Nieuwe Leidse Conirant Kabinetsformatie week gaan een zal zeker duren I Bij Commentaar Stewardessen willen charmant zijn Fracties P.v.d.A. en V.Y.D. houden slag om de arm nieuwe relletjes: onmiddellijk schieten Akkoord ,Hot Line' Witte Huis-Kremlin taamolweer vandaag'. Vrijdag 7 juni 1963, 44ate jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur.- Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Gesprek met STUDENTEN in INDONESIË Postbus 7è vm 58936 Abonnementsprijzen „Stentvastigh ii ghebleven mijn hert in teghenspoet" p.kw. 8,25 - Zie pagin Morgen gesprek De Kort-Romme (Van onze paiiementsredactie) KABINETSFORMATEUR dr. W. L. P. M. De Kort heeft gisteren reeds een begin gemaakt met zijn arbeid. Hij had van vier uur tot half zes een oriënterend gesprek met de demissionaire minister-president prof. De Quay en sprak ook nog met de heer W. J. Andriessen, die de heer De Kort zal vervangen als voorzitter van de Tweede-Kamerfractie der K.V.P. De formateur, die gisteravond naar zijn woonplaats UI venhout vertrok maar vanmorgen weer in Den Haag was, heeft zijn intrek genomen in het kabi net van de minister-president aan het Plein 1813. Daar zou hij vandaag de stukken bestuderen. Morgenochtend om tien uur ontvangt hij in Ulven- hout ex-informateur Romme, die hem op de hoogte zal brengen van de kennis en ervaring, opgedaan tijdens de informatieperiode. Dr. De Kort zal nog niet aanstonds be ginnen met het opstellen van een rege ringsprogram. Hij wil eerst een totaal beeld krijgen van alle moeilijkheden, die zich voordoen ten aanzien van de pro grampunten. de kwantificering van dc verschillende wensen, de indeling van de departementale werkzaamheden en de ze telverdeling in het te vormen kabinet. Dit vraagt zoveel aan oriëntatie, dat hij stellig niet vóór volgende week vrijdag de eerste fase van zijn formatie-arbeid zal kunnen afsluiten. Wel zal dr. De Kort de komende week contacten opnemen met ministers en andere personen (b.v. Met de bajonet op het geweer gaan de Perzische troepen in Teheran de opstandige Moslims te lijf. Onlusten en relletjes zijn thans in Teheran weer aan de j orde van de dag. De direct tegen de Sjah gerichte demonstraties hebben reeds honderden doden i en gewonden geëist. Teheran thans iets rustiger Sieuws in één oogopslag De gisteren aangewezen kabinetsformateur dr. De Kort heeft zich vandaag verdiep in de paperassen die ex-informateur prof. Romme heeft verzameld. Inmiddels heeft de heer De Kort ook reeds gesproken met prof.De Quay, terwijl hij waarschijnlijk volgende week de fractieleiders van de grote partijen in de Tweede Kamer zal ontvan gen. Het ontslag van de Brit se staatssecretaris van oor. log. Profumo, heeft veel opschudding in Engeland veroorzaakt. Zelfs heeft 't de kansen voor de conser vatieven om de verkie zingen te winnen, sterk verkleind. Bij de onlusten in Perzië zijn 86 mensen om het le ven gekomen, terwijl 150 personen werden gewond. De leiders van de samen zwering tegen de Sjah (on der wie zich de gepensio neerde generaal Bakhtiar, die hoofd van de geheime dienst is geweest, zou be vinden) zullen 'binnenkort moeten terechtstaan. Zij kunnen ter dood worden veroordeeld. Amerikaanse en Rus sische deskundigen hebben in Genève overeenstem ming bereikt «ver het tot stand brengen van een speciale telexverbinding tussen het Witte Huis en het Kremlin. Het wachten is nu nog op toestemming uit Moskou (die volgende week wordt verwacht). De Westduitse minister van defensie. Von Hassel. is van mening dat Europa in de wereld geen derde macht zal kunnen worden, dat de Westeuropese lan den zich zonder Ameri kaanse bijstand niet kun nen verdedigen en dat de Ver. Staten hunnerzijds niet kunnen toestaan dat het Europees potentieel in handen van het Sow jet- blok zal komen. De Perzische gepensioneerde gene raal Bakhtiar, die hoofd van de ge heime dienst is geweest ij veel land bezit, heeft volgens de regering te Teheran wellicht een belangrijke rol gespeeld in de opstand, die deze week tegen het bewind van de Sjah is uit gebroken. Hij is de afgelopen dagen op pel grimstocht naar Irak geweest, waar hij overleg heeft gepleegd met leiders van Mohammedaanse groeperingen- Twee jaar geleden verzocht de Sjah hem, Perzië te verlaten in verband met een geschil tussen Bakhtiar en de toenmalige premier Ali Amini. Deze laatste was van plan, de vroegere chef van de geheime dienst te laten ar resteren in verband met een corruptie schandaal. waarin hij de hoofdnjl had ge- In Lexington twee man neergeschoten Gisteravond is bij wanordelijkheden, In Lexington, in de Amerikaanse staat Noord-Carolina. een 24-jarige blanke doodgeschoten, terwijl een persfotograaf werd gewond. De eerste kreeg een schot in het hoofd Hij overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. Het schieten begon na dat een groep negers vergeefs had ge poogd toegang te krijgen tot enkele be drijven in de zakenwijk van Lexington. Dit had reeds de gehele donderdag avond tot opstootjes geleid. Soekarno toch weer onderzocht Soekarno voelt zich niet goed en zou heden te Wenen grondig worden onder zocht door prof. Karl Fellinger, eer specialist, die ook koning Saoed be handelt. Tevoren was gemeld, dat Soe karno genezen was en geen behandeling nodig had- De president is 6 juni 62 jaar gewor den. én was sinds zondag al twee maal onderzocht. Vanmorgen is te Nistelrode een per sonenauto, bestuurd door de 26-jarige mej. J. G, Locher uit Rotterdam tijdens een inhaalmanoeuvre uit de bocht ge vlogen en over de kop geslagen. Mej. Locher werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. speeld. De Sjah vreesde eéhter grote moeilijkheden en stelde Bakliliar in slaat, de wijk te nemen. Officieel is intussen medegedeeld dat bü de onlusten van woensdag 86 mensen om het leven zijn gekomen en dat er 150 werden gewond. Bü nieuwe relletjes zal zonder meer op de betogers worden geschoten. De lei ders van dc samenzwering moeten te rechtstaan. Zij kunnen ter dood worden veroordeeld. Aangezien het thans vrij rustig is in Teheran heeft het Perzische leger zijn stalen greep op het stadscentrum verlicht Gewapende troepen houden nog kleine delen van het centrum afgesloten. De straten zijn daar zwaar beschadigd door de rupsbanden van Amerikaanse tanks, waarmede de demonstranten in toom werden gehouden. Tanks, jeeps met chinegeweren en vrachtauto's vol gehelm de militairen worden nog gereed gehou den, maar het grootste deel van de hoofd stad is tot dusver rustig gebleven. fractieleiders) om het totaalbeeld te i helderen. Na zich voldoende te hebben georiën teerd. zal formateur De Kort een rege ringsprogram kunnen gaan ontwerpen. Dat kon niet reeds nü. omdat tijdens de informatie-Romme niet alle controver siële punten volledig zijn uitgepraat. De socialistische fractieleider prof. Vonde ling en zijn liberale collega mr. Toxopeus hebben vorige week zaterdag in hun „de finitieve" antwoorden aan de informa teur nog verschillende slagen om de arn gehouden. Prof. Vondeling zei gister avond voor de televisie, dat zijn- fractie zich nog niet heeft kunnen verenigen met prof. Rommes formuleringen ta.v. de woningbouw en de sociale verzeke ringen (A.O.W. en algemene kinderbij slag). „Ook andere partijen hebben voor behouden gemaakt," zo voegde hij eraan Dr. De Kort zal dus moeten beginnen met de arbeid van prof. Romme te vol tooien. Hij zal eerst moeten onderzoe ken waartoe P.v.d.A. en V.V.D. wel en waartoe zij niet bereid zijn wat betreft de punten, waarover zij vorige week stadium één van de tweede genoemde partijen afvalt, omdat ze niet van ver dere concessies wil weten. Maar het is evenzeer mogelijk, dat aan het eind van de programbesprekingen alle vijf partijen nog meedoen, omdat geen van hen „afdoende beletselen" ziet voor deelneming aan de regering. Bij een dergelijke algehele overeenstemming over de programpunten wordt de keuze tussen socialisten en liberalen wel bij zonder moeilijk. (Voor vervolg zie pagina 11) Lachend nam gisteren de Konin gin op paleis Soestdijk de zilte tractatie in ontvangst. De Hol landse Nieuwe; aangeboden door een delegatie uit Katwijk aan Zee. Want het zeebanket was ge vangen door de KW 37. Keur meester J. van der Schee had zich persoonlijk van de prima kwali teit overtuigd. Dertig minuten voordat een Caravelle de Portugese luchtvaart- atschappij van London Airport naar Lissabon zou vertrekken, ont plofte op de luchthaven een koffer, welke in het toestel (dat 77 mensen aan boord had) vervoerd zou worden.De oorzaak was een bom, die tus sen de kleren in de koffer verborgen zat. Het hoofdgebouw van Lon don Airport schudde op zijn grondvesten, terwijl zwarte rook door de vertrekhal dreef. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Een woordvoerder van de luchthaven verklaarde, dat het erg veel op „sabotage" leek. Hier inspecteert een politieman de verkoolde resten van de koffer. Na 18 clagen vergaderen: Na achttien dagen vergaderen heb ben dc Amerikanen en Russen over eenstemming bereikt over alle tech nische details voor een telexverbin ding. de „Hot Line" genoemd, tussen Washington en het Kremlin. Er wordt nog gewacht op de officiële goedkeuring van de Sowjet-regering. De „Hot Line" wordt gebruikt voor contact in noodtoestanden teneinde het eventuele uitbreken van een oorlog ten gevolge van een misverstand te voor- Verwacht wordt, dat de beide rege ringen de tekst van hun accoord zullen publiceren wanneer zij er officieel de ontwapeningsconferentie van in kennis stellen. De „Hot Line"-overeenkomst is het enige concrete resultaat dat tot dusver op de conferentie van vijftien maanden is bereikt. De „Hot Line" zou een kabelverbin ding moeten zijn, die van Washington onder de Atlantische Oceaan naar Lon den loopt en vandaar via Stockholm en Helsinki naar Moskou. De Ver. Staten en de Sowjetunie delen de kosten. De kabel zal perma nent in dienst zijn en geregelde proef- transmissies zullen plaatsvinden om te controleren of alles goed werkt. De transmissies zullen in een speciale code geschieden welke zowel voor de teksten in de Russische als in de En gelse taal kan worden gebruikt. De code wordt in beide talen aan het ont vangend eind vertaald. iverture pleegt men het stuk zelf zullen worden ontwikkeld reeds aan te treffen. In zoverre mag de informatie van de heer Romme, die dan nu is beëindigd, niet als een ouverture worden gekenmerkt. De bepaling van het thema is uitsluitend aan de thans aangewezen formateur, de heer De Kort, voorbehouden. Wat de informateur heeft gedaan, js niet formatie geweest, maar informatie. Hij heeft het terrein verkend, een inventaris gemaakt van de problemen, en dank zij deze arbeid kan de formateur gedocumen teerd aan de arbeid. Anders gezegd: Wat de informateur heeft gedaan droeg een overwegend objectief karakter: wat de formateur gaat doen zal meer suojeetief zijn bepaald. De formateur moet kiezen. Daarmee neemt dan de eigenlijke kabi netsformatie een aanvang. Weet de forma teur meer dan hij zou geweten hebben indien er geen informateur was geweest? Misschien wel, misschien niet. In elk geval mag worden aangenomen, dat de inschake ling van een informateur een objectiveren de en, na de verkiezingsstrijd, wellicht ook een kalmerende werking heeft gehad. De formulering van de aan de formateur verstrekte opdracht geeft weer de gebrui kelijke stof tot exegese. Het kabinet zal straks moeten kunnen rekenen op ruime steun. Er moet dus in dat opzicht de nodige garantie, de nodige zekerheid zijn. Daarbij gaan de gedachten wellicht naar een ze kere mate van binding: hopen wij noch tans dat die niet zo diep ingrijpend zal zijn, dat cle politiek wezenlijk aan levendighaid verliest. Aangenomen wordt, dat het zal gaan om de keus tussen socialisten en liberalen. Beiden in hetzelfde kabinet lijkt niet waar schijnlijk. Bij de keus zal in aanmerking worden genomen, dat beider situatie met zoveel verschilt. Beiden hebben bij de verkiezingen verloren. Beiden zien sterk tegen het zijn van oppositie op. Beiden zijn tot belangrijke inschikkelijkheid be reid. Voor de keus van de liberalen pleit, dat dan het geslaagde beleid van het vo rige kabinet kan worden voortgezet. Voor de keus van socialisten, dat zij nu eenmaal, ook na het geleden verlies, aanmerkelijk meer stemmen dan de liberalen hebben getrokken. De heer De Kort dan ;s aan het formeren geslagen. Wordt hij straks ook de minister president? Het behoeft niet. De tijd lijkt lang geleden waarin een minister-presi dent zijn eigen kabinet had geformeerd: zijn welslagen daarin kwam al dadelijk aan zijn gezag ten goede. Nog zou men zich een gelijke procedure kunnen wensen. Echter, een goed formateur behoeft nog geen goed minister-president te zijn, zo min trouwens als omgekeerd. RITA Kennedy contra rassenscheiding op de scholen President Kennedy heeft zich gisteren gekeerd tegen de rassenscheiding op de Amerikaanse scholen. In een toespraak tot geslaagden voor het eindexamen van een middelbare school in San Diego in Californië zei Kennedy, dat de Ameri kaanse kinderen op het ogenblik bij het onderwijs geen gelijke kansen heb ben. Die ongelijkheid had twee oorza ken, een economische en een die de huidskleur betrof. Wij moeten dan ook erkennen, aldus Kennedy, dat de ras senscheiding bij het onderwijs en ik bedoel hier dan zowel de feitelijke schei ding in het Noorden als de officiële in het Zuiden grote hinderpalen met zich brengt voor een groot deel van de Amerikaanse bevolking. Tendens stijgend HET WEER IN EUROPA en het noordelijk deel blijft de luchtdruk hoog, terwijl enkele depressies boven het zuidelijke deel van de oceaan langzaam van west trekken. De lucht in onze omgeving is nu tamelijk vochtig geworden, hetgeen mede in verband met de onstabiele op bouw van de atmosfeer, de vorming van warmteonweders bevorderd. Deze brengen evnwel geen weersomslag. Het weer met een overwegend zomers ka rakter houdt aan. De toegenomen voch tigheid van de atmosfeer had ook de vorming van een uitgebreid mistveld op de Noordzee tot gevolg. Dit mistveld breidde zich de afgelopen nacht tijdelijk tot over het westen van ons land uit. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Vrü warm en drukkend weer met veran- Rapporten hedenmorgen derlyke bewolking en plaatselijk regen of onweer. Hier en daar tijdelijk mist. Over wegend zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). statloa ZON EN MAAN Zaterdag 8 juni: zon op 4 22, onder 20.56: maan op 21.59, onder 5.20. D. Helder Vrijdag 14 juni: laatste kwartier. Ypenburg Viissingen Strand verivachti ng t Strandweer na oplossing van de mist- X?"*,1?10 velden, zonnige perioden en zomers ^d-uhnb" strandweer. Zwakke veranderlijke wind, Helsinki in de middag 21 tot 23 graden. Zeewater Stockholm 13 graden. Oslo Vooruitzichten: Algemene weerbeeld Ab^d'1 zal ook tijdens het weekeinde zonnig Londen*" strandweer brengen met in de ochtend .vdam plaatselijk mist. Brussel Luxemb. Parijs an de die de dames niet kunnen dat ze het haar niet meer meter onder de knie moeten voor de passagiers, als we lucht- verteren. mogen touperen of fantasie- vallen, deed dc dames op- onszelf niet charmant vin- South Zo mogen zij bv. geen kapsels mogen dragen. stuiven: „Wie denken ze dat den?" spuwen lang haar meer hebben. Het Ogenschaduw is ook al ze voor hebben, een stelletje En om op het haar terug vuur. moet zo kort worden geknipt verboden en eveneens het antiquiteiten? Ze zeggen dat te komen: „Kort haar staat dat het niet over de kraag gebruik van nagellak, behal- we in dienst zijn van een velen van ons niet, maar nu De maatschappij heeft n.l. van haar blouse hangt. ve van witte. van de voornaamste lucht- moeten we ons laten snoeien nieuwe voorschriften over Maar wat de stewardessen De bepaling, dat de rokken vaartmaatschappijen. Hoe of de consequenties aanvaar- kleding en uiterlijk gegeven, werkelijk nijdig maakt, is voortaan vijf tot tien centi- kunnen we charmant zijn den", zei een van de meisjes. vindstil 25 2 o'- indstil 25 12

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1