Goede verbindingen dankzij groep Leidse padvinders Zware fabrieksbrand bij Draka Noordwijkerhout Balletschool Hendrichs gaf leerlingenavond Kerk geheel gevuld bij rouwdienst dokter De Bruyne te Leiderdorp NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 JUNI 1963 Agenda voor Leiden en Den Haag Donderdag elf ds J. Prediker, 8 uur: Lezingencyclus GereL Bond, prof. dr. H. J. Jonker over: „Ver schuiving in de liturgische vormgeving 211, van de GereL eredienst". Jan Vossensteeg 17, 8 Smink. Oestgeest, Willibrordkerk. 8 Oecumenische zangavond. tDen Haag, Kon. Schouwburg, uur: Haagsche Comedie met „Oh pa. arme pa". Vrijdag Academie, 4.15 uur: Oratie prot dr. L. N. M. Duijsens, gewoon hoogleraar in de biofysica. Academie, 4 uur: Opening tentoonstel ling werken Jan Beutener door Gerard ge- van den Eerenbeemd el- Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 'an uur: Toneelgroep Studio met „De inge- sa- beelde zieke", oet Zaterdag en" Antoniusclubhuis, 8 uur: Toneelgroep ren Euripides met „De Kankantrie", door '°r- Eline Verkade. 5"v" Stationsplein, 9.03 uur: Vertrek ex- '"j** cursie Kon. Ned- Natuurhistorische Ver- eniging naar Vogelenzang. jen Doopsgezinde kerk, 3.30 uur: evangeli- 'de- satiebijeenkomst van Adventkerk onder van werp: „Leven hierna?", medewerking an> van koor. Den Haag, Kon. Schouwburg, 2 Voorstelling Eindexamenschool; 8.15 Haagsche Comedie met „Pas op de verf'. !ig. Apotheken rid- Geopend voor spoedeisende gevallen: °Jn Centraal-apotheek, Breestraat 74, tel j t0 20552. Apotheek R. van Breest Smallen- van '3Urg Leiderdorp is geopend, •ge- Films JJJ} Casino, 2.30, 7 en 9.15 uur: Een fijn stel dochters (alle leeftijden): donder- v-er" dag: Meneer Hulöt mert vakantie (alle ?ou. leeftijden). Lido, 2.30, 7 en 9.15 uur: De nacht de koude neuzen (alle leeftijden), het Luxor, 2.30, 7 en 9.15 uur: Summer rote Holiday (alle leeftijden). 'rde Rex, 2.30, 7.15 en 9.15 uur: Tarzan )eze trekt naar India (14 jaar); donderdag: ï61-,* Wij allen zijn moordenaars. 'el'x Studio, 2.30, 7 en 915 >um der kloppen (18 jaar). Trianon, 2 en 8 uur: Westside Story, ide- 04 jaar). n'd- Films van vrijdag af: ien- Casino (2.30, 7 en 9-15 uur): De tijnhavik (14 jaar); donderdag: Carrous- sel van het nachtleven (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Ontsnapt pro. uit San Paiblo (14 jaar). ïnd- Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Summer lge- Holiday (alle leeftijden). 1300 Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Winches- van ter '7® <14 ?aar)» donderdag: Huis der Ting ontucht (18 jaar) van Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Binnen ien- zonder kloppen (18 jaar). eeJ" Trianon (2 en 8 uur): West Side Story !ed' <14 jaar). het Tentoonstellingen jaar den. Rijksmuseum voor Volkenkunde, „Op jaar Trek", expositie van nomaden, trekken dijk en kamperen (tot 6 oktober), ordt Lakenhal, bekroonde inzendingen Ta- 00!{ lens' Prijs 1962—1963 (t/m 16 juni). nta' Boerhaavezalen, werken van Ab Steen- i voorden en Frans Pieok (tot 7 juni, 14 en 7—9 uur nm). Wl Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en g? van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10—5.30 uur zyr' Jeugdbibliotheek, leeszalen en bibllo- niei theek Reuvens, Plantage 8: maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woe na var dag en zaterdag van 12 tot 4J0 uur en q"1!!vrijdag (speciaal voor de grotere Jeugd' JL- van 6.30 tot 8.30 uur 'a avonds. ir: Binnen z Tariefsherziening Maarse en Kroon De rijkshoofdinspecteur van het ver keer in het district Noordholland heeft itoestemming verleend voor een herzie ning van de tarieven voor de autobus- diensten van Maarse Kroon met in gang van zondag 16 juni a.s. De thans geldende prijzen voor enkele reisbiljetten zullen met 5 cent worden verhoogd, uitgezonderd de biljetten voor vervoer over een secte, waarvoor het minimum tarief van 20 cent wordt ge handhaafd. De tarieven voor de retours tot en met 1 zullen op een enkele uitzondering na eveneens met 5 cent worden verhoogd. De prijzen van de retours boven 1,85 gaan alle met 5 of 10 cent omlaag. De tarieven voor de in te voeren 5- daagse weekkaarten zullen gelijk zijn de tarieven voor 6-daagse week kaarten. De tarieven voor laatstgenoem de gaan echter ingaande 16 juli met cir- 14% omhoog. De tariefsherziening de maand- en scholierenabonne menten, neerkomend op een verhoging van circa 10% zal op 1 juli van kracht worden. Concert Alma Materkoor Het R.K. Alma Materkoor te Leiden geeft dinsdagavond om 8 uur onder lei ding van dirigent Jan Smit in de Lode- wjjkskerk aan het Steenschuur een con cert. Het programma vermeldt werk van Sweelinck, Buxtehude, Pachelbel. Telemann, en Cimarosa. Medewerking verlenen Leny Stevens, sopraan; Cor Niessen, bas; Jan van der Meer, orgel: zeven leden van de Rijnlandse Orkest vereniging. In pinksterkamp te Anlo lijk zichtbaar boven de ingang van een grote tent, die schuin tegen over de kamp-snack-bar 't Seepeert een ruime plaats innam. Binnen hoge fluittonen, etherisch geknetter en af en toe een Mexicaanse hond. Een jon gensstem herhaalt enige malen „PA2PV roept Kabob" gevolgd door „OverDeze oproep tussen een kakofonie van geknetter, gepiep en ge fluit bevestigde het vermoeden, dat wij voor de grote radio- en telefoon centrale van het N.P.K. stonden, het noordelijk pinksterkamp, dat dit jaar voor de 34ste maal op een 29 ha groot militair oefenterrein nabij Anlo werd gehouden en waaraan een record aantal van ruim 2000 padvinders deelnam. Voor het eerst in de historie van het N.P.K. verzorgde de radiogroep van de d. Werffstam (Ewout Joppenszgroep N.P.V.) uit Leiden de radio- en telefoon verbindingen tussen de verschillende diensten op t uitgestrekte terrein. Toen kijkje in de grote tent gingen ne men, draaide zowel de radio- als de te lefoondienst op volle toeren. Er kwam zojuist een radiografische verbinding tot GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties VERKEER Burgemeester en Wethouders van den brengen ter openbare kennis, dat de Turfmarktbrug op 7 juni a.s. en zc dig op 14 juni a.s. in verband met het uitvoeren van herstelwerkzaamheden, de duur van deze werkzaamheden, zal zijn afgesloten voor alle verkeer. Gedurende deze afsluiting zal de ge sloten verklaring in één richting van de Blauwpoortsbrug, op vrijdag geldende na 15.30 uur, worden opgeheven. A B A S I N kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Robert James Waller, z v D Houwaart en K E Winnerl; Pieter, z v J D Vliegenthart en M Ravensbergen; Hermanus Gerardus. z v P J Stortenbeek en J Hubers; Albertus Luciën, z v A L Hoogen- doorn en J Polderman; Martin Fre- derik Jan, z v M F Frölich en C B van Vliet; Pauline Ohristiane, d v H K König en D Graafland; Paul, z v G J Wit en N E Kröller; Ferdi nand Ediwin, z v C N Wilkens en S M Kraak. GEHUWD: N Rengers en M Ver schelling. OVERLEDEN: A van Santen, 63 j, man; J Klaasse. 5 j. zoon; B J de Jong, 37 j, man; R Baarslag, 73 j. wed v E van Wyme; M Jenner, 66 J, wed v H R de Jong. rijksuniverst- ;eslaagd voor net examen: kand. mej. H J V Wijnbergen (Rot- Ook stonden ditmaal de beide kamp artsen door middel van een mobilofoon, bediend door een voortrekker, in door lopend contact met de centraalpost. Een enorme vooruitgang met andere jaren, toen vaak lang naar de kamparts ge zocht moest worden voor een of andere medische behandeling. Voor alles perfect draaide moesten 13 Leidse voortrekkers onder leiding van hun oubaas en jongbaas Taffijn een enorme hoeveelheid werk verzetten. Zo was er voor de onderlinge verbindingen ruim 3000 meter draad nodig met in totaal dertien aansluitingen. Waar het uitleggen van lijnverbindingen moei lijkheden gaf werden voor het onder in de radiokamer linge contact mobiele radio-zendont- vangers geplaatst. Ja meneer, alles door deze radio- groep zelf uit eigen voorraad geleverd". Zo vertelde een jeugdige aankomend radio-voortrekker ons vol trots. „Taboe, hier wordt dag en nacht ge werkt". Geen overdreven waarschuwing. Om de drie uur losten de voortrekkers elkaar af om de posten ,,uit te luisteren" zoals dat heet. Dag en nacht ging dat zo door. In een hoek van de grote tent stond een veldbed voor de man van de nachtdienst. Daar kon de operator" een dutje doen als het rustig in het „verkeer" was. En als iemand in de nacht toch wilde telefoneren, dan zorg en luide bel er wel voor, dat de duttende operator snel in actie kwam. Gisteravond keerden de jongens moe aar voldaan in de Sleutelstad terug. Behalve hun persoonlijke bagage ver voerden zij de radio- en telefoonappa- raturen, talrijke rollen draad en tussen met gereedschappen. Het totale gewicht? Nooit precies gewogen. Alleen de ac- die in Anlo voor de voeding" zorg den, wogen in totaal al 500 kilogram. Ongetwijfeld heeft de Van der Werff- radiogroep zich van een blijvende plaats het jaarlijks N.P.K. verzekerd. Tweelingen naar Oud-Poelgeest Zaterdag en zondag wordt op Oud- Poelgeest te Oegstgeest een congres ge houden door de Ned. Vereniging van Tweelingen. Deze vereniging is vooral met wetenschappelijke en medische oog merken opgericht. Tot nu toe zijn con gressen gehouden in Oirschot, Eindhoven, Woudschoten en Nijmegen. Zaterdagmiddag spreekt ds. A. de Haan te Albcoude over „De tweeling in de his torie en de cultuur", 's Avonds biedt het centrum Leiden van de vereniging de deelnemers ontspanning aan. Zondag morgen is er gelegenheid tot kerkgang en zondagmiddag vertelt dokter H. A Valkenburg te Leiden over een reis naar Amerika. De burgemeester van Oirschot, wiens gemeente het eerste congres ont ving, hoopt te spreken over „De geboorte van de Tweelingenvereniging". OEGSTGEEST Foutieve inhaalmanoeuvre: auto over de kop Vanmorgen omstreeks acht uur wil de de bestuurder van een uit de rich ting Amsterdam komende auto ter hoogte van het Rhijnzichtviaduct een andere auto gaan inhalen op het mo ment dat hy zelf werd ingehaald. HU raakte de macht over het stuur kwUt. reed door de middenberm en vervolgens vloog de auto enkele keren over de kop. De bestuurder en twee inzittenden, alle drie militair, werden met vrjj ernstige verwondingen naar het academisch zie kenhuis te Leiden gebracht. De tweede auto werd slechts licht be schadigd. l~AE leerlingenavond van de balletschool Hendrichs, gisteren in de Schouwburg gegeven, kwam slechts moeizaam op gang. Vooral het openingsnummer had weinig spectaculairs, de bewegingen waren sloom en vooral de armhouding was weinig gevarieerd. De vlinders in het bos hadden ook nog last van de warmte. Veel speelsheid en lichtheid zat er niet in, maar de jeugd van de vlinders maakte alles goed, hetgeen ook het geval was in het Menuet van Beethoven. Bij zulke jonge kinderen kan men niet de bevalligheid en zwier verwachten die bij een menuet passen. De poederpruikjes moeten de winnaars zijn. „Te gast op een boerenbruiloft" was een nummer voor byna allemaal en daardoor ontkwam men niet aan een zekere rommeligheid, maar het was wel leuk om naar te kijken. Mevrouw H. van Dijk-Hendrichs had de avond geopend met onder meer de opmerking, dat het leerlingen zijn en blijven, dus geen ballerina's. Dat is na- tuurlUk zo en we willen dan ook een leerlingen-maatstaf aanleggen, mits men zich dan ook houdt aan het kunnen van leerlingen. In de solo die Y. van der Wiel danste in Valse lente uit Sylvia van Delibes was zeker veel wat we konden waarde ren, maar toch geloven we dat, en dit geldt niet alleen voor deze soliste, er niet genoeg gedanst werd vanuit de muziek, ook al is die muziek speciaal voor een ballet geschreven. Na de pauze merkten we hetzelfde op in gedeelten uit Les Sylphides, de muziek wordt alleen gebruikt voor maat en ritme. Daar luistert men soms zo angstvallig naar, dat de be wegingen niet vloeiend afgemaakt worden. Ineke Winkelman verzorgde ook en- Binnenkort in gemeenteraad Reconstructie Wilhelminabrug zal een jaar duren "DIJ de Provinciale Waterstaat wordt op het ogenblik met bijzondere voortvarendheid gewerkt aan het plan voor de reconstructie van de Wilhel minabrug, de dubbele brug ii Hoge Rijndijk te Leiden. De reden is dat men het voorstel tot uitvoering van dit vooral voor het wegverkeer belangrijke plan graag in een de eerstvolgende vergaderingen de Provinciale Staten ziet behandeld. Provinciale Waterstaat wil eind dit jaar met het werk beginnen. Het zal ongeveer een jaar in beslag Het plan voorziet voornamelijk in eer vervanging van de bovenbouw. Begon- wordt met de vervanging van d£ klap aan de kant van Zoeterwoude. De klap aan de Leidse kant vervalt. Daar moet een nieuwe overspanning worden gemaakt. De breedte tussen de leu ningen van de brug wordt zeventien meter. Er komen twee voetpaden met breedte van twee meter zodat rijbaan van dertien meter o\ blijft GISTERAVOND omstreeks half acht werd tot in verre omtrek een enor-| tot in verre omtrek de ogen deed tranen me paddestoelachtige rookzuil zichtbaar boven het schuimplasticbe-Een t0€sohouwster kreeg het hierdoor drijf van de N.V. DRAKA aan de Haarlemmertrekvaartweg te Noordwij- kerhout, gelegen langs de spoorlijn Haarlem-Leiden. Door tot nu toe on bekende oorzaak was in het centrum van de fabriek brand uitgebroken, die dermate snel om zich heen greep, dat de bedrijfsbrandweer door de grote rookontwikkeling de vuurhaard niet eens meer kon bereiken. Een id van de ploeg werd door de rook bedwelmd. De brandweer van Noordwijkerhout, olievoorraden, die het alle beschikbare materiaal uitgerukt en die al spoedig assistentie kreeg van de Noordwijkse brandweer, kon weinig meer doen dan te trachten het woonhuis van de bedrijfsleider, ds heer Goedhart, en het vóór de fabriek gelegen kantoor te redden. Hierin slaag de men. Zo hevig greep het vuur om alch heen. it in een uur tijds het vrij nieuwe, onlangs nog uitgebreide bedrijf, volledig gelegd De schade aan ge bouwen en machines wordt geschat op dan 3 miljoen gulden. Olie Eindexamens M.M.S. St. Agnes-lyceum Geslaagd: G C M Belt, Stompwijk; H A C Deutekom, Voorhout; L M C var Duijn, Leiden; A M J E de Graaf, Lei den; J C J M de Grijs, Leiden; M M H Groothuis, Voorhout; M II T Hogervoist, Oegstgeest; LAM Jansen, Leiden; A M J P van der Maat, Oegstgeest; J C van der Poel, Leiden; W M C van der Put ten, Oegstgeest; M I M Schermer Voest, Leiden; MAC Tulfer, Oegstgeest; E M A M Visser, Leiden; J M Vlaming, Sas- senheim; S M B G van Buuren, Leiden; V J C van Vliet, Leidschendam; A W C M van der Wee, Valkenburg (Z.H.); J Q J M Aalders, Leiden; J M E van den Berg, Leiderdorp; C G M van Ga len, Zoeterwoude; MAE Hartog, Oud Ade; W C de Heij, Katwijk: M J C M Hoogeveen, Noordwijk; J M van der Krogt, Zoeterwoude; C P M van der Meer, Oegstgeest; C E van Niekerk, Bo degraven: A C C Nieuwenhuysen, Sas- senheim; H M Pijnaker, Noordwyk; A an der Putten, Oegstgeest; A M M Rhijn, Noordwyk; E V The, Leiden; L A P M van Ulden, Leiden; W C C M Ulijn, Leiden. Afgewezen: 1 kandidate. sel gaven. Tijdens de blussing werd een lid van de Noordwijkse brandweer door een straal water zodanig aan een oog gewond dat hy zioh onder medische be handeling moest stellen Tegen het einde van de brand ontstond door het springen van een zoutzuur- ohloridetank een prikkelende damp, die benauwd, dat ze naar het academisch ziekenhuis te Leiden moest worden ge bracht. De heer Bodet, directeur van het be drijf der N.V. Hollandse draad- en kabel- fabriek te Hillegom, waaronder de ves tiging in Noordwijkerhout ressorteert, arriveerde bij de brand toen de trotse fabriek al niet veel meer dan een puin hoop was. Ook burgemeester P. M. M. van der Weijden was op het terrein van de brand aanwezig. De Noordwijkse brandweer kwam juist terug van de blussing van een kleine brand. Toen men de krachtige rookontwikkeling zag, be- sloot men naar Noordwijkerhout te rij den om daar de helpende hand te bieden. I Voor de duur van de werkzaamheden zullen uiteraard maatregelen voor het wegverkeer nodig zijn. Gedacht wordt aan wachttijden, door middel van stop lichten aan te geven, van het verkeer kele choreografieën. Ze probeert het met een moderner inslag, bijvoorbeeld in de Suite 1 en 2 van Strawinsky, maar leverde daarbij het bewijs, dat voor mo dern ballet technisch zulke eisen ge steld moeten worden, dat daar de meesta leerlingen niet toe komen. Een roman tischer choreografie kan meer onregel matigheden opvangen. de inzet van de avond was zo bruisend was het slot. Can-Can, een show-nummer, vol vaart gedanst waarmee men een geweldig succes had. De avond bewees dat er met zorg is gewerkt, hard gewerkt, en dat men met plezier danst. En dat is een van de beste dingen die men van een leerlingen avond kan zeggen. Al hebben we be zwaren en aanmerkingen gemaakt, dit betekent per se niet, dat er geen goede dingen waren. Het peil was zeer rede lijk en vergeleken met vorige jaren is er zeker een stijgende lijn te zien. We hopen dat deze zich zal voortzetten en dat (misschien) te dienen maakten deze opmerkingen. A. C. Bouwman LADENKASTEN - VAKKEN- STELLINGEN IN VELE MATEN Varsseveld - Telefoon 08352-256 van dokter G A. de Bruyne ter aarde besteld. Vooraf werd in de gereformeerd! kerk een rouwdienst gehouden, geleid door de plaatselijke predikant ds. Het is tekenend voor de plaats die de overledene in de Ledderdorpse gemeen schap heeft ingenomen, dat de kerk ge heel gevuld is, zo zei ds. Banga. Dokter De Bruyne was behalve arts ook een raadsman. Hij voohit voor het leven van zijn medemensen, zichzelf niet ont- ontziende. Zijn leven was als een bloem, veel vreugde verschaffend. Hij kon zo leven en werken doordat hij kracht putte uit zijn relatie met God. Het leven dokter De Bruyne is niet ver geefs geleefd. Dit mag met dankbaar heid worden herdacht. Banga ginig verder in op de vraag de Heiland aan Petrus: Hebt gij Mij waarlijk lief?, en op diens antwoord: Ja Heer Gij weet dat ik U liefheb. Nadat een kwartet het Ifed „Er is vreugde in mijn hart vandaag" had ge zongen, betuigde de heer A. Kruidenier de familie de deelneming van de patiën ten. „Hij was voor velen niet alleen een dokter, maar tevens een vader". Velen volgden de stoet naar de be- raafipdaats waar ds. De Bruyne, een broer van de overledene, de geloofsbelij denis uitsprak en het volmaakte gebed bad. Dokter C. A. de Bruyne, zoon van De begrafenis werd ook bijgewoond door burgemeester en mevrouw Gallas, burgemeester Van Diepeningen en gede puteerde D van der Kwaak. Mevrouw Massaar 25 jaar diligente den, dat mevrouw T. Massaar- van Driel tot dirigente werd be noemd van het hervormd kerkkoor Hart en Stem. Bepaalde dit koor zich aanvankelijk tot het zingen van meer eenvoudige geestelijke liederen, met de komst van mevrouw Massaar werd al spoedig overgegaan tot het instuderen van grotere werken. Mevrouw Massaar is ook dirigente van het Haagse vrouwenkoor, het Leidse huisvrouwen- en Maranathakoor, het Scheveningse Julianakoor en het jeugd- dienstkóor. Tevens geeft zij zangles. Zelf heeft zy zangles gehad van Maartje Offers. Mevrouw Massaar is erg geliefd bij de koorleden. Dit kwam vooral tot uit drukking toen zij vjjf jaar geleden ern stig ziek was. Dinsdag 11 juni wordt 's avonds van half acht tot half negen een receptie gehouden in het jeugdgebouw aan de Eikenlaan. Daarna is er in besloten kring sn feestviering. Adj.-directeur Sociale Zaken te Leiden Tot adjunct-directeur van Sociale Za ken te Leiden is benoemd de heer M. Kramer te Apeldoorn. De heer Kramer werd in 1910 geboren. Hij be zit de volledige diploma's A en B So ciaal Werk. Hy was verbonden aan de Stichting Pedagogische Beroepskeuze bureaus te Den Haag, aan de ..gemeen- teiyke dienst Sociale Zaken te Amster dam en sinds 1 mei 1959 aan de dienst te Apeldoorn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3