Deel van eiland Bali: één grauwe vlek Goenoeng Agoeng blijft werken JOKLIK: IK KOCHT KOBALT VOOR VAR Strijd tegen de Koerden gaat weer beginnen Jjd een. doafce hJj Springvloed katastrof e DINSDAG 11 TONI 1W» (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen SANOER, Voor liet terras van m'n kamer in het Segara Beachhotel in Sa- noer slechts een kilonieter of zes van Den Pasar vandaan bevindt zich een tuin met tien tallen heesters. De kleuren: hel groen, groengeel en roodbruin, lij ken in een grauwe waas te zijn ge huld. Men realiseert zich dit pas, als-inen, over het schelpenpad lo pend, de struiken wat nader be kijkt. Elk blad is namelijk be dekt met een korrelige stoflaaj die, bij aanraking, grijze, vettige strepen op de handen en de kle ren achterlaat. Bal!, paradijselijk eiland ten Oosten van Java, heeft de laatste maanden de gloed van z'n wonderschone kleuren verloren. Sinds de Goenoeng Agoeng, de me^r dan drieduizend meter hoge vulkaan, die bij Besakih ligt, de we reld in beroering heeft gebracht door zjjn dood en verderf zaaiende uitbarstin gen, heeft het toeristendorado veel van z'n aantrekkingskracht ingeboet. De va kantiegangers voornamelijk Amerika nen druppelen nog maar spaarzaam binnen. De tien grote hotels, die In Den Pasar en omgeving staan, zijn zelden zó leeg geweest. Niet de grauwe as. die de roem van het eiland heeft bespikkeld, en die tot Soerabaja toe is overgewaaid, is hier de voornaamste oorzaak van. Ook niet de vrees, die er zou kunnen bestaan voor nieuwe uitbarstingen, welke er in derdaad zijn geweest op 19 mei werd nog een aardbeving, die honderd slacht offers voor zich opeiste geregistreerd en die in feite nog dag en nacht doorgaan. Waar het aan schort, zijn de verbin dingen. welke, als gevolg van de lahar- en lavastromen, verbroken zijn. Hier is het een brug. die weggeslagen is, daar een weg. die niet meer bestaat. Elders zijn hele streken verboden ge bied verklaard, waardoor de mooiste en grootste Hindoe-tempels niet meer be zocht kunnen worden. En is juist Oost- Bali. waar de Goenoeng Agoeng de liefelijke lijnen van het landschap be heerst niet 't meest pittoreske deel van het eiland? Dreigend gerommel Van Den Pasar uit lukte het me bij de vulkanologische post van Rendang te komen één van de drie, van waaruit de Goenoeng Agoeng, de Grote Berg, constant wordt geobserveerd. De vul kaan, die door een zware, doch bijzon der licht gekleurde nevel totaal aan het oog onttrokken is, laat, bijna onaf gebroken. een dreigend gerommel horen. Het heeft iets weg van onweer; het is alsof zware rotsblokken met dof ge dreun op de bodem neerkomen,na door oerkrachten honderden meters omhoog geslingerd te zijn. Het hoofd van de vulkanologische post, de heer Aindijad. laat me de registra- tierol van z'n seismograaf zien. ,,De Goenoeng Agoeng", zegt hij, .heeft zich vandaag al honderdtwintig keer laten horen. Er zijn verder zeven as- en De werkende Goenoeng Agoen met op de voorgrond enkele contouren van de beroemde Besakih-tempel. Vluchtelingen trekken uif de om geving van de vulkaan weg, die op de achtergrond zichtbaar is. De vulkanoloog vertelt me van de verschrikkingen, welke de Goenoeng Agoeng heeft gebracht, na bijna een eeuw te hebben gezwegen, of althans weinig kwaad te hebben uitgericht. „Niet lava," verklaart hij, „de lang zaam stromende brij, die uit de krater komt, is voor het leed en de ellende hier verantwoordelijk, maar gloedwol- ken cn lahar, een chemische, explo sieve stof. Als de gloedwolken die wor den uitgestoten, en waarin temperatu ren van drieduizend graden voorkomen, buiten de krater vallen, drijven ze met een snelheid van tenminste dertig kilo meter per uur langs de hellingen van de vulkaan naar beneden.. Alles wat ze in de weg komt: bomen, struiken, hui zen en mensen, is in een oogwenk ver teerd. Lahar ontstaat, als de chemische be standdelen, die zich in de gloedwolken bevinden, neerslaan en vermengd wor den met soms meters dikke aslagen en regen. Deze zwarte, hete stroom, waar in vaak donderende explosies voorko men, baant zich een vernietigende weg naar de valleien, waar de rivieren het branderige goedje naar de zee afvoe- Op de hellingen en ln de beddingen blijft uiteraard heel wat lahar liggen. Het duurt weken, zo niet maanden, voor dat deze restanten zijn afgekoeld". Droeve tol De heer Aindijad spreekt dan droeve tol, welke de Goenoeng Agoeng voor zich heeft opgeëist. In de dessa's Teloengboeane, Pesagi, Lebdik, Badak- dokoek en vele andere zijn vijftienhon derd mensen om het leven gekomen. Uit het eruptie-gevaarlijk gebied moes ten zeventigduizend mannen, vrouwen en kinderen worden geëvacueerd, die al hun beziittin-gen hebben verloren. Hierbij komit nog een aantal van meer dan honderdtienduizend, dalt wel in tact gebleven huizen bewoonde, maar door gebrek aan voedsel de zware asre- gens hebben door de hitte alle veld vruchten verwoest van huis en haard verdreven is. In het dal van de Jehsar zie ik een uur later welke verwoestingen de lahar heeft aangericht. Een zwarte, gapende opening in het bos, dat een van de hel lingen bedekt, wijst de plaats aan, waar de gifauwe stroom zich een weg naar de kali heeft gebaand. Het gat is naar schatting enkele honderden me ters breed. Daar. waar de lahar de rivierbedding heeft bereikt, liggen me ters dikke aslagen opgestapeld. Het wit en het rood van vaak borrelende, met bellen bedekte chemische stoffen zorgen voor de enige kleuren in de grijze woes- Om de Jehsar te kunnen bereiken, heb ik enkele kilometers moeten lopen. Een bandjir, die een uitweg in een an dere rivier heeft gezocht, heeft de chaos nog wat groter gemaakt door een brug, die twee dagen tevoren nog per auto kon worden gepasseerd, op het punt van bezwijken te brengen. De pijlers zijn al ondermijnd. Het goorbruine water stroomt met witte goÜkoppen langs de reeds wijkende stenen. Als ik over de sawahs loop, waar alle groen verdwenen is, heb ik het gevoel de stikgronden van de Zeeuwse stromen te hebben betreden. M'n schoenen wor den loodzwaar door de vette as. die er aan blijft kleven. Als ik omkijk, zie ik m'n voetspoor kronkelend naar de weg gaan. De zoetige lucht van zwavel dringt m'n neusgaten binnen. Een wer kende vulkaan verspreidt een penetran te geur, die een mengeling is van labo ratorium- en verzengingsluchtjes. Op een plaats, waar de rivierbed ding als een ravijn naar beneden klieft, steek ik een vinger in de aslaag, die de grond bedekt. Hoe dieper ik kom, hoe warmer het wordt. In de onderlaag j Is het voor een onbedekt lichaamsdeel arschijnlijk niet te harden. rug, hun nek, of hun hoofd dragen, door de ondiepten van wild stromende kali's waden. De ene keer klimmen ze langs de hoog opgestapelde sawahs steil naar boven, de andere keer dalen ze weer steil naar beneden. Bij bronnen en beekjes langs de weg houden velen van hen een korte rust pauze. De weinige kleren zijn zó uitge trokken. Ze wassen of baden dan even om nieuwe krachten voor de nog lang durende mars te verzamelen. Ofschoon kleine, vaak nog ongeletter de mensen, dragen de evacuees hun lot met een bijna benijdenswaardige rust rdigheid. Als de weken j garet presenteer, lachei dankbaar. Velen hebben strootje geproefd. Het is bekend: de Hindoes en daaruit bestaat 't grootste deel van de Balinezen worden door een merk waardige berusting gedragen. Alleen de honger drijft hen van nun erf af, anders zouden ze zonder meer dicht onder de rook van de vuurspuwende Goenoeng Agoeng zijn gebleven. Ze be schouwen de ellende, die hun ten deel is gevallen, als een straf van de go den. We zullen het wel verdiend heb ben, luidt hun commentaar. En sommi gen voegen eraan toe dat de goden kwaad zijn geworden, omdat de Baline zen hun religieuze plichten niet meer zo nauw nakomen. De oorzaak van dit alles zou de verwereldlijking zijn, die met de komst van het toerisme z'n in trede heeft gedaan. Er is nóg een reden, waarom de eva cuatie zo stroef verloopt. De Balinezen zijn over 't algemeen met geen stok van hun land af te slaan. De militai ren, die het rampgebied met een hulp verleningsopdracht zijn binnengegaan, mogen praten wat ze willen, het is bijzonder moeilijk een tani te overre den dat het beter voor hem en z'n ge zin is voorlopig althans uit de buurt van de Goenoeng Agoeng te blijven. Maanlandschap 't Meest geteisterde gebied trof ik die middag aan de voet van de vul kaan aan. Bij één van de grootste tempels van het eiland, die van Besa- kio. waan ik me temidden van een maanlandschap. De dessa, die erbij ligt, is totaal verlaten. Alles, tot de van bladeren beroofde bomen toe, is van het grauwst denkbare grijs, ter wijl overal, waar ik ga of sta, een dikke, door regen vet geworden laag ligt. De indrukken zijn zó onwerkelijk dat ik deze nooit zal kunnen beschrijven. Het is, alsof ik onderdeel van een kleurloos schilderij ben, dat de kilheid, de doodsheid en de verlatenheid uit beeldt van een door een calamiteit getroffen streek. achtig gebouwde torens bestaat, hoofdpoort is ingestort waar ik ook kijk, liggen puin. as en stenen. Ergens klinkt het klagelijke gejank van een hond. Een witte kip fladdert voor m'n voeten op het enige stukje kleur in de eentonigheid van de grauwe wereld. Voor me ligt de Goenoeng Agoeng. Zien doe ik hem echter niet; horen zo veel te meer. Het lijkt wel. of de vul kaan uitsluitend tegen mij „praat". Het dreigende gerommel, dat hij te berde brengt, krijgt, juist door de ver stilde omgeving, bijna angstaanjagende aspecten. Ik moet dan snel weg. De lucht voor spelt regen. Als deze vallen gaat. Zwetend en hijgend Van de hellingen zie ik mannen, vrouwen en kinderen afdalen. Ze gaan gebukt onder de zware lasten, welke ze torsen: bamboe, manden met co- cosnoten, een kist, een tafel, kortom: datgene van hun povere bezittingen wat ze dragen kunnen Het zijn evacu ees. die zo lang mogelijk in hun desa gebleven zijn, maar er tenslotte door81 honger uit zijn verdreven. Ze zweten wordt de weg terug afgesneden, daar en hijgen als pakpaarden. Is 't wonder? 'de asdrempels, die thans droog zijn. Ze moeten met alles wat ze op hun i binnen enkele minuten in slikdrempels veranderen, welke onmogelijk met wagen zijn te nemen. Ik ga nog langs de KOGA, het Kom- jnando Operatie Goenoeng Agoeng, dat met honderden militairen in het ramp gebied werkt. Commandant is majoor Sidaroem. Onder hem ressorteren ook de Rode Kruisposten, die overal zijn ingericht, de kleine hulpdiensten, die uit de Philippijnen en uit Australië zijn gekomen, zomede de evacuatie centra en de rijstuitdeelplaatsen. Het is een hele organisatie, die uit nemend werkt. De hulpverlening is weliswaar van een heel ander genre dan bijvoorbeeld die tijdens de waters nood van 1953 er wordt veel meer aan het inzicht en de vindingrijkheid van de getroffenen overgelaten, ook wat betreft het blijven in de gevaren zone maar dit neemt niet weg dat de vluchtelingen er dankbaar voor zijn. Duidelijk is dat de goederenstroom nlt het buitenland Bali nog niet hele maal heeft bereikt. Transportmoeilijk heden eerder dan bureaucratische ren vormen 't grootste probleem. De migratie, welke is voorge steld Djakarta zou graag zien dat enkele tienduizenden Baline zen naar Sumatra verhuizen, ook al om de overbevolking iets in te perken staat nog altijd op losse schroeven. Door de gehechtheid aan volk, godsdienst en land voe len slechts weinig eilandbewoners ervoor zich elders in Indonesië te vestigen. (Advertentie) uw moderne wasmachine vraagt om een speciaal sop «I^iTOHaiaiaisiaiglBSl^ 1 Jiiilai Vuile bommen moeten Israël vernietigen lerie-officier Otto Joklik die gisteren samen met de Israeli Josef Ben Gal in Zwitserland te rechtstond wegens het intimide ren en bedreigen van de dochter van een Duitse geleerde die in de VAR werkt, heeft voor de recht bank verklaard voor een waarde van bqna 4 miljoen aan splijtbaar Irak: Barzani niet representatief Irak gaat de strijd tegen de op standige Koerden weer opnemen. De regering heeft generaal Barza ni, de leider van de Koerden die door zijn relaties in Moskou wel de „rode moellah" wordt genoemd, 24 uur de tijd gegeven te bevelen de wapens neer te leggen. Gebeurt dit niet, dan zal de regering met alle macht het verzet van de Koer den breken. De Koerden is zelfbestuur binnen Irak aangeboden. Zij nemen hier ech ter geen genoegen mee en willen vol ledige onafhankelijkheid en toetreding op voet van gelijkheid tot de V.A.R. Verder willen zij een deel van de olie- opbrengsten uit het noorden van het land. De minister van voorlichting van Irak Al Saadi, wees er op dat opstandige Koerden enige tijd geleden regerings troepen hebben aangevallen waarbij do den zijn gevallen. De regering had het uiterste gedaan om met de Koerden tot overeenstemming te komen, gevangen Koerden vrijgelaten en een einde ge maakt aan de economische sancties te gen de Koerden daterend uit de tijd Kassem. het ultimatum oorlog betekent. Barza ni vroeg in een verklaring strikte neu traliteit van alle mogenheden in het nieuwe geschil. Hij prees de neutrali- van Turkije en Perzi'è, maar ver oordeelde een recente Britse wapen zending aan het bewind in Bagdad. In Bagdad is verklaard dat de huidige maatregelen tegen de Koerden geen be lemmering vormen voor de vorming van de V.A.R. Alle militairen die met ver varen zijn naar hun bases terugge roepen. De gebieden in het noorden van het land waar olie-installaties zijn, zijn tot verboden gebied verklaard. Hier zal geschoten worden op iedere burger zon der voorafgaande waarschuwing. Al eer der is voor het gehele noorden de staat van beleg afgekondigd. De regering van Irak zegt de Koerdenleider Barzani niet representatief voor de Koerden te ach ten. Deze is al 30 jaar in verzet tegen de wettige regering ln Bagdad. materiaal gekocht te hebben voor de VAR, voldoende om Israël vol komen te vernietigen. Volgens hem heeft alles maar één achter grond: een voortgezette poging het Joodse ras uit te roeien. Joklik zei dat hij voor de VAR was gaan werken omdat hem documenten waren getoond waarin stond dat Is raël, in samenwerking met de Britten, een aanval op de VAR voorbereidde. Later werd hem echter duidelijk wat er in feite aan de hand was: Israël moest vernietigd worden. Duitse ge leerden vervaardigen in Egypte „vui le kernbommen", die een grote hoe veelheid radio-activiteit op Israël kun nen doen neerkomen, voldoende om deze staat te vernietigen. Hij had al zijn zaken afgewikkeld (ko balt en strontium kopen in Duitsland en Engeland) en had op de VAR-ambassa- de in Bonn in juli 1962 formeel zijn ont slag ingediend om daarna te pogen Duitse geleerden over te halen op te hou den met dit misdadige werk. Hij gaf toe ook bedreigd te zijn door Israëlische agenten die hem dwongen voor Israël te gaan werken. Hij had met de dochter van een van de geleer den, dr. Paul Goercke. een ontmoeting gearrangeerd. Dit gesprek was echter een val die door de Zwitserse politie op gesteld was. In de hotelkamer was een microfoon verborgen, het bedienend per soneel was van de politie en na het on derhoud werden Ben Gal en Joklik ge arresteerd. De officier van justitie Tas ter terechtzetting een verklaring voor van de Zwitserse politie. Ben Gal had Heidi Goercke verteld dat hij behoorde tot een organisatie van fanatieke vroe gere naziconcentratiekamp-slachtoffers die bereid waren tot moord, bombarde menten en ontvoeringen om „meedogen loos die Duitse geleerden uit de weg te ruimen die hulp verlenen aan de Egyp tische massamoordplannen". Documenten Het proces wordt bijgewoond door een officiële waarnemer van de Israëlische regering, die bereid is de rechtbank in zage te verschaffen in alle Israëlische documenten om aan te tonen dat de Egyptische rakettenprojecten recht streeks zijn gericht tegen Israël. Waar schijnlijk zal de rechtbank dit afwijzen als niet ter zake doende. Verder loopt er nog een met bewijzen gestaafd tweede uitleveringsverzoek van West-Duitsland dat op het ogenblik bij de Zwitserse autoriteiten in studie is. De Chileense marine heeft maandag bekendgemaakt dat het Deense vracht schip „Inge Skou" in de Straat Magellan I De klompendracht is in West-Duitsland aan het uitsterven en hetzelfde geldt voor het gebruik van houten biervaten. De ambachtskamer in Flensburg heeft gisteren namelijk bekendgemaakt dat zij de commissies voor het verlenen van de titels meester-klompen- maker en meester-kuiper heeft ontbonden. Reeds sedert jaren zijn er geen kandidaten voor een „meesterbriel" in een van deze vakken van het eerzame handwerk meer komen opdagen. I Christel „Mamaloe Adelaar en de artiesten die haar hebben verge zeld op haar fietstocht van 200 kilometer door Noord- en Zuid-Holland, die dit weekeinde in Rot terdam is geëindigd, heb ben besloten voortaan elk jaar een dergelijke fietstocht te maken. De eerste tocht was het ge volg van een mislukte weddenschap. I De 25-jarige Westberlij- ner die zondag al dut tend op een luchtbed over de rivier de Havel naar Oostduits gebied dreef en daar werd ge arresteerd van welk feit wij gisteren in deze rubriek melding hebben gemaakt is na een de tentie van enkele uren naar West-Berlijn terug gestuurd. I Breggie Boshof uit Dur ban (Zuid-Afrika) heeft haar man tien minuten nadat zij elkaar voor heel het leven trouw hadden beloofd onder de wol ge stopt en is zelf terugge keerd naar de feestzaal waar de bruiloft werd gehouden. De echtgenoot had enige weken voor de trouwplechtigheid last gekregen van een maag zweer maar hij stond er op dat de trouwerij zou doorgaan. Een predikant van de Nederduits gere formeerde kerk zegende het huwelijk in het zie kenhuis in in het bijzijn van tientallen patiënten en verpleegsters. Bleef het in ons land na de warme dag van giste ren vrfjwel overal droog en mooi weer, in Parijs vielen tijdens een zwaar onweer hagelstenen zo groot als druiven. Rond het middaguur stak een hevige storm op bij een temperatuur van liefst 25 graden. I Boze vissers uit Mar seille hebben gisteren de ingang van de haven met hun schepen geblokkeerd om hiermede te voorko men dat de vissersvloot kon uitvaren. De vissers zijn zeer verbolgen over de lage prijzen die zij voor hun sardines ont vangen. Zij eisen dat de invoer van Marokkaanse sardines wordt verboden. 1132) De benaming „springvloed" kan tot veel misverstand aanleiding geven, vooral wanneer er een ver schijnsel mee wordt bedoeld dat niets met de getijden te maken heeft. Immers, ook golven die door onderzeese aardschokken worden opgewekt, worden vaak springvloe den, of vloedgolven genoemd, ook al vinden zij plaats bij eb. Deze seis mische golven, waarvoor de Ja panners de naam „tsoenaml" heb ben gekozen, kunnen In hun ultwer- klng katastrofaal zijn. De meeste tsoenami's ontstaan in de diepe trog gen van de oceaanbodem, die broei nesten van aardbevingen zijn, om dat zij punten van verstoord en la biel evenwicht vormen. De hoogte van deze door aardbevingen ont stane golven is in volle zee vaak slechts gering, maar de golflengte is daarentegen zeer groot, soms zelfs enige honderden kilometers. Deze lange golven plan ten zich met reusachtige snelheid voort en bereiken snelheden van 7 800 km per uuf. (Niet het water zelf, maar de golfbeweging van het water heeft dergelijke snelheden) De golven die door een aardbeving bij de Aleoeten waren opgewekt, had den bijv. reeds na 5 uur Hawaii be reikt, zodat de afstand van 3600 km met een snelheid van 720 km per uur was afgelegd. Deze golven werden ook op het zuidelijk halfrond in de Stille Oceaan waargenomen, waar bij bleek, dat de afstand van het epicentrum tot Valparaiso, in Chili, in 18 unr was doorlopen. Dat was 13.000 km In 1*6 etmaal, een snel heid waarover een vliegtuig niet on tevreden mag zijn. Het gevaar van deze golven ligt niet ln de open zee, waar zij soms nauwelijks worden opgemerkt, maar In het geweld waarmee zij de kusten treffen. Want, hebben de tsoenami's hele oceanen overschreden en ko- TOCH IS HET ZO! men zij daarna in het ondiepe water van het land, dan verheft zich het water tot geweldige hoogten en kun nen onvoorstelbare rampen hiervan het gevolg zijn. lteeds in onde tij den is van dergelijke golven melding gemaakt. Een van de oudst bekende heeft in 358 de oostelijke kusten van de Middellandse Zee geteisterd. Hij stroomde dwars over verschillende eilanden been, smeet de schepen op de daken van de halzen In Alexan dria en eiste duizenden mensenle- Door een dergelijke vloedgolf kwa men ln 1703 op het Japanse eiland Awa meer dan 100.000 mensen om het leven. Berucht zijn ook de vloed golven waarmee de aardbeving van Lissabon ln 1755 ge paard ging cn die een uur na de aard beving de kust bij Cadiz teisterde. De bü deze ramp opge wekte golven be reikten uur la ter West-Indlë. En toen ln 1868 de westknst van Zuid- een lengte van 5000 km door aardbevingen werd be zocht, trok de zee eerst van de kust weg, zodat schepen die in 13 m diep water voor an ker lagen, in de modder terecht kwamen. Daarna keerde het water in een grote vloedgolf terug en spoelde de schepen 400 m het land in. Iets dergelijks deed zich even eens voor in 1883 bij de uitbarsting van de Krakatau, toen een 30 m hoge vloedgolf de dorpen langs de Straat Soenda wegveegde en tienduizenden slachtoffers eiste. Zelfs tot in Het Kanaal is deze vloedgolf waargeno- Dit Is overigens een mooie gele genheid te antwoorden op de vraag, waarom de wind overdag meestal landwaarts is gericht, en 's nachts Amerika

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5