I Een kanttekening Zelfbeheersing nodig op gebied van de lonen Een woord voor vandaag] ASPIRIN® Brief van ex-priesters aan r.k. ambtsdragers Diaconale belangstelling onmisbaar voor ons werl GTe'£^e SWSS. Inauguratie en openbare les aan Vrije Universiteit Supralux Grote belangstelling in Duitsland voor Graham HUNTER. im (f^É i m 4 Pagina 2 P» VRIJDAG 14 JUNI 196^ (Van onze parlementsredactie) „De huidige situatie vereist een (Advertentie) PROBLEEM VOOR NIEUWE KABINET JJET nieuwe kabinet zal niet over werk te klagen hebben. Tal van problemen vragen om een oplossing en zeker niet in de laatste plaats de economische. Wij denken hierbij èn aan de begroting voor 1964 èn aan de conjunctuur- politiek. Niemand minder dan de minister van financiën heeft er kort geleden in een vergadering van de Vereniging van Protestants-Christelijke Werkgevers op gewezen, dat het helemaal niet zeker is, dat wij in 1964 zoals wel gevreesd wordt een terugslag moeten verwerken. Het is heel goed mogelijk, dat de terugslag wordt overgeslagen en dat wij een nieuwe hausse met nieuwe spanningen zullen beleven. De overheid zou dan onmiddellijk de vaart moe ten afremmen om erger te voorkomen. In de tweede helft van dit jaar moet de overheid aan de weet komen, welke kant wij met onze economie uitgaan: een recessie of een nieuwe hausse. En op de resultaten van haar onderzoekingen zal zij haar conjunctuurpolitiek moeten baseren. Het ligt voor de hand dat een voorzichtige minister van financiën zijn be groting voor 1964 tevens tegen de achtergrond van de te verwachten ont wikkeling van de conjunctuur zal willen opstellen. Al naar hij een recessie dan wel een nieuwe hausse verwacht, zal hij zijn uitgaven instellen. En wat de inkomsten betreft, bij een nieuwe hausse met spanningen zal er niet veel kans op een belastingverlaging zijn, omdat deze de hausse alleen maar zou stimuleren. Het is op het ogenblik nog te vroeg om een oordeel te vellen over de richting waarin w(j gaan. Hoogstens kunnen wij vaststellen, dat de situatie van de j zeer nauwkeurig hanteren van het laatste maanden bepaald meevalt: de produktie stijgt weer, de werkloosheid j instrument van de loonpolitiek." wordt niet groter, het inkomen blijft oplopen, de consumptie neemt toe en de j Aldus de staatssecretaris van so- besparlngen groeien. Wij zullen een en ander met feitenmateriaal .cjaie ^en en volksgezondheid, de illustreren. heer B. Roolvink, in een rede over, p5°Juktle waJs,in december, januari en februari op een dood modern sociaal beleid voor de Ver spoor gekomen, hetgeen opviel omdat in de maanden ervoor het produktiepeil enieinff van anti-revolutionaire wel hoger was dan in dezelfde periode van 1961. Maar gelukkig heeft maart de ban gebroken en kwam de produktie bijna 4 pet. hoger te liggen dan in burSemeesters> wethouders en ge- maart van 1962. Het is een dringende noodzaak dat de produktie stijgt. Allen dan kan de stij gende binnenlandse vraag worden bijgehouden, zodat de invoer niet verder oploopt, terwijl er bovendien genoeg overblijft om de export te stimuleren. Nu is het zo, dat in de eerste vier maanden van het jaar 6 pet. meer werd in gevoerd dan in dezelfde tijd van 1962 terwijl de uitvoer slechts 5 pet. steeg. Het gat in de handelsbalans werd hierdoor groter en ook onze sohuld aan het buitenland. Ook de werkloosheid valt erg mee. In januari, februari en maart was zij groter dan in dezelfde maanden van vorig jaar. Ein april en eind mei lag zij echter op praktisch hetzelfde niveau. Dat betekent dat het aantal werklozen niet groter is geworden, maar anderzijds dat de werkgevers niet op een groter aanbod kunnen rekenen. De ontspanning op de arbeidsmarkt, waarover tot voor kort werd gesproken, lijkt weer tot het verleden te behoren. Anderzijds blijft het opmerkelijk, dat het aantal aanvragen bij de geweste lijke arbeidsbureaus lager ligt dan vorig jaar. Het is mogelijk dat de behoefte iets kleiner is geworden door het doorwerken van arbeidsbesparende metho den. Ook is het mogelijk dat de werkgevers iets voorzichtiger zijn geworden. Het is nu eenmaal een feit, dat hun kosten voortdurend oplopen en dat deze kostenstijging niet altijd door een omzetvergroting wordt opgevangen, waar door de winstmarge heel vaak daalt. Een bijkomend verschijnsel hiervan is weer, dat ook de lust om te investeren bekoelt. De Inkomens blijven oplopen. De statistiek van de regelingslonen laat regelma tig hogere lonen zien. Eind april lagen de lonen in de nijverheid (van branche tot branche verschilt dit echter) bijna 7 pet. hoger dan de gemiddelde lonen van 1962. In de akkerbouw en veehouderij was die stijging 5 pet., bij het ver keer 4M pet. en bij de overheid 5 pet. Nogmaals, dit zijn gemiddelden. Loonsverhoging heeft echter pas voor de volle 100 pet. zin, als de kosten van levensonderhoud stabiel blijven. Maar dat doen zij nu juist niet. Sedert 1951 is het leven per jaar gemiddeld 2V> pet. duurder geworden. Maar ook in 1963 was er beweging. Van 15 december tot 15 april is het leven andermaal 3*4 pet. duurder geworden. Dat roomt de loonstijgingen uiteraard behoorlijk af. Toch neemt de consumptie toe. Jammer genoeg zijn de officiële cijfers over de totale consumptie van de gehele bevolking nog maar tot en met februari bekend. Maar hoewel er dus een beetje achterstand is, kunnen wij toch wel zeggen, dat in de periode december tot en met februari de totale consumptie, uitgedrukt in hoeveelheden waardoor de invloed van de prijsstijgingen is bui tengesloten, 514 pet. hoger lag dan een jaar er voor. Trouwens, de omzetcijfers van de middenstand van maart en april laten wel zien, dat er een stijgende koopkrachtige vraag is. En tot slot de besparingen. Niet al de groter geworden koopkracht komt bij de middenstand terecht. Ook de spaarbanken profiteren ervan. En vandaar, dat het totaal aan spaargelden bij de rijkspostspaarbank, bij de algemene spaarbanken en bij de boerenleenbanken in de maanden januari tot en met april is opgelopen tot 524 miljoen. Dat is niet minder dan 160 miljoen méér dan in hetzelfde tijdvak van 1962. Staatssecretaris Roolvink: Jaarvergadering AR-bestuurders meentesecretarissen „Groen van Prinsterer", die gisteren en van daag te Huis ter Heide haar jaar lijks congres houdt. Vergadering Raad kerken in Indonesië werd uitgesteld Het Zendingsbureau te Oegstgeest ont ving uit Djakarta bericht dat de verga dering van afgevaardigden van de Indo nesische kerken, die om de drie jaar door de Raad van Kerken wordt belegd en die volgende maand in Makassar bijeen zou komen, wegens de vervoersmoeilijk- heden minstens voor een tijd van zes maanden is uitgesteld. De Raad van Kerken stelt er echter prijs op dat de commissie van de con tinentale zending die met het oog op deze vergadering naar Indonesië zou vergeleek de n vrij strakke loonpolitiek van na de i kerken zou opnemen toch daarheen oorlog met het werk van een buis- vertrekt. schilder, die in korte tijd een groot Deze commissie bestaat uit dr. G. P. H. oppervlak kan schilderen, en de Locher van de hervormde zending, die vrijere loonpolitiek met het werk van op 14 juni via Israël vertrekt, prof. dr. een kunstschilder. Zoals met fijne pen-1 Ric£er?, vTanvJ* se ten een kunstwerk kan worden ge- £iJk v,„ dE Gere(0rmeetde' Zendings- schapen, zo kan met een subtiel ge-|bo"nd die op 15 jüni vertrekken, en ds. bruik van het instrument der huidige jRutkowsckij die in de Bataklanden werkt Drieduizend mensen werden gedoopt op die Eerste Pinkster dag. Een groot aantal. Maar het verbazingwekkendste wam misschien toch wel de uitspraak van Litcas: „En zij bleve volharden." Het waren plotselinge bekeringen, maar het ware geen schijnbekeringen, geen gevo els opwelling en. Gevoel vo hardt niet, dat verandert met het weer. Ze bleven volharden bij drie dingen, het onderwijs, de gemeei schap en het sacrament van de avondmaalsviering. Deze dri dingen behoren bij elkaar. De eerste en de laatste worde verbonden door de middelstede gemeenschap. En is dat nu het zwakke punt in onze tijd? Er wordt nog wel gepreekt. E worden nog wel avondmaalsdiensten belegd. Maar wat kom er terecht van die gemeenschap? De eerste gemeente klampt zich niet slechts aan het geloof, aan God vast. Men klampt zich ook aan elkaar vast. Daar ligt de kracht van de volhai ding. Vele broze draadjes vormen samen een sterk touw. Maa ieder apart is zelfs de sterkste te zwak om de krachten d\ erop inwerken te weerstaan. Gemeenschap is het kernwoord van de volharding. Een mer kan niet in zijn eentje volharden. We hebben elkaar nodig oo in het geloof, ook om te geloven. Pinksteren brengt ons b elkaar. Pinksteren maakte ons verantwoordelijk voor elkaa Zonder het besef van die verantwoordelijkheid is geen vo harding mogelijk. gezinsverpakking 100 tabletten daar staat BAYER acht er Zendingsdelegatie naar Indonesië Prof. dr. H. Bergema. zendingshoog leraar, dr. G. P. H. Locher, secretaris van de Raad voor de Zending van de Nederlandse Hervormde Kerk en ds. B. Richters, directeur van het zendings centrum van de Gereformeerde Ker ken, vertrekken dezer dagen naar In donesië voor een bezoek aan de ker ken daar. Zij gaan in het kader van een uitno diging, die de continentale commissie voor kérk en zending in Indonesië van de Raad van Kerken in Indonesië ont ving. Het einddoel van hun reis is de bijwoning van de grote conferentie de Raad van Kerken die waarschijnlijk in Makassar in juli zal worden gehou den. Voordien zullen ze bezoeken bren gen aan de kerken, waarmee de ve schillende zendingen verbonden zijn. Ben Gal en Joklik in hoger beroep De 33-jarige Israëliër Josef Ben Gal die woensdagavond tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek werd ver oordeeld wegens het uitoefenen van dwang, heeft Zwitserland verlaten, zo heeft het Zwitserse ministerie van jus titie meegedeeld. De Oostenrijker Otto Joklik. die met Ben Ga- heeft samenge werkt en dezelfde straf heeft gekregen, zou later eveneens vertrekken. Beiden hebben hun straf reeds uitgezeten, om dat hun voorarrest op 2 maart inging. Zij zijn ervan beschuldigd, druk te heb ben uitgeoefend op de dochter van een Westduitse geleerde die in Egypte werkzaam is. Ber, Gal en Joklik mogen Zwitserland niet -neer binnenkomen. Zij hebben wel hoger beroep aangetekend. Weinig animo voor sancties tegen Zuid-Afrika „Om iville van waarheid en eenheid" Keer terug tot ware evangelie Op de vergadering van voorma lige r.k. priesters, die deze maand gehouden werd in het internatio nale ex-priestercentrum „De Wart- burg" te Velp, heeft men besloten een open brief „aan hen die de verantwoordelijkheid dragen in de R.K. Kerk" te publiceren. Zij roe pen in de brief alle r.k. bisschoppen Slechts zestien van de 110 landenen ambtsdragers op „de dwalingen die van de speciale commissie voor in leer en praktijk omwille van de apartheid van de Verenigde Naties waarheid en omwille van de een- het verzoek hadden ontvangen om hun mening kenbaar te maken over de stappen die moeten worden on dernomen om een einde te maken aan de apartheidspolitiek in Zuid- Afrika, hebben hierop gereageerd. De apartheidskwestie zal naar ver wacht wordt de volgende maand door priesters slechts een paspoort staat kunnen krijgen, wanneer zij daar toe een schriftelijke toestemming van hun bisschop hebben ontvangen. Er zijn bij het ..Internationaal Pro testants Centrum voor oriëntatie in kon- fessionele vragen" namen bekend van hen die over willen gaan naar de re formatie, maar juist daarom van hun bisschoppen, die daar een vermoeden van hebben, geen toestemming krijgen voor een paspoort. Zij zijn zodoende ge dwongen om ofwel in strijd met hun diep ste overtuiging in de R.K. Kerk te blij-' ven en- er als priester tegen hun gewe ten ill de sacramenten te blijven bedie nen, ofwel in Spanje de R.K. Kerk te verlaten en dan een leven van uiterste ontbering, van verguizing en van hon ger tegemoet te treden. heid onder de christenen te her roepen en terug te keren tot het ware en troostvolle evangelie". De oproep is met name gericht aan de „Apostolische Stoel" te! Rome. loonpolitiek een fraaier resultaat wor den bereikt dan met de geleide loon politiek. De héér Roolvink werkte deze ge dachte niet uit, doch legde er de na druk op dat de na-oorlogse loonpolitiek verschillende winstpunten heeft opgele verd. Bovenal heeft deze politiek er toe geleid dat er tussen overheid en bedrijfs leven een nauw samenspel is ontstaan. Daarbij heeft de vakbeweging een groot verantwoordelijkheidsgevoel aan de dag gelegd. GEVAAR Ook in de komende jaren, zo ging de staatssecretaris verder, zal op het ver antwoordelijkheidsgevoel van het Neder landse volk zeker een beroep worden gedaan. Naarmate de omringende lan den er in slagen hun inflatoire loon- er prijsontwikkeling te stuiten, wordt de ruimte voor loonsverhogingen meer en beperkt tot de stijging van de ar- beidsproduktiviteit, zeker wanneer men rekening houdt met een verdere verbe tering van de sociale verzekeringen. Zou men de gevraagde zelfbeheersing niet kunnen opbrengen, dan is niet slechts een inflatoire loon- en prijsont wikkeling te verwachten, maar dar dreigt ook het gevaar van werkloosheid. NIEUWE STATISTIEK Aandacht schenkend aan diverse maatregelen ten behoeve van de ar beidsvoorziening, deelde de staatssecre taris mee. dat de invoering van een statistiek wordt voorbereid, die inzicht zal geven in de zich op langere ter- mijn voltrekkende structurele wijzigin gen in de werkgelegenheid. Als derde punt van een modern so ciaal beleid noemde de heer Roolvink de complementaire sociale voorzienin gen. Sprekende over de G.S.W.-rege- ling betoogde hij dat op de overheid de plicht rust passende arbeidsgelegen heid te scheppen voor hen, wier arbeids prestatie niet in het vrije bedrijf kan worden aangewend. Tijdens zijn ambts periode werden 25 werkplaatsen ge opend, zodat het totaal aantal thans 191 is. Er zullen evenwel steeds bredere categorieën van zwaar»gehandicapten tot deelname aan het arbeidsproces moeten worden uitgenodigd, waarvoor beter geoutilleerde werkplaatsen nodig zijn. Daarbij moet aan de geografische I spreiding veel aandacht worden geschon- BELASTINGEN In zijn openingsrede oefende de j voorzitter, de heer J. C. Haspels uit Bussumnogal ioat kritiek op het in-! gediende wetsontwerp tot verruiming van het plaatselijk belastinggebied. Zoals bekend wordt één heffing van onroerend goed voorgesteld, die dan in de plaats zou komen van de grond belasting, de personele belasting en de straatbelasting (eventueel ook de assurantiebelasting) De heer Haspels had weinig bezwaar tegen een heffing van eigenaars van on roerend goed, maar met een heffing van gebruikers was hij bepaald niet ge lukkig. Daarbij dacht hij aan de men sen, die genoodzaakt zijn om voor hen daar de Rijnse zending vertegenwoor digt, en ds. J. Gütting van de Bazelse zending. Kerken in O.-Pakistan vragen Nederl. hulp Door de afdeling hulpverlening van Wereldraad van Kerken te Genève werd vandaag een dringend beroep van de Raad van Kerken in Oost Pakistan op de kerken in Nederland doorgegeven, ter leniging van de nood, waarin 250.000 dakloze slachtoffers van de cycloon, die eind mei woedde, verkeren. Dit beroep klemt temeer, omdat het begin van de regentijd ieder ogenblik verwacht kan worden. Er is een drin gend behoefte aan bouwmaterialen. Reeds werken drie hulpteams van de Raad van Pakistaanse Kerken in de zwaarst getroffen gebieden, in nauw overleg met de regering. Men verwacht dat het herstel zes maanden zal vergen en vanzelfsprekend zijn hier hoge kos ten mee gemoeid. Om deze hulpverlening mogelijk te maken heeft de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen te Utrecht haar gironummer 5 2 6 1 open gesteld. ,,Op de brug naar morgen" is hel thema van de bondsdag 1963 van de bond van Christelijke Oranjeverenigin gen in Nederland, die op woesdag 19 juni in het gebouw voor kunsten en weten schappen in Utrecht wordt gehouden. Jaarvergadering Rudolphstichting Kinderboerderij breidt zich uit Begin van dit jaar vierde „De Rudolphstichting" haar zevende lustrum. Dit feit, dat de Vereni ging tot Verzorging van kinderen nu 35 jaar lang de diaconieën mocht dienen in de kinderbescher ming, werd nogmaals herdacht op de gisteren te Amersfoort gehou den jaarvergadering. Het aantal kinderen, over wie de „Rudolph stichting" de zorg heeft, bedraagt thans ongeveer 500. De Theologische Hogeschooldag de hogeschool van c" Kerken (vrijgemaakt) straat te Kampen zal op woensdag 25 september worden gehouden. Aan de dag gaat een bidstond vooraf op 24 september in de nieuwe kerk te Kampen. Zoals bekend resorteert „De Rudolp stichting" kerkelijk onder de gemeen De Glind en is zij aangesloten bij h Gereformeerd Centrum voor Kinderb scherming. In het jaarverslag werd g memoreerd hoe ds. H. G. Boswijk opvolger van ds. P. B. Suurmond 7 ap jl. zijn intrede deed. Er waren diver bestuursverkiezingen. Prof. dr. H. Smit kamp stelde zich niet opnieuw herkie baar. In zijn plaats werd gekozen pri dr. C. Sanders. Ds. C. v. d. Zaal, 's-Gravenmoer, T. Sikma, te Nunspe en drs. J. A. Bakker te Hoogeveen a den als bestuurslid herkozen. Een van de dingen, die het gehe eigen karakter van het jeugddorp palen, is de mogelijkheid van gezin verpleging op het eigen terrein. In I jaarverslag werd hier ook aandacht besteed. Er zijn in totaal een 24-tal plee gezinnen. De gedachte dat deze pleeggezinnen plaatsing van kinderen in gezinnen sl.,„,umaE Vd.,06 maatschappij in de weg zou staan Een nieuwe hoogleraar en. een. nieuwe lector begonnen vanmid dag aan de Vrije Universiteit hun Oproep verf en lak in verhouding dure huizen te bewonen. Hij noemde in dit verband een flatge bouw van twintig woningwetwoningen met een huur van 16,- tot 18,- per Vandaag spreekt mr. H. H. Douma, burgemeester van Barendrecht, over het wetsontwerp Rijnmond. De bekende Amerikaanse evan- de Veiligheidsraad worden behandeld j Enkele concrete punten worden er in de Dit gebeurt op nitiatief van 32 onaf-! brief genoemd. Wij citeren hiervan hankelijke Afrikaanse landen. Deze zul- A. Herroeping van de uitspraak van het len ook de kwestie van de Portugese eerste concilie van het Vaticaan dat gebieden in Afrika ter sprake brengen het verlaten van de R.K Kerk gelijk In beide gevallen zullen de Afrikaanse staat met het verlaten van God. staten waarschijnlijk aandringen op het B. Afschaffing van de bepaling, waarin afkondigen van een volledig embargo op alle niet-r.k. kerken gediskwalifi- wapenleveranties aan Zuid-Afrika en ceerd worden als „sekten" en waarin Portugal. allen die zich bij een niet r.k. kerk De Sowjetunie l,eeft in haar antwoord hebben aangesloten, officieel als aan de commissie steun toegezegd voor lozen" worden gebrandmerkt. ..alle stappen" die ertoe leiden dat de C. Afschaffing van de bepalingen apartheid J* 1 gelist, dr. Billy Graham, is zijn evangelisatiekruistocht in Duits land begonnen. Reeds op de eerste avond van de bijeenkomsten te Neurenberg waren alle 20.000 plaatsen in de grote tent op de Neurenbergse Zeppelinwiese vol- de ,,Wij roepen alle r.k. bisschoppen en ambtsdragers van de gehele wereld in naam van de Here der christenheid op om acht te slaan op de zware verant woordelijkheid die in dit historische uur, met name van het tweede Vaticaanse concilie, op hun geweten is gelegd. „Wij roepen de r.k. leken op om h profetisch ambt als christengelovige I ledig bezet. Dit terrein werd bare grond van Gods woord, dat niet nazi tijd gebruikt voor de grote slechts aan de ambtsdragers, maar ook partijdagen van Hitler. Graham aan alle leden van het lichaam van T ,r j j j„„ Christus is toevertrouwd". heeft er reeds eerder gesproken. (Advertentie) wordt opgeheven. Sancties kunnen doeltreffend werken, aldus de Sowjetunie. vooral wanneer zij worden toegepast door de westelijke mogendhe den die momenteel „uiterst nauwe po litieke, economische en andere betrek kingen met de republiek onderhouden", Groot-Britannië, Frankrijk en de Ver enigde Staten hebben rich reeds tegen de toepassing van algemene sancties uitgesproken omdat deze tactiek naar hun mening nog nimmer tot succes heeft geleid. Nederland behoort tot ae landen, die hebben laten weten, kennis te hebben genomen van het verzoek van de commissie, zonder er verder com mentaar op te geven. Ds. J. Ubels overleden Op 72-jarige leeftijd is overleden ds. J. Ubels, emeritus predikant der gere formeerde kerk van Djakarta. Ds. Ubels begon zijn predikantenloop baan in 1918 te Witmarsum. Na drie jaar vertrok hij naar Varsseveld en in 1925 naar Heemstede. Op 20 maart 1927 vertrok hij naar Djakarta waar hij bij na twintig jaar gewerkt heeft. In 1947 keerde hij voorgoed naai' Nederland te rug en vestigde zich te Bennekom. Ds. Ubels maakte zeer moeilijke jaren door e begi 15 ji door een geldig burgerlijk huwelijk tussen een rooms katholiek formatorisch christen, dat sloten werd overeenkomstig de door de r.k. kerk vastgestelde kerkrechte lijke vorm, gehoond wordt met de ver klaring, dat het niet eens een huwelijk D. Afschaffing van het verbod van reële twijfel aan de leer van de R.K. Kerk ook als die twijfel voortkomt uit het lezen van Gods onfeilbare en door de Heilige Geest geïnspireerde Woord van de bijbel. veroordeling van de verdrukkingen V3n de protestanten in r.k. landen zo als Columbia en Spanje. De brief zegt over dit laatste: Met lame willen wij wijzen op Spanje, waar Wisseling functie vlootaalmoezenier i 29 r t ingang a M. de Sein, in rang gelijk gesteld met kapitein ter zee. op diens verzoek eervol ontslag verleend als hoofdaalmoezenier wegens langdurige dienst. .Als zijn opvolger is benoemd dr. L. A. M. Goossens. thans in rang gelijk ge steld met kapitein luitenant met ingang die 17 juni in rang gelijk Algemene Begraafplaats te Bennekom.gesteld zal worden met kapitein Toen hij enkele jaren geleden een avond in Neurenberg op deze wei de sprak waren er 60.000 mensen aanwezig. De campagne in Neurenberg zal dagen duren. Dan vertrekt Graham ni Stuttgart voor een tweede campagne a 18 tot 23 juni. Wij leven op het ogenblik in de meest kritische periode van de menselijke ge schiedenis. zei dr. Graham tijdens zijn eerste rede. Op geen enkel moment in de wereldgeschiedenis is het zo noodzakelijk geweest dat we tot God terugkeren Ook Duitsland heeft een geestelijk reveil van de kerk nodig en een terugkeer tot het geloof van de vaderen. Zoals altijd onderstreepte Billy Gra ham zijn prediking met vele citaten uit de bijbel. Wat hij in het Engels zei. werd door een uitstekende tolk onmiddellijk in het Duits vertaald, zoals ook in het Nederlands gebeurde toen Graham en kele jaren geleden een bezoek bracht aan ons land en in de stadions van Amster dam en Rotterdam sprak. Aan het slot van de avond gaf Graham zijn uitnodiging. Hij vroeg allen die tot een waarachtig geloof wilden komen en zich tot God wilden bekeren naar voren te komen en zich voor het spreekgestoel te op te stellen. Zielzorgers zouden dan verder proberen hen de weg tot God te wijzen fnjgga B derden mi kwamen i Zoals hU altüd en overal doet. vertelde Graham eerst nog, voor de persoonlijke gesprekken begonnen, hoe zij als christen konden leven. Hij raadde hen aan Iedere dag een gedeelte uit de bijbel te lezen, iedere dag te bidden, In het dagelijks leven te getuigen van Christus cn zon dags de kerk te bezoeken. Het gaat, zei dr. Graham, hem er niet om een massa bijeenkomst te houden met veel vertoon en show en het gaat hem er ook niet om de gevoelens van de mensen op te zwe pen. Zijn taak Is de mensen de weg tot God te wijzen door Jezus Christus en te proberen de mensen weer in aanraking te brengen met de kerk. werkzaamheden. Dp. A, H. Weller, die reeds per 1 september 1962 be- noemcj was tot.gewopn.hoogleraar in de physische chemie, speciaal voor het onderwijs in de molecu laire en spectrografie en de foto chemie, aanvaardde nu volledig zijn ambt. De nieuwe lector, dr. C. van der Meer, die aan de faculteit van geneeskunde benoemd is met een opdracht de algemene diagnos tiek en therapie in het bijzonder die van ziekten der endocrine or ganen, hield een openbare les. Prof. Weller sprak over „Het proton in de physische chemie". De aan het begin gestelde vraag naar het doel van eer inaugurele oratie wordt in zekere zir trapsgewijze op drie terreinen beant woord. In het eerste antwoord, gegeven van uit het gezichtspunt van de gespe cialiseerde natuuronderzoekers, worder de resultaten en problemen van het pro ton in de physische chemie uitvoerig be handeld. Hierbij komt de noodzakelijk heid. maar ook het gevaar van het spe cialisme in de wetenschap naar voren Het tweede antwoord, gegeven van ui' het gezichtspunt der Universitas Lite- rarum geeft aan, op welke manier het gevaar van het specialisme kan worden benaderd. Tot een echte overwinning op het specialisme en haar diepere oorzaken van individualisme en onvolmaaktheid kan het echter slechts komen, wanneer de enige werkelijk draagkrachtige brug van mens tot mens geslagen wordt: de brug van de ziende en vergevende chris telijke, liefde. Dr. Van der Meer. die Rotterdammer is van geboorte is nu internist te Amster dam en sinds januari 1958 tevens waar nemend hoofd van de afdeling inwendige geneeskunde aan de Vrije Universiteit. Hij sprak over „Hormonen in gezondheid en ziekte". het bioed worden afgegeven om werking elders in het lichaam uit te oefe nen. Zij regelen talrijke functies van he' lichaam en beïnvloeden de persoonlijk- koppelingsmechanisme. dat tussen hypo- physe en bijnierschors bestaat, gedemon streerd. De nauwe samenhang tussen het endocrine en het zenuwstelsel, die teza- óe integratieve functies van het organisme uitoefenen, is in de hypotha lamus duidelijk waarneembaar. Zenuw cellen scheiden daar stoffen af. de zgn. neurosecreten, die de functies van de hypophyse reguleren. het on de rzovl; der hormonen is geboekt, besproken. Ten slottte wordt op het belang gewezen voor iedere beoefenaar van een medisch vak- ;ebied om omtrent de hormonale wer kingen te zijn ingelicht. Aan het meer bijzondere endocrinologische onderzoek dient echter steeds een grondige alge mene diagnostiek vooraf te gaan. Deze diagnostiek is voor elke klinicus een ba sisvak. Aan de grens tussen het Westberlijn- stadsdeel Rudow (in de Amerikaanse sector) en het Oostberlijnse vliegveld Schoenefeld begonnen 120 Oostduitse arbeiders en militairen gisteren met het opruimen van de wegversperringen. Naar de Westberlijnse politie mee deelde verwijderden zij de tankvallen de naar Schoenefeld leidende weg dichtten zij de loopgraven aan beide zijden van deze weg. Uit de voorberei dingen voor het aanbrengen van slagbo men werd geconcludeerd, dat op deze plaats een doorlaatpost zal komen. Rei zigers naar Schoenefeld moeten nu nog grote omweg door de stad maken. D0 op te wjjzi _.enals de paviljoens de pleeggezi in op het terrein het karakter hebbl in een zeer tijdelijke oplossing. Ook oprichting van de kinderboerde werd gememoreerd. Het jaarverslag la niet onvermeld het feit dat de diaconr- Enschede en 's Gravenhage en x sterdam direct en indirect zorgden a het verkrijgen van de dieren. Belangstelling Het kan niet genoeg beklemtoond v den, aldus het verslag, dat juist deze dl conale belangstelling voor ons werk a misbaar is. Belangstelling, niet alle voor het reilen en zeilen van de I dolphstichting als geheel, maar ook i Beroepingswerk GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAN Aangenomen naar Alblasserdam: an Beek, kand. te Ederveen. Hij bedan voor Rotterdam-W, Rotterdam-C, 0| heusden, Dordrecht, Nieuwerkerk IJssel en Rotterdam-Z. Ik ben zeker de I; vergeten vader Ja - zegt de moeder - het Is ook eigen» lijk een schande. Vol zelfverwijt gaat de moeder nog dezelfde dag naar een goed» zaaj< met echte wollen dekens rö het humeur van de vader beter dan a tevoren, want er gaat niets boven een Van Wijk deken van 100% zuiver scheerwol remt LEIDEN De vakkundige verkoper zal ook dit bevesti gen: de zachte van Wijk wol Is warm In de winter en heerlijk luchtig In de zomer. De royale van Wijk dekens van echte 100 zuiver scheerwol (dat is dus verse wolf) met al hun onvergelijkbare eigenschappen zijn uniek in de dekenwereld en in verhouding hoe gek dat ook klinkt) toch laag In prijs. Het van W,jk merk biedt u zekerheid voor de echtheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2