Dousadj uitdaging DE EUROFESE WERKGROEP JAN HENK KLEYN Pieter Kersten 'Ruimte voor ons. fr HO x het verhaal van Iza een Tweemaal een (ge)vraag(d) gesprek ZATERDAG 15 JUNI 19M organisatie der ongeorganiseerden De Europese Werkgroep be staat dez* maand een jaar. In dat jaar Is er nog al wat ge beurd en dat was ook de bedoe ling. De groep is namelijk ont staan vanuit de gedachte dat het niet genoeg was om te spreken over proble men als Europese eenwor ding. iwereldhonger en ontwikkelingsgebieden, snaar dat er ook daad werkelijk iets moest wor den gedaan om die proble men op te lossen. Deze gedachte en de noodzaak het grote aantal on georganiseerde jongeren te bereiken heeft in juni 1962 te Kaub aan de Rijn geleid tot de oprichting van de werkgroep, die de naam zegt het al in de eerste plaats actief is gericht. Je kunt geen lid worden van de groep, dat wil zeggen geen be talend lid, want door je mede werking aan een der activitei ten, bijv. de aktie Dousadj. ga je automatisch deel uitmaken van de organisatie. Het is dus ook niet nodig om een bepaalde politieke of religieuze overtui ging te hebben. Iedereen is wel kom. In de algemene beginselen Dit schreef H.K.H. Prinses trix, aktief) presidente va Europese Werkgroep: In de nacht van 1 september 1962, kort Juni 1962 werd te Kaub de Europese Werkgroep opgericht. De eerste grote activi teit van deze werk groep is de actie Dou sadj. Het plan voor de herbouw van een, door de grote aardbeving van september 1962 getroffen, Iraans dorp. Deze aktie leek ons belangrijk genbeg om er een pagina aan te wijden. Rolf Hoekstra en Hans Kreuzen spra ken daarom met aktie- leider Piet Kersten en met de pas uit Iran teruggekeerde vrijwilli ger Jan Henk Kleijn, die ook tekende voor de foto's. Behalve deze twee vraaggesprekken lees je meer over opzet en doel van de Europese Werkgroep, over het |s hier gemaakt en dat betekent dorp Doesadj en over dus het brengen van de techniek _i_ en handenarbeid in een gebied de Wijze waarop je mee waar een cm. haast onbekend is kunt doen aan het sla- en waar het onmogelijk is een rechte lijn te maken zonder be- gen van deze aktie. j,uip van een stukje touw. Dat je hier jongens ziet die een draad tappen aan een eind pijp, mannen die cement staan te mengen, dat doet je wat. Ik ge loof dat we méér voor de men sen doen door ze dit te laten doen dan ze zomaar huizen ge ven. Nu -gaan hun hersens wer ken zoals wij Europeanen dat doen. Ik geloof dat we hiermee een hele grote stap hebben ge daan in de cultivatie en het op peil brengen van deze bevol king. Je ziet ook jongetjes die stiekum proberen een schuine hoek te slaan aan een baksteen. jongens 20 of 22 jaar die bijna eerbiedig het lasapparaat beetpakten. Dat een jongen het toerental re gelt van de generator voor het lassen, dat is bijna ontroerend." In Dousadj wonen gewone men sen. Mensen zoals wij. Nu wij we ten dat zij daar leven in onnoe melijk slechte omstandigheden, zijn wij mede verantwoordelijk geworden. Wanneer daar iemand sterft omdat de dokter niet op tijd kan komen, dan hebben ook wij een moord gepleegd. De dokter bestrijkt een gebied van 62 dorpen. Zijn bezoeken doet hij te paard. dan ook „zij wil in de aarde in Perzië."De bodem scheurde en stof kolkte naar de donkere nce6komenEE lezen i meest ruime zin Europees zijn". De funktle van de groep is die van een soort makelaarskantoor en het is dus, zoals de presidente H.K.H. Prinses Beatrix het eens uitdrukte, „uiteindelijk niet van avuuviClcu 0 belang of de European Working Hier "zat'ik,tegenóver Group of iemand anders dit werk doet, maar wèl dat het ge beurd". hemel. In deze nacht werden op een oppervlakte van honderden vierkante kilometers 300 dorpen verwoest, 13.000 mensen stierven, 150.000 werden dakloos. Uit een verslag van Rolf Schloss citeer ik het verhaal van Iza Kelimi. Door de ramp is hij weduwnaar ge worden, beroofd van zijn kinderen. lance komen. Er r Wij Het feit dat de groep onafhanke- lijk is. geen betalende leden telt hoor ik angstig huilen. Het jolitiek of religieus ge- jaagJi bonden* is." heeft" natuurlijk di- dein Ik wilde"naar hen toe. ik heb reet ii Wij. jeugd van Europa, jeugd an Nederland, kunnen meer doen in dit enorme projekt vol ruim- ,,We waren bijna klaar met het tevens, dat de contacten die zul- te- In Dousadj kan alles, moet al- avondeten. We zaten op de grond, len worden gelegd met de Iraanse les kunnen, omdat er niets is. Zo it ik, tegenover mij m'n vrijwilligers de goodwill en vriend- zal dit dorp herbouwd worden hier twee "kinderen, daar schap onder de Europese, Aziati- d°or jonge handen, jonge ideeën twee kinderen. Plotseling ...vanaf sche en Iraanse jeugd zullen be- on jong idealisme. Want in de toen weet ik niet meer wat er vorderen. En er wordt gewerkt doodse vlakte van Gagarin, 180 gebeurd is in Dousadj. Er wordt hard ge- km. van Teheran, zal een nieuw Ik lig tussen de stenen, ergens /wr iir nncgRtio huüen. Het waren "jt het verslfcg van Jan Henk kinderen die huil- Clteer A het volgende: >r- met mijn handen gegraven, het oog springende delen. Een der nadelen kan ech ter zijn dat zij dus in directe zir door ons (dat wil zeggen door de n|et bij Europese jeugd) wordt gedra- ze tussc gen. Wij zullen er voor moeten er was werken en bereid moeten zijn de kon. Allen die nog acties te steunen. Van deze Dousadj tot de watertank is ook zo- and«rs~'h.d~ïk niet." Het huilen buitenstaanders is u'erd steeds zwakker, maar ik kon het gewoon een tank op een sta- ze komen. En ik hoorde len stellage en een handpomp, n de stenen sterven. En wat zwaar werk is. Voor mij is niemand die ^mij^ helpen ^it een mijlpaal, een zelfgemaakt stukje techniek. Zoiets is nieuw ties is Dousadj t meest belangrijke dit verband kunnen zeggen ten minste) en de grootst opgezette. Er is echter ook gewerkt in Al gerije, waar onder andere ruim 5000 kg. melkpoeder werd ver deeld, en op Corsica, waar een nieuwe bergweg werd aangelegd. Bij al deze akties i .j het niet al leen de actie zelf, de hulp die Maarook geboden wordt, die telt. Een der criteria die door de groep is aan vaard als basis voor de beslis sing of een project al of niet zal worden uitgevoerd, luidt: het project door de leven verkeerden in dezelfde situatie als toe de ik allen zochten ze milieleden. Iedereen riep Toch ben ik alleen verder ge gaan met graven en heb mijn vrouw en kinderen uit de berg van puin gehaald. Buiten het dorp heb ik ze be graven alleen". Dit is het trieste relaas van Iza Kelimi. En niet van Iza alleen, r ook van Humadi Gobamali, Nalmud Halatsch. van Doma- Habtsche. van Sardi Nasser en m Hiosao Schmade. Het dorp Dousadj vertelt ons Dat dit verhaal 120 maal. Want hon derdentwintig gezinnen dat zijn kelige straatjes van dit vervallen Dousadj. en wij ontmoeten Sardi, dan slaat zij een doek over het hoofd en bedekt ze de mond. Ver legen fluistert ze ..salam" met neergeslagen ogen. Zij groet ons want wij zijn medebewoners ge worden. En wij groeten Iza, want hii is onze buurman. En wij groe- Hiosoa. want met hem zullen hier. Een auto is helemaal wii zi)n huis herbouwen, hulp. klaar, een radio ook, maar dit ROLF HOEKSTRA i gezonde dosis humor. Daar kunnen wij moéten hard werken. Vöör de winter, dus vóór november, moeten de woningen er zijn. De winters zijn daar Siberisch koud. Het is ondoenlijk om dan in tenten te leven. De bevolking weet dat er hulp komt. Men denkt dat de koningin het geld voor de opbouw heeft geschonken. Het is heel moeilijk hen uit te leggen hoe het precies zit. Maar ze zijn erg dankbaar. Het hospitaal hebben ze „Het Hollandhuis" ge noemd. Jan Henk Kleyn, 22 jaar. Blond en kort haar. Baard plus snor en ogen die achter de brilleglazen licht lachen met de mond. In tegenstelling tot de drukke be weeglijkheid van Piet Kersten is hij één en al rust. Met zijn hand laat hij ra zend snel een radeervlakgum draaien rond een verbogen paperclip. Waarom ging juist hij naar Dousadj om de komst van de jongeren vrijwilligers voor te bereiden? Ik kwam net terug van een wereld reis met de „S.S. Rotterdam". Die reis was ik fotograaf. Hier in Nederland ontmoette ik een kennisje. Zij vertelde mij van Dou sadj. Ik was direkt enthousiast, had al de nodige papieren en inentingen. Ik ben dan ook zo gauw mógelijk gegaari: Wabrorrt ook niet. De bewoners van het dorp hebben mij goed ontvangen. Het zijn openhartige eer lijke mensen, met lachende ogen. Een lang. verveeld gezicht is in Dousadj niet op zijn plaats. De Mohammedaanse gods dienst leert de mensen hartelijk en gast vrij te zijn. Maar buiten deze dwang zijn zij van nature vriendelijk IN PLOEGEN SLAPEN Jan Henk Kleyn geeft mij een indruk over Dousadj. Op landkaarten laat hij me de ligging zien. Hij toont mij foto's en plattegronden. Men leeft daar nog in ontzettende toe standen. We zitten nu in een klein kan toortje, vind je niet? In een vertrek als dit wonen 17 mensen. Men slaapt in ploe gen. Er moet veel, angstaanjagend veel ge beuren. Er is ontzettend veel nodig. Daar om kan alles in Dousadj. Tijdens de mili taire dienst zeiden we: „niets is ons te dol". Maar in Dousadj is ons devies „kan niet" kan niet. Alles kan. De telefoon gaat. Jan Henk Kleyn pakt Ja... ja... nee ik kan niet... ik moet van avond naar Amstelveen nee, dat gaat Plotseling schiet hij in de lach. Spontaan. Nee... er is niets aan de hand. Ik be weerde alleen hier, dat ons devies voor de akties was: „kan niet kan niet". En nu zeg ik zelf dat ik vanavond niet komen kan. Ja, ik kom. Hoe laat? O.K. Ik moet zo weg. Op een voor de aktie ge organiseerde avond moet ik iets over Dou sadj vertellen. Wil je nog iets vragen? Een foto. Hier. Die hond heb ik in het kamp georganiseerd. Hij heet Alicia. Ei genlijk helemaal geen naam voor een hond. Alicia, zo heet een vrucht in Perzië. Ook is het de tweede profeet van de Muzel mannen. De mensen daar vonden het reu ze lachwekkend. Oh ja, dat geld van die foto's, gireer dat maar op de rekening van de aktie. 191962. Bye en sterkte. Volgende maand gaat Jan Henk Kleyn weer terug naar Perzië, .Tan Henk wenste ons sterkte, maar wij zijn vergeten hem dergelijks toe te wensen. Daarom bij Kart niet kan niet... ROLF HOEKSTRA de Europese jeugd vergroot". de puinhopen Deze saamhorigheid wordt in ze- Calèim kere zin ook al „gesuggereerd" jaium door de organisatie van de groep, waarbij in twaalf Europe se landen zgn. Nationale corres pondenten het Internationaal Secretariaat (te Amsterdam ge vestigd) op de hoogte houden l de jeugdactiviteiten crisistijd schijnt door te maken en men klaarblijkelijk wanhoopt aan de verwezenlij king ervan is op een ander plan Europa wel degelijk één ge- worden in de vrijwillige samen werking om waar dan ook hulp te verlenen als dat nodig is. De Europese Werkgroep lijkt ons dan ook een bijzonder verheu gend verschijnsel. Wanneer u loopt door de nau we en hobbelige straatjes van het vervallen dorp, komt u Do- mani tegen. Ze draagt een schaal op het hoofd. Wanneer zij u ziet slaat ze een doek voor het gelaat en bedekt ze de mond. U groet haar, want zij is het die u vertelde over wat er ge beurde in de nacht van de aard beving. U groet haar en verle gen fluistert ze „salèm" met neergeslagen ogen. U groet Iza, want na zijn verhaal is hij uw buurman geworden. En u groet Hiosoa. want met hem zal u zijn huis herbouwen. Rond het dorp. in een enorme kaalheid en verlatenheid, ligt de immense vallei in de vlakte van Gagarin. Geen bomen, geen ...c-. een grootse dorheid in HANS KREUZEN aue kleuren bruin. Aan de ene kant van de vallei golven heel de gele heuvels. Aan de owwiy///A////////«/'"«w zullen uy sijn huis dere kant draagt de hoge horizon de blauwe bergen met de witte sneeuwkappen. Van die verre ijle hoogten stroomt de gesmolten sneeuw in beken naar de vallei. Voordat zij Dousadj bereiken is het echter een vuil en armzalig stroompje geworden. Het water is nauwelijks voldoende voor de ir rigatie van het bouwland. De re gen die zelden uit de hemel stroomt Is ook niet toereikend. Het water verdampt of verdrinkt in de dorstende aarde. Daarom is Dousadj een van de armste dor pen uit de omgeving, omdat het geen water heeft. Bovendien is de grond niet van de bewoners zelf, maar van een zekere Faroet. Ge lukkig verandert dit laatste. De sjah heeft het land gekocht en hij zal het verdelen tussen de inwo- lefs uit niets De Europese Werk Groep heeft juist Dousadj geadopteerd, om dat het de hulp het dringendst no dig had. Het projekt zal bestaan uit het bouwen van 120 huizen, een badhuis, een school, en een moskee. De herbouw van het dorp zal ondernomen worden door Iraanse studenten vrijwilligers, door Euro pese vrijwilligers en door de dor pelingen zelf. Naast een nieuw Dousadj met voldoende water voorziening en een veilig onder dak tegen toekomstige aardbevin gen voor ieder gezin hoopt men Dit is het belangrijkste artikel van Op 26 juni speelt de Kralingse Orkestvereni- deze pagina'. Je kunt vinden we al jinp werken van Mozart, Beethoven en J. C. j xc-i Bach; in de grote zaal van het A.M.V.J.-ge- het voorgaande niet ongestraft lezen en bmm A„nva"„g 2(u5 uur. Kaarten verkrijg. we geven je daarom het gironummer baar aan de receptie van de A.M.V.J. van de aktie Dousadj; je kunt je bijdrage Op 29 juni een zomerbal voor een koe, een huis of een kippetje overmaken op gironr. 19.19.62. Gemak kelijk te onthouden, want de aardbeving vond plaats op de 1 e van de 9 e maand 19 6 2. Ben je bang dat je het toch ver geet, stort je bijdrage dan direct! Zij die hun geld nog op andere manieren kwijt willen raken wijzen wij op de volgende manifestaties: LEIDEN: Verkoopactie van kaarten met per- zische miniaturen door de lagere-school- j eugd. Een All Star Evening in de Stadsgehoorzaal op 25 juni om 20.00 uur. Medewerking o.a. T.n„r.n„-„- Hetty Blok, Willij Alberti en Heintje D®525 iÏÏTv. dt^arJd?or et p a^t' A.M.V.J.-gebouw, met medewerking van o.a. The Perdido-street-paraders, de Oele wappers en Jack Rattler's Rythme-club. Voorts worden enkele perzische dansen uit gevoerd. Aanvan 20.15 uur. DEN HAAG: Veel plannen staan op stapel. Zoals een bouw-wedstrijd voor leerlingen van middelbare schelen met steentjes a tien cent. De Haagse Studenten Toneelvereni ging gaat (waarschijnlijk) een voorstelling geven en hét idee bestaat tol te gaan heffen op een brug. Voorts is de Hengelaarsvereni ging ter plaatse benaderd. Verdere informa ties over Haagse aktiviteiteji volgen nog. Wie er meer over wil weten kan eventueel telefoon 242535 draaien. Davids. Kaarten verkrijgbaar aan de zaal, op de sociëteit Minerva en bij verschillende sigarenhandelaren. lijk actie-commité nog het een en ander voorbereid. Alle verdere inlichtingen over een eventueel te houden plaatselijke aktie verstrekt het Landelijk Actiebureau: N.Z. Voorburgwal 298, Amsterdam. Tel. 020 242424. We zijn al een tijdje binnen en bewonderen op het Lande lijk Aktiebureau affiches van het Nationaal Jeugdorkest en het Thomas-toneel, ansicht kaarten en flessen wijn, aan kondigingen van feestweken en muziekavonden, alle even zo vele getuigen van de activitei ten die sinds het begin van de aktie Dousadj zijn ontplooid. Het is 's avonds half acht en er wordt op het kantoor nog steeds gewerkt. Als we ons omdraaien is in eens iemand anders in de ka mer, Pieter Kersten, 22 jaar, I rode baard en snor, zwart ge- I rande bril, druk, pratend met handen en voeten en het ken nelijk warm hebbend. Dat I zegt-ie dan ook en hij gaat ons r, en trap af, naar een ka- waar rustig gepraat kan 1 worden. En praten kan hij. IDruk, zonder zenuwachtig te zijn; overtuigend, zonder te schreeuwen: idealistisch, zon- Ider te zweven. Sprekend en dus kennelijk ook denkend in I grote lijnen. Een gewone jon gen met een intellectuelen ge zicht. Voor zijn leeftijd echter Imet een uitzonderlijke erva ring en verantwoordelijkheid. IHij heeft van alles gedaan, van borden wassen tot cultu reel werk in een woonwagen- kamp. Hij leidde de aktie 10 x 10 en leerde toen een mas sa op het gebied van wat hij I noemt „community organisati- on". In Nederland betekent Idat, dat je weet hoe de zui len georganiseerd zijn, hoe je de belangrijke mensen kunt l?e- I reiken zonder een dozijn se- cretarissen en bureaus te moe- Iten passeren en het belangrijk ste: hoe je de mensen in be weging krijgt. IHij spreekt ernstig over het probleem van de wereldhonger. over een bepaald idealisme dat I je voor dingen als deze nodig hebt, wordt bijzonder boos als Ihij het heeft over het type handelsreizigers en vertegen woordigers dat denkt wijzer te I kunnen worden van deze aktie. Daar tussen door vraagt hij aan ieder die de kamer bin nenkomt om sigaretten. Voor ons. Een uiting van zijn soci aal gevoel of gewoon beleefd heid? Als hij zo'n drie kwartier aan het woord is, willen we naar Iran. „Het belangrijkste is niet" zegt hij dan „dat we daar een dorp* bouwen, maar dat we een mentaliteit kweken, zo wel daar als in Europa. In eens realiseren we ons, dat er op dit gebied dicht bij huis ook nog wel het een en ander De telefoon gaat en iemand uit Amstelveen vraagt naar Jan Henk Kleijn. Wij gaan on dertussen naar boven wa.ar Piet Kersten iets voor ons na gaat kijken en waar we ook sigaretten vinden. Goeie. We gaan weer naar beneden, mer ken dan dat we al twee uur aan het praten zijn. Voor ons op tafel hopen foto's, platte gronden en actiekranten zich op. Wij moeten van Dousadj nu bijna evenveel weten als Kersten zelf. Daarom gaan we weg. Terwijl we buiten de scheefhangende gevel bewon deren zien we een van de se cretaresses vertrekken. Het is kwart voor tien. HANS KREUZEN Idealistisch zonder te zweven

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 18