een lol aan om naar I Kota Baroe te gaan ZEISS IKON Zwarte-lonen-kwaad nog altijd niet uitgeroeid Minachting zal Strauss blijven vergezellen Frankrijk verandert niet van gedachten 7Ü eat &0jvbe. Ky Kraam en kraamkamer Winkels leeg prijzen sterk gestegen Door koopwoede van Javaanse nieuwelingen Moskou beëindigt raketproeven Werkgevers betalen boetes vlot Zweedse koning bij De Gaulle MacmillanGesprek met Moskou in het verschiet 15 juni a s Kritiek in Israëlische kranten: Minister bezocht Ben Goerion Mr. Luns in Washington: j Onderhoud met pres. Kennedy Limburg verontrust Toenemende misdadigheid onder buitenlanders mensen 50.000 langs route Lenin kon niets over de liefde leren Feest in Jordaan om 350-jarig bestaan Verrassend nieuws voor de Nederlandse huisvrouw! Algerijnen vechten in Jemen TOCH IS HET ZO! WOENSDAG 29 MEI 1963 (Advertentie) Djakarta, mei In het vroe gere Hollandia, thans Kota Baroe geheten, hebben de Javanen, die daar in ambtelijke functies naar toe zijn gestuurd, de winkels vrij wel geheel leeggekocht. Sinds de cember van het vorig jaar zijn de prijzen met honderdvijftig procent gestegen. Ze zullen nóg verder naar hoven gaan, als er niet spoe dig bevoorraad wordt. (Advertentie) (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) Een artikel met deze conclusies trof heid, die ze kregen, uitgebuit. In 't al gemeen kan imen stellen dat die artike len, welke goedkoper waren dan op Ja va, bijna ogenblikkelijk waren uitver kocht. Van de Amerikaanse en Engel se sigaretten, de blikjes melkpoeder, de langspeelplaten en de cosmetica is niets meer overgebleven. Een ambtenaar van het nieuwe gou vernement in Kota Baroe had Winak- toe o.m. het volgende verteld: De winkels hier zijn inderdaad vol geweest met in het buitenland gefabri ceerde artikelen, welke voor de kleine Nederlandse gemeenschap werden ge ïmporteerd. Grote schepen uit Holland, die om de drie of zes maanden aan kwamen, zorgden voor nieuwe voorra den. De behoefte vas niet groot, waar door de uitgestalde goederen ongelimi teerd leken. Sinds echter de Javanen hier zijn ge komen. is alles behoorlijk uitgedund. ik in een nummer van de Indonesian Observer aan. Het is van de hand van de Djakartaanse journalist Winaktoe, die tot het gevolg van president Soe- karno behoorde, toen de laatste z'n eerste officiële bezoek aan Irian Barat bracht. De Sowjetunie heeft op 18 en 25 mei met succes nieuwe lange-afstandsraket- ten voor de verkenning van de ruimte be proefd, zo heeft het Russische persbureau Tass gisteren bekendgemaakt. Het re sultaat van deze proeven was zo goed, dat er geen nieuwe proeven nodig zijn. De raketten kwamen na een vlucht van 12.000 km uit de Sowjetunie ,,met een grote precisie" terecht in het doelge bied in de Stille Oceaan, dat de Russen in het begin van deze maand hadden uit gezet. Op 12 mei lieten zij weten dat het bewuste gebied van 15 mei tot 15 juli met het oog op hun raketproeven ge vaarlijk voor schepen en vliegtuigen zou zijn. Uit de bekendmaking van Tass blijkt, dat de lucht- en scheepvaart de zone niet langer behoeft te mijden. Het is de looncontroledienst bij een nieuw onderzoek gebleken, dat de zwarte lonen, die twee jaar geleden, bij de vorige con- trole, in nagenoeg alle onderne mingen van de textielindustrie, zowel in Twente als in Brabant, werden geconstateerd, nog steeds bestaan en dat in sommige on dernemingen het verschil tussen de c.a.o.-lonen en de werkelijk uitbetaalde lonen nog groter is I geworden. j Bij de huidige spanningen op de ar beidsmarkt gaat de looncontroledienst van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, soepel te werk. Er werd twee jaar geleden dan ook slechts in een heel enkel geval, wan neer de zwarte lonen al te gortig wa ren, proces-verbaal opgemaakt. De looncontroledienst pleegde over leg. zowel met de organisaties van werkgevers als met de werknemersor ganisaties in de textielindustrie en vol stond ermee deze organisaties te ver zoeken een einde aan deze ongeoorloof de toestand te maken en bij het sluiten van de nieuwe c.a.o. een tijdperk van [regelmatigheid op het gebied van de lo nen te beginnen. Bij deze gelegenheid vestigde de loon- Een Bernadotte in Parijs De koning en koningin van Zweden, rechtstreekse nazaten van Bernadotte, de roemrijke veldmaarschalk van Na poleon, zijn gisteren voor een officieel bezoek 'in het land van hun voorvader aangekomen. Het weer in Parijs was bewolkt en koel. maar de ontvangst door president en mevrouw De Gaulle was hartelijk. De Gaulle was ongeveer tien minuten voor de aankomst van het Zweedse ko- - ninklijke paar op het vliegveld aangeko- men. De route van Parijs was zwaar bewaakt. Na een kort gesprek in de spe- ciale salon van het vliegveld werd een rondrit door Parijs gemaakt in open auto's. Een eskadron van de republi- keinse garde op de motor escorteerde1 de auto's. De soldaten droegen witte broeken, blauwe tunieken en witte hel-1 men. Het is het eerste officiële koninklijke bezoek van Zweden aan Frankrijk sinds 50 jaar. Men verwacht, dat de minis ters van buitenlandse zaken van de bei de landen besprekingen zullen voeren over het Zweedse verlangen een ,,han- delsbrug" te slaan tussen de EEG en de EVA. Premier Macmillan heeft de hoop uit gesproken dat hij en president Kennedy binnen enkele dagen gereed zullen zijn om premier Chroesjtsjef opnieuw te be naderen over een verbod op de kern proeven. De premier vertelde liet Lagerhuis dat er een gesprek met Moskou ophan- I den is maar hij weigerde bijzonderheden r bekend te maken. De boodschap van Kennedy en Mac millan zal, als hij wordt verzonden, een antwoord zijn op correspondentie van Chroesjtsjef. j Er is gespeculeerd dat deze correspon- dentie op topniveau de mogelijkheid van «en topconferentie openlaat. Diplomaten hebben verklaard dat het moeilijk zal zijn om een kernstop tot •tand te brengen, maar dat dit niette min het meest hoopgevende onderwerp 1* van de gesprekken tussen Oost en controledienst de aandacht van de orga nisaties ook op de mogelijkheid aan het College van Rijksbemiddelaars dispen satie te vragen van de loonvoorschrif- ten. Al te bont Hoewel nu bij de looncontrole van dit jaar blijkt, dat het in de textielindus trie wat de lonen betreft nog van het zelfde laken een pak is, heeft de loon controledienst wederom nog niet .toe geslagen". Deze keef werd de textiel fabrikanten een proces-verbaal aange zegd. Slechts tegen sommigen, die het naar de mening van de dienst al te bont hadden gemaakt, werd proces verbaal opgemaakt. Maar nog in geen enkel geval is het proces-verbaal aan de officier van justitie toegezonden. Een dergelijke soepele gedragslijn met waarschuwingen en een soort be denktijd, waarin het euvel van de zwar te lonen ongedaan zou kunnen worden gemaakt, volgt de looncontroledienst ook in andere bedrijfstakken. Want het zijn niet alleen de ondernemers in de bouwnijverheid en de textielindustrie, die zich aan dergelijke overtredingen schuldig maken. De waarschuwingen blijken echter weinig effect' te sorteren, het komt nl. nogal eens tot veroordeling. Ken nelijk zien de ondernemers dikwijls geen andere weg dan het zover laten komen en dan maar weer verder te gaan met zwarte lonen betalen. Duurder Nieuwe produkten vullen thans de winkels, produkten, die in Indonesië zijn gemaakt. Javaanse sigaretten van de merken Commodore en Bentoel be horen hierbij. zomede vele boeken. Inmiddels zijn alle prijzen sterk ge stegen. Sinds december van het vorige jaar zijn de meeste artikelen, zelfs dranken als cola en bier, honderdvijf tig procent duurder geworden. Als de winkels niet spoedig en zo soepel mo gelijk bevoorraad worden, zullen de prijsstijgingen zich zeker voortzetten. Wat deed de prijzen naar boven gaan? In z'n voor Indonesië overigens merk waardig verhaal merkt Winaktoe op dat dit niet alleen het feit was dat er niet langer goederen werden geïmpor teerd. Ook de koopwoede van de be zoekers en nieuwkomers van Java was er verantwoordelijk voor. Kooplust Vooral de hogere ambtenaren, die hun geld in de nieuwe valuta van Irian Barat kregen uitbetaald (wat de gul den, of de dollar betekent) toonden een enorme kooplust. Ze schaften zich goederen aan, die zij, vanwege hun economische positie, ook gemakkelijk in Djakarta hadden kunnen aanschaf fen. zoals ondergoed, hemden, wollen costuums, schoenen, medicijnen enzo voorts. Winaktoe laat over de uiteindelijke bestemming van al deze artikelen geen twijfel bestaan. Hij stipt zonder meer aan dat de nieuwkomers er een woonte van maakten datgene wat in Irian Barat kochten na terugkeer op Java door te verkopen. Geen lol Een en ander kan pas een halt wor den toegeroepen, zo besluit hij, als de prijzen in Kota Baroe net zo hoog zijn als die in Djakarta, of als alle geïm porteerde goederen zijn uitverkocht. Spottend brengt hij nog naar voren dat de ambtenaren, die in Irian Barat over veel geld kunnen beschikken', straks zullen klagen: „Ik heb nog vijftienhonderd gulden, maar ik kan er niets meer voor ko pen. Wat jammer! Er is geen lol meer aan om naar Kota Baroe te gaan." Twijfel De vraag, die aan dit artikel van Wi naktoe gekoppeld kan worden, is, oi Irian Barat er in zal slagen zijn mo netaire isolement te handhaven (de speciaal uitgegeven roepiah in Irian Barat is in waarde gelijkgesteld met de gulden). Laat niemand al te opti mistisch zijn over het buitensluiten der inflatore krachten. Sinds gouverneur Eliëzer Jan Bonay mij in Bandoeng heeft gezegd dat de valuta van de door hem bestuurde, nieuwe Indonesi sche provincie tegen een koers van zesenzestig Indonesische roepiahs vrij inwisselbaar is ongeveer een vijfde van de zwarte koers) moet er op minst twijfel over bestaan. SLUIT DE SUNDROP 1 SUNDROP SLUIT DE SUNDROP SPAARKAARTEN-ACTIE Knip deze Sundrop zegel- i tjes uit en plak ze op de j spaarkaart. Ze helpen U op J wegnaar L. 1 KG GRATIS SUNDROP BANANEN Bedenk echter wel dat de volgeplakte spaarkaarten uiterlijk 15 juni bij Uw leverancier ingeleverd moeten worden. SMUL VOLOP VAN De Westduitse minister van defensie, Strauss, heeft gisteren op de tweede dag van zijn tien daags bezoek aan Israël gespro ken met premier Ben Goerion, de minister van buitenlandse zaken, mevrouw Golda Meir en de minister van financiën, Esh- kol. Volgens een Israëlische functiona ris heeft Strauss tijdens zijn gesprek met Ben Goerion de vorderingen naar de Europese eenheid ter sprake gebracht. Met mevrouw Golda Meir besprak hij de politieke problemen in het Midden-Oosten, terwijl hij mi nister Eshkol zou hebben gevraagd naar de Israëlische plannen voor het aanknopen van betrekkingen met de E.E.G. Intussen gaan de linkse en rechtse oppositiebladen voort met hun agitatie tegen het bezoek van Strauss. Het rechtse blad Heroet schreef dat Strauss het land als een dief in de nacht werd binnengebracht. „Omringd door bewakers zal hij door het land ge voerd worden zodat massa's Israëli's hem niet zullen zien. Hun -gevoelens van minachting voor hem en zijn gast heren zullen hem gedurende zijn gehele verblijf in de joodse staat vergezellen. Het uiterst linkse blad Hamisjar, het orgaan van de Mapampartij schreef: ..De ongewenste Duitse gast heeft inder daad voet gezet op Israëlische bodem. Maar deze daad zal hun die ten tijde van de grote slachting de eed aflegden te herinneren en niet te vergeten niet vergeven worden." Hamisjar verklaarde, dat de Israë li's een groot aantal uitgesproken an ti-nazi-Duitsers verwelkomd hebben, maar voegde er aan toe: „er bestaan echter geen redenen om met Duitsers vrienden te worden zelfs als zij ons op verschillende gebieden „gunsten" be wezen hebben die geen actief anti-na zi-verleden hebben." Strauss, aldus Hamisjar, is het sym bool van „de herrijzenis van het Duit se militarisme dat de vrede van Euro pa in gevaar brengt en zelfs het Mid den-Oosten tracht binnen te dringen." Hamisjar schreef dat het de Duitse deskundigen die in Egypte werken, er van verdenkt „niet alleen bereid te zijn de oorlogsmachine van de Egyptische machthebbers te dienen, maar ook het Duitse leger te laten profiteren van hun ervaring bij het vervaardigen van wa pens voor massavernietiging." Waarschuwing Het avondblad Yediot Aharonot schreef een gestencilde, niet onderte kende brief ontvangen te hebben, waar in Strauss bedreigd wordt en zijn be wakers „gewaarschuwd" niet te dicht bij hem te blijven. Minister Luns heeft zich giste ren pessimistisch uitgelaten over de kans dat Frankrijk van ge dachten zal veranderen over de multilaterale Navo-kernmacht. Mr. Luns had een onderhoud van een uur met president Kennedy dat hij beschreef als „heel prettig en instructief." Gevraagd of hij van mening was dat Frankrijk zou terugkomen van zijn af wijzing van de polarisvloot van opper vlakteschepen antwoordde de minister slechts met „nee". De bewindsman noem de de oprichting van een dergelijke vloot een ingewikkelde zaak welke jaren zal vergen. Wat betreft de tenuitvoerlegging van artikel 6 van de overeenkomst van Nassau op de Navo-ministersconferentie in Ottawa is „goede voortgang gemaakt", zo verklaarde minister Luns. Dit artikel heeft betrekking op de oprichting van een multinationale of intergeallieerde kernmacht voor de Navo onder een nieuw commando. Mr. Luns zei dat hij met Kennedy speciaal gesproken had over de toestand in Europa, de problemen van de E.E.G., en de aanstaande Kennedy-ronde over de invoerrechten. Zij spraken ook over de politieke gevolgen van de huidige toe stand en de algemene toestand in de wereld. „Ik durf te zeggen dat wat betreft de toestand in Europa de opvattingen van de president parallel lopen aan die van de Nederlandse regering". Van het Witte Huis ging mr. Luns naar zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean Rusk. Na de lunch had hij een afspraak met de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, George BalL (Advertentie) Een DRAKACEL matras geeft 'n oase van rust (Advertentie) camera met wereldgarantie De Britse regering heeft vandaag een plan aangekondigd voor de bouw van 350.000 huizen per jaar. om op deze wijze heel Engeland in een periode van 10 jaar van krotten te bevrijden. Het bezit van een eigen huis voor ge zinnen zal vergemakkelijkt worden door het verlenen van hypotheken en de in stelling van een door de regering gefi nancierde huizenbouwonderneming. De verklaring is klaarblijkelijk be doeld als machtige magneet voor het aantrekken van stemmen voor de alge mene verkiezingen die voor het einde van oktober 1964 gehouden zullen wor den. De winkelwijk van Kota Baroe. De officier van justitie te Maastricht, mr. J. Corsten, heeft, naar hij ons mededeelde, bij de niet-openbare behandeling gisteren voor de Maastrichtse rechtbank van een ernstig ze denmisdrijf, door drie Italiaanse mijnwerkers met een 17-jarige gepleegd, een ernstige waarschu wing uitgesproken over de toe nemende misdaden in de kringen van een aantal voor de Lim burgse mijnindustrie aangewor ven vreemde arbeidskrachten. Mr. Corsten schreef deze toenemen de misdadigheid onder de jonge buiten landers toe aan de omstandigheid, dat zij, „uit sociale en economische over wegingen ver uit hun normale leefwij ze verwijderd, door diverse levenspro blemen uit hun evenwicht geraken". De mogelijkheden van maatschappelij ke aanpassing achtte mr. Corsten voor deze jonge buitenlanders onvoldoende. En dit alles slaat hen los van sociale en morele normen. Lambrakis begraven De officier van justitie heeft in zijn requisitoir ook ernstige kritiek geuit op de nalatigheid van de ouders, die hun jongens of meisjes zonder toezicht of controle avonden lang in kroegen en dancings laten rondhangen zonder zich te bekommeren om de geestelijke en li chamelijke belangen van deze kinderen. Mr. Corsten heeft in het zedenmis drijf een gewelddadige aanranding door de drie verdachten samen en in vereniging gepleegd tegen de hoofd dader, de 21-jarige, mijnwerker Q. A. twee en een half jaar gëvan|;enisstraf geëist. De eisen tegen de twee, andere Italiaanse mijnwerkers, de r 19-jarige, V. en de 20-jarige M. G. luidden 'rèsp. twee en anderhalf jaar gevangenisstraf. Een verslaggever vroeg wat de kan* is dat president Soekarno een bezoek aan Nederland zal brengen. „Dit", al dus de minister, „gaat verborgen in de schoot der toekomst". Vanmiddag zou mr. Luns naar New York terugkeren, waar hy zou dineren met mr. C. W. A. Schürmann. de Ne derlandse ambassadeur bij de V.N. Hij zei vrijdag tezamen met zijn Belgische ambtgenoot, Paul Henri Spaak, naar Europa scheep te zullen gaan. Het vooraanstaande Sowjet-Russische literaire blad Literatoernaja Gazeta heeft gisteren kritiek geleverd op het gebrek aan sexuele opvoeding in de Oe- kraiense stad Dnjepropetrowsk. In de ze stad zouden dagelijks orgieën worden gehouden waaraan wordt deelgenomen door technici, studenten, arbeiders en toneelspelers. Het blad maakt melding van een proces waarbij een leerling mijnwerker is betrokken. Eerder zou in dezelfde stad een proces zijn gevoerd waarbij vijftien jongeren van 17 en 18 t'aar waren betrokken. De meisjes, die iij dit schandaal het slachtoffer" wa ren, aldus het blad, gedroegen zich zo cynisch en schaamteloos dat de recht bank dit gedrag afzonderlijk veroordeel de. Het blad vermeldt echter niet de aard van de opgelegde straffen. De Literatoernaja Gazeta wijst ook een meisje uit dezelfde stad terecht, dat zei te menen, dat Lenin haar niets over de liefde kon leren. In het artikel wor den woorden van Lenin aangehaald vol gens welke jongeren, die worden voort gedreven door een „dorst naar verschei denheid in hun vreugden", niet begrij pen dat zelfdiscipline in de liefde nood zakelijk is. De bekende Amsterdamse volksbuurt de Jordaan gaat van 23 augustus tot 8 september op feestelijke en gevarieerde wijze zijn 350-jarig bestaan vieren. Met de bouw van deze wijk werd in 1612 be gonnen als onderdeel van wat toen ge noemd werd „de grote uitleg", de eer ste bebouwing buiten de grachtengor dels (de viering is dus in feite een jaar te laat». Voor de Jordaan bestaan plan nen tot sanering, die echter nog geen definitieve vorm hebben. Deze sanering geeft ongerustheid en onzekerheid bij de bevolking, zo zei een der leden van het comité dat de feestviering voorbe reidt. De feestviering wordt geopend met een concert in de Westerkerk door het Gel ders orkest met solistische medewer king. Er zal voorts een operaconcert worden gegeven en het Scapino ballet zal op een podium, dat op dekschuiten in de Lauriergracht wordt gebouwd uit voeringen geven. In een der grootste kerken in de Jordaan zal een oecume nische dienst worden gehouden. Er ko men een draaiorgelconcours onder lei ding van Vrir Romke de Waard, en een historisch getinte feestelijke optocht. In het, fqestprpgramma is een steunactje opgenomen voor het Goois kinderzieken huis van dokter Van SwoL WASWATER NU ZO ZACHT ALS MEIREGEN U bent vaak niet helemaal tevreden over uw wasen u hebt er toch zó uw best op gedaan. Is het wasmiddel de schuldige? Neehet zit in het water zélf! Bijna overal in Nederland is het leidingwater veel en veel te hard. Dat remt de waskracht van elk normaal wasmiddel. Met zacht regenwater zou alles veel beter gaan. Maar wie heeft nog 'n regenton in deze moderne tijd! Hier is de oplossing! Het is het nieuwste wasmiddel Castella Actief Blauw. Hierin is namelijk de ideale water-zachtmaker, het Antical-3 verwerkt. Een sensationele Castella vinding! Zie het zelf: nog nooit was uw goed zo werkelijk in-schoon. 't Vuil vliegt ge woonweg uit het goed! Voel het ook zélf: uw textiel is na het wassen niet stug zoals vroeger. Het nieuwe Castella Actief Blauw is een revolutie in wassen. Pro beer het- Vraag uw winkelier Castella Actief Blauw. U zult er enorm enthou siast over zijn! I Josef Schranz, een be diende van de stations restauratie van het Duit se plaatsje Murnau, na bij München, is door de Amerikaanse ruimte vaarder John Glenn uit genodigd voor een be zoek van twee weken aan de lanceerbasis Cape Canaveral. Schranz schonk Glenn een door hem zelf vervaardigd houten borstbeeld van Glenn na diens geslaag de ruimtevlucht. Glcnn wil Schranz nu bedan ken voor dit geschenk. I Een Brits dagblad In Hongkong heeft een be roep op zijn lezers ge daan geen bad te ne men. Door de droogte die reeds een maand duurt is het water gedis tribueerd en kan men slechts om de dag vier uur water krijgen. Het blad denkt dat de nijpen de watersituatie aanmer kelijk verlicht wordt wanneer de mensen van Hongkong geen bad meer nemen, iets wat dagelijks enkele malen pleegt te geschieden. I Richard Alpert, hoog leraar aan de universi teit van Harvard, is per 30 juni ontslagen omdat hij studenten als proef konijn gebruikte voor ex perimenten met een nieuw bedwelmend mid del, dat hallucinaties te weegbrengt. Er hebben ongeveer 400 studenten vrijwillig aan de experi menten deelgenomen maar Alpert had zich niet gehouden aan de af spraak dat er geen proe ven met studenten geno men zouden worden zon der toestemming van de universiteit. I Ook de politie kan het wel eens tc bont maken. In Teheran zijn verval sers van chèques van de Nationale Bank van Iran gearresteerd. Tot grote verbazing van iedereen Zoveel mensen waren gisteren bij de begrafenis van het linkse Griekse par lementslid Lambrakis op de begraaf plaats van Athene aanwezig, dat een aantal graven onder het gewicht van de duizenden belangstellenden instort te. Enkele personen werden gewond toen zij in de grafkuilen vielen of door vallende grafstenen werden getroffen. Buiten het kerkhof schreeuwden duizen den anderen in koor leuzen en werd het Griekse volkslied gezongen. Naar schatting 50.000 mensen hadden langs de route gestaan waarlangs Lam brakis naar zijn laatste rustplaats werd gebracht. Naar bekend was Lambrakis woensdag jl. in Saloniki aangereden door een motor nadat hij gesproken had op een vredesbijeenkomst. De mo-j torrijder, Kotzairianis, is op beschuldi-l ging van moord gearresteerd. Om op alles voorbereid te zijn was de gehele politiemacht van Athene in staat i van paraatheid gebracht en had men versterkingen uit Piraeus laten komen. De rouwdienst in de kathedraal van| Athene werd bijgewoond door tal vanl afgevaardigden uit het Griekse parle ment en buitenlandse parlementariërs, onder wie de vice-voorzitter van de Ita liaanse Senaat, Pietro Secchiato. De 83-jarige leider van Lambrakis' Ver enigde Democratische Partij (E.D.A.), dr. John Passalides, zond boodschappen aan veertien staatshoofden en politieke leiders van Groot-Britannië. Frankrijk en andere landen, waarin hij de Griek se regering ervan beschuldigt, „de moordenaars van Lambrakis wapens in handen te hebben gegeven". bevinden zich twee kapi- In een rapport van de koninklijke teins van politie onder troepen in noordelijk Jemen, dat per de vervalsers. Zij had- koerier werd overgebracht wordt be den maar eventjes voor weerd dat Algerijnse troepen in Je- anderhalf miljoen gulden men vechten. vervalst. j Welingelichte zegslieden in Algiers I De twist is dc popu- hebben verklaard dat 200 Algerijnse mi- lairste dans onder de 1->-- jeugd in Oost-Duitsland. De autoriteiten hebben er alles aan gedaan maar ook zij konden de opmars van deze dans niet stoppen. Sinds maart is er nu in Leipzig een commissie bezig nieuwe dansen tc testen om een succesvolle opvolger van de twist te vinden. On dertussen twist menitairen in het gebied als graag in de Oostzone, Izijn. litairen vertrokken zijn met een Egyp tisch vrachtschip dat tijdens het bezoek van president Nasser in de haven van Algiers lag. Dezelfde zegslieden zeiden dat nog 200 man in kleine groepjes per vlieg tuig naar Cairo vertrokken zijn, kenne lijk voor een opleiding bij het Egypti sche leger. Er was geen officieel commentaar op de berichten over Algerijnse troepen die in Jemen zouden vechten, maar in regeringskringen werd toegegeven dat het mogelijk is dat de Algerijnse mili- u_< _-i-. waarnemers" 1220) We moeten ons het leven van trekkende cn zwervende volken toch niet al te onbehouwen voorstel len. Zeker, het ongerief dat met el ke primitieve samenleving verwe ven is, zou ons weinig liggen. Aller lei ongemakken, zoals het gemis van keuken en badkamer, om nog maar niet eens te spreken van het meest noodzakelijke sanitair, zou den de meesten van ons niet meer als ongemakken, maar als regelrech te rampen voelen. Toch, we herhalen het, is het le ven van volken zonder vaste zetel niet zó onbehouwen als het ontbre ken van modern comfort zou doen veronderstellen. Want ook in hun leven plegen be paalde gebeurtenis sen zich niet in de vrije ruimte, maar in de afzondering van een aparte be slotenheid tc vol trekken. We denken hierbij aan een zo belangrijke ge beurtenis als de be valling die bij de meeste zwerven de volken zich in afzondering kan voltrekken. (Dit lijkt voor ons van zelfsprekend, maar gelet op de zon derlinge gebruiken die bij verschil lende volken hieraan zijn verbon den, moeten we in dit opzicht niet te haastig met ons oordeel zijn. Het ls werkelijk nog niet zo lang gele den, dat dc koningin van Frankrijk ten aanschouwe van honderden hoog waardigheidsbekleders haar kinderen ter wereld moest brengen). Maar goed. gelet op de intimi teit die in het algemeen bij een der gelijke gebeurtenis passend wordt geacht, Is het verband tussen kraam en kraamkamer wel zeer begrijpe lijk. De oudste betekenis van kraam af crame was: een uitgespannen doek of tentzeil. Vervolgens kreeg het woord de betekenis van een ruimte die met een gespannen zeil wordt afgesloten en tegen weersinvloeden beschut is. Ook thans voldoen de meeste kramen nog aan deze omschrijving, al moeten we toegeven dat ook allerlei houten ge vallen tegenwoordig ook als kramen worden aangeduid. Inmiddels was het woord kraam ook een andere kant uitgegaan, want het door gordijnen afgesloten bed, waarop de vrouw haar kinderen ter wereld bracht, werd ook kraam ge noemd, uiteraard in analogie van een door tentzeil afgesloten ruim te. Op den duur echter, ging men bij het woord kraam minder den ken aan het kinderbed, dan aan de gebeurtenis zelf, dus aan de bevalling en aan de toestand waarin de vrouw zich kort na deze gebeurtenis bevindt. De verbinding kraamvrouw eu kraamkamer Is dan spoedig gemaakt. En onder kraamkamer behoeven we niet eens meer te verstaan dc kamer waar in de bevalling plaats heeft gevonden, maar waar deze gebeurtenis zal plaats vinden. De betekenis van het woord kraam ls dus geheel verlegd naar de be valling zelf, wat heel duidelijk tot uiting komt in dc woorden kraam kliniek en kraaminrichting. Van een met zeildoek afgesloten ruimte ls bij deze instellingen helemaal niets meer te bespeuren. En de verwij zing naar de kraam van de koop man doet wel erg detonerend aan. We zouden onze lezers wel zeer e kort doen, indien we deze gele genheid niet aangrepen om u te ver tellen van het grootste aantal kin deren dat volgens oude kronieken 'oor écn vrouw ter wereld werd ge bracht. Het waren er 365 (Nadruk verboden). (Advertentie) Heel licht zijn die DRAKACEL matrassen

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7