Oosthoek over tot in Alphen ging mechanisering Historisch bedrijf gemoderniseerd Verscheidene groenteprijzen gingen omlaag Puzzelrit Rijnland' werd groot succes Voor de tiende maal: Tour van Valkenburg - 19* NIEUWE LEIDSE COURANT 9 WOENSDAG 12 JUNI 1963 TN DE vorige en het begin van deze eeuw telde de Rijnstreek tal van A steen- en dakpannenfabrieken. Van de steenfabrieken is vrijwel niets meer over en van de dakpannenbedrijven hebben ook verscheidene eige naars de ontwikkeling van het economisch stelsel niet bij kunnen houden. Sommigen hielden zich echter staande en'in Alphen aan den Rijn behoort daartoe ook Oosthoek en Zoon N.V. Het bedrijf aan de Emmalaan heeft in de laatste tientallen jaren en dan nog weer in het bijzonder de vlak achter ons liggende, een enorme reorganisatie ondergaan. zovele Nieuwe vestigingen krijgen automa tisch een behoorlijke aandacht, de di rectie van Oosthoek en Zoon's Indusrtrie- Handelmaatschappij N.V. meende, dat ook de bestaande industrieën, als daar- aanleiding bestaat, wel eens in de schijnwerpers van de publiciteit mogen worden geplaatst en het gevolg daarvan een persconferentie, waar de direc teuren, ir. F. H. Kotter en jhr. Z. H. an Asch van Wijck en de technisch bedrijfsleider van de dakpannenfabriek, de heer D. Buis, over de reorganisatie hébben verteld. Eerst het begin van Oosthoek: Op 18 november 1823 kocht Maarten Oosthoek aan „Eene pannenbakkerij" en heeren huizinge, mitsgaders drie percelen wei deland en een perceel bouwland, alles staande en gelegen te Alphen. Het be- van Oosthoek is dus in het a.s. na jaar 140 jaar geleden gesticht. Uit oude stukken staat wel vast. dat op de grond, waar nu de fabrieksgebou- en aan de Emmalaan staan, reeds in i21 een pannenbakkerij stond. Bijna een eeuw lang heeft men daar dakpannen gefabriceerd, als zuiver hand werk. Ongeveer een halve eeuw gele den kwamen de eerste pannenpersen, uiteraard ook nog met handbediening in gebruik. De kleimolens werden vroeger paarden aangedreven, het enige transportmiddel was de kruiwagen met houten wielen en ook waren er de zgn. pettewagens. De kleimachines werden verbeterd en door elektriciteit aangedre- er kwamen lorries op rails en na ombouwing van de drogerijen deden de bouwtransportbanden hun intrede. Dait waren voor die tijd, we denken aan de jaren vóór de laatste wereldoorlog, ri. Vragen over nijpende verkeerssituatie De heer J. C. Duin, lid van de raad voor de Partij van de Arbeid, heeft bur gemeester en wethouders het volgende schrijven gezonden: „Bij de toehandeling van de gemeente begroting 1963 onderschreef u de op merking, dat 't verkeersprobleem in de Boefczelaar.-traat langzamerhand onhoudbaar is geworden. Verder deelde de raad mede. dat uw college zich beraadt over de meest geëigende maat regelen ter zake Aangezien nadien de verkcersituatie in het smalle gedeelte van de Van Boetzelaarstraat nog on overzichtelijker en gevaarlijker is ge worden verzoekt ondergetekende u met inachtneming van het reglement van orde-voor de vergaderingen van de raad derStaande vragen te willen beant woorden. 1. Kan thans op korte termijn invoe ring van éénrichtingsverkeer in de Van Boetzelaarstraat en de Van Lennepstraat, overeenkomstig het advies van de A N.W.B. worden tegemoetgez er, 2. Indien tegen het nemen van deze maatregel bezwaren bestaan, wilt u dan mededelen welke deze be zwaren zijn' 3. Wilt u alsdan tevens mededelen welke op korte termijn realiseerbare oplossing van het verkeersprobleem in de Van Boetzelaarstraat wel in aanmerking komt Crisi sisver S]e Niet alleen het fabricageproces onder ging veranderingen, doch ook de klei winning zelf. Werd vroeger alle klei schop voor schop verwerkt en met klei- vletten aangevoerd om weer met de hand te worden gelost, lader verschenen in de landerijen van de Rijnstreek de graafmachines van de keramische indus trie en nu vindt het transport uitsluitend met kipauto's plaats. Een aardig versje over de kleivletten, dat Oosthoek ook als een begrip gemeente typeerde, herinneren wi nog: 'k Ben naar Oosthoek gegaan Op een kleibok gaan staan En nu is 't met stemp'len gedaan. Dat waren de beruchte crisisjaren De steenkolenvoorraad, zo leest me wel eens, raakt uitgeput. Begrijpelijk wordt die vraag ook wel eens gesteld in verband met de dakpannenfabricage. Dat is een zorg, voor verre nageslachten, vertelde de heer Van Asch van Wijck. In de loop der eeuwen was in de Rijnstreek een bloeiende klei-industrie ontstaan zowel voor stenen als voor dak pannen. Doordat hiervoor natuurlijk die tijden veel klei is verbruikt, heerst nu wel eens de mening, dat de kleivoor- raad voor de nu nog resterende fabrie ken slechts zeer gering is. Zonder spe ciale maatregelen kunnen wij echter nog zeker een 80 jaar vooruit, terwijl er al een vaag plan bestaat om een polder zo nodig een verdiept polderpeil te geven, waardoor zeker nog eens voor minstens 50 jaar klei ter beschikking is. En als men dan weet, dat de produk- tie van Oosthoek alleen reeds staat op ongeveer 6.000,000 dakpannen per jaar en dat men naar de 8 5 8^ miljc streeft, dan zit er nog wel wat klei de Rijnstreek. Snellere droging Die produktieopvoering kwam en komt uiteraard niet vanzelf tot stand. Daar spreekt ook sterk in mee de goodwill het personeel, die men ook bereikt door het werken in een prettige omge ving en met moderne apparatuur. Daar heeft men de laatste dagen ook het een en ander van laten zien aan de vrouwen i verloofden van het personeel. Vroeger was de dakpannenfabri cage seizoenwerk. Het is thans ge deeltelijk een continubedrijf gewor den. Er is een geheel nieuwe afdeling gesticht. Deze nieuwbouw kon zo worden uitgevoerd, dat de lopende produktie niet werd gestoord, daar de produktiehal om en over de be staande gebouwen werd opgericht. Daarna konden deze laatste worden afgebroken en de nieuwe kleiberei- dingsmachines worden gemonteerd. Na een inloopperiode werd de oude apparatuur buiten bedrijf gesteld. Daar de produktie in de buitendrogerijen jaar lijks omstreeks half oktober werd be ëindigd om eerst half april weer te be ginnen konden in die tijd zonder pro- Een overzicht van de droog- kamers, waar de rekken met. pannen op een transportwagen 'van speciaal model worden ge droogd volgens geheel nieuwe methode. nog over. in verband met de mogelijk heid van werken in de winter De aan nemersfirma Gesman en Zoetemeijer, die alle nieuw- en verbouw uitvoerde en ook het eigen personeel is de directie zeer erkentelijk voor dit werk. Hygiënisch Wat de pannenproduktie betreft, men zou bijna kunnen spreken van hy giënische bereiding van dakpannen. De klei wordt machinaal gegraven in Nieu- werbrug. komt per auto naar Alphen: wordt hier op de kleistalen gestort. Van de stalen wordt het weer naar een trans por tgoot gebracht; ze komt op de trans portband terecht, ondergaat allerlei be werkingen en komt, na bijna door de ge hele produktiehal te zijn gegaan, in af gepaste stukken bij de pannenpers. Hier komen er pas voor het eerst men senhanden aan te pas om de klei op het model te leggen. Na verschillende han delingen komen de pannen dan ook weer automatisch terecht op de machine, die de afvoer van verse en de aanvoer van droge pannen verzorgt. Om al deze machinerieën te bedie nen moet men over een behoorlijk vak manschap bezitten en kon men vroeger altijd nog wel „boerendaggelder" of „pannenbakker" worden, de mechanisa tie stelt ook hier haar eisen van be kwaamheid. Daarom is ook het bouwsysteem voor de pannenfabriek gewijzigd. De bedrijfs ruimten, die nog maar enkele tientallen jaren geleden werden gebouwd, zijn on aantrekkelijk; donker met kleine mat- glasramen. De nieuwe produktiehal is licht, ruim. met grote ramen en spreken de kleuren. Men zal uiteraard even aanzien hoe alles nu werkt en of het aan de ver wachtingen voldoet. En dan is het be doeling met de vernieuwing verder te Moge dit oude Alphense bedrijf, onder de bekende naam, met goede herinnerin gen aan de enkele jaren gdeden over leden heer A. Oosthoek, onder de hui dige directie en leiding een voorspoedige verdere ontwikkeling hebben naar het honderdvijftigjarig bestaan in 1973. RIJNSATERWOVDE t 't Nut vergaderde Het departement Rijnsaterwoude van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hield een ledenvergadering in het Nuts- gebouw onder leiding van de heer Bde- ientourg. die slechts een gering aantal leden welkom kon heten. Zodra de heer G. Mokkenstorm een huis heeft, wordt de heer Molenman concierge van het Nutsgebouw. De heer N. Edelenbosch. Herenweg 104. wil de schakers in Rijnsaterwoude weer actief maken. Men kan zich bij hem op geven. Mej. L. Schoo pleitte voor meer ge zelligheid na de Nutsavonden, bijvoor beeld door na afloop gelegenheid tot ZWAMMERDAM Xederlaagtoernooi begonnen De eerste voetbalwedstrijd in het ne- derlaagtoernooi van Zwammerdam is ge speeld. In groep 3 kwam Zwammerdam 3 uit tegen Nieuwkoop 3. Het bezoekende elftal nam op verdiende wijze de 42 overwinning mee naar huis. De Nieuw- kopers toonden zich verreweg de besten van het veld. Tot 22 wisten de Zwam- merdammers de score telkens gelijk te maken, maar daarna kreeg Nieuwkoop een overwicht door meer routine en be tere techniek, wat nog twee doelpunten opleverde. WOVBRVGGE Collecte De opbrengst van de collecte en de Veilingoverzicht Ter Aar Het is de gewoonte, dat de prys van de snijbonen in de week na Pinksteren een scherpe daling doormaakt. Ook dit jaar ging de prtfs omlaag, maar toch niet *o erg als andere Jaren. Waarschijnlijk doordat de aanvoer nog niet zo groot was en dus de handel wat vlugger bleef. En in de loop van de week trok de prijs weer op tot een behoorlijk peil. De aanvoer zal nog groter worden, de kwaliteit is heel goed en het grootste deel van de aanvoer blijft op de binnenlandse markt. De export is nog maar zeer traag. liteit van deze laatsten is heel goed. maar die uit de kassen hebben hun beste dagen gehad. Aardbeien duur Tomaten hebben weer een beste week gehad met hoge prijzen en een goed" oogst ten gevolge van hét zonnige weer De aanvoer is van betekenis en de handel vlot, vooral vóór het buitenland. Komkommers konden niet mee komen, in het begin van de week ging het nog' wel. maar hoe verder men kwam. verder de prijs omlaag ging, zo zelfs, dat van een slechte prijs kan worden sproken. De aanvoer is nu groot er kwekers vèrwachten er wat van. want het produkt heeft een hoge kostprijs. De export is zeer fTauw voor dit produkt het binnenland behoeft zich niet te haas ten bij deze aanvoer. Zelfs het w. weer kon hierin geen verbetering bren gen. Peulen moesten natuurlijk ook mee laag en vooral in het eind van de week was de prijs ver gezakt De aanvoel wordt steeds groter, doordat er ook peu len van de koude grond" komen. De kwa- Zes man naar landelijke finale DE traditionele „bolletje-pijltje-puzzelrit", die de Motor-, auto- ei bromfietsclub „Rijnland" te Alphen aan den Rijn gisteravond heeft ge houden, is weer een groot succes geworden. Het ging er hierbij om wegwijs te worden uit de wegsituaties, zoals die op tekeningen met bolletjes en pijltjes erbij, waren aangegeven. Uiteraard ontbraken ook bij deze puzzel de aantrekkelijke „misleidingen" niet. De enorme pannenpersen met de transportbanden en de gereed staande droogrekken op de ach tergrond. duktieverlies de nog bruikbare machines worden gereviseerd en opnieuw worden opgesteld. Ondertussen werd ook de drogerij ge bouwd, die in de vorm van een kamer- drogerij uitgevoerd werkt volgens de nieuwste inzichten van klimaatregelen en droging. Een aardige bijzonderheid is. dat het hierbij gevolgde principe werd uitgewerkt door het Sassenhc-imse in stallatiebedrijf Schulte en Lestraden ir samenwerking met de heer Buis. be drijfsleider van Oosthoek. Praktijk in de pannenbakkerij ei het drogen van bloembollen gingen hier hand in hand om voor de droging van dakpannen een inrichting tot stand te brengen, die enig is in Europa. De resul taten zijn zeer bevredigend. Vergde voorheen de natuurdroging Z a 3 weken, door middel van deze in- en afvoer van lucht, via luchtkokers en roosters heeft men slechts vier dagen no en men hoopt dit terug te kunnen brengen tot 3 'A. Ketelhuis De trots van directie van Oosthoek Zoon en de bedrijfsleider vormt het fraaie ketelhuis; men moest daar een kleurenfoto van kunnen plaatsen, dan die trots over dit stilleven van kleuren kunnen begrijpen. Het is inder daad een „stilleven" want het rumoer de stoomketels heeft bij de oliestook. Het ketelhuis werd in de afgelopen winter, bij strenge vorst van de grond indertijd af opgebouwd. We schreven Voor de tiende maal wordt deze week de Tour van Valkenburg verreden, de jaarlijkse wielerwedstrijd voor en door het personeel van het Marine Vliegkamp Valkenburg. Ook ditmaal is de belang stelling voor dit sportevenement bijzon der groot. Ruim 150 renners hebben zich gemeld voor de individuele rit, terwijl 25 ploegen deelnemen aan de ploegenrlt. Zoals gebruikelijk wordt er gereden op normale toerrijwielen en voert het par- door de gemeenten Valkenburg, Katwijk, Wassenaar en Noordwijk. Op de eerste dag werd het startschot gelost door de eerste officier van het liegkamp, kapitein-luitenant ter zee J. Leeflang. Er ontspon zich al dadelijk een verbitterde strijd, die zich de gehele etappe van ca. 40 km voortzette. Uitein delijk kwam als winnaar uit de strijd de neman Van Bladel, die na een vin nige strijd met Van Kasteren en Van Berkel de eindstreep passeerde met een van 1 uur 10 minuten en 34 secon den. In het individueel klassement werden de eerste tien plaatsen als volgt bezet: l Bladel 1.10.34; 2. Van Kesteren 1.10.57; Van Berkel 1.11.00; 4. Nonner 1.14.51; 5. Fens 1.15.00; 6. Hazen 1.15.20; 7. Fran sen 1.15 56; 8. Van der Velden 1.15.56; 9. Brinkman 1.16.00; 10. Ras 1.16.03. De uitslag van het algemeen ploegen- klassement luidt wat de eerste tien plaatsen betreft, als volgt: 1 Transva 2.21.57; 2. Jets 860 I 2.30.11; 3. O. Off 2.32.32; 4. Troepers 2.32.47; 5. Lijntrek kers 2.37.43; 6. Quartetto d'Amore 2.37.44; 7. Stella Artois 2.39.09; 8. Terro Boys I 2.40.55; 9. Pokeraars 2.42.08; 10. Brakes off. 2.44.29. Burgerlijke stand GEBOREN: Judicina Johanna, dr van O. M Luinenburg en M. J. Hoeve: Cor nelia Johanna Helena, dr van J. Zand- stra en H. van Gijzen; Martha Carolina Elizabeth, dr van P. Langeler en G. A. van der Meij; Robert Paul, zn- van R. Boon van Osbade en M. C. Groot. JUS itfPIB 1 9 O O 13 maar er reden veel meer introducés de voertuigen mee. De route liep van Alphen a.d. Rijn naar Woübrugge, vervolgens via Rijnsa terwoude naar'Langeraar ën Ter Aar en van daar terug'naar de startplaats. Na afloop werd deze uitgelegd in hotel „Cen traal" waar ook werd gestart door de heer J. Groenendijk, secretaris „Rijnland". De lengte bedroeg 40 km, 1 Naar Utrecht De prijzen werden uitgereikt door voorzitter L. J. v. d. Hoek, die in zijn toespraak o m. vertelde, dat een team van zes man van M.A.C. „Rijnland" za terdag in Utrecht zal deelnemen aar de landelijke finale verkeerscompeti- tie. Deze mensen hebben zich provin ciaal het best geplaatst en hebben puntentelling'een hoger gemiddelde behaald-dan de finalisten van de ove rige provincies. Men heeft- ér'dus wél moed opejn d» Domstad een goed fi guur te slaan. In september tyordt de competitierit 1963 voortgezet. Uitslagen Auto's klasse A: 1 J. Reijheveld echtgenote; Ter Aar, 8 strafpunten; 2 v. d. Hoek met echtgenote, Alphen Rijn, 8 p.;-3i J." Mulckhuijsen met mej. Heemskerk, Bodegraven, 10 p.; 4. R. v. d. Brink met Bi. Zwfters, IJmuiden, 13 p.; 5. M. Storckhorst met echtgenote. Haarlem. 14 p. Auto's klasse B: 1. J. Houweling met A. Sijpesteijn, Ahihen a.d. Rijn. 14 p. C. J. Winriinghoff met mejuffrouw Winninghoff, Alphen ad. Ryn, 20 p.; 3. L. v. d. Hoek met C. Krumpelman. Al- phen a.d. Rijn, 21 p. Motoren: 1. P: J-j Harkus (solo). Hazers- woude, 48 p. Bromfietsen: 1. P. W. Stolwijk (solo), Hazerswoude, 17 p.; 2. G. Vermeij met M. Spek, Nieuwveen, 19 p. De poedelprijs werd gewonnen met 174 strafpunten. WOVBRVGGE Uitstapje brandweer Begunstigd door fraai weer maakten de leden van de vrijwillige brandweer vereniging Altijd Paraat met hun dames dinsdag een gezellig i^itstapje per bus. Ook de leden uit Hoogmade waren var de partij. Na in een restaurant te Breu- kelen koffie gedronken te hebtien, werd een bezoek gebracht aan het Kasteel te Driebergen, In het fraai op een heuvel gelegen restaurant Amerongse Bos werd de lunch genuttigd, 's Middags werd nog een rondgang gemaakt door Ouwehands Dierenpark te Rhenen. Tot slot werd dineerd in ScherpènzeeL In de congreszaal van het Leger des Heils aan de Prinsegracht in Den Haag is gisteravond tijdens een speciale dienst, die onder leiding stond van de directeur van de kweekschool van het Leger te Am stelveen, majoor Verwaal, het huwelijk ingezegend van kapiteine J. Visser en kapitein P. de Heu. Mevrouw De Heu is voor zij offi cier werd in het Leger des Heils lerares geweest aan een Chr. Huis houdschool in Den Haag. Het echt paar De Heu is bevelvoerend in het korps te Alphen aan den Rijn. Op de foto het bruidspaar De Heu ge flankeerd door d.e heer en me vrouw Verwaal Ook andijvie kwam op een laag prijs niveau te liggen, tot zelfs by het mini mum. de kwaliteit is over het algemeen minder goed geworden, de warmte heeft het te snel doen groeien, zodat de kwe kers het niet hebben kunnen bijoogsten. De handel was beslist slap. Postelein maakte het niet beter, maar hiervan was de aanvoer niet zo groot. Van andijvie was er veel aanvoer. Rabarber is weer helemaal uit de put. de prijs ligt weer behoorlijk goed en de aanvoer is stabieL Bloemkool kon zich de weelde van vo rige weken ook niet handhaven, de kwa liteit is er niet beter op geworden en de prijs is gedaald. Toch is de aanvoer niet veel groter geworden. Sla deed het veel beter, de aanvoer is nog heel groot, dé kwaliteit over het al gemeen heel goed en de handel graag. Hier heeft de zon weer een goede uit werking gehad. Bospeen bleef nog behoorlijk op prijs, wel iets lager dan vorige week, maat niet zoveel. De aanvoer is ook nog niet, zo groot. Aardbeien zyn in prijs gestegen, de aanvoer is nog steeds van betekenis. :dc kwaliteit maar matig, maar de handel vlot Vissen voor bejaarden Hengelsportvereniging De Brasem heeft weer de jaarlijkse viswedstrijd ge houden ten bate van de reis van de ou den van dagen. Er waren 94 deelnemers, die samen vier vissen wisten te vangen Nog nooit had men zo weinig beet De opbrengst was echter heel goed, want aan inschrijfgeld en verkoop van over gebleven prijzen kan rond f 270,- worden afgedragen aan de kas voor de bejaar den. De uitslag was: 1. D. Kruyt Lei den. 2. C. Raaphorst Alphen, 3. C. van Went Leiden, 4. H. van Gils. Alphen. ALPHEN AAN DEN RIJN Jaarvergadering middenstand De leden van de Alphense Midden standsvereniging kwamen onder leiding van voorzitter P. Houweling in hotel Centraal in jaarvergadering bijeen. De heer Houweling herdacht in zijn openingswoord het overlijden van de beide leden K. v. d. Leede en M. Broek man, waarop staande een minuut stilte m acht werd genomen. Het financieel verslag werd uitge bracht door penningmeester J. Hop, die een klein batig saldo kon overboeken. Het jaarverslag van seoretaris G. J. v^n der Kolk getuigde van de activiteiten van de verfeniging in het afgelopen jaar. Namens de kascontrolecommissie -braeht .de heefJ. J. Jansen verslag Tlttf De nieuwe commissie werd gevornjd door de heren J. de Vos en B. v. d. Hoek. De begroting 1963 werd vervolgens goedgekeurd. De aftredende bestuursleden M. van Nuijen, M, Ketel en P. Koren werden bij enkele kandidaatstelling herkozen. In het najaar zal de vereniging weer cursussen voor het Middenstandsdiploma en een verkoopcursus houden. Dit zul len avondcursussen worden. Na een gezellige rondvraag vertoonde de heer Kelderman een film die hij bij zijn bezoek aan Israël heeft opgenomen Kleuter verongelukt Op wel zeer tragische wQze is gister avond het 3-jarig jongetje Jacobus Wil lem van der Vliet door een zware vracht auto, die door zün vader, de heer J. W. van der Vliet werd bestuurd, overreden en zo zwaar gewond dat hij spoedig in de ouderlijke woning overleed. De heer Van der Vliet, die chauffeur is bij de veevoederhandel Amersfoort, rijdt met zijn auto steeds door de Van Galenstraat tot even op de speeltuin, om dan achteruit te rijden door de Korte- naerstraat en de auto te stallen op een pleintje, enkele meters van zijn woning. Zo was ook gisteravond de gang van za ken. Bij het achteruit rijden, is het jon getje met zijn autoped blijkbaar plotse ling achter de auto gekomen en gegrepen. De zware, dubbele linkerachterwielen van de, gedeeltelijk geladen auto, zijn over hem heengegaan met het genoemde gevolg. Het was de enige jongen uit het drie kinderen tellende gezin. Minister Toxopeus: ZWAMMERDAM MOET WEG! De gemeentelijke indeling van het ge bied van een aantal gemeenten in ooste-, lijk Zuid-Holland is niet bevredigend. Het is in het belang van die streek, dat die indeling wordt herzien. Aldus de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, in de Memo- rie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de voorgenomen grenswijzigingen in oostelijk Zuid-Holland. „De bestaande gemeentelijke indeling staat aan een ge zonde ontwikkeling van de streek in de weg", aldus de bewindsman. De opheffing van de gemeente Zwam merdam, aldus de Memorie van Ant woord, wordt natuurlijk niet uitsluitend wegens de excentrische ligging van het centrum voorgesteld. Evenmin is het waar, dat de opheffing van Zwammerdam moet dienen als sluitstuk van het totale complex van herindeling. „De gedachte, dat men bij de voorbereiding van de thans ter beoordeling staande voorstellen zolang en zodanig met de grenzen der twintig gemeenten had gemanipuleerd, dat het sluitstuk slechts kon worden ge vonden in de opheffing van Zwammer dam, is bepaald onjuist". In de Memorie wordt voorts o.tn. ge steld, dat het motief voor de opheffing van de gemeente Zwammerdam de om standigheid is, dat deze gemeente „een zwakke stee" is in de streek, terwijl haar bebouwde zowel als haar onbebouwde ge bied organisch en structureel een feite lijke eenheid met overeenkomstige ge bieden van aangrenzende gemeenten vormt. Voor vorming van een nieuwe ge meente Zwammerdam bestaan geen reële mogelijkheden, aldus de minister Hij a.cht verwerping van het onderhavige stel met name voor Gouda hoogst

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9