Op Bali worden bakens verzet Toerisme en communisme Geen verzet Indonesië tegen vorming Maleisië /ft een. doftfce h# Karamanlis treedt af na conflict met koning Paul „Wat in de VAR gebeurt is niet zo vreedzaam" B r\ü Auto in meer: zes doden Zee- of landwind WOENSDAG 12 JUNI 1163 Het eiland van de duizend tempels HEN PASAR, mei. Bali, ge roemd door vele schrijvers, bezongen door ontelbare dichters, op het doek vereeuwigd door hele |;eneraties schilders, heeft in de oop der decennia verschillende pamen gekregen. „Het eiland van de Duizend Tempels", „Het Hof van Eden", „Het Juweel van de Tropen", „De Morgen van de Wereld" (Nehroe in 1954) fcijn alle aanduidingen van de ichoonheid van dit stukje Indo nesië, dat door steeds meer bui tenlandse toeristen wordt bezocht. De Indonesiërs noemen Bali Poelau Dewata, dat min of meer Eiland van het Licht" betekent. Vele tempels Het aantal tempels op Bali, dat het :entrum is van het Indonesische Hindoe- sme. of wel de Hindoe-godsdienst, aan- [epast aan de zeden en gebruiken van (Van onze speciale versliaggever Link van Bruggen) En dan het godsdienstig ritueel, dat bij de crematie z'n meest spectaculaire vormen krijgt, en dat geheel op het ver drijven van de demonen is toegespitst. Het laatste kan ook van de beroemde Balinese dansen worden gezegd: de Sanghyan, een trance-dans, de kris- dans. de tijgerdans, de apendans. Gra cieuze lijnen, magnifieke costuums Hotels Geen wonder dat president Soekarno, die erop pocht van Balinese afstamming te zijn, het eerste eiland ten Oosten van Java hét toeristencentrum van Indone sië wil maken. Voor een deel is hem dit al gelukt. Er staat in Den Pasar al een tiental goede hotels, terwijl dui zenden Amerikanen, die een vakantie door Zuid-Oost Azië maken slechts de Pacific scheidt de Westkust de Verenigde Staten van Japan Bali in him programma opnemen. Het andere deel moet nog komen Bali kan namelijk vele malen het aan tal toeristen opnemen, waardoor het thans wordt bezocht. Zolang de Ketjak of Apendans, waaraan honderdvijftig mensen binnen de beslotenheid van een peri meewerken, nog maar door vijftig betalende buitenlanders wordt bezocht ik heb het onvergetelijke genoegen gesmaakt hier een avond onder te be horen moet de dollarstroom, waar- het gaat, beslist nog beginnen. Tempels, tempels, overal tempels. land, is verbazingwekkend te Elk huis heeft z'n kruis, zegt Nederland wel eens, maar op Bali ..._n zonder meer kunnen stellen at elk huis z'n tempel heeft. Tempels alle mogelijke soorten, de één nog ooier bewerkt en rijker versierd dan ander, zijn overal op het eiland reid. De geringste families hebben hrijn, de rijkste families beschikken r ware bouwwerken, met torens, pa- oens, binnenplaatsen en al. Sommige ipels worden beschouwd als kunst- „ken van de eerste orde, wa aarde zó hoog ligt dat geen wereld in staat is ook n lar aan te kopen. Overal Te .pels, tempels tempels overal, en vindt ze in hout en in steen, ir n altijd weer even artistieke en origi- le vormgeving. Ze staan op de rijst- lden. op de begraafplaatsen, op de narkten, onder wuivende klapperbo men op de witte stranden, in spelon- een. op verlaten heuveltoppen, Bonn maakt noch in Israël noch in VAR abc-wapens Een Westduitse regeringswoordvoer- er heeft naar aanleiding van een ar- kel in de Amerikaanse pers gezegd, at de Westduitse bondsregering ich zal houden aan de overeen- omst van Brussel, waarbij het aan est-Duitsland verboden is abc-wa- ïns (atoom-, bacteriologische en emische wapens) te vervaardigen, ij zal dit ook niet in andere landen doen. De „New York Times" had zich met Ibetrekking tot de activiteit van Bonn in het Nabije Oosten afgevraagd of 'West-Duitsland in Israël (het bezoek van Strauss) en Egypte (Duitse raket deskundigen) niet in geheim bezig is de nodige ervaring op te doen voor het ver vaardigen van atoomwapens en raket ten. „Dergelijke verdachtmakingen wor den steeds weer geuit en zijn steeds onjuist gebleken", aldus de woordvoer der. Egypte is er niet in geslaagd zich in een belangrijke hoeveelheid kobalt-60 en strontium-90 te verschaffen. Dit is van bevoegde Israëlische zijde meegedeeld. Deze verklaring betekent een gerust stelling voor de Israëlische bevolking. Men had zich enigszins ongerust ge maakt over de uitlating van de Oos tenrijker Joklik op het proces in Bazel dat Egypte, volgens een Duitse geleer de in dat land, streeft naar het be machtigen van voldoende radio-actief materiaal voor vernietiging van Israël, De researchcommissie van de Ame rikaanse tabaksindustrie is een voor standster van de pedagogische campagne ten aanzien van het sigarettenroken, die jongstleden zaterdag voorgesteld is door het hoofdbestuur van de Amerikaanse vereniging van hartspecialisten. Maar dan moet men alle feiten pro en contra verschaffen. Industrie i of ander Het opkomende toerisme heeft Bali ;n geweldige industrie gegeven. Het is de industrie van de souvenirs, die bij een kunstzinnig volk als de Balinezen bepaald in goede handen is. Garoeda's, demonen, folkloristische figuren en die ren, gesneden uit de prachtigste hout soorten. Krissen, armbanden, ringen en broches van het fijnste ciseleerwerk. Zilver, goud, buffelhoorn en stenen in veelheid van toepassingen. Wajang poppen van oude, Chinese munten; manden, tassen en koffers van perfekt raffia-vlechtwerk. Het is allemaal mooi, maar voor een Nederlander toch ook weer een beetje gewoon. Hoeveel huizen in het goede derland pronken niet met Balinees kunstwerkje? Interessanter is dan ook de ontwik keling in de vormgeving van de Bali nese kunst. Hoewel in het plaatsje Oepoet de Tjokorda Agoeng nog altijd de richtlijnen voor de hele Balinese volkskunst aangeeft, zijn modernere geesten al doende een eigen weg te vin den. Men ziet er nog niet veel van als men 't ziet, dan moet men toch de eerste plaats bij de schilders te recht maar het is, hoe dan ook, een verheugend verschijnsel. Hinderlijk Ditzelfde verleggen van de tijden treft men op vele andere gebieden aan. Veel mannen, die vroeger uitsluitend het hanengevecht als dagelijkse arbeid beoefenden op Bali is het de vrouw, die 't meeste werk verzet treft men thans, leurend met souvenirs, in de straten van Den Pasar en op het strand van Sanoer aan. Op zichzelf misschien een vooruitgang deze wil om wat te verdienen het hanengevecht, dat een in verschillende Indonesische kringen fel bekriticeerd gokspel is, stort ten slot te hele families in diepe schulden bepaald hinderlijk is de omstandigheid dat de buitenlander overal, waar hij gaat of staat, door legertjes handelaars wordt lastig gevallen. Zelfs op het ter ras van het Bali Hotel kan men niet langer rustig zitten. Als men er even een biertje gebruikt, voelt men zich bin nen enkele minuten de eigenaar een toko.... Ook op maatschappelijk en politiek gebied voltrekken zich de nodige ver anderingen. Aan de vroeger zo strikt gehandhaafde kasten van boven naar onderen: Brahmanen. Satea's, Weisja's en Soedra's wordt niet langer de hand gehouden. Het huwelijk tussen een Brahmaan en een Soedra behoort niet meer tot de uitzonderingen, terwijl de poeri's (exclusieve tempels van de rijksten) langzaam maar zeker worden gemoderniseerd en gedemocratiseerd. De moeilijk bestuurbare osse wagen. Vrouwen Het naakte bovenlijf van de vrouw is eveneens aan het verdwijnen. Alleen oudere vrouwen en vrouwen uit de des sa's in het binnenland houden de op dit gebied gegolden hebbende zede nog in ere. In de steden en de grotere plaat sen zijn de vrouwen in sarong en kebaja gekleed, waarbij opvalt dat de jongste garde vaak op z'n Europees door het leven gaat. De PKI, de communistische partij van Indonesië, heeft inmiddels een ster ke greep op Bali gekregen. Gezegd wordt dat liefst zeventig procent van de bevolking ermee sympathiseert, uiter aard in de eerste plaats de minst ver mogenden. Het is de PKI en tot op zekere hoogte ook de PNI (nationalis me, dat OP socialistische basis is ge- ent), die gezorgd hebben dat de rad- jahs hun zwanenzang zijn gaan zingen. De welvaart op Bali is niet langer het privilege van de „happy few", maar is, in een nog elementair stadium, be zig het bezit van de hele bevolking te worden. In het eeuwenoude stramien van „Het Juweel van de Tropen" komt langzaam maar zeker een andere teke ning. Toerisme zowel als communis me zijn er de belangrijkste CONTESSAMATIC E f298.- De Gaulle bevordert generaal Massu Parachutistengeneraal Jacques Mas su, die destijds van zijn functie onthe ven werd omdat hij het niet eens was met het Algerijnse beleid van presi dent De Gaulle, is gisteren bevorderd tot luitenant-generaal. Massu, toen brigade-generaal, was een van de centrale figuren in de op stand van 13 mei 1958, welke De Gaulle aan de macht bracht. Op 11 juli 1958 werd hij tot generaal-majoor bevor derd. Op 22 januari 1960 werd hij ver vangen nadat hij zich in een vraagge sprek kritisch had uitgelaten over pre sident De Gaulle. Malakka deed ook concessie De ministers van buitenlandse zaken van Indonesië, de Philip- pijnen en Malakka hebben in een gisteren te Manilla uitgegeven bekendmaking medegedeeld dat zij algehele overeenstemming hebben bereikt over de vraag stukken, die voortvloeien uit de voorgestelde statenbond Maleisië. In de bekendmaking wordt ook ge zegd dat de ministers de bijeenkomst hebben voorbereid, die hun staatshoof den voor eind juli a.s. te Manilla zul len houden. Het na vier dagen van besprekingen uitgegeven communiqué was onderte kend door de Malakkaanse vice-premier Abdoel Razak, de Philippijnse vice-pre mier Pelaez en de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken dr. Soeban- drio. Er wordt in gezegd dat de drie staatslieden het er over eens zijn ge worden dat de vestiging van een staten bond „een der middelen is een zo nauw mogelijke samenwerking tussen hun landen tot stand te brengen". De ministers hebben ook besloten hun staatshoofden aan te bevelen organen in het leven te roepen, waardoor de drie regeringen in staat zullen zijn el kander op elk plan, regelmatig te raadplegen over zaken van gemeen schappelijk belang, zoals staatsveilig heid, stabiliteit en economische, maat schappelijke en culturele ontwikkeling. Van conferentiezijde wordt nog ver nomen dat Indonesië en de Phiiippij- nen hun verzet tegen de vorming Ford Motor Co. heeft in 1962 voor de eerste maal in haar geschiedenis een miljoen motorvoertuigen op de buiten landse markten verkocht. Het totaal van 1.016.103 eenheden bestond uit 819.819 personenautomobielen en 196.284 vracht- De Britse politie heeft dinsdagavond op het Londense vliegveld twee toestel len van de Spaanse luchtvaartmaatschap pij „Iberia" grondig doorzocht. De Spaan se ambassade had een anoniem telefoon tje ontvangen met de mededeling dat er een tijdbom was gelegd in een vliegtuig, dat naar Madrid zou vertrekken. Men heeft echter niets gevonden. I Tot de bewakers van het staatsgevangenen- kamp in Wheeling (West-Virginia) behoor de ook een geweldige bloedhond die zich met succes bezighield met het opsporen van vluch telingen. Er zijn nu echter twee gevangenen ontsnapt zonder dat men het dier verwijten kan maken. Het is namelijk meegenomen door de vluchtelingen die op last van de directie de hond voor zijn werk hadden opgeleid. I Op de Westduitse we gen wordt per jaar voor bijna vier miljoen mark schade aan de wildstand toegebracht. Alleen al 200.000 hazen worden jaarlijks het slachtoffer van het verkeer. Alle pogingen om deze ver liezen tegen te gaan, o.m. door middel van reflectoren, zijn totnu- toe op niets uitgelopen. I Volgens Tass hebben Russische geleerden on langs radarcontact ge maakt met de planeet Mars. De radargolven hadden elf minuten voor het afleggen van de af stand (100 miljoen kilo meter) heen en terug nodig. Men heeft vastge steld dat zich op Mars een groot aantal vlakke gedeelten bevindt van verscheidene kilometers omvang. I Ondanks het vrij war me weer is gisteren in de Sixtijnse kapel in Ro me de kachel geplaatst. Zoals bekend zullen hier in volgende week de stembriefjes van de kar dinalen worden ver brand. Een chemische stof zal worden toege voegd om een witte rook (als een nieuwe paus is gekozen) dan wel om een grijze rook (als de stemming geen resultaat heeft opgeleverd) te pro duceren. Onhandigheid kan fa tale gevolgen hebben. Zo ook in de Parijse metro, waar een meisje zo met haar paraplu zwaaide dat het apparaat kort sluiting maakte tussen twee stroomrails. Een steekvlam sloeg omhoog vlak voor een binnen komende trein. De pas sagiers van die trein, in de mening verkerend dat er brand was uitge broken, drongen in gro ten getale naar de uit gang. Twaalf personen moesten naar het zie kenhuis worden ge bracht. Het meisje ver dween in de menigte, zonder paraplu. een statenbond Maleisië, die Malakka, Singapore, Brits-Noord-Borneo, Serawak en Broenei zal omvatten, hebben laten In ruil daarvoor heeft Malakka met het volgende ingestemd: Het zal de bewoners van Singa pore, Broenei, Serawak en Noord- Borneo in staat stellen in een volks stemming hun mening te uiten met betrekking tot de voorgenomen stich ting van Maleisië. Malakka zal „positieve stappen" doen ter regeling van de Philippijn se aanspraken op Noord-Borneo, zelfs na de totstandkoming van de Malei sische statenbond. Staatsbezoek aan Londen is inzet Griekenland is onverwacht in een regeringscrisis terecht gekomen. Premier Karamanlis heeft koning Paul het ontslag van zijn regering aangeboden omdat hij zich niet kan verenigen met het voorgenomen bezoek van de koning en koningin Frederika aan Engeland. Karamanlis is van mening dat dit bezoek moet wor den afgelast of tenminste uitge steld. De koning wil hier niet van weten. Hij heeft van koningin Elisabeth een brief gehad waarin ondubbelzinnig te kennen wordt gegeven dat de Griekse konink lijke familie in Londen niet meer lastig gevallen zal worden. Het paradoxale van de toestand is dat Karamanlis die de koninklijke fa milie steeds in bescherming heeft ge nomen tegen kritiek van de oppositie nu door een conflict met koning Paul gedwongen wordt ontslag te nemen, iets dat de oppositie steeds had hopen te bereiken door de koninklijke familie aan te vallen. Karamanlis heeft koning Paul onmid dellijke verkiezingen voor een nieuw parlement voorgesteld. Allereerst schijnt de koning overwogen te hebben een coalitiekabinet te laten formeren. Nu echter zou hij het advies van Karaman lis willen opvolgen. De koning zegt de mening van de nieuwe regering in de ze zaak te zullen afwachten. Het bezoek aan Engeland zou in juli al moeten plaatsvinden. Gevangenen Zoals bekend is koningin Frederika tijdens haar bezoek aan Londen waar zij het huwelijk van prinses Alexandra bijwoonde, lastig gevallen door betogers, Verrassing in Bazel: lichte eisen De eisen tegen de twee Israëli sche agenten die in Bazel terecht staan op beschuldiging dwang te hebben gebruikt om Duitse ge leerden uit de VAR te" halen, zijn gevallen. De eisen zelf zijn niet zo spectaculair. Meer opzien baarde de opmerking van de openbare aanklager Wieland, dat er voor Josef Ben Gal buitengewoon „ver zachtende omstandigheden" in aanmerking kwamen. Deze immers had gehandeld uit „ge rechtvaardigde bezorgdheid" voor zijn land. toen hij een Duitse geleerde door middel van zijn dochter bedreigde. „Egypte", aldus Wieland. „heeft vol doende aangetoond, dat hetgeen daar ge beurt niet een geheel vreedzaam karak ter draagt". Hij eiste dat beiden voor vijftien jaar de toegang tot" Zwitserland zou worden ontzegd. Tegen Ben Gal eiste hij drie maanden voorwaardelijke gevangenis straf en tegen Joklik, die volgens Wie land uit winstbejag had gehandeld, maar geen actieve rol had gespeeld in het onderhoud met Heidi Goercke, 100 dagen en een boete van 1.000 Zwitser se francs. De gematigde toon van het requisitoir i de lichte eisen waren een verrassing )or de toeschouwers. De maximum straf voor illegaal werk voor een bui tenlandse staat is 20 jaar. Tijdens het proces heeft geen van de getuigen a charge voldoende kunnen aantonen dat Ben Gal en Joklik Heidi hadden ge dreigd haar vader te zullen doden. Wel werd duidelijk, dat hier sprake is ge weest van dreiging en dwang. (Advertentie) en niet verbrand PIGMADERM Tube 2.95 - Flacon 7.50 en 295 die vrijlating van politieke gevangenen in Griekenland eisten. Karamanlis ia hierover in het parlement aangevallen, maar hij betoogde dat al de gevange nen in Griekenland wegens vergrijpen waren opgesloten. Karamanlis is premier geweest sinds oktober 1955. De door hem gestichte Nationale Radicale Unie behaalde de overwinning bij de verkiezingen in 1956 en mei 1958. In het parlement van 300 zetels heeft zijn partij thans 180 zetels. Toch gaan In een proclamatie aan het Griekse volk zegt koning Paul met „groot leed wezen" het ontslag van Karamanlis en zijn regering te aanvaarden. Hij houdt echter vast aan het voorgenomen be zoek aan Engeland, mede in het be lang van het land en de alliantiepoli- tiek van de NAVO. De meeste bladen ln Griekenland xljn met Karamanlis van mening, dat uit stel van het bezoek de enige mogelijk heid is om de goede betrekkingen tus sen Griekenland en Engeland te behou den. In Rusland de vrouw lucht in? Onder journalisten in Mos kou deed gisteravond het ge rucht de ronde dat er binnen kort een Russische astronaute in een baan om de aarde zal worden gebracht. Er was nog geen officiële be vestiging te verkrijgen, maar communistische correspon denten schijnen te weten dat er iets op til is. Verscheidenen hebben geschreven dat de vrouw in de rnimte zal worden geschoten als een grootse de monstratie, die aan het inter nationale vrouwencongres in Moskou vooraf zal gaan. Het congres begint op 24 juni. VN-waarnemers naar Jemen De Veiligheidsraads der Verenigde na ties heeft met 10 tegen 0 stemmen se cretaris-generaal Oe Thant gemachtigd V.N.-waarnemers naar Jemen te zen den. De Sowjetunie onthield zich van stemming. De Veiligheidsraad aanvaardde een re solutie die door Marokko en Ghana werd ingediend en waarin voldoening werd uitgesproken over het feit dat de V.A.R. en Saoedi-Arabië ermee instem den om hun troepen uit Jemen terug te trekken. Deze twee landen zullen ook voor twee maanden de kosten dragen van de 200 leden tellende waarnemersgroep in Jemen. Oe Thant zal generaal Von Horn op dracht geven om onmiddellijk met zijn eerste groep van ongeveer 12 functio- ir Jemen te gaan. Portier bleef dicht Vier vrouwen en twee mannen zijn gisteren verdronken, toen hun auto van de weg vloog en terecht kwam in een 8 meter diep meer. Het ge beurde op 15 km ten noorden van Ro- Een Spaanse priester, die het ongeluk zag gebeuren, dook in het water. Hij slaagde er niet in de portieren te ope nen, maar hij bond een touw aan een van de achterwielen, terwijl de auto langzaam naar de bodem zonk. Het andere einde van het touw werd aan een tractor van een boer in de buurt bevestigd. Toen de auto naar een ondiep gedeelte aan de kant was ge trokken, waren alle inzittenden reeds dood. Men neemt aan dat het allen Italianen waren. Enorm offensief in Irak Eén miljoen voor Barzanrs dood De Iraakse regering treedt zeer krachtig op tegen de Koerden die het ultimatum van de regering in Bag dad hebben verworpen. Op het hoofd van opstandelingenleider Al Barzani is een prijs gesteld van een miljoen gulden. Deze heeft echter in Wenen door een vertegenwoordiger een beroep laten doen op „alle vrije naties" troepen voor zijn vrijheidsstrijd beschikbaar te stel len. Radio-Bagdad maakte gisteren be kend. dat de militaire operaties in het noorden inmiddels succesrijk zijn be gonnen. Verscheidene streken zijn reeds „geheel gezuiverd", waarbij de Koerden grote verliezen leden. President Aref zou persoonlijk de leiding van de ope ratie op zich hebben genomen. Op hulpverlening aan Barzani is de doodstraf gesteld. Burgers die Barzani toch helpen zullen standrechtelijk wor den gevonnist. Dorpen die gastvrijheid aan opstandelingen verlenen zullen zon der voorafgaande waarschuwing worden gebombardeerd. De regering maakte nu bijzonderhe den bekend van het plan voor vergaan de autonomie dat Barzani was aange boden. Deze wilde echter teveel, onder een Koerdistische vice-president, groot aantal ministers, een afzon derlijke begroting en slechts dan deelna me aan het leger indien het Iraakse le ger deel zou uitmaken van een VAR- leger. 1133. De stelling mag niet luiden, dat overdag een zeewind waait en 's nachts een landwind, want deze uitspraak Is niet met de werkelijk heid ln overeenstemming. Maar we kunnen wèl zeggen, dat op zonnige, rustige dagen in de kuststreken vaak in de namiddag een zeewind opkomt, en dat omgekeerd des nachts een lardwind kan optreden. Het verschijnsel kan zich dus on der bepaalde omstandigheden voor doen cn mag zeer zeker niet ge generaliseerd worden. De oorzaak van deze wlndwlsse- ling kan gemakkelijk worden ver klaard, doordat op zonnige, rustige dagen het lar»l sterker verwarmd wordt dan de zee, waardoor boven land een luchtverdunning optreedt, zodat van de hoge re drukgebleden boven zee lucht ge luchtdrukgebie- afvloelt. Vandaar wind. In de nachtelijke gekeerde plaats- vinden, omdat het land meer warmte afgeeft dan de zee, sneller afkoelt en daardoor een gebied van hogere luchtdruk ver oorzaakt, waarvan dan de lucht na tuurlijk afvloeit naar de gebieden met lagere luchtdruk boven zee. Zodoende ontstaat de zeewaarts ge richte wind. In het groot kan dit effect aan leiding zijn tot seizoenwinden, om dat boven het binnenland van een continent in de zomer ln het alge meen gesproken een gebied van la gere druk, en in de winter een van hoge druk heerst, waardoor de luchtverdellng niet, zoals bij ons ln de kuststreken van dag op nacht, maar voor zeer lange tijd beïnvloed TOCH IS HET ZO! De ongelijkmatige verwarming van het aardoppervlak gedurende het etmaal heeft ook nog iets te maken met het ruimen en krimpen van de wind. Zoals beker» 1, wordt onder het ruimen van de wind verstaan het draaien ln dezelfde zin als de wij zers van de klok, dus van zuid naar west of van noord naar oost. Het krimpen van de wind is het tegen overgestelde, dus het draaien van west naar zuid of van zuid naar oost. Welnu, overdag is door de verwarming van de grond de turbu lentie groter dan in de nacht, er vindt dus overdag een grotere ver menging van luchtlagen plaats. Bo ven het aardoppervlak heersen ter hoogte van een kleine kilometer veelal ruimende winden van grote re kracht dan in de luchtlagen die dich ter by de grond liggen. Worden de ze „bovenwinden" overdag in de lagere luchtlagen gemengd, dan zal by ove rigens gelijkbiyven- de weersomstandig heden een wat toenemende, ruimende wind hiervan het gevolg zyn. En 's avonds, als door de afkoeling een rustiger gelaagdheid van de atmosfeer bevorderd wordt, zal de Invloed van deze bovenwinden zich dus niet kunnen laten geldi i. Het gevolg hiervan is een afnemende, krimpende wind. Deze bovenwinden moeten we ech ter niet verwarren met de lucht stromingen vlak onder de strato sfeer, waar westenwinden wvaalen, die we met een gerust hart als verschrikkelijke orkanen kunnen be titelen. Daarover een volgende keer. Nadruk verbc*len.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5