Nieuwe Leiclse Courant Kennedy: negers zullen hun strijd om rechten winnen Commentaar Nieuwe complicatie in affaire Profumo Krachtige rede van president Tijdperk van zinloos gepraat is voorbij Gestolen goudstaven op Nederlands schip? Dr. De Kort sprak met ministers en militairen Trieste verkeersbalans: 9 doden, vele gewonden Maandag 10 juni 1963, 44ste jaargang Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh it ghsbleven Zie pagina mijn hart in teghentpoal" En de NAVO wist van niets f 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendienst bezorging 18—19 uqr De negers in Amerika zullen hun strijd voor dezelfde rechten als de blanken winnen. De Ver. Staten moeten er aan meewerken, dat deze over winning op vreedzame wijze tot stand kan komen. Aldus heeft president Kennedy gisteren verklaard op een congres van Amerikaanse burgemees ters, dat op Hawaii werd gehouden. De president was speciaal voor deze toespraak naar het afgelegen Honoloeloe gevlogen. „We hebben te maken met een mo rele en constitutionele crisis", aldus Kennedy. „En mensen met invloed en inzicht moeten hun stem in elk deel van het land laten horen". Hij waarschuwde, dat in de komende maanden nog meer negerbetogingen moeten worden verwacht. Hij vroeg de steun van burgemeesters om de strijd van de negers in een vreedza me revolutie te veranderen, dan kan niet alleen een ramp worden voor komen, maar dan zullen we ook onze hoogste verplichtingen vervullen", zo verklaarde de president. Kennedy zei, dat het tijdperk van iymbolische maatregelen en zinloos gepraat voorbij is. De rechtvaardig heid kan niet op het houden van vele vergaderingen meer wachten. Man nen, die kijk op de gebeurtenissen Britse regering mag dan h de affaire-Profumo op i t grondvesten schudden, mier Harold Macmillan Irde pas vandaag van vakan- tuit Schotland terug. Daar erstreffi gefotografeerd in deze Sëre', tVPische golf-houding. aeuws m £|één oogopslag f In Engeland wordit de tkorofaak~Profumo steeds 'on tlat lAyrkwikkelijker: dit week einde werd de bekende 'ondense society-arts dr. tephen Ward gear- ,,'Steerd op beschuldiging lat Christina Keeler onder Bjn bescherming werkte. proward zou voordeel uit het ietnfflier0ep Van meiuffrouw ibsidree*er hebben genoten. De buiitfedicus heeft indertijd iui'tslarrofumo in kennis met het 20 Moto-model gebracht cn >riis vlaarna de Britse contra- bionage zelf op de hoogte jesteld van de verhouding issen het meisje en Pro- De trieste zijde nerse weekeinde is dat velen door verdrinking ja het verkeer om het zijn gekomen. Om T-op-tf" de Srote vraag var al wferisten te kunnen vol- oen, moesten de Spoor wegen extra treinen na door hadplaatsen inleggen, tentje ïen do) President Kennedy heeft Menp een congres van Ame- gen Jkaanse burgemeesters passeèorspeld, dat de negers in JPjSj J V.S. hun strijd voor de- i ge^hde rechten als de blan- wor»n zullen winnen. De V.S. loeten eraan meewerken DINSM^t deze overwinning op teedzame wijze tot stand Het volgend jaar zal het laarschijnlijk weer mo- Blijk zijn op het vliegveld Tenburg een internatio- luohtvaartshow te [Juden. De autoriteiten jjn reeds geruime tijd aan tt onderhandelen om te- moet te komen aan de zwaren die tegen de Ilsy brden aangevoerd. Het liegfeest zou dan in plaats in op Tweede Pinkster- op een zaterdag in het satt-seizoen worden gehou- In Perzië is de toestand weekeinde vrij rustig Wel werden er erdag enkele relletjes lorganiseerd door fana- moslims, maar bij fze onlusten zijn geen te betreuren. De ie in zijn land is iggekeerd, heeft ver- de hervormings- te zullen doorzet- i J® ne— Gaat Macmillan ook verdwijnen? Arrestdr. Ward- leider call-girls organisatie? or nem in ten dagen schandaal- •n de daar- ondcn ar- an de so-H er Stephen 1 gerezen. De conservatieve Britse premier Ha rold Macmillan is vanochtend van een vakantie in Schot land naar Londen teruggekeerd om de politieke moeilijk heden aan te vatten de afgelopen dagen door het schandaal- Profumo en de daar- verbonden restatic ciety.dokter Stephen Ward zijn gerezen. HU was het, die Profumo in contact PROFUMO had gebracht met het fotomodel. Ook bracht hü ten slotte de Britse contra spionage op dc hoogte die Profuma met Christine Keeler had. In een televisie interview heeft de beroemde medicus, die zeer bekende figuren onder zijn cliënten telde, als Sir Winston Churchill, Elisabeth Taylor, met klem ontkend aan het hoofd tc hebben gestaan van een call-girl-organisatie. In het afgelopen weekeinde is van de kant van alle politieke partijen, ook de conservatieve, onverbloemd kritiek op de huidige regering geleverd en dit doet een bewogen debat in het parlement over deze kwestie verwachten. De Labour-leider Harold Wilson zei nog bij zijn vertrek, zaterdag, voor een bezoek aan de Sowjetunie dat zijn partij de gehele achtergrond van geruchten en verdenkingen opgehelderd wilde hebben. Hierbij zijn zeer duidelijk gevaren voor de veiligheid van het land betrokken, al dus Wilson, maar wjj hebben reeds ge zegd dat wij niet van plan zijn in te gaan op de kwestie van persoonlijk gedrag. Het Conservatieve parlementslid John Cordle zei op een bijeenkomst dat er wat betreft de hoge functies geen risico's voor de veiligheid geduld konden worden. Macmillan gelast onderzoek Premier Macmillan heeft vandaag na zjjn terugkeer in Londen onmiddellijk een onderzoek gelast naar de veiligheids aspecten van de zaak-Profumo. Het onderzoek wordt ingesteld door Lord Dilhonre, de hoogste justitiële auto riteit in Engeland. Zijn taak zal zijn vast te stellen of de Britse staatsveiligheidsdienst is geïnfil treerd of getoond heeft nalatig te zijn net betrekking tot de driehoeksverhou ding tussen de ex-minister van oorlog. Christine Keeler en de Russische marine- attaché Eutcne Ivanof. Vele geloven dat hij een spion wa De leider van de liberalen. Jo Grimond. verklaarde dat Macmillan in de huidige kwestie zijn verantwoordelijkheid moest nakomen en dit ongetwijfeld ook zou doen. Macmillan zelf heeft de afgelopen da gen nog geen commentaar willen geven. Het verdwjjnen van John Profume dreigt nu ook te zullen leiden tot de ver dwijning van Macmillan als conservatief partijleider. Vele conservatieve parlemen tariërs hebben kritiek op hem geuit om dat hij nalatig en naïef zou zijn geweest by het nagaan van de waarheid van eer dere verklaringen van Profumo. voor vervolg zie pagina 4 hebben, moeten zich in alle delen van de Ver. Staten laten horen. Hij pleitte voor het instellen commissies voor menselijke betrekkin gen tussen beide rassen, alle ongrond wettige verordeningen en praktijken af te schaffen, gelijke kansen aan iedereen te geven en jonge mensen van beide sen aan te moedigen op school te blijven en ook op die wijze de werkloosheid onder ongeschoolden te verminderen. Intussen bevinden de Amerikanen zich aan de vooravond van een be slissende dag. De plaats, waar zich morgen belangrijke dingen gaan af spelen is de universiteit van Tusca loosa in Alabama. Men weet, dat gou verneur Wallace (ondanks een ge rechtelijk verbod) persoonlijk twee negerstudenten ed toegang tot universiteit wil beletten- Wallace heeft Kennedy laten weten, dat hij meer dan 500 leden van de nationale garde van Alabama heeft opgeroepen om de orde te handhaven- Deze macht zal niet worden ingezet om de in schrijving van de negers te voorko men. Dat wil Wallace helemaal alleen doen. Mocht Wallace toch de nationae garde voor zijn karretje willen span nen, dan kan president Kennedy deze troepen momiliseren voor de federale dienst. Bovendien kan hij de federale troepen inschakelen, die met enkele' duizenden gelegerd zijn in Fort Mcclellan, op 160 km ten noordoosten van Tuscaloosa. Helikopters van de marine zijn nas luchtmachtbasis Dobbins gevlogen, Zij kunnen gebruitk worden om zonodig troepen op het terrein van de univ teit af te zetten. Intussen wordt op vele plaatsen door negers gedemonstreerd. In Savanna (Georgia) werden 56 negers gearresteerd, in Nasville (Tennessee) twaalf. In Lexington (Noord-Carolina) patrouilleren 150 manschappen van de straatpolitie door de straten. In Los Angeles gaven de negerleiders autoriteiten nog tien dagen de tijd maatregelen tegen de apartheid te ner In Charleston (Zuid-Carolina) trokken honderden negers zingend en protesterend door de straten. In Bradenton (Florida) moest een stuk van het strand worden gesloten, omdat blanken en negers het met elakar aan de stok kregen. Het Nederlandse schip Zaanstroom dc Hollandse stoombootmaatschappij, dat zondagmiddag in de Amsterdamse haven is teruggekeerd, is volgens onbevestigde geruchten onder bewaking gesteld va rijkspolitie te water. Uit Londen heeft de politie het bericht ontvangen, dat zich aan boord vai Zaanstroom de 40 goudstaven zouden be vinden die op 24 mei in de Britse hoofd stad werden gestolen. Het was de groot ste gouddiefstal uit de Engelse geschie denis. Scotland Yard had een anoniem tele foontje ontvangen met de mededeling dat het goud naar Nederland is gebracht De staven zouden in Zuid-Engeland aan boord van een schip zijn gebracht. Scot land Yard heeft Interpol verzocht een Nederlands schip de Zaanstroom Amsterdam te doorzoeken. Een belo- ningvan ruim 200.000 gulden is uitge loofd voor het vinden van de goudschat. Majoor H Waakop Reyers, comman dant van de rijkspolitie te water van het district Amsterdam, zei slechts: „De mo gelijkheid is niet uitgesloten dat het ge rucht waar is". Zijn rechercheurs stellen vandaag een onderzoek in. week kan grote spanning brengen in de Amerikaanse staat Ala bama, omdat twee negerstudenten zich zullen laten inschrijven aan de universiteit in Tuscaloosa. De leider van de Ku Klux Klan, welke fel tegen de rassenintegratie gekant is, vertelt op een bijeenkomst in Tusca loosa. waarbij ook het traditionele brandende kruis niet vergeten is, aan zijn volgelingenzich niet te bemoeien met de te verwachten rellen om de universiteit. „Laat dat maar aan gouverneur Wallace oveC, aldus de leider. (Van onze parlementsredactie) nerale staf, luit.-generaal A. V. van den Kabinetsformateur dr. De Kort heeft Wall Bake. vanmorgen oriënterende gesprekken ge voerd met de chef-luchtmachtstaf, luit.- generaal H. P. Zielstra, en de bevelheb ber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal A. J. V. van der Schatten Olivier. Van middag sprak hij met de demissionaire ministers mr. J. M. A. H. Luns en dra. J. W. de Pous, en dc chef van de ge- Moeder laat baby's „verdwijnen" Het staat inmiddels wel vast dat in het Noordlimburgse plaatsje Siebenge- wald niet één kind, doch zeker twee pasgeboren kinderen zjjn- verdwenen. Zo als we zaterdag reeds berichtten, heeft de rijkspolitie jongstleden vrijdag de 35-jarige gescheiden vrouw Theodora J.- Gr. uit Siebengewald gearresteerd. In de nacht volgend op haar arres tatie, werd ook haar buurman en tevens vriend gepakt, namelijk de 54-jarige wegenbouwer Th. J. uit Siebengewald. Dit gebeurde naar aanleiding van bewe ringen van de vrouw. Aanvankelijk dacht de politie, die in eerste aanleg uitsluitend afging op de geruchten uit het dorp, dat het ging om de geheimzinnige verdwijning van slechts één kind; dit kind, een jongetje, werd twee maanden geleden geboren. Tijdens het onderzoek kwam echter min meer bij toeval aan het licht dat vrouw twee jaar geleden ook reeds buitenechtelijk kind ter wereld heeft gebracht. Ook dit kind blijkt nu spoor loos te zijn. Men neemt aan dat beide kinderen gedood zijn. De veronderstelling ligt voor de hand dat de formateur met de militaire auto riteiten heeft gesproken over de kwanti ficering van de wensen tot verhoging van het defensieplafond en dat de twee ministers hem hebben voorgelicht over de mogelijkheid een aparte bewindsman voor Europese zaken aan te stellen. Dr. De Kort sprak vanmorgen de verwach ting uit dat hij snel een helder beeld zal krijgen van de moeilijkheden en mo gelijkheden t.a.v. het program, de de partementale indeling en de zetelverde ling. Ook vanavond zou de formateur nog oriënterende gesprekken voeren. TJET ZEDENSCHANDAAL in Engeland, A waarbij een minister van de Kroon erkend heeft rechtstreeks betrokken te zijn, doet daar de regering wankelen. En aangezien de Engelse regering een partij- regering pleegt te zijn, schokt het schan daal eens temeer de regeringspartij, de partij der conservatieven. In het bekleden van een hoog ambt kan een bescherming liggen, in die zin dat men zich dubbel be denken zal alvorens laakbare dingen te ondernemen. Gelukkig overigens wie deze bescherming niet behoeft om staande te blijven. Maar wie staande op een hoge plaats valt, veroorzaakt te ernstiger gevolgen. Men kan zich hiervan nauwelijks duide lijker voorbeeld denken dan deze trieste affaire waarin deze Engelse bewindsman, inmiddels afgetreden en niet, naar de ge woonte, door de Britse koningin ontvangen, zich heeft laten meeslepen. Politiek zijn de consequenties moeilijk voorstelbaar. De conservatieve regering is toch reeds zwak. Wanneer de partij waar op zij steunt het bij de volgende verkie zingen zou halen, hetgeen intussen reeds werd betwijfeld, dan alleen omdat de op positiepartij evenzeer onvoldoende aan trekkingskracht heeft. Maar de kans om alsnog een krappe meer derheid te halen lijkt thans wel verkeken. Gedacht werd nog aan een Engels bezoek van de Amerikaanse president dat de Britse regering weer wat aanzien kon her geven, maar het lijkt wel onzeker, of de heer Kennedy zich met dit kennelijke bij oogmerk tot een bezoek zal laten lenen. Het zou te duidelijk de kenmerken dragen van inmenging in de Britse binnenlandse situatie: het zou zijn verhouding tot een volgende Engelse regering alleen maar vertroebelen. Zo mogelijk nog ernstiger zijn de gevolgen in de algemene morele sfeer. Het zijn uiterst bedenkelijke zaken die aan de dag zijn gekomen. De onthullingen die al ge daan zijn, moeten reeds schokkend heten en naar verluidt staan het Engelse volk nog andere opzienbarende te wachten. Ook in affaires als deze bomt de mense lijke onvolkomenheid aan de dag. Het ze delijke leven is aan de mensheid geschon ken als een gave en als een opgave. Niet voor niets heeft God ook voor dit terrein zijn aanwijzigingen en geboden gegeven, op de gehoorzaamheid waaraan acht be hoort te worden geslagen. Dat dient te geschieden om allerlei rede nen. ook ter instandhouding van het men senleven en van de menselijke samenleving. Wat in Engeland aan de dag is getreden is ernstig. Indien het echter nog iets goeds uitricht, dan omdat het onze aandacht be paalt bij waarden die daar zijn geschon den, maar die niettemin volop waarden zijn en moeten blijven. Ook een schokkende onthulling, hoe be treurenswaardig op zichzelf, kan heilzaam werken. Fabrieken Zevenbergen Zomerweekeind - topdrukte De Spoorwegen moesten extra trei nen naar de badplaatsen inleggen, de duinen hadden weer topdagen wat het aantal bezoekers betreft. Ieder over een vervoermiddel beschikte trok naar zee of naar de bossen ook dit keer heeft de verkeersexplosie vele ongelukken opgeleverd. De ba lans is zoals altijd triest: negen men sen kwamen om in het verkeer. Er waren vele gewonden. 0 De 58- jarige echtgenote van bur gemeester Kolff van Vlissingen die vrij dag met haar man met vakantie naar Engeland wilde gaan, kreeg op de weg Breskens-Sluis een ongeluk toen een andere auto bij Potjes geen voorrang verleende. Gistermorgen is zij over leden. De burgemeester werd licht ge- De 25-jarige stecngaassteller J. F, Verheul uit Amsterdam is zaterdagavond en inhaalmanoeuvre op de Jan van Galenstraat in Amsterdam met zjjn auto met een vaart van 80 km frontaal tegen een bus gebotst. Hij was op slag dood. De zeven passagiers en de chauf feur kwamen met de schrik vrij. Gisteren is de vierjarige Gerry Hummen in Haarlem bij het oversteken aangereden door een auto. De jongen is in het ziekenhuis overleden. 0 Te Helmond werd zaterdag het drie en een halfjarig dochtertje van de fa milie J. F. Lemmens door een bestelauto gegrepen. Het kind was vrijwel op slag 0 Zaterdagavond is de bromfietser H. Bust uit Nieuwbuinen met zijn brom fiets in Ter Apel over de kop geslagen en overleden. 0 Zaterdag is op rijksweg 15 bij Est in de Betuwe, evi auto-ongeluk gebeurd dat de 62-jarige A. van Mierlo het leven kostte. Vier mensen werden gewond. Het ongeluk gebeurde toen een auto met de 33-jarige G. B. uit Emmeloord aan het stuur en zijn 30-jarige echtgenote naast zich, van Est komende de voor- rangsweg overstak. Beide auto's zijn ernstig beschadigd. Voor het leven van de zwaargewonde mevrouw G. B. wordt gevreesd. De andere gewonden zijn een 24-jarige zoon en echtgenote van dc heer Van Mierlo. Zaterdag is de 23-jarige motorrij- der P. H. van Rijsewijk uit Driel in zijn woonplaats verongelukt doordat zijn motor in een bocht slipte. Hij botste te- een hek en was op slag dood. npERWIJL gedurende het weekeinde ons land zonnig en warm weer heerste is de luchtdruk in geheel West-Europa gedaald. De kern van het hogedrukge- hied dat de algemene circulatie beheer ste, heeft zich naar het zeegebied bij IJsland teruggetrokken. Kleine gen waarvan er een bij de Botnische Golf ligt en een ander botten Frankrijk, zullen de luchtdruk op het Europese vasteland nog wat verder doen dalen. Het komende etmaal zal de invloed hiervan op het weer nog gering zijn. De wind wordt meer noordelijk en zal tijdelijk mist of lage wolken de kustgebieden kunnen binnenvoeren. In het binnenland zal het weer nog overwegend zonnig zijn, met slechts een kleine kans op een bui. De temperatu ren zullen de neiging hebben iets te De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zonnig en op de meeste plaatsen droog weer, maar aan de kust kans op van zee binnendrijvende mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak d. Helder tussen noordoost en noord. Dezelfde tem- Ypenburg peraturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Tendens dalend HET WEER IN EEROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur r,„ p-t. Weers- cesreldh. Sf 4* if ijl' ll is Eelde De Bilt Twenthe Dinsdag 11 juni: zon op 4.20, onder 20,58. Heiëïnki Maan onder 8.03. stockh. Vrijdag 14 juni laatste kwartier. Oslo KoDcnhav HOOGWATER SCIIEVENINGEN 11 juni: 5.27 v.m.; 17.51 n.ra. 0 De 56-jarige H. Postma uit Arnhem is zaterdag in Aschaffenburg (N.-Beie- ren) verongelukt. Zijn vrouw werd ern stig gewond. De wagen van het slacht offer vloog uit de bocht en werd over reden door een Amerikaanse vracht auto. 0 Zaterdagnacht is de 23-jarige mo torrijder J. Kuyken uit Oosterbierum bij een botsing met een personenauto \erongelukt. Zijn duo-passagier kreeg een schedelbasisfractuur. De drie inzit tenden van de auto, alle drie uit Frane- ker, werden gewond. windstil 27 11 zo 2 26 13 windstil 18 6 w 3 26 11 windstil 25 15 zzw 4 21 12 windstil 16 8 nno 4 27 12 ono 4 25 13 windstil 26 14 24 15 05 windstil 15

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1