Een kanttekening Nieuwe vormen zoeken voor evangelieverkondiging Conclaaf stemt 20 juni voor eerste maal Missie vraagt subsidie hulpverlening voor Een woord voor vandaag Bijbelgenootschap viert z volgend jaar jubileum t Eerste kuikens naar Birma van zondagsschoolkinderen DONDERDAG 6 JUNI 1963 R MIDDENSTAND HARDER VECHTEN 'P'WEE opvallende advertenties hebben het de vorige week in menige huis kamer goed gedaan. Het grootwinkelbedrijf De Gruyter bood zijn sparen de klanten een Braun-keukenmachine aan voor 168 (geheel of ten dele met zegels te betalen), ruim honderd gulden goedkoper dan tot nu toe ver- krijgbaar. Korte tijd later bood fabrikant Braun deze machine eveneens tegen 168 aan met de vermelding: tijdelijk ruim honderd gulden reductie en als extra aanbeveling dat geen zegeltjes of bonnen gespaard behoefden te wor den. Bovendien werd geadviseerd de machine bij de erkende handelaar te kopen. De strijd in de detailhandel om de gunst van de klant woedt dus nog even fel als toen de nieuwe verkoopmethode geïntroduceerd werd- In zijn jaar verslag over 1962 schrijft grootwinkelbedrijf S. de Wit, dat de sparende klanten in de gelegenheid worden gesteld, tegen zeer attractieve prijzen duur zame gebruiksgoederen in eigendom te verkrijgen. En De Gruyter heeft het in zijn recente jaarverslag over nieuwe attractieve verkoopsystemen. Toch heeft deze concurrentie, die vele middenstanders een doorn in het oog is, de omzet niet naar beneden gedrukt. In het eerste kwartaal van dit jaar werd in vele branches meer verkocht dan een jaar geleden, toen de omzetten weer hoger waren dan een jaar daarvoor. Om een enkel voorbeeld te geven: in de textielwinkels werd in het eerste kwartaal 10% meer omgezet dan in het eerste kwartaal van 1962, bij de kruideniersbedieningswinkels was de stij ging 8%, bij de slagerswinkels 5%, bij de banketbakkers 6% en bij de boek handel 4%. Deze stijging ligt min of meer voor de hand. De lonen zijn hoger dan een jaar geleden en de koopkracht is dus groter geworden. Wel wordt er meer ge spaard, maar wij kopen ook meer om hel leven wat aangenamer en gemakke lijker te maken. In zoverre kunnen wij zeggen dat de middenstander ook een plaatsje in de haussebus heeft. De hemel is echter verre van onbewolkt. De strijd tegen de grootwinkel bedrijven is zwaar. Maar die strijd openbaart zich ook in de pijlsnelle groei van de zelfbedieningszaken en in de oprichting van supermarkets, winkels waar de klant van alles en nog wat kan vinden en waardoor hij minder winkels behoeft af te lopen. De branchevervaging wint zienderogen terrein, een ontwikkeling die nog lang niet afgesloten lijkt. De zwakke broeders gaan er onherroepelijk onderdoor. Zij kunnen de strijd tegen de machtiger concurrenten niet volhouden. De cijfers spreken een dui delijke taal. Op 1 januari 1950 waren er 80.697 winkels in het levensmiddelen- bedrijf plus 4.761 winkels van filiaalbedrijven. Op 1 januari 1962 (1963 is nog niet bekend) waren die aantallen 67.494 en 8.512. Met andere woorden: ruim 13-000 zelfstandige, voornamelijk kleinere winkeliers verdwenen van het ta pijt, terwijl het filiaalbedrijf met ongeveer 3.800 winkels groeide. Het aantal dameshoedenzaken zakte van 1950 tot 1962 van 860 tot 620 en het aantal brandstoffenzaken van 7.294 tot 5.932. Geheel machteloos staat de middenstander niet. Er zijn verschillende vormen van samenwerking gegroeid, zoals de vrijwillige filiaalbedrijven, de inkoop combinaties, de verkoopcombinaties. De middenstander zal, koste wat het kost, tot kostenverlaging moeten komen, hij zal met collega's nog meer moeten samenwerken, hij moet een open oog hebben voor het steeds meer oprukken van nieuwe distributiemethoden. Het zijn wellicht kreten, maar zij zijn er toch niet minder reëel om. Uitbreiden, moderniseren is uiteraard ook het wachtwoord van de moderne tijd. Het kost echter geld, veel geld, en als dit er niet Is zal het geleend moeten worden. Het is vaak moeilijk, hiervoor normaal bankkrediet te krijgen en vandaar dat er al jaar en dag een serie speciale middenstandskredieten bestaan. Juist dezer dagen heeft de minister van economische zaken besloten de maxima van enkele dezer kredieten te verhogen. Er is krediet mogelijk voor aanschaffing, uitbreiding, vernieuwing of herstel van de bedrijfsuitrusting, krediet om tot economische samenwerking te komen, krediet om een zaak over te nemen, krediet om in een nieuw pand een zaak in te richten, krediet om grond te kopen en daarop een pand te laten bouwen. In 1961 werd in totaal ongeveer 109 miljoen aan dit soort kredieten opge nomen; de cijfers over 1962 zijn nog niet beschikbaar. De grootste groei zit er in de kredieten voor economische samenwerking, voor de inrichting aankoop van grond en bedrijfspand. Dit laatste is wel een teken aan de wand. Ondanks de woningnood verrijzen de huizenblokken als paddestoelen uit de grond. Bij al die huizen moeten winkels en het is vaak een gevecht om erbij te komen. Dat blijkt niet alleen een kwestie van geld te zijn- In het jaarverslag van de Bijenkorf over 1962 wordt in een afzonderlijk hoofdstuk de stedelijke overheid onder het oog gebracht, dat grotere samenwerking met het winkelbedrijf geen overbodige luxe is. Om het met de woorden van de voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken in Den Bosch te zeggen: de detailhandel heeft maar te aanvaarden wat door anderen wordt ontworpen, want alleen daar waar het plan het voorschrijft, mogen winkelvestigingen komen; alle andere plaatsen, straten of pleinen zijn taboe. De middenstander heeft het minder gemakkelijk dan uit de stijgende omzetten zou blijken. Aan de andere kant behoeven wij ook de alarmklok niet te lulden. In de levensmiddelenbranche worden de zwakke broeders uitgerangeerd maar nog altijd verzorgt het kleinbedrijf 70% van de totale levensmiddelenomzet. En in andere branches groeit het aantal winkels gestaag: woninginrichting, technisch huisraad, sportartikelen, doe-het-zelfartikelen. Om sterk te staan, om vooruit te komen, moet de middenstander echter een vechtnatuur hebben, hij moet nieuwe methoden, als ze geschikt zijn, over nemen en niet bang zijn voor risico's. De flinken haalt men er in zijn om geving direct uit. Pinksterconferentie Woudschoten (Van een onzer verslaggevers) Volgens traditie is de tweede dag van de Pinksterconferentie Woudschoten" gewijd aan het jeugdwerk. Evenals andere jaren bracht de vroege morgen een invasie van heinde en ver. Ruim 250 deelnemers luisterden belangstellend naar mej. A. J. H. Wartena van Schiedam die een inleiding hield over „Verschil lende mogelijkheden van evan gelieverkondiging in het evan- gelisatie-j eugdwerk' Wanneer men in het oerwoud van vor- len voor evangelieverkondiging zoekt aar nieuwe vormen, is dat niet omdat len op de vertelling ..uitgekeken" is, laar omdat men het voordeel ziet dat de leider motor-af wordt en als coördi nator gaat optreden van groepen of los se deelnemers die geen éf-verhaal te ver werken krijgen, dat ze in zijn totaliteit naast zich kunnen neerleggen, maar die zich stuk voor stuk zelf inleven In de bijbelse boodschap. De ik-gij relatie wordt hierbij vervan gen door het sémen zich stellen onder de Woord-verkondiging waardoor de kans dat het verhaal gaat leven voor ieder lid der groep apart, veel gunstiger wordt. Dit allen opnemen in het bijbels gebeuren waartoe zich natuurlijk niet alle verhalen of handelingen lenen kan geschieden op velerlei manieren. Door spel, handenarbeid, (het maken requisieten b.v. maar ook boetse- I, tekenen, figuurzagen, plakwerk) en muziek. Uieraard moeten de vormen bij de groep passen evengoed als bij het verhaal. Nadat mej. Wartena ingegaan was op eventuele bezwaren en vragen, als b.v. he veranderen van he bijbelverhaal, ngevend dat men bepaalde grenzen vastgehouden, gaf zij als voorbeeld deze nieuwe vorm van verkondiging de geschiedenis van Daniël. Scherp dient de leiding te letten op de verandering in de groep, in de vormge ving en het waarom daarvan. Maar een sterk pluspunt is wel dat deze wijze van Woord-verkondiging de jongelui a.h.w. in de botten gaat zitten en niet alleen in het hoofd. Op de vraag of men reeds op zo jeugdige leeftijd een „antwoord" kan geven op de Boodschap stelt zij dat er een groeiproces is op de weg naar het grote ..ja", maar dat men toch wel vele ..voorlopige" ja's kan geven en dat deze toch ook volkomen waar kunnen Op ongemeen boelende wijze vertelde mej. Wartena vervolgens de geschiede- Philippus en de kamerling, waarna verschillende groepen jeugdlei ders hun respectieve opdrachten gin gen instuderen, om ln de middaguren ln het amphiteater ln drie groepen dit heI Zwitsers bijbelverhaal uit te spelen, waarbij het vaak kwam tot ingenieuze vondsten en frapperende details. De totaal-Indruk, beantwoording der vele vragen, (Advertentie.) 'NPYAMA VOOR MIJ? PRIMA, ALS'TMAAR E'EN ROBSON IS! vn-CEw Nsr (Advertentie) Venhcutk zacht-bros beschuit Wereldgodsdiensten en Wereldraad Ds. M. Vreugdenhil. gereformeerd predikant te Ruinerwold-Koekange heeft op de jaarvergadering van de ICCC te Utrecht verscheidene bezwaren naar vo ren gebracht tegen de Wereldraad van Kerken. Om enig misverstand te voorkomen geven we de inhoud van deze bezwa ren volledig weer. Spreker zei: „We hebben twee hoofdbezwaren tegen de Wereldraad en wel. dat over onze Here Jezus Christus vrijblijvend gesproken mag worden en dat we als kerk erken nen moeten, wat naar de Schriften geen kerk meer is. Voorts hebben wij bezwa ren tegen de communistische invloeden in de Wereldraad en tegen het waarde ren door de Wereldraad van godsdien sten. zoals de Heilige Schrift het niet doet". Na inspiratie-mis in St. Pieter Vondsten Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Weesp (toez.): H. Brons, te Nieuw-Vennep; te Vlaardingen (vac. S. v d. Bosi (toez. W. E Verdonk, te Workum; te Bunnik (toez.i: G. Zonne- berg. te Dokkum; te Loenen op de Ve- luwe (toez.): D. J. Spaling. te Hoger- Bedankt voor Mastenbroek: K. Schip per. te Ederveen. GEREF. KERKEN Beroepen te Holwerd: P. Sijtsma. te GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Schildwolde: R. te Velde, te Ommen. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Schiedam: Joh. de Waal, te Klundert. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen te Dordrecht en Nieuwer- kerk a. d. IJssel: M. van Beek, kand. te Ederveen. „Réveil-zondag" op 9 juni aanstaande Het Vaticaan heeft vandaag in een officieel communiqué gemeld dat het conclaaf voor de verkie zing van de opvolger van wijlen paus Johannes XXIII op 19 juni geopend zal worden. Voordat de kardinalen in conclaaf zullen gaan wonen zij eerst nog een mis van de Heilige Geest in de St. Pieter bij. Het is gewoonte dat de kardi nalen deze mis bijwonen om inspi ratie op te doen. Na zonsonder gang gaan zij dan in conclaaf zo dat op 20 juni de eerste stemming 's morgens kan worden verwacht. Het complex van het Vaticaans pa leis. dat conclaaf gebied wordt, omvat de Sixtijnse kapel, waar de stemmingen worden gehouden. De vloer van de kapel wegen, huizen- en ten aanzien I .a». de totale ontwikkeling van bevol- evangelische taakIdn voor een belangrijk deel te danken aan Het Centraal missie commis- de r.k. bevolking van Nederland. Naar- cariaat in T)pn Haa? heeft aan male het ontwikkelingswerk zich echter sariaat in uen naag neeu aan uitbreidt wordt de financiering alle leden van de Tweede Kamer hyker. een brief gezonden, waarin het ,n h„ kad(r v„ s>derllnd Standpunt van de missie ten aan- als natie wenst te doen ten bate zier. van het zogenaamde ontwik- <jc minder ontwikkelde gebieden, it de missie overheidshulp te mogen kelingswerk wordt toegelicht en wachten voor de taken, die zij ten al- aanspraak wordt overal op gelijke hoogte gebracht om de gelijkheid van de kardinalen bij de verkiezingen te symboliseren. In theorie is iedere mannelijke rooms katholiek, priester of leek, die onge huwd en geestelijk gezond is, verkies baar tot paus. In de praktijk hebben de kardinalen altijd een der hunnen geko zen. Er zal tweemaal 's morgens en tweemaal 's middags worden gestemd, totdat een der kandidaten de vereiste tweederde meerderheid heeft behaald. Daar het conclaaf dagenlang kan du- n. worden voorraden levensmiddelen en andere benodigdheden opgeslagen. De keuken in het conclaaf wordt verzorgd door de .Zusters van liefde", die een gasthuis in Vaticaanstad hebben. Onder de geestelijkheid van Rome is wel eens ironisch opgemerkt dat gezien dit feil het conclaaf wel niet zo lang zou du ren... de manier van koken van ge noemde zusters schijnt namelijk niet de algemene waardering weg te kunnen Onder ede Op straffe van excommunicatie ver klaren de kardinalen onder ede, dat zij geen zend- of ontvangapparaten of came- naar het conclaaf zullen meenemen of laten brengen. Zij beloven geen i te zullen verlenen aan lekenauto- riteiten, die de kardinalen bij hun keu zouden willen beïnvloeden. De kardi nalen wonen het conclaaf bij in de pur peren gewaden waarvoor zij bij de dood van de paus hun gewone klederen ver wisselden. Alle andere conclavisti zijn in het zwart. De Australische regering heeft de namen van de nieuwe Australische mun ten volgens het tientallige stelsel be kendgemaakt royals, crowns, florins, shillings en centen. Een royal is gelijk aan tien shilling. Een shilling zal I"" cent tellen. De nieuwe munten komen februari 1966 in omloop. Is wel dat In deze methode eminente mogelijkheden schuilen en dat, mits met zorgvuldigheid en eerbied gehan- 1 ethodologisch 3 verfrissing k: sproken. .Evangelisatie op het platteland" as het onderwerp dat de avond te vo- in was ingeleid door ds. G. Assies van IJmuiden. Met nadruk wees deze op de noodzaak en het enorme voordeel van het gewoon zijn mede-menselijkheid als dorpeling beleven in alle verbanden waarin zich dat dorpsleven openbaart, vooral als deze het algemeen belang wen sen te dienen. Wij mogen en moeten niet teveel leven in onze „eigen" chris telijke organisaties. Ook mogen we niet zeggen: Die en die is lid van de her vormde, daar mogen we niets aan doen. Dat ware een verspelen van ons recht >m kerk te zijn. Gelukkig geeft de nieuwe kerkorde breed aan welke de roeoing van de ambtsdragers t.a.v. de buiten-kerke- lijken is. Nooit vergete de kerk dat zij, invloed namens Christus te kunnen nen, eerst moet zorgen dat zij bij leven van die anderen, soms zeer vervreemden, betrokken dient te zijn. Tussen kerkeraad en evangelisatiecom missie moet een hecht verband en goed samenspel zijn. En aan dit werk mag zich geen enkel belijdend lid onttrekken. Want het gaat om de doorwerking van het rijk van Christus en om het „leren onderhouden alles wat HIJ ons heeft geboden". Campus Twentse TH toegankelijk voor iedereen „W(j zien de vestiging van een cam pushogeschool op het landgoed Drlener- loo te Enschede met grote spanning te- ïemoet. Voor moeilijkheden zün we niet bang. De campus kent weliswaar woon- plicht. maar wij zien dit eerder als een recht", aldus p of. dr. Ir. J. C. Vlugter. hoogleraar aan de technische hogeschool te Delft en toekomstig voorzitter van de afdeling chemische technologie aan de technische rijkshogeschool Twente, toen hjj gistermiddag op de jaarvergadering van de Nederlandse vereniging voor de chemische industrie, welke in de Twent se Schouwburg te Enschede werd ge houden, sprak over deze derde TH. Om te voorkomen, dat deze hogeschool een geïsoleerde positie zal krijgen, al dus prof. Vlugter, zal de campus vrije lijk door het publiek kunnen worden be treden. Er wordt aan gewerkt om voor een ieder een redelijke mogelijkheid te scheppen om aan deze TH te studeren en wij zien liever geen spoorstudenten zo merkte spreker op. Er wordt hard gewerkt om het volgend jaar septem ber 200 studenten te kunnen ontvangen die in woonflats op het fraaie. 130 hec tare omvattende landgoed, zullen wor den gehuisvest. In de toekomst zullen in Twente 2000 studenten wonen. Het Bestuur der Stichting Het Ré- veil-archief nodigt alle belangstellenden uit deel te nemen aan de „Réveil-s dag", die gehouden zal worden in kapel te Blauwkapel, op zondag 9 juni aanstaande. De dag zal gewijd zijn ust Zwitsers en Nederlands Réveil. Om 12 uur zal de dag door een dingsstond ingeleid worden, waar ds Chrix, predikant van de Eglise libre te Neuchatel, zal voorgaan. Verder voeren het woord prof. dr. W. A. P. Smit, en prof. dr. J. M. van der Linde te Zeist. Mej. dr. M. E. Kluit zal een kort overzicht geven van het Ne derlands-Zwitsers Reveil-contact. (Advertentie) Wat moeten wij doen, mannen broeders? Het is de vraag van de mens, die weet dat hij in nood vrkeert en die naar uit komst hunkert. Het antwoord van Petrus is recht op de man af. „Bekeert u(Handelingen 2:38). Bekeert u. Een bekende klank, ook in onze tijd. Het woord is in onze taal goed ingeburgerd. Bekeert u. Te pas en te onpas wordt het gebruikt, maar dan niet in de zin zoals Petrus het heeft bedoeld. Wat is dat. bekeren? Het wil zeggen: afwenden van, omkeren. Iemand, die zich bekeert, keert zich om en richt het gezicht naar een andere kant. Naar welke kant? Naar God. Bekeren is de dingen Gods zoeken, God zelf zoeken. Het is het belangrijkste in heel het mensenleven. Halt hou den op de weg, die hij van nature graag wil lopen. Zich radicaal omkeren en zien naar God, luisteren, naar wat Hij van ons wil. Het is ook het moeilijkste. De mens is meer geneigd naar zich zelf te luisteren, bij zichzelf te rade te gaan, dan bij een ander, laat staan bij God. Want met zichzelf kan de mens nog mar chanderen, met God nooit. God is onherroepelijk. Wie Hem aanvaardt kan alleen maar „ja" zeggen. Bekeert u. De eeuwen door is de vermaning van Petrus met ben er ernst mee gemaakt en hebben vóór altijd het gezicht naar God gewend,van Wie alleen maar het heil is te verwach ten, en zij hebb enmogen verwachten, en zij hebben mogen ervaren, dat hun verwachting niet op zand waren gebuowd. In deze tijd van welvaart is de nood nog groot. In zichzelf sct] kan de mens geen uitkomst vinden. Wat moeten wij doen, var mannen broeders? Bekeert uSi£ C Oei Ledental steeg tot 190.000 (Van onze kerkredactie) Op 19 juni a.s. wordt de alge mene vergadering gehouden van het Nederlands Bijbelgenootschap in Krasnapolsky te Amsterdam. In het jaarverslag dat dan zal worden aangeboden, staat dat een complete „gesproken bijbel' op de band is vastgelegd. Een uit leenbibliotheek van deze geluids banden is inmiddels reeds opge zet, zodat blinden en ouden van dagen die niet meer lezen kunnen in staat zijn de bijbel te horen. Eigenlijk was dit project bedoeld om klaar te komen tijdens het jubileumjaar, volgend jaar. Reeds 300 bandjes per maand worden door de verschillende blinden bibliotheken uitgeleend. Het aantal contribuanten steeg in het afgelopen jaar tot bijna 190.000. De in komsten verkregen van de leden e begunstigers stegen van 387.184 in tot 422.063 gulden in het afgelopen jaar. kaar ontmoeten nu door de uitgroei van uui de wereldbevolking en de daarmee sa- bee mengaande aanwas van het lezend pu bliek de bijbelvoorziening versneld moet worden. Om de mogelijkheid van samen- denken en samenwerken te bevorderen gui heeft het N.B.G. besloten de voor- gR, zltter van de Verenigde Bijbelgenoot- j g schappen, de aartsbisschop van York, Coggan, de gelegenheid te bieden in ju- ni 1963 een conferentie te beleggen in eD*: Nederland. Deze conferentie zal worden i gehouden van 22 tot 26 juni op Hyde- sat: park in Driebergen in het kader van we: de herdenking van het 150-jarig bestaan. var (Advertentie) waarin de missie maakt op overheidshulp bij het ontwikkelingswerk dat zij in de wereld verricht. Het centraal Missie Commissariaat heeft de brief geschreven namens de stichting Nederlandse Priesterreligieu zen, de stichting Nederlandse Vrouwe lijke Religieuzen en namens de stichting Broedercongregaties in Nederland, uit wier midden thans bijna 10.000 mannen en vrouwen werkzaam zijn in Noord- Europa. Latijns-Amerika, het Nabije Oosten geheel Azië en geheel Afrika Dé missie, zo wordt in de brief ge zegd. is werkzaam op het gebied van •nderwijs, mdeische verzorging, land- •dat de missie beschikt over een groot aantal ongesalarieerde werkers (pries ters. zusters, broeders en leken» die ervaren en deskundig zijn. en de zo noodzakelijke continuïteit verzekeren doordat zij in de regel bereid zijn het grootste deel van hun leven in het bui tenland te arbeiden. Verder beschikken zij over de moge lijkheid de maatschappelijke begelei ding van het ontwikkelingswerk aan te passen aan de locale omstandigheden en deze maatschappelijke begeleiding geleidelijk te doen overgaan in handen van inheemse krachten. De missie wenst geen integrale over heidshulp. doch slechts voor projecten, Advertentie) j|l en niet verbrand (Van onze kerkredactie) Vandaag vertrok per vliegtuig van de K.L.M. een zending van 600 eendagskuikens naar Birma. De zending maakt deel uit van een geschenk van Nederlandse zondagsschoolkinderen aan arme boeren van Birma om hen in staat te stellen hun veestapel uit te breiden en zo enigszins de voedselpositie in dat land te verlichten. De actie wordt georganiseerd door de Nederlandse Zondagsschoolvereniging De acties om iets voor Birma te doen dateert reeds van de kerstda gen vorig jaar. Ieder jaar ontvan gen de 400.000 kinderen die zondags scholen bezoeken die bij de N.Z.V. zijn aangesloten een boek en wat snoep. Dit jaar werd gevraagd om ook iets voor anderen te doen. De N.Z.-V. wilde op deze manier de kinderen in de gelegenheid stel len om niets slechts hun dankbaar heid te uiten, maar ook om hen praktisch de kans te geven de bij belse verhalen, die zij het gehele jaar door gehoord hadden in de praktijk te brengen. wordt de noodzaak ge- Verspreiding Zij werden in de gelegenheid ge steld een kuiken voor Birma te ko pen, maar het geld dat zij bijeen brachten wordt niet alleen voor kui kens besteed. De kinderen brachten ruim 50.000 gulden bijeen. Nog deze maand zullen ook 20 broedmachines, enkele elektrisch en andere werkend op benzinemotoren, naar Birma verzonden worden. Ze worden op 13 juni vanaf Rotterdam met een Zweedse boot verscheept. Tevens zal een kleine verrassing voor de Birmese zondagsschoolkin deren worden bijgevoegd. De actie werd door de N.Z.V. ge voerd in overleg met de Nederland se afdeling van de Inter Church Aid van de Wereldraad van Kerken. De kuikens gaan voorlopig naar een modelboerderij in Rangoon, die ge sticht Is door de Birmese predikant ds. J. Thetchy, die indertijd ons land bezocht om zich op de hoogte te stellen van de Nederlandse pluinj- veefokkerij. Vliegen Ds. Thetchy heeft zich geheel op landbouwgebied bekwaamd om de zeer arme boeren in zijn land te helpen een beter levensbestaan te vinden. Zijn arbeid wordt bijzonder gewaardeerd door de Birmese re gering, die hem gratis vliegen heeft toegezegd om de verspreide Birme se protestantse gemeenten te be- Op de boerderij van ds. Thetchy zullen de kuikens (100 haantjes en 500 hennetjes in deze eerste zen ding) verder worden opgefokt en dan per tien worden uitgezet bij de boeren. Binnenkort zal weer een zen ding kuikens worden verzonden. Tijdens een persconferentie werd gis teravond medegedeeld dat de Verenig de Bijbelgenootschappen op hun wereld- G bijeenkomst in Tokio besloten hebben om 0gr tot een bijzondere krachtsinspanning te 205; komen om meer bijbels te verspreiden. h Nog dit jaar zal de verspreiding van bijbels en bijbelgedeelten «-orden opge voerd van 50 miljoen tot 65 miljoen. Het streefgetal voor 1964 is 85 miljoen, voor 1965 110 miljoen en voor 1966 150 mil- joen. Dit betekent dat de bijbelver- °a8 spreiding ln vier jaar tijds verdrievou- *eel digd zalm oeten worden. L Het Nederlandse jubileum zal in het; L bijzonder herdacht worden in een grote Hol openbare samenkomst op de derde r woensdag van het volgend jaar. Deze trej, zal worden gehouden in de Westerkerk wii te Amsterdam, omdat de Nieuwe Kerk g, op de Dam ook dan nog in de steigers zal staan. In het kader van het jubileum wordt op het ogenblik ook gewerkt aan de voorbereiding van een grote lande- lijke manifestatie met de bijbel als mid-' delpunt. Voor het jubileum zullen waar schijnlijk twee evangeliën in heden daags Nederlands klaar komen. (14 Nadelig saldo l In het jaarverslag wordt ook getepro- u'' ken over de bijzonder goede verstand- L houding met het Indonesisch bijbelge- Hol nootschap. Nog vorig jaar konden 1300 r, kisten met bijbels en nieuw-testamentjej worden verzonden. Tegen het einde van het jaar werd een importvergunning on": verkregen voor de verzending van St 300.000 bijbels. 300.000 nieuwe-testamen- zon< ten en 1.000.000 bijbelgedeelten. Het eer- ste gedeelte van deze oplaag kon reeds in januari worden verscheept. De baten en lastenrekening van het N.B.G. vertoont over het afgelopen jaar een nadelig saldo van 86.913,78 gulden. Ri Ook de begroting over het jubileumjaar Trel vertoont een nadelig saldo, namelijk en 1 van ruim 60.000 gulden. Gehoopt wordt Le dit jubileumjaar en ook ]ens' leden te groot aantal Kennedy waarschuwt tegen passiviteit President Kennedy heeft gisteren ge zegd dat „de zekerste weg log" die toch niet komt" is passief te ziit en onszelf te verzekeren dat het toch nid thee kan gebeuren". en Hij besloot zijn rede voor kadetten vat dag de Amerikaanse luchtmacht academiê echter met een optimistische noot door te y zekgen: „Wij geloven in het vermoge:wan van de mens om te zegevieren over de verschrikkelijke krachten die hij opge roepen heeft. Wij geloven in de waardig- heid van de mens en zijn eeuwig rechl om vrij te zijn. En tenslotte geloven da! J ons de overwinning is". De president dreef de spot met de opi vatting dat de luchtmacht uit de tijd is 1 want zo betoogde hij door de geweidigi 1 technische ontwikkelingen wacht luchtmacht juist e 1 veel grotere rol. waarvoor de verantwoordelijke bisschop pen in de missie steun vragen, even tueel na overleg met de bevoegde auto riteiten van het betrokken ontwikke lingsland. In de brief stelt het Centraal missie commissariaat met nadruk dat geen hulp wordt gevraagd voor de evange lische taak van de missie, doch uitslui tend voor het ontwikkelingswerk. Zo schrijft u, dus zo bent u. door Bert Bu- ringa. Uitgave Van Goor en Zoon, Den Haag. In dit handzame en vlot geschreven boekje vertelt Bert Buringa de belangstellende leek iets over de grafologie, de handschriftkunde. Als uit gangspunt nam hij de door de psycholoog prof. G. Heymans gemaakte indeling der mensen in een achttal groepen. Een indeling, die is geba seerd op activiteit, emotionaliteit en primaire of secundaire functie van de mens. Door een aan tal verschillende handschriften te analyseren, waarvan voorbeelden in het boek zijn opgenomen, komt ook de grafoloog Buringa tot een dergelij ke indeling maar ondertussen wijst hij er bij herhaling op, dat er maar weinig mensen zijn, die echt helemaal in een bepaald vakje kunnen worden ondergebracht. De meeste mensen zijn „grensgevallen" en juist ook daarom vereist een serieuze analysering van iemands handschrift veel kennis en geduld. Bijzonder interessant is een aantal opvallende eigenaardigheden in het menselijke handschrift, die stuk voor stuk be paalde karaktertrekken van de schrijfsters of schrijvers verraden, al gaat het hierbij dan ook meestal om bepaalde facetten van dat karakter. Niet voor niets wijst Buringa daarom in een slot woord op de noodzakelijke bescheidenheid op het moeilijke terrein der grafologie. De Dorpelwaehter, door Norman Fruchter, Uitgave C. de Boer jr., Hilversum. Op een kamertje in een arme buurt van New York slijt een oude Joodse immigrant zijn laat ste levensdagen. Hij heeft een hard bestaan gehad, Waar hij zich moeizaam en niet altijd even eerlijk doorheen heeft geslagen. Nu is hij arm en eenzaam en zijn geweten kwelt hem. Hoewel hij als koster van de synagoge nog wel wat contact heeft met zijn medemensen, is hij te trots en te achterdochtig om heid te kunnen doorbreken. Het boek volgt de oude man gedurende een dag. Een niet alleen bijzonder origineel boek, doch zeer knap van compositie bovendien. Soms lyrisch, soms kei hard, soms ontroerend, dan weer geestig, zoals bijvoorbeeld in de Joodse dialogen. Finch keert terug naar Jalna, door Mazo de la Roche. Uitgave Servire, Den Haag. Dit deel van de Jalna-serie, waarin de bele venissen van de familie Whiteoak worden be schreven, wil een zelfstandige roman zijn. De lange rij van personen echter, die alleen de le zer van de eerder verschenen Jalna-delen be kend zijn, is zo lang, dat het voor de nieuwe ling bijna ondoenlijk is een duidelijk beeld van deze wonderlijke familiegemeenschap te krij gen. Bovendien zijn de karakters zo verward en onvolwassen, dat het onmogelijk is er een persoonlijkheid uit te halen. Misschien is het voor kenners van de gehele Jalna-serie aardig om te horen hoe het verder gaat met deze fa- mllieclan, maar als zelfstandige roman biedt dit boek weinig of niets. Mevrouw J. F. Croes- van Delden verzorgde de vertaling. Van Duinkerken tot D-Day, door Philippe de Vomécourt. Uitgave G. F. Callenbach, Nij- kerk. Het doorzettingsvermogen, de moed en de vol harding van de mensen van het verzet in Ne derland gedurende de Tweede Wereldoorlog mo gen toch langzamerhand wel als bekend worden verondersteld bij een groot deel van ons volk. Ook in Frankrijk heeft de ondergrondse bewe ging een actieve rol gespeeld, getuige het boek dat de Vomécourt hierover heeft geschreven. Zijn belevenissen zijn, in vergelijking met die van veel Nederlanders, zeker niet spectaculair te noemen. De gemoedelijke, soms saaie, ver teltrant mondt vrijwel nooit uit in spannende boek zien, in het Frankrijk het Franse volk zich macht de Duitsers hadden maarschalk Pétain, aan wie zijn ellende en angst ieder geval verhelderend werken bij hen die (gelukkig) nog met eerbied over het ver zet spreken. Torens, Tempels en Taveernen, door Ch. Wentlnck. Uitgave W. de Haan Standaard Boek handel, Zeist. Een boeiende reis door de landen rondom de Oude Wereldzee zó is de bundel met meer dan twintig verhalen het best gekarakteriseerd. Een reisgids is het boekje, dat met prachtige foto's is geïllustreerd, echter niet. De auteur gaat zelfs opzettelijk met een grote boog om de toeristen centra heen. Charles Wentinck heeft zich op zijn zwerftoch ten gemaakt tussen 1950 en 1960 laten inspireren door (de titel zegt het reeds) to rens, tempels en taveernen, die hij in pakkend proza beschrijft tegen de achtergrond van cul- Enkele van de reisbeschrijvingen van Spanje, Zuid-Frankrijk, Italië, Joegoslavië. Griekenland en Turkije zijn eerder als afzonderlijke verhalen gepubliceerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2