Nasser klopt aan de poort van woelig Perzië NIEUWE AANVOER Sunkist HERO „Relaties met Engeland zeer delicate zaak" Brandstoffenhandelaren willen kachels verkopen Meiregen... zacht als een liefkozing ht eea fcoafcc Gouvern. Wallace moet handen thuis houden In Parijs de wereld met pornografie bediend Fantasie over steen DONDERDAG 6 JUNI 196S Religieuze groepen aan de spits (Van een onzer redacteuren) De gebeurtenissen in Perzië (ook wel Iran genaamd) zijn typerend voor de situatie in het Middenoosten. Het is een bekend feit, dat de Sjah de meerderheid van de Perzen achter zich heeft zeker wat de hervormingsmaatregelen betreft, die hij de laatste jaren heeft door gevoerd. Het oproer van gisteren is dan ook ontketend door enkele kleine (en blijkbaar nog machtige) groepen, die ieder voor zich rede nen hebben om het hervormingsprogramma van de Sjah te torpe deren. En achter deze kleine groepen kan men de hand bespeuren van niemand minder dan Gamal Abdel Nasser, de Egyptische presi dent, die droomt van de vestiging van een groot mohammedaans rijk, hetwelk zich zal uitstekken van de Atlantische oceaan tot aan de In dische oceaan. van een nieuwe periode van ge welddadigheden, die herinnert aan het wilde optreden van de nationa listische premier Mossadeq een optreden, dat het Middenoosten in een ernstige crisissituatie bracht. En thans geldt meer dan ooit, nu ook Irak is weggevallen als steun pilaar van de verdediging van de vrije wereld, dat de positie van de westelijke mogendheden in dit stra tegisch zo belangrijke deel van de wereld in gevaar gebracht kan den. Meerderheid achter Sjah Zo is Perzië, een historisch brand punt van de rivaliteit tussen Oost •n West, wellicht aan de vooravond wettig gedeponeerd Te koop De demonstrerende menigten in Te heran, die altijd een zeer belang rijke politieke factor zijn geweest, worden gerecruteerd uit verschil lende mohammedaanse organisa ties, uit de gelederen van felle te gen de Sjah gerichte nationalisten, maar zo meldt AP ook uit de vechtersbazen, de gauwdieven het canaille van de bazars. Ieder een die betalen wil kan voor vrij wel elke zaak van hun diensten ge bruik maken. Hun werkgevers zijn thaais: de groot grondbezitters, de moellah's (pries ters), nationalistische politici (vol gelingen van de bejaarde Mossa- deq) en de communisten van de Tudehpartij. Nasser De moellah's zijn verwoede tegen standers van het landhervormings programma van de Sjah, omdat zij htm grootgrondbezit er door be dreigd achten. De nationalistische politici hunkeren al lang naar een omverwerping van de constitutione le monarchie. En de Tudeh-commu- nisten, die de laatste jaren onder gronds opereren en hun macht aan zienlijk hebben zien slinken, doen mee om voor de hand liggende re denen: zij willen zoveel mogelijk zien te profiteren. En het is dan ook niet voor het eerst dat dit hetero gene gezelschap zijn mensen de straat op stuurt om te proberen, de Sjah ten val te brengen. Sinds kort worden de tegenstanders van de Sjah (en met name de gods dienstige groepen) op allerlei ma nieren door Nasser gesteund hetgeen een publiek geheim is. Achter Sjah. Zoals gezegd staat het grootste ge deelte van de arme bevolking van Perzië achter de Sjah, van wie be kend is, dat hij in paleiskringen nog steeds veel tegenwerking on dervindt. Deze steun van de gewo ne man is voor hem echter geen „verzekering" tegen de revolutio naire aanvallen van de sterke po litieke en religieuze groeperingen in Teheran. Een politieke opstand is in Perzië altijd mogelijk on verschillig de mate, waarin de Sjah door de bevolking als geheel wordt gesteund. Tegen deze achtergrond bezien ziet de situatie in Perzië er bepaald niet rooskleurig uit. Slechts zolang politie en militairen hem trouw blijven (en de kans daarop is vrij groot), zal de Sjah zich kunnen handhaven. Meerderheid In een dit jaar gehouden volksstem ming heeft het land zich nog met een overweldigende meerderheid uitgesproken voor het hervormings programma van de Sjah, dat in het volgende voorziet: 1. een verdeling van de grote landgoederen onder de „keuterboeren", 2. de verkoop van staatsfabrieken om de grond bezitters te kunnen betalen, 3. wij ziging van de kieswet om bedrog te voorkomen, 4. nationalisatie van het bosbezit, 5. bestrijding van het analfabetisme en 6. een winstde lingsplan voor fabrieksarbeiders. Zowel communisten als nationalisten, wie de wind uit de zeilen was ge nomen, beweerden, dat de bevol king een rad voor de ogen werd gedraaid. Maar de bevolking schonk daar geen geloof aan. En de opstand van gisteren is er om te bewijzen, dat de Sjah geen val se beloften heeft gedaan. Paskivil Het Perzische parlement bestaat niet meer, dat is al enkele jaren gele den door de Sjah ontbonden. Dat is een betreurenswaardig feit, omdat ook in een land als Perzië het par lement een belangrijke functie kan hebben, die ontwikkelingen als zich thans voordoen, kan voorkomen. De ontbinding van het parlement was echter wel verklaarbaar: het bestond voornamelijk uit vertegen woordigers van de grootgrondbe zitters, die weinig in aantal zijn, maar in de dorpen (him eigendom) over een enorme invloed beschik ken. Zij kochten tot voor kort voor een appel en een ei de stemmen van de inwoners van de dorpen, die zij hun eigendom konden noemen en op deze wijze waren de verkiezin gen in het land van de Sjah niet meer dan een paskwil, maar dan een paskwil, dat Perzië dreigde in de achterlijkheid te houden, waar in het eeuwenlang geleefd had. Geniet van het leven, schenk vreugde, schenk Hero, verkwikkend, ver frissend, die fruitzuivere smaak. Volop keuze! helemaal üw smaak I Zesde rapport Europese Commissie Het vraagstuk van de betrek kingen met Groot-Brittannie is een van de meest delicate zaken voor de gemeenschap der „zes", zo schrijft de Europese Commis sie in de inleiding tot het zesde rapport over de werkzaamheden van de Europese Economische Gemeenschap dat zij heeft ge publiceerd. (Advertentie) Verruiming ivettelijke mogelijkheden? D« Christelijke Bond van brand stofhandelaren heeft in zijn gisteren te Enschede gehouden algemene verga dering het bestuur gemachtigd al dat- Eene te doen wat voor de kleinhandel 1 brandstoffen kan leiden lot een verruiming van de wettelijke moge lijkheden tot uitoefening van de de tailhandel in haarden en kachels. Een desbetreffend bestuursvoorstel na een breedvoerige discussie met grote meerderheid van stemmen aanvaard. Reeds lang wordt door vele brand stoffenhandelaren de behoefte gevoeld, om naast het „eten" ook de ..eters" te verkopen, temeer, omdat zij bij de vak bekwaamheidsstudie al een flinke dosis kennis over haarden en kachels opdoen. Deze kennis hebben zij voor het examen weliswaar niet nodig, doch bU de opleiding wordt er van uit ge gaan, dat de brandstoffenhandelaren hun klanten moeten kunnen voorlich ten over de kenmerken van de diverse haarden en kachels. Voor de verkoop hiervan is echter een speciaal vakdi ploma vereist. Het bestuur van deChr. Bond van brandstoffenhandelaren zal nu alles wat mogelijk is in het werk stellen om voor de kleinhandelaren in huisbrand ontheffing van dit vakdiplo ma te verkrijgen, indien zij tot de ver koop van haarden en kachels willen overgaan. En dat zijn er heel wat, zo bleek wel tijdens de vergadering. Geen zorgen Het spreekt haast vanzelf, dat in deze vergadering ook de afgelopen strenge winter ter sprake kwam en de vooruit zichten van de kolenmarkt voor het ko- mende seizoen werden besproken. Wel, de kolenhandelaren noch de zorgzame huisvaders en hulsmoeders behoeven aich hierover zorgen te maken. In de ko mende winter, hoe streng die eventueel ook mag zijn, zal er zeer beslist voldoen de brandstof In voorraad zijn om ieder te kunnen voorzien, zo werd nadrukke lijk verzekerd. Een groot deel van het kolenverbruik voor haarden en kachels in ons land wordt geïmporteerd (ca. 75 pet» en de Importeurs hebben tijdig de nodige maat regelen genomen om ook In het komen de stookseizoen niemand in de kou be hoeven te laten staan. De heer E. L. Vermeulen, hoofd de afdeling „kolen" van de Steenkolen Handelsvereniging te Utrecht, hield een inleiding, waarin hij o.m. inging op de vraag of de brandstoffenhandel in de toekomst al of niet grote concurrentie te duchten zal krijgen van het aardgas, een vraag, warover de meningen nogal verdeeld zijn. Volgens de heer Vermeu len behoeft de brandstoffenhandel zich hierover geen zorgen te maken. Zij zal minstens het thans bestaande afzetgebied kunnen behouden. Concurrentie zal er alleen te vrezen zijn in de nieuwbouw- sector, doch de invloed daarvan zal zich zeker de eerste vjjf Jaar niet in belang rijke mate laten gelden. Ook de bondsvoorzitter, de heer P. K. Oly te Utrecht, liet in zijn openingswoord geruststellende geluiden over het aard gas horen. „We hebben ons ook verzet tegen de olie", aldus de heer Oly. „maar nu zijn we er blij mee". Vandaag zetten de huisbrandhandela ren al hun zorgen (voor zover nog aan wezig) op zij voor een excursie naar het mijnbouwmuseum te Bochum (Duits land). SJAH REZA PAHLEVI grote tegenwerking Boer sloeg vrouwen met de zweep De 39-jarlge Zuidafrikaanse landbou- er Nicolaas Booyse is gisteren in de plaats Senekal veroordeeld tot een geld boete van 150 gulden omdat hij op zijn bedrijf twee Afrikaanse vrouwen met een zweep heeft geslagen. Drie dagen tevoren was hij ook al voor een derge lijk feit veroordeeld. De rechter wilde wel geloven dat er telkens vee van de landbouwer wordt gestolen, maar hij achtte het onjuist zijn woede over de diefstallen op deze wijze te koelen. Een zestienjarige neger die in Pre toria terechtstond op beschuldiging van sabotage, heeft verklaard dat vier re chercheurs hem op het politiebureau met stokken hebben geslagen. Hij zei dat zijn getekende verklaring dan ook van geen enkele waarde was. 7ISUUWfertjcugJpuisfies UIJ PUROL-POEDER f 1.60 - Flr Grotonderzoekers nog niet gered De poging tot redding van vijf jonge grotonderzoekers, die voor de vierde dag van de buitenwereld zijn afgesloten door een snelstromende ondergrondse rivier izijn gisteren door nieuwe regenbuien ge- staakt. De vijf jongelieden gingen jl. zondag de grot in om de loop van de rivier vast "jj te stellen. Het water van de rivi i door regenval onverwachts gaan :i sen en heeft de ingang van de grot i stroomd. 'I Andere leden van de groep, die bui- Ti ten de grot waren gebleven, riepen de i v hulp van reddingsploegen in. Alhoewel men geen contact met de ingesloten grotonderzoekers heeft kunnen maken, zijn de redders ervan overtuigd dat zij veilig op een boven de rivier uitstekende rots zitten. Borden met instructies van de redders en boodschappen werden in de stroom geworpen, in de veronderstelling dat zij binnen het bereik van de ingeslotenen 5 zouden drijven. De vijf jongelui, die in leeftijd v tot 27 jaar variëren komen uit Lyon, Frankrijk. Zij hebben voor nog enkele dagen voedsel bij zich. Russische duikboten in Middel, zee? Russische kernduikboten met kern raketten aan boord patrouilleren op het ogenblik in de Middellandse Zee. De westelijke geallieerden hebben echter nog niet vastgesteld waar zij zich bevinden. Dit meldt het Griekse blad „Apogevmatini" uit Parijs. Een speciale correspondent van he blad, die een bezoek brengt aan militai re installaties van de NAVO, schrijft dat de Russische duikboten via de Zwarte Zee het Middellandse-Zeegebied zijn binnengedrongen. Van de zijde van de NAVO had hij vernomen, dat de komst van de Russen in het gebied waarschijnlijk verband hield met het feit dat drie Amerikaanse Polarlsduikboten zich daar bij de Amerikaanse Zesde vloot hebben gevoegd. (Advertentie) WASWATER NU ZO ZACHT ALS MEIREGEN U houdt van Uw kleren; U wilt ze mooi en fris houden. En ook Uw la kens. servetten, handdoekenal Uw textiel wilt U echt schoon en soepel hebben. Regenwater is ideaal voor de was. Het koestert de stof, ook de allerfijnste weefsels. Maar wie kan tegenwoordig nog regenwater ver zamelen? Maar dat hoeft niet meer. nieuwe Castella Actief Blauw maakt meiregen-zacht water van het hard ste leidingwater. Er zit een onthar der in, Antical-3| die al die bodem zouten als het ware ontwapent. Zo komt het dat Castella Actief Blauw ook werkelijk actief wast Zo komt het dat het sop diep in kan werken, diep maar koesterend: U voelt het aan de weldadige zachtheid en plooi baarheid, U ziet het aan de helder heid van Uw schone was. In de Gelderse gracht in Oosterwolde op de Noord-Veluwe drijven duizenden dode bra sems, karpers meunen en andere soorten vis. Men vermoedt dat de dieren afkomstig zijn uit het Veluwemeer. Waarschijnlijk is water verontreiniging de oor zaak van deze massale vissterfte. Er zal In leder geval een grondig onderzoek worden In- steld. l Luitenant-generaal Ju lias Kovacs, bevelheb ber van bet Hongaarse leger tijdens de tweede wereldoorlog en een van de leiders in de strijd tegen het com munisme is gisteren op 68-jarige leeftijd over leden. In 1952, toen er in zijn vaderland geen plaats voor hem was, emigreerde hij naar de Verenigde Staten, waar hU ook is overleden. Voor de tweede keer is een helikopter de At lantische Oceaan over gevlogen. Een tweemo- torig turbine-toestel, dat de vorige week uit de V.S. vertrok, is gis teren veilig geland op het vliegveld van Pa rijs. De bemanning be stond uit drie koppen. De helikopter heeft over de vlucht 35 uur gedaan en moest zes tussenlandingen maken. Deels waren die nood zakelijk om brandstof in te nemen, deels om dat de weersomstan digheden het niet raad zaam maakten verder te vliegen. In het Engelse stadje Brighton hebben huis vrouwen getracht een bankoverval te verijde len. Zij zagen dat vier gemaskerde mannen bet gebouw van een bank binnen gingen en even later zagen ze dezelfde personen met grote haast naar een wachten de (zwarte) auto ren nen. De hulsvrouwen wierpen met de moed der wanhoop al hnn pot- tjes jam, pakken ha vermout en andere etenswaren tegen de auto, maar de chauf feur hield het hoofd koel, hij manoeuvreerde over het trottoir en wist te ontsnappen. zal harerzijds trach ten nauw contact te houden met de Engelse regering, zonder dat men andere procedures, die onderzocht worden, zal laten varen. Dit con tact zal beide partijen de noodza kelijke inlichtingen moeten ver schaffen, om te voorkomen, dat hun politiek op uiteenlopende wijze ge oriënteerd wordt, wat de uiteinde lijke hervatting van de onderhan delingen over de toetreding van Engeland moeilijker zou kunnen maken. De commissie wijst er echter op, dat het contract geen vertraging mag ver oorzaken in het proces van uitwerking van de gemeenschapsbesluiten en dat het in een geest van strikte wederkerig heid zal moeten geschieden. „De onderbreking van de onderhan delingen met Groot-Britannië heeft voor het eerst een belangrijke crisis in de Europese gemeenschap doen ontstaan, waarvan de opbouw sedert 1958 een aanhoudende voortgang te zien gaf", zo merkt de commissie op. „Eens te meer zijn de ernstigste moeilijkheden, welke het proces van integratie ontmoet, van politieke en niet van economische aard. Dit in tegenstelling tot bepaalde ver onderstellingen, die men voor de in werkingtreding van het Verdrag van Rome had kunnen doen". (Advertentie) De rassenstrijd, in de VS Een federale rechter gouverneur George Wallace van Alabama bevolen, geen lichame lijk geweld te gebruiken bg de inschrijving van negers aan de universiteit van Alabama. Maar Wallace heeft reeds (voor de tv) laten weten, maatregelen te zullen nemen, waarbij zgn persoonlijke vrijheid op het spel zal worden gezet. Wallace kan tot maximaal tien jaar gevangenisstraf worden veroordeeld, als hij toch lichamelijk geweld gebruikt om de negerstudenten aanstaande maandag tegen te houden. Herhaaldelijk heeft hij verklaard, zioh in de deur van het uni versiteitsgebouw te plaatsen, waar de in schrijving moet geschieden om Vivian Malone en James Hood de toegang te beletten. In zijn tv-toespraak verzocht Wallace de inwoners van de universi teitsstad enkele malen, maandag thuis te blijven. Hij pleitte krachtig voor hand having van rust en orde. Het gerechtelijk bevel, geen lichame lijk geweld te gebruiken bij de inschrij- heeft tegen de inschrijving van negers aan do universiteit van deze staat. Gisteren kon de negerstudent Cleve McDowell zich dan ook zonder moeilijkheden laten in« schrijven. Hij kreeg een kamer toegewe zen in het huis waarin ook James Mere dith verblijft. Dit huis staat onder po litiebewaking. Barnett verklaarde ter il lustratie van zijn besluit: „Onze staat kan niet tegen het Amerikaanse leger vechten." Seybourn H. Lynn. Hij verbood Walla ce niet zich naar de campus van de uni versiteit te begeven. Evenmin werd hem de bevoegdheid ontzegd, uit naam van de staat te eisen, dat de negers inschrij ving geweigerd wordt. In zijn tv-praat- je zei Wallace nog: „Wat er met mij gebeurt is niet belangrijk, maar wat er met de constitutionele regering gebeurt zeer belangrijk. wijsheid getuigt Intussen - de gouverneur van Mis- Van het besluit p sissippi, Barnett, zich niet te verzetten (Advertentie) Alstublieft... Heath: steun voor streven W.E.U. Het parlement van de Westeuropese Unie heeft gisteren in Parijs gezocht naar wegen om de kwestie van de Euro pese eenwording uit de impasse te halen, waarin zij is geraakt bij het politieke samenspel in de Westeuropese Unie, de defensieorganisatie van de zes landen der Europese gemeenschappen en Engeland binnen de N.A.V.O. Edward Heath, de Britse minister van Europese zaken, heeft zich in beginsel achter jlit streven geschaard. Hij wees onder meer op de goede ervaringen, die men tot begin van vorig jaar met politiek I overleg in de Westeuropese Unie had opgedaan. De Franse staatssecretaris van buitenlandse zaken Habib-Deloncle kwam echter namens zijn regering ver klaren, dat Frankrijk in de ministerraad L van deze organisatie geen zaken wil be- I handelen, die buiten het kader van de W.E.U. vallen. Ford-Cortina en Taunus duurder De stijgende materiaalkosten zijn voor de N.V. Ned. Fordfabriek te Amsterdam aanleiding geweest met ingang van listeren over te gaan tot een prijsver- loging van de populaire Taunus 12M en Cortina, waarvan de prijs tot dusverre op 5555.lag. Beide modellen zullen nu 5725.— gaan kosten. Op het symposion te Warschau over ruimteonderzoek is van Amerikaanse zij de verklaard dat het grootste probleem op landurige ruimtevaarten de verveling voor 1.40 kunt u (~)VER de partij pornografisch lectuur, die begin april in een woning in Amsterdam-Zuid in beslag werd ge nomen (het waren circa 2650 pocket boeken in het Engels en Duits) zei de president van de Amsterdamse Recht bank gisteren, dat het „schunnige ge- schriftjes" waren. „De taal is slecht' i'oegde hij er aan toe, „de boeken zijn slordig gecorrigeerd, maar alle vieze woorden staan er in". Terecht stonden de 50-jarige Am sterdammer G. de K. die aan deze lec tuur een ruime bijverdienste had in dienst van de reeds vele malen voor deze delicten veroordeelde 46-jarige handelaar B. C. H. Deze handelaar, die half april op Schiphol werd aange houden, hoorde een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek, waar van drie maanden voorwaardelijk tegen zich eisen. Tegen zijn Amsterdamse medewerker werd drie maanden en verbeurdverklaring van de beruchte lectuur geëist De officier van justitie noemde de han delaar H.. die na zijn laatste veroordeling Nederland maar had verlaten, en activiteiten in Parijs had voortgezet, m de grote mensen in deze business". In Parijs ging hij samenwerken met de in Brussel wonende Rotterdammer Van V., die H. een garantieloon gaf van 1250 nieuwe Franse francs per maand plus april in beslag genomen boeken hadden volgens de geldende prijzen verkoopwaarde van 80.000. bri'et pakken tegelijk bezorgde de dammer De K. ze op het postkantoor verzending over de gehele wereld. Soms gingen wel een 500 tot 600 boeken per week de deur uit De meeste boeken waren bestemd voor de klanten van d« Rotterdammer Van V. Voor zijn bemid- per deling kreeg De K. tachtig gulden maand of vyf cent per boek. Hoe is 't mogelijk? Het oordeel van De K. over de lectuur as „Hoe is het mogelijk, dat de mensen >or dit geschrijf geld uitgeven. In het huis van bewaring lees ik nu detectives", ;i hij. De ofifcier van justitie zag er van af n korte schets van de inhoud van de boeken te geven, omdat hij in een boek na dertig bladzijden reeds 83 maal het zelfde vieze woord was tegengekomen. Het was de bedoeling van H zoveel mo gelijk van die boekjes de wereld in te sturen. De verdiensten waren dan ook aantrekkelijk. De verdediger van H. vroeg ontslag van rechtsvervolging en onmiddellijke invrijheidstelling, omdat volgens hem op grond van jurisprudentie bij strafbare feiten de plaats waar het strafbare feit persoonlijk wordt volvoerd (Parijs) door slaggevend Is. nis op te schorten onder voorwaarde dat H. *Un paspoort bij de officier van jus titie deponeerde en een borgstelling IO x genieten De Franse president, generaal De Gaul le. premier Pompidou en verscheidene andere leden van de regering zullen, overeenkomstig de bepalingen van het Frans-Duitse verdrag, 4 en 5 juli Bonn bezoeken, aldus heeft de Franse minis ter van voorlichting Peyrefitte meege- 1127) Laten we ons vandaag eens dus ook geen wrijving, zodat er met een koene sprong in het rijk geen extra remmende krachten op- van de fantasie begeven en veron- treden. De steen zal In dat geval derstellen, dat er dwars door de met steeds toenemende vaart naar aarde een schacht loopt. Het mag het middelpnnt vallen, dit voorbij een pnt zgn, die zó diep Is, dat hg schieten en vervolgens met voortdu- bg onze tegenvoeters uit het opper- rende afnemende vaart vertraagd vlak van de aarde te voorschijn als hij wordt door de aantrekkings- komt, het mag een boorgat zgn dat kracht die vanuit het middelpunt geen maat heeft weten te houden der aarde op hem wordt uitgeoefend en dwars door de aarde Is heenge- bg onze tegenvoeters naar boven boord, kortom, het mag elk kanaal vallen. Heeft hg daar het aardop- zljn dat ons zonder omwegen met tegenvoeters v bindt. Nu laten we deze schacht steen vallen zien daarbg af i allerlei nare 1 komstigheden slch kiunen TOCH IS HET ZO! i dit eeuwigen dage her halen. De steen blijft dns tussen ons en onze tegenvoe ters op en neer gaan, als een balletje aan een elastiek. doen. We zijn nn eenmaal toch aan Houden we echter rekening met het fantaseren en behoeven dns de lucht, dan zal het geval iets an- geen rekening te honden met het ders verlopen, want ln dit geval on- felt dat het ln het binnenste van de dervlndt de steen voortdurend wrlj- aarde misschien wel een tikkeltje te ving cn wordt dus afgeremd. HIJ warm is voor die steen, zodat hij zal bg onze tegenvoeters dan niet vloeibaar wordt en zelfs geheel of tot het oppervlak kunnen vallen, grotendeels zou kunnen verdampen, maar wordt genoopt, door de gerln- Al dergelijke problemen bestaan gere vaart die hij heeft, daar een voor ons eenvoudig niet, en het enl- weinig onder te bHjven. Valt hg ge wat ons kwelt is de vraag, wat naar ons terug, dan zal het stuk die steen gaat doen. dat hem van het aardoppervlak scheidt weer Iets groter zijn, kort- Het is ons bekend, dat in het om, de heen en weer gaande baan middelpnnt van de aarde de zwaar- die hij aflegt wordt kleiner en klei- tekraebt ls geconcentreerd, sodat de ner, tot de steen ten slotte in het steen naar het middelpnnt zal val- middelpnnt van de aarde tot stil len. En we weten eveneens, dat de stand ls gekomen. Dat Is dus een snelheid van dc steen tijdens de val veel minder fascinerend resultaat steeds zal toenemen, zodat hij het dan ln het eerste geval, aardse middelpunt met een gewei- Nu Iets over de aarde zelf. We dlge snelheid voorbij zal schieten, hebben altijd geleerd dat zij een HIJ heeft dus echt het doel gemist, bol Is en zelfs een afgeplatte bol. Om te weten wat er nu verder In werkelijkheid heeft ze echter een gebeurt, is het toch wel wenselijk veel onregelmatiger gekromd opper- dat we ons afvragen, of ln de vlak. schacht lucht aanwezig Is. Is er (Nadrnk verboden), geen lucht, dan ondervindt de steen H. Pétlllon

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7