Nieuwe leidse Courant Paus overleeft crisis; toestand blijft kritiek Commentaar Dinsdag eindrapport van Homilie aan Koningin [Gebed om vervulling met de Geest Na urenlange bewusteloosheid: Keuze PvdA of VVD zal heel moeilijk worden KLM-vliegers boos op directeur De Block Kerncentrale Dodewaard niet zeker II u 1» Zaterdag 1 juni 1963, 44ste jaargang Denemarken, een vrolijk land CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „St»ntv»itigh is gheblev Zie Zondagsblad Leiden - Steenstraat '37 0,65, p.m. f 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendienst beiorging 18—19 (Melodie van Psalm 25) Trooster die met Christus' gaven wil vervullen onze nood, dorst doet, kennen en wil laven, geef ons honger naar Uw brood, help ons hart dat U bedroeft als wij horende niet horen, Leer ons, en die U behoeft bidt verwonderd: Geef mij oren. Geest van God die in ons midden spreekt en aan des Vaders oor, eerste aanvang van ons bidden, draag het al de hemelen door, richt en heilig Gij ons woord, onze zuchten, ons verlangen, tot ons smeken wordt verhoord en Uw volheid is ontvangen. INGE LIEVAART Nog 6 d 7 controversiële punten (Van onze parlementsredactif) X>ROF. ROMME zal dit weekeinde zijn informatie-arbeid besluiten. Van avond ontvangt hij de laatste gegevens die voor het opstellen van zijn eindrapport van belang zijn. Dinsdag zal hij de Koningin van zijn bevin dingen op de hoogte stellen. Na raadpleging van haar adviseurs zal de vorstin waarschijnlijk woensdag een kabinetsformateur kunnen aanwij zen. Deze snelle ontwikkeling is het resultaat van de gezamenlijke be spreking, die de informateur en de fractieleiders van de vijf grote par tijen gisteren van half twee tot half acht hebben gehad. TVE TOESTAND VAN PAIS JOHANNES was vanmorgen nog steeds -L' zeer kritiek. Terwijl om drie uur nog ieder ogenblik het bericht verwacht werd van zijn overlijden, kon radio Vaticaan om half zes van morgen haar uilzendingen staken, omdat de dood niet langer onmid dellijk werd verwacht. Na een bewusteloosheid van meer dan zeven uur kwam hij in de zeer vroege morgen ineens weer bij. Paus Johannes had toen weer de kracht om rechtop te zitten en een heet je koffie te drinken. De polsslag van de Paus was op dat moment goed. Vanmorgen tussen half acht en acht uur onder vond hij echter weer een crisis in zijn ademhaling. Er moest weer een zuurstofmasker worden gebruikt. De gehele nacht waren er tienduizenden op het plein voor de St. Pieter in Rome bijeen om voor de Paus te bidden. De gehele nacht was radio Vaticaan in de lucht. maakte, kwam hij weer bij kennis. Hij was helder van geest en zat even recht op in bed. Hij sprak nog met zijn broers die per vliegtuig uil het noorden Italië zijn gekomen, in het dialect zijn geboortedorp. Herhaaldelijk citeerde hij Bijbelgedeelten die op de dood en hef eeuwige leven sloegen. In een pers communiqué werd evenwel met nadruk gezegd, dat de doktoren die wel baasd staan over deze ontwikkeling, de toestand toch ernstig inzien. De paus heeft door de zich verspreidende gas trische heteroplasie later werd mede gedeeld dat hij een tumor heeft te vens een acute buikvliesontsteking ge- Volgens de doktoren komt een der gelijke opflikkering wel vaker voor bij deze ziekte. Zij zeiden echter, dat men zich geen enkele illusie mocht maken De toestand blijft zeer ernstig. In de loop van de morgen werd be richt dat de Paus sluimerende en geen teken van lijden vertoonde. De polsslag Prof. Romme had dit gesprek gearran geerd met de bedoeling de fractieleiders tot een duidelijke stellingname te dwin gen. Hij wilde weten welk gewicht zij toekenden aan de standpunten, die hun fracties bij de beantwoording van de be kende leidraad van controversiële pun ten hebben ingenomen. Hij heeft gisteren grondig onderzocht welke punten de fracties willen laten vallen en welke zij per se willen handhaven. Deze procedure blijkt succes te hebben gehad. Door een methode van „persen en drukken" heeft de informateur weten te bewerkstelligen, dat er van de 37 con troversiële punten, die hü in zijn leidraad mam- m m - aan de orde had gesteld, slechts 6 a 7 zijn I De kabinetsinformateur mr. C. overgebleven. Daartoe behoren dus de 1 demissionaire j sen, voor een oitenterende be- jjen ^lle andere problemen die aanvan- sprektng ontvangen. Op de foto kelijk controversieel leken, zijn gisteren AK" (voorlopig?) onder de tafel gewerkt. De informateur verlangt op elk van de 6 (7) resterende controversiële punten volkomen klaarheid. Daarom heelt hij verschillende fractieleiders verzocht hem uiterlijk hedenavond mee te delen welke van die punten voor hun fracties „breek punten" zouden zijn in de zin van „af doende beletselen voor deelneming aan het te vormen kabinet". Op de stand punten, die de fractieleiders daarbij (na overleg met hun geestverwanten) zullen Innemen, kunnen zij in een later stadium niet meer terugkomen, tenzij de komen de kabinetsformateur de formuleringen van de betrokken controversiële punten wijzigt. Het is niet zeker dat de infor mateur vanavond inderdaad zeer duide lijke antwoorden krijgt, maar een feit is. dat de partij die geen kleur wil beken nen en zich in vaagheid blijft hullen, haar kansen op deelneming aan het ka binet aanzienlijk verkleint. Eindbalans In ieder geval zal prof. Romme van avond de eindbalans gaan opmaken. Het is niet bekend welke de 6 a 7 overgeble ven punten zijn, maar men mag aanne men, dat het voornamelijk gaat om de algemene kinderbijslag, de commerciële televisie, de woningbouw, de prijsbeheer- sing voor landbouwgronden en misschien ook de vermogensaanwasbelasting. Naar verluidt zijn er voor de P.v.d.A. 3 pun ten, waarvan ze vandaag zal zeggen of die voor haar „breekpunten" zullen zijn. Op één van die 3 punten staat de P.v.d.A. duidelijk controversieel tegenover de drie christelijke partijen. Van welingelichte zijde wordt verno men, dat er thans voor het probleem van de commerciële televisie twee oplossin gen ter tafel liggen. Het eerste voorstel houdt in. dat de exploitatie van het tweede tv.-net in handen wordt gelegd van een combinatie van maatschappelijke organisaties en omroepverenigingen, welke laatste dan een minderheidspositie zouden moeten innemen. Het tweede voorstel geeft voor het parlement de pro cedure van de oplossing aan. In politieke kringen heeft men de indruk, dat beide voorstellen de grondslag bieden voor een bevredigende regeling. PvdA of VVD De informatie-Romme heeft aange toond. dat een vijf-partijen-kabinet niet mogelijk is. Daarover zijn leidinggeven de politici het volkomen eens. P.v.d.A en V.V.D. staan zo onverzoenlijk tegen over elkaar, dal samenwerking tussen deze partijen in één kabinet uitgesloten moet worden geacht. De drie christelijke partijen, die nagenoeg één lijn trekken, zullen dus straks moeten - kiezen tussen socialisten en liberalen. Voor vervolg zie pagina 7 -kol (half tien) goed. Reeds om half elf gisteravond deelde Radio Vaticaan mede dat de laatste ogenblikken waren aangebro ken. „Hij lijdt niet meer." zei de om roeper. „Hij gaat heen." Het radio station bleef de gehele nacht in de lucht om de wereld onmiddellijk van het overlijden op de hoogte te kunnen brengen. De gehele nacht bleven hinderden loms-katholieke gelovigen op .vet ^vo te plein voor de St Pieter bijeen om te bidden. Reeds om acht uur gingen daar geruchten dat de paus al zou zijn over leden. Onmiddellijk informeerde het hoofd van de Vaticaanse persdienst Lu- De eerste juni èn vrije zaterdag en Pinkstervakantie èn stralend weer: u-at een begin van het hengelseizoen! Vieuws in één oogopslag Informateur Romme maakt gedurende 't rink- sterweekeinde zijn eind rapport op. Zijn lijst van 37 geschilpunten is terug gebracht tot een van zo- ven. Maar dit aantal is nog te groot voor een vijf- partijenkabinet. De toestand van de Paus was na een crisis die vele uren duurde, vanmorgen vroeg nog altijd eender: de Paus zweeft op de rand van de dood. Vanmorgen leken de pijnen af te ne- De heer C. van Baren Jr. heeft gisteren afscheid genomen als voorzitter van de Christelijke Be drijfsgroepen Centrale. De oudste bestuurder in de christelijke vakbeweging werd bij deze gelegenheid bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nas- Vandaag heeft de mi nister van binnenlandse zaken. mr. E. H. Toxopeus. namens de Koningin de zitting van de Staten-Ge- neraal gesloten. Tussen Frankrijk en de overige E.E.G.-landen is het gisteren in Brussel weer gekomen tot een felle woordenwisseling. Punt van het geschil was de sa menwerking met Enge land. Het personeel van de Shell in Indonesië is hele maal niet van plan uit het land te verdwijnen in ver band met het geschil met. de Indonesische regering. ciano Casimlri, Een van de kardinalen vertelde toen de journalisten dat de paus nog wel leefde, maar snel achteruit ging. Een uur later riep Radio Vaticaan de rooms-katholieken over de gehele wereld op om te gaan bidden. Op datzelfde ogenblik werden de drie broers en de zuster van de paus in het vertrek toegelaten. Zij arriveerden met een vliegtuig uit Noord-Italië. In dat zelfde vliegtuig reisde ook de bekende Milanese kardinaal Montini. de eerste kardinaal die door paus Joannes werd benoemd. Paus Joannes was een herderlijke fi guur en tot het laatst bleef h(j dat. On danks zijn pün vond hjj zelfs gisteravond de kracht om vanuit zijn bed de zegen te geven aan degenen die in zijn nabij heid een mis bijwoonden. Er gingen gistermiddag geruchten dat er aan het ziekbed van paus Joannes een consistorie in extremis zou worden ge houden. Daar zouden de namen bekend gemaakt worden van de drie kardinalen die de paus „in petto" heeft gehouden. Dit is echter niet gebeurd. Wel is er nog een gesprek geweest met een zevental kardinalen onder wie kardinaal-kamer ling Benedetta Aloisi Masella. die het uitvoerend gezag bekleedt in de periode tot de verkiezing van een opvolger. Vergiffenis Sprekend tot de om zijn bed staande kardinalen had de paus om vergiffenis gevraagd aan al diegenen die mogelijk tijdens zijn leven hadden gemeend, dat hij op de een of andere manier in ge breke was gebleven. Hij herhaalde ..dat hij iedereen had liefgehad en voor allen het beste had gewenst." Hij richtte woorden van „bijzondere waardering" tot PAUS JOHANNES XXIII kardinaal Cicognani, zijn staatssecretaris, en droeg hem op zijn gedachten over te brengen aan alle andere kardinalen en ze te verbreiden onder alle volkeren, onder de wereld van de missie en de bis dommen van alle continenten, met name onder hen die arbeiden voor de verster king van de kerk in Zuid-Amerika. Hij deed duidelijk op zijn opvolger een be roep het concilie voort te zetten. In het medisch bulletin dat gisteren werd verstrekt, werd gezegd dat buikvliesontsteking een onverwachte verslechtering in de toestand had oorzaakt die toe te schrijven was aa zich verspreidende gastrische heteropla- sia. Toen het bericht bekend werd dat de paus stervende was kwamen vanuit werelddelen telegrammen staats- en regeringshoofden, oa. ook uit Nederland. Er was ook een telegram Chroesjtsjef met wensen voor herstel, succesvolle voortzetting van „vruchtbare werkzaamheid ten gunste an de versteviging van de vrede ei reedzame samenwerking tussen volkeren." Het bestuur van de vereniging van KLM-piloten heeft gisteravond op een persconferentie in het Hilton- hotel in Amsterdam een communiqué verstrekt, waarin de financiële di recteur van de KLM, de heer L. de Block, wordt aangevallen over een publiekelijke stellingname tegen de piloten. Volgens dit communiqué heeft de heer De Block „zichzelf in het openbaar tot tolk gemaakt van wat er bü bepaalde groepen van het personeel leeft en hier aan zelfs zijn morele goedkeuring ge hecht", toen h(j zei, dat volgens het grondpersoneel in de eerste plaats vlie gers zouden moeten worden ontslagen, als oplossing van de huidige financiële moeilijkheden waaronder de KLM ge bukt gaat. „Het is duidelijk dat deze uitlating on mogelijk bevordelijk kan zyn voor het streven naar beterepersoneels verhoudin gen. zoals die door de president-direc teur Den Hollander en de bedrijfsleider Larive zijn gepropageerd', aldus het communiqué. Met dit communiqué stelt het bestuur van de KLM-vliegers zich achter de heer E. H. Larive, de voormalige directeur van de Shell, die dit jaar tot directeur van de KLM werd benoemd. Volgens publikaties in een landelijk ochtendblad zou er in de huidige topdirectie van de KLM en met name tussen de heren La rive en de Block ernstig verschil van mening bestaan over het toekomstige beleid van de KLM Na afloop van de persconferentie be vestigde de secretaris van het bestuur der Vereniging van KLM-vliegers. de heer F. II. II. van Vlanen, dat nog dit jaar tenminste 160 van de circa 800 KLM -piloten zullen worden ontslagen als ge volg van de beslissing der nieuwe direo- tic het huidige personeel van circa 16.000 man opnieuw met ruim 2.000 in te krimpen. Het Ls nog niet zeker dat de eerste Ne derlandse kernenergiecentrale inderdaad buitendüks langs de Waal bü Dodewaard zal verrijzen. Dit heeft ir. J. H. Bakker, voorzitter van de Commissie Kernener giecentrale van de N.V. Samenwerkende Elektriciteitsproduktiebedrijven vrijdag In Arnhem meegedeeld. Er Ls wel aan de regering vergunning gevraagd voor deze plaats, maar er is ook nog een andere gemeente (welke dat is, wilde ir. Bakker niet zeggen, die mogelük plaats van ves tiging kan worden. In ieder geval zal over ongeveer an derhalf jaar .eind 1964 dus. met de bouw van de centrale kunnen worden begon nen. Er zal een bedrag van 90-95 miljoen gulden mee gerrtoeid zijn. In dit te inve steren kapitaal zal ook Euratom bijdra gen. De elektriciteitsbedrijven zullen circa 62 miljoen moeten inbrengen, of 42 mil joen meer dan voor de bouw van een conventionele centrale. Dit hogere bedrag wordt verantwoord geacht, omdat men alleen in de praktijk de ervaringen kan opdoen die nodig zyn bij de constructie en exploitatie van een dergelijke kerncentrale. MAANDAG, Tweede Pink sterdag, zal ons blad niet ver schijnen. De kantoren zijn die dag gesloten. TAIT zei de Amerikaanse president on- langs: Als de geest uit de fles is, zul len wij hem er waarschijnlijk nooit meer in krijgen. Hij doelde op de schünbare onvermijdelijkheid waarmede zijn land en Rusland elkaar tot telkens nieuwe en tel kens heviger atoomproeven lijken te nopen- Is er duidelijker aanwijzing van de men selijke machteloosheid? Het atoomwapen is aan de ene kant het bewijs van een enorme macht. Aan de andere kant onder streept het de onmacht. Men zit met zijn tegenstander in hetzelfde keurslijf en schroeft elkaar op tot steeds ernstiger dreigingen. Wie houdt de geest van onheil en vernietiging in de fles? Zo is het in het groot en aan de top. Maar is het in het kleine anders? Ook daar de onmacht om elkaar wezenlUk te benade ren, de machteloosheid in het vermijden van het conflict en tot het scheppen van harmonie. Morgen vieren we met heel dc kerk over heel de wereld het Pinksterfeest, het feesl van de Geest. In het kerkelijke jaar is het Pinksterfeest het laatste, als het ware de afsluiting. Het is het feest van de Geest die gekozen is om te blijven. Ook dit is een feest waarover de krant, die immers schrijft over zo heel veel, niet behoeft te zwijgen; zij mag het zelfs niet. Ze behoeft niet maar vol te staan van het menselijk tekort en daarvan verslag te doen en verder niets. Zij mag méér doen dan alleen maar vertellen van kloven en verwijdering, van botsingen en onenighe den. Zij mag ook vertellen van de Geest die gekomen is, die uitgestort is, in deze zelfde wereld, opdat Hij hier blijven zou. wonen zou, werken zou. Dat we er niet meer van zien, ja dat die onmacht er is, die dreiging van de geest- in-de-fles, dat machteloze tegen elkaar opbieden tussen de groten der aarde, cn dat ook in het gewone leven de onvolko menheid ons telkens weer zozeer parten speelt zou het niet geweten moeten worden aan een te weinig leven uit de Geest van het Pinksterfeest? Zün blijven hier moet zijn een blijven in ons. Zijn wonen een wonen in ons, Zijn werken een werken in ons. Er is zo heel veel dat anders zou kunnen zijn in onze onderlinge verhoudingen, in de verhoudingen in het groot al niet minder. Door Zijn komst immers is macht gegeven aan de onroachtigen, kracht aan de krachtelozen. We horen van heerlük ontluikend leven op de zcndingsvelden, van fris leven in de jonge kerken. De Geest werkt waar men zich voor Hem openstelt. Het mag ons tot bemoediging zijn. Het is een van de vele vertroostingen die de Geest, als de grote Trooster, ons heeft te bieden. Zijn, aanwezigheid en Hij Ls er is niet iets om onbewogen onder te Wijven. (MTA) „Snel. doe de deur dicht. Pap". T>OVEN Scandinavië en Noord-Rus. land blijft de luchtdruk hoog, ter wijl een vlak gebied met lage barome terstanden zich uitstrekt van de Golf van iscaje over het Middellandsezec- gebied tot in Zuid-Rusland. Deze lucht- drukverdeling heeft tot gevolg, dat in een zeer brede zone van West-Siberia over Rusland. Polen en Duitsland naar West-Europa matige tot vrij krachtige noordoostelijke tot oostelijke winden waaien. De laatste paar dagen voerden deze winden warme lucht naar onze omge ving waarin vrijdag maximumtemper a. turen voorkwamen van omstreeks S'ö graden. Inmiddels werd echter in Rusland be langrijk koelere lucht in de stroming opgenomen. Deze lucht begon reeds za- terdagmorgen ons land binnen te stro men en de aanvoer ervan zal gedurende de Pinksterdagen voortduren, waardoor de maximumtemperaturen nog een paar graden lager zullen worden. De Bilt verwacht tot zondagovond: Droog en overwegend zonnig weer met een matige, af en toe krachtige wind tus sen oost cn noordoost. Dezelfde of Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 2 juni: zon op 4.26, onder 20.50; maan op 1532, onder 2.54. Maandag 3 juni: zon op 435, onder 20.51; maan op 1638. onder 3.11. Dinsdag 4 juni: zon op 434, onder 20.52; i maan op 17.44, onder 3.30. Vrijdag 7 juni: volle maan. Hoogwater Scheveningcn 2 juni: 12.03 njn.; 3 juni: 0.35 v.m.; 13.03 n.m 4 juni: 1.24 van.; 13.46 n.m Tendens stationair HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uui rein per. UtK» gestcldh. SC-5 Vlisaingen onbeu Eindhoven Zd.-Limb. onbew. A'dam onbew. Luxemb. onbew. Parijs onbew. Bordeaux gli. bew. Grenoble onbew. Nice l. bew. Berlijn zw. bew Frankfort onbew. MUnehen onbew. ZUrieh li. bew. Genève 1. bew. Locarno onbew. Wenen 1. bew. Innsbruck h. bew. Belgrado zw. bew. Athene onbew. windstil 23 11 windstil 22 12 28 windstil 23 windstil 20 'indstil 20

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1