Djokjakarta, stad van studenten en fietsen Wij verhogen invoerrechten Zermatt weer toegankelijk Laan van Fiets maar Voort Otto van Habsburg mag terug naar Oostenrijk EEG mag zelfs niet met Engeland spreken Shell-personeel niet weg uit Indonesië '"SSgSÏÏf Zeeolif anten ZATERDAG 1 JUNI 1963 Amerika dreigt Amerika heeft gedreigd de invoerrech ten op sommige artikelen uit Europa tc verhogen, als de Euromarkt haar be slissing handhaaft de invoerrechten op Amerikaans pluimvee te verhogen. De Amerikaanse reactie werd gege ven door Christian Herter. de commer ciële onderhandelaar van president Ken- „Wij zijn bijzonder geschokt door het E.E.G.-optreden daar wij geduldig ge werkt hebben aan een verlaging in i verhoging van de tarief- aldus Herter. De gezondheidsdienst van het Zwitser se kanton Wallis heeft gisteren bekend gemaakt, dat Zermatt weer openge steld kan worden voor toerisme Alle waterleidingen zijn nu gecontroleerd en onbesmet gevonden. md Voor velen een moeilijk bestaan JOK JAKARTA, mei Me juffrouw dr. Bliek is de eni ge Nederlandse in Djokja. Het is tot op zekere hoogte een hoofd van de kinderafdeling van het voormalige zendingszieken huis Bethesda, vindt deze al sinds zeven jaar in Indonesië blijvende arts veel compensatie. Het hospitaal, waar in totaal doktoren werken behalve dr. Bliek allen van Indonesische nationaliteit is het grootste van Midden-Java. Het telt ruim vijfhonderd bedden en is, in het begin van deze eeuw, zó ruim opgezet dat de artsen per fiets hun dagelijkse ronden langs de verschillende paviljoens doen. Fietsenstad Djokjakarta geldt als dé fietsenstad van Indonesië. Een onafzienbare stroom pedaalridders beweegt zich door de stra ten, waar de auto nog lang niet inge burgerd lijkt te zijn. Het is voor een tropisch land een vreemd en bijzonder Nederlands aandoend gezicht. De hoofd straat, zo heb ik me door een in Ne derland gestudeerd hebbende. Indonesi sche intellectueel laten vertellen, wordt door velen dan ook niet Djalan Malio- boro genoemd, maar Laan van Fiets maar Voort. De naam is een lichte persiflage op de Haagse Laan van Meer- dervoort, waar, volgens de tellingen, zich de meeste fietsers van de wereld op voortbewegen. Djokja met z'n 350.000 inwoners geeft de bezoeker een veel armoediger indruk dan Djakarta, dat tien keer zo veel mensen telt. Als men ergens kan zien dat de inflatie slachtoffers heeft gemaakt, dan is het wel hier. Er be vinden zich veel bedelaars op straat, gaat over 't algemeen slecht ge- republiek geconcentreerd. Bovendien mag nooit worden vergeten dat West ven, witte raven zijn. Java rijker is dan Midden-Java. Niet alle gronden zijn even vruchtbaar; in sommige streken is noch akkerbouw, noch bosbouw, mogelijk". Met z'n achttienduizend studenten, die voornamelijk zijn ingeschreven aan de in 1949 gestichte Gadjah Mada Univer siteit, is Djokjakarta tevens dé studen tenstad van Indonesië. Maar het is geen jolige, geen van lev enbruisende metro pool. Over 't algemeen kunnen de stu- onze speciale verslag Link van Bruggen) dien als bestrijder van het Japanse mili tarisme en als strijder voor de repu bliek ontpopt. Hij zorgde ervoor dat Djokjakarta van 1946 tot 1949 de hoofd stad van het nieuwe Indonesië kon zijn. Hij was het ook, die op 27 december 1949 de eigenlijke souvereiniteitsover- dracht in Djakarta in ontvangst nam. •ie ccn ccii- t Sultan Hamengkoe Boewono IX is te- (van onze speciale verslaggever genwoordig niet meer zoveel in Djok- zaam bestaan, maar in haar werk: T -_i r> ia- Sinds de vestiging van de Indonesi sche republiek heeft hij steds hoge staatsambten bekleed. Hij is minister moeite boven water houden. De moeilij ke economische situatie heeft ook hun zakgeld aangetast, waardoor het een enorme inspanning kost rond te komen. De werkstudent is dan ook geen witte raaf hier. Men zou veel eerder kunnen stellen dat degeiTen, die zonder r al hun tijd aan de studie kunnen ge- Domp> er Men klaagt echter niet. De studenten in Djokja hebben het niets slechter, of niets beter dan anderen in Indonesië. Ook zij moeten scharrelen, ook zij.die nen te versieren, wat uiteraard een gro te domper op hun studie zet. Wie in Indonesië Djokjakarta zegt, denkt bijna automatisch aan Diponego- ro, die thans als vrijheidsstrijder wordt geëerd. Hij was de man, die in 1825 de Javaanse opstand leidde. De Hollan- men hem in 1830 gevangen, waar- verbanning naar Menado en la- r Makassar volgde. Zijn graf in deze laatste plaats wordt op 't ogenblik als een pelgrimsplaats geëerd. Andere herinneringen, welke levendig worden gehouden, zijn z'n kamer in het vroe gere huis van de resident in Magelang, zomede z'n door Nederlandse troepen afgebrande buiten in Tegalredjo (vijf ki lometer noordwestelijk van Djokjai, dat gedeeltelijk herbouwd is en waarin een nationaal museum zal worden geves tigd. Sultan Behalve Diponegoro hebben ook an dere afstammelingen van de Djokjase vorsten hun stempel op de stad ge drukt. Beknd van meer recente da- sultan Hamengkoe Boewono IX, die tot vlak voor de Tweede Wereldoor- Leiden studeerde. Hij volgde 1940 op, en heeft zich sinds- Het grootste ziekenhuis van Midden-Java, het vroegere zen ding shospitaal Bethesda. zitter van de nationale Veiligheids raad. alsmede dé grote stimulator van het toerisme. Ook op economisch gebied is hij werkzaam, getuige z'n bemoeienis sen met de suiker- en tabaksplantages. In Djokja wordt net zoveel gefietst als in de grote steden van Nederland. in de loop van de dag altijd wel vol raken. Bijna even hinderlijk is voorts -het ontbreken van helder licht. Men moet het s avonds met de kleinste peertjes doen. ook al weer door het niet voldoende ter "beschikking hebben van electriciteit. Het zijn zo de normale gebreken van de tegenwoordige Indonesische maat schappij. Men kan zich erover opwin den, maar men kan ook overwegen dat een land de kans moet krijgen zich te kunnen ontwikkelen. Door de mili taire krachtsinspanningen en door moeilijkheden van velerlei aard, is de civiele sector zeker achtergebleven. Mo gelijk kan er thans een mouw aan wor den gepast, nu de hele strijdvaardigheid zich op het economische blok kan rich- RASSENRELLEN DUREN VOORT Zowel in het noorden als in het den van de Verenigde Staten zitten thans honderden negers in de gevangenis in afwachting van een berechting. Gisteravond heeft de politie traangas moeten gebruiken om een massabeto ging van negers in Tallahassee (Flori da) te bedwingen. Verder werden ir verscheidene steden in Mississippi, Loui siana, Noord Carolina, Virginia, Mary land, Tennessee, Pennsylvania en nois rassendemonstraties gehouden. In Tallahassee arresteerde de politie 25 negers, die een betoging hielden gen de rassenscheiding in bioscopen. Het was de tiende dag dat hier demonstra ties werden gehouden. In Jackson (Mississippi), kondigden negerleiders nieuwe demonstraties tegen de rassenscheiding aan wanneer de toriteiten van de stad bij hun besluit om niet toe te geven zouden blijven. Er werden 27 demonstranten gearres teerd. onder wie verscheidene blanken. In totaal zijn hier in de afgelopen drie dagen 58 mensen gearresteerd. In Philadelphia zijn gisteren twintig personen gewond bij botsingen tussen neger-betogers en de politie. Vier men sen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen en 8 politiemannen hadden steekwonden opgelopen. Later werd bericht, dat negers er blanken in Philadelphia zijn overeenge komen de rassendiscriminatie bij het werven van werklieden voor de scholen bouw in Philadelphia op te heffen. Thresher gescheurd volgens foto's Uit de foto's van het wrak van de Thresher, die op 2400 meter diepte in de Atlantische Oceaan zijn genomen, blijkt dat deze Amerikaanse kernonder zeeboot nog een geheel vormt, maar op minstens één punt gescheurd is. zo heeft een Amerikaanse marinewoordvoerder gisteravond gezegd. Er waren 1500 foto's genomen voordat het wrak werd geïden tificeerd. De batyscaaf Trieste zal zon dag uitvaren om van dichtbij foto's vax het wrak te maken. Verval zal nog veel vroegere glorie kunnen ontdekken. Niemand ontkomt echter aan de indruk dat het grote, door hoge muren geïso leerde paleiscomplex aan enig verval onderhevig is. Een deel van de hofhou ding van de sultan resideert er nog. Een grote vleugel is echter als onder deel van de Gadjah Mada Universiteit ingericht, waarvan het curatorium bij- In Toko Oen voor Nederlanders, e in Djokja gewoond hebben, een be kende eetgelegenheid kan -men nog met enige weemoed de menukaart be studeren. Tussen het bahasa op de vier bladzijden kan men, opmerkelijk ge noeg, typisch Nederlandse hapjes aan treffen. Wat denkt u van taartjes, wat var. zoute bollen, wat van een zoute krakeling0 Het staat er nog allemaal in feilloos Nederlands gedrukt, hoewel er alleen nog een aan de Indonesische smaak aangepast huzarenslaatje is te krijgen. Grand Hotel Wat er in Djokjakarta ook enigszins verwaarloosd uitziet, is het vroegere Grand Hotel, thans Hotel Garuda gehe ten. Veel passanten ziet men er niet meer. De meeste kamers zijn perma nent bezet, onder meer door militairen hun gezin. én van de hinderlijkste dingen is wel dat er slechts enkele uren per dag ■stromend water is de druk is ove- 'rigens zó laag dat men er vrijwel niets heeft hoewel de mandibakken derenden het hoofd slechts met grote Goed weer in juni volgens Amerikaanse weerkaarten In de eerstkomende 30 dagen zal het weer in de noordelijke helft van de Britse eilanden en het westelijke deel van Scandinavië warmer zijn dan normaal. Deze verwachting blijkt uit de kaarten van het Ame rikaanse weerbureau. In het grootste deel van Europa zal de neerslag in juni licht zijn, zo zeg gen deze kaarten. Ten noorden van een lijn, lopende van Brest in Frank rijk naar Ravenna in Italië, kan lich te neerslag verwacht worden. In het centrale deel van West-Europa zullen de temperaturen ten zuiden van een lijn die getrokken kan wor den door het midden van de Britse eilanden, hoger zijn dan normaal- Deze lijn raakt het continent ter hoogte van Amsterdam en loopt ver volgens in noordelijke richting door Scandinavië. De temperaturen zullen vrijwel nor maal zijn ten zuiden van een lijn, die via Brest loopt en van de noor delijke punt van de Adriatische zee in noordelijke richting loopt voorbij Helsinki. Op het zuid-1 lelijke tweederde van het Iberische schiereiland zullen de temperaturen beneden normaal blijven, 'et weerbureau geeft tweemaal per maand kaarten uit voor de komende 30 dagen. Maar aantekening in zijn pas is hij nog niet kwijt Het administratieve van Oostenrijk heeft gisteren be paald, dat Otto von Habsburg, de zoon van de laatste Oostenrijkse keizer, mag terugkeren naar het land, dat zijn voorvaderen van 1278 tot 1918 geregeerd hebben. Het is echter nog niet duidelijk of Otto in staat zal zijn in de naaste toekomst terug te keren. Bovendien kan zijn terugkeer onrust veroorzaken. De sterke socialistische partij heeft bekendgemaakt om een volksstemming tegen zijn terugkeer te zullen vragen. Toen de uitspraak van het gerecht be kend werd, eisten de socialisten het par lement tegen woensdag in buitengewone zitting bijeen te roepen. De uitspraak van het administratieve gerecht is in zekere zin in strijd met een vroegere uitspraak van het constitutionele gerecht. Beide gerechten worden be schouwd als de hoogste gereohtelijke in stanties en er bestaat hoegenaamd geen jurisprudentie met betrekking tot de vraag wat er dient te geschieden als zij tot met elkaar tegenstrijdige uitspraken komen. Het Oostenrijkse kabinet heeft onlangs besloten de zaak aan het parlement voor te leggen, maar een onmiddellijke beslis sing wordt niet verwacht. Otto van Habsburg verblijft op het ogenblik in Zuid-Afrika. Hij woont ech ter in West-Duitsland. Otto verliet Oos tenrijk in 1919 toen zijn vader, keizer Karei, uit het land gezet werd. Volgens de toen aangenomen Habsburgwet mag geen enkel lid van het Huis Habsburg naar Oostenrijk terugkeren tenzij hij een belofte van trouw aan de republiek te kent, die „voldoende" geacht wordt door zowel het kabinet als de procedurecom missie van het parlement. De thans 51 jaar oude Otto heeft zijn belofte in 1961 getekend. Maar de socia listen hebben haai- in het kabinet ge blokkeerd. Otto wendde zich eerst tot het constitutionele gerecht, dat zichzelf niet bevoegd achtte om uitspraken te doen over kwesties waarbij wetgevende orga nen zoals de procedurecommissie van het parlement betrokken zijn. Vervolgens wendde Otto zich tot het administratieve gerecht. Otto van Habsburg kan op het ogenblik Oostenrijk niet binnenkomen als hfj dat op basis van de uitspraak van het admi nistratieve gerecht zou willen. HU heeft een Oostenrijks paspoort met de aantekening: „Niet geldig voor bin nenkomst in Oostenrijk". Deze aanteke ning zou door een Oostenrijks consulaat gewijzigd moeten worden alvorens Otto naar zijn land kan terugkeren en een consulaat zou dit alleen kunnen doen nadat de regering een besluit genomen gerecht heeft- Weer fel Frans verzet eerste politieke raadpleging op hoog ni veau zijn. die onder het nieuwe Frans- Duitse verdrag tussen beide landen wordt gevoerd. Het jongste plan van de EEG-landen, dat nu door Frankrijk werd getorpe deerd. was om in Brussel geregelde be sprekingen te voeren tussen permanen te vertegenwoordigers van de Zes. Enge land zou daarbij vertegenwoordigd wor den door een leidende Britse diplomaat Sir Con O'Neil, die onlangs in Brussel is aangekomen. De landen van de Westeuropese ge meenschappelijke markt zijn er vrij dag in Brussel niet in geslaagd het eens te worden over de wijze, waarop kan worden samengewerkt met Enge land. Er ontstond een felle woorden wisseling tussen Frankrijk en de overige vijf partners over de vraag, of zou moeten worden samengewerkt met Engeland in de hoop. dat dit land zich in de toekomst bij de ge meenschap zal kunnen aansluiten. Frankrijk verzette zich verbeten tegen! een dergelijke samenwerking. De overi ge vijf hebben onder leiding van West- Duitsland hard gestreefd om zo'n samen werking tot stand te brengen, maar hel mocht niet baten. Ludwig Erhard, de vermoedelijke op- Bijna vijf uur duurde gisteren een volger van Bondskanselier Adenauer kort geding voor de president van de verliet de vergadering van EEG^-minis- Almelose rechtbank, mr. I. Dufour, dat wegens smaad was aangespannen tegen mevrouw L. Polak-Moor uit Boekelo, een bekende in de wereld Kort geding tegen mevrouw Polak EEG-minis- de woorden: „Ik geef de hoop niet op, maar vandaag was geen ak koord mogelijk". De ministers hebben besloten de kwes tie op 18 juni opnieuw aan de orde te stellen, maar Erhard geloofde niet. dat het probleem dan wel rijp voor discussie zal zijn. In Soivjetunie: Grote gletscher aan de wandel De Beren-gletscher in het Pamir-ge bergte in de Sowjetrepubliek Tadzji kistan komt langzaam naar het dal van de Vantsj schuiven. Het is een tonnen ijs, met De gletscher is al drie kilometer schoven, heeft reeds een krachtcentra le en een deel van een dorp wegge drukt, en enkele andere dorpen moes ten worden ontruimd bij de nadering van de machtige ijsklomp. Op zijn glijtocht heeft de Beren-gletscher ook al twee rivieren versperd, waardoor twee binnenmeren zijn ontstaan, w van er één honderd meter diep is. leerden zijn naar de plaats van de glij dende ijsmassa gegaan om dit unieke verschijnsel te bestuderen. Drie ballonvaarders uit Munster Duitsland, die de Pinksterdagen wilden doorbrengen aan 4e Engelse kust. zijn niet verder gekomen dan Arnhem, waar ze zich vrijdagmiddag genood zaakt zagen een noodlanding te maken. De ballon kwam op een dak van een faorieksgebouw op het industrieterrein terecht en werd zwaar beschadigd. De drie ballonvaarders liepen schaaf wonden op. Tegenspraak in Djakarta Opnieuw is een „vrije boer" in Apel doorn gearresteerd. Thans werd de landbouwer J. Schut, wonende aan de Langedijk, door de politie aangehou den omdat hij had geweigerd een boe te van 48 te betalen, die hem was opgelegd wegens het niet nakomen van zijn verplichtingen aan het Land bouwschap. Hij is overgebracht naar 'de ln een. Étaafce Kij, I Van Schiphol is giste ren het eerste boeket speciaal gekweekte „Groothertogin Chariot- te"-tulpen verzonden B Gewapende naar de Luxemburgse vorstin, wier naam zij dragen. Ze zijn een hul deblijk aan de haar 1000-jarig bestaan vie rende stad Luxemburg en haar landsvrouwe. De „Groothertogin Char lotte" is beschikbaar ge steld door een bloembol lenkweker uit Vogelen zang en heeft ingevolge de voorkeur van de groothertogin zelf de kleur rood. I De secretaris-generaal van het ministerie van maatschappelijk werk, mr. Ph. H. M. Werner heeft gistermiddag in Haule (Friesland) het 150ste dorpscentrum ge opend dat door dit mi nisterie werd gesubsi dieerd. aUers hebben zich gisteren uit de voeten gemaakt met de lonen van een vracht- autofabriek in Lyon. De buit bedraagt ongeveer een miljoen francs 730.000). De mannen overvielen de bankloper toen deze het geld bij de fabriek wilde afleveren. Toen hij weerstand bood schoot een van de over vallers met een machi nepistool en verwondde hem ernstig. De consumentenbon den van de zes E.E.G.- landen zullen mogelijk in de toekomst gezamen lijk warenonderzoekin- gen (Eurotests) gaan verrichten. Het zal ech ter nog geruime tijd du ren voordat de plannen, waarover al verscheide ne besprekingen zijn ge voerd, zullen kunnen worden gerealiseerd. Warenonderzoek in Euro pees verband zou een aanzienlijke kostenbe sparing voor de consu mentenbonden in de zes landen betekenen. I De 82-jarige Ameri kaan Frank Dyer loopt de kans na 32 jaar in de krankzinnigenafde ling van de centrale ge vangenis van Nashville verpleegd te zijn ge weest alsnog berecht te worden voor een mis daad die hij in 1931 be ging. Nu hij genezen is verklaard is hij overge bracht naar de gevange nis van Knoxville in af wachting van zijn be rechting. Dyer zal zich moeten verantwoorden voor de moord op twee zoontjes van hem. Voor het eerst i geschiedenis van Japan heeft de keizer zijn onderdanen de hand gedrukt. Het was echter niet zo bedoeld. Bij een ontvangst voor een Thai- landse delegatie zag kei zer Hirohito een hoge Japanse ambtenaar aan voor een van de buiten landse bezoekers. Hof functionarissen hebben de ambtenaar, die zeer ontsteld was, gerustge steld door hem te verze keren dat het nog erger zou zijn geweest als hij de uitgestoken harrd van de keizer zou hebben ge negeerd. De Shell-vertegenwoordigers Djakarta hebben met klem het door Antara verspreide bericht tegenge sproken, als zouden voorbereidingen worden getroffen voor de evacuatie van Europese personeelsleden uit Indonesië. De mensen van Standard Vacuum en Caltex weigerden com mentaar te geven op het bericht van Antara. In kringen der oliemaatschappijen wordt er op gewezen, dat het hoogst onwaarschijnlijk is, dat de Indonesi sche regering zal vasthouden aan de datum van 15 juni voor de totstandko ming van een nieuw contract met de buitenlandse oliemaatschappijen. Een stopzetting van de oliebedrijven zou de Indonesische deviezeninkomsten al te zeer schaden, zo werd gezegd. Zo als men weet, eist Indonesië een nieuw contract met een winstverdeling van 60 pet. voor het land en 40 pet. voor de buitenlandse maatschappijen. De Indonesische regering heeft vrij dag laten weten, dat zij zich zal verzet ten tegen welke druk dan ook van de zijde van Washington bij de onderhan delingen met de olieondernemingen. De deviezenvoorraad van Indonesië wordt door Westelijke diplomaten in Djakarta één der zorgvuldigst bewaar de geheimen genoemd, slechts bekend aan misschien een tiental ingewijden. Er worden wel ramingen gemaakt en die variëren tussen bedragen, voldoen de voor een invoer één tot drie maan- In Engeland Hoge boetes voor rassenscheiding De Britse regering heeft nieuwe dras tische straffen bekend gemaakt om ras- senrellen en andere vormen van wan ordelijkheden op straat de kop in te De regering is nu gemachtigd boeten tot een maximum van 500 pond en een maximum van 12 maanden gevangenis straf op te leggen. De tegenwoordige straffen bedragen 50 pond en een ma ximum van drie maanden. De maatregelen beogen een herhaling te voorkomen van de jongste straatge vechten bij politieke vergaderingen in T.onden en andere steden. Aanhangers van de nationaal socialistische bewe ging van Colin Jordan en van de Brit se Uniebeweging van Sir Oswald Mos- ley werden na het uitspreken van pro vocerende redevoeringen gemolesteerd. Het vervoerbedrijf van de Engelse stad Walsall heeft gisteren besloten datf de 42 negers die als chauffeur werken! op de bussen, door blanken zullen wor den vervangen als zij ontslag nemen. Er zijn 42 negers in dienst. De mees ten van hen komen uit West-Indië. „Wij hebben geconstateerd dat het re- aktievermogen van gekleurde chauffeurs minder goed is dan dat van de blan ke werknemers," aldus een woordvoer der van het vervoerbedrijf. Jonge Russen uit Moskou verbannen Drie jonge Russen zijn voor vijf jaar uit Moskou verbannen, omdat zij „hun leven verdeden met uitspattingen, gok- ihet kopen van kieren en devie- n buitenlanders", zo meldt het Avondblad Moskou. Het vonnis werd uitgesproken op een bijeenkomst van 2.000 Russen in het tennisstadion van i de Sowjet-hoofdstad. de dierenbescherming, door de heer J. Pot, leider van het propagan- dabureau Zon te Amersfoort. Mevrouw Polak zou zich op 25 maart tijdens een vergadering van de afdeling Enschede van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren kri tisch hebben uitgelaten over het hoofd bestuur en aan het slot van een lange toespraak over het bureau hebben ge zegd. dat het een oplichtersbende was. Mevrouw Polak ontkende dit woord te hebben gebruikt. Ware dit wel het geval, dan zou zij. zo zei hij, heus wel de moed hebben dit te erkennen. Er werden vijftien getuigen gehoord, die allen aanwezig waren op de verga dering. Twee van hen waren wegge gaan, voor mevrouw Polak uitgesproken was. Van de dertien overigen waren er zeven, die dat woord wel en zes die dit beslist niet hadden gehoord. Het was overigens, zoals een van hen opmerkte een ..troebele vergadering". Het be stuur schonk blijkbaar geen aandacht aan hetgeen mevrouw Polak vertelde, want enige keren moest om stilte wor den gevraagd. Enige getuigen spraken van een keurige speech zonder een on vertogen woord, anderen hadden haar zeer beledigende woorden horen gebrui- De raadsman van mevrouw Polak, mr. B. W. Kranenburg, sloeg de schrik om het hart, zo zei hij: hij vroeg zich af, hoe hier recht gesproken moest wor den. Hij achtte eiser niet ontvankelijk. De vergadering droeg overigens een ge sloten karakter, waar men zich toch vrij moest kunnen uiten. Mr. A. A. M. Peppelenbos uit Amersfoort, optredende namens de heer Pot. achtte het niet aan twijfel onderhevig, dat gedaagde het woord oplichtersbende had gebruikt. Getuigen kunnen nooit zeggen, dat iets niet gezegd is. aldus betogde hij. hoog stens dat zij het niet hebben gehoord. Mr. Dufour zal dinsdag 4 juni uitspraak Generaal Lemnitzer komt woensdag Generaal L. L. Lemnitzer, opperbevel hebber van de geallieerde strijdkrach- Europa, brengt woensdag 5 «n donderdag 6 juni een officieel bezoek Nederland. Woensdag zal hij om tien op het vliegveld Ypenburg aanko- Hij wordt o.m. ontvangen door H.M. de Koningin op Huis ten Bosch en door door de minister-president, prof. dr. J. E de Quay. Voor mensen die kwaliteit verlangen Royal Club LJNDER APPOINTMENT BY TIMS ROTTERDAM 1123) Zceolifanten hebben in blo- dit dier, dat wel 1 m lang wordt en logisch opzicht niets met olifanten per dag ongeveer 200 kg. vis ver- uitstaande. Voor een zeedier zult u bruikt. schadelijk zou zijn voor de dit misschien vanzelfsprekend vin- visstand want wat betekent een den, maar laten we in dit opzicht dergelijke hoeveelheid vis op de bij- niet te haastig zijn, want er be- kans onuitputtelijke rijkdom van de staan wel degelijk zeedieren die aan zuidelijke zeeën maar omdat hij de olifanten verwant zijn. Dat zijn een grote hoeveelheid vet oplevert, echter niet de zeeollfanten, maar die door de traanindustrie gebruikt de zeekoeien, plompe, trage,.vreed- en verwerkt wordt, zame zoogdieren, die in los kudde- De aantallen zeeolifanten zullen, erband zeewieren en andere water- indien ze niet beschermd worden, spoedig planten afgrazen. Evenals de olifan ten, hebben de zee- koelen een horizon tale tandwlsseling, d.w.z. dat de voor ste kiezen het eerst afslijten en uitval len. waarna de voorraad van ach teren af door nleu- TOCH IS HET ZO! zijn uitgeroeid, voor al nu men ze zlfs eilanden van het Zuidpoolgebied ver volgt. De menselijke hebzucht en moord zucht speelt zoiets gauw klaar. Op Zuid-Georgië, een we kiezen wordt aangevuld. Bij de bul van de Falklandeilanden, verschenen van de doejong een soort die ln in de vorige eeuw bijv. jaarlijks hon- de zeeën van Zuidoost-Azië tot Aus- derdduizenden pelsrobben op de trallë leeft hebben de snijtanden kusten, maar zij werden in 10 jaar zich tot twee stoottanden ontwik- tijds door de mens uitgeroeid, keld, zodat de zeekoeien in ieder Thans is de zeeolifant daar het geval een paar uiterlijke kenmerken enige levende zoogdier. Wanneer het bezitten die de verwantschap met met de zeeolifauten dezelfde weg op- de olifanten aannemelijk kunnen gaat, zullen de dieren gelegenheid te maken. over krijgen hun snuit op te bla zen! De noordelijke soort, die wat De naaste verwanten van de zee- kleiner is en tot 5,5 m lang wordt olifanten zijn de blaasrobben. Zij en op de westkust van Midden-Ame- behoren tot de zeeroofdieren en van rika en Californlë verscheen, is grazen is dus geen sprake. Maar hoe- reeds zeldzaam geworden. Wie de wel deze dieren tot een geheel an- termen moordzucht en hebzucht met dere groep behoren, hebben ze toch betrekking tot de mens te kras een merkwaardig instrument dat hun mocht vinden moge weten, dat in de naam zeeolifant heeft bezorgd. De 1803 op Oenalasjka (Aleoeten) mannelijke exemplaren zijn nl. in 800.000 zeerobben terwille van hun het bezit van een korte, slurfach- vel werden afgemaakt en dat 700.000 tige snuit, die opgeblazen kan wor- (700.000) vellen weer vernietigd wer den, welke mogelijkheid voorname- den om het prijspeil van de huiden lijk benut wordt als het dier zich niet te doen zakken! kwaad maakt of in gevaar verkeert. Het dier heeft overigens alle re- We spraken zojuist over zeekoeien den het gevaar, voornamelijk van en dat brengt ons in herinnering dat de zijde van de mens, te vrezen, de laatste liters koeienmelk hier te want hoewel de zeeolifanten vroc- lande worden geïmporteerd, ondanks ger de eilanden en kusten van 35 tot de mooie exportcontracten die we 63° Z. Br. bevolkten, zijn ze thans op hebben. vele plaatsen uitgeroeid. Niet omdat h. Pétlllon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5