Nieuwe leidse Courant Onlusten tegen Sjah eisten honderden slachtoffers m Commentaar Staat van beleg in Teheran De Kort (naar Soestdijk) nu kabinetsformateur? Nog steeds demonstraties in Perzische hoofdstad Britse minister bekent „affaire" en neemt ontslag Bijzetting Paus op televisie Directeur.- F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Donderdag 6 juni 1963, 44ste jaargang NASSER klopt aan de poort Zie pagina 7 Giro 58936 Abonnementsprijzen TN TEHERAN is gisteren de staat van beleg afgekondigd, nadat een deel ■A- van de bevolking in opstand was gekomen tegen de regering van Sjah Reza Pahlevi. Het leger en de politie zijn tot dusver de situatie meester gebleven. Volgens niet bevestigde berichten zijn tweehonderd mensen om gekomen en vele honderden gewond bij de ergste demonstraties tegen de Perzische regering sinds de omverwerping van het bewind van Moham med Mossadeq in 1953. Tot de doden behoren drie vrouwen, die zonder de traditionele sluier (chadur) op straat liepen. De ongeregeldheden van gis teren begonnen als betogingen, die op touw waren gezet door de Moham medaanse Sjiasecte. Deze groep verzet zich tegen de plannen van de rege ring voor vrouwenemancipatie en voor de verdeling van het grootgrond bezit. De leuze van de demonstranten was „Wij strijden voor de Islam". voering van de sociale hervormings plannen zou worden geleid door eerstgenoemde, die geestelijk leider van de sjiasecte is. Zij vielen onder anderen aan die geen sluier droegen. Vooral in het oude deel van de stad werd veel schade aangericht aan winkels, monstranten, veelal behoren- bioscopen en auto's. In de nacht van dinsdag op woens dag had de regering in verband met de te* verwachten onlusten al een dertigtal Mohammedaanse leiders laten aanhouden, onder wie de Aja- tollah Choeni van de heilige stad Qom en de Ajatollah Ghana uit Mesjed. Het komplot tegen de uit- Mohammedaanse kasekteverzamelen zich in tiet centrum van Teheran. HSieuws in =M één oogopslag In Teheran, de hoofdstad van Perzië, is de staat van beleg afgekondigd na de opstand, die daar gisteren 1 is uitgebroken tegen de re. gering van de Sjah. De C regeringstroepen zijn tot dusver de toestand mees- I ter. Gezien de grote achter stand in de voltooiing van j industriële bouwprojecten zal aan de industriële bouw een even grote prio riteit moeten worden toe gekend als aan de woning- I bouw, zo meent het Ver- bond van Nederlandse werkgevers. Het gevoerde bouwbeleid is tot nu toe te veel in de sfeer der poli tiek getrokken, waardoor bouwcapaciteit ongebruikt is gebleven. De gouverneur van de Amerikaanse staat Ala bama, Wallace, mag van de rechter geen lichamelijk geweld gebruiken bij de inschrijving van negers aan de universiteit aldaar. Voor de televisie heeft Wallace echter verklaard toch „maatregelen" te zul len nemen. De Britse staatssecreta ris van oorlog, Profumo, heeft wegens zijn verhou ding met een 22-jarig foto model zijn functie neerge legd. Ook zijn Lagerhuis- zetel, die hij 23 jaar heeft bezet, heeft hij ter beschik king gesteld. Premier Macmillan heeft het ont slag „met leedwezen" aan. vaard. Het is niet mogelijk ge weest vast te stellen wat de oorzaak is geweest van het neerstorten van het KLM-vlieguig Fridtjof Nansen twee jaar geleden voor de kust van Lissabon. Tot deze conclusie is de Raad voor de luchtvaart gisteren gekomen. Bij de ramp kwamen 61 personen om het leven. tSCHI. Prinses Irene zag stierengevechten Naar het scheen meer als een vrie delijk schoolmeisje dan als een Prinses, heeft prinses Irene haar eerste paar da gen in Barcelona doorgebracht met het bezoeken van de bezienswaardigheden van de stad. Zij heeft zich enigszins ver trouwd gemaakt met de omgeving waar in zij ongeveer een maand zal blijven. Haar metgezellin is de dochter van de heer J. Schroeder, direkteur van de Bar celona zijdemaatschappij en haar gast heer in Spanje. Het doel van het verblijf van de Prin ses in Spanje is haar Spaans te vevolma- ken. Zij heeft een goed begin gemaakt. Bij iedere gelegenheid spreekt zij Spaans Zij was een belangstellend toeschouwster bij 'n stierengevecht en zij heeft'ook een bezoek gebracht aan de „Conde de godo" tenniswedstrijden in Barcelona. Waterjuffers - dus droge en iïarine zomer Er ligt een droge en warme lomer in 't nabije verschiet. Ten minste, als u de oudere mensen op Schouwen-Duiveland wilt ge- Zij baseren hun weersverwach ting op een invasie van grote zwermen libellen. De waterjuffers zijn neergestreken in de nabijheid van en op de dijken, duinen en Stranden, waar z(j hun netvleugels tocklaptcn en zich in de zoi koesteren zetten. De oudere Duivelanders, die al vaker een dergelijke invasie i maakten, hebben naar hun zeggen vervolgens steeds een warme ei droge zomer moeten meemaken. Nadat de demissionaire minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, gistermiddag in de Ridderzaal in Den Haag de ver gadering van de Staten-Generaal, had geopend, werden de leden voor de nieuwe zitting beëdigd De foto toont hoe de heer H. Koe koek van de Boerenpartij de eden aflegt. Minder margarine meer boter Het Nederlandse boterverbruik volgens het produktschap voor margari- vetten en oliën, in het eerste kwar taal gestegen tot 17.119 (een jaar tevo ren 14.842) ton en het margarinever- bruik is gedaald tot 54.370 (55.147) ton. Het verbruik per hoofd op jaarbasis 5,75 (5,05) kg., voor boter en 18,27 (18,79) voor margarine. In 1962 was het bruik 5.35 en 19,59 kg per hoofd. Op Rijksweg 32 (Leeuwarden-Heeren- veen-Zwolle) bij Akkrum is gisteren de 74-jarige C. K. Kuijper bij hert overste ken van deze weg door een personen auto gegrepen en op slag gedood. GENADELOOS Er zijn aanwijzingen, zo werd of ficieel medegedeeld, dat de ongeregeld heden met steun uit het buitenland en met name uit Egypte zijn georga niseerd. Kort na het middernachtelijke uui werden nog meer zware tanks naar de Perzische hoofdstad gedirigeerd de reeds op hoeken van straten aan wezige pantserwagens te versterken. Ook op de belangrijke pleinen in dc hoofdstad staan tanks. Generaal Pakre, hoofd van de Per- zische binnenlandse veiligheidsdienst, waarschuwde op een persconferentie dat de regering van de Sjah genadeloos zal optreden tegen de oppositie om te hinderen, dat een kleine minderheid de Perzische monarchie verzwakt, die de heef tvan de overweldigende n Zoon had pistool Hoofdagent ontslagen uit politiedienst Een schietincident te Culemborg is aanleiding geworden tot het ontslag uit oolitiedienst per 1 augustus van de 55- jarige hoofdagent O. uit Culemborg. Op Hemelvaartsdag was de 23-jarige zoon van de hoofdagent met een Duitsland meegenomen revolver de tuin van zijn ouderlijke huis op een kolenkist aan het schieten. Een kogel ketste en kwam vii het raam terecht in de woonkamer vat de Culem'borgse gemeente-ontvangei Wiggelinkhuizen. De hoofdagent, die op de hoogte zou zijn van het ongeoorloofd wapenbezit van zijn zoon. was op dat moment niet thuis. Na een eerste onderzoek door de Cu- lemborgse gemeentepolitie heeft de bur gemeester de zaak overgedragen aa rijksrecherche. derheid van de bevolking. Hij zei, een vergissing te hebben begaan, door in het jongste verleden niet krachtig ge noeg te zijn opgetreden tegen de ver raders en tegenstanders van de regering. Terwijl hij sprak kon men buiten voort durend horen schieten. In 1953 begaf de Sjah zich na de geslaagde revolte Mossadeq's aanhangers naar Rome. ogenschijnlijk een nederlaag accep terend. Zodra de hem trouw gebleven troe pen echter de macht hadden heroverd, keerde hij terug naar Teheran. ZOMERVERBLIJF Volgens hofkringen is hij gisteren met zijn gezin uit Teheran vertrokken naar het Saadabadpaleis, ongeveer 10 km bui- in de hoofdstad. Gemeld werd, dat de gehele hofhou ding naar het paleis zal worden over gebracht voor het normale zomerver blijf. De Sjah gaf er echter blijkbaar de ■oorkeur aan, gisteren al te vertrekken. Terwijl ambulancewagens door de stad reden en arbeiders bezig waren, het puin te ruimen, dat gisteren in grote hoeveelheden in de straten terecht ge komen is, braken nieuwe ongeregeld heden uit bij de gesloten bazaar. Ook bij de universiteit van Teheran deden zich vanmorgen opnieuw demonstraties voor. Prinses Astrid, het tweede kind van prins Albert en prinses Paola van België, is gisteren een jaar geworden. Op de foto zien ive de jarige met haar moederdie in oktober wederom een baby hoopt te krijgen, gefoto grafeerd in de tuin van het paleis Belvedère in Brussel. (Van onze parlementsredactie) H.M. de Koningin heeft vanmorgen op Paleis Soestdijk de voorzitter van de Tweede-Kamerfractie der K.V.P., dr. W. L. P. M. De Kort ontvangen. In politieke kringen verwachtte men gisteravond, dat de heer De Kort de vorming van een kabinet zal worden opgedragen, maar bij het ter perse gaan van deze editie was hierover nog niets bekend. Het leek echter niet waarschijnlijk, dat de K.V.P.-aanvoerder slechts voor een oriënterend on derhoud is ontboden, want in dat geval zouden vermoedelijk ook de vier andere fractieleiders zijn uitgenodigd. Het bezoek van dr. De Kort aan Soestdijk werd gisteravond aange kondigd nadat de Koningin op Huis ten Bosch een gesprek van anderhalf uur had gevoerd met de demissionaire minister-president, prof. De Quay. Dit gesprek is wellicht niet meer geweest dan een consultatie. Het is echter ook mogelijk, dat de vorstin tevergeefs heeft getracht prof. De Quay matie-opdracht le bezorgen. Als dit zo is, kan hij om twee redenen hebben geweigerd. De eerste reden kunnen zijn, dat hij persoonlijk niet m voelt voor een tweede ambtsperiode dus ook niet bij de kabinetsformatie wenst te worden betrokken. In een interview met het r.k. weekblad De Linie heeft hij onlangs zoiets laten doorschemeren. Een andere mogelijkheid is, dat prof. De Quay heeft geweigerd omdat hü zich zelf niet de meest aangewezen figuur acht Profumo misleidde regering Brief van en aan Macmillan De Britse staatssecretaris van oor log, de 48-jarige John Profumo, heeft in een brief aan premier Macmillan meegedeeld, dat hij een verhouding heeft gehad met het 22-jarige foto model Christine Keeler. Om die reden heeft hij zijn functie en zijn Lagerhuiszetel ter beschikking ge steld. In een brief aan premier Macmillan herroept Profumo een onlangs in het Lagerhuis afgelegde verklaring over, zijn betrekkingen met mejuffrouw Keeler. Hij zei bij die gelegenheid dat in zijn verhouding tot het foto-model niets onbetamelijks school. Dat is on waar, zo bekent Profumo nu. Hij ver klaart nu aan de Britse premier, dat hij zijn vrouw en kinderen voor dc schande heeft willen behoeden. Zijn ontslag maakt tussentijdse verkiezin gen nodig in zijn district Stratford on Avon. Profumo is getrouwd met de gewezen actrice Valerie Hobson. James Ramsden staatssecretaris op het departement van Profumo zal het ministerschap waarne men totdat een permanente benoeming wordt gedaan In zijn op 4 juni gedateerde brief schreef Profumo onder meer aan Mac millan dat hij deze verklaring aflegde op een tijdstip dat er geruchten liepen dat hij hulp had verleend bij het doen verdwijnen van een getuige-en dat hij betrokken was bij een overtreding van de veiligheidsvoorschriften. ,,Deze aantijgingen waren zo ernstig dat ik mijzelf voorhield dat tnijn per soonlijke betrekkingen tot deze getuigt (Christine Keeler). die ook het onder- werp van geruchten waren, in verge lijking slechts van ondergeschikt be lang waren. „Ik ben tot het besef gekomen dat ik mij door misleiding schuldig heb gemaakt aan ernstig wangedrag. Ik kan u niet zeggen hoe diep mijn wroe ging is over de verlegenheid die ik u, mijn collega's in de regering, mijn kie zers en de partij die ik de afgelopen 25 jaar heb gediend, heb veroorzaakt. Uw toegenegen Jack Profumo. Macmillan heeft het volgende antwoord gezonden: „Beste Profumo, de inhoud van je brief van 4 juni is mij meegedeeld en ik heb het nieuws met diep leedwezen vernomen. Dit is een grote tragedie voor jou, je gezin en je vrienden. „Niettemin ben ik er zeker van, dat je zult begrijpen, dat ik in de omstandig heden geen andere keus heb dan dc Koningin te adviseren je ontslagaan vrage te aanvaarden. Je zeer toegenegen Harold Macmillan." Profumo is in 1940 in het Lagerhuis gekomen Hij is negen jaar minister ge weest. waarvan sinds 1960 minister van met de P.v.d.A. over het al of niet toetreden van dc socialisten tot het nieuwe kabinet te gaan onderhandelen. Mefi mag wel aannemen, dat hij niet enthousiast is voor samenwerking met de partij, die het beleid van zijn kabinet zo onredelijk fel heeft bestreden. Toch heeft de P.v.d.A. (zakelijk gezien) op het ogenblik dezelfde kansen op deel neming aan de regering als de V.V.D. Na de informatie-Romme is de situatie in dit opzicht nog volkomen open en daarom zou het niet voor de hand liggen een figuur tot formateur te benoemen, aan wie een (begrijpelijke) voorkeur voor voortzetting van de regeringscombinatie van de afgelopen vier jaar wordt toege schreven. De formateur zal iemand moe ten zijn, die betrekkelijk neutraal staat tegenover zowel de P.v.d.A. als de V.V.D. Vanuit dit gezichtspunt bezien, lijkt dr. De Kort meer geschikt voor een formatie opdracht dan prof. De Quay. Indien deze laatste zijn nauwelijks verholen afkeer van een tweede ambtstermijn weet te ■overwinnen, kan hij altijd nog premier worden als er een rechts-liberaal kabinet uit de bus komt. Een confessioneel- socialistisch kabinet met prof. De Quay als leider, lijkt veel minder waarschijnlijk. De komende formateur zal eerst pro beren een program-in-hoofdlijnen samen te stellen, dat voor de vijf partijen accep tabel is. Hij zal dus uitgaan van een zo breed mogelijke basis, maar hoe para doxaal het ook moge klinken: hij zal niet de illusie hebben, dat een vijf-partijen kabinet haalbaar is. Er zal dus gekozen moeten worden tussen socialisten en libe ralen. Het moment van de keuze kan zich voordoen tijdens de programbespre kingen, maar ook bij de zetelverdeling. Het is lang niet uitgesloten, dat de be slissing pas in de allerlaatste fase van de formatie zal vallen (zoals dat ook in 1952 en 1956 het geval was). TNE OPSTAND in Perzië is met de taard- heid, ginds de landen eigen, de kop ingedrukt. Een mensenleven weegt er niet zwaar. Een opstand wordt er even fel ge keerd als gemakkelijk ondernomen. De oorzaak van de opstand wordt gezocht in het proces van ontwikkeling waarin ook Perzië zich bevindt. Ook daar is het volk op weg naar modernere tijden. En ook daar schijnt het probleem te schuilen in 't tempo waarin dit dient te geschieden. De moeilijkheid in tal van landen in ont wikkeling is deze, dat de bevolking spoe diger zich bewust wordt van de lage staat waarin zij verkeert dan de mogelijkheid aanwezig blijkt tot een ingrijpende ver andering. De mensen in de ontwikkelingslanden en in bepaalde opzichten geldt dit ook Per zië krijgen zicht. Maar naar een oude waarheid leidt zicht tot de behoefte aan uitzicht. Een te langzaam tempo bergt ge varen in zich. Echter een te snel tempo evenzeer. Dit laatste dan lijkt de les van Perzië. De vorst gaat er het volk voor in de ontwikkelingsgang. Naar sociale ver beteringen wordt er gestreefd. Het groot grondbezit is er in ruime mate aanwezig, maar op bevel van de overheid worden vele bezittingen aan grond onder de kleine boeren opgedeeld. Zulk een politiek moet weerstand oproe pen onder de behoudenden. Dit temeer nu de vooruitstrevendheid van de vorst zich ook openbaart op gebieden waar de gods dienst een belangrijke stem heeft: te den ken is aan de plaats van de vrouw zij staat in Perzië nog aan het begin van de emancipatie, die overigens is ingezet. De reactie is nu gekomen, doch tegelijk weerstaan. In het opstoten van zijn land naar ander niveau is de vorst op onte vredenheid bij de leiders van de gods dienst gestuit. Zijn streven naar maat schappelijke verbetering voor zijn volk is hem kennelijk niet van alle kanten in dank en waardering afgenomen. Ook ditmaal is de naam opgedoken van Nasser, zoals deze genoemd wordt bij zo veel wat er in het Nabije Oosten voorvalt. Is het terecht geschied? Of moest het noe men van deze vreemdeling de strekking hebben tot versterking van het Perzische nationale gevoel, nu daar een revolutio naire beweging de kop opstak? Zeker is wel, dat in onze eeuw, het ene land na het andere, dat deel van de we reld van zich doet spreken. En het is niet uitsluitend romantiek voor damesbladen, dat daarbij naar ons overwaait. (RITA) TP"|-| 'imv- „Ik begrijp nietdat de grote mensen zo'n moeite hebben om met roken op te houden". Vragen ir. Van Dis Wantoestanden bij Eur. gemeenschappen De fractievoorzitter van de S.G.P. in de Tweede Kamer, ir. C. N. van Dis, heeft schriftelijk gevraagd of de rege ring bereid en voornemens is te bevor deren dat op korte termijn een objectief onderzoek naar de beweerde wantoe standen bij de Europese gemeenschap pen wordt ingesteld. Hangende dit on derzoek en in afwachting van medede- de Tweede Kamer zou dan de betaling van de Nederlandse bijdragen aan de Europese gemeenschappen moe ten worden geschorst. De misstanden bij Euratom, de Kolen- i Staalgemeenschap en de Economische Gemeenschap zouden onder meer be trekking hebben op het personeelsbe leid, het zakelijk en financieel beheer, de bedrijfsorganisatie en de moraliteit. In zijn brief aan de ministers van eco nomische en van buitenlandse zaken vraagt de heer Van Dis of de regering kennis heeft genomen van de ingediende klachten en aanhangig gemaakte gerech telijke procedures en van desbetreffende publikaties in Duitse bladen. Het Tweede Kamerlid wil ook weten wat in con- creto de feiten en omstandigheden zijn. die als „misstanden" worden gekwali ficeerd en door welke organen en op welke wijze een doelmatige controle op de Europese gemeenschappen wordt uit geoefend. 9 Prinses Irene is per auto in Barce lona aangekomen, waar zij een maand zal logeren bij de Nederlandse familie J. Schroeder. 17EN lagedrukgebied boven Frankrijk werd minder diep. Een restant ervan kwam evenwel boven ons land terecht en veroorzaakte op verschillen de plaatsen tijdelijk regen. Een hoge- drukgebied bij Scandinavië wat in betekenis toe en vertoont op het ogenblik een grote stabiliteit. Samen- hangend met een te verwachten verdere opvulling van het lagedrukgebied wordt de kans op buien morgen iets kleiner. De wind blijft overwegend oostelijk, waardoor de temperatuur wat boven normaal zal zijn. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met enkele zonnige perioden en hier en daar een bui. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit oostelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 7 juni: zon op 4.22, onder 20.55; maan op 21.00, onder 4.44. Vrijdag 7 juni: Strandverwachting «mion Buienstoring lost langzaam op. met morgen overwegend droog strandweer D Helder met zonnige perioden. Zwakke tot matige Ypenburg oostelijke wind. In de middag ongeveer Vlissingen 22 graden. Zeewater 14 graden. Eelde Vooruitzichten: algemene tendens blijft BiJl «unsti«- eÏSÏ, Tendens stijgend Hoogwater Scheveningen 7 juni: 3.13 v.m.-; 15.36 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur De Nederlandse Televisiestichting neemt vanavond van ze6 uur tot onge veer kwart over zeven van de Italiaanse televisie een rechtstreekse Eurovisie- reportage over van de begrafenisplechtig heden in de Sint Pieter in Rome, in verband met de bijzetting van Paus Joan nes de 23ste. Het Nederlandse comi tear wordt verzorgd door drs. M. Buuren. München ZUrich Madrid Mallorca Lissabon windstil 22 11 windstil 22 0 39 nw 2 21 7 0 windstil 21 10 0 windstil 17 11 6 windstil 22 13

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1