Werk van Heilige Geest in de Heidelberger DE DOKTER aan 't woord Toekomstige behoefte is slechts maatgevend Ccitechismusfeest in Heidelberg Sacrale kunst verdwijnt uit Duitse kerken Een woord voor vandaag Te weinig leerlingen bij openbaar onderwijs „SLIJTAGE" DINSDAG 11 JUNI 1963 TGaastra (NCAB) over woningbouw: (Van een onzer verslaggevers) „Wanneer wij vandaag spre ken over de woningbouw kunnen wij niet voorbijgaan aan de in vloed die de overheidsbemoeiing op dit stuk van ons bedrijfsleven heeft. Enerzijds is daar de uit een noodsituatie stammende be paling dat een bouwwerk slechts mag worden uitgevoerd wanneer hiertoe van overheidswege toe stemming is gegeven en voorts heeft de overheid door het huur beleid een grote invloed op de prijsvorming van het woongenot. Met deze positiebepaling: heeft de heer T. Gaastra, voorzitter van de vakafdeling bouwondernemers N.C.A.B. vanmorgen de jaarvergade ring van de vakafdeling geopend te Maarn. ..Er i PIJNSTILLER Fijn op vakantlel Maar naam voor da zekerheid WITTE KRUIS mee. In 3 vormen verkrijgbaar.(poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrlj, •n daardoor geen maagklachten. lüilll Nieuwe leiding Ned. Geref. Jeugdraad geïnstalleerd In een buitengewone vergadering van de Nederlandse Gereformeerde Jeugd raad, het overkoepelend orgaan de directeur, ds. K. A. Schippers, ge ïnstalleerd. De aftredende voorzitter, ds. H. A. Wiersinga, belichtte in het kort de be tekenis, die de N.G.J.R. voor het gere formeerde jeugdleven heeft. Verschil lende publikaties, die onder auspiciën vap de raad geschreven zijn, hebben Jrote invloed op de ontwikkeling van et jeugdwerk. Dra. Firet, die afscheid nam als di- recteur en tegelijk als nieuwe voorzit ter geïnstalleerd werd. was dankbaar voor het contact tussen hem en het jeugdwerk en hoopte dat' dit voor de toekomst bestendigd zou blijven. De nieuwe directeur, ds. Schippers, wees in het kort op de twee noties: het presentisme en de identiteit, die de deze beide gedachten geregeld zich de praktijk openbaart, is alleen oplos baar als het garicht is op Hem, die komt: Jezus Christus. Aartsbisschop Rinkel, van Oud-Kath. Kerk naar Moskou De aartsbisschop van Utrecht van de Oud Katholieke Kerk, mgr. dr. A. Rin kel. zal op uitnodiging van de synode van de Russische Orthodoxe Kerk de herdenking bijwonen te Moskou van de vijftigste verjaardag van de bisschops wijding van de patriarch van Moskou Alexis. De aartsbisschop zal op deze reis ver gezeld worden door de bisschop van De venter mgr. P. J. Jans, president van het oud-katholieke seminarie te Amers foort, die in 1955 reeds een bezoek aan patriarch Alexis bracht, toen als hoofd van de delegatie van de Nederlandse Oecumenische Raad van Kerken. De herdenking wordt gehouden van 14 tot 21 juli m het Drievuldigheids klooster van Sergius te Sagorsk en wordt op 21 juli besloten te Moskou. Het zal de eerste maal zijn dat een aartsbisschop van Utrecht een officieel bezoek brengt aan de Russische ortho doxe Kerk. Jaarvergadering A.R.- gemeentebestuurders De vereniging van burgemeesters, wethouders en gemeentesecretarissen ..Groen van Prinsterer" houdt haar jaarlijks congres op 13 en 14 juni te Huis ter Heide. Op de eerste dag spreekt staatssecretaris B. Roolvink over .Modem sociaal beleid", terwijl mr. H. H. Douma, burgemeester van Barendrecht. op de tweede dag een re feraat houdt onder de titel „Het wets ontwerp Rijnmond". BOEKENHOEK Reisgids Zuid-Frankrijk, de kust van Ita lië tot Spanje, door Wil de Kreuk. Met acht kaarten en twaalf foto's. In serie Amstel-reisgidsen. Uitgave L. J. Veen N.V.. Amsterdam. Wat moet ik zeggen en hoe zeg ik p het Italiaans. Achttiende, geheel het in het Engels. Eenentwintigste, bij gewerkte druk. bewerkt door L. Beek man. Uitgave in samenwerking met N. R. V. door N.V. Kosmos, Amsterdam. Wat moet ik zeggen en hoe zeg ik het in het Frans. Dertigste, geheel her ziene druk. Uitgave in samenwerking met N.R.V. door N.V. Kosmos, Amster dam. Wat moet ik zeggen en hoe-zeg ik het in het Spaans. Negende, geheel her ziene druk. Uitgave in samenwerking met N.R.V. door N.V. Kosmos, Amster dam. Wat moet ik zeggen en hoe zeg ik het in het Duits. Achttiende geheel herziene druk. Uitgave in samenwerking met N.R.V. door N.V. Kosmos. Amster dam. Amor, Amor en zo voorts..., een keur van Ouditaliaanse liefdesverhalen, bijeengebracht en bewerkt door Tim Maran. In Meulenhoffs Flamingo-reeks. Uitgave H. Meulenhoff, Amsterdam. Kapsels en kuiven, door Guy de Maupassant Vertellingen bijeengebracht «n bewerkt door Ank van Haaren. In Meulenhoffs Flamingo-reeks. Uitgave H. Meulenhoff, Amsteradm. beleid van de overheid als een gegeven diende te worden aanvaard, wil ik daar bij stellen dat het de overheid is, die de prioriteit van de woningbouw in het ge heel van de bouwproduktie bepaalt" zo zei de heer Gaastra. Het is duidelijk dat aan de woningbouw geen absolute prioriteit wordt gegeven. Dat zal ook niet hunnen, ornaat voor een gezonde ontwikkeling van onze economie b.v. ook een voldoende voorziening van bedrijfs gebouwen noodzakelijk is. Men moet echter duidelijk stellen, dat de beslissing over de plaats, die aan de woningbouw wordt gegeven in het geheel van de bouwproduktie. door de overheid wordt genomen, en dat deze beslissing door het bedrijfsleven als een gegeven moet worden aanvaard. Resultaten Helaas moet geconstateerd worden dat de woningbouwresultaten in 1962 weinig florisant ziin. Werd met de bouw van bijna 92.000 woningen een aanvang ge nomen, er kwamen slechts bijna 78.500 woningen gereed. Zo steeg het uitvoe ringsniveau in één jaar met 13.500. Voor deze ontwikkeling zijn verscheidene oor zaken aan te wijzen. Zo noem ik de stagnatie gedurende de wintermaanden en de doorwerking van de 5-daagse werk week. Daarnaast moet het mij echter ook van het hart dat de wijze waarop het rijksgoedkeuringssysteem wordt ge hanteerd in de bedrijven min of meer regelmatig leidt tot onderbezetting en het verloren gaan van bouwcapaciteit. Kwaliteit Te weinig realiseert men zich dat een woning een zeer duurzaam gebruiksgoed is, hetgeen bijzondere consequenties heeft. Dit betekent n.l. dat de woningen, die vandaag gebouwd worden niet al leen heden maar zo mogelijk een groot aantal jaren in de behoefte zullen moe ten voorzien. Dat de nood allereerst gelenigd moet worden daar. waar deze het grootst is. zal wel door niemand bestreden wor den. Met een beroep op deze regel wordt een woningbouw politiek bepleit, die leidt tot een vergroting van het contin- fent woningwetwoningen. Hoe logisch eze redenering ook moge schijnen, ze geeft geen werkelijke oplossing van het woningprobleem, ook niet van dat van de minst draagkrachtigen. Bij het woonbeleid zal, meer dan tot dusver het geval was. de woningbehoef te ook van de toekomst maatgevend moeten zijn, en daarbij zal tegelijker tijd, zoals eerder reeds gezegd, het thans aanwezige woningbestand in aan merking moeten worden genomen. Voorts achtte de heer Gaastra van belang dat meerdere aandacht zal wor den geschonken aan de opvoering van de kwaliteit in de nieuwbouw. Gegeven het huidige rijksgoedkeuringssysteem, zal daarbij een aanpassing van de stichtingskostcngrenzen noodzakelijk zijn. Geest moet ogen openen voor Gods Woord De hoge stapel van beschou wingen over, verklaringen van, en preken uit de Heidelbergse Catechismus is opnieuw iets ho ger geworden. De Duitse hoog leraren dr. Wilhelm Niesel en dr. Erik Wolf hebben twee referaten gehouden tijdens het catechismus- huidige theologen sterk de nadruk leg- feest te Heidelberg, die ongetwij-'" feld de aandacht verdienen. Sprak Niesel over „het getuigenis van de kracht van de Heilige Geest in de Heidelberger Catechis mus", Wolf Koos tot thema de bijna onvertaalbare term „Ord- nung der Liebe". In zijn rede ging het er vooral om aan te tonen, dat er geen tegenstelling is tus sen wet en evangelie. Beide refe raten zullen binnenkort gepubli ceerd worden. Vandaag geven we een overzicht van de rede van dr. Niesel, morgen publiceren we nog een verslag van de rede van prof. Wolf. Dr. Niesel. die tevens voorzitter vin de „Reformierte Bund" is, had bewust een actueel uitgangspunt gekozen. Het thema van de Heilige Geest houdt over al op de wereld op het ogenblik de ge moederen bezig. Bovendien zal de ko mende Wereldconferentie van de Her vormde Wereldbond, de World Presby terian Alliance in Frankfort volgend laar in het teken staan van ,,Kom, Schep per Geest". De theologische commissie heeft juist dezer dagen uitvoerig over dat onder werp gesproken. Niesel wilde kennelijk aantonen, dat hoe actueel dit onderwerp ook moge zijn, de Heidelberger er 400 jaar geleden reeds uitvoerig aandacht aan schonk. Het ging hem erom enkele wat op de achtergrond geraakte inzich ten betreffende het werk van de Heilige Geest opnieuw te onderstrepen. Christen Vreemde gevolgen van Wirtschaftswunder Biechtstoel wordt bar (Van onze correspondent in Bonn) De (kleinere kerken en kapel len vooral in Zuid-Duitsland hebben op een eigenaardige ma nier van de Westduitse welstand te lijden. Sinds het als bijzonder „standesgemasz" geldt om zijn woning met voorwerpen der sakrale kunst te versieren, is er een grote markt voor madonna's Christusfiguren, heiligen en enge len ontstaan. Van deze hausse profiteren verschillende benden kunstdieven, die sinds 1958 de kerken en kapellen onveilig ken en in totaal circa 1000 kerk diefstallen hebben waarvan maar een zeer gering deel door de politie kon worden opgehelderd. Deze benden opere ren ook in Oostenrijk en Zwitser land. Meer dan 800 voorwerpen van sakrale kunst zijn alleen al in Zuid-Duitsland sinds 1958 uit kerken en kapellen gestolen. Vreemde uitwassen heeft het „Wirt schaftswunder" veroorzaakt. In de „high snoblety" der Bondsrepnbliek geldt het als bewijs van een bijzonder verheven levensstijl om een barokengel in de hall of een gotische Madonna in de salon te hebben. Er Is zelfs een val bekend, waarin een biechtstoel bar werd omgebouwd. De antiquairs kunnen de vraag niet bevredigen. Voor de kerkdieven is eer periode van hoogconjunctuur aangebro ken. Enkelen dezer langvingerigen leve ren zelfs op bestelling. Ook van parti culieren. Zij weten precies waar wat te halen is. Zij zijn de arrestatie van een tweetal benden heeft dat bewezen zo goed georganiseerd, dat zij alles Subsidieregeling van godsdienstonderwij s Van 1 september af zal in Den Haag het godsdienstonderwijs op de openbare lagere scholen worden gesubsidieerd. Een Aan kerkelijke gemeenten, plaatselijke kerken en verenigingen, als bedoeld in artikel 26 van de l.o. wet 1920, zal een subsidie van 200 per jaar voor elk op de lesrooster uitgetrokken lesuur voor godsdienstonderwijs worden verleend, voor zover dit onderwijs wordt gegeven door vanwege de kerken bezoldigde gods dienstleraren. Deze subsidiëring zal jaar lijks van de gemeente een uitgave ver gen van circa 55.000.—. Voor het thans lopende jaar werd hiervoor door de ge meenteraad een bedrag van 18.500. beschikbaar gesteld. vraag be- kunnen leveren, 550 der geregistreerde kerkdiefstallen jn in Zuid-Duitsland, vooral in Bei- ren. gepleegd. Daarvan konden er 162 worden opgehelderd. Dat is nog niet eenderde deel. Benden Een der onschadelijk gemaakte ben den bestond uit vijf man. De leider zat Noord-Duitsland. Wat de bende stal rd naar Zwitserland geëxporteerd. Nadat een der bendelenden zijn mond voorbij praatte, kwam de politie hen op het spoor. Een tweede bende was het z.g. ..Dillingerteam". Het bestond uit acht man en een meisje. Het bereisde de gehele Bondsrepubliek. De bende liep begin april jl. in de val. Het on derzoek duurt nog voort. De arrestaite van de bende was het tweede grote succes van de speciale commissie van detectives, die de Beier se justitie heeft ingesteld om de kerk dieven te lijf te gaan. Het eerste suc ces dezer commissie was de arrestatie van de architekt Ramer Diesel, een kleinzoon van de uitvinder van de Die sel-motor. een van de dieven die op be stelling leverde. Maar ook ondanks deze successen du ren de kerkdiefstallen voort. De ..Son- derkommission" zal wel een permanen te instelling worden. Zij is nog t steeds bezig met de nauwkeurige giztratie alle reeds gepleegde kerkaiefstal- datgene, wat daarbij Verder wil de werpen van sakrale kunst laten foto graferen, teneinde op deze wiiz later de opsporing te vergemakkelijken. Het komt nl. veelvuldig voor. dat de kape laan van het een of andere bestolen kerkje nog niet eens een juiste beschrij ving kan geven van het kunstvoorwerp, dat werd ontvreemd. Nog veelvuldiger komt het voor, dat op geen enkele wij ze is getracht de kunstvoorwerpen te gen diefstal te beschermen bijv. door het in de muur vast te schroeven. Evenmin zijn meestal tenminste de kunstvoorwerpen verzekerd. Maatregelen Verder wil de „Sonderkommission" een zo goed mogelijk geïllustreerde lijst samenstellen van voorwerpen van sa krale kunst die nog onvindbaar zijn en deze onder de antiquairs laten ver spreiden. De vraag, die vooral de geestelijken bezighoudt is wat er tegen.de kerkdief stallen kan worden gedaan. De Mün- chense ..Sonderkommission" raadt o.a. aan de kunstvoorwerpen in kapellen en kerken dagelijks te controleren. Dan kunnen diefstallen onmiddellijk worden gemeld. In het verleden is het vaak zo geweest, dat de verdwijning van het een of andere beeld pas na weken door de pastoor werd ontdekt. lijk. Een vermindering van het aantal kerkdiefstallen is pas te verwachten, wanneer een bepaalde categorie van ad- spirant-kopers inziet, dat kerk-kande- laars, doopvonten, tapijten lopers heiligenbeelden niet in hun hypermo derne bungalows hoort en de handel in sakrale kunstvoorwerpen weer in nor male banen komt. gen op de medemenselijkheid' dan behoeft de mens eigenlijk toch niet meer te spreken van „christenen", dan kan men volstaan met de term „mens". De Heidelbergse Catechismus heeft voor op andere soortgelijke boek jes, dat hij de vraag beantwoordt: ..Waarom word ik een christen ge noemd?" In zijn antwoord begint de Hei delberger dan direct te spreken over de Heilige Geest. Er is geen christen zonder Christus. Maar ook niet zonder de Hei lige geest. Een christen is niet ie mand, die streeft dat te worden, maar door God begenadigd is en door de Hei lige Geest niet slecht wedergeboren, maar ook dienstbaar gemaakt wordt voor anderen. De Heilige Geest schept volgens de Heidelbergse Catechismus een organische, levendige verbinding met Christus. We worden ingelijfd in Hem en daarom worden we christen ge noemd. Sterke nadruk legde dr. Niesel in dit verband op het feit dat de Heilige Geest ■niet zonder Christus gezien mag wor den. De historische Jezus, die nu bij de Vader in de hemel is, is voor ons de bron van de Heilige Geest. De geest is het bindlichaam dat ons met Christus verbindt. verandert onze menselijke verhoudin gen. Hij neemt alle wortels van de kou de en de hete oorlog weg. Wie de Heidelberger kent. kan daarom de aarde niet langer ontrouw zijn. Zo kan deze catechismus in zijn derde deel kerkredacteur) aandacht schenken aan de vraag hoe vanuit de gemeenschap met Christus er practische levensstijl moet groeien, is dan de ethiek der dankbaarheid. in Verlichting Uitvoerig stond dr. Niesel ook stil bij de verhouding van geest en woord, bij bel. De Heidelberger wijst erop dat de bijbel geheel en al in Gods hand ligt, maar ook dat God in ons werkt om ons de ogen voor de Waarheid te openen. Wij kunnen niet pochen: wij hebben de Waarheid. God heeft ons de bijbel niet eens en voor al in handen gegeven. Hij opent ons de ogen voor Zijn Waarheid. Hij schenkt ons steeds weer opnieuw de kennis om Zijn raad en Zijn wil en Zijn woord te horen. Daarom moeten we bidden dat de geest ons in alle Waar heid zal leiden. Dr. Niesel wees zowel het fundamen talisme als het liberalisme af. De een meent de Waarheid in handen te heb- ben in de bijbel zoals deze gedrukt voor hem ligt. De ander meent met zijn we tenschappelijke kennis het woord van God te kunnen bestuderen, verklaren en begrijpen. Beiden vergeten dan ac nood zaak van het werk van de Heilige Geest, die door een scheppingsdaad ons moet onder de tafel schuiven, druk erop wijzen, dat wij de verlichting van de geest steeds weer opnieuw no dig hebben. Rechtvaardiging Een derde onderwerp dat dr. Niesel aansneed was het werk van de Heilige Geest in de rechtvaard'.grmaking van de mens. Op dit punt is de Heidelbergse Catechismus zo duidelijk dat hij zich onderscheidt van alle andere boekjes, we zullen juist op dit punt naar de- catechismus moeten luisteren, zei dr. Niesel. Er mag geen sprake zijn van een bereidheid tot een oecumenisch compromis op dit punt. De basis van de rechtvaardiging is dat de Heilige Geest ons omkleedt met ge rechtigheid. Maar daar blijft het niet bij. De geest vernieuwt ons. Door de machtsdaad van de Heilige Geest wordt de mens uit zijn „verkramping", zijn gebondenheid, gehaald en worden we geopend voor God en de medemens. Hij De catechismus weet dat de zichzelf zwak blijft, maar juist daarom blijft ook de versterking van de Heilige Geest nodig. Op deze aarde vinden we de volmaaktheid niet, het blijft bij een beginsel van rechtvaardigheid, maar juist daarom hebben we dagelijks de be de nodig: Kom, Schepper Geest. Heidelberg was Zwitserland bij na voor Tijdens de ontmoeting in Hei delberg van buitenlandse en de plaatselijke gemeenten ver telde de Berner hoogleraar prof. dr. Locher hoe Zwitserland ge komen is aan een eigen geloof s- belijdenis de Confessio Helvetica. Toen de keurvorst van de Palts besloten had om een eigen catechismus op te laten stellen schreef hij ook de Zwitserse theoloog Bullinger om suggesties. Deze antwoordde dat hij helaas geen tijd had. De keurvorst liet zich echter niet afschrikken en schreef hem opnieuw. Om deze van dienst te zijn trok Bullinger een oud stuk uit zijn lade, een persoonlijke geloofsbelijdenis, die hij had geschreven in de dagen dat hij ziek was door de pest. Het stuk was nimmer gepubli ceerd. Frederïk van de Palts was zo enthousiast dat hij onmiddellijk terugschreef dat hij deze ge loofsbelijdenis wilde laten druk ken. Was dat gebeurd dan had het stuk de belijdenis van de Palts geheten. Maar zover lieten de Zwitsers het niet komen. Zij zorgden er voor dat ze op de kortste termijn tot de uitgave van dit werk van Bullinger kwamen. Op het nippertje werd het dus toch nog een Confessio Helvetica. Een wonderlijke ontmoeting van twee mensen: Filippus en de kamerling. De kamerling, een rijksgrote van Candacé, zit in zijn wagen en leest de profeet Jesaja. Wat hij las zal hem wel hebben geboeid, maar desondanks begrijpt hij er weinig van. Hoe zou ik, zo zegt hij tegen Filippus, als niemand mij de weg wijst! En dan gaat Filippus aan het verklaren, hij predikt Jezus. De geschiedenis is wel bekend. Het hart van de kamerling wordt beroerd, hij laat zich dopen in het water, dat nabij gelegen is. „En toen zij uit het water gekomen waren, nam de Geest des Heren Filippus weg en de kamerling zag hem niet meer, want hij ging zijn weg met blijdschap" (Handelingen 8 39). Hij ging zijn weg met blijdschap. Voor de kamerling bestaat «H er na zijn doop niemand anders meer dan alleen de Here, van Wie Filippus hem heeft verteld. Alles valt weg, alleen de heerlijkheid Gods blijft over. De kamerling kent het geluk, het grote geluk: Ik behoor Hem toe. Zijn weg met blijdschap reizen. Dit voorrecht is weggelegd A voor de kinderen Gods zij zien over alle aardse moeilijk- heden heen naar Hem, Die gezegd heeft: Komt tot Mij, allen die vermoeid en belast zijt en Ik zal u rust geven. Met blijdschap reizen. In weerwil van alle moeilijkheden en verdriet, van tegenslagen en desillusies. Toch met blijdschap reizen, want Hij is ons nabij. a De waarnemend voorzitter van de vereniging volksonderwijs de heer J. Feringa, heeft op een vanmorgen in Utrecht gehouden bijeenkomst van deze vereniging gezegd dat veel kinderen die in feite bij het openbaar onderwijs thuis horen, geen openbare school bezoeken. Het percentage leerlingen dat de openbare scholen bezoekt bedraagt mo menteel 26,5. Dit is voor de protes tants christelijke scholen 27,3, voor de r.k. scholen 44,4 en voor neutraal bij zondere scholen 1.8. Wanneer men deze percentages on der meer vergelijkt met de uitslagen van de kamerverkiezingen en aandacht schenkt aan het stijgende percentage van de onkerkelijken, aldus de heer Fe ringa, dan moet deze situatie bepaald ongunstig genoemd worden. In dit verband pleitte hij voor een verantwoord sociologisch onderzoek. De uitslag van zo'n onderzoek, zou naar zijn mening de vereniging volksonder wijs tot een veel meer gerichte propa- gandavoering kunnen bewegen. Tijdens deze vergadering deelde de Ds. Miihkniekel overleden Op 83-jarige leeftijd is te Apeldoorn erleden ds. D. W. O. Mühknickel, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. Mühknickel. geboren in 1880, werd in 1910 hulpprediker te Dinxperlo. In 1912 werd hij predikant te Weert. Na acht jaar verwisselde hij deze gemeente voor die te Waalwijk, waar ds. Mühknic kel 25 jaar predikant was. Op 1 novem ber 1945 werd hem emeritaat verleend. Dreigende inflatie in West-Europa De Bank voor Internationale Be talingen heeft gewaarschuwd dat de regeringen waarschijnlijk spoedig zul len moeten ingrijpen om voortgang van de inflatie tegen te gaan. In het jaarverslag van de bank wordt gezegd dat „gezien de voortdurende in flatoire tendenzen in de voorjaarsmaan den van 1963 het duidelijk is, dat de expansie niet met nog grotere kracht ter hand genomen kan worden. Indien niet spoedig de monetaire stabiliteit her steld wordt, dan Zal daarentegen waar-' schijnlijk meer aandacht geschonken moeten wörden aan het tegengaan Van de inflatie." De bank is het clearinghuis van de meeste centrale banken van West-Europa. In het rapport moet worden gezegd dat slechts Frankrijk en Zwitserland ge durende 1962 enigszins geprobeerd heb ben de inflatoire tendenzen tegen te gaan. Het economische leven werd daarente gen in Italië. België en Zweden gesti muleerd. terwijl de Nederlandse en West duitse regering „een tamelijk neutraal beleid gevolgd hebben", aldus het rap port. Onderwïjsbenoeminoen Mej. dr. D. H. Branis: benoemd aan de Universiteit van Amsterdam tot lector in de plantenvirologie. Dr. O. Verbeek: benoemd aan de Uni versiteit te Amsterdam tot lector in de orthopedie. Dr. H. J. Viersma: benoemd aan de Universiteit van Amsterdam tot lec tor in de interne geneeskunde. Dr. S. I. de Vries: benoemd aan de Universiteit van Amsterdam tot lec tor in de hematologie. de propaganda-aktie weer goed maakt. De aktie leverde namelijk i afgelopen maanden zevenhonderd ni< (Advertentie) Lijm snel en zonder klemmen met Ceta-Bever SN ELFIX *^$0 als proef sinds 1 mei tot 'l september op de kleuterscholen en de lagere scho- lyerb; len in Utrecht de vijfdaagse schoolweek gch< is ingevoerd. De schooluren worden op de gewone dagen ingehaald. Hij meent dat aangenomen mag worden dat in F®"" Utrecht vanaf 1 september de vijfdaag- f. M se schoolweek voor het gehele onderwij» pan zal gelden. „Lukas" verlichtte ook in 1962 weer vele zorgen „Lukas" (de Vereniging ter uitoefe ning van barmhartigheid aan Christe lijke onderwijzers en onderwijzeressen) i 1962 weer vele zorgen verlicht. heeft i De vereniging schonk voor ongeveer f 27.000 aan giften en verstrekte voor bijna 22.000 aan renteloze leningen. In een jaarverslag van de vereni ging wordt met het oog op de verleen- st_ de hulp de zin van het voortbestaan van L_ „Lukas" onderstreept. De vereniging f brengt in deze tijd van voorspoed geen f111®11 hulp aan „gewone" zieken. Zij springt in Pie uitzonderlijk ernstige ziektegevallen. ne waarbij de kosten tot duizenden guldens L„_. oplopen, bij. Pur- Het aantal leden van „Lukas" be- r droeg op 31 december 1961 7527 en op Lst- 31 december 1962 7385. Een kleine terug- pwa gang, die inmiddels door een geslaag- Op. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Leeuwarden <vae. fh. Loggers): W. Koole te Wissekerko t naar Middelburg (wykgem. 3): J. E L. Brummelkamp, te Kethel en Spaland. GEREF. KERKEN Beroepen te Wapenveld: P. v. d. Berg, kand. te Den Haag; te Krimpen a.d. IJs- sel: G. J. Terlaak, kand. te Schevenin- gen; te Katwijk aan Zee (3e pred.pl.): Joh. Dijkstra, te Klazienaveen. Aangenomen naar Pernis: (vac. J. H. v. Halsema): A. van Leeuwen te Axel; naar Ede (5e pred.pl J. Banga te Leider dorp: naar Helpman (Gr.) (vac. W. M. de Bakker): L Dorst te Hardenberg; naar 's-Gravenhage-Z. (vac. dr. P. d. Spek): J. Winter te Jutrijp-Hommerts. Bedankt voor Wilnis en Bodegraven (vac. L. Loosman): J. D. de Vries te Aardenburg; voor Amsterdam-W. (vac. J. Wiersema): J. Banga te Leiderdorp. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Artesia (Californië, U.S.A.): A. Vergunst te Rotterdam-C. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Zaamslag: Joh de Waal, te Kiundert. Bedankt voor Noordsche Schut: T. Har der te Komhorn. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te 2e Exloërmond: H. Bijle- veld, kand. te Utrecht. Bedankt voor Zwolle. 2e Exloërmor en Harlingen: R. J. Vóórhaar, te Vroom Vragen op medisch gebied zenden aan de redactie van ons blad met linksboven op de envelopt „Medisehe rubriek". Antwoord op vragen van algemeen belang wordt in deze rnbrlek gegeven, vragen waarvan de beantwoording niet langs deze weg gewenst Is, geschiedt per brief- Een diagnose, die de patiënt van middelbare of hogere leeftijd nogal eens hoort noemen door zijn huisarts is: „slijtage", of arthrosis deforma-v. Vooral bij de mensen van middelbare leeftijd veroorzaakt deze diagnose nog wel eens enige onrust, het klinkt al zo „oud". Laten we hen ech ter meteen geruststellen: ledereen gaat na zijn 25ste tot derligse jaar slijten. Alleen van belang is of de slijtage zodanig plaats vindt., dat de per soon er last van krijgt. Allerlei factoren kunnen daarbij een rol spelen. In feite is de arthrosis deformans een chronische gewrichtsaandoening, die langzaam progressief ver loopt, doch er kunnen soms maanden tot jaren voor komen waarin de progressie vrijwel tot stilstand komt. De aandoening berust op een verslechtering van de toestand van het gewrichtskraakbeen, waar door op de duur het onderliggende bot en de omge vende weke delen, zoals pezen, spieren en ge wrichtskapsels worden geprikkeld. Het gevolg van dit laatste kan weer zijn dat er een toename van het gewrichtsvocht ontstaat, waardoor het gewricht een gezwollen indruk maakt. Trouwens ook door het proces zelve verandert de vorm van het gewricht, en het zal duidelijk zijn dat na enige tijd de functie van het aangedane gewricht minder goed tot slecht wordt. Ook de later optredende schrompeling van de pezen en banden werken de functie tegen, en er ontstaat een zekere gedwongen buigstand. Wanneer we een röntgenfoto maken van het aangedane ge wricht valt bovendien op, dat er aan de randen van het gewricht woekeringen optreden, die zich als haakjes of vogelbekjes voordoen. Door de druk van de zwelling op de omgeving en de genoemde vogel bekjes kan de pijn als één van de eerste sympto men optreden. De pijn is vooral in en om de gewrichten gecon centreerd. doch kan zich ook uitbreiden in de direc te omgeving. De stijfheid van het gewricht is het ergst wanneer het gewricht enige tijd rust heeft ge had, dus vooral 's morgens bij het opstaan, of na wat langer zitten. Nadat men enige oefening heeft gehad, wordt de sijfheid en pijn allengs minder doch bij te sterke vermoeienis neemt de pijn op de duur weer toe. Wanneer men het gewricht beweegt is soms enig kraken of knarsen waarneembaar, hoe wel omgekeerd dit niet altijd op arthrosis defor mans behoeft te rusten. Arthrosis deformans is voor namelijk een plaatselijke aandoening, hoewel meer dere gewrichten aangedaan kunnen zijn. De algeme ne toestand laat veelal niets te wensen over (De gewrichten, die het meest aangedaan zijn, zijn de kniegewrichten, de heupgewrichten, enkels en vin gers. en wervelkolom.) Over de oorzaken is niet zo erg veel bekend, doch de veroudering is toch wel de hoofdoorzaak. Ver keerd belaste gewrichten in de jeugd, veel staan, te zwaar lichaamsgewicht, ontstekingen of ongeval len van de gewrichten kunnen bijdragen aan een vroegtijdiger ontstaan van de arthrosis deformans. Arthrosis deformans is een aandoening de arts steeds meer te maken heeft, omdat de leef tijd van de mens steeds hoger wordt. Bovendien raadpleegt men tegenwoordig met de genoemde klachten de arts eerder, omdat men weet. dat er wel iets aan de aandoening te doen is. Bij het on derzoek valt vaak op hoe verschillend de gevallen zijn: sommige lijders hebben veel klachten met slechts weinige afwijkingen, maar het omgekeerde komt ook voor. Over het algemeen blijken echter vooral de lichamelijk zware beroepen meer in aan merking te komen voor de aandoening als de lich ter lichamelijke beroepen. Zoals gezegd komen de knieën wel het meest in aanmerking. Uiterlijk kan men reeds waarnemen, dat de contouren van de knie verdwijnen. De gehele knie wordt dikker en „boller". We hebben bij de knie bovendien nog al eens te maken met een los geschoten stukje bot of botwoekering, die de functie nog verder kan belemmeren, met daarnaast grotere kans op inwendige beschadiging van het gewricht We spreken van een „gewrichtsmuis". Wat de rug betreft, wanneer deze „slijt", vinden we vaak de pijn „op afstand" dat wil zeggen, door de woekeringen om de wervelkolom worden zenu wen geïrriteerd en ontstaan er pijnen langs het bo venbeen naar het onderbeen en achillespees. Dit zijn ischiasachtige pijnen en worden vaak verward met de zogenaamde „hernia". Bij de behandeling moet er primair voor zorg ge dragen worden, dat het gewricht niet overbelast wordt. "Vermagering zal in vele gevallen aangera den worden. Warmte is als plaatselijke behandeling wenselijk, in welke vorm ook. Verder moet getracht worden, dat het gewricht zoveel mogelijk zijn func tie kan blijven uitoefenen, waardoor massage zin vol is. Wanneer de klachten heftig zijn, helpt enige röntgenbestraling zeer goed. Op de foto ziet men soms zelfs de genoemde „haakjes" enigszins ver dwijnen. Soms zijn twee of drie korte kuurtjes met enige maanden tussenruimte noodzakelijk. Steeds blijve men echter de gewrichten zoveel mogelijk belast gebruiken, hetgeen impliceert: buig- strekoefeningen, want ook de spieren en pezen gen om oefening om te verstevigen. In een aantal gevallen is orthopaedische hulp noodzakelijk, wanneer blijvende invaliditeit dreigt. Wat de heupgewrichten betreft, hier brengt men soms een stalen of plastic protese aan ter vervan ging van de dijbeenkop. Ook de kom, waarin de dij- beenkop draait kan „glad" gemaakt worden. Ook andere gewrichten komen overigens voor het „glad maken" in aanmerking. Soms wordt een orthopae- disch corset geadviseerd. In lichte gevallen knn men echter volstaan met regelmatig even zitten, 's middags één twee bedrust. zo weinig mogelijk trappen klimmen, niet te lang achtereen lopen, en niet de pijngrens over schrijden. Fietsen is vaak minder bezwaarlijk dan lopen. Een diëet volgen van niet meer dan 1250 lorieën. waarin ruim eiwit en weinig vet Houdt er tenslotte rekening mee. als uw arts l zou zeggen dat u „slijtage" hebt. u niet de eniga bent, maar dat iedereen slijt. Slechts de klachten kunnen individueel sterk verschillen. Geop )othe ooi gr x>the' eiden en d tot 5 an 7 t Jeug

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2