INPAKKEN GEBLAZEN QEBBB BENT V OOK ZO N MAN 0pen briej het hele gezin ZATERDAG 15 JUNI 1963 De vakantie komt in zicht: MU DE PINKSTERVAKANTIE achter de rug is, komen de lange weekenden waar we met het hele gezin van kunnen genieten: er op uittrekken in zon en wind. Instinctief zoeken ook de ouderen knutselkarweitjes op die je in de tuin, desnoods op het balkon kunt verrichten, kortom, we proberen zoveel mogelijk zon te van gen. „Wat zullen we nu eens gaan doen?" is ook nu een veel voor komende vraag met grote en kleine kinderen." Activiteiten voor allemaal van met zand te spelen: kleine peuters vinden het heerlijk, het zand tussen de vinger tjes weg te laten te graaien; het oudere kind zal er ook LS we onze mannen hun zin gaven, namen we maar één paar schoenen mee op vakantie (het paar, dat we aanhebben) en stopten we ,,al" onze spullen in een koffer of in die oude strandtas waarvan de hengsels zo lekker in de hand liggen. Onvervulde wensen van heer-gemaal, want een paar extra schoenen voor 's avonds, die makkelijke sandalen en de laarzen voor de kinderen (stel je voor dat het een paar dagen regent) moeten allemaal mee, en een extra badlaken, badpak en allerlei andere vakantie-snuisterijen vullen samen al een hele koffer. s geen luxe a T/'OOR de grotere kleuters kan zand een stimulans zijn voor het fantasiespel. In 'het zand kunnen zij zich een eigen wereldje opbouwen met mensen, bomen en huisjes waarbij ze van alles aanleggen: straten, pleinen en heuvels. Spelen met zand is een innerlijke behoefte van ieder kAnd en het is van belang hieraan tegemoet te komen." Dit leest u in de folder Jon ge kinderen spelen met zand, een folder die op prettige ma nier allerlei raadgevingen heeft, ook voor het stadskind. Met een beetje goede wil is zelfs op een bovenhuis of op het balkon wel iets te versieren. Als speel goed raadt men aan: pollepel, kroesje, fles van dik glas of plastic, een trechter met een doorzichtige plastic slang; het gieten met zand dat eerst door de trechter en daarna nog door de slang loopt, geeft de kinde ren veel plezier. Het vouwblad is een uitgave van het Lande lijk Voorlichtingscentrum voor ouders en opvoeders, 's-Gra- vendijkwal 60 te Rotterdam en het geeft nog veel meer sugges ties, u kunt het bestellen per giro of door postzegels in een gesloten envelop, het kost 0,15. Op hetzelfde weet men ook, wat Je met de verza- doet van hei, -bos en strand. Van de werkbladen, (meer dan tien ƒ0,25 per stuk), noemen we de nummers 7: Bastsnijwerk. 13: twaalf kettingen uit bos en tuin zei ook 0,20, de laatste nrs. natuurprodukten, 22: spelletjes maken. Nu heeft pa nog niets 129 en 130. Nu is de hele fa- met natuurmateriaal, en hebt u te doen, verzucht u? Hij zou milie bezig, en kan de vrouw- wat grillige takken in rugzak of eens aan speelgoed kunnen den- des huizes die veel geduld bezit koffer mee naar huis genomen ken, tenminste aan het zelf zelf een parasol maken: Mori- met werkblad no. 59 maakt vervaardigen ervan. De werk- aantje heet hij; het is een reu- u tak- en bastsnijwerk en met bladen 120 „Houten speelgoed", ze gepeuter maar de box of de nr. 60 kan grote broer voor zijn /0'6°' "5: Speelbakken, ƒ0,20 «vagen is dan ook voordelig te- niti.e er» 26: rijdende speelgoedkist gen de zon beschermd: het zus e Poppenmeubeltjes van ƒ5 20 geven suggesties die vouwblad nr. 161 kost u 0,10. takken maken. Wilgetenen. Nr. richting, en voor de driejarigen De prijzen worden verhoogd 78 zegt: maak er kralen van, kan hij een locomotieflegplank- met de eventuele porto-kosten en van nr. 107 kan de dochter je maken ƒ0,20, of een vis-puz- bij toezending per post, zo zegt dit voorlichtende Centrum. Veel plezier allemaal! Hollandse mode anno 1875 Uit een boek van 1875 door Hofdijk: „Gij herinnert u hoe men van oudsher de gewoonte heeft om het wichtjen, nadat het alvorends wel dicht in een linnen, en daarover in een wol- lenluier is gepakt, tot onder de okselen te omwinden met een langen zwachtel, zoo stijf, dat het de beentjens niet kan bewe gen, en genoegsaam als een houten pop daar nederligt. Dit ...om het kind te behoeden te gen scheven benen; om het een rechte, spichtige gestalte en breede schouderen te doen verkrijgen; en wel het meest om het te vrijwaren voor lies- of navelbreuk. Intussen be gint men blik te krijgen voor de Engelschen, die volstrekt niet zwachtelen, maar hunne kinderen luchtig in een luier gewikkeld te rusten leggen. In Amsterdam althands zwachtelt men bijna in 't geheel niet Er is één gezellig ding, dat we zelf wel kunnen dragen: het heet „train case" en is een wat uitvoeriger versie van de „beau ty case", er kan wat nachtgoed (nylon of cloqué, dat kreukt niet) in geborgen worden, alsook een paar pantoffeltjes, kousen en Nederlandse confectie levert ons soortgelijke luchtigheden. genoeg reispakjes, sportieve japon- Koffers met ruitdessin zijn dit nen van modern kreukherstellend seizoen weer heel modieus en kun- materiaal, voor nog geen twee nen gecombineerd worden met tientjes hebt u een tricel japon- tassen in hetzelfde ruitdessin: we netje dat kreukvrij is. Een glad- zagen een heel mooie, niet be- de rok van tweed of jersey met smettelijke combinatie van zwart- een frisse bel-o-fast blouse door met rood, en een grote troost voor staat de reis beter dan een ge- onze privé-kruier: de moderne kleed japonnetje. Sportieve jonge reiskoffer is licht in gewicht, vrouwen vergeten hun moderne, Voor de heren automobilisten is comfortabele helancapantalon er een „car-sac" waarin men zijn niet, een kledingstuk dat we deze kleding niet alleen kan vervoeren winter met veel plezier en warm- maar ook meteen na aankomst te gedragen hebben en ook nu uithangen, zodat de zaak niet zo zijn diensten doet: het kan kreukt. 's avonds nog koud zijn! Een war- Gemakkelijk £UguT hVÏÏ'Ji tSt'ka^oJeraT™"1 re'Sl d™ SolduurdÊ ™nd"hebb™'mis! op 9?%»««loïband "amelbb haar bestemming aankomen'. S gf £;pTes?°htmhdUiurlSebedme,i één brede schouderband en met een boven de knie vallende zoom is ook een aardigheidje voor haar; het is gemakkelijk zelf te fabriceren en kan na de vacan- tie dienst doen als badjasje in bad kamer of douchecel. Nieuwtjes Het Italiaanse modehuis Maru- celli lanceert ook nog wat nieuw tjes op het gebied van strand- mode: van orlon maakte het een sportief ensemble bestaande uit een tuniek-lange sweater met een gerende rok: lengtestrepen voor de sweater, breedtestrepen langs de zoom van de rok. Voor koele morgens op het strand (voor de liefhebbers) schrijft hetzelfde modehuis shorts met niet al te korte pijpen voor, ge combineerd met een langvallende jumper. Nög wat vakantie-sugges ties? Een paar stukjes vrolijk ge kleurd ribslint. Met behulp daar van maakt u fleurige haarbanden die maar wat practisch zijn in ons waaierige klimaat: u sluit ze met klittenband of haak en oog jes. Een Brits modesnufje haarband TIP PARADE Het Is in deze aflevering van de rubriek de heer K. C. El- derlng uit Aalst, die meedingt de verdienen honderd gulden. Half augustus valt dit ter herinnering de uitslag van deze derde ronde en dan is de koek weer op. Eer het echter zover is kunt u door middel van de geplaatste suggesties nog heel wat ondernemen, zo als bijvoorbeeld het moderni seren van een oud logeerbed. Het hoeft uiteraard geen lo- geerledikant te zijn; uw, eigen wat verouderde exemplaar geeft uw slaapkamer ook eens een ander gezicht als u het on der handen neemt. Het gaat hier om zo'n ledi kant met paneeltjes, meestal gemaakt van donkerbruin ei kenhout. U begint met de bo venplank er af te zagen, zodat u de paneeltjes er uit kunt ne men. Daarna gaan de verbin dingslatten onijer de zaag of u schroeft ze los, De poten afza gen op een afstand boven de onderplank, even hoog als de breedte van de bovenplank. De ingekorte bovenplank met een halfhout-verbinding en enkele verzonken houtschroe- ven vastzetten. De inzender vindt het wel aan te bevelen een stukje triplex zodanig in de groef van de onderplank te lijmen, dat het ongeveer een halve centimeter uitsteekt en in de bovenplank past. dit ter versterking van het onderling verband tussen de planken. Stappen we over naar de zij kant: hiervan zaagt u de krul af, wat 't beste gaat met een ijzerzaag, omdat hier vaak een dubbele houtschroef in zit. De plank eventueel bijschaven of -zagen tot u op gelijke hoogte bent met het hoofdeinde. Wanneer de verbindingsha ken verzet moeten worden, die nen de bovenkanten van de corresponderende delen op de zelfde hoogte te komen. Wilt u een blank eiken ledikant hebben, dan zaagt of schaaft u eerst het hout voor u de zaak in elkaar zet. Verven kan uiteraard ook. Is uw spi raalmatras wat oud en uitge zakt, dan legt u gelijk maar een plaat hardboard of gaat jesboard er op, de matras er overheen en u of uw logé slaapt als de bekende roos. Een geblokte deken (plaid) zal het daarnaast beslist fleurig doen op uw vernieuwde ledi- en zo'n vrouw? htk I/a— uuJr Uxk vow- Cw" 's zondagsmorgens iets langer in bed te kunnen blijven lig gen dan door de week meestal het geval is. Maar terwijl u zich nog eens lekker wilt om draaien hoort u uit de ka- mer(s) van de kinderen al het bekende rumoer.... weg slape rig halfuurtje. Dat overkomt me voorlopig niet meer, dacht mevrouw J. de Heer-Buys uit Scherpenzeel die er het volgen de op verzon. Zij heeft de twee oudsten (zes en vijf jaar) van haar viertal de wekker gege ven mét de mededeling dat zo dra deze afliep zij boekjes mochten gaan kijken. Veilig heidshalve werd de zoethou- dende lectuur 's zaterdags avonds al uitgezocht. omdat het dan geen ruk- en trekpar- tij zou worden van ..ik wil dit", 't Resultaat van dit wek ker-idee was dat ze nu zo'n beetje wisten wanneer ze wat mochten gaan praten en/of le zen. Als u naar dezelf de „nog-even-liggen-blij ven oplossing" neigt dan geeft me- Hij vliegt omhoog, de KLeM Een handig nieuwtje is er voor ons huisvrouwen, namelijk de emmerklem. Een kort wipje met de voet is voldoende om uw bak te openen, uw eigen vuilnisbak namelijk, die voorzien is van de ze emmerklem. Het geval ziet er simpel uit, van roestvrij gegalva- heel lange niseerd ijzer, waarvan de delen smalle georgette sjaal, zo om het die aan slijtage onderhevig zijn, hoofd geknoopt, dat één lang uit- met nylon zijn geplastificeerd. einde feestelijk op de rug wappert. Het is een echt Hollandse uitvin- Gaat u ergens waar water js, het- ding, van een huisvader die zijn zij zwembadje, meer of strand en gehandicapte huisvrouw zag tob- hebt u ook zo'n beweeglijke peu- ben met het deponeren van het ter van twee k drie jaar die alles huisvuil (en hoe dikwijls doen we wil en nog van niets verstand dat niet per dag?). Om de zak heeft? Wij kochten voor hem een van uw stofzuiger te ledigen of zwemvest dat zijn nut intussen al het tafelkleed uit te schudden (niet bewezen heeft, we kwamen met over de gaanderij van de flat de schrik vrij. Mondbeademing is alstublieft!) een handig gcvalle- lets prachtigs, maar het is nog tje, waarop Ned. octrooi verleend mooier, als u het kunt voorko- is. Voor nog geen drie gulden daalemmer. Een zegt de fabrikant) een grote pe- slimmigheidje misschien kwijt Vergaar eens een veldboeket Wanneer het flul- tekruid langs de wegbermen staat te wiegen in de wind, als de sap pige welden rood en geel schijnen iring bo terbloemen margrieten en koe koeksbloemen wit te en rose plek- sen de weelderig heid van bloeiende grassen, ontwaakt bij ons ieder jaar de lust om zo'n veldboeket te ver garen en iets van die uitbundigheid Stap op de fiets of in uw auto en vergeet niet een paar plas tic zakken met een laagje wa ter mee te nemen, want veld bloemen zijn helaas eerder ver welkt dan de bloemen uit üw tuin. Pluk grassen als de aar nog niet geheel open is, an ders gaan ze pluizen. Margrie ten en koekoeksbloemen moe ten rijp zijn, maar de margrie ten nog groen in het hart. Bo terbloemen zijn al over hun eerste bloei heen. zoek dus met zorg exemplaren op die nog niet wijd open staan, an ders vallen ze direct uit. Het fluitekruid is een feest op zich zelf met zijn witte bloemscher- men. Het is verrukkelijk mate riaal om tussen andere veld bloemen te verwerken, maar probeer het ook eens met een paar lange takken zondermeer in een grote pul of fles op de grond. Een paar dagen vreugd in elk geval. De nette huis vrouw moppert over het uit vallen, maar dat is in één streek met de stofzuiger op- paar dagen Pluk klaprozen niet als ze rijp zijn. dan zijn ze uitgeval len vóór u thuis bent. maar snijdt ze als er even kleur door de dichte knop zichtbaar wordt. Korenbloemen kunt u weer in geopende staat snijden, maar niet als ze helemaal wijd open staan en al iets verkleuren. De gele lis snijdt u vooral weer in Zetuw veldboeket - vooral geef met graspluimen of zu- ringtrossen, korenaren of an dere piramidale bloeiers de om trek aan, die hetzij driehoekig, denkbeeldige lijn gaat u de rest van de bloemen, min of meer kort afgesneden, voegen. Van kleine bloemen gebruikt u meer bij elkaar dan van gro te, vanwege het kleureffect. Geciviliseerd De kwekers en bloemisten hebben deze aandrang tot het vergaren van veldbloemen be grepen en brengen daarom in deze tijd veldboeketten in geci viliseerde vorm onder onze aandacht. Uiteraard minder verwant aan de natuur, maat als kleureffect winnen ze het voor^ versiering en onze ka- Koop voor de zondag eens zo'n veldboeket en kies er een wijde vaas of pul voor, waarin u een prop niet te fijnmazig kippegaas drukt. Begin dan met de langste en meest rechte stelen de vorm te bepalen en zorg dan dat de langste steel minstens 1 tot 2 maal zo lang is als de hoogte van de vaas Houdt knoppen en lichte kleuren aan de top en zijkan ten en verwerk massieve en rij pe bloemen in het hart en op de rand van de vaas. Neem van korenbloemen meer stuks bij elkaar dan van papavers, die groot van bloem zijn. Steek ook van grassen en korenaren meerdere stuks bij elkaar, dat staat vlotter en natuurlijker dan telkens zo'n spriet er tus sen. Kijk maar rond in de na tuur, daar groeien ze ook tel kens in groepen bij elkaar, de veldbloemen en grassen. Denk ook vast eens aan cie winter, al zal dat heel moeilijk zijn nu we net genieten van zon en zomer. Maar het is de moeite waard om nu vast zu- ringpluimen, zaaddozen van klaprozen en diverse fraaie graspluimen te verzamelen en omgekeerd te drogen hangen om in het najaar met onze stro- bloemen te verwerken en onze droogboeketten meer een eigen cachet te geven! A. C. MULLER-IDZERDA Buiten schrijf je anders dan binnen. Niet iedereen kan dit we ten want velen schrijven zelden binnen en nooit buiten, maar ik kan het: weer of geen weer, de Open Brief moet in de krant! Binnen is eventueel verbod. Het n.l. schrijftafelblad, Charlotje onze ^at Zjj nje(. alleen „opgroeiend' vis er bovenop in haar glazen alles lezen, maar al veel eerder, huis, de vulpeninkt en de spul- Ik herinner me nog de ontstelte- letjes, de stapels mappen met van mijn YadeF *°®n, ,e van alles en nog wat (o.a brieven) Het leven vliegt in snippers uit een. En onze kinderen leren er in leven, beter dan wij. Wij wil len maar al te vaak niet erken nen dat wij in een verscheurde wereld leven maar zij léven al. Iloe ging dat toch vroeger? steeds weerkerende narigheid hel- Deed dan iedereen maar of zijn pen er zit maar weinig varia- neus bloedde, in de hoop dat de tie in die boeken sla een wil- kinderen het tegen hun twintig- lekeurige bladzijde op en lees: ste zelf wel zouden uitvinden? „Mijn broeder komt als de dauw Werd er^ in de jaren tussen hun Juist als je de verscheurdheid de kelk van de dorstende veertiende bloem en als de adelaar, die stommetje gespeeld' rommel" noemen ze dat hier W1""?.1.011 na Winnetou zag met machtige klauwen het rommel noemen ze dat bier opeten, vrolijk vermengd met van zijn jongen beschermt." maar buiten wisselt alles snel: de Klop op de Deur dat in de dat is mooi. dat doet denken buiten wappert het papier, tettert buurt van mijn tiende jaar juist de verkwikking die vriendschap is. TT. vriendschap verkwik- lint in de schrijfmachine, ronkt een vliegtuig, fluit ergens thee water, reist de zon langs de he mel, vliegt het leven in snip pers uiteen. Het schrijven gaat buiten dan ook langzamer. Versnipperd zijn werkt immers altijd remmend. Echter remt het de één meer dan de ander, en daar wil ik heen in de beantwoording van een brief. Straks moet u met een grote zwaai maar aan deze woorden te rugdenken, ook al lijkt ons onder werp er mijlen ver vandaan. Uit mijn map heb ik een fijne brief tevoorschijn getoverd van een moeder die verontrust is over de lectuur van haar opgroeiende kinderen. Ijverig lezen van de Open Brief heeft haar tot de con clusie gebracht dat het probleem mij niet geheel vreemd moet zijn. Nu heeft de lectuur van de op groeiende kinderen natuurlijk in elke periode van wat men moderne tijd" noemt, ouders zijn jongen beschermt." Ach, ziet, ligt een beter begrip j 1 moderne literatuur voor de hand. Want onze kinderen begrijpen wel om een boek vol moet staan sexuele opschepperij: omdat dat het leven één en ondeelbaar is bij vreugde en smart, dat be hield ik. Zo is lezen als het voortreizen kwestie in al zijn andere verantwoordelijkheden ge desillusioneerd is. Hij heeft de icveu van alles snippers van zijn leven niet tot een wat niet? Een leesbaar blad papier kunnen ver lag enigen; daarom knoeit hij wat '4of 'ie snippertje, en ver- e waan dat hij daar U denkt misschien: is dat niet een ietsje te veronderstelling? Was het »-aar! Maar ik ben zo bang uit zulke boeken opmaken ben ik dat dank zij Winnetou vele anderen gaan geloven? Wat desillusioneerd werkt door in wat wij lezen roodhuid doden zei niet binnen mijn ervaring, dat met hét verloor ik weer maar die keert in prachtige vriendschap, dat gevoel wat kan. dat het zo hoort.' Dat kan. Echter alleen als u a nwuw. „scnriKKen" wil. 1'?,™!!,, u tiid„ vMwUteJ- ouderen, omdat wil beseffen dat ™|fedle0P0^eSu^ heeft ondat hlj het niet zal bolwerken, dat n„i!„°"J' bij het niet tot de levenseenheid zal brengen die u hem door uw leven, uw herinneringen Het ~"wverwachtingen voortovert. kunnen wij Sr oïl 'kKéen ?ls u ?ich afz>jd'8 houdt. lijkt het nair^ehiw JrTrïew c Kinderen fraai hem de wereld aan te hie. n nauwelijks meer scheppen; van Hen c .,N^uz^nd "jon lectuur vond alle kanten dringen de indrukken Sr - 5.P-^la.f?ïjde eeH ree^s drie do- zich aan hen op. En door die een scherpe bocht het al beken de landschap wisselt voor een ver rassend nieuw, „schrikken" omdat wij beseffei. het kind om de onverwachte bocht een andere oever heeft ont dekt zal deze hem boeien? af stoten? angst aanjagen? 0... tMff ic leven, uw herinneringen en uw J V;d ,s e.r een. van buiten verwachtingen voortovert. Dan, ontrust, maar, zegt deze moeder, de r°9dhu'deP» - - ik zie toch wel verschil tussen er Julst over wilde gaan praten vroeger en nu. Neem b.v. dat uit- mel. me toen hl) merkte dat ik spinnen van allerlei sexueel ge- jj,aeds °P we6 waTs. OIP a^e U^ud* doet: drag fraai hem de wereld den, maar moet het niet verwon deren als hij die van zich aftrapt. meisje en een 1 het vertellen Ja, inderdaad. Laten is rustig bekijken. Joop ter Heuls schattige meisjes onder gouden gens, bij mimosa en jasmijn aar Jan. Piet en Klaas hun ja-woor- Misschien mag ik dan beginnen den te horen geven, alweer ge- met géén probleem te stellen van klutst met jungle-boeken en Eer. „het lezen van bepaalde lectuur strijd om Rome. Toen liet hij het door opgroeiende jeugd", maar er bij, en ik „groeide op". _praten over kinderen die Nu leest mijn jongste zoc ik geloof dat hij vele indrukken versnippert het le- vakrlnf3 de eaae Dralen ven zoals een zomeriïiddag het zaltcent- voor mij en mijn Open Brief doet: waar boven mij een vlieg- andere tuig door de geluidsbarrière gaat, - daar verbreekt het kind al lezend duidelijk maken hoe barrières. „Is een prostituée de- u~ biel?" vroeg mij eens een 14-jari- ge vol milde belangstelling Wij kunnen niet meer afzijdig zijn. geen ogenblik. Pas staande in de verscheurdheid kunnen wij fluister lezen. Er zijn kinderen die niet 10 Winnetou lezen en er zijn er die lezen. Zij roodhuiden die niet lezen, zullen op dit punt aan, evenals in de fcrant'de uuurue keersongelukken. Ik vraag mij op het duidelijk maken zelden aanleiding geven tot o ontrusting, zij echter die le- mijn beurt af wat" hém "tóch Foedoen 5°eit 111 ?at ,a'"^n aa1riiden W1. *WI1: v-,1 war dappere kerels die vrienden uit allemaal lekker „binnen"? Een moet ik deze door lezen opgeroe- hot pen vraag eigenlijk niet meer welkom heten dan het gesis en ge- vroeger? Was er toen g en gêne? Was een wil tot doordenken, was er duidelijk maken van ontfer ming, zo maar, in gesprek van moeder tot zoon? Of waren wij beloften Gods drongen: tot de botten. Tot diep pering. het hart zijn ge- het merg, tot in de versnip- vrouw De Heer u tevens nog een paar praktische wenken. De eerste keer maakte zij na melijk een paar „technische" fouten, die ze u wil besparen. Zij bracht nl. de kinderen om half acht naar bed en zette de wekker op acht uur.... U begrijpt 't? Inderdaad, na een half uur begon het ding te ra telen. Ook is 't zaak de wek ker precies af te stellen. Want als je zegt: acht uur en om kwart over acht rinkelt het ge val pas, dan loopt u kans dat uw oudste -klok-kijkende kind de wekker in de hoek depo neert met de boodschap „dat ding doet het toch niet". Welterusten H. Een ander slaapliedje kwam ik tegen in de brief van mevrouw I. Krui denier-Staat uit Rotterdam, al heeft dit niets met kinderen te maken. Ik geef het u door, omdat ik het zo'n eens heel- anders-dan-andere tip én- wel-leuk-vind. Deze lezeres raakt namelijk niet altijd even vlug in slaap, iets waar ande- ook wel last van hebben, af tot schapen tellen toe. Wat denkt u echter hier van? Neem, zoals deze inzendster, een bepaald bedrag in uw hoofd zeg acht of tien gul den en stap daarmee in ge dachten naar uw kruidenier. En dan maar boodschappen doen én optellen. Zoveel kof fie, zoveel suiker, dat wasmid del en enfin: bent u niets ver geten, komt u nog eens terug. Alsmaar de bedragen optel lend „raak je steeds meer in de war en het effekt is dat je toch nog vrij gauw in slaap valt", schrijft deze tip-geef- ster. Vooral als je naderhand ontdekt dat de suiker weer een cent duurder is en je net die week twee pakken zeeppoeder voor minder ,geld kunt krij gen.... Probeert u het eens bij slapeloosheid, 'k Wens u vast welterusten! Tegen 't rafelen. In rafe lige stof is het maar lastig knoopsgaten maken, vooral als u het werk niet achter el kaar kunt doen en het «en paar keer ter hand moet ne men. Mevrouw A. M. van der Stoep-Leenman uit Hoogvliet geeft u in dit verband de raad een héél smal randje (inder daad zo smal mogelijk) te be strijken met tifbelijm. Als de lijm droog is kunt u rustig het werk af maken wanneer het u past, zonder bang te zijn voor doorrafelen, dus te igrote knoopsgaten. Lepel er op. Knopen van kunststof plastic bijvoor beeld kunnen soms smelten als u aan het strijken bent. Mevrouw De Ruyter-Verkade uit Rijswijk voorkomt de na righeid door de knopen met een lepel te bedekken tijdens de strijkbeurt. Zeep er over. Crêpe nylon „wol" (dat geef ik fout door, 't moet natuurlijk stopgaren zijn) is stevig en voor dunne sokken van een synthetische vezel wel een prettig stopma teriaal. Alleen stroopt die draad vaak zo op als we aan 't stoppen zijn. Dat hoeft niet meer te gebeuren indien u de draad voor gebruik even langs een stukje zeep haalt. Me vrouw J. Romijn-Nieuwenhui- sen uit Rijswijk doet het al tijd. 'T IS JAMMER, MAAR... Tegen de tips van de navol gende inzenders (sters) kon geen ja worden gezegd: mevr. C. S.-O. te Rotterdam; mevr. De K, eveneens R'dam; mevr. L. van D.-de V., zelfde stad; mevr. J. N. te Ridderkerk; r?eV" P- S. te Den Haag. dhr. Iedere gepubliceer de „Bent u ook zo'n man"-inzending dingt automatisch mee in de wedstrijd: „Win hon derd gulden voor uw vrouw". Voor iedere tip en elk doe-het-zelf idee in deze rubriek ontvangt u cc*i van onze tipboeken: „Dat zit zo" of „Tippa- rade Twee" (naar keu ze).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 15