w Nomadisme vl ZONDAGSBLAD ZATERDAG 1 JUNI 1963 l r.' r i heeft „alles en niets" met ons kamperen te maken NATUURLIJK hebt u al vakantieplannen. Mis schien zijn er uitgebreide familiebesprekingen aan voorafgegaan en hebt u allerlei manieren van va kantie houden onder de loep genomen. Gaat u lo geren bij tante Jannie, of hebt u een hotelletje aan zee gekozen? Wellicht een vlieg- of bootreis, een rit per auto ver het buiten land in, een pension op de Veluwe of een trek tocht per caravan of tent? In ieder geval, net als de meeste Nederlanders trekt u voor een poosje weg uit uw eigen omge ving. En daarmee bent u <al is het maar een heel klein beetje) een nomade, een zwerver. Hoe eenvou diger u op vakantie gaat (met een enkeldaks tent je) des te meer benadert u de levenswijze van andere volksstammen, die echter niet „nomadise- ren" als vakantiebezig heid maar omdat het kli maat, de bodemgesteld heid of de vruchtbaar heid van de grond hen daartoe dwingen... U kunt in het Rijksmu seum voor Volkenkunde te Leiden een kampeeruitrus ting (met alles erop en er aan» zien. Bij wijze van spreken: u neemt de dub- beldaks méé (mét volledige keukenuitzet handigheid jes als blikopeners, luie en aardige zitjes, draagbare radio, enzovoort), zet het geval op in een mooie om geving en u kimt een heer lijke. luxueuze vakantie hebben. U kunt datzelfde natuur lijk ook doen met de onge veer vier meter hoge Mon goolse Yoerte (middellijn ongeveer vijf meter), maar dan hebt u wel een paar dagen meer nodig voordat de tent staat. Tenminste, in dergelijke bijzondere klus jes ervaren museumbedien den hadden dat wel... over grote dikke viltlappen worden gelegd. Helemaal bovenin is een ventilatiegat. precies daaronder, op de ruwe grond, kan uw hout vuurtje smeulen. Uw provi siekast projecteert u langs een gedeelte van uw ronde wand. aan de andere kant legt u de potten en pannen op de grond. Achterin tegen de muur deelt u de slaapkamer in en het midden van de tent ge bruikt u als keuken, woon-, eet- en ontvangstkamer. Uw vee (runderen en geiten) krijgt een plaatsje zo dicht mogelijk bij de deur (een open rechthoek in de ronde wand, bij erge kou af te sluiten met een slip van een der dikke lappen)Voelt u iets voor een yoerte, deze Wanneer u naar de ten tententoonstelling in het mu seum voor volkenkunde gaat. neemt u dan vooral zoonlief mee. Hij kan zijn hart ophalen aan een echte Indiaanse wigwam, ook wel ..tiepie" genaamd; uw doch tertje zal de langwerpige (winddichte) tent van ge vlochten rietmatten, die de woestijnnomaden van Z.O. Sahara gebruiken, aardiger vinden of de armoedige lap- pentent van aan lager wal geraakte Noordafrikanen, waaromheen het huisraad her en der ligt verspreid. Ook de grote zwarte tent van de rijke familie (van de Turkmenen) geeft een goed beeld van het leven van de nomaden, vooral als men bedenkt dat de ..zwer vers" ettelijke-malen in hun leven tenten opzetten en weer afbreken, over vaak flinke afstanden vervoeren zonder trein- of busverbin dingen.. H. J. J. Slavekoordc, Goudrelnet- Nauwkeurig rekenen Hen. Het is heel lies helpt niets indien men ■oldoende nauwkeurig rekent en hier ar een ..kleinigheidje" over het hoofd eer vele partijen komen min of meer e onnauwkeurigheden voor. Een tame- laarvan gaat straffeloos. b*b AAA ii, A b babab £1 v- s q bzbwoab BIS Op trek Opzien Op het kampeerterrein van uw keuze zou u met de ronde yoerte wel opzien ba ren. Het geval bestaat uit een houten geraamte waar- Van dit alles weet men in het museum voor volken kunde mee te praten. Het idee een tentoonstelling over het nomadisme te houden begon met de terugkeer van dr. D. Jongman-s uit Afrika. Hij had daar het verschijn- ,.Op trek". heel wat voorbereidende werkzaamheden aan vooraf gegaan. In samenwerking vooral met dr. A. A. Gerbrands. zijn collega-wetenschap- pelijk-ambtenaar aan het museum, zocht hij typi sche modellen van noma- dententen uit de literatuur bij elkaar, vroeg aan mu sea in binnen- en buiten land tenten te leen, regel de het vervoer daarvan (bij douaneformaliteiten met be hulp van de museumadmi nistratie), schakelde mu seumbedienden in voor het opzetten en inrichten van de tenten, liet zand halen om zalen een enigszins woes tijnachtig accent te geven, zocht illustratiemateriaal uit en liet dat op de foto grafische afdeling vergroten, stelde de tekst op voor een tentoonstellingsgidsje en liep tussen de bedrijven door met richtlijnen, ad viezen en problemen van de een naar de ander. Dat alles niet geduren de een dag of veertien, maar al vele maanden lang. De indeling van de tentoonstelling, etiketten, de dingen die wél en die niet moesten worden ge toond en de manier waar op, het hoofd bieden aan teleurstellingen over niet- gelukte bruiklenen, het keuren van ontwerpen voor affiches en het voe ren van besprekingen eis ten óók voortdurende zorg van de heren Jongmans en Gerbrands. Zij zullen de bezoekers met trots de nomadenten- toonstelling kunnen laten zien, omdat al hun moeiten tenslotte resulteerden in een unieke expositie, die het bekijken waard is. De voor bereidende werkzaamheden van enkele maanden heb ben zij er graag voor over gehad, net zoals andere mu seumstafleden dat hadden voor vorige en zullen heb ben voor volgende tentoon stellingen. Belangrijk Dat is belangrijk. want bij ontstentenis van en thousiasme en werkijver hunnerzijds zouden wij le ken zelden iets over de ma- volken. over poppen uit an dere werelddelen, visvangst in niet-Europese landen, en- noem-maar-op kunnen le ren. Het is in de wereld van vandaag, met haar steeds kleiner" wordende Een eenvoudige lappentent, zoals men die in .\oord-Afrika gebruikt. Dr. Jongmans uit Leiden bracht een dergelijk exemplaar mee van zijn studie- ende honger in vreemde (onderontwikkelde. zeggen we) gebieden en de stijgen de noodzaak tot internatio nale samenwerking, van be lang dat wij iets van el- kaars land, leefwijze, denk en cultuurpatroon leren ken nen en begrijpen. Met al leen het zenden van som men geld kómen we er op de duur immers niet.. abcdefgh selde 1. Le7. Wat zal gevolgd zijn? ve 4 is van ander karakter: de simultaanspeler de vrucht grondige voorbereiding. Maar zo sunt u ook stellen, dat de zwart let nauwkeurig genoeg gerekend nog anders: dat deze het drel- vaar niet (tijdig) onderkend heeft. Praktisch iuinieren in woord en beeld Praktisch tuinieren in woord en beeld, door C. E. Pearson. Nederlandse bewerking door B. J. Galjaard. Uitgave N.V. Zomer en Keuning, Wage- ningen. Eigenlijk is het bescha mend dat wij in ons land met zijn mooie tuinen, ons nog moeten laten voorlich ten door een Engelse schrijver! Maar toch kun nen wij van de Engelse tuinen nog wel wat leren, want vooral op het gebied van gazons, borders en rotspartijen zijn zij ware meesters in de kunst! Dit nieuwe boek wil de leek benaderen door het ge ven van instructieve foto's en tekeningen, waardoor di verse handelingen hem dui delijk zullen worden, die al leen uit de tekst niet vol doende tot hem zouden spre ken. Het is zeker geen handleiding voor een klein stadstuintje, daar niet al leen de siertuin, maar ook groenten en fruit hun deel krijgen, alsook diverse voor de leek onbekende onder werpen. zoals zoog-enten, copuleren en kroon-enten. Door de vreemde volgorde der hoofdstukken is het niet een boek waar men snel in thuis raakt. Misschien is het in Enge land heel gewoon, maar voor ons is het bepaald on overzichtelijk wanneer ro zen snoeien" geflankeerd wordt door ..dahlia's stek ken" en ..irissen scheu ren". Ook doet het vreemd aan cactussen en vetplan- ten" te vinden na ..bleek selderij" en ..het kweken van lelies" en lathyrus zaaien" aan te treffen tus sen ..copuleren" en fram bozen planten". Voor ons is dit een volkomen onlo gische volgorde. Dat neemt èehter niet weg dat de in houd van dit goed vertaal de boek waard is gezien en gelezen te worden. A. C. M.-I. - flt v Ai i i A 4 A A ab 0 bab b E&r w ts a O tt Oplossingen e f g h abcdefgh i li, AA AA A A W* A di AA -i a r A.4.Ö Ag I 0AE d e f g h 1. SuteuTrolanescu. Zwart had 1 Kd4! moeten spelen en had dan remise- kansen gehad. Op 1. Txa4? echter volgde 2. h51 Kd4 3. h6! Ke3 en nu komt de klap: 4. e71! Lxe7 5. h7! Lf6 6. Txf6 Kxf3 7. Te6 cn zwart gaf het op. Het mat is gepareerd en de h-pion marcheert! 2. Trolanescu—Pavlov. Zwart had moeten spelen Lal—b2—cl en g6—g5! Maar na 1. Lc3? komt wit het eerst: 2. Ke2! Lb2 (het berouw komt te laat) 3. Kf21 Lel 4. g5t (op het juiste ogenblik) 4Kh5 5. Kg3! Lf4t 6, Kh3 en wit won gemakke lijk. 3. Pötzsch—Butler: 1. Txd5! cxd5 2. Pcfl! met twee pointen: a) 2. bxc6 Da6: en b) 2Dxc2 3. Pxa7 mat. Het ging als volgt verder: 2. bc5 3. Da6! en nu volgt op Dxc6 4. DxcBt bxc6 5. La6 mat. Zwart gaf het daarom op. 4'. Will—Thcis. Met 1. Dh3l dreigde wit 2. Lxd7! Dxd7 3. Pg6f Kg8 4. Dxd7 Pxd7 5. Pe7t benevens Pxc8. Zwart pareerde met 1. Kg8? weliswaar de directe dreiging, doch zodanig dat deze op een an dere manier herleven kon. Er volgde: 2. Lxd7 Dxd7 3. Pföü (dreigt Txg7t en de >e7t 'Xg7t PUZZEL VAN DE WEEN Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. panterachtig roofdier, 4. aangezicht, 7. bloem, 9. vogel. 10. denkbeeld, 12. bij elkaar behorende voorwerpen, 13. gezondheid (Fr.). 14. bijwoord, 15. pookijzer, 18. voorzetsel, 20. voegwoord. 23. vrachtschip, 25. bestuurder, 26. aanleg, 27. gekeerd naar, 29. gemeenschappelijke weide. 31. deel van het oor, 32. drijf- til, 37. kneep. 39. ontzaglijk. 40. koemestvocht, 41. klinknageltje. 42. landschap in de Peloponnesus, 43. hemelgeest. 44. brede, gro ve lat, 45. spijltje. Verticaal: 1. tekengere^dschap. 2. mikpunt, 3. werpstrik, 4. Eu ropeaan. 5. taaie aardsoort. 6. als 26 hor., 8. korte uniformjas, 9. zuivelprodukt, 11. zwemvogel, 16. planeet, 17. nauwer maken, 18. naam of opschrift van een boek. 19. plant. 21. strijdperk, 22. steeds. 23. boomloot. 24. gemalin van de zeegod Aegir, 28. vol doende. 29. wijze van doen. 30. lusthof. 33. paardenvlieg. 34. in gang. 35. lengtemaat, 36. muggenlarve, 38. jongensnaam, 40. ope ra van Verdi. VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD VOOP. DE JEUGO Dag nichten en neven, Hoe gaat het met jullie allemaal? Heerlijk verleden week zaterdag en zondag van de zon genoten? We konden echt een klein beetje bruin worden. We zullen hopen dat de zon ons in de vakantie heel erg verwent, en we kostelijk van zijn stralen kunnen genieten. Hebben jullie al plannen gemaakt? Verschil lende nichten en neven schreven mij, dat ze fijn gaan logeren. Jullie boffen maar hoor! Hoe hebben jullie het deze week gehad met het schoolreisje? Er waren zelfs meisjes die een paar dagen hebben gekampeerd. Gewel dig! Hebben jullie veel gezien en genoten? Tante Jos weet ook nog heel goed dat ze voor het eerst met het schoolreisje mee mocht. Wat een feest, wat een feest! Hebben jullie Gijsje allemaal een kaart ge stuurd? Toch niet vergeten? Wat zal hij blij zijn als we zo goed aan hem hebben gedacht. Nichten en neven allemaal héél prettige pinksterdagen hoor! OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. masker. 5. smiet, 10. ant, 12. tea, 13. leed, 15. ode. 17. geel. 18. keen, 20. Deen. 22. eg, 23. me, 25. nr. 26. Ik, 27. binnen zijn, 31. ha. 32. of. 34. rust roest, 41. eb, 42. de. 43. Lt, 44. ia. 45. gems, 47. Aken, 49. spen, 51. alk, 53. rots, 55. ere, 58. roe. 59. nonkel. 60. hommel. Verticaal: 1. Malden, 2. Ane, stek. 4. cr. 6. ma. 7. eten. 8. nee, 9. taleke, 11. A.D., 14. demi. 15. on. 16. ed. 17. gerij. 19. een. 21. enz, 24. re. 27. bar, 28. net, 29. neo, 30. not, 33. Res- sen. 35. Uden, 36. Sem. 37. rij, 38. elk. 39, ster. 40. Kassei, 45. geen. 46. sa. 47. A.K.. 48. norm. 50. pro, 52. Ld, 54. toe. 56. de, 57. do. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op ons bureau ver wacht Oplossingen mogen uit sluitend op *en briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: ..Puzzel oplossing" Er zijn drie prijzen: een van 5.- en twee van 2.50. We gaan nu eens naar de oplossing van de puzzel kij ken. Van boven naar beneden le zen we de woorden zak, pen, koe, kok, ham, sok, hak. Van rechts naar links lezen we kip, kan, eik, hok, mes en hek. De hoofdprijs krijgt thuis gestuurd Bert van Houwelin- gen Hardinxveld. De troostprijzen gaan naar Rina van Egmond Rijnsburg en Lenie v. d. Eijkel Rijns burg. Hiep-hiep-hoera Irene v. Egmond. Joostien Groeneveld, Inge Koole, Loek Lodder, Antje Nell, Christa Schep, Anneke Smit en Paul Zeedijk van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nichten en neven. Nu krijgen de brieven een beurt. Jij moet schrijven als je letter aan de beurt is Alie v. Egmond Rijnsburg. Hartelijk welkom hoor bij de nichten en neven. Hoe gaat het met Jan- Arie? Is hij weer helemaal be ter? Fijn dat jij in de vakan tie mocht logeren. Waar is de reis heen als jullie met de klas uitgaan? Wat heb jij wel weer genoten van al die mooie bloembollenvelden. Hebben, jullie ook een schoolbiblio- We hebben weer eens een ge zellige zoekplaat, nichten en neven! Tsjonge, wat kan Piet fijn meehel pen. Hij doet hel wat graag hoor'. En warm dat-ie het heeft. Z'n mouwen heeft hij helemaal omhoog gedaan, want het is een zwaar kar- Jullie moeten ook wel even zwoegen hoor en tenminste 10 na men opzoeken die met de letter E beginnen. Zenden jullie de oplossing iv uooT- woensdag 4 theek? Mag je al wedstrijden spelen? Wat zal jij volgende week woensdag genieten Yvonne v. Egmond Den Haag. Waar moeten jullie het zangspel op voeren? In Lunteren? Jij boft maar, dat je 10 juni weer uit mag. Waar is de reis heen? Morgen is het groot feest Irene van Egmond Den Haag. Heb je een lange verlanglijst gemaakt? Wat zal jij donder dag smullen, mmmmm! Fijn dat oma en opa ook komen. Heel veel plezier hoor! Heerlijk dat jullie gaan kamperen Rina van Egmond Rijnsburg. Vertrekken iullie vandaag? Het is een heel eind weg hoor! Gaan jullie met de bus? Schrijf je de volgende keer hoe het geweest is? Wist jij werkelijk niets te schrijven Klaas Eldering Rijnsburg? Volgende keer krijg ik een lange brief? Wat hebben jullie een mooi vogelhokje in de tuin Rinie van Es Leiderdorp. Grappig dat er koolmeesjes in wonen. Zijn er al kleine koolmeesjes? Hoe gaat het met je tanden? Je schrijft er helemaal niets over. Ben je al bij de -tandarts ge- Ja de poes lust natuurlijk best zo'n lekker boutje Wim van Es Leiderdorp. Zorg maar goed vdor de vogeltjes hoor! Heb je al vakantieplan nen gemaakt? Wat stelt jouw tekening voor? De puzzels moeten toch niet zo erg gemakkelijk zijn Lenie van de Eijkel Rijnsburg? Je moet er echt weieens op zit ten puzzelen hoor! We zullen hopen dat jullie erg mooi weer hebben, met het kampe ren. Gaan jullie vandaag weg? Zijn jullie nog naar het strand geweest? Heel veel plezii Jammer dat jij helemaal niets schreef Chris Fritz Lei derdorp. Volgende keer krijg ik een brief? Ja jullie hebben geen van beiden je naam onderaan de brief geschreven, dus weet ik niet van wie de brieven zijn, Cockie Grandia Alphen aan de Rijn. Fijn dat jij opa zo goed helpt. Zijn er veel kuikentjes? Leuk hoor die kleine kalfjes. Was Wimmie blij met z'n cadeaux? Hoe gaat het op school? Wat zal jij genieten in de vakantie van het buitenzijn. Peter wil plumpudding DOOR BEREND PRINS (Vervolg) Toch stapte hij verder, want hij wilde beslist plumpudding. Op eens zag hij een weiland, dat de rogge in lag. In dat Was jij tante Jos niet een kleine beetje aan het verge ten Mieke Grandia Alphen aan de Rijn? Gelukkig dat ik weer een brief van je kreeg. Heerlijk dat je elke dag kan gaan spartelen in het water. Heb je al een diploma? Is het een eind fietsen naar Wou- brugge? Hadden jullie mooie slingers gemaakt voor 8 mei? Hoe is het voordragen ge- Waarom schreef jij niets Mariëtta v. d. Haak Rijns burg. Volgende keer krijg ik een lange brief? Tante Jos hoopt dat er van de winter geen sneeuw komt hoor Koos Havelaar Den Haag. Verlang je echt al weer zo naar de witte wereld? Ja dat is een heel mooi boekje „In de soete suikerbol". Is er op school ook een bibliotheek? Heb je het schoolreisje al ge maakt? Krijg jij veel huiswerk mee, Anja Havelaar Den Haag? Is het derde boek ook mooi? Hoe is het met je kussen? Mooi geworden? Knap hoor dat jij al zoveel kan maken op de handenarbeidles. Krijg je die lessen op school? Pum- meltje heeft natuurlijk best weieens trek in een lekker boutje. Hoe heet het poesje van de buren? Heb jij een fijne verjaardag gehad Adriaan van Houwelin- gen, Hardinxveld? Zijn al je vrienden geweest? Heeft mam ma nog pannekoeken gebak ken? Heb je al eens een sprong gewaagd in het koude water? Heb je genoten in Rot terdam? Tante Jos wist echt niet wanneer jij precies jarig was Bert van Houwelingen Har dinxveld. Heb je het weieens geschreven? Tante Jos heeft het nu genoteerd hoor! Mijn excuus. Fijn dat oma op jouw verjaardag was. Heb je veel pret gehad? Wat ga je in de vakantie doen? Wil jij een nichtje worden Gretha van Iterson Rijns burg. In welke klas zit jij? Heb je nog meer zusjes en broertjes? Hoe komt het dat jij gevallen bent? Ga je op de gymnastiek? Heb jij geno ten van de mooie bloembol lenvelden? Fijn dat ik zo'n gezellige lange brief van je kreeg Trij- ny Jansen Rijnsaterswoude- Jij bent verschrikkelijk ver wend hoor! Verf jij veel? Wel ke kleur hebben je nieuwe schoenen? Leuk dat Mary bij jou in de Pinkster vakantie komt logeren. Wat zullen jullie veel pret heb ben. Jouw broertje heeft een mooie naam gekregen hoor! Wat zijn jullie wel blij met zo'n kleine lieve broer. Mag je hem ook weieens helpen? Waar is de reis woensdag heen geweest? Hebben jullie genoten? Wordt je rok mooi? Bedankt voor je mooie te kening Tineke Jeeninga Den Haag. Tante Jos heeft echt ook zin in mooi weer hoor! Ga jij graag naar het strand? Je kan dan heerlijk in het water met de golven spelen hè. Ga jij op een gymnas tiekvereniging? Hartelijk welkom bij de nichten en neven Kathi de Jong Lisse. Jullie gaan Arja toch niet erg verwennen? Ze vindt het natuurlijk heerlijk als jij met haar gaat rijden In welke klas zit jij? Ga je graag naar school? Leuk dat jij een paar cou ponnetjes stuurde Nellie de Jong Den Haag. Ik vind hel erg mooi hoor! Dat zal echt mooi zijn zo'n jasje met broek. Wordt het speelpakje mooi? Grappig al die figuurtjes er op. Fijn dat mamma jouw trui breit. Ga je veel zwemmen in J de vakantie? Hebben jullie al een schoolreisje gehad? Nou en of tante Jos kam zwemmen EUie Kaat Naald wijk. Heerlijk hoor! Prachtig dat jij het eerst terug was. Jij weiland liep een koe, een hele grote. Toen ze Peter zag. zwaai de ze met haar staart. Dat be tekende: goeiemiddag. Peter stak zijn hand op en zei: „Dag koe." Omdat hij even wilde uit rusten, ging hij aan de slootkant zitten. De koe kwam naar hem toe en stak haar kop over het prikkeldraad. „Pas op, schrik draad". zei Peter. „Kom er niet aan, want anders krijg je een schokje." „Stil maar", zei de koe, „dat weet ik." „O", zei Pe ter, „dat wist ik niet." „Geeft niks", zei de koe. „Ben je op zoek naar mals gras?" „Doe niet zo raar", antwoordde Peter. „Je bent zo dom als een koe. Men sen eten toch geen gras", „O'.', zei de koe, „dat wist ik niet". „Geeft niks", zei Peter. Even draaide de koe haar kop om en joeg de vliegen, die op haar rug zaten. weg. Toen vroeg ze: „Waar ga je dan naar toe?" „Ik loop weg", zei Peter, „om dat ik geen plumpudding ki'eeg." „Da's flink", zei het koebeest. „Ik ben ook al zes", zei Peter trots. -„Nou. dat is oud. zeg." ..Hoe oud ben jij dan?" vroeg Peter. „Ik ben nog maar drie jaar", antwoordde de koe. „Dan ben jij nog een babylje". zei Pe ter en stond op om door te lo pen. „Praat nog even, ik vind het zo leuk", smeekte de koe. „Nee, dat doe ik niet", zei Pe ter. „want als ik blijf zitten krijg ik nooit plumpudding." afscheid. Peter stak zijn hand op en zei: „Tot ziens." Toen stak hij de handen in zijn zak en ging verder. Opeens loeide de koe heel hard. Peter keek om. De koe liep langs het draad hard naar hem toe. „Wat is er?" vroeg Peter. „Heb je pijn?" De koe schudde haar kop en zei: „In het bos woont een uil, die Roets heet. Hij is erg knap en weet alles. Als je plumpudding wilt hebben, moet je hem opzoe ken. Hij kan je misschien wel helpen". „Waar is het bos?" vroeg Peter. „Achter de heide. Loop maar rechtdoor, dan kom je er vanzelf." „Bedankt", zei Peter en begon rechtdoor te lo pen. Het duurde nog een hele poos, voor hij op de helde kwam. Maar eindelijk was hij er dan. Het viel wel tegen. Het bos verder dan hij meende. Hij werd een beetje moe en zijn voeten begonnen ook wat zeer te doen. „Even uitrusten", zei hij hardop. Heel hoog boven hem was de blauwe lucht. Hij zag een leeu werik, die zong. Het leek net een klein stipje, dat op de lucht was geplakt. Plotseling ging hij rechtop zitten. Hij hoorde een heel zacht stemmetje help roe pen. Hij keek om zich heen. hij zag niets. „Wat is dat dacht hij. Hoor. daar had je het weer. „Help. help." Hij Tot de volgende week moet je nu doen als hoofdkabouter? Vind je het leuk? Ga je nog naar het strand in de vakantie? Jij bent verschrikkelijk ver wend Tlni Kalisvaart Zoeter- meer, Badminton is een fijn spel hoor! Tante Jos doet het ook graag. Wat zal jij deftig zijn met zo'n mooie tas. Vond je de ketting niet mooi? Jammer dat jij helemaal niets schreef Hans Kaptein Den Haag. Volgende keer krijg ik een lange brief? 1 Ja Wassenaar is erg mooi Eddie Klerks Rijswijk. Fijn dat je weer zo'n lange brief schreef. Jij geniet maar van al die films hoor! Prachtig al die In dianen. Zou jij ook wel paard willen rijden? Mag je weieens meer met oom Nico mee? Wat heb jij wel genoten in het Zuiderpark Johan Koek Den Haag. Was er een film van Ivanhoe? Mmm, wat heb jij van de stroopwafels ge smuld. Ga je weieens naar de kinderboerderij? Jij bent verschrikkelijk ver wend Theo Koelé Den Haag. Ge weldig een fiets. Rijdt hij goed" Je kan er nu van genieten in de vakantie. Is het boek van Pietje Puk mooi? Heb je de puzzel al gemaakt? Hoe heb je het gisteren gehad? Veel pret gemaakt? Waarom schreef jij niets Hen- nie Koerselman Koudekerk aan de Rijn? Heb je al een diploma ge kregen Tineke de Kooter Kou dekerk aan de Rijn? Hebben jullie donderdag genoten van het schoolreisje? Wat hebben jullie allamaal gezien? Veel pret gehad? Maken Moortje en Bimbo nooit ruzie? Fijn dat Bimbo z'n pootje weer beter is. Waarom schreef Dirk helemaal niets? Wist jij werkelijk niets te schrijven Pleta Kruger Katwijk aan de Rijn? Volgende keer krijg ik een lange brief? Jullie hebben goed Je best ge daan hoor met de brlevenschri.j- verlj. Volgende week zijn <e letters L t.m. R aan de beurt. Jullie zorgen natuurlijk weer voor een volle brievenbus. Heel veel pret In de vakan tie meisjes en jongens en we zullen hopen ook veel mooi weer. Daag!

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 16