Heidelberg Voorstel: Maak Faith and Order MICHEL VAN DER PLAS GEELEVENK losser van Wereldraad van Kerken schreef dagboek van het concilie DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD 1 ZATERDAG 15 JÜ1VT 1963 Twee doden voor de vrijheid Wat is mijn leven waard, schijnt de meer dan 70- jarige boeddhistische monnik Quang Due zichzelf af gevraagd te hebben. Zijn antwoord was: Een publi citeitsstunt. Hij overgoot zichzelf met benzine en stak zijn kleren in brand op een van de drukste Cten van Saigon, de hoofdstad van Zuid-Vietnam. idom de vlammenzee stonden nonnen en mon niken met spandoeken waarop geschreven stond. „Een boeddhistische priester verbrandt zichzelf, om kracht bij te zetten aan vijf eisen." voor zijn huis uit een taxi stapte. Het was hartige moord gepleegd door een blanke die op die manier te kennen wilde geven dat hij niet met een neger in één restaurant wenste te eten. Due en Evers hebben veel gemeen. Zij verlangden bei de hartstochtelijk naar vrijheid, ook al dacht waar schijnlijk monnik Due alleen maar aan een vrijheid voor hemzelf en voor zijn godsdienst alleen. In het devies van Due stond geschreven: godsdienstvrijheid en sociale gerechtigheid voor de boeddhisten. In het devies van Evers stond geschreven: levensvrijheid en sociale gerechtigheid voor de negers. En toch is er een hemelsbreed verschil'. Due. de oude monnik, wilde sterven. Evers, de nog jonge neger wilde leven. Beiden meenden in hun recht te staan, beiden waren gewillig om hun leven op het altaar van dat recht te offeren. Maar het verschil is dat Due het offer van zijn leven vrijwillig bracht, terwijl het leven van Evers lafhartig genomen werd. Due was verantwoordelijk voor zijn eigen dood. Evers wilde juist verantwoordelijk zijn voor zijn eigen le ven. Hij wilde dat zijn leven zin zou hebben, voor hemzelf, voor zijn kinderen en voor zijn broeders naar huidskleur. De monnik Due stierf. Maar maakte hij daardoor zijn recht duidelijk? Bewees zijn dood dat zijn godsdienst onderdrukt werd? Er bleek slechts uit dat hij dacht Maar de negerleider bewees door zijn dood. dat zijn strijd zin had. Waar blanken de toevlucht nemen tot in de rug schieten van negers, geven zij zichzelf een brevet van onvermogen. Deze blanke moorde naar durfde zijn tegenstander niet in de ogen zien, omdat het recht niet aan zijn zij was. Hij wilde slechts de macht, de overheersing, de suprematie en vertrad de rechten van zijn medemensen. Due bracht het in wezen niet verder dan een publici teitsstunt. Dat was de waarde van zijn leven. Evers bewees voor de wereld door zijn offer, dat hij zich had te verdedigen tegen een macht die geen recht wil erkennen. Daar ligt het verschil in deze beide offers. UJTHERANENWILLEN OECUMENISCHE KLOK TERUGZETTEN (Van onze kerkredactie) Van 12 tot 26 juli wordt in Montreal de vierde wereldconferentie Faith and Order (Geloof en Kerkorde) gehouden, een a waaruit de Wereldraad van Kerken is ontstaan. Hoewel de eerste drie wereld aaii <U11.„W1V,C11. conferenties (Lausanne 1927, Edinburgh 1937 en Lund 1952) onmiskenbaar hun mo°eten*'de "kerken invloed hebben doen voelen in de oecumenische beweging, trekt tot nu toe deze vierde wereldconferentie toch niet die belangstelling die de wereld toonde voor de derde assemblee van de Wereldraad In New Delhi. Er zijn nog maar weinig voorbeschouwingen in de internationale kerkelijke pers verschenen. Nederland, dat altijd zo goed vertegenwoordigd is op dit soort bijeenkomsten, schijnt een minimaal kleine delegatie te zenden. Het is nu zeker dat prof. dr. Bronkhorst van de theologische faculteit in Brussel de Hervormde Kerk zal vertegenwoordigen. Deze geringe belangstelling is toch wel opmerkelijk. Want juist in deze tak van de Wereld raad van Kerken vindt het eigenlijk theologisch gesprek en o het theologisch zoeken naar de F*a*rth*and Order". Die bleek eenheid der kerken plaats. Het Lund in 1962 niet zo heel bijzon. is ongetwijfeld waar dat daden der groot te zijn. Toen veel meer tot de verbeelding spreken dan woorden, woorden kunnen toch ooic niet steeds De grote vraag is hoe ..Faith i and Order" zo kan spreken dat als vanzelf de verschillende kerken gaan antwoorden. Als zij spreekt ■UlÉ^ikiÉBri Gods Woord Impasse sterke organisatie. toch kan zijn innerlijke kracht en samenhang niet sterker zijn dan die werk is dat bijna volledig de dia loog (het gesprek) tussen de ver schillende confessies ontbreekt. Zij citeren dr. W. A. Visser 't Hooft, die in 1947 verklaarde: ..dat de oecumenische taak alleen uitgevoerd kan worden als de be langrijkste confessionele federa ties of bonden hun opdracht vol brengen om de kerken gemeenschap samen te bren gen en zo de weg te bereiden tot een nog grotere en moeilijker taak, de schepping van een wij dere oecumenische christelijke ge meenschap." Deze gedachte heb ben vele oecumenische leiders ver geten door kortzichtigheid duidelijk gevoel van frus- Lm^n^in°Ttnrh' tratie. Men had tot dat moment £p zekere hoogte onrechtvaardige kunnen toch ook met steeds de ,„r e„ d; Kerk. h ®.erk van de gemist worden. Bij de oude He- ordes van de verschillende breeën was een woord tegelij- fessies naast elkaar gelegd e kertijd een daad. God sprak en zocht naar wat men gemeen had. kritiek op het werk van de confes sionele wereldbonden, menei ze beide lutherse schrijvers. het was er De „woorden" bijvoorbeeld Salomo waren te gelijkertijd „de geschiedenissen" van Salomo, omdat het He breeuws voor beide slechts één woord kent. V/ij hebben een scheiding aan gebracht tussen „woord" en ..daad", en moeten daarvan de geestelijke gevolgen plukken. Oecumenisch gezien is er wel een poging ondernomen om beide het zoeken Maar steeds weer stuitte de grote onderlinge verschillen. In Lund werd uitgesproken dat geheel ander uitgangspunt k was. Het lukte niet de verschillende ker kelijke posities naar elkaar t< groeien. Bijna als noodzakelijk Voorstel Zij willen echter niet alleen maar kritiek leveren. Zij komen ook met voorstellen. Zij willen dat Faitk and Order de dialoog moge verlossing lijk zal maken van de confessio- een andere werkmethode te gaan dat deze tak van de Wereldraad volgen. We geloven allen in Chris- van Kerken een grotere .eigen tus. werd gezegd. Laat de*eenheid""te kelijke posities. (vergelijkende) Terwijl de „daad", vooral in de voortaan vorm van interkerkelijke hulpver- van de lening om de wereld stormde, bleef het „woord" aarzelend en vaak sprakeloos toezien. de „comparative de confessies verdiept ecclesiology" den als deze confessionele wereld- n gebruik maken organisaties zelf ook de thema'; .christalogical method.1A~" Futuristisch portret of droombeeld? 'tóch ganisatorische onafhankelijkheid ize ker- zal krijgen en dus losser verbon- laat ons den zal zijn met de Wereldraad, verenigen, toen de beide bewegin- beginnen "bij Chrjstus en vandaar. In de tweede Pjj»ats stellenze sen Faith and Order" (woord) en uit zien verder te komen. Werd de voor dat een dergeiijKe v. ereiawij „Live and work" (daad) samen- oorspronkelijke methode omschre- de ontmoeting van de verschillen- smolten. maar een echte eenheid ven .die 1 mm stand gekomen, zouden gaan bestuderen die door Faith and Order aan de orde wor- KrifiaL den gesteld. Dan zouden zij in de ixiiiiciv gelegenheid zijn hun eigen confes- Heeft men nu meer bereikt? sionele inzichten ten opzichte van Dat zal in Montreal moeten blij- deze thema's onder woorden te ken. Deze conferentie zal zich be- brengen. In dit verband zouden zig houden met de studieversla- dan ontmoetingen tussen twee con- gen van de verschillende com- fessionele organisaties mogelijk missies die in de afgelopen jaren gemaakt moeten worden, om te |zien of het gesprek later in wij der verband verder gevoerd kan worden. Op die manier kan Faith and Order de sfeer tussen de ver schillende confessionele organisa ties verbeteren We hebben medeleden met den geleden, nauwelijks drie de archivaris die in het jaar gSnesieïwe""0* 2063 als er ooit nog een uitgever (Kok in Kampen) een ohel eeuwfeesttentoonstelling zal moeten inrichten over het concilie. Zelden is er in de kerkgeschiedenis een derge lijke bijeenkomst gehouden die zo in het licht van de herkenden, wereldbelangstelling heeft gewerkt hebben. Het ontbreekt echter nu reeds niet aan kritiek. Vooral de lutheranen zijn een beetje huiverig geworden voor de nieuwe methoden. „Er is in oecu menische kringen een neiging om het verleden te vergeten." schrij ver en dr. Kurt Schmidt-Clausen en Paul E. Hoffman aan de conferentie van Montreal. Zij publiceerden hun beschouwing in het lentenummer van „Luthe ran World" een uitgave van de Lutherse Wereldfederatie. De wer kelijke zwakte van de werkme- thode van Faith and Order is - - - Bantzinger tekende een schrijven zij „dat slechts een on- de eerste aantal voortreffelijke portretten €indig kleine groep van experts protestant- die, dit boek illustreren, maar Mi- ;n «.taat ;s een wee te banen door a - der Plas tekende als het het kreupelhout van de verschil- 3at de lutheranen te: lende theologische flora om zo de °e_ tijd voor Lund-] plaatsen te vinden van een herken- ///////////#«///////////////ƒ///- ben de beide schrijvers verklaard dat zij niet spraken namens de Lutherse Wereldfederatie, maar hun eigen inzichten op papier had den gezet. Te hebben wij teve het helemaal niet de bedoeling was dat zij „Faith and Order" wilden losmaken van de Wereld raad van Kerken. Dr. Schmidt Clausen verklaarde in Genève dat hij en zijn colle ga van mening zijn dat „Faith and Order" een veel belangrijker positie moet innemen in het ge heel van de Wereldraad. Letter lijk zei hij: „Geen samenwerking van kerken op practlsch gebied, hoe Intensief ook, kan de plaats innemen van een theologische con sensus, die het doel is van de oecumenische beweging en die dat moet blijven." Maar dan blijft nog de grote vraag of deze con sensus is te bereiken in de weg die in het artikel in „Lutheran Word" wordt voorgesteld, een weg waarvan velen reeds elf jaar geleden meenden dat hij was doodgelopen. ■llllilllllll1' aan de Neckar C. A. 1 de eigenlijke taak va ^ma8JnS der moeten zijn. Aandacht Het ziet er naar uit dat deze voorstellen de bijzondere aandacht zullen hebben van velen in de oecu menische wereld. We vermoeden .vroon van exnerts dat de kritiek niet zal uitblijven. gwr.°r.evs„ee„xe ss«asi. portret van iedere dag. willen r Dit de Besselaar en drs. J. Spoel- ouderen. Als straks de rapporten uai Rome en de Reformatie", officieel gepubliceerd worden met djj toe aan ket feit j- ingewikkelde vaste lijn is geweest. Iedere Had dit boekje voor de protes- hun stadhuistaal Zij dat tant veel verhelderends, katholieken klaagden onlangs tij- slag dens een persconferentie dat hun eigen kerk er nauwelijks opnieuw bij Michel van der Plas heeft gestaan en waarover zoveel bij Elsevier een „Dagboek is voorgeschreven. het concilie" uitgegeven. Het is een verzameling van artikelen die hij schreef voor het Elseviers bijeenkomsten van onze tijd. Maar men zal dit boek er bij moeten lezen om het hart van het concilie te horen kloppen. Herkenning t opgeven betel schriivén ..Christalogical" methode vrijwel alles wat in de laatste elf jaar geprobeerd en gestudeerd is op losse schroeven zetten, een niet ongevaarlijk experiment, omdat de methode van voor Lund zo weinig concrete mogelijkheden bleek te bieden. Maar ongetwijfeld zal de kri tiek zich ook richten op het voor stel om „Faith and Order" als het ware los te maken schouwingen vooraf. Toen het t cilie eenmaal begonnen v stonden de telexmachines m- nis en werkelijk inzicht paarden as. aan journalistieke leesbaarheid, de Het dagboekgedeelte van deze Een niet rooms-katholiek blad heeft deze artikelen gepubliceerd, een niet-rooms-katholieke uitge- ver het boek uitgegeven. Zullen leesbaarheid. de rooms-katholieken zich grote persbureaus geen moment uitgave begint op 2 oktober - loopt tot e stil. Honderden journalisten r drongen zich in Rome om achter ber de laatste nieuwtjes te komen of de laatste anecdotes Zij misten d reldraad van ten biedt, mi ontmoedigen. noteren. Snelheid herkennen' dit boek hetzelfde gezegd als van Besselaar en Spoel- omdat het ongetwijfeld ge schreven is door een man die wil dat de kerk de oude stellingen heeft verlaten en een nieuwe weg wil opmarcheren, leger op mars ziet er sc de protestantse kloostergemeen- g"^en "'Wichel*6 van schap van T.iaé (waarvan het ge- een portret van zij de droge neer- terentie JR het begin beginnen Montreal zal niet slechts de re sultaten van de ondernomen stu dies moeten bestuderen, menen deze beide vooraanstaande luthe ranen. maar ook een onderzoek moeten instellen naar de tot nu toe gevolgde werkmethode. En zij Wereldraad van Kerken. Dat komen met verschillende voor- een terugkeer betekenen niet al- stellen. Zij vragen zich zelfs af ieen maar voor Lund, maar naar of de nieuwe methode die sinds voor Amsterdam-1948. toen de zeif Lund 1952 werd toegepast niet de twee wereldbewegingen „Faith Misschien wordt «*-- met zondag 9 decern- dat vorig jaar. Daaraan vooraf gaat een i momentopname, die reeds ge- heóff' schreven werd in juni 1961, een Portret van kardinaal Alfrink, heten zich niet van de osservatore Romano. werkelijke moeilijke verschillen and Order" en „LÏfe "and Work" theologisch inzicht eenvoudig (leven en werken) samen in de Wereldraad van kerken uitmond- Met onvoorstelbare hebben eveneens de uitgevi reageerd. Terwijl het bestaat dat Rome het pro testantisme te veel gaat zien in snelheid het licht van deze gemeenschap, ge- die zeker niet representatief is). jaar duurde voor van de der de assemblee van de Wereldraad van Kerken het officiële boekje met de rapporten en het gezellige boekje van ds. G. P. Klijn met dat journalistieke verslagen, scheen, kwam reeds enkele Voordeel schreef vernieuwende kerk. Is dit turistisch portret of alleen 4 t een droombeeld'1 De pauskeuze de sfeer van de komende week zal het gespannen is. genegeerd heeft. Geen gezag Losgemaakt van de Wereldraad De schrijvers menen dat de ^ou an(* Order althans eerste moeilijkheid is dat eigen, theologisch een overkoepelend or- «kh lijk de beweging van ..Faith and pan worden van de confess,one- hee] Order" niet met gezag kan spre- p wereldorganisaties De vraag loop- ken Wat is de waarde van de kan ongetwijfeld gesteld worden Plaf duizenden gestencilde en gedrukte of dit niet een absoluut doodlo- zich vellen papier voor de eredienst pende weg is. Ongetwijfeld zullen f"- de prediking van de plaatse- aan d*t voorstel van de beide lu: Dit dagboek heeft het voordeel _tt men de ontwikkeling op de voet kan volgen. Het concilie draait als een film voorbij. Dagboek vai door Michel va Elsevier, Brussel. lijke gemeente! Zij geven toe dat theranen vele woorden gewijd de kerken minder worden, maar vooralsnog geeft 6„,,a.a.v.t maar is dat op het eerder de indruk van een po- antwoord op die zichzelf wel voldoende? Waarom ging om de klok terug te zet- heeft Faith and Order zo wei- ten, dan deze beweging uit een nig invloed, vervolgen zij en hun kennelijke impasse te redden, an het Concilie, antwoord is dat deze beweging Haast nog voor het jongste num- der Plas. Uit- geen gezag heeft. Zij kan niet mer van „Lutheran World" zijn Amsterdam- spreken namens de kerken, Maar lezers bereikte, zijn de reacties zij heeft ook geen innerlijk gezag, al los gekomen. Onmiddellijk heb- Heidelberg is wel aan vreem delingen gewend. Reeds in de dagen van de Reformatie kwa men zij van heinde en ver naar dit kleine stadje om er te stude- die iedere twintig minuien langs de steile berg omhoog- zwoegt met een last toeristen. Zo verdient hij zijn studie aan de universiteit van Heidelberg, de zelfde universiteit waar eens Phllippus Melanchton en Ursinps, de opstellers van de Heidelberg- se catechismus, doceerden. Maar hij was niet gekomen om zich voor te bereiden op een pastorale taak. Hij studeert wiskunde. Toch zijn er nog immer 700 stu denten. alleen al voor de theo logische faculteit te Heidelberg en daarmee is deze faculteit waarschijnlijk de grootste van Europa. Maar hij trekt tegen woordig maar weinig buiten landers. En als zij komen stu deren. dan zeker niet om ver der ingewijd te worden in de leer van de Heidelbergse Cate chismus. De catechismus is vrijwel verge ten in deze stad. Hij is opge borgen in het plaatselijk mu seum. maar leeft niet in de harten. Toen vorig jaar een bus met vakantiegangers uit Heidelberg in Nederland kwam en enkele gereformeerden, dol verheugd nu eens Duitsers uit Heidelberg te ontmoeten in de bus stapten om gezellig over de catechismus te gaan praten, bleken deze mensen niet eens te weten wat dat was. Toen een Nederlandse kerk naar een gemeente in Heidelberg schreef om contact te leggen, „omdat we toch verenigd zijn door de band van de catechismus", moest de Heidelbergse pastoor verklaren dat ze graag contact hadden, maar dat die band er toch eigenlijk niet was. Het stadje ligt in het dal aan de Neckar. Het is ongeschonden de oorlog doorgekomen en schijnt zichzelf gebleven te zijn. Huizen staan er nog uit de reformatorische dagen e kerk is er ook nog. geen won der van architectonische schoonheid, maar met een goe de akoestiek. Zij steekt hoog boven de huizen uit. Maar er wordt niet uit be catechismus gepreekt en de catechismus wordt niet aan de kinderen on derwezen in de bijgebouwen. Alleen vorige week was de kerk vol. Honderden buitenlanders gingen met honderden gemeen teleden op. om in de Heilig- geistkirche naar een preek van bisschop Julius Bender te luis teren over vraag en antwoord 1 van de Heidelbergse cate chismus. Na vier honderd jaar beseften de Heidelbergers. i waarom de naam van hun stad beroemd is geworden in de we-j reld. Niet omdat een vreemde- ling er zijn hart had verloren, zoals het bekende liedje zegt. maar om die reformatorische belijdenis, die in de laatste twintig jaar een nieuwe actuali- I teit heeft gekregen, ook al zal ze in de wereld wel nimmer! meer worden wat zij oorspron-| kelijk is geweest: het leerboek voor jonge gelovigen. (Zie ook de foto's.) Hoe lang kan Macmillan zich nog handhaven? - Profu- mo stond op als koning Knoet, maar faalde evenzeer. PREMIER Macmillan van Enge- land bevond zich in de afge lopen week in een bijzonder moeilijke positie als gevolg van de geruchtmakende Profumo-af- falre. Voordat deze zaak aan het ücht kwam, was er in bre de kringen in Engeland reeds een algemeen gevoel van onbe hagen over het beleid van Mac millan. En nu de kwestie aan het rollen la gebracht, is de kri tiek van alle kanten losgebar sten en is het de grote vraag, of Macmillan zich nog lang als premier zal kunnen handhaven, ongeacht of hij de veldslagen zal winnen. Opstand Het oplappen van Macmillans kabinet kan wellicht tijdelijk de kritiek van de Conservatieve par tij tot zwijgen brengen. Maar er bestaat evenveel kans, dat het ontslag van een of meer minis ters kan leiden tot een opstand in de partij tegen de manier, waarop de premier de kwestie Profumo heeft behandeld. Nie mand twijfelt aan de veerkracht van Macmillan, wie het steeds gelukt is, zich uit netelige posi ties te redden. Maar de mening wint veld, dat hij zijn tijd heeft gehad, ook al zou de Profumo-affaire met een grote politieke sisser aflopen. De jongste tussentijdse verkie zingen voor het Lagerhuis heb ben voldoende aangetoond, dat velen de Conservatieve partij on trouw zijn geworden. Strohalm De Londense Times schreef dezer dagen in een hoofdartikel, dat een ding vaststaat: de toe stand kan voor de conservatie ven en hun leider niet meer wor den gered. „Op het ogenblik staan de Tories tegenover een kwijnende economie, een onzeke re toekomst en het eind van de illusie, dat de grootheid van het Britse rijk a(gemeten kan worden aan de zgn. onafhanke lijkheid van zijn zgn. afschrik wekkende kernmacht. De beken tenis van Profumo is wellicht de laatste strohalm, waaraan Macmillan zich zal vastklampen. Maar het blijft vreemd, dat geen enkel lid van de regering ontslag heeft genomen, toen de affaire in maart jl. aan het licht kwam en velen konden weten, dat Profumo niet de waarheid had gesproken". Misleidend Velen waren evenwel geneigd hem te geloven, toen hij elf we ken geleden in het Lagerhuis opstond om de geruchten, die hem in verband hadden gebracht met de pretlievende juffrouw Christine Keeler, die zich in een internationale belangstelling mocht verheugen, tegen te spre ken. Hij verklaarde toen, geen ongepaste betrekkingen met haar te hebben onderhouden. En Macmillan, die naast hem was gezeten, knikte instemmend, blij als hij was. dat een van zijn vele problemen op prettige wij ze was opgelost Macmillan, die het eind van zijn politieke loopbaan met rasse schreden tegemoet lijkt te gaan. Vorige week echter kwam de aap uit de mouw. In een brief aan Macmillan erkende Profu mo, gelogen te hebben over zijn betrekkingen met Christine. Hij gaf toe, iedereen te hebben mis leid, terwille van zijn vrouw en kinderen. Profumo bood ontslag aan en verdween spoorloos. Ontwikkeld En zo werd de grote toe komst van deze 48-jarige politi cus vernietigd door zijn verle den. Hij stamt uit een familie met geld, beschaving en een ro mantisch verleden. Profumo was zeer ontwikkeld en bouwde stap voor stap een prachtige carriè re op in de politiek. Hij trouw de met een knappe en talentvol le vrouw en verwierf een meer dan normaal aantal ere-ambten. Op 30 januari 1915 werd hij ge boren in een gezin met een adel lijke Italiaanse achtergrond, be langrijk in de diplomatie en met landgoederen in de nabij heid van Parma. Zijn grootva der werd een genaturaliseerd Brits onderdaan. En zo versche nen de Profumo's op het Britse Toneel John Profumo (Jack voor zijn vrienden' maakte geen gebruik van de titel van baron van het vroegere Koninkrijk Italië. Zijn vader, die tweemaal kandidaat voor het parlement is geweest, gaf John de traditionele opvoe ding, bestemd om hem aan de top te brengen. Hij ging naar Harrow en vervolgens naar het Brasenosecollege van de univer siteit van Oxford. Daar nam hij ook deel aan toneeluitvoeringen. Zelfs schreef hij een musi cal getiteld Day and night. Dat waren liefhebberijen, die hem in 1954 brachten tot een huwelijk met de actrice Vale rie Hobson, die destijds in Lon den een hoofdrol speelde in The King and I. John Profumo on derscheidde zich in wedrenner met hindernissen en als piloot Hij bezit een eigen vliegtuig. Loopbaan veertig miljoen gulden. Op 22- jarige leeftijd werd hij de jong ste voorzitter van een plaatse lijke conservatieve vereniging en op 25-jarige leeftijd werd hij als jeugdig officier in het parle ment gekozen. Zijn loopbaan in het leger was kort maar schitte rend. Op 29-jarige leeftijd werd hij de jongste brigade-generaal van het Britse leger. En hij werd eervol vermeld voor zijn dap perheid in Italië. In 1945 verloor hij zijn zetel in het parlement en in de daarop volgende jaren besteedde hij zijn tijd op het hoofdkwartier van de partij. Minister Profumo en het fotomodel Christine Keeler, die de bron van alle moeilijk heden zijn. Naar de top In 1950 keerde hij als conser vatief afgevaardigde terug in het Lagerhuis. Hij bleef slechts twee jaar gewoon lid. Toen werd hij parlementair secretaris, toege voegd aan de minister van luchtvaart. Daarna steeg hij nog sneller op de politieke ladder. In 1957 was hij onderminister van staat voor de koloniën en een jaar daarna werd hij onder staatssecretaris op het ministe rie van buitenlandse zaken. In 1959 kwam het hoge ambt. Hij werd minister van staat op het Foreign office. In juli 1960 werd hij vervolgens minister van oorlog. Maar weldra begon kritiek op deze goedgeklede Aan geld had hij nooit gebrek Zijn familie controleert een van de grootste Britse verzekerings maatschappijen. welker kapi taal wordt geschat op zo'n slor dige elf miljoen dollar oftewel Knoet faalde Er t le„ het parlement bod aan een meisje, dat" hij op een party had ontmoet, om mo del te staan voor een propagan- dienstneming, er grote troep daplaat heerste or militairen liep de kazernes uit om elders een betere toekomst bouwen. Maar dat in ve steeds stijgei geruchten, waarin zijn naam werd genoemd aan die van Christine Keeler. De vijfde ba ron Profumo van Italië stond als koning Knoet op en probeer de het getij te keren. Maar evenals Knoet faalde hij en werd hij overspoeld. Washington Ook in Washington heeft het Profumo-schandaal de nodige deining teweeggebracht. Men is bezorgd over het humeur van de Congresleden, die ongetwij feld fel zullen reageren op een eventuele nieuwe tekortkoming op veiligheidsgebied in de rege ring van de belangrijkste bond genoot van de Verenigde Sta- De veiligheidsmoeilijkheden van Engeland het Profumo- schandaal komt vlak na het spi- onagegeval van Vassal! ko men op een moment, dat er iets tastbaars tevoorschijn lijkt te komen uit het project voor een multilaterale kernmacht voor de Navo, dat afkomstig is van de Amerikaanse president en dat de goedkeuring nodig heeft van het Amerikaanse Congres.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 14