingen voorafgegaan zijn. In de praktijk kan het zo gaan, dat tegelijk op de eerste bijeenkomst der kardinalen een van hen meedeelt: Gezien de uitzonderlijke geschiktheid van zijne excellentie. ben ik van oor deel dat hij tot paus gekozen nwet worden en, wat mij betreft, ik kies ring met verheffing van stem op hun beurt verklaren ,.Ik kies hem." Een kardinaal die niet 'kan spreken kan schriftelijk zijn instemming betuigen. Voor mensen die kwaliteit verlangen! koper", kreeg gisteravond inhoud en een nieuw cachet door de bijeenkomst in het Groothandelsgebouw. Met intense aandacht volgden de aan wezigen een uiteenzetting van de gedach- tenwereld door dr. De Graaff van wat wij wel kunnen noemen nu de grootste hedendaagse joodse theoloog en denker Martin Buber. Volgens deze hervorm de predikant zoekt Buber naar de meest elementaire dingen waaruit het bestaan a onze cultuur zijn voortgekomen. In deze tijd waarin de uitwerking van het christelijk geloof afneemt en de er varing van God gaat verdwijnen zoekt ook de kerk weer naar haar grondsla gen. Dat zoeken van beide kanten het christendom mogelijk. Buber meent ook een boodschap te hebben voor de christelijke wereld. Hij meent dat het christendom in 2000 jaar de openbaringsbron niet volledig heeft kunnn uitputten. Hij waarschuwt voor al tegen genostische invloeden die in het christendom zijn gaan overheersen. De gnostiek meent dat het mogelijk is om tot kennis te kunnen komen, God te kunnen kennen. Dan komt men tot een dat-geloof", wat door Buber wordt aangevallen. Met dat dat-geloof" be doelt hij uitspraken als: Ik geloof dat Jezus God is, dat Hij is opgestaan, dat ij is opgevaren enz. Daartegenover stelt Buber, terugke rende naar de bron van het Oude Tes tament, dat geloof In de bijbel steeds een „vertrouwen op de trouw van God ls. Het gaat hem om de ontmoeting van God met de mens. God maakte Zijn Compromis 1136). De aarde ontvangt haar ener gie voor verreweg het grootste deel van de zon. Ware deze energiebron er niet, dan zou het leven op onze planeet uitgesloten zijn, althans in de vorm waarin we het thans ken nen. Van deze wijsheid ls iedereen volkomen overtnigd. Een lichaam, waaraan steeds warmte wordt toegevoerd, moet ech ter ook warmte afgeven, wil het niet te heet worden, en bijgevolg moet ook de aarde weer energie af staan om te ontkomen aan het lot een kokende bol te worden. Dat klinkt eenvoudig, maar bij deze warmte-afgifte doen zich toch ver schillende mogelijkheden voor die we niet zonder het TOCH IS HET ZO! hoofd kunnen zien. In de eerste plaats zou de aarde de energie die zij van de zon krijgt- niet dezelfde snelheid kunnen afgeven als zij werd ontvangen. Van enig voordeel Is ln dat geval geen sprake en on ze planeet zou even kil en onbewoon baar zijn als met verscheidene an dere soortgenoten ln het zonnestel sel het geval Is. Een andere moge lijkheid zou zijn, dat de aarde ener gie uitstraalt In een hoger tempo dan zij energie ontvangt. In zo'n ge val zou er voortdurend energiever lies plaats vinden en het zon hier koeler en koeler worden,- tot alles ln een Ijzige kou zou zijn verstard. Er Is nog een andere mogelijkheid, nl. dat van de energiewinst, waarbij dus steeds tets minder energie wordt afgedragen dan aan warmte ls ont vangen. Dan zon de temperatuur ge leidelijk stijgen en we zouden ten slotte gekookt worden, zodat ook de ze oplossing voor de voortzetting van het leven op aarde weinig bevorder lijk ls. Gelukkig ls er bij al deze kwade kansen nog een laatste mogelijkheid, en wel deze, dat de aarde juist zo veel energie afgeeft als zij van de zon ontvangt. Dan kan alles blijven zoals het ls en behoeft niemand zich ongerust te maken, althans niet wat deze kwestie betreft. We vinden het allen zo vanzelfspre kend dat de levensomstandigheden met de nodige schommelingen uiteraard door alle eeuwen en duizenden van Jaren heen, ongeveer dezelfde blijven, maar bij dieper na denken en ernstig overwegen van de kwade kansen die we hierboven heb ben opgesomd, ls de gelijkmatig heid van de aardse temperatuur een allermerkwaardigst fenomeen. Want de energiebalans is precies in even wicht, zodat we geen vrees behoe ven te koesteren in kookhitte of ln diep vries te belanden. Onderzoekers, die sich graag reken schap geven van de verschijnselen z«n ian het reke- geslagen en hebben becijferd, hoeveel gramcalorieën de atmos feer gemiddeld jaarlijks dlrekt van de zon ontvangt: hierbij werd de uitstrallngswarmte van de aarde gevoegd, evenals de gelcidlngswarm- tc en verdamplngswarmte, alsmede enige posten van minder betekenis. Dit waren de debetposten van de ba lans. Aan de kredltzljde werd de uit straling van de atmosfeer geplaatst, waarna bleek dat de gemiddelde In komsten en uitgaven elkaar prach tig dekten. „Dat moet ook wel", zal een nuchterllng opmerken, „anders zou het op den duur warmer of kou der moeten worden". Inderdaad. Maar die nuchterllng zal dan toch tevens moeten toegeven, dat de zaak toch weer bijzonder goed in elkaar zit. Dat komt door de Ideale Isolatie die de atmosfeer vormt. het gesprek gevoerd kan worden. Uitvoerig ging dr. De Graaf nog in op de visie van Buber op Jezus Chris tus. die hij ..Zijn grote broeder" heeft genoemd, in wie Hij de Messiaanse op dracht erkent. Alleen stelt hij dat de fout van het christendom is dat dit Je zus tot de Messias geproclameerd heeft. Dat had niet mogen gebeuren, want dat kan pas bij de volledige verlossing, bij de komst van het Rijk Gods. Door vooruit te grijpen op de komen de verlossing, zegt Buber heeft het beeld van Jezus van Nazareth verte kend. Juist daarom ziet Buber in het vroege christendom, maar ook zelfs reeds in het Nieuwe Testament, bij voorbeeld bij Paulus gnostische invloe den. vraag is of hij hier gelijk heeft, maar meent wel dat in onze interpretatie van het Nieuwe Testament deze niet chris telijke gedachtenwereld binnengestroomd is. Hij wilde dan ook met een open hart en een open oog naar Buber luis teren, met hem spreken. Dit gesprek is eigenlijk nog maar pas op gang. Buber vraagt op deze dingen van ons een antwoord. Niet een apologie, een verdeding van het christendom Is hier noodzakelijk, maar een hernieuwd on derzoek, waarin wij de bijbel weer la ten spreken en ons af gaan vragen of Buber gelijk heeft als hij in zijn grond stelling zegt dat de ontmoeting en dia loog tussen God en Zijn uitverkorenen ZATERDAG 15 JUNI 1% Wat wilt gij, dat Ik u doen zal? Een vreemde vraag. Daar, zitten ze dan, twee blinden, langs de weg. Ze moeten hefj hebben van de royaliteit van de voorbijgangers. En hun oreif, zijn zo gespitst op het horen van voetgangers, dat er geem voorbijganger aan hun aandacht ontsnapt. Maar nu is er toch wel iets bijzonders aan de hand. Ze horeic een geroezemoes van stemmen, dat steeds dichterbij komth Wat is er?, vragen ze nieuwsgierig als de eerste voetstappen: vlak bij hen zijn. Wat er is? O, daar komt Jezus. Jezus? I*' dat niet dieJa zeker, Hij is die Man over Wie iedereeir spreekt. Hij geneest zieken en Die twee daar aan de weg zullen wel niet verder hebben geL luisterd. Hier ligt hun kans. En zij beginnen te roepen: „Herefa heb medelijden met ons, Zoon van David!" (Mattheus 20 30)P- En dan die merkwaardige vraag. Wat wilt gij, dat Ik u doe if, zal? Het antwoord is recht op het doel af. Here, dat onze ogetL geopend worden. En Jezus, met ontferming bewogen, raaktw hun ogen aan en terstond werden zij ziende. Van blind ziende worden. We kunnen het ook anders zeggem« Verlost worden uit een nood, genezen worden van een zeem Het is mogelijk voor allen, wier leven, door wat ook, is rerfc scheurd, die geen uitkomst meer zien, geen hoop meer hcbbcnT Het is mogelijk. Maar het begint bij die ene vraag, die ent€ kreet: „Here, heb medelijden met ons, Zoon van David!" E Punt één op verlanglijstje C.M.B.: (Van onze soc.-econom. redactie) Verlaging van de totale belas tingdruk voor de middengroepen, mede gezien de stijgende premie lasten van de verplichte sociale verzekering. Ziehier één der ver langens, die de Christelijke Mid denstandsbond op de werktafel van de kabinetsformateur heeft gelegd als eerste van een tiental, het midden- en kleinbedrijf ra kende onderwerpen, welke naar het oordeel van de C.M.B. de bij zondere aandacht van de nieuwe regering zullen moeten hebben. ,Dit i i ernstig punt", aldus de ef uiteindelijk op gericht moet zijn op bond. „De regering zal er een open de verlossing van de wereld, en niet m£d. Dr. Klompé in Dennenoord Bij de stemming bij compromis dra gen de leden van het college r~ tal van hen op om ln hun r verkiezing te verrichten. De aangewezen „commissie" van drie, vijf of z moet zelf de bijzonderheden der kiezingsprocedure vaststellen. Bij de derde, gewone manier stemmen is thans tweederde van aantal stemmen voor verkiezing nodig ingeval het aantal kardinalen door drie deelbaar is, en anders twee-derden plus ^Kardinaal Montlnl. de 65-j*rige aarts bisschop van Milaan, geeft men nog steeds de meeste kansen en na hem worden o.a. genoemd de kardinalen Lercaro, Marella, Confalonleri en Urba- nl. Overigens verzuchtte een kardinaal bij het doorbladeren van de kranten dezer dagen: „Gelukkig wordt de paus niet door de journalisten gekozen." Conferentie te Berlijn van protest, politici Van 20 tot 23 juni zal te Berlijn de zesde Protestantenconferentie yvorden gehouden. Het „gesprekscentrum voor Jonge protestantse politici uit Europa", dat op de vorige conferentie te Rotterdam werd opgericht, organiseert deze ferentie. Op eenentwintig juni refereert het West-Duitse parlementslid, de heer D. Rollmann uit Hamburg over „Duitsland en Berlijn in het Oost-West konflikt". Vrijdagsmiddags refereert prof. dr. G. Kuypers, hoogleraar in de politikologie aan de Vrije Universiteit in Amster dam over „Christendom. Demokratie i kommunisme". Ook voor zaterdag staan twee refe raten op het programma. Rear Admiral Sir Anthony Buzzard uit Londen re fereert over „Het Protestantisme en de verdediging van Europa", en dr. Arnfinn Sarensen uit Oslo over „Het protestan tisme en de ontwikkelingslanden". Tussen de bedrijven door zullen de deelnemers door de Berlijnse senaat worden ontvangen en door de minister voor „Gesamtdeutsche Fragen". Voor de zondag staat een gemeenschappelij ke kerkdienst op het programma en een gesprek met enkele vooraanstaande kerkelijke leiders. Aan de conferentie nemen jongeren deel uit Oostenrijk, Zwitserland, Zwe den. Noorwegen. IJsland, Duitsland en Nederland. Tevens werden uitnodigingen verzon den naar Franse. Finse en Deense jon geren, maar van hen werd tot geen reaktie ontvangen. Vanuit Nederland zullen 10 personen aan de conferentie deelnemen. Deze personen worden aangewezen door dc Nationale Organisatie van ARJOS en de FCHJG. Dc twee laatst genoemde organisaties zijn aangesloten bij het Gesprekscen- Benoeming Dr. G. J. Leppink: benoemd aan de Rijksuniversiteit te Utrecht tot ge woon hoogleraar in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen om onderwijs te geven in de mathe matische statistiek. Het Vatikaan heeft drie speciale post zegels ter gelegenheid van de „sede va cante" de periode tussen de dood van Joannes de 23ste en de verkiezing van een nieuwe paus uitgegeven. De ze- jgels hebben een frankeerwaarde van resp. 110. 40 en 100 lire. „De actie „Open het Dorp" heef{ nietaïleën dit dorp geopend, aar opk onze ogen. Wij. hebben cfdor ontdekt, dat in ons vólk leeft dat de gehandicapte in onze maatschappij schromelijk is te kort gekomen en dat dit niet lan ger aanvaardbaar is. De televisie mag nog zo'n machtig medium zijn, de organisatoren en mede werkers van de gevoerde actie mogen nog zo bekwaam en sym pathiek zijn, een resultaat als thans bereikt was nimmer tot stand gekomen als niet geappel leerd was aan diepe gevoelens in ons volk." Dat zei de minister van maatschap pelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klom pé, gisteren bij de officiële opening van het vakantiehuis „Dennenoord" te Bennekom van de prot. chr. vereni ging van ouders en vrienden van het gehandicapte kind „Philadelphia". Sprekende over de verdiensten van de Ouderverenigingen voor het afwij kende kind noemde minister Klompé als de meest essentiële betekenis van deze verenigingen, dat zij zich inzet ten voor de emancipatie van de ge handicapten. Vroeger, zo zeide de minister, heb ben we enkele grote emancipatiebe wegingen gehad en alle tekenen wij zen er op dat thans de emancipatie van de gehandicapte aan de beurt „Het ziet er naar uit, dat deze snellere vaart zal hebben dan vr gere emancipatiebewegingen", aldus mej. dr. Klompé. In het vervolg van haar rede schonk zij aandacht aan hetgeen we, als volk van Nederland, met elkaar moeten doen om de gehandicapte zijn recht matige plaats in ons midden te ge ven. „Wij weten, dat wij allen waar wij ook staan de plicht heb ben mede te werken aan de leniging van hun nood." Zij zei het onmoge- in een handomdraai te maande tot voorzichtig schuwde tegen ongecoöri oog voor moeten hebben, dat mede als gevolg van het gevoerde prijsbe leid de premies van de sociale ver zekering sneller stijgen dan het in komen van menige zelfstandige". De bond wijst er op, dat 95 pet. het niet-agrarische bedrijfsleven tot het midden- en kleinbedrijf behoort en dat meer dan één miljoen perso nen van onze beroepsbevolking in deze sector werk en brood vinden. „Daarom moet de nieuwe regering bij de vaststelling van de hoofdlij nen van het toekomstig beleid sociaal, economisch en fiscaal met dc positie van deze grote groep volledig rekening houden",' subsidiëring 'door de overheid Als roer niet omgaat Geen doelen voor ondernemers Indien het roer ten aanzien van het nationale bouwprobleem niet radicaal wordt omgegooid, moet het vraagstuk van de huidige si tuatie in de bouw als onoplosbaar worden beschouwd. Dit is de zienswijze van drs. J. de Vries, president-directeur van de Verenigde Bedrijven Bredero N.V. te Utrecht. In het jongste nummer „Maatschappijbelangen" van de Ne- derlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel stelt de heer De Vries o.m., dat wanneer sociaal-poli tieke overwegingen de beleidstech- niek in de bouw blijven beheersen, de hoop op de zo bitter nodig hogere produktie z.i. moet worden opgege ven. Naar het oordeel van de heer De Vries is het beleid in ons land ach tergebleven bij het klimaat, waaronder z.i. zowel de kleinere bedrijven als de grote-internationaal georiënteerde bouw ondernemingen echt aan de produktie kunnen komen. „Het huidige beleids- klimaat moet in een produktieklimaat I worden getransformeerd". zelve aan een gesprek over haar taak nauwelijks is toegekomen, dat techni sche research op een aan deze taak aangepaste schaal en niveau ternauwer nood een punt van discussie is en dal economische research z.i. niet verder komt dan ondergeschikte punten. „Niet alleen het beleid, ook het gesprek tus sen de ondernemers ligt nog uit zijn voegen. De allesbeheersende vraag: hoe vergroten we op korte termijn de nr tionale produktiecapacitei/t wordt in zi; totaliteit nergens aan de. orde gesteld' GEEN DOELEN De produktietechnlek, aldus de heer De Vries, komt niet van de grond om- geen doelen zijn, waarop een on derneming van formaat zich kan rich ten, zoals bijvoorbeeld h~t ontwerp en de bouw van een gehele stadswijk en groepje van 43 woningen, - - redenen van goedkeu- rlngsbeleid nog 25 naar een volgend jaar moeten worden verschoven. Dit is, naar de mening van de heer De Vries, een van de oorzaken „vlucht" van de produktiecapaciteit naar buiten. Een andere oorzaak van deze „vlucht" is het t-werken in de bouw van het marktmechanisme. „Acht men om redenen van nationaal belang in de bouwnijverheid de huidige strak ke distributie-techniek noodzakelijk, dan is het zeker, dat de woningnood in N< derland voorlopig niet wordt opgelost' aldus de heer De Vries in Maatschap pijbelangen. de bedrijfseconomische technische voorlichting den- en kleinbedrijf; i instelling van een staatscommisslc- tot onderzoek van de mogelijkheden ener algemene wettelijke regeling td® gen de oneerlijke concurrentie; zodanige hantering leveren, waartoe hij reëel in staat is;V versoepeling en vereenvoudigin van de overlegprocedure inzake prijsbeleid, met name ten aanzien de artikelen melk, brood en brandstof fen. (De C.M.B. noemt het onhoudbaaj dat deze drie branches, waarva eerstgenoemde twee zelfs een publiekrechtelijk orgaan hebben, prijsbeleid in een uitzonderingsposit» zijn geplaatst); alle» voortdurend worden aangepast aan <T behoeften van het ogenblik, mai waarbij ook mogelijkheden ontstaat voor eerste kapitaalvorming door i spirant-ondernemers; t vertegenwoordiging van het NedeU lands midden- en kleinbedrijf Sociaal en Economisch Comité Brussel; 1 definitieve sitie van huurai in geval van onteigening e.d." op bas» van volledige schadeloosstelling; Beroepingswerk NED. HERV. KERK D. J. Spaling te Hoogersmilde; te Mas^ tenbroek: A. Noordergraaf te Daarle, Ov{, Aangenomen naar Amsterdam-Watery, graafsmeer (vac. J. ter Schegget): Stautener te Pijnacker; naar Zwarte! broek: W. van Hennekeler te Vreeswij Bedankt voor Nieuw-Leusen: J. G. Huey :ink te Mildwolda; voor Nieuw-Stadska* aaal: A. Westra te Scharnegoutum, Fr. Dor Wormeveer: A. P. Peschar te Balf im en Hollum op Ameland. Aangenomen de benoeming tot hulpP prediker te Zoelmond: J. F. Rotl| emeritus-predikant en voorganger ie herv. evangelisatie te Ruurlo. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Hilversum-Oost: J. Broni te Bunschoten. Aangenomen naar Sliedrecht, gemeentje Middeldiepstraat: N. Brandsma te Nieu' Amsterdam, die bedankte voor werve en Papendrecht. LJET WERD later en later. Ze scheen het niet te merken. Iedereen in huis was allang naar bed. Bij de buren waren de lichten al uren ge doofd en de laatste bus was allang weg. 't Was nacht, maar zij en ik zaten nog in de kamer. En zij praatte maar. Twee keer had ik haar al een schone asbak gegeven, want als ze praatte zoals nu, ongeremd en redeloos, rookte ze aan één stuk door. In de loop van de avond was ze gekomen, ge spannen en nerveus. De manier waarop ze zei: „Nee dank je, geen koffie, ach laat me maar ja, wel graag een sigaret", gaf je toch een beet je een vreemd gevoel. Ze had iets van een ac trice, die haar rol speelde. Knap, heel knap, maar net niet helemaal natuurlijk, net niet hele maal echt. Ze zuchtte en staarde gemelijk voor zich uit. Hoorde dat ook bij haar rol? Pas toen we alleen wraen, was ze gaan pra ten. Ik wist wat me te wachten stond, dit zou nog uren duren en met het verglijden van de tijd. zou mijn machteloosheid groeien, want ik kon haar niet helpen Klaar staan voor je naasten, zeggen we dan Er zijn als ze je nodig hebben, luisteren en pro beren te begrijpen. Wel, ik durf te beweren, dat ik er geweest ben voor deze vrouw, dat ik ge luisterd en gepraat heb. Alleen, het grcle wacht' woord waarop zij wacht heb ik haar nooit kun nen geven. Alles wat ik te zeggen had, wals ge zegd. maar steeds toch tevergeefs. Wat deed ze anders hier? Ik wist immers alles al? En terwijl en ze verder praatte, dacht ik: misschien wil ze dat wachtwoord wel helemaal niet vinden. Misschien wil ze dit onrustige onevenwichtige leven met zichzelf als ongelukkig middelpunt niet eens mis sen. Miaschien cultiveert ze haar eigen onrust wel. Ik wist het niet meer. Haar stem kabbelde door in een monotoom rit me, terwijl haar ogen half dichtgeknepen een stuk vloerkleed fixeerden. Half verscholen in de rook van haar sigaret zat ze daar als een vreemd mysterie. Ze praatte verder, het was niet nodig om geconcentreerd te blijven luisteren, het was immers altijd hetzelfde? Mijn gedachten vlogen weg van wat ze zei en ik probeerde iets te peilen van hoe ze nu echt was. Speelde ze nu of niet? Realiseerde ze zich, dat ze tegen mij zat te pra ten of zei ze alles alleen maar tegen iemand die er niet was of tegen zichzelf? Het was wel dtrf delijk dat ze niet gelukkig was. Maar wilde jI het wel zijn? Had ze wel eens echt haar uuistejf gebald om te willen winnen? Kende ze ie een Jacobs-gevecht? De koekoeksklok in de gang sloeg twee r was moe en mijn onmachtsgevoel was levenl groot. Ik wist het wachtwoord niet om haar i haar cirkel te halen, ook nu weer niet. Haar ifïj ven was één rusteloze disharmonie van jagen zoeken. En daarin sleurde ze alles en iedereê' mee. Iedereen m( est er zijn, iedereen moest Zuif teren en begrip hebben. Terwijl ze de rook haar sigaret opzoog dacht ik: „Zo doe je 1.._ ons allemaal, je zuigt ons leeg. En als je er g£e noeg van hebt, gooi je ons in de asbak. Je neerf en zuigt en plukt en hebt niets te geven." ,Kan ik hier slapen vannacht?" „En Frank dan?' „Frank? Toe nou. Ik wilde niet nogeens alles overhoop halen i maakte een bed voor haar op. De volgende m gen voor he* ontbijt was ze al weg. Er lag briefje op haar kussen. Bedankt voor het gies, tot ziens." We moeten onze naaste liefhebben als onszi Maar er zijn natten, die als een stoomw over je heen rijden. Tuitelig besef je dan je macht en je kunt alleen maar hopen, dat wals nog eens zal stuiten op het Wachtwoord als op een stootblok. MINK VAN RIJSDI

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2