Nieuwe Leidse Courant Macmillan: heengaan of vier ministers ontslaan Commentaar Munitiemagazijn vloog in de lucht r Britse premier voor moeilijke keus Tijd nu rijp voor een grote schoonmaak? Eisenhower en Kennedy over rassenprobleem Ambtenaren op loonlijst bouwmaatschappij en hamolweer vandaag'- t?onderdap 13 juni 1963, 44ste jaargang Ruimtevaart Eenmansvluchten uit de tijd CHRISTELIJk-NATIONAAL DAGBLAD Zie pagina 5 Abonnementsprijzen 'p.w. 0,65, p.m. 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendienst bezorging 18—19 uqr MACMILLAN kiezen of delen... "jl/fACMILLAI\ zou op hel punt staan, vier ministers uit zijn kabinet -L'-t te verwijderen, die geëist hebben dat hij als premier van Engeland zal aftreden, voordat maandag in het Lagerhuis het debat over de affaire Profumo begint. Enoch Powell, de 50-jarige minister van volks gezondheid en een ,van de briljantste mannen in Macmillans kabinet, is de aanvoerder van de dissidenten. De drie anderen zijn Henry Brooke (Binnenlandse zaken), Sir Edward Boyle (Onderwijs) en Sir Keith Joseph (Huisvesting). De naaste medewerkers van Macmillan zeggen, dat er geen sprake is van een gevaarlijke revolte. Zij hebben nadrukkelijk verklaard, dat de gisteren gehouden stormachtige zitting van het kabinet algemene zij het niet unanieme steun heeft opgeleverd voor de wijze, waarop Macmillan de zaak heeft behandeld. Een minister die de zitting heeft bijgewoond, zei dat Brooke noch Joseph iets hebben gezegd waaruit opgemaakt kon wor den dat hun het heengaan van Macmillan voor ogen stond. Op verzoek van president Kennedy heeft de voormalige president Dwight Eisenhower gisteren een bezoek aan het Witte Huis gebracht. Er werd in tegenwoordigheid van vice-president Lyndon B. Johnson gesproken over problemen rondom de burgerrechten en andere kwes ties. Het onderhoud duurde een uur en tien minuten. Tevoren had Kennedy een verklaring laten uitgeven over de moord op de negerleider Medgar Evers, waarvan we gisteren reeds melding hebben gemaakt. „De president staat ontzet over de barbaarsheid van deze daad", aldus de verklaring, die vervolgt: „De president heeft van het ministerie van justitie de verzekering gekregen, dat het gehele op- iporingsorgaan van dit ministerie volledig ter beschikking van de politie van Jackson is gesteld, in een poging, de moordenaar te ontmas- in lYieuws één oogopslag De Britse premier Mac millan zou op het punt staan, vier ministers uit zijn kabinet te verwijde ren, die geëist hebben dat hij als premier van Enge land zal aftreden, voordat maandag het Lagerhuis 't debat over de Profumo- affaire begint. Op verzoek van presi dent Kennedy heeft de voormalige president Dwight D. Eisenhower gis teren een bezoek aan het Witte Huis gebracht. Er werd gesproken over pro blemen rondom de burger rechten en andere kwes ties. Het onderhoud duur de een uur en tien minu ten. Politiek Den Haag waoht met spanning op het basisprogram van forma teur dr. De Kort. Men her innert zich dat de KVP- fractieleider twee proble men op de voorgrond heeft geplaatst, de oplossing van de woningnood en de re constructie van de land bouw en dat hij daarom de breedst denkbare basis een constructief uitgangs punt heeft genoemd. Omstreeks middernacht is het springsboffenmaga- zijn De Eendekooi van de munitiefabriek bij Muiden in de lucht gevlogen. Tot in Urk werden de mensen opgeschrikt door de dave rende explosie. Er zijn vele ruiten gesneuveld; niemand werd echter ern stig gewond. Over 35 jaar zal de graanproduktie in de we reld verdubbeld moeten zijn en de dierlijke pro- duktie tien keer zo groot moeten worden. Dan pas zal er voor iedereen ge noeg voelsel zijn. Dat heeft dr. S. L. Mansholt gisteren in Wageningen, dat 700 jaar stad is, gezegd. Na de vlucht van ma joor Cooper zullen de Ver enigde Staten geen één- mansvluchten meer om de aarde op het program ne men. Vanaf heden streeft men ernaar twee astronau ten in een baan om de aarde te brengen. Als alles meezit, zal dat in het na jaar van 1964 gebeuren in het kader van het project- Gemini. De nationale vereniging voor de voor uitgang van gekleurden heeft een belo ning van 10.000 dollar uitgeloofd voor degene, die inlichtingen verstrekt aan de hand waarvan de moordenaar van Evers kan worden opgespoord. De politie heeft het geweer gevonden, waarmee Evers werd doodgeschoten. Het wapen lag in struikgewas bij de plaats, waar de moord werd gepleegd. De moordenaar heeft zich blijkbaar schuilgehouden op een braak liggend stuk grond op ongeveer 50 meter afstand van de woning van Evers, waar hij de negerleider heeft opgewacht. (Voor vervolg zie pagina 11) Macmillan zou het kabinet achter zich hebben gekregen, nadat hij had medegedeeld, dat een geheim onder zoek Profumo had gezuiverd van d* verdenking, dat hij militaire geheimen zou hebben prijsgegeven tijdens zijn liefdesaffaire met Christine Keeler, die ook de maitresse was van een Rus sische officier. De minister werd ge ruime tijd gevolgd door agenten zijn eigen geheime dienst De premier is bereid een onderzoek op grote schaal aan te bieden, als de socialistische op positie niet tevreden zou zijn met het onderzoek door de minister van justi tie, Dilhorne, ingestelde onderzoek. Intussen wordt van verschillende kan ten aangedrongen op het aftreden var Macmillan, „zodat een nationale schoon maak ter hand kan worden genomen' Anglicaanse bisschop Stockwood sprak over „stank van corruptie op hoge plaatsen, van kwalijke praktijken en verwerping van het gewone fatsoen de fundamentele waarden". Deze stank worden verergerd door de smerige levensbeschrijvingen in een bepaald deel de weekbladen, die het ongetwij feld met aanzienlijke financiële winst moet hebben van de zedenschandalen. Volgens niet bevestigde berichten 2 Powell op morele gronden de verdediging 'an Macmillan van de rol van het kabinet n het Profumo-schandaal hebben aange- 'allen. Hij zou zich op het standpunt hebben gesteld, dat er voldoende reden geweest om Profumo aan de kant Van Dis vraagt Volkshuisvesting: Het Tweede-Kamerlid ir. C. N. van Dis (SGP) heeft aan de ministers van volkshuisvesting en bouwnijverheid en van financiën schriftelijk gevraagd, of de regering weet dat in kringen van de bouwnijverheid ten aanzien van enige ambtenaren van het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijver heid de opinie bestaat, dat dezen „op de loonlijst" van bepaalde bouw- en beleggingsmaatschappijen voorkomen. Ook vraagt hij, of de minister van volkshuisvesting aan de Tweede Ka mer een lijst wil overleggen met de namen en functies van overheidsfunc tionarissen, die een commissariaat of een adviseursschap vervullen van on dernemingen in de bouwnijverheid, de handel in bouwmaterialen of de belegging in onroerende goederen. Is de regering bereid te erkennen, dat bedragen, die elders steekpennin gen* worden genoemd, in de bouwnij- v erheid en de handel in bouwmateria len door de overheid als „aanmoedi gingspremies". „commissielonen" of courtages" worden omschreven, ook bij de rijkstoetsingsprijs voor gesub sidieerde bouw? De heer Van Dis stelt ook vragen naar aanleiding van een onderzoek van de fiscale politie naar de bronnen van in komsten en vermogen van een ambtenaar van de rijksgebouwendienst. Hij wil we ten tot welk resultaat dit onderzoek heeft geleid, en welke maatregelen zijn genomen. Verder vraagt de heer Van Dis op grond van welke wettelijke bepaling een belastingplichtige verplicht is aan de belastingdienst de bronnen op te geven waaruit zijn inkomsten en vermogen wer den verkregen. Als de ambtenaren van de belastingdienst en van de fiscale po litie tot geheimhouding verplicht zijn, (Advertentie) UNIEK ETENTJE in „het oude Koningshuys" te Sassenheim. HONGAARSE SCHASCHLICK 6 soorten vlees. incl. 1 karaf wijn 6.50 KINDERDINER f 3,25 s Woensdag gesloten. Tel. 8240 en 8267 hoe is het dan mogelijk, dat tijdens het vooronderzoek bekend is gemaakt, dat het hier gaat om een vermogen vai geveer 300.000 gulden? Is het met het oog op de zu verhoudingen toelaatbaar, dat ambte naren van het ministerie van volks huisvesting met personeelsleden bouwondernemingen wedstrijden hou den „nog wel in spelen met kaarten' tegen beloningen, die beschikbaar zijn gesteld door de directies van dit dernemingen. Wil de regering tot her stel van de integriteit dergelijke tacten van twijfelachtige hoedanig heid doen beëindigen? te zetten, voordat hij bekende, gelogen te hebben om zijn verhouding met Christine Keeler te verhullen. Powell is naar Wolverhampton vertrokken om de crisis te bespreken met de conservatieve lei ders in zijn kiesdistrict. Brooke zou kwaad zijn omdat hem als minister van binnenlandse zaken inlich tingen in de zaak-Profumo onthouden werden. De dissidenten hebben de steun van de Times, die schrijft: „Wat de ministers doen of nalaten te doen. moet van vloed zijn op de Conservatieve partij in zijn geheel en de houding van land tegenover haar. Betoogd kan wor. den. dat zij er niet persoonlijk bij be trokken zijn. Zij maakten echter deel uit van een kabinetdat Profumo tot een hoog ambt verhief. Zij kunnen niet voorbijgaan aan het feit, dat zij zijn collega's zijn geweest. Voor alles dienen nu twee dingen te gebeuren. In de eer ste plaats dient het openbare vertrou wen hersteld te worden door duidelijk weerzin uit te spreken over wat i.' beurd. Dan moet met nieuwe kracht een eind worden gemaakt aan het ge klets en de insinuaties, waarbij nu eer. bare mannen genoemd en belasterd worden." Het Engelse persbureau Reuier blijft intussen volhouden, dat de ministers hun vertrouwen in Macmillan hebben uitge sproken en dat er geen regeringscrisis ir het verschiet ligt. Dit laatste zou aldus Reuter wel het geval zijn geweest, neer een of meer ministers te kennen ge geven zouden hebben, het niet met het beleid van de premier eens te zijn. Let op de vele Duitse toeristen „Sacramentsdag" wordt in geheel Duits land op 13 juni gevierd met een vrije dag. In verband hiermee verwachtte men van vandaag af een grote stroom van voorna melijk Duitsp toeristen in ons land, die pas zondag naar huis zullen terugrijden. Het Verbond voor Veilig Verkeer ver zoekt de weggebruikers begrip te hebben voor sommige, naar ons begrip wellicht wat wonderlijk aandoende verkeersma- deze Duitsers. Kersen: niet onder gulden per kilo In de Betuwe zijn deze week de eerste kersenverkopingen gehouden en daarbij zijn prijzen besteed die „op het hout" variëren van 35-50 ct per kilogram. Dit zal volgens de kwekers betekenen, dat de vruchten straks niet beneden de gul den per kilo aan de consument zullen worden verkocht. De oogst zal stellig beter worden dan vorig jaar, toen van een misoogst kon worden gesproken, maar zal toch niet boven het middelmatige uitkomen. Een redelijke tot goede oogst verwacht men van de vroegere soorten, o.m. Duit se, en ook van de latere soorten als Eysdener en Varikse Zwarten. De stand van het Meikersengewas bijzonder wisselvallig. De ene boom gaard is goed geladen, de andere matig tot slecht. H.M. de Koningin bezocht giste ren het kinderdorp Neerbosch bij het honderdjarig bestaan van de Van 't Lindenhoutstichtingen „Neerbosch" bij Nijmegen. De Vorstin toonde veel aandacht voor de kinderen die hier met handenarbeid bezig waren. (Ver. slag zie pagina 2). Ook de boederij van de heer Beukeboom onder Muiden liep schade op bij de enorme explosie die plaats vond in het munitiemagazijn in Mui den. Er bleef geen ruit heel en geen pan op het dak. Met een treurig gezicht taxeert de heer Beukeboom de schade Veel glasschadetwee gewonden Met een oorverdovende knal i: afgelopen nacht het springstoffen- magazijn „De Eendekooi" van de munitiefabriek bij Muiden in de lucht gevlogen. Door de geweldige ontploffing sneuvelden ruiten in ver re omtrek. De vuurgloed en de knal werden gezien en gehoord in Am sterdam, Hilversum, Marken en zelfs Urk. Een vrouw en een kind, die de buurt van het magazijn wonen, zijn door glasscherven licht gewond. is waarschijnlijk dat zij de enige slachtoffers zijn. Spoedig na de explosie werden po litie en brandweer overstelpt met tele foontjes van angstige mensen, die wil den weten wat er aan de hand was. Men kon hen niet direct inlichten. Wel rukten politie en brandweer direct uit de omgeving van de munitiefa briek. Het heeft geruime tijd geduurd voor men precies wist wat er aan de hand was. Voor de zekerheid heeft de burgemeester van Diemen echter de brandweer laten uitrukken en werden Rode Kruisposten ln gereedheid gehouden. Toen de brand weer eindelijk de plaats van dc explosie had bereikt, besloot men het vuur rustig te laten uitbranden. Naar de oorzaak van de ontploffing zou vandaag een nauwge zet onderzoek worden ingesteld. Tot nog toe heeft men geen enkel houvast. Het magazijn ligt tegen de dijk van het IJsselmeer, op ruim een kilometer afstand van de fabriek. De schade blijkt op sommige plaatsen ernstig te zjjn. Vooral enige boerderijen aan de overzijde van de rijksweg I heb ben zeer ernstige schade opgelopen. Zelfs zijn hier en daar grote gaten in de daken geslagen en binnenmuren ontzet. In het zogenaamde „Stopdorp", een dorpje be staande uit oude huisjes, die alle be woond worden door leden van de familie Stop, zijn verscheidene huisjes van binnen zeer ernstig beschadigd. Ook hier zijn geen ernstige persoonlijke ongevallen voorgekomen. In Weesp zijn vele ruiten gesprongen. De vorige ontploffing bij het spring- stoffenbedrijf in Muiden had plaats op 17 januari 1947. Daarbij kwamen zestien per sonen (dertien militairen en drie bur gers) om het leven. Bij het lossen van granaten, die in het bedrijf gedemonteerd zouden worden, deed zich toen een ex plosie voor. Drie militaire trucks en een munitie-opslagplaats gingen de lucht in. Er was toen geen huis in Muiden dat geen schade had geleden. TAEZER DAGEN hebben wij aandacht ge- vraagd voor de morele aspecten in de trieste affaire die het Britse kabinet in zijn bestaan schokt. Te gemakkelijk kunnen deze morele aspec ten schuil gaan achter de politieke. Ook deze laatste zijn trouwens buitengewoon ernstig. Vandaag daarover nog een enkel woord. Reeds stond het kabinet in Engeland zwak. Een situatie, te pijnlijker nu de landsver- kiezingen voor de deur staan. De gehou den verkiezingen voor de gemeenteraden al deden allerminst een gunstige uitslag voor de regering voorspellen. Daartegen over is de oppositie, aanvankelijk ook wei nig aantrekkelijk, bezig aan aanzien te Een succes voor de regering is nog, dat zij straks gaat deelnemen aan het gesprek te Moskou tussen Amerika en Rusland. Het betekent, dat Engeland internatinaal nog meetelt, al is het niet dan een schaduw van de vorige glorie. Kan Macmillan op het internationale front bijdragen tot een ontspanning, dan zal hem dat in dank worden afgenomen. Maar of het hem baten zal bij de verkiezingen? Daarvoor lag deze trieste affaire toch waarlijk al te dichtbij. De vraag rijst, in hoeverre het kabinet er in zal slagen, zelfs de innerlijke eenheid te bewaren. Minister-president Macmillan ondervindt als zodanig zware kritiek. Heeft hij geweten van de ernst der affaire zon der er wezenlijk iets aan te doen, dan Is het niet best Heeft hij het niet geweten, dan is het evenmin, want hij had het be horen te weten. Daarvoor werd de veilig heid zelf van het land tezeer door de affaire bedreigd. Wat doet het kabinet? Zal het ontbindings verschijnselen gaan vertonen? Zullen er zijn, die het team gaan verlaten? Dat ech ter zou de waarschijnlijke nederlaag wel licht nog vergroten. Het Britse volk bezit sportieve karakter trekken. Het zal waardering kunnen op brengen, zo het kabinet als geheel de over winning of wat waarschijnlijker lijkt de nederlaag tegemoet gaat. Maar de nederlaag zelf lijkt nauwelijks nog afwendbaar. Eerlijk gezegd, wij betreuren het niet, dat moraliteit zich uitstrekt tot in de politiek en dat schending van de moraliteit tot in de politiek gevolgen heeft. Imam meldt: VAR gebruikt gifgas in Jemen Uit diplomatieke bron te Genève is vernomen, dat de (afgezette en verdre ven) Imam van Jemen de regering van Saoedi-Arabië heeft laten weten, dat de Egyptische luchtmacht bij haar acties in Jemen gifgas en andere gevaarlijke stof fen gebruikt. 1?EN depressie in de hogere luchtlagen die zich de laatste dagen met een gematigde snelheid de richting van de Britse eilanden ver plaatste en Engeland intussen bereikte, zal het weer de komende 36 uur ver storen. Aan het aardoppervlak pondeert hiermee slechts een klein la- gedrukgebiedje, waarvan het centrum zich donderdagochtend om 7 uur by Londen bevond. Aan de achterzijde van deze storing komt een kleine regenzone voor met onweer. Verwacht wordt dat de storing ook in ons land plaatselijk onweer zal veroorzaken. Daarna volgt een zwakke rug van hoge luchtdruk, waardoor morgen overdag weer opkla- Q0*i Tendens stationair ringen voorkomen. Er treedt verder enige afkoeling op, bij een zwakke wind van Zee. De Rilt verwacht tot morgenavond Bewolkt met vanavond en vannacht plaatselijk enkele regen, of onweersbui en en hier en daar vorming van mist Morgen overdag opklaringen. Zwakke wind en lagere temperaturen. (Opge maakt te 11.15 uur). Hoogwater Scheveningen 14 juni: 743 v.m.; 20.14 nm. r V Strandvericachting Kleine onweerstoring nadert richting van Engeland. Ook morgen ÊiTitlVi zonnige* perioden met een kleine on- Zd.-Li weerkans. Zwakke wind tussen zuid er West. Overdag 19 tot 22 graden, zeewa ter 15 graden. Kopenh Vooruitzichten: genoemde storing zal Londen.61 knrakter niet bederven. A'dam ïr" Luxembi Parijs Vrijdag 14 juni: laatste kwartier. HET WEER l/V EEROPA lupporten hedenmorgen zeven uur im 22 8 0.1 Stockholm 1. 1 I. bcw indstil 23 10 windstil 22 10 zo 2 23 !4 zw 4 24 15 wnw 3 23 14 windstil 24 12 o 2 23 18 nw 2 24 12 ono 2 24 9 zzw 2 23 11 nnw 2 22 9 windstil 22 windstil 23 14 windstil 24 8 w 3 14 w 4 27 22 windstil 2-1 13 windstil 26 13

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1