PROBLEEM-GASTEN 'mihiht;»;» Een kanttekening officier Van Baren CNV heeft nu derde vakantie-oord BtïiS Een woord voor vandaag Europese hulpactie voor Frans-Algerijns Joden Ongekende extra veiligheid ZATERDAG 1 JUNI 1963 IN WELKE RICHTING? Onderscheiding voor vakbondsman Van Baren noemde de heer Roolvink, dat hij vele arbeiders heeft behoed voor verproletarisering in deze zin dat zij alleen nog maar de stoffelijke dingen zouden naleven. Hij gaf ze steeds te verstaan, dat er ook nog andere, tere dingen zijn om voor te leven. De staatssecretaris zei het als gemis van deze tijd te voelen, dat zo sterk zijn in het aanwijzen van zv ke plekken, dat er voor dankbaarheid voor tal van verworvenheden (in verge lijking met de volkeren achter het „ijzeren- en het bamboegordijn" bij voorbeeld) nauwelijks meer plaats schijnt te zijn. ,EEN BEETJE WAAR" rende 44 jaren de vakbeweging beweging, heeft gedaan (waarvan de laatste 17 ja ren als voorzitter van de C.B.C,) bleek niet alleen uit de woorden van staats secretaris Roolvink, maar ook uit die van anderen. Onder degenen, die hem toespraken, bevond zich bijvoorbeeld de tweede voorzitter van het C.N.V., de heer A. Borstlap. Hij noemde de heer Van Baren een lager op groot wild in de tuin der vakbeweging. Vele wilde beesten, die tot deze tuin wisten door DE fracties hebben dinsdag hun schriftelijke examenopgaven gemaakt en hun leiders deden inmiddels bij prof. Romme mondeling. Alvorens bekend wordt wie er is gezakt, zullen er wellicht bij een andere examinator nog wel wat herexamens volgen. De verwarring onder de examinandi is groot; wanneer zij aan elkaar vragen: „Wat heb Jij uit commerciële televisie?" of: „Hoe heb jij belastingen of I -* afbouw sociale verzekeringen beantwoord?" blijkt er nogal wat verschil in1 I i-C I 11 0111 OTkJ/M IOI/1 17*011 de oplossingen te zijn. Maar daarom behoeven zij nog niet fout te zijn; V>4lldlll Cl J_ uLllCll.1 V Cl li. beslissend ls, of zij met elkaar in overeenstemming zijn te brengen. Met name belangrijk zijn de vragen onder het hoofd: in welke richting koersen wij verder met het sociaal-economisch beleid? In dit verband komt dan al direct de vraag naar voren wat voorrang dient te hebben; gemeenschappelijke (overheids-)voorzieningen of particuliere bestedingen. Collectieve voorzieningen, hebben de socialisten heel duidelijk In de verkiezingsstrijd gesteld. Deze keuze is, aldus partijvoorzitter Suurhoff, karakterbepalend voor de Partij van de Arbeid in deze tijd. Hij schreef dit als voorwoord in de studie van de Wiardi Beekman-stichting „Om de kwaliteit van het bestaan". In dit geschhrift wordt betoogd dat ten behoeve van zaken als woningbouw, onderwijs, gezondheidszorg, wegenbouw en aanleg van sportvelden e.d. de overheidsinvesteringen sneller moeten toenemen dan het nationale inkomen. Dit kan volgens de socialisten door een ordenend pro gram van ingrijpen in particuliere investeringen en door een offer aan particuliere consumptie. Nu, na de verkiezingen, zitten de socialisten er een beetje mee. „De regerings partijen voelen zich in de nek gekeken", stelde de heer Den Uyl vóór 15 mei nogal triomfantelijk vast. Thans lijkt het er meer op, dat dit van de P.v.d.A. kan worden gezegd. „Om de kwaliteit van het bestaan" is van ver schillende kanten gekraakt zo zelfs dat Het Vrije Volk dezer dagen partij genoot Tinbergen inderdaad een econoom van wereldbetekenis te hulp riep om op de „voze kritiek" een „gezaghebbend antwoord" te geven. Hoe het ook zij, of er een ernstige rekenfout is gemaakt of niet, het ziet er niet naar uit, dat de andere partijen de koers van de P.v.d.A. willen volgen. De V.V.D. wil precies de andere kant uit; bet totaal der overheidsuitgaven «al niet méér moeten stijgen dan het nationaal inkomen, maar juist minder. Alleen dan is een reële verlaging van de belastingdruk mogelijk. Bevordering van eigen bezit prevaleert bij de liberalen boven collectieve voorzieningen, omdat zij alle nadruk laten vallen op de persoonlijke verantwoordelijkheid en het particuliere initiatief. Bij de confessionele partijen vindt de laatste gedachte wel weerklank, zij het dat zij principieel anders wordt gefundeerd. Het is dan ook niet verwon derlijk dat waarnemers de politieke balans nog steeds eerder zien doorslaan naar de V.V.D. dan naar de P.v.d.A. De christen-democratische partijen heb ben «ich voor een deel ontwikkeld tot centrumpartijen, die collectiverlng vrezen, maar er tegelijk oog voor hebben dat de kleine man z'n vrijheid en verantwoordelijkheid niet beleven kan als de overheid niet tamelijk ver In het economisch leven ingrijpt. Intussen staat een ding vast: bij het afwegen van de vele wensen en belangen zal men zich bewust moeten zijn dat de economische ruimte beperkt is. Minister De Pous heeft het met een eenvoudig sommetje geïllustreerd. Aan genomen mag worden dat het nationaal inkomen de eerstkomende jaren jaarlijks met vier procent, dat is met 1800 miljoen, zal toenemen. Laat men de drie grote bestedingscategorieën elk met vier procent stijgen de middenweg tussen P.v.d.A. en V.V.D. dan is er voor de particuliere con sumptie extra beschikbaar ongeveer 1000 miljoen, voor particuliere invi teringen 300 miljoen en voor extra uitgaven door het rijk en de lagere publiekrechtelijke lichamen 500 miljoen. Een half miljard toeneming bij gelijkblijvende belastingdruk mag een aardig bedrag lijken, het is verteerd. Onderwijs, verkeer en defensie hebben de laatste jaren jaarlijks al ongeveer 300 miljoen meer gevraagd. Men kan gemakkelijk praten over verhoging van landbouwsubsidies en meer geld voor cultuurtechnische werken, over de grote bedragen, die nodig zijn voor verlenging van de leerplicht en de verbetering van het wetenschappelijk onderwijs, over de achterstand in de bouw van gymnastieklokalen e.d. en over de aanleg van een groenstrook in de randstad Holland, over krotoprui ming en stadssanering feit is, en nu citeren we minister De Pous, dat de werkelijke vrije marge voor extra overheidsvoorzieningen duidelijke grenzen heeft. Hetzelfde geldt voor de consumptieve bestedingen. Willen we in het binnen land prijsstijgingen voorkomen en onze concurrentiepositie t.o.v. het buiten land niet in gevaar brengen, dan zullen we de loonkostenstijging nauwlettend in het oog moeten houden. De beschikbare ruimte zal zeer zorgvuldig moeten worden verdeeld. Uitgavenbeleid en belastingbeleid, loon- en prijspolitiek zijn daarom zo belangrijk omdat zij passen in het geheel van de conjunctuurbeheersing. In de economische toestand beleven we een periode van aarzeling. De vraag is, of de lichte ontspanning zich zal voortzetten. Zo ja, dan zal 1964 mogelijk evenals 1952 en 1958 een recessief karakter dragen. Maar het is niet uitge sloten dat de recessiefase eenvoudig wordt overgeslagen. Het conjunctuur beleid zal in beide gevallen uiteraard verschillend zijn. Het verdere verloop van dit jaar zal ons meer licht over de ontwikkeling geven, maar in elk geval zal het nieuwe kabinet zo heeft prof. Zijlstra opgemerkt vrijwel direct de positie moeten bepalen. Aan het conjunctuur beleid zullen zeer hoge eisen worden gesteld. Daarom is het goed dat het kabinet zorgvuldig wordt geformeerd. En wat de financieel-economische sector betreft: daarvoor hebben we mannen nodig als Zijlstra en De Pous. „Oprecht vriend van arbeiders" (Van onze sociaal-economische redactie) Met een indringende, prin cipieel gefundeerde toespraak, die men in dit geval met recht Dok een goede, uit drie delen be staande preek rou kunnen noe men, heeft de heer C. van Baren jr. gistermiddag in Den Haag afscheid genomen als voorzitter van de Christelijke Bedrijfsgroe pen Centrale. Dit gebeurde in een door de verenigingsraad belegde bijeenkomst in het Parkhotel, dat de heer Van Baren als Ridder binnentrad en waaruit hij als Officier weer tevoorschijn kwam Een uniek gebeuren, maar het ging dan ook om een uniek per soon. Het was de demissionaire staats secretaris van sociale zaken en volks gezondheid, de heer B. Roolvink, die mededeling deed van het besluit van Koningin Juliana, om de oudste be stuurder, die de christelijke vakbe weging tot en met gisteren in dienst had, bij bevordering te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nas sau. Dit is een hoge uitzondering, want volgens de protocollaire regels kan een bondsbestuurder „slechts" Ridder worden en dat was de heer Van Baren al. REËLE IDEALIST ..Hieruit blijkt wel de grote waarde- die zelf (mede uit eigen ervaring) met graagte dc verdiensten van de heer Van Baren in grote lijnen schilderde. Hij noemde hem een oprecht vriend van de arbeiders, uit wier milieu hij voort kwam en waarmee hij zich altijd nauw verwant is blijven voelen. Zijn hele le ven heeft hij besteed aan hun belangen behartiging. Daarbij was Van Baren, aldus de staatssecretaris, een reële idealist, die nooit geschuwd heeft zeggen waar het op stond, ook al klonk het soms niet zo prettig. Hij toonde zich een man, die er zich ernstig van bewust was, dat het geen zin heeft de arbeiders met fraaie leuzen voor zich te winnen, doch dat men het verst komt met oprechtheid en nuchter voorhouden de mogelijkheden. grote verdienste van de heer Een i (Advertentie) VAKANTIEREIZEN per autocar of per trein door geheel Europa; uitstekende maaltijdverzorging, geen lunch pakketten; desgewenst hotelkamers met eigen bad en toilet; matige prijzen. Vraagt programma 1963.ReisMf eau Groenevelcj, Botersloot 52, Rotterdam tel.112535 Beroepingsxverk NED. HERV. KERK Beroepen te Scherpenzeel (Gld.) <toez>: P. J. Bos. te Sprang. Bedankt voor Leerbroek: J. C. Ter louw. te Lage Vuursche; voor Zeven huizen (Gr.): J. G. Huetink, te Mid- GEREF. KERKEN Beroepen te Wilnis: J. D. de Vries, te Aardenburg; te O. en W. 3Souburg: (vac. P. A. Bohlmeijer): J. J. Lamme, te Balkbrug-Aver eest. Beroepbaar: E. Boswijk, Nassaukade 98 II. te Amsterdam, m. i. v. 15 juni. Aangenomen naar Grouw-Irnsum: F. Strikwerda. kand te Sneek. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Papendrecht: N. Brands- ma, te Nieuw-Amsterdam. Aangenomen naar Den Helder: D Coppoolse. te Hengelo. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen t. Opheusden: M. van Beek, kand. te Ederveen. De landelijke rzltter t hel Chris- acht bungalowsets. Binnen enkele jaren tel Ijk Nationaal Vakverbond in Neder-1 zal opnieuw een uitbreiding plaats heb- land. dc heer C. J. van Mastrlgt heeft ben. wederom door het bouwen var. vrijdag in Oostkapellc het derde va- bungalowsets, waardoor de topcapaci- kantieoord van het C.N.V. ..Bos en teit van 290 bedden wordt bereikt. Duin" officieel geopend. Dit geschiedde Ten aanzien van de vrije zaterdag merkte dc heer Van Mastrlgt in zi.in De heer van Mastrigt verrichtte de officiële opening door het hijsen van de CNV vlag aan het begin van het com plex. Voordien vond in de recreatiezaal waarin de op de relatie r vakantiebeste ding. Weliswaar is vakantiebesteding voor het C.N.V. geen primaire task, maar het is toch een zaak om voldoen- de aandacht aan te besteden. Vorig jaar bij aankoop bedroeg de capaciteit van ,.Bos en Duin", een voormalig pension. 140 bedden. -ned:o juli zal deze capaciteit opgevoerd zijn tot 190 bedden, door het bouwen van tussen vakbeweging en niet verbrand PIGMADERM Tube 2.95-Flacon7.50en2 95 zijn toehoorders voorts op het hart bond de christelijke vakbeweging waarlijk principieel te houden, opdat de geeste lijke achtergronden niet terwille van louter stoffelijke dingen teloor gaan. „Willen wij vat op de jongeren en op het denken van de arbeidende mens houden en krijgen, dan moet de vakbe weging een bron van geestkracht, vai principiële verbeeldingskracht zijn" Daarbij is tevens de zelfkritiek vai groot belang. De vakbeweging mag nim mer kritiek beschouwen als een soort majesteitsschennis. der christelijke vakbeweging. Zij mag nimmer instrument van overheid of po litieke krachten worden, want dan legt de vakbeweging de bijl aan de wortel van haar eigen bestaan. Zo heeft de Chr, Bedrijfsgroepen Cen trale haar voorzitter „uitgeluid". Om ringd met ontelbare uitingen van waar dering in woorden en fraaie cadeaus. „En toen de Pinksterdag aanbrak, waren allen tezamen bij een." Met deze ivoorden begint het Pinkster verhaal, de geschiedenis van de komst van de Heilige Geest in deze wereld. Op deze dag zorgt God ervoor, dat de mannen en de vrouwen, die straks met de Boodschap van heil en redding zullen uitzwermen tot de einden der aarde, bij elkaar zijn. Hij zal hun nu de Trooster zenden, de Geest der waarheid, Die hun verstand zal verlichten en hen de leugen van de waar heid zal doen onderscheiden. Wie niet wenst, dat deze Geest bezit neemt van zijn gehele bestaan, zal met de vraag naar wat waarheid is altijd overhoop liggen. De Geest, Die in alle waarheid leidt, laat de mens nooit in het onzekere, omdat Hij als het ware de representant is van Christus, Die van Zichzelf kon getuigen, dat Hij is dé waarheid. Misschien vinden sommigen, dat. het verschrikkelijk zelfgenoegzaam klinkt, dat het werkelijke kennen van de waarheid alleen maar mogelijk is door de Heilige Geest. Dan wordt vergeten, dat in het gehele leven de waarheid staat tegenover de leugen, dat een halve waarheid een grote leugen kan zijn en dat de duivel alleen maar kan leven van de leugen. Is dit, zo kan de vraag luiden, het Evangelie van Pinksteren? Op deze dag komt de Geest woning maken in het hart van de mensen. Hij wijst hen zonder ophouden op Christus, Die is de Weg, de Waarheid en het Leven. markante figuur uit de chrlstelij den en daden" soms veel gesproken geschreven Is. Gezegd kan worden dat dit met mensen, die er niet tegenop zien van de platgetreden paden af te wijken, indien zij dit nodig achten, al tijd het geval is. Zo'n man nu was ook de heer Van Baren, wiens jeugdideaal was predikant te worden, maar die zich wierp in de voorste linies van het le gioen der vakbeweging. Overigens heeft de heer Van Baren ingen m de vorm van makkelijke compromissen. !.d., werden neergeschoten, waar- zo zei de heer Borstlap, hij na tuurlijk ook wel eens mis schoot.... De heer J. Schotman, aan wie de heer Van Baren in deze bijeenkomst de voorzittershamer overdroeg, zei dat de scheidende bestuurder een geheel eigen stempel op d» organisatie heeft gezet, mede door zijn markante persoonlijk heid, die „volgens sommigen" bij tijd en wijle gepaard ging met een zekere mate van hardheid (zonder de opzet iemand te verwonden) en met dictato- neigingen. „Eerlijk gezegd, Coen, dit wel een beetje waar, maar het respect voor jouw optreden heeft het achteraf toch altijd gewonnen", al dus de nieuwe voorzitter, die de heer Van Baren een oorkonde aanbood, waar in mededeling wordt gedaan van diens benoeming tot ere-voorzitter. GEEN DEKKING ZOEKEN zijn jeugdliefde niet helemaal in de steekgelaten, want hij ontving een preekconsent en stond meermalen op de kansel. Het spreekt wel vanzelf, dat de ze geestelijke achtergrond ook (en laliK^H Vierde rabbijnenconferentie (Van een onzer medewerkers) Sinds het akkoord van Evian tussen Frankrijk en Algerije, waarbij Algerije de inmiddels gekregen onafhankelijkheid werd toegezegd, hebben de Joden aan wie in dit Mohammedaanse land weinig goeds was voorspeld het land verlaten en zich in Frank rijk, welks nationaliteit zij dragen gevestigd. In korte tijd kreeg de Joodse gemeenschap van Frank rijk er 100.000 zielen bij. Deze Joden leven in Frankrijk vooi het grootste deel in armoedige omstan digheden. Niet alleen in materiële zir maar ook in geestelijk opzicht. Hoe wel van rabbinale zijde in Frankrijk gepoogd is de desintegratie van de Al gerijnse Joden tegen te houden, was dc taak te groot. De uit Algerije naar Frankrijk meegekomen rabbijnen heb ben zich daarom tot de Europese Rab bijnenconferentie om bijstand gewend. Deze conferentie, die dezer dagen te Bazel voor de vierde maal bijeenkwam is in feite uitgegroeid tot het belang rijkste orgaan van het orthodoxe Joden dom in Europa, dat zonder lidmaat schap alle rabbijnen verenigt. De Euro pese rabbijnenconferentie kwam vooi het eerst in 1957 te Amsterdam bijeen. Zij vergadert met tientallen Europese rabbijnen ieder oneven jaar, terwijl de lopende zaken tussentijds worden behan deld door een tien leden tellend uitvoe rend orgaan, waarin ook een Neder landse opperrabbijn zitting heeft. Op initiatief van opperrabbijn A. Schuster van Amsterdam kwam inder- Het Opperrabbinaat van Nederland, waarin alle Nederlandse opperrabbij nen zijn vertegenwoordigd, dient een eenstemmig advies uit te brengen al eer de desbetreffende opperrabbijn tot het opnemen in het Jodendom van da kandidaat-proseliet kan overgaan. Aan de vierde Europese rabbijnen conferentie werd van Nederlandse zij de deelgenomen door opperrabbijn A. Schuster uit Amsterdam, opperrabbijn S. A. Rodrigues Pereira van het Por tugees-Israëlitisch Kerkgenootschap, opperrabbijn L. Vorst uit Rotterdam en rabbijn M. Just uit Amsterdam. De heer Schuster die met de zakelijke lei ding van het congres was belast maak te tevens deel uit van het presidium: opperrabbijn Pereira zat een der zit tingen voor. In een resolutie heeft het rabbijnen congres zijn ontstemming tot uitdruk king gebracht tegen de methoden die zending- en missieposten in Israël toe passen om het christendom ingang te doen vinden. In het bijzonder werd ge laakt. dat deze posten gebruikmaken van de materiële noodtoestand van som mige gezinnen en de kinderen, voor wendend sociaal werk te doen, in chris telijke zin beïnvloeden. Reeds tiental len jaren wordt het als weinig verhef fend beschouwd dat deze posten niet voor hun bedoelingen openlijk wensen uit te komen. Het doet het vertrouwen niet toenemen. rla „_.J_ j- UCC1U U1CIII, IC SCVCU UllUlCUlgl ZIJ Up Het1 afscheidV*n rft+eren tijd d.e eerste Europese rabbijnencon- deze wijze de sabbat. Het Joodse volk resolutie werd voorts kritiek geuit op de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al, omdat zij op sabbat vluchten onderneemt en haar kantoren in verschillende landen openhoudt. Waar Israël als Joodse staat het voor beeld dient te geven ontheiligt zij op „Heel mijn leven de C B.C. en daarvoor ben ik God dank baar", zo sprak de heer Van Baren in ïjn afscheidstoespraak en hij gaf (hoe kon het anders) de talrijke aanwezigen enige qverdenkenswaardige gedachten mee met betrekking tot de toekomstige taak der vakbeweging. Als gevolg van het al ingewikkelder worden der vraagstukken krijgt de vak beweging steeds meer behoefte aan in tellectuele, wetenschappelijk gevormde bestuurders, doch hierin schuilt groot gekomen. Het afscheid van gisteren (dat op 12 juni nog gevolgd wordt door een receptie) houdt niet in, dat de heer Van Baren „het nu welletjes" vindt. In tegendeel. zijn hand zal ongetwijfeld nog veel vinden om te doen. De vele functies, die hem thans nog resten, ge tuigen daarvan. Zo is hij o.m. voorzit ter van de Willem de Zwijgerstichting, bestuurslid van de Vereniging Neder lands Fabrikaat en lid van de Zuiderzee raad. Kerkdiensten voor „mensen onderweg" In Huis ter Heide beginnen met ir gang van aanstaande zondag weer d kerkdiensten „voor hen die onderweg zijn", Mensen die er op zomerse zonda gen op uit trekken kunnen vanaf die dag elke zondag om 9 uur 's morgens een korte kerkdienst bijwonen, waar predi kanten uit de hervormde, gereformeerde, Jremonstrant- Of het een feestdag is of een werk dag, de koffie smaakt altijd feeste lijk. Hoe dat komt? Het geheim van gezellige huisvrouwen: een schepje Buisman op een zetsel ver ity ot het aroma. HOE U UW KOFFIE OOK ZET, MET BUISMAN SMAAKT ZE BETER.(OOKPOEDERKOFFlE) toespraak op, dat zijns Inziens toekomst nog een verkorting var werkweek noodzakelijk zal blijken. Vele sprekers voerden hierna het woord, onder wie de burgemeester van Oostkapelle, de heer F. G. Sprenger, en de voorzitter van de Nederlandse Christelijke Beambtenbond. de heer A Niemant8verdriet. die een bedrag van 1000 aanbood voor verdere inrichting. Het C.N.V. bood een radio-pick up oom- Prof. van der Meer overleden In Amsterdam is op 68-jarige leef tijd overleden prof. dr. P. van dei Meer. buitengewoon hoogleraar aan d< Universiteit van Amsterdam ln de ge schiedenis en archeologie van het Na bije Oosten, het Assyrisch-Babylonisch. het Sumerisch. Hethietisch en aanver wante voor-Aziatische talen. Ds. J. H. Donner ridder orde Oranje-Nassau Ds. J. H. Donner, gereformeerd pre dikant te Broek op Langendijk. is bij Koninklijk Besluit benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Ds. Donner. in 1893 geboren, staat sinds 1927 in Broek op Langendijk. Daar voor diende hij de kerk te Molenaars graaf-Brandwijk. Meer salaris voor Rijksbrandweer De regering heeft besloten tot een sa- larlsverbetering van het Rijksbrand- weerpersoneel ën de onderstaande nieu we bezoldigingsmaxlma (exclusief AOW- en huurcompensatiea). vastgesteld. Tus sen haakjes staat de huidige bezoldi ging. Adspirant-brandwacht: ƒ472,- (ƒ442.-); brandwacht tweede klasse: 526,- 467,-); brandwacht eerste klasse: 580,- (ƒ544,-); hoofd-brandwacht 652,- 574.-); onderbrandmeester: 724,- 655,-); brandmeester: 838,- 714,-). In verband met de lange duur der besprekingen zal. teneinde het perso neel geen financieel nadeel te laten on dervinden. over het tijdvak van 1 januari 1962 tot de inwerkingtreding van de nieuwe bezoldiging een uitkering ineens worden verleend. nl. dat de bestuurders te lutherse, doopsgezinde de arbeiders af komen te staan, se kerken voorgaan, niet meer één van en één met hen zijn De diensten worden gehouden en tenslotte achter hen dekking zoeken, wit kerkje van de hervormde gemeente „De. toekomst van de vakbeweging aan de Rijksstraatweg naar Amersfoort, gaande op landelijk gebied reeds jaren hangt af van wat de leden er inbren-1 Borden maken de voorbijkomende auto- geleden een dergelijke beslissing geno gen", aldus de heer Van Baren, die|mobilisten op deze diensten attent. 'men. de protestantse en rooms-katholieke we- een grotere eenheid streven Joodse zijde de barrières die de grenzen oproepen dienden te verdwij nen. opdat een grote eenheid in het rabbinale beleid in de verschillende landen kan worden bereikt. Dat doel wordt steeds meer verwezenlijkt. De rabbijnenconferentie behandelt ln Europees verband alle kwesties die zich binnen de ruim een miljoen zielen tellende Joodse gemeenschapoen In West- en Midden-Europa voordoen. In Europees verband zal dan ook een gro te actie worden ondernomen ter re ligieuze ondersteuning van de in Frank rijk verblijvende Algerijnse Joden. Proselieten Ook zal worden nagegaan of het vast stellen van gedragsregels voor het aan nemen van proselieten, welke opneming uiteraard met inachtneming van de eisen die de Joodse codex stelt, thans berust bij de desbetreffende opperrab bijn die autonoom is, niet door eer centraal Europees orgaan kan geschie den. In Nederland heeft men dienann- wordt opgeroepen nu de vijfdaagse werkweek in Europa meer gemeengoed is geworden de sabbat in acht te ne- Ontheiliging Joodse dagscholen in Europa t opgericht. Daartoe zal een fonds worden gesticht. Ook zal gepoogd wor den in Europa een eenheid van on- derwijsrichtlijnen samen te stellen. Een onderzoek zal daartoe worden ingesteld. Ter vergemakkelijking van eikaars uit gaven zal een catalogus worden uitge geven waarin alle na de oorlog ver schenen Joodse boeken vermeld staan. Het rabbijnencongres hoorde onder ieer een referaat aan van de heer I. J. Untermann, opperrabbijn van Tel Aviv, die kandidaat is gesteld voor het opperrabbinaat van Israël. Hij gaf als zijn mening dat het orthodoxe Joden dom zich niet langer dient te isoleren, daar dit tal van minder traditioneel in- gestelden aanhangers doet worden van het Joodse liberalisme. De orthodoxie dient zich ook met dezen te verstaan, opdat zij zich van de waarden van het orthodoxe Jodendom bewust worden. In het Nederlands Israëlitisch Kerkge nootschap zijn reeds sedert het begin van de negentiende eeuw zowel meer I vrijdenkenden als orthodoxen verenigd. met VREDESTEIN Grip rubber Ongeëvenaarde anti-slip en duurzaamheid voor uw auto Ons toch al rommelige gezin heeft er een func tie bijgekregen: die van asiel. De buren zijn met vacantie en de buurkinderen hebben hun mena gerie bij ons uitbesteed. De oude poppenwagen die dienst deed als verhuiskar, moest verschillen de keren heen en weer. maar tenslotte hadden we dan toch alles en iedereen. Een hok met twee marmotten, een poes. een parkietenechtpaar en een aquarium. Opgeteld bij onze eigen fauna heb ik het gevoel, dat we ondertussen aan een stal knecht toe zijn. Ik geloof niet dat ik me zorg be hoef te maken om de parkieten of de poes. Hun levensgewoonten en verlangens zijn mij niet vreemd. En de marmotten eten zo intens tevre den hun aardappelschillen en slablaadjes, dat ze me niet snobistisch of veeleisend lijken. Maar als ik naar de dom kijkende en traag bewegende vissen kijk vrees ik het ergste. Ik houd niet van vissen, ze zijn me te apatisch. Laatst las ik er gens, dat er evenwicht moet bestaan tussen wa ter en waterplanten. Maar als ik kijk naar de groene geheimzinnige watermassa kan ik in evenwicht niet geloven. De kwijnende goudvissen zelf kennelijk ook niet, zij bewegen zich zielto gend voort. Het burengezin bestaat uit pa, ma en drie to taal van elkaar verschillende dochters. Maar de één mag dan een haaibaai, de andere een engel tje met bruin-fluwelen ogen zijn en de jongste een klein clowntje, zij hebben èèn ding gemeen: een die-e bwwodering voor mijn oudste zoon. Tot nog toe heeft hij zich deze adoratie nogal laco niek laten welgevallen. Per slot, als je tien bent, wind je je over meisjes nog niet zo op dat het nachtrusten kost. Daarom bracht ik het niet met onze beesten-lo gees in verband toen onze adonis nogal bleek en pierig werd. Ik zocht het meer in de repetitie koorts die door de school woedt. Maar op een avond, toen we samen de marmot ten verzorgden, zei hij gemelijk: ..Voor mijn part gaan die snert-beesten maar dood". 1/ en Zijn woorden verbaasden me bijzonder, want hij was bij hun komst zo enthousiast geweest, dat hij ze met hok en al op zijn slaapkamer wilde hebben. Mijn verbazing groeide nog meer toen hij vervolgde: 't Kan me eigenlijk niet schelen, wie er dood gaat, als maar niet de hele zioiJc blijft leven". „Moet je je eens voorstellen wat een verdrie tige thuiskomst een sterfgeval voor de meisjes- hiernaast zou betekenen". m't Zou voor mij toch gemakkelijker zijn" ora kelde hij verder. „Nou zeg', preekte ik „als je te vervelend bent om een handje mee uit te steken, zeg dat dan, maar zit die weerloze beesten niet dood te wen sen". Mijn opmerking negerend vroeg hij: „Wist jij meteen dat je met vader wilde trouwen, toen je hem vroeger voor de eerste keer zag?" „Nee., eh.. nee" zei ik. denkend aan mijn ge- aarzel tussen de vele pukkel-pubers van toen. „Maar wat heeft dat er mee te maken?" „Nou, toen Wilma de marmotten bracht, hé, toen zei ze: als je goed voor ze zorgt, zal ik met je trouwen. Als de vissen blijven leven wil Ger- dien hetzelfde en Juul zei ook al zoiets toen ze de parkieten kwam brengen. Ik kan toch niet met alledrie trouwen en ik weet echt niet wie ik kiezen moet, hoor. En nou dacht ik, hé, als de vissen dood gaan of de marmotten, dan hoef ik nog maar uit twee te kiezen. Dat is toch altijd gemakkelijker". Als je tien bent heeft een moeder nog wel eens een wijsheidje achter de hand, waardoor de we reld ineens weer fijn wordt en je opgewekt de provincie Zeeland kunt gaan leren. Maar, o wee, straks als hij twintig is, zal hij het zelf moeten uitplussen. Tegen die tijd zal hij wel weten, dat sterfte onder de huisdieren geen maatstaf is bij de huwelijkskeus. Ik maak me nog maar geen zorgen, zijn vader heeft tenslotte ook iemand gevonden, die kip noch kraai bezat al zeggen boze tongen, dat ze soms een kat is, waar de honden geen brood van lusten. Mink van Rijsdijh,

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2