„Heb je al terroristen gezien, vriend?,, Westen: laat nu geleerden over kernstop praten Duitsers voelen meest voor Navo kernmacht Strauss verweert zich tegen aanklacht /ft een. fitOfifce hJy Peter van Spaernedam Tussen Bandoeng en Soerabaja Autotocht over kleurrijk Java Relatie met Adenauer is zeer slecht Laatste poging om uit impasse te geraken ZEISS IKON Nu Los Angelos aan de beurt Voor erkenning van Israël Kenjatta formeert regering met Tom Mboya Argentijnse bases aangevallen 465 werknemers in hongerstaking TOCII IS HET ZO! VRIJDAG 31 MEI 1963 (Advertentie) werken, die van een ingenieuze en veel geduld vergende vorm van waterbeheer sing getuigen. Soms dalen ze tot een diepte van zeker honderd meter van de hellingen af. Door de trapsgewijze op bouw lijkt een sawahcomplex een enorm amphitheater nabij te komen, waarbij DJOKJAKARTA, ipei Tus- 6en Tjiamis en Bandjar •loeien de lichten van een tegen- igger aan, ofschoon de zon nog loog aan de hemel staat. Anwar, (Van onze speciale verslaggever men zich de tani's. die met een immer t i r» gekromde rug in het water staan, als en Batak, die mn wagen rijdt, Link van Bruggen) behorend tot een toneelgezelschap zou i j kunnen indenken, topt bij de auto, waarvan de in- ittenden kennelijk problemen £^2S_W.HÏ2."'i."1?":.Ploeteren lebben. Er stappen vijf mannen lit met slechts één ernstige vraag p de lippen: „Heb je terroristen (ezien, vriend Ik kom van Bandoeng de anderen an Soerabaja. Hoewel heel West-Java en tot de Daroel Islam behorende ben- es gezuiverd heet te zijn, is dit nieuws lijkbaar niet tot iedereen doorgedron- en. Anwar kan het signaal veilig ge en. Maar toch kan hij niet nalaten te tagen, of de weg. die nog voor hem gt, zonder risiko te berijden is. in vele plaatsen op Java met Chinezen geassocieerd. En aangezne er de laat ste dagen nogal wat voertuigen van Chi nezen in brand gestoken zijn zoals reeds eerder gemeld, is de grote wel vaart van de als buitenlander en, wat de revolutie betreft, buitenstaander ge boekstaafde Chinees hier de voornaam ste oorzaak van wenst iedereen, die een autotocht onderneemt, niet het slachtoffer van een eventueel volksop stootje te worden. Hoe schoon Hoe schoon is Java! Hoe rijk zijn de kleurschakeringen! Hoe prachtig het Als de tani's van deze vergelijking ook maar iets zouden afweten, zouden ze in een ironische schaterlach uitbarsten. De agrariërs van Indonesië werken zó hard dat de schoonheid, en zeker de ro mantiek, hun totaal voorbij moet gaan. Men hoort dit niet alleen in steden als Djakarta en Djokjakarta, maar men kan dit ook met eigen ogen aanschou wen. Als de zon verzengend op hun toe- doeng brandt een als een spichtige vulkaan naar boven stekende, strooien hoed, die tegen een zekere zonnesteek beschermt zwaaien ze hun tjangkoel met kracht in de vette, door water zwaar geworden bodem. Met dit pik houweel annex schop doen ze in feite alles. Ze baggeren ermee; ze bouwen er de aarden wallen mee op. Ze ploeteren en zwoegen in het modderbruine water, dat hen van voetzool tot hals met gore plekken en vlekken bedekt. Ook de sjouwers, de transporteurs, werken constant in het zweet huns aan- schijns. De tijd is nog ver dat de ak ker- en bosprodukten en hoe rijk hoe ontzagwekkend rijk is Java op deze bei de terreinen per motorvoertuig ver voerd zullen worden. De man met de( doorbuigende bamboestok op de schou-jn New York op een persconferen- ders. met aan beide zijden een door de gezcgd> dat van „He bond- hand in het evenwicht gehouden bakoel, behoort nog altijd tot het wegbeeld van het Javaanse platteland. De manden zijn soms zó zwaar en zó hoog opge tast dat men zijn spieren als het ware hoort schuren. Z'n rug, z'n benen, al les is glimmend nat. En hij sjokt maar, hij sjokt maar, soms zelfs in de waar schijnlijk steun gevende cadans van een snelwandelaar. Van Bandoeng af tot Poerwokerto toe wemelt het van soldaten langs de weg. Hier en daar is er controle: m'n pa- moet ik herhaaldelijk laten zien. üj één van die posten moet Anwar, bevel van een sergeant, een papier dat hij op de voorruit heeft ge- akt, verwijderen. ..Milk Indonesia As- I" heeft hij er met een potlood opge past: „Voor honderd procent Indone- Isch eigendom". Ach nee, dit is niet uit angst voor de ïaroel Islam gebeurd. Anwar en ve- e anderen met hem heeft zichzelf en wagen, die hij berijdt, van moeilijk- Een extra hoeveelheid benzine- in een jerrycan doet het wel. Zo dik zijn de benzinepompen op Java tenslotte niet oezaaid. zonlicht, dat gefilterd lijkt! Hoe indruk wekkend de contouren van het afgeplat te. vulkanische gebergte! De plaatjes van de schoolbanken lijken te herleven. Hoe langer men- op dit paradijselijk mooie eiland vertoeft, hoe beter men zich kan voorstellen dat er bij ontelba re Nederlanders nog altijd grote liefde voor dit land endit volk aanwezig is. Hoewel groen de hoofdkleur is, kan van een oneindig aantal variëteiten wor den gesproken. Het groen van de groot- bladige djati-bomen is weer heel anders dan dat van rubber- of theeaanplantin- gen. Het groen van de waringin is haast tegenoverhesteld aan dat van de pi- sangpalm met z'n vreemde, donkerpaar se bloesem. Het mooiste en prilste groen, dat men ooit kan zien. is dat van jonge, nog maar net uitschietende rijstplanten. Het is van een lichtsterk te, die de ogen bijna verblindt; het is van een gloed, die smaragd, noch lachiet, kan overtreffen. En dan die weelderige bloementooi- sels. Hardgeel, hardblauw, van fel via feller naar 't felste rood. Flamboyan- ten, cacca's, de kembang sepatoe, die als de nationale bloem van Indonesië geldt. De sawahs zijn koperbruin, soms zelfs karmozijnrood van kleur. Het zijn kunst- Nieuwe nota aan Chroesjtsjef Verklaring van min. Luns: Sjouivers Minister Luns heeft vandaag Bandjii irs Op de scheiding tussen West- en Mid- den-Java wordt de weg plotseling uit zonderlijk slecht. Tientallen kilometers lang kan Anwar, de chauffeur, geen ho ger gemiddelde dan twintig kilometer per uur halen. Over honderden nieters lengte is de rijbaan totaal van z'n as- faltlaag beroofd. Men rijdt over scher pe uitsteeksels en door diepe gaten, waarbij de wagen in al z'n voegen kraakt. De oorzaak? Bandjirs, zegt men mij, hefr door hevige regenval buiten de oevers treden van de kali's. Men schil dert mij het beeld van woeste, wild kol kende stromen, die door water, dat van de bergen naar beneden jaagt, woiden gevoed. Het is geen regentijd nu. de droge moesson is net begonnen. Maar als de kali's zware bruggen kunnen doen bezwijken en wegen van hun asfaltlaag kunnen beroven, dan moet de kracht van een bandjir bepaald geweldig zijn. Onvergetelijk Ik nader Djokjakarta, tien uur nadat ik uit Bandoeng vertrokken ben en met slechts één stop om aan een desa-stal letje een tros bananen te kopen. De tocht is onvergetelijk mooi geweest, on vergetelijk vermoeiend ook door het hos- sebossen in stof en warmte. Nóg onver- getelijker zijn echter de honderden han den, die ik omhoog heb zien gaan. Han den, die mij, de vreemdeling, enthousi ast toezwaaiden. Op Java woont een vriendelijk volk. En dat schrijf ik beslist niet, omdat ik belanda ben. Al die kinderen langs de weg althans en die in sarong en ke- baja gehulde mannen en vrouwen heb- .ben in mij niet meer dan een of ander buitenlander herkend. Hier ziet men de ploeterende tani's op een sawah. genoten West-Duitsland het meest enthousiast schijnt te zijn over een Navo-kernmacht. De minister voegde er evenwel aan toe niet van mening te zijn, dat de Duitsers in ernst de vor ming van een eigen kernmacht, hetzij nu of in de toekomst, over wegen. Onder indruk Minister Luns deelde verder nog mee. onder de indruk geweest te zijn va de mate waarin president Kennedy en an dere Amerikaanse functionarissen waar mee hij gesproken had, in beslag geno men waren door de kwestie van de voorgenomen kernmacht. Door zich voorstandster te tonen van een Navo- kernmacht, ondanks het feit, dat Dene marken en Noorwegen te kennen gege ven hadden dat zij er niet aan deel zulen nemen, schijnt de Amerikaanse reiding te willen voorkomen. De Nederlandse staatsman had de in druk gekregen uit zijn gesprekken met president Kennedy en andere Ameri kaanse functionarissen, dat er een gro te identiteit van zienswijze is tussen de Amerikaanse en de Nederlandse rege ring over de politiek die in Europa ge volgd moet worden. E.E.G. Wat de EEG aangaat zei minister Luns, da tNederland, België, Luxem burg, Italië en West-Duitsland vurg wen sen. dat geen besluit wordt genomen waardoor de kloof met andere landen van Europa, en vooral met Engeland verbreed wordt. Nederland is van ge voelen. dat de opbouw van de beoogde politieke structuur werd stopgezet door het niet toetreden van Engeland tot de EEG. Minister Luns voorziet, dat Zweden en Oostenrijk welicht betrokken kunnen worden bij regelingen met de EEG. ter wij een overeenkomst met Turkije in de maak is. Maar een uitbreiding van de EEG is naar 's ministers mening voor lange tijd uitgesteld. Niettemin zou men op de lange duur terugkeren tot dit denkbeeld. De Nederlandse minister onderschreef dat Frankrijk volkomen gerechtigd was het Britse lidmaatschap tegen te hou den. Hij herinnerde eraan, dat Neder land in februari 1961 de Frans-Duitse plannen voor een politieke unie dwars boomde. „Sedertdien", aldus minister ..zijn mijn persoonlijke betrekkin gen met bondskanselier Adenauer uiter mate slecht geweest. Maar niet die met president De Gaulle, di eer niets op tegen schijnt te hebben dat anderen de zelfde karaktertrekken tonen, die hij in zo rijke mate bezit". Morgen vertrekt minister Luns met de France naar Europa. Op verzoek van de Belgische offi ciële veeartsenijdienst (ministerie van landbouw) deelt het Belgische ver keersbureau mede. dat; het sedert 1 mei 1963 niet meer nodig is een ver gunning aan te vragen voor de invoer of de doorvoer van honden. Alleen dient het bewijs van inenting voorgelegd te wor den. President Kennedy en premier Macmillan hebben een nota uit gewerkt aan Chroesjtsjef, waarin de Russische premier wordt voor gesteld een gesprek te beleggen tussen geleerden over de moge lijkheden tot het opsporen van kernexplosies zonder dat er in ternationale inspecties behoeven te worden gehouden. Deze nota, die ook door andere westerse landen wordt ondertekend, cal dè laatste poging zijn om de im passe bij de kernstoponderhandelin- gen in Genève te doorbreken, zo heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk mee gedeeld. Aanleiding tot Je nota is de bewering van Chroesjtsjef dat inspecties ter plaatse in de Sowjetunie niet nodig zijn omdat er middelen bestaan waarmee kernexplosies kunnen worden waarge nomen van buiten de grenzen van welk land ook. Rusk zei hierover: „Wij geloven niet dat dit het geval is, maar er kan in ieder geval een onderzoek worden inge steld. dat wellicht positieve resultaten zal opleveren". WEINIG HOOP Volgens politieke waarnemers zouden Kennedy en Macmillan bereid zijn deze besprekingen in Moskou te laten plaats vinden of in iedere andere plaats waar Chroesjtsjef dat zou willen. ZIJ hebben echter niet veel hoop da* de Russen het voorstel zullen accepte ren omdat zij op het ogenblik geen be lang hebben bij pogingen om de kern- stoponderhandelingen voort te zetten. Een reden hiervoor zou kunnen zijn da* Moskou een nieuwe reeks van kernproe ven in voorbereiding heeft. Een andere overweging kan, volgen» waarnemers, de herziening van de poli tiek zijn in verband met de kloof tussen Rusland en communistisch China. (Advertentie) (actieve VooMrage'ej) bij maag.-en gewandsl<lachten.fi.2S Advertentie camera met wereldgarantie CONTAFLEX super (589.- Maar de volgende dag is Oom Arnold niet meer blozend. Hij ziet bleek van de koude. Moeder schrikt. Is de logeerbed- deken dan zo dun? Pas een jaar oud! Rassenscheiding Los Angelos zal het volgende doel wit zijn van een campagne a la Bir- mingham voor volledige opheffing van de rassenscheiding, aldus heeft een negerleider meegedeeld. I Dominee Maurice A. Dawkins. ver klaarde: „Los Angelos zal het middel punt zijn voor onze opmars naar ge lijkheid. Wij hebben hier de grootste negerbevolking van alle steden ten wes ten van de Mississippi. De demonstra ties zullen gepaard gaan met posten en boycotten". ..Wij vragen niet om een kleine aan passing maar een volledige integratie." Voor het eerst in de geschiedenis hebben in de zuidelijke staat Noord- Carolina blanken en negers in hotels en restaurants gezamenlijk de lunch ge- Ibruikt. De universiteit van Kentucky heeft woensdagavond bekendgemaakt dat ne- I gers in haar atletiekploeg kunnen meespelen. Het is de eerste zuidelijke universiteit die de rassenscheiding op- j heft. Schoon dossier en rein geweten van dipïïMfcliekê"'- beft-êkTflitfeff <WlsWK West-DuMJ«Mjiep.;,Isrufcr: JU! geen tijd me|» - De voormalige Westduitse mi nister van defensie, Franz Josef Strauss heeft met klem ontkend dat h(j verantwoordelijk is voor de dood van dwangarbeiders in een concentratiekamp uit de tweede wereldoorlog. ,,Ik heb een zeer schoon, dossier en een rein geweten", aldus Strauss tijdens een persconferentie Tel Aviv. Hij brengt een officieel bezoek aan Israël. Zij ontkenning kwam nadat de Is raëlische advocaat Michael Landau een verklaring ingediend bij de politie van Tel Aviv waarin de arrestatie van Strauss geëist wordt voor beweerde oorlogsmisdaden. De verklaring was ondertekend door twee Israëlische bur gers, die zeggen, dat Strauss verant woordelijk is voor de dood van een aan tal Joodse-, Tsjechische- cn Poolse dwangarbeiders in april 1945, toen hij commandant was van een school voor luchtverdediging in S.chöngau. Verweer Strauss zei gisteravond dat er nooit een concentratiekamp in of bij Schöngau is geweest, doch alleen en kamp voor Russische krijgsgevangenen. Dat werd beschermd werd door de Duitse ucht- macht. De oud-minister voerde destijds het bevel over een compagnie van de i uchtverdediging. Niemand werd in het I gebied gedood. Alleen bij bombardemen ten van zuiver militaire aard vielen slachtoffers." Inmiddels heeft advocaat Landau meegedeeld dat, hij de aankacht in- diende bij de politie van Tel Aviv op ^aBÉi basis van een artilel in het lihkse blad -"•^Al Hamisjmaram. Hij zei dat de aan klacht uitging van zes personen en gisteren ingediend werd omdat Strauss op het ogenblik in -het land is. In de aanklacht vertegenwoordigt hij mevr. Hannah Levi-Haas, die in het concentratiekamp Belsen gezeten heeft en Abraham Landsmann. die in het Warschause ghetto gevochten heeft en die in verschillende concentratiekampen heeft gezeten. - - calMÉiWtfft, deze kwestie. De tijd is gekomen om de Duitse regering er toe te brengen een positief standpunt tegenover Israel in te nemen." Strauss werd maandag toen hij hier aankwam, aan herinnerd gezegd te heb ben dat volledige diplomatieke betrek kingen op dit ogenblik zouden kunnen leiden tot erkenning van twee Duits- landen. Hij antwoordde: „Maandag ver tegenwoordigde ik het standpunt van de Duitse regering. Vanavond spreek zuiver voor mijzelf." Politiek Jomo Kenjatta, die morgen in func tie treedt als eerste premier van Ke nia, heeft zijn kabinet bekendge maakt. Minister van justitie en constitutione le zaken is Tom Mboya, algemeen se cretaris van de Keniase Afrikaanse Na tionale Unie (KANU). De vice-voorzit- ter van de KANU, Oginga Odinga, ia benoemd tot minister van binnenland se zaken en James Gichuru wordt mi nister van financiën en economische planvorming. Onder het bewind-Kenjatta zal Kenia zelfbestuur genieten, dat uiteindelijk tot zelfstandigheid leidt. Kenjatta heeft voorts de benoeming aanbevolen van ministers voor onder wijs, plaatselijk bestuur, en gewestelij ke aangelegenheden, handel en indus trie, openbare werken, verbindingen en energie, arbeidszaken en sociale dien sten, gronden, wild, visserijen, water en natuurlijke hulpbronnen, gezondheids zorg, woningbouw en huisvesting, voor lichting en toerisme en panafrikaanse aangelegenheden. In een regeringsverklaring wordt nog meegedeeld, dat gouverneur Malcolm MacDonald heeft besloten verantwoor delijkheid voor defensie, buitenlandse za ken en binnenlandse veiligheid aan pre mier Kenjatta over te dragen, „zonder afbreuk te doen aan zijn eigen consti tutionele bevoegdheden ten aanzien van deze aangelegenheden". Gewapende burgers hebben gisteren een militaire basis in de Zuidargentijn- se provincie Neuquen aangevallen. Zij werden echter door wachtposten ver jaagd. zo is in een communiqué van het leger bekendgemaakt. Er zouden geen doden of gewonden zijn. In Buenos Aires heeft de politie traan- gasbommen gebruikt om 30.000 metaal bewerkers te verspreiden, dië_een zwij gende denïopJtf'atie hielden tegen de ho ge kosten van het levensonderhoud. Bij V^oc(✓vechtpartijen werden drie arbeiders ge- wond. Er werden verscheidene arresta ties verricht. De mars maakte deel uit van de „protestweek" van het al gemene vakverbond, die vandaag haar hoogtepunt zou vinden in een algemene staking van een tag. VUf kinderen zijn donderdagavond le vend verbrand in de caravan, die hun tot woning diende bU BrUtall In Enge land. Hun leeftijden varleerden van II maanden tot 7 jaar. De politie stelt een onderzoek ln. Tijdens dezelfde persconferentie sprak Strauss zich uit voor het aanknopen Z>j mjakt korte nietten. In een goede zaak koopt zij ook voor oom een VAN WIJK deken van 100% zuiver scheerwol» Logé's kunnen lachen onder de warme wollen weelde van LEIDEN I Dit moet u weten en de vakkundige verkoper zal het U bevestigen: de royale van Wijk dekens van echte 100zuiver scheerwol (dat is dus verse wol!) met al hun onvergelijk bare eigenschappen zijn uniek In de deken wereld en in verhouding hoe gek dat ook klinkt) toch laag in prijs. Het van Wijk merk biedt U zekerheid voor de echtheid. I Engeland krijgt een bevolking van stompzin- nigen, idioten cn mis vormde kinderen als het gedrag en de moraal van de „teenager" niet ver beterd, zo meent een lid van het Brits medische genootschap. Als men op Java wil trouwen cn het huwelijk ook nog wil laten in schrijven, dan is men verplicht 25 dode of le vende ratten daarbij in te leveren. De maatregel is genomen om de rat- tenplaag te helpen be teugelen. De bruid zal dus voortaan op de rat- tenjacht moeten. De bruidegom zal het wel te druk hebben.... Een beeld van de we reldberoemde Trevi-tou- tein in Rome is woens dag een arm kwijtge raakt. De arm viel in stukken in het water. Politie moest er aan te pas komen om toeristen te verhinderen stukken als souvenir mee te ne men. De toeristen wilden zeker iets terughebben van al het geld dat zij nu al tientallen jaren in de fontein gegooid heb ben. Een sergeant van de Amerikaanse luchtmacht die beweert dat hij ern stig is gebeten door de „kwaadaardige grijze poedel" van de cabare tière Martha Ray heeft bij het gerechtshof van San Diego een schade vergoeding van 100.000 dollar ingediend. Een dure beet, zo te horen. Groningen heeft 150.000 inwoners. Burgemeester Tuin bood vader Klaver- dijk een zilveren tafel cassette aan met het wa pen van Groningen. Gisteren is een nieu we metro-trein, die op rubberbanden rijdt, in I gebruik gesteld op de i metrolijn Neully-Vlncen- j nes. Deze treinstellen zijn sneller en maken minder lawaai. I In Zwolle wil men be langstelling wekken voor het verre rijksdeel Suri name. Er zal een ten toonstelling worden ge houden van 20 juni tot 3 juli, genaamd „Mamio". „Mamio" betekent lap pendeken, dit in verband met de bonte samenstel ling van de Surinaamse bevolking. 465 werknemers van de luchtvaart maatschappij Air-Liban zijnin een han gar op het vliegveld van Beiroet in hongerstaking gegaan om kracht bij te zetten aan hun -eisen betreffende hun „plaats" in de onlangs gefuseerde lucht vaartmaatschappijen Air-Liban en Mid dle East Airlines. Zij willen onder de zelfde voorwaarden als voor de fusie te werk worden gesteld. Vier van de hongerstakers zijn reeds naar een zie kenhuis overgebracht. Onderhandelingen tussen stakers en autoriteiten duren voort. Over deze kwestie zijn in het par lement al twee keer vragen gesteld. Het stalen wegdek van de hoogste verkeersbrug van Europa, nabij Inns- brack, is donderdag gereedgekomen. De brug overspant op een hoogte van 190 meter de rivier de ..Sill" en zal deel uitmaken van de toekomstige autoweg van Kufstein naar Noord-Italië. Peter van Spaernedam is ln de Verenigde Staten een bekender fi guur dan bij ons. De oorzaak daar van is een schoolboekje dat in 1864 werd geschreven door Mary Dodge, een onderwijzeres, die les 62 geheel wijdde aan het heldhaftige gedrag van de kleine Peter. Dit jongetje leefde nog steeds volgens les 62 van het Amerikaanse schoolboekje In de omstreken van Haarlem, waar vele wateren en watertjes door sluizen en dijken worden ln toom ge houden en geregu leerd. Op een goe de dag ontdekte Peter een klein straaltje water, dat door een van de dijken sijpelde en als zoon van een volk dat eeuwen lang tegen het water had gevochten, begreep zijn klein, maar helder ver- stand onmiddellijk het gevaar dat hier dreigde. Zonder zich een ogen blik te bedenken stopte Peter zijn vingertje in het lek en wist zodoen de Haarlem en omstreken voor een overstromingsramp te behoeden. (Toen er hulp was opgedaagd en Peter zijn vingertje uit het gat kon trekken, heeft men het lek waar schijnlijk met een kurk gedicht, maar helemaal zeker zijn we hier van niet, omdat de bronnen daar over zwijgen). Het is duidelijk dat een dergelijk onzinnig vertelsel alleen populair kon worden bij een volk dat volko men vreemd staat tegenover de pro blemen die met waterkering ver band houden. Dit Is op zichzelf geen verwijt, want hier te lande zullen allicht verhalen over vreemde lan den de ronde doen, die, geconfron teerd met het land waarop ze be trekking hebben, even absurd zijn als het fabeltje van dc heldhaftige Peter van Spaernedam. Het is echter jammer, dat wij, Nederlanders, terwllle van de dol lars, voedsel aan dergelijke onzin hebben gegeven, door te Spaarndam een beeldje te plaatsen zodat Ame rikaanse toeristen niet meer ver geefs behoeven te zoeken naar de plek waar dit fabeltje zich zou heb ben afgespeeld. Persoonlijk gevoel ik dit als een trek van karakterloos heid die zelfs om wille van dc aanbe den dollars niet kan worden goedgepraat. Maar goed, dat is een persoonlijke me ning, waartegen over iedere hotel houder de zijne Een veel belang- Ls ln dit verband Mary Mopes Dod ge aan dit vertelseltje is geko men. ZIJ zal wellicht gehoord heb ben van het waterrijke Holland van dijken die de nodige bescherming moeten verlenen en bovendien zal het haar niet moeilijk zijn gevallen kennis to nemen van de naam Haar lem. omdat deze stad te peet heeft gestaan bij de naamgeving van een der bekendste wijken van New- York. Maar daarmee is het optre den van Peter van Spaernedam nog niet verklaard. Deze naam doet vermoeden dat de schrijfster heeft teruggegrepen op een werkelijk be staande naam van die klank. Maar hoe ze daaraan is gekomen en wie heeft die naam gedragen? (Nadruk verboden). kan zetten, rijker kwestie de vraag, hoe

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7