Nieuwe Leidlse Courant onger van aanschijn der aarde verdrijven Commentaar Het kan - alleen, men moet ook willen Nieuwe Staten-Generaal in vergadering bijeen Hondsdolheid in Enschede? Arrestatie semi-arts: marihuana in bezit Den Haag wacht op formateur hamoWeer Beek steeg-vijf man grot opgesloten in Woensdag 5 juni 1963, 44ste jaargang Hoofdredacteur: Or. E. DIEME* CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvastigh it gheblev Le B our get vluchtige rondgang Zie pagina J Postbus 76 Telefoon 31441 0,65, p.m. f 2,80, p.kw. 8,25 President Kennedy: bevrijdingsoorlog T>IJ de opening van het wereld voedsel eon gres, dat in Washington wordt gehouden, heeft president Kennedy gezegd, dat men over de middelen en mogelijkheden hesehikt om de honger van het aan- sehijn van de aarde le verdrijven en dat alleen de wil daartoe sleehts nodig is. Volgens de Amerikaanse president is de sleutel tot een duur zame oplossing van het hongerprobleem gelegen in het overbrengen van teehnologisehe mogelijkheden naar gebrek lijdende landen. de wereldvrede „een holle overwin- 1 ning zou zijn als de helft van de we reldbevolking honger zou blijven lijden." JOHN F. KENNEDY Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft verklaard dat het succes van de volkerenorga nisatie bij het tot stand brengen van Verklaring Witte Huis: erkloosheid van negers schept problemen Het Witte Huis heeft gisteren in een verklaring gezegd, dat de [werkloosheid onder de negers overal in het land voor grote proble- jmen zorgt. „Iemand het recht op werk ontzeggen is onbillijk als men (dit doet op grond van ras en huidskleur" zo zegt de verklaring van [ie Amerikaanse president. Nieuws in één oogopslag Nog in de loop van de middag werd de benoe ming verwacht van een kabinetsformateur die al of niet aan de hand van de door prof. Romme aan de Koningin verstrekte ad viezen een ministersploeg moet samenstellen. Dat dr. De Kort als formateur zou worden aangewezen werd lang niet zeker geacht. Ook werden namen ge noemd van prof. Beel, mr. Van Thiel, oud-minister Witte en prof. De Quay. Vijf jonge Franse grot onderzoekers zitten sinds zondag in een grot in Zuid-Frankrijk opgesloten. Zij werden van de buiten wereld afgesneden doordat een beek, drie langs de in gang van de grot stroomt, plotseling was gaan stij gen. Prof. Polak, die vanmid dag zou worden beëdigd als lid van de Eerste Ka mer, heeft zich in een pre. advies in niet mis te ver stane bewoordingen uitge laten over de structuur dei- onderneming. Hij noemde het zogenaamde investe- ringsloon „een gedrochte lijk waan-denkbeeld, uit gebroed door een volmaakt warhoofdig brein." De Amerikaanse rege ring zal erop toezien, dat de toelating van jonge ar beiders tot federale oplei dingen op non-discrimina toire basis zal geschieden. Er zal dus geen onder scheid meer mogen wor den gemaakt tussen blanke en zwarte werknemers, dit ter bestrijding van de werkloosheid onder laatst, genoemde groep. De houding van de over. heid ten opzichte van de Nederlandse dagbladpers is zeer onbevredigend, al dus het jaarverslag van de NDP. De regering dient meer aandacht te schenken aan de maatschappelijke betekenis van de pers en de door haar te geven voorlichting. Een concen tratie in het dagbladwezen (zoals in Engeland) moet worden voorkomen. President Kennedy heeft enkele richtlijnen gegeven die zouden kunnen bijdra gen tot leniging van de hongersnood in de wereld. Het overbrengen van tech nologische mogelijkheden naar gebrek lijdende lan den is volgens de presiden; een eerste vereiste. Voortaan zal er op worden toegezien, dat de toelating van jeugdige arbeiders tot federale opleidingen op nondiscrimi- natoire basis geschiedt. Ook by het aan nemen van personeel voor federale wer ken of werken waarvoor Washington subsidie verleent, mag geen onderscheid meer worden gemaakt. Intussen hebben grote groepen jeugdige negers in Jackson de politie handen vol werk bezorgd door allerlei kleine beto gingen te organiseren. Drie-en-dertig de monstranten werden gegrepen en in „het motel'' opgeborgen, zoals de politie het grote afgeschoten jaarbeursterrein noemt. Onder dc negers is het echter gewoonte geworden te spreken over „het concen tratiekamp". De jongelui hebben met borden voor winkels posi gevat. Ook trachtten zij ca- fé's binnen te gaan die slechts voor blan ken toegankelijk zijn. Burgemeester Tompson van Jackson heeft verklaard, dat zijns inziens de rel letjes spoedig tot het verleden zullen be horen. De nationale vereniging voor lots verbetering van Kleurlingen (NAACP) heeft echter verk'aard. dat de protesten zullen doorgaan totdat de gemeente in stemt met de vo-ming van een comimi uit beide rassen die moet streven t verzachting van de. rassenproblemen, De politie hee't intussen verklaard, dat personen onder de achttien jaar kunnen worden vrijgelaten, mits zij een verkla ring tekenen waai in staat dat zij zich van verdere demonstraties zullen ont houden. In een verklaring zei hij dat „vrede slechts zijn volle betekenis kan krij gen als zij wordt vergezeld door ten minste een minimum van algemeen welzijn. En de bevrijding van de honger is zeker een fundamentele voorwaarde voor het menselijk wel zijn". President Kennedy gaf voor de op lossing van het hongerprobleem de volgende vijf richtlijnen. j Het voort blijven bestaan van honger is zowel van moreel als van maat schappelijk standpunt onaanvaardbaar aldus de president, die verwees naar een encycliek-uitspraak van wijlen paus Jo- honnes de 23ste dat „alle mensen gelijk zijn vanwege hun natuurlijke waardig heid". Deze waardigheid vereiste uitban- ning van honger en verkommering op grote schaal. o Men moet er om denken dat landen die gebrek aan voedsel hebben, met hulp van andere landen hun eigen voed selproblemen kunnen oplossen. Het vijf jarenplan van de F.A.O. tegen de honger is op deze veronderstelling gebaseerd. a Politieke, financiële of opvoedings techniek alleen kan de honger niel verdrijven. Alle inspanning moet geco ördineerd worden om de muur tussen de hongerlijdende en welgevoede helft der mensheid te slechten, er Ten slotte moet de wereldopinie worden geconcentreerd op de inter nationale inspanning om de honger t< verdrijven als een eerste taak van deze generatie. De oorlog tegen de honger is ware bevrijdingsoorlog van de m heid, aldus president Kennedy. Conclaaf 19 juni Het conclaaf voor de verkiezing de opvolger van wijlen paus Johannes XXIII, zal 19 juni beginnen. In opdracht van koningin Juliana heeft de minister van binnenlandse zaken mr E. H. Toxopeus vanmiddag in de Ridderzaal de verenigde ver gadering van de Staten-Generaal ge opend. Minister Toxopeus zei: „bij de werk zaamheden, die thans een aanvang ne men, en waarbij allereerst de werkzaam heden, die thans een aanvang nemen, en waarbij allereerst de voorstellen tot ver andering van de grondwet uw aandacht zullen vragen, zult gij u gesterkt weten door het vertrouwen, dat het Nederland- In Enschede neeft zich vermoedelijk een geval van hondsdolheid voorgedaan. Maandag zagen J V. en H. Vwonende aan de Laga Bothof dat de hond van J. V. zich merkwaardig gedroeg. De hond sprong tegen de heggen op en uit alles bleek, dat hij wild geworden was. De mannen trachtten hem te vangen, teneinde hem aan een ketting vast te leggen. Beiden werden in hun hand ge- De Amsterdamse semi-arts H. B. H., is gisteren onder verdenking van marihu anabezit in zijn woning gearresteerd. In zijn huis hebben rechercheurs een hoe veelheid marihuana en andere vermoe delijk verdovende middelen, die dc po litiedeskundige nog moet onderzoeken, in beslag genomen De 29-jarige semi-arts staat in de Leid- sepleinbuurt bekend als een propagandist van marihuana als middel tegen ni- cotineverslaving. Hij „werkte" samen met de Amsterdamse „geestenbezweerder" Robert Jasper Grootveld en hield onder de jeugd lezingen over marihuana. De politie was ter ore gekomen dat zich in de woning van H. een grote hoe veelheid marihuana zou bevinden. De arrestatie van de semi-arts ging als een lopend vuurtje m het Leidsepleinkwar- tier rond. Er zijn vermoedelijk nog an dere personen bij deze zaak betrokken en de politie hfu-tt één figuur speciaal op het oog tegen wie dan ook een ar restatiebevel is afgevaardigd Deze per soon is al eens ezrder in een soortge lijke affaire betri kken geweest. De se mi-arts heeft ee-.r.s gezegd, dat het me disch vaststaat dal marihuana niet ver dovend, maar sleets opwekkend is. Hij gaf zijn begin v?.n dit jaar geboren doch tertje de naam Marijuana. Gisteravond is het stoffelijk overschot van paus Johannes XXIII over het Pietersplein in Rome van het Vaticaans paleis naar de basiliek van de Sint Pieter gedragen, waar het nu is opgebaard opdat men tijdens een défilé de laatste eer kan bewijzen. Door de grote menigte op het plein wordt de overleden paus naar de basiliek gedragen. Wervelstorm Japan 20.000 daklozen Door een wervelstorm, gepaard gaande met stortregens, zijn in Japan twintig mensen om het leven gekomen en twintigtal gewond. De politie schat, dat 20.000 mensen hun ondergelopen huizen hebben moeten ontruimen. volk u onlangs heeft geschonken. Mo ge God uw arbeid zegenen, opdat zij tot heil zal strekken van land en volk". De vergadering, gepresideerd door mr J. Jonkman, had tevoren een commissie n- en uitgeleide benoemd bestaande uit de heren Delprat (voorzitter) en Samkalden, leden van de Eerste Kamer De Kort, Beernink en Van Eysden, de fractievoorzitters van KVP, CHU en ARP uit de Tweede Kamer. Minister Toxopeus kwam het Binnen hof oprjjden in een koninklijke gala- berllner, geëscorteerd door ruiters van de rijkspolitie in ceremonieel tenue. Voer de Ridderzaal stond een erewacht van de opleidingsschool van het corps rijks politie uit Arnhem alsmede de kapel en drumband van dit corps. Na afloop van deze verenigde verga dering kwamen de Kamers in afzonder lijke vergadring bijeen. (Van onze parlementsredactie) Met een zekere spanning wacht politiek Den Haag op de aanwijzing van een kabinetsformateur. Infor mateur Romme heeft gistermiddag op paleis Soestdijk eindrapport aan H.M. de Koningin uitgebracht. In de avonduren bestudeerde de Vorstin de stukken. Het was niet bekend of zij nog adviseurs zou raadplegen. Wel verwachtten waarnemers dat nog heden de benoeming van een for mateur zou afkomen. Diens naam was bij het ter perse gaan van deze editie nog niet bekend. De voorzitter van de Tweede-Kamer fractie der K V P. dr. De Kort, schijnt nog altijd de moest serieuze kandidaat, maar zelfs in K.V.P.-kringen is men niet meer zo zeker van zijn aanwijzing. Men neemt aar. dat degene die de for matie-opdracht krijgt, ook minister-pre sident zal (en w worden. Tegen een premierschap van dr. De Kort kijken velen wat vreemd aan. Daarom doken gisteren plotseling weer namen van an dere prominent K.V.P. - ers, zoals de vice-president van de Raad van State, prof. Beel, de vooi zitter van de Tweede Kamer mr. Van Thiel, en de burgemees ter van Eindhoven, ir. Witte. Ook houdt men nog rekening met een formatie-opdracht aan de demissionaire minister-president, prof. De Quay. Welis waar voelt hy weinig voor een tweede ambtsperiode, maar men acht het niet onmogelijk dat hij zal zwichten als een krachtig beroep op hem wordt gedaan om zich nog eens beschikbaar te stellen. Gisteren ontving prinses Bea trix in het kasteel Drakesteyn Miss Dousadj en enkele leden van het actiecomité voor dit Perzische dorp. Miss Dousadj bood de Prinses een mapje aan met gekleurde foto's van negen Nederlandse zangers en zange ressen en een stel van de z.g. zingende glazen", welke, even als de kaarten, ten bate van de actie worden verkocht. Op de foto v.l.n.r. tijdens het aanbie den van de glazen: prinses Bea trix, de heer F. Rompies, zijn vrouw, Miss Dousadj", voor de burgerlijke stand mevrouw Adele Rompies-Sadrille, en pa ter Werenfried Stokman, lid van het actiecomité. Burgemeester van Hazerswoude overleden Ben het ter perse gaan van dit i mer bereikte ons het bericht dat in Hazerswoude de heer A. Smit is leden, burgemeester van deze gemeente. Hy was opvolger van burgemeester Den Hollander en bereikte de leeftijd i 63 jaar. De burgemeester op wiens persoon overlijden wij morgen terugkomen enige tijd ziek geweest De begrafenis is zaterdag. het in de Nederlandse ld gebruik geweest, de Nederlandse dagbladlezer niet met haar zorgen te willen vermoeien. Men mag zich afvragen, of dit een Juist standpunt is ge weest. Er wordt dan ook van temggeko- Een gezonde dagbladpers is een belang van veel meer dan de dagbladondernemingen alleen. Het is een volksbelang. Zonder kranten die ongerept en onafhankelijk haar werking doen kan de democratie niet behoorlijk functioneren, ja lijdt heel de maatschappelijke samenleving belangrijke schade. Nu kunnen wij in ons goede land nog bogen op een dagbladpers, als geheel met aard en karakter van ons volk in overeenstem ming. Als zovele andere zaken pleegt het Nederlandse volk de pers ernstig te ne men. Het weet voor een overwegend deel van zijn informatie op de krant te zijn aangewezen, welnu, daarom stelt het »an die krant ook eisen. Het is ook weer geheel naar aard en ka rakter van ons volk, dat de pers ten onzent een rijke verscheidenheid vertoont naar levensinzicht en maatschappelijke kijk. Waarom in dit verband ook niet melding gemaakt van het bestaan in ons land van een christelijke dagbladpers? Het is iets waarom buiten onze landsgrenzen niet wei nigen onze lezers oprecht benijden. Nu valt helaas niet te ontkennen, dat zich om deze zelfde dagbladwereld verschijn selen voordoen die reden geven tot be zorgdheid. Men kan ervan lezen in het jaarverslag der Nederlandse dagblad uitgevers. elders in ons blad van heden geven wij van dat verslag een samen vatting. Waarop komt het neer? Hierop dat zich in het dagbladbedrijf als geheel langza merhand ontwikkelingen hebben voorge daan die niet onbedenkelijk moeten worden genoemd. In Nederland betaalt de lezer bijzonder weinig voor de krant die hij dagelijks krijgt thuisbezorgd. Het is hem graag ge gund, maar wat betaald wordt mag nau welijks in overeenstemming worden ge acht met alle arbeid en kosten, aan de krant besteed, en de vraag rijst, of op deze wijze uiteindelijk ook de belangen van de lezer zelf zullen zijn gediend. Daarbij moet worden gevoegd, dat van de zijde der overheid jammer genoeg te wei nig inzicht wordt getoond in de maatschap pelijke betekenis van de pers. Niet dat de kranten op enigerlei subsidie zouden wensen, daar zijn zij falikant tegen, en geheel terecht, menen wij. Maar de regering zou op andere manieren van een betere gezindheid blijk kunnen geven, en daaraan heeft het tot dusver ontbroken. De dagbladuitgevers hebben schoon gelijk, dat zij hun bezorgdheid over dit alles niet langer voor zich houden. Pen krachtig hogedrukgebied strekt zich uit van IJsland via Scandinavië Oost Europa. Om dit hogedrukgebied be vinden zich een aantal depressies, die maar langzaam bewegen en van geringe diepte zijn, een van deze storingen bc- vindt zich boven Frankrijk en neemt in betekenis af. Tussen dit lagedrukgebied en het eerder genoemde hogedrukgebied blijft de wind i'n Nederland oostelijk, zo dat het weer een zomers karakter be houdt. De temperaturen zijn over het al gemeen iets boven normaal, terwijl, het, afgezien van een enkele lokale regen, of onweersbui, droog weer blijft. De Bilt verwacht tot donderdagavond: Perioden met zonneschijn en op enkele plaatsen een regen- of onweersbul. Zwak ke tot matige wind uit oostelijke richtin gen. Ongeveer dezelfde temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 6 juni: zon op 4.23, onder 20.54; maan op 19.56, onder 4.14. Vrijdag 7 juni: volle maan. Strandverwachting Tijdelijk iets hoge bewolking, maar ook morgen nog overwegend zonnig en goed strandweer. Matige wind tussen DTÏÏëldt noordoost en oost. In de middag onge- Ypenbui veer 22 graden, zeewater 14 graden cel- ^1^ng' cius. De Bilt Vooruitzichten: hogedruk boven Scan- Twente dinavië blijft bij ons voor goed strand- weer zorgen. Helsinki Tendens dalend HOOGWATER SCHEVENINGEN 6 juni: 2.34 v.m.; 14.58 n.ra. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Vyf jonge grotonderzockers, die zondag een grot bij Vallon Pont d'Arc in Zuid- Frankryk gingen onderzoeken. z(jn van de buitenwereld afgesneden door het water. Een beek, die langs dc toegang van de grot stroomde, was plotseling ge stegen. Pogingen om dc beek om te leiden, mislukten. Door middel van boodschappen in flessen hebben de vijf jongelui de raad gekregen het hoogste punt van de grot op te zoeken. Ook werd hen in deze boodschappen beloofd, dat er met kracht aan hun redding zou worden gewerkt. De grotonderzoekers hebben voedsel voor vijf dagen b\j zich. Luxemb. gta. bew Frankfort München ZUrich Ajaccio Madrid Mai lore indstil 16 12 windstil 19 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1