Commentaar Romme weet nu waar de scheidslijnen lopen Overkapping station stort in - 52 doden S.E.R. wil geen hogere loonstijging dan 2,7 pet Paus zou nog weken kunnen blijven leven Kota Baroe leeggekocht van erge Henegouwen Drama in Lissabon Nederlander in Le Havre omgekomen (RITA) Informateur spoedig naar Koningin? u n in oogopslag Mr. Van Thiel weer Kamervoorzitter Vanmorgen lichte verbetering Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Kantoren Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD \Toensdag 29 mei 1963. 44ste jaargang „St«ntvajtigh it ghebleven mijn hert in teghenspoet" Zie pagina 7 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen (Advertentie) UW CONSTRUCTA-DEALER AALMARKT 12-15 TELEFOON 21782 Gisteren zijn op het Oais do Sodre- station van Lissabon minstens 52 personen om het leven gekomen en 38 gewond doordat de betonnen overkapping van de perrons instort te. Vermoedelijk zal het aantal slachtoffers nog stijgen. In het licht van schijnwerpers waren 300 man gisteravond nog bezig met red dingswerkzaamheden. Het dak, dat een oppervlakte had van ongeveer 20 bij 25 meter, begaf het kort nadat een volle trein uit de badplaatsen Cascais en Es- toril was binnengekomen. De directe omgeving van het stations gebouw werd onmiddellijk als noodzie kenhuis ingericht en priesters begaven zich met spoed naar de plaats des on- heils voor het toedienen van de laatste sacramenten der stervenden, terwijl art sen ter plaatse bloedtransfusies aan de ernstig gewonden gaven. Hijskranen die gebruikt werden voor de bouw van een brug over de nabijge legen rivier de Taag, werden met spoed naar het station overgebracht om het puin te helpen ruimen. Openbare bijeenkomsten die voor gis teravond waren vastgesteld ter gelegen heid van het 37-jarige bestaan van het huidige regime in Portugal, werden af gelast. Er zijn geruchten over sabotage door de communistische tegenstanders van de regering van Salazar. De politiepatrouil les zijn in de stad versterkt om moge lijke ordeverstoringen tegen te gaan. Er zijn echter geen ongeregeldheden ge meld. De 22-jarige scheepsbediende J. J. Mid deldorp uit Roermond is gisteren bij een auto-ongeluk in de buurt van Le Havre om het leven gekomen. Zyn 30-jarige collega A. Nakken uit Amsterdam, die bij hem in de auto zat, werd zwaar ge wond in een ziekenhuis in Le Havre op genomen. Beide Nederlanders waren be dienden aan boord van het zeeschip Wit- marsum van de Stoomvaartmaatschappij Oostzee, dat maandag in Le Havre arri veerde. Middeldorp en Nakken maakten de zelfde avond een autotochtje in de om geving van Le Havre. T~)E A.V.R.O. dient zich de laatste dagen. ook voor de microfoon, weer met enige nadruk aan als algemeen. Tot dusver maakte zij willens en wetens deel uit van ons omroepbestel. Deel er van uitmaken doet zij vandaag nog, maar blijkbaar niet langer willens. Het is een wat vreemde situatie. Tot dus ver voerde men als A.V.R.O. de naam van algemeen te zijn en tegelijk erkende men „zuil" te zijn tussen de andere „zuilen". Dit laatste overigens geheel terecht. Wie van zichzelf meent, algemeen te zijn, hangt als zodanig een levensbeschouwing aan, die daaraan uitdrukking wil geven. Wel iswaar is het een tegenspraak in zichzelf algemeenheid is in feite een onmoge lijke zaak maar dat laatste inzicht, dat men bij de A.V.R.O. tot dusver wel bezat, gaat thans kennelijk weer aan het ver vagen. Bij een organisatie als de A.V.R.O. ligt altijd het risico om de hoek dat zij met zichzelf moeilijkheden gaat krijgen. Die dragen dan veelal het karakter van be vliegingen om de pretenties te gaan voe ren waartoe het vage en onmogelijke be grip algemeenheid nu eenmaal verleidt. Dit is dan nu bij de A.V.R.O. het geval. Intern gekrakeel, dat ook naar buiten is doorgedrongen, is daaraan mede debet. We vragen ons met schrik af, of het naar de wens van de A.V.R.O. is dat soortgelijk gekrakeel zich straks tot heel ons radio- bestel uitbreidt. Bij de andere omroepen echter heeft men minder last met de han tering van vage en onmogelijke begrippen. De A.V.R.O. ziet voor haar omzwaai aan leiding in de omstandigheid van de ko mende zendtijdverruiming. Dit is dan het moment waarop zij zich plotseling her innert algemeen te zijn. Overigens is het wel doorzichtig, zozeer dat liet, naar reeds gebleken is, ook binnen deze organisatie zelf geen onverdeelde sympathie vindt. En de aanhangers van commerciële tele visie zijn met deze nieuwe gegadigde want ook als zodanig werpt zij zich met een maar op allerminst ingenomen. En wat de andere omroepen betreft zij zijn van het nieuwe stuntje niet onder steboven. De Telegraaf is voorlopig de enige die juicht, hetgeen ook de A.VJt.O. te denken mag gevei). lister Luns werd gisteren fr president Kennedy op het \te Huis in Washington ont vangen. (Zie ook pagina 7). Een beeld van de ramp in het station van Lissabon. De slachtoffers worden door redders in veiligheid gebracht. De foto werd radio-tele grafisch via Londen naar Nederland overgebracht. Ongerust over bouwnijverheid vooral daar de hoogte van het per centage slechts een geringe mate van differentiatie, wat de afzonderlijke contracten betreft, toestaat. Voorts meent de raad. dat er geen aanleiding bestaat z'jn mening over de voor 1963 aanvaardbaar geachte stij ging der loonkosten te herzien. Naar zijn overtuiging kan de voorlo pige conclusie worden getrokken dat de door hem aangegeven mate van over schrijding van de loonkostenontwikke ling inderdaad binnen de grens van de aanvaardbare risico's is gebleven. Een herziening van het percentage in bene denwaartse richting behoeft dan ook niet te worden overwogen. Evenmin is er ech ter reden een verdere stijging van de loonkosten boven het vermelde percen tage toe te staan, aldus de Sociaal-econo mische raad De in het vorig advies gedane uit spraak dat het noodzakelijk is rekening te houden met de verzwakking van he", expansietempo van de economie blijft ongewijzigd van kracht. In een dergelijke situatie dient men voorzichtig te zijn wat betreft de aantasting van de concurren- tie-positie ten opzichte van het buiten land, terwijl ook rekening moet worden gehouden met een terugslag op de inves teringen. die in 1963. naar wordt ver wacht. slechts in zeer geringe mate zul len toenemen. Een ongunstige invloed wordt uiteraard uitgeoefend door de strenge winter, met nEtme wat de pro- duktie-omvang betreft. Daar de con sumptie eveneens ongunstig is beïnvloed zal echter het effect op het externe economische evenwicht gering zijn, zo meent de raad De raad geeft ten slotte uiting aan zijn verontrusting over de ontwikkeling van de bouwnijverheid; deze duidt niet alleen op een onbevredigende woningbouw, maar ook op een onvoldoende totale bouwcapaciteit, hetgeen gepaard zou De gehele middag ondervond hel treinverkeer gisteren op de lijn Zeve- naar-Elten en Zevenaar-Doetinchem vertraging tengevolge van een defect aan de NX-beveiliging. Een bulldozer had namelijk btj Zevenaar een paal om ver geduwd, waardoor twee 3.000-volt- kabels werden beschadigd. J~hE AFGELOPEN vierentwintig uur handhaafde zich een hardnekkige be wolking, die met een noordelijke wind van de Noordzee werd aangevoerd. De 'emperaturen waren daardoor in het ge hele land beneden normaal. Drogere lucht me' weinig bewolking afkomstig uit Polen en Skandinavië dringt thans over Denemarken en Duitsland heel langzaam in westelijke richting op. Ook in ons land zal de bewolking af. vemen en daarmede samenhangend, zul len vooral in het binnenland de tempe raturen wat hoger worden. In verband met de onstabiliteit van de lucht kan de hogere temperatuur aanleiding geven tot de ontwikkeling ran enkele verspreid voorkomende buien. De Bilt verwacht tot donderdagavond: Zonnige perioden en hogere middagtem- peraturen en enkele verspreid voorko mende buien. Zwakke tot matige en langs de kust af en toe vrij krachtige wind tussen noord en oost (Opgemaakt om 11.15 uur). Zon en maan Donderdag 30 mei: zon op 4.29, onder 20.46, maan op 12.12, onder 1.56 uur: 7 juni: volle maan. Hoogwater Scheveningen 30 mei: 8.38 v.m., 21.11 n.m. Tendens stationair HET IVEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Het lid van de Raad van State M. A. Reinalda zal dit college eind volgende maand met pensioen verlaten. Htj zal dan de daarvoor gestelde wettelijke termijn hebben bereikt. Gezien de grote belangstelling voor de landelijke actie der Europese werk groep om gelden bijeen te brengen voor de herbouw van het tijdens de aardbe ving van 1 september 1962 verwoeste Iraanse dorp Dousadj, is besloten deze actie in juni voort te zetten. D. Helder Ypenburg Vlissingen Eclde De Bilt Twenlhe Eindhoven Zd.-Limb. Helsinki Stockholm Oslo Kopcnli. Aberdeen Londen A'dam Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen Zürich Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJaccio Madrid Mallorca Lissabon lempcr. Weers. w si £5 .d gesreldh 3| Sï Zï msl 12 12 9 0 gh. bew. nno 7 14 16 0 mist n 7 10 0 gh. bew. 2 10 0 gh. bew. 4 11 0 gh. bew. nno 2 17 10 0 gh. bew. nno 4 17 10 0 motregen n 3 16 11 0.2 onbew. 2 23 6 7 1. bew. windstil 24 6 0 onbew. windstil 24 onbew. 2 21 11 0 onbew. Wliui---1ll 17 2 0 gh. bew. 6 13 8 8 mist n 6 15 10 0 gh bew. nno 3 16 11 0 zw. bew. no 6 21 13 0 gh. bew. n 6 19 11 0 mist windstil 23 12 1 1. bew. windstil 25 12 0.5 onbew. n 6 25 18 0 onbew. o 4 23 S3 0 zw. bew no 4 25 16 0 zw bew. windstil 23 10 15 zw bew windstil 23 12 0 1. bew windstil 23 10 0 h. bew windstil 24 10 1 zw. bew. windstil 26 14 7 zw bew. windstil 25 12 0 zw. bew 0 4 28 15 20 0 zw bew. O 1 29 0 w iiidsti! 28 15 7 1. bew 2 23 10 0 zw bew windstt 23 13 2 1 bew 3 17 0 h. bew nnw 3 26 13 0 De sociaal-economische raad vindt het belangrijk in de nieuwe loonpo litiek, dat men zich hij de herziening van de Iooncontractcn op bevredigen de wijze houdt aan de in zijn econo misch rapport van 26 oktober gestel de grens van 2,7 procent. De raad, die tevens voor de tweede maal heeft gerapporteerd, realiseert zich ten volle, dat dit geen geringe opgave is, De trotse Esso-tanker Haag, die op proef- was, is vandaag te- naar Verolmeg op Rozenburg. Het mankement dat het opliep, bleek la- zo ernstig te zijn, dat tanker een „dood" was geworden en meer op eigen kracht varen. Informateur prof. Rom- heeft de reacties van de fracties op zijn lijst met geschilpunten binnen. Hij weet nu precies waar po litiek Nederland aan toe is. I Van de in 1954 ge naakte afspraken met be dekking tot het georgani- leerd overleg is praktisch uets terecht gekomen. De rijksoverheid bleek geen norele gebondenheid te villen aanvaarden aan Vat was overeengekomen lussen de regeringsdelega- ie en de personeelsdele- (atie. De voorzitter van de ^CBO heeft hierover zijn liepe teleurstelling uitge- proken. In het program van iet N.V.V. en de K.A.B. itaan veel punten, die het f.N.V. kan onderschrij- fen. Toch heeft het C.N.V. tiet met de twee vakcen trales mee kunnen doen. imdat er grote bezwaren lestonden tegen de proce- lure, die aan de samen- (telling van het actiepro- (ram vooraf ging. i Tenminste 52 personen rerloren gisteren het le ren, toen in Lissabon de ietonnen overkapping van iet Cais de Sodre-station nstortte. I Volgens medische krul len in het Vaticaan zou de raus nog weken en zelfs taanden weerstand kun- ïen bieden aan de ernstige liekte, waaraan hij lijdt. t Blijkens een rapport ;an de S E R. dient loons- rerhoging ook in de ko- hende tijd tot 2.7 procent leperkt te blijven. Minder 5 niet nodig, meer is on- jewenst. Het kwaad van te Rvarte lonen is nog altijd tiet uitgeroeid. De indruk lestaat dat de textielin- (ustrie vrij algemeen te loge lonen uitkeert. Minister Luns heeft zich iessimistisch uitgelaten »ver de kans dat Frank rijk van gedachten zal reranderen over de multi- Bterale kernmacht. Mr. -uns had een onderhoud het de Amerikaanse pre- pdent, Kennedy. I In Kota Baroe, het voor- halige Hollandia, zijn loor de koopwoede der favanen de prijzen sinds iecember met 150 procent les tegen. De voorraden faken uitgeput. 0 De 61-jarige havenarbeider H. Kurk uit Rotterdam is bij werkzaamheden aan boord van het Nederlandse ms Andijk, dat aan de Wilhelminakade ligt, van een ruimtrap op het 8,5 meter lager liggende tussendek gevallen en overleden. 0 Jhr. mr. P, J. Eekhout. ambtenaar van de buitenlandse dienst der derde klasse, is bevorderd tot ambtenaar van de buitenlandse dienst der tweede klasse en tevens benoemd tot ambassadeur bij het Marokkaanse hof. min is de situatie ernstig en waken specialisten en assistenten voortdu rend aan het bed van Joannes XXIII. De kans op een definitieve wending ten goede wordt uiterst klein ge acht. Toen de Paus werd medegedeeld, dat overal ter wereld voor hem wordt gebe den, antwoordde hij glimlachend: ..Als de wereld voor de zieke Paus bidt, dan zal dit smeken worden verhoord op de ma nier. die God wil. Wanneer God het le ven van de Paus voor het welzijn van Zijn kerk, van het concilie en van de gehele mensheid wil nemen, dan is het ook mijn verlangen, dat Hij het aanneemt. Wan neer het Gods wil is. mij nog langer in kunnen gaan met een vertraging van het expansietempo van de nationale economie. „Waarom hebt u de deur niet open gedaan? Ik sta al vijf minuten te bellen". lijnen tussen dezelfde partijen en de Y.V.D. Politieke waarnemers hadden gis teravond sterk de indruk, dat deze af weging in het voordeel van de V.VJ). zal uitvallen. De antwoorden van de fracties op de 35 punten van de informateur zullen uiteraard niet in concreto bekend wor den. Wel kan men gevoeglijk aannemen, dat op een punt als b.v. de invoering van een staalbouwbedrijf de fracties van K.V.P., V.V.D., A.R.P. en C.H.U. met een duidelijk „neen" en de fractift »"an de P.v.d.A. met een even duidelijk „ja" hebben gereageerd. Dit zegt natuurlijk nog niets, want het is zeer wel denkbaar dat de P.v.d.A. dit punt in het verdere verloop van de kabinetsformatie zal la ten vallen. Prof. Romme schijnt in zijn leidraad voor het probleem van de commerciële televisie een oplossing te hebben voor gesteld, die gisteren door de V.V.D.-frac- tie in principe zou zijn aanvaard, maar waartegen de A.R.-fractie zich zou heb ben verzet. De P.v.d.A.-fractie zou een genuanceerd antwoord hebben gegeven. De fracties van K.V.P. en C.H.U. zouden verdeeld zijn, maar de christelijk-histo- nschen schijnen het hele probleem van de commericiële t.v. te beschouwen als een „vrije kwestie", die niet in het re- gerlngsprogram behoort te worden ge regeld. Eén probleem schijnt inmiddels al te zijn opgelost: de definitieve opvol ging van wijlen de Tweede-Kamer voorzitter dr. Kortenhorst. Van KVP- zijde werd vernomen, dat mr. F. J. F. M. van Thiel (kath. v.) sedert ja nuari tijdelijk voorzitter bereid is gevonden om ook in de komende par lementaire periode de Kamer te pre sideren. Hij zal volgende woensdag, de dag waarop de nieuwe Kamer voor liet eerst bijeen komt. door de KVP- fractie worden gekandideerd en het staat wel vast, dat de overgrote Ka mermeerderheid hem als nummer één op de nominatie zal plaatsen. De Israëlische premier David Ben Goerion (rechts) heeft in Tel Aviv de voormalige Westduitse minister van defensie. Franz Josef Strauss ontvangen, een bezoek dat in Is raël stof heeft doen opwaaien. (Zie pagina 7) Informateur Romme heeft.vandaag kennis genomen van de reacties van KVP, PvdA, VVD, ARP en CHU op zijn „leidraad". De vijf fracties heb ben gisteren vrij langdurig verga derd om een standpunt te bepalen t.a.v. de 35 (min of meer) controver siële punten, die prof. Romme in zijn lijst had opgenomen. De vraag is nu wat de informateur met de antwoor den van de fracties gaat doen. Als hij zich tot een inventarisatie van de verschillende standpunten wil be perken, kan hij zijn taak vrijwel als geëindigd beschouwen. Het nu ver zamelde materiaal geeft hem immers een vrij duidelijke kijk op wat er in de vijf groeperingen leeft. De fracties hebben in de meeste ge vallen met .ja" of „neen" kunnen ant woorden op de door prof. Romme ge stelde vraagpunten en gesuggereerde op lossingen. .Om motiveringen had de in formateur niet gevraagd. Er waren ech ter ook punten waarop sommige fracties genuanceerd hebben gereageerd. Zij schijnen in deze gevallen niet zonder meer positief of negatief te hebben ge antwoord, doch om nadere inlichtingen en verduidelijkingen te .hebben gevraagd Ook zouden voorwaarden zijn gesteld en (Van onze parlementsredactie) zelfs alternatieve oplossingen aan de hand zijn gedaan. Een en ander is voor de informateur misschien aanleiding een „tweede ronde" te gaan beginnen. Dat zou echter kunnen betekenen, dat prof. Romme over bepaalde punten gaat on derhandelen en in sommige politieke kringen vraagt men zich af of dit niet typisch tot de taak van de komende ka binetsformateur behoort Toch de VVD Het meest verbreid is de veronderstel ling, dat de informateur zyn inventarisa tie vandaag zal afsluiten en zo spoedig mogelijk zijn conclusies op papier zal zetten. Uit de reacties op zijn leidraad kan hij opmaken hoeveel verbindings schakels er tussen de vijf partyen be slaan en waar de scheidslijnen lopen. Hij kan aan de hand van de antwoorden concluderen welke regeringscombinatie de meeste kans heeft, gezien vanuit het program. In de praktijk zal het er wel op neer komen. dat hij het aantal verschilpunten tussen de drie christelijke partijen en de F.v.d.A. afweegt tegen het aantal scheids- Van welingelichte medische zijde in Vaticaanstad wordt vernomen, dat de Paus nog weken en zelfs maanden weerstand kan bieden aan zijn maag leven te laten tot heiliging van mijn eigen ziel en van allen om my heen, dan is dat ook goed". De Paus lijdt aan gastrische heteropla- sie. Heteroplasie betekent een abnormale maar niet altijd kwaadaardige bind weefselvorming of bindweefselvorming op een abnormale plaats. Rekening hou dend met de berichten over maagbloe dingen zou de ziekte van de Paus kunnen zijn kanker in de maagwand, een vorm van leukemie een abnormale bindweefsel- groei op de maagwand. aandoening. Vergeleken bij gister ochtend is er een lichte verbetering in de toestand van de Paus. Niette-

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1