Oorzaak ramp Fridtjof Nansen blijft duister KLM-toestel gevallen Researchcentrum voor dagbladen in Den Haag? Schade-uitkeringen aan nazi-vervolgden Doorslaande Koekoek zei dat Joh. de Veer loog i Jolle J. krijgt i geen gelei 5 DONDERDAG 6 JUNI 1963 Ondanks een zeer uitgebreid on derzoek is het onmogelijk vast te stellen wat de waarschijnlijke oor zaak is van het neerstorten van het K.L.M.-toestel, de DC-8 Fridtjof Nan sen, in de nacht van 30 mei voor de kust van Lissabon. De directeur-ge neraal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer W. J. Kruys is gistermiddag in een openbare zitting van de Raad voor de luchtvaart tot deze conclu sie gekomen in overeenstemming met het Portugese rapport, dat over deze ramp is uitgebracht. Tijdens deze zitting heeft de voorzitter van de raad. mr. R. J. Cleveringa, aantal mogelijke oorzaken genoemd, die zijn besproken, maar die na onderzoek toch onwaarschijnlijk waren gebleken: blikseminslag, brand, moeheid van ma teriaal, explosie, giftige gassen en ijs afzetting. Uit de vernielingen van de wrak' stukken zou kunnen worden afge leid, dat het vliegtuig enigszins 20 graden voorover met een hoek van 30 graden naar rechts en een snel heid van ongeveer 450 kilometer, intact tegen het wateroppervlak is geslagen. Hieruit zou geconcludeerd J Het installeren van een automatische in een spiraal registratiemachine in de vliegtuigen achtte hij ook van groot belang voor het Mr. Van Thiel voorzitter dei- Tweede Kamer (Van onze parlementsredactie) Gistermiddag om half zes heeft H.M. de Koningin op Huis ten Bosch een com missie uit de Tweede Kamer ontvangen, ar. F. J. F. M. van Thiel (kath. v.) kwam voorgedragen voor het voorzitter schap. Van de 137 stemmen verenigde de heer Van Thiel er 130 op zijn naam; 1 stem werd uitgebracht op de heer Koekoek, 1 stem was uitgebracht op Iemand, die geen deel van de Kamer uitmaakt en 5 stemmen waren blanco, nieuwe voorzitter, wiens opvolging de overleden Kamerpresident dr L. G. Kortenhorst aanvankelijk tijdelijk was, werd in 1906 geboren en in 1952 toen hij vier jaar van de Tweede Kamer deel uitmaakte benoemd tot minister maatschappelijk werk. Hij bekleed de het ministersambt tot 1956 en nam toen zijn plaats in de Kamer weer in. Volgens de verwachtingen werd num- ler twee op de voordracht de heer J Bommer (arb.), die 129 van de 113 uit gebrachte stemmen verwierf, en num- drie mevr. mr. J. M. Stoffels-van Haaf ten (lib.), die 121 van de 133 stern en kreeg. Gistermiddag zijn ook de leden van e nieuwe Eerste Kamer beëdigd, met uitzondering van de demissionaire mi nisters De Quay en Zijlstra. Senaats voorzitter mr. J. A. Jonkman hield ter gelegenheid daarvan een korte speech in hij nog eens de taak van de Kamer belichtte. Tevoren had hij in welgekozen bewoordingen Paus Johan- herdacht. Bij voorkomende gelegen heden zal mr. Jonkman op de voor- zittersstoel worden vervangen door de V.V.D.-er mr. D. A. Delprat, thans in jaren het oudste lid van de Eerste Kamer. kunnen worden, dat het toestel een spiraal naar beneden is vallen. Bij dit ongeluk kwamen alle 47 passagiers en de uit 14 koppen be staande bemanning om het leven. De directeur-generaal merkte in zijn requisitoir onder meer op, dat de mo derne straalvliegtuigen veel meer dan de vroegere toestellen met zuigermotoren in gevaarlijke situaties kunnen raken. Vooral aan de stuurhut moet meer aan dacht worden besteed evenals aan het complex van instrumenten. Verder raadde hij aan, dat er een Artsen gewaarschuwd tegen bioproteïn Het Westduitse ministerie voor de volksgezondheid heeft de Nederlandse gezondheidsautoriteiten gewaarschuwd dat het uit Oostenrijk afkomstige ver sterkende middel bioproteïn mogelijk giftige bariumverbindingen bevat. Voor zover bekend wordt bioproteïn niet in Nederland geïmporteerd. De mogelijk heid dat dit preparaat, bijvoorbeeld via grensverkeer, toch in ons land is bin nengekomen, moet evenwel niet geheel worden uitgsloten. Met het oog hierop hebben de geneeskundige en de farma ceutische hoofdinspecteur van de volks gezondheid de Nederlandse artsen, apo thekers en ziekenhuizen gewaarschuwd, dat dit middel mogelijk giftige bestand delen bevat. Eventueel aanwezige voor raden dienen ten spoedigste aan de far maceutische inspectie van de volksge zondheid te worden opgezonden. lil het buitenland is bioproteïn in ver schillende bereidingsvormen in de han del; poeder, siroop, drachee's, ampullen en infusievloeistoffen. Jongen in zwembad verdronken In het zwembad van het Christelijk vakantieoord „Feijtahof" te Elspeet la gisteravond de 12-jarige Aalt Vreeswijk verdronken. De jongen was met een schoolklas uit Huizen (N.-H.) om half vier in Elspeet aangekomen. Tussen vier en vfjf uur gingen de kinderen zich even verfrissen in het zwembad. Toen de jon gen later op het appèl ontbrak, ging men m het dorp nasporingen doen. De jongen bleek in het zwembad te zijn verdronken. De rechtbank te Amsterdam heeft de negentienjarige uitdeuker R. van der V. uit Amsterdam wegens poging tot doodslag veroordeeld tot twee jaar. (Eis: een jaar en aaht maanden). In maart is hij tweemaal in een -uto op twee geüniformeerde agenten inge reden. Hij had geen rijbewijs. onderzoek bij ongelukken. Band Tijdens de zitting werd de band af gedraaid van de opname van de gesprek ken, die de gezagvoerder, de heer R. D. Bergemann, een zeer deskundig vlieger die bijna 13.000 vlieguren op zijn naam had, met de verkeerstoren van het vlieg veld van Lissabon voerde. De opname van deze gesprekken was helaas zeer onduidelijk en deskundigen hadden uit de laatste geluiden de opmer kingen van de gezagvoerder „Take care of' en „Keep climbing out" kunnen op maken Er werden vier deskundigen gehoord, de heren ir. N. Schipper, hoofdingenieur bij de Rijksluchtvaartdienst, W. A. Riet bergen, hoofdinspecteur bij de Rijkslucht vaartdienst, en G. J. te Duis, chef-vlie ger bij de K.L.M. Zij hebben urenlang met de raad gesproken over de mogelijke oorzaak. Men maakte gissingen en besprak mogelijkheden. De DC-8 was geheel vliegwaardig, de brandstof was van uitstekende samenstelling en de be manning beschikte over een grote er varing. Alle antecedenten van de pas sagiers waren onderzocht. Maar men had geen bijzonderheden gevonden. De raad zal 30 juli uitspraak doen. De Vereniging de Nederlandse Dag bladpers heeft zich in haar gisteren te Amsterdam gehouden jaarvergadering uitgesproken voor het voorstel der Internationale organisatie van dag bladuitgevers (FIEJ) om een docu mentatie- en researchcentrum voor de dagbladtechniek te stichten. Het is de bedoeling dat dit centrum in ons land zal worden gevestigd De staatsdruk kerij wil in haar nieuwe gebouw in Den Haag het centrum voorlopig voor enkele jaren onderdak verlenen. De N.D.P. was de eerste landelijke organisatie die zich over het voorstel van de FIEJ heeft uitgesproken. De FIEJ zelf heeft zich op haar onlangs te Londen gehouden vergadering nog niet definitief over het plan uitgespro ken in afwachting van de beslissin- gen daarover door de aangesloten na- tionale organisaties van dagbladuit gevers. Het doel van dit centrum, dat volgens het voorstel de naam van FIEJ News paper Technical Institute zou kunnen dragen, zal zijn: Bevordering van de kennis en verbetering der methoden van de grafisch-technische produktie van kranten, mede door samenwerking tussen dagbladconcerns. Het instituut zal dit trachten te be- bereiken door middel van de te zijner be schikking staande hulpbronnen. En wel ln het bijzonder zowel door het verza melen van inlichtingen over de grafisch- technische produktiemethoden en de ontwikkeling daarvan als door het ver- Bestuursleden NDP In de gisteren gehouden jaarlijkse al gemene ledenvergadering van de Vere niging de Nederlandse Dagbladpers wer- Iden tot nieuwe leden van het NDP-be- stuur gekozen de heren: drs. A. A. V. Tummers, directeur van de Gelderlander ;Pers, J. Groenewegen, directeur van de j N.V. Dagblad de Rotterdammer en F. van jder Velde jr., directeur van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. De verkiezing werd gehouden in ver- |band met het periodiek aftreden als be stuurslid van de heren A. M. E. H. N. Koemans, directeur van het Utrechts Nieuwsblad, en drs. Th. A. M. Heuts, di- jrecteur van het Brabants Nieuwsblad. De heer H. de Ruig. directeur van de N.V. Dagblad Trouw, heeft zich om ge- Izondheidsredenen uit het bestuur terug getrokken. strekken van inlichtingen over dit on derwerp, zowel eigener beweging als op aanvraag van de deelnemende dagblad concerns en aan derden. Voorts door het geven van advies aan de dagbladconcerns en, indien nodig aan derden, over het meest nuttige ge bruik van de grafisch-technische pro duktiemethoden. Ten slotte door het verrichten van researchwerk, al dan niet uit eigen beweging, op het gebied van de grafisch-technische produktie van dagbladen in de meest uitgebreide zin. Prins Bernhard heeft druk programma Vrijdag 7 juni zal Prins Bernhard een uitbreiding in de produktie-capaciteit van de Koninklijke Nederlandse Papier fabriek te Maastricht officieel in gebruik stellen. Zaterdag zal Prins Bernhard aanzitten aan een lunch van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor de Lucht vaart in het Hilton Hotel te Amsterdam ter gelegenheid van het aftreden van de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer C. Kolff. Maandag 10 juni zal de Prins te Rot terdam een vergadering bijwonen van de curatoren van het Nederlands Eco- nomisoh Instituut. Op woensdag 12 juni zal de Prins een toespraak houden op de jubileumverga dering van de metaalunie, die dit jaar zestig jaar bestaat. Op donderdag 13 juni opent de Prins het nieuwe gemeentehuis te Hardenberg, Donderdagavond 20 juni zal de Prins aanwezig zijn op een galareceptie, die ter gelegenheid van het vijftigjarig ju bileum van de Koninklijke Luchtmacht door de chef luchtmachtstaf in het Kur- haus te Scheveningen zal worden ge geven. Op donderdag 27 juni zal Prins Bern hard, na een vergadering van de KLM, een korte toespraak houden op een lunchbijeenkomst van de Anglo-Dutch Trade Council in Den Haag en op vrij- 28 juni zal de Prins aanzitten aan 'n diner in het Hilton Hotel te Rotterdam ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Rotterdamse Bank. Portret prof. Oud in Tweede Kamer Sierk Schroder zal een portret schil deren van prof mr P. J. Oud. Het schil derij krijgt een plaats in ,het gebouw de Tweede Kamer. Registratie begonnen (Van onze parlementsredactie) Het Centraal afwikkelingsbureau Duitse schade-uitkeringen kan thans een begin maken met de registratie van nazi-vervolgden, die krachtens het Nederlands-Duitse verdrag voor een „vergoeding" in aanmerking ko men. Zoals bekend is hiervoor in to taal 125 miljoen Mark beschikbaar. Zij, die menen op een uitkering aan spraak te hebben, kunnen bij het af wikkelingsbureau, Keizersgracht 105 te Amsterdam, een aanvraag indienen. (De wijze, waarop dit dient te geschie den, wordt vermeld in een officiële pu- blikatie in ons blad van morgen). Voor in Nederland wonenden duurt de aangiftetermijn in het algemeen twee maanden na de inwerkingtreding van de regeling op 1 augustus dus tot 1 ok tober. Nadat de aangiftetermijn is ver streken voor Nederlanders in den vreemde duurt deze tot 1 december kan het voorlopig totaal der verhoudings getallen worden berekend. Op grond daarvan kunnen .dan (ongevraagd) voor schotten worden verstrekt. Men hoopt dat dit voor een deel nog in december kan gebeuren; uiteraard is het alleen mogelijk in de gevallen, waarin de claims zijn geverifieerd. De betaling vindt plaats op de postkantoren op een betalingsbe wijs van het CADSU. Als criterium voor uitkering geldt vervolging wegens ras, geloof of we reldbeschouwing. Als zodanig worden aangemerkt Joden en zigeuners, ver zetslieden, gijzelaars, slachtoffers van represaille-acties, gestraften wegens „politieke" delicten of wegens het zich onttrekken aan tewerkstelling, Jehova getuigen en geestelijken, aanhangers van het communisme of andere politie ke groeperingen, Rozenkruisers, vrij metselaars en leden van andere organi saties van religieuze of wereldbeschou- welijkfe aard. Er worden geen uitkeringen verstrekt wegens krijgsgevangenschap, vordering voor de aanleg van verdedigingswerken van de bezetter, sneuvelen van militai ren, omkomen van burge^j en zeeva renden door gevechtshandelingen, ge dwongen tewerkstelling in Duitsland of elders, terwijl uiteraard ook degenen, die wegens criminele of economische delicten zijn veroordeeld, geen aan spraak kunnen laten gelden. Is iemand door vervolging wegens ras, geloof of wereldbeschouwing om het leven gekomen, dan kunnen de na bestaanden een aanvraag indienen. In de eerste plaats komt voor uitkering de (niet hertrouwde) echtgenoot of echtge note van de vervolgde in aanmerking. Is de echtgeno(o)t(e) overleden of her trouwd, dan komen de kinderen in aan merking, die op 7 mei 1945 nog geen 21 )aar waren. Op de derde plaaats staan de ouders van de niet gehuwd geweest zijnde vervolgde. In alle gevallen ten de vervolgden Nederlander of Ne derlands onderdaan zijn (geweest) of sedertdien de Nederlandse nationaliteit hebben verkregen. V erhoudingsgetallen Voor elke aanvrager wordt een verhoudingsgetal toegekend volgens de volgende regels: voor een overlij- densgeval 100, voor invaliditeit en sterilisatie allebei 50; voor vrij heidsberoving een verhoudingsgetal, gelijk aan het aantal volle weken in gevangenschap doorgebracht; voor ster dragen een verhoudingsgetal, gelijk aan van het aantal volle we ken, gedurende welke de verplich ting op de betrokkene heeft gerust. Aan één aanvrager, die alleen gerech tigd is. kan nooit een hoger verhou dingsgetal dan 200 worden toegekend. Heeft men met anderen tezamen aan spraken, dan geldt dit maximum niet De uitkering wordt als volgt bere kend. Gesteld het is maar een voor beeld dat het totaal der verhoudings getallen vijf miljoen wordt. Heeft iemand een verhoudingsgetal van dan wordt D.M. 125.000.00 gedeeld door 5.000.00 en vervolgens vermenigvul digd met 100. De betrokkene zou dan een uitkering krijgen van D.M. 2.500 (d.i. ongeveer f2.250). De juiste bedra gen kunnen dus pas worden berekend wanneer het volledige aantal belang hebbenden bekend is. Uitkeringen van tienduizenden guldens zijn in elk geval uitgesloten. Bij de behandeling van de aanvragen wordt voorrang gegeven aan personen boven 60 jaar. Bij het college van scheidslieden kan men tegen de beslissing van het afwik kelingsbureau in beroep gaan. Koffie om mee te nemen: Vrij zijn, blij zijn, genieten van vakantie enaltijd-verse Van Nelle's Supra koffie. Een heerlijke nieuwe melange tussen „rood" en „goud": Vlak na het branden gemalen, vlak na het malen vacuum-verpakt In handig op- bergzaam karton-pak, waar het aroma niet uit kan en lucht of vocht niet ƒ1 58 in kunnen. „Geknipt" voor uw vakantie en... voor alle andere dagen. J vacuum-verpakte dus blijvend-verse VAN NELLE'S SUPRA KOFFIE Ervaringen van een voorzitter 't&ertccf De voorzitter van het Produktschap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, weet op de vergaderingen van dit produktschap, die iedere veer tien dagen in Utrecht gehouden worden, zijn gehoor altijd te boeien met wat hij noemt „de ervaringen van een produktschapvoorzitter". Zo vertelde hy gisteren over zyn debat met de leider van de vrije boerenorga- nistatie, de heer Koekoek. De heer Koe koek had het gewaagd om in Schagen, notabene de woonplaats van de pro duktschapvoorzitter. aldus de heer De Veer, een vergadering te organiseren. De kans om daarbij te zijn liet de heer De Veer zich niet ontnemen, ergo hij trad met de heer Koekoek in debat. De heer Koekoek schijnt daarbij gezegd te hebben dat de heer De Veer liegt en dat was heel erg. Want, zo betoogde de heer De Veer gisteren, men zegt wel eens dat een profeet in eigen land niet geëerd wordt. Maar in Schagen word ik wel geëerd en men slikt het niet dat men van mij zegt dat ik lieg. Een goed debat was niet mogelijk, want de heer Koekoek begon door te slaan aldus de heer De Veer. Hij zou gezegd hebben dat mond- en klauwzeer vroe ger om de zes jaar voorkwam, maar sinds de geleide economie elk jaar „Kijk", zo zei de heer De Veer, „en 11 Geen moment versaagde de stroom van aan rennende koelies, seconde na seconde klonk als een rhytmisch afgestemd thema het ruisen van vallende kolen in de bunkerkoker. Doch niettemin stonden de opzichters schreeu wend en tierend op de lichters, die langszij la gen. Tot nog hoger tempo trachtten ze het leger van ziwetende en dravende koelies op te zwepen. Lui en vadsig hingen de stofwolken rond het scihip. Door een nauw merkbaar briesje bewogen, dreven ze langzaam weg over het blauwe water vlak. als de rookpluim van een stomer, die in het strakblauw van een zomerhemel blijft han gen. Stoïcijns gelaten hing Westfa over de ver- sohansing aan bakboord, waar het kolenstof slechts als langgerekte wolkjes rondzwierde. Ver weg waren zijn gedachten en graag was hij, een brief gaan dichten aan zijn Jeannetje. „Daar zou je witte inkt voor moeten hebben", dacht hij schamper. Nog een paar uurtjes en ze konden er de spuit op zetten om de „Katrynsveen" weer be woonbaar te maken, zodat je tenminste een an dere zeeman zonder schaamte in de ogen kon blikken. En intussen zat de „Kap" in een fris wit pak in de rust van het hotel zijn epistel aan Marie te pennen. Het was vrijwel de enige plaats waar de ontembare stank van Port Said niet in al zijn hevigheid kon doordringen. Na enkele regels van tederheid, die beter niet aan de vergetelheid kunnen worden ontrukt, werd hij zakelijk. „Waar we ten slotte wel voor bestemd zullen zijn is me tot dusver een raadsel. Die twee ouwetjes hebben me zo iets van verzegelde or ders meegegeven en bij het vertrek waren ze ook al zo geheimzinnig. Handen drukken waar geen eind aan kwam en, enfin ik heb ze nog nooit zó gezien; het ontbrak er nog maar aan dat ze me om de hals vielen. Wat er achter steekt mag de lieve Joost weten. Ik ken de ouwe Martijns nu al heel wat jaartjes en alles was altyd zo open en „above board", dat ik er ONDER VALSE VLAG geen touw meer aan vast kan knopen. Die twee broertjes zijn veel te antiek in hun opvattingen om zich met de een of andere goochelarij op te houden, als het niet nodig is. Enfin, de tijd zal het leren. Als alles gewoon gaat, gaan we mor gen op Colombo af, maar met al die politieke rommelarij weet je tegenwoordig vandaag niet hoe morgen de boel er voor zal staan. Je weetv kind, dat ik imaar een doodgewone zeeman ben en ik me met al die rommel nooit heb ingela ten. Als ze mij mijn schuit maar geven en mijn gage op tijd op tafel ligt, zodat jij geen kop zorg over je huishoudentje hoeft te hebben, is het mij al lang goed. Maar voor mensen, die met de zaken te maken hebben ligt dat natuur lijk wel wat anders. Die moeten wel eens. Maar voor het geval er wat bijzonders gebeurt en ik een radio met andere instructies mocht krijgen, maak je dan maar niet te sap,pel als je niks van me hoort. Zeg het ook maar aan Jeannetje van Rinus. Maar in ieder geval, vooreerst mondje dicht, tegen wie ook. God zij dank weet ik dat jij kan zwijgen. Je zal zetlf wel uit vinden óf, en dan wanneer, je wel mag spre ken. En anders moet je te zijner tijd maar es met mijnheer Koenraad spreken. Die is gemoe delijk genoeg en zijn broer Hein is al net zo min één van de kwaadsten. Ze zeggen wel es, dat Vlaring een gat is. Mag zijn, maar we zijn er nu eenmaal aan ee- wend en als ik hier es zo in dit roversnest rond koekeloer, dank ik de hemel toch, dat ik maar in Vlaring woon en niet in dit helleoord van oplichters, dieven en souteneurs uit alle windstreken van de aarde. Zo net stond er nog een patjepejer voor me met struisveren voor een mieserige zes pond was je het heertje; al leen de kop was aangelijmd. maar dat mag de pret niet kosten. Ze raken ze toch wel kwijt aan de mailboten, passagiers die de kolder in de kop en de kriebel in d'r portemonnaie voe len, zodra ze de eerste palmboom in de gaten krijgen, ook al stond die maar in een groenge verfd tonnetje. Ja, die heertjes met een rode fez op zijn, stuk voor stuk, linke michels en ze zijn in staat je te verkopen, waar je zelf by staat. Enfin, het is gelukkig maar voor één avondje en dan morgen weer dat heerlijke tippeltje door het Kanaal, de Bittere Meren en de Rode Zee. Ook het landje wel, hoor". Bart Beunders moest even van zijn brief op kijken, omdat een heer in een lange witte bur nous gehuld, het nodig achtte een onderhoudend onderonsje met een handvol slangen voor zijn tafeltje 4e houden. Bart keek dwars door hem heen, hetgeen de slangeniman scheen te ontmoe digen. Hij zag- er geen „business" in. Lichtelijk verontwaardigd duwde hij zyn wriemelend speel goed in de kleine mandjes, die hij als een éta lage voor zich had uitgestald en in de ware zin van het woord „deed hij er een deksel op". Toen wendde Bart zich weer tot zijn Maria. De broeders Koenraad en Hein Marlijn waren nog mense'n van de oude stempel. Hun effen donkerblauwe pakken, die naar zout water ro ken, waren van zulk zwaar laken dat het soheen of ze zelfs zonder de gebruikelijke steun van een menselijk lichaam wandelend door het leven zouden kunnen gaan. Over de spanning van hun buikronding liep bij beide broeders een zware zilveren horlogeketting, die meer bestemd leek om een waakhond in toom te houden dan om een horloge voor vallen te bewaren. Koenraad en Hein waren gelijk en gelykvor- mig, zoals dat in de meetkunde heet. Dat was hun goed recht omdat ze nu eenmaal als twee lingen vrywel gelyktydig geboren waren. (Wordt vervolgd) dat werd de boeren in Schagen te gor tig. Dat slikken ze niet, alhoewel de 23.55—24.00 In stemming onder de boeren nu niet be- n Hilversum XI, 298 paald rooskleurig is". ber 19 10 Geestelijke liederen 19 30 Radio krant 19.50 Politieke lezing 20.00 Duitse orkesten-parade ((gr) 20.30 Amus muziek 21.30 ln de scl beeld ovei d 22.00 Kerkorg.... muz 22.30 Nws en SOS-berichten 22 40 Avomloverdenkir.g 22.53 Buekbespreking 23.00 Platennieuws 23.30 Vers in 't gehoor: St. Baaf gedicl 19.00 Carroussel: 20.05 Omroeporkest 1 en soliste: klass en moderne muziek. In Hy drukte de leden van het produkt- J de pauze. (±20.55-^21.05): Vooi schap op het hart aan dit gevoel vau onbehagen onder de boeren grote aan- 22.40 Middagklok- mentaal ensemble Meded ten behoeve 12 33 Lichte gram daoht te besteden. In dit verband wees hij op de onmo- gelijke situatie in Noordholland waar i de boerderijen niet geschikt zijn voor een efficiënte bedrijfsvoering. Het bes- te zou zijn, zo zei hij tenslotte, dat io al deze boerderijen de brand kwam. j De vraag is echter hoe je op een nette i manier brand krijgtaldus do J produktschapvoorzitter. i De voorzitter van het produktschap voor vee en vlees heeft verder optl- J mistische geluiden laten horen over i de veemarktsituatie. De koeien zijn be- hoorlijk in prijs, en hoewel deze de i afgelopen dinsdag iets terug liepen, i« er, volgens hem, toch sprake van een verantwoorde prijs. De lammeren- markt is uitstekend en de varkens- J markt vrij stabiel- i Socrates-faillissement: j De civiele kamer van het gerechtshof J in Amsterdam heeft gisteren het be- roep verworpen, dat de thans in Heiloo wonende bedrijfseconoom en „ex-ambas- sadeur van de heilige daad" Jolle J. in- stelde legen de beslissing van de recht- i bank in de hoofdstad, die deze ex- 1 employé van de failliet verklaarde bouw- en handelsmaatschappij N.V. Socrates weigerde als preferent en con- 1 current schuldeiser in het socrates- J faillissement te erkennen. Het ging om i een salarisvordering van 18.000 gulden en een bedrag van ƒ81.050,— voor een J beweerde geldlening. De N V. Socrates i zou dit geld hebben geschonken voor 1 reis- en verblijfkosten van vier zich J noemende ambassadeurs van de „boven- kerkelijke, universele en charitatieve or- ganisatie de heilige daad" die zich met TELEVISIE de oprichting van deze organisatie bezig- kro- 19 hielden. Op Majorca zou o.m. een uni- versiteit voor 2.000 studenten worden gebouwd door de N.V. Socrates, die als tegenprestatie de aanloopkosten voor de heilige daad zou hebben gefourneerd. Zo als bekend is werd de heilige daadorga nisatie door de politie als een scherts- organisatie ontmaskerd en Jolle J„ een van de steunpilaren, werd wegens op lichting tot achttien maanden veroor- Woningbouw begint in te halen Eind april waren er 132.600 woningen in aanbouw. Die maand kwamen er 6900 klaar (april 62: 6100); in de eerste vier maanden 13.600 (21.000 in 1962). In Den Haag kwamen in april 78 wo ningen gereed tegen 59 in april 1962, in de eerste vier maanden 270 (283). ag onvoldoend, hoorspel 22.30 Nieuws Actualiteiten 23.00 Sportactualiteiten Discotaria: nieuwe gram 23.55—24.00 VARA: 14.30 V d vrouw 15.15 Pauze 15.30 :5.45 V d kleuters 19.30 Het kralen snoer van Exloo. documentaire. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws 20.45 Holland Festival 1963: speciale afle vering van Spiegel der Kunsten 21.10 Het Cafeetje, blijspel NTS: 22.55—23.00 Jour naal. Programma voor morgen Hilversum I, 42 m. KRO: 7.00 Nws 7.10 Morgengebed 7.15 Ouverture, radio voor vroege mensen, met reportages, een liedje en .dualiteiten (7.307.35 Strip v d jeugd) 7.55 Overweging 8 00 Nws 8.15 Lichte gram 8 30 V d huisvrouw 'J Waterst: Beatrice et Bénédict, komische mngsollsten 12.30 i 18.50 Regeringsuitz: Uitz t II. 298 m. VARA: 7.00 Nws dgym 7.2o Socialistisch strjjd- aarwakker: lichte gram, repor- d 8.18 Lichte vrouw 9.10 Moderne gi Hte Ned Rode Kruis, re] genwijding. VARA: I0.2i lage 10.05 Mor- '.2.33 Spot i gram 13.0C of gi .00 Nws 13 ".5 Meded, eventueel ac_ 1 rsber 13.30 Zuid- 14.Oo Kinderkoor Afrika.' 14 20 Water 14.40 Gasten1 van 23 oktober 19621 VARA:°!6.0Ö"Grëpën Gesproken brief uit Vlaanderen 18.20 Licht ensemble met zangsolist 18.50 Loon - rtueel praatje. J OU] i 20.40 De Fuik. TV-spèl 21.20 dit embleem in de etalage garandeert U, dat U daar veilig kunt kopen. Levering met waarborqtertifkaafc.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5