Groot meningsverschil in Israëlisch kabinet Strauss in Israël gearriveerd Nederlandse erevelden goed onderhouden „Kernmacht een geheel nieuwe onderneming" Druk op de borst /a eett utc Golda Meïr contra Ben Goerion Premier zou te pro-Duits zijn Russen jagen vissers weg HELIKOPTER IN KERK GESTORT Hele families in één graf Dajan: „Wij zijn hem erkentelijk" toch is het zo! Geen Russen in ruimte zoek Straks vissen met paringsgeluiden? S.H.SPOOR F.S. met been in het gips Oorzaak Coopers moeilijkheden is nu opgespoord V.Sj Sowjet-voor.stel „propaganda" DINSDAG 28 MEI 1963 Steeds ernstiger worden de conflicten in het Israëlische kabi net. Zij beperken zich niet tot heftige meningsverschillen tij' dens de kabinetszittingen. Is- raëls premier David Ben Goe rion, tevens minister van defen sie, levert een openlijke strijd met Golda Meïr, minister van buienlandse zaken. (Van een medewerker) de chef van de Israëlische veiligheids dienst de laan werd uitgestuurd toen de ze tijdens Ben Goerions afwezigheid en met Golda Meïrs instemming de West- duitse regering openlijk scherp laakte dat zij toeliet dat Duitse geleerden Kairo werkzaam zijn. Scheuring Het ls niet om een bepaalde kwestie dat Ihun meningen zo uiteenlopend zijn dat een scheuring dn het kabinet tot de mogelijkheden behoort. Het is ook niet Ben Goerion alleen omdat Golda Meïr de opvatting is toegedaan, dat Ben Goerion als.mi nister van defensie blijkbaar niet weet waar de grenzen liggen tussen zijn en haar departement. De verschillen zijn thans zo explosief, dat Golda Meïr reeds enige malen te kennen heeft gegeven het kabinet te zullen verlaten. Andere ministers heb ben haar erop gewezen, dat de huidige situatie in het Midden-Oosten geen ka binetscrisis gedoogt. Ben Goerion heeft te verstaan gegeven te zullen aftreden als Golda Meïr haar departement ver laat. Anderzijds ontkent Ben Goerion la- koniek dat er wrijving tussen hem en Golda Meïr bestaat. En iedere keer weer heeft een dergelijke ontkenning bij haar kwaad bloed gezet. Openlijk Even heeft het er zelfs op geleken of een eventueel ontslag van Golda Meïr aan haar gezondheidstoestand zou worden geweten. Maar ook dit in de politieke wereld veel gebezigde argu ment om meningsverschillen te ver bloemen heeft zij niet willen gebruiken. Zij verklaarde openlijk, dat zij voor zij in het Beilinsonziekenhuis met een long aandoening werd opgenomen zij heeft haar bed inmiddels verlaten reeds te kennen had gegeven haar mi nisterspost te zullen verlaten. De ontslagneming zou te merkwaar diger zijn, daar zij indertijd in de re gering werd opgenomen omdat Ben Goe rion op buitenlandse zaken iemand wens te te hebben waarop hij invloed kon uit oefenen. In de loop der jaren is zij ech ter ontgrpeid paladijn van Ben Goerion te wezen! De verschillen van mening betreffen hoofdzakelijk de buitenlandse politiek jegens West-Duitsland. Nog steeds Russische oorlogsschepen die in de Oostzee oefenden hebben waarschuwings schoten gelost in de richting van Deen se treilers. die verzoeken om weg te gaan hadden genegeerd, zo meldde het Deense dagblad „B. T." De treilers, die in internationale wateren visten, moesten hun netten in de steek laten. Volgens het dagblad hadden de Russi sche schepen de Denen meegedeeld dat zij hun vistuig over drie dagen konden komen ophalen. Zweedse persberichten meldden maan dag dat Russische patrouilleboten Zweed se vissers van hun visgronden, die vol gens de vissers buiten de Russische 12- mijlszone lagen, hadden verjaagd en het vistuig hadden vernield. De vis sers hadden het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken gevraagd zich met de zaak te bemoeien. Een Amerikaans hefschroefvliegtuig is gisteren verongelukt bij het plaatsen van een 400 kg zwaar kruis op een kerktoren in de Westduitse stad Goep- pingen, op 50 km ten oosten van Stutt gart. De bemanning van de helikopter was er al in geslaagd, het kruis op zijn plaats te zetten, toen het toestel door een sterke windstoot werd getroffen. Doordat de machine nog met een ka bel aan het kruis vastzat, stortte het toestel in de nog open kerkruimte. Van de drie inzittenden overleden er twee aan hun verwondingen. De derde ver keert in levensgevaar. Advertentie PIJNSTILLER Fijn op vakantiel Maar neem voor de zekerheid WITTE KRUIS mee. In 3 vormen verkrijgbaarjfpoeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij, en daardoor geen maagklachten. WITTE KRUIS pen de gemoederen in Israël warm waar het Duitsland betreft. In die mate zelfs, dat een debat in het parlement over Israëlische wapenleveranties aan de Bondsrepubliek en het bezoek van de Westduitse oud-minister van defensie, Josef Strauss, welk bezoek tot betogin gen heeft geleid, in een grote wanorde eindigde. Hitier In dit debat werd Ben Goerion zelfs beschuldigd met Hitler të hebben heuld. De oppositionele Cheroet verweet hem zijn pro-Duitse houding en ver klaarde dat uit zijn verleden. Zij voer de aan, dat Ben Goerion in 1935 met Hitier een overeenkomst had aangegaan. Het is ook deze pro-Duitse houding die het ernstige verschil van mening met Golda Meïr veroorzaakt. Ben Goerion die reeds vele jaren ver kondigt, dat men hoewel niet vergeten mag worden wat Duitsland het Joodse volk heeft aangedaan, de zonen niet mag aanrekenen wat de vaders misde den, streeft steeds weer naar een harte lijke relatie tussen West-Duitsland en Israël. Golda Meïr, die ook het belang ziet van goede betrekkingen met de Bondsrepubliek, acht het echter nog steeds een persoonlijke belediging, dat Oorlogsmisdadigers veroordeeld De rechtbank in Neurenberg heeft twee voormalige nazi's veroordeeld wegens hun aandeel in het vermoorden van een groot aantal Joden in de Oekraïne in de tweede wereldoorlog. De 64-jarige Joseph Paur, die de lei ding had gehad bij het afzetten van drie getto's waarvan de 2400 bewo ners-werden weggehaald om te worden gedood, kreeg zeven jaar. De 63-jarige Wilhelm Wacker werd wegens mede plichtigheid aan de dood van 1000 Joden tot drie jaar en acht maanden gevange nisstraf veroordeeld. Volgens de rechter moest Koelier we gens gebrek aan bewijs in vrijheid wor den gesteld. Schade op West-Java na anti-Chinese rel Bij de anti-Chinese relletjes, die zich vorige week op West-Java hebben voor gedaan, zijn ruim 200 voertuigen en acht aan Chinezen toebehorende fabrie ken verbrand. Dit deelde een Indone sische politiewoordvoerder aan de pers mede. Er waren voorts bijna 400 win kels, twee bioscopen en 160 huizen ge plunderd. Volgens de woordvoerder was de toestand nog gespannen en bleven de speciale ^politiepatrouilles gehandhaafd. (Advertentie) uw moderne wasmachine vraagt om een speciaal sop Beklag Deze hoge, anonieme functionaris heeft inmiddels zijn beklag ingediend bij de Mapai-partij waar Ben Goerion een vooraanstaande plaats inneemt. Ook Golda Meïr is ten sterkste geporteerd voor de rehabilitatie van de chef van de Israëlische veiligheidsdienst. Het is overigens niet het enige controversiële met Ben Goerion. De minister van bui tenlandse zaken neemt het de premier ten zeerste kwalijk, dat hij de West duitser Josef Strauss naar Israël heeft uitgenodigd. Nog afgezien, dat zij van mening is, dat het tijdstip niet juist is gekozen, hul- digt zij de opvatting dat Ben Goerion zijn boekje te buiten is gegaan. Een dergelijke uitnodiging had niet van het ministerie van defensie moeten uitgaan, maar van haar departement. Golda Meïr Tot aan de verre einder... Voetballende jongens tussen de graven doeng ereveld te Ban- Mr. Stikker in Norfolk: De (Nederland-se) secretaris generaal van de Navo, mr. D. U. Stikker, heeft gisteravond het akkoord van Ottawa over de vor ming van een intergeallieerde Navo kernstrijdmacht een vol komen nieuwe onderneming en een grote stap in de goede rich ting genoemd. Hij waarschuwde echter ook, dat nog veel meer gedaan zal moeten worden voor dat deze kernstrijdmacht een realiteit wordt. Hij zei, dat de drie Amerikaanse pola- risduikboten, de 180 Britse bommenwer pers en de jachtvliegtuigen van andere Navolanden voor Saceur (geallieerd op percommando in Europa) veel meei kracht kunnen opbrengen. Strauss, de voormalige West duitse minister van defensie, is gisteravond in Tel Aviv gearri veerd voor een tiendaags bezoek aan Israël op uitnodiging van pre mier Ben Goerion. De oud-minis ter kwam een dag later dan men in Israël verwacht had. Hij reis de echter geheel volgens het pro gramma. Het misverstand werd door de kranten veroorzaakt, die gemeld hadden, dat Strauss zon dag jl. zou aankomen. Op die dag werd fel gedemonstreerd. In een verklaring op het vliegveld gaf Strauss uiting aan zijn leedwezen over het feit, dat zijn bezoek aanleiding had gegeven tot misverstanden en moeilijk heden. Volgens de oud-minister heeft het Westduitse ministerie van defensie het uiterste gedaan om het werken van Duit se geleerden in Egypte te voorkomen, te beperken of te beëindigen. Hij vertelde, dat in Bonn gewerkt wordt aan een wets voorstel om een einde te maken aan de activiteit van Westduitse geleerden en technici in het buitenland. In dit verband merkte hij op: „Voordat 1219. We hadden het kort geleden over zonderlinge vertalingen die ons soms worden voorgeschoteld. Zo herinner ik me dat de een of an dere vertaalvirtuoos het Duitse woord Alpdrücken in het Nederlands weergaf: ,,dc druk van een Alp op de borst". Raadplegen we het woor denboek, dan vinden we daar voor Alpdrücken de term „nachtmerrie". Nu kan een nachtmerrie inder daad een benau wing op de borst tijdens de slaap geven, maar het lijkt wat overdre ven ons hierbij voor te stellen dat een gedeelte van de Alpen op de sla per rust. Toch had in de gewraakte vertaling best „de druk op de borst" kunnen staan, mits de vertaler geweten had wat hier mee werd bedoeld. En hij had ook het woord nachtmerrie kunnen ge bruiken, dat ten nauwste met die alp samenhangt. De Engelsen spre ken van nightmare, de Fransen zeg gen cauchemar en in onze streken sprak men vroeger van machtmcre, terwijl in het zuidelijke deel van ons taalgebied het woord nachtmaar nog steeds gebruikt wordt. In Vlaanderen zegt men nog; „van de maar bere den worden". Dit woord maar, mare of mar, over welks voorgeschiede nis tal van gissingen bestaan, bete kende „vijandelijke natuurgeest", zo dat we nachtmaar rustig de beteke nis van nachtspook kunnen geven. Aangezien de spraakmakende ge meente deze betekenis op den duur niet meer begreep, Is dit woord ver vormd tot iets, waarvan men de be tekenis wèl kende, t.w. nachtmerrie (waartoe misschien de Vlaamse uit drukking „van de maar bereden worden", waardoor men zich aller lei spooksels, rijdend door de lucht kon voorstellen, nog heeft meege werkt) De zo juist genoemde Franse term „cauchemar", bezit in de vorm „mar" dus eveneens dit spooksel; bovendien gaat het eerste deel van het woord (cauche) terug op het la- tijnse woord calcare, dat drukken betekent, zodat we hier te maken hebben met een nachtgeest die de slaper een beklem ming op de borst geeft. Maar die kwelgeest heet in het Duits Alp, d.i. elf. En nu mogen wü bij het woord „elf" wellicht den ken aan een lieftal lig sprookje, maar in de middeleeuwen wai de elf of alf letterlijk een plaag geest, een natuurgeest die de men sen begoochelde en voor de gek hield. Toen Karei de Grote door een engel tot stelen werd aangespoord, vroeg hij zich verontrust af, of het een „alfgedroch" was, dat hem kwel de, zo kunnen we in Carel ende Ele- gast lezen. De kwaadaardige voorne mens van de elfen of alfen staat dus als een paal boven water. Die Alpdrücken, waarmee de Duit sers een nachtmerrie weergeven, is dus niets anders dan een kwaad aardige alf die de mens tijdens de slaap benauwt en hem op de borst drukt. We zouden dit gedrocht over eenkomstig het Duitse idioom ook een alp kunnen noemen. Maar géén Alp! Dat wordt een té grote last ln de toch al benauwde nacht. Het be zwaar van woordverklaringen is steeds, dat je van het een in het an der valt. Want een lezer wil weten hoe kraamvrouw (en kraamkamer) aan de „kraam" is gekomen. (Nadruk verboden). H. PETILLON de huidige grondwet in werking kon tre den was alle recht in handen van de Duitse staat. Tegenwoordig heeft deze staat niet meer voldoende macht". Hij verklaarde, te begrijpen, dat het verleden zich tussen Duitsers en Joden plaatst. Hij vroeg de Israëliërs te geloven, dat ontelbare Duitsers met hem het misda dige nazisysteem hebben veroordeeld en dat wij hebben getracht sinds het einde van dat systeem de daardoor veroor zaakte misdaden goed te maken, voor zover dit menselijkerwijs mogelijk is. Strauss, die door zijn echtgenote wordt vergezeld, werd o.a. begroet door Mosjé Dajan, de vroegere stafchef van de Israë lische strijdkrachten. Dajan is thans mi nister van landbouw. Hij verklaarde: „Degenen, die grieven tegen Strauss koes teren, hadden die naar voren moeten brengen, toen hij minister van defensie was. Niet nu. Ik acht het mijn plicht uiting te geven aan de waardering, die deze oud-minister toekomt. Wij zijn Strauss erkentelijk. Hij heeft gedaan wat wij hem als minister gevraagd hebben en hij heeft daarmee in belangrijke mate bijgedragen tot onze veiligheid.,r (Zie ook elders in dit nummer). Izivestia ontkent Alexei Adzjoebei, hoofdredac teur van het Russische regerings blad Izwestia, heeft in een open brief aan de Amerikaanse hoofdredacteur William Randolph Hearst jr. van de Newyork Jour nal American, de bewering dat vijf of meer Russische ruimtevaarders na lancering zijn omgekomen, ont kend. Adzjoebei beschuldigde het Amerikaanse blad ervan een „fan tastisch verhaal verzonnen te hebben". Izwestia viel in het bijzonder het ge deelte van het Amerikaanse bericht aan, waarin werd gemeld dat ruimtevaarder Piotr Dolgow stierf na een lancering op 11 oktober 1960. De Russische pers meldde verleden jaar november dat Dolgow op 1 no vember was verongelukt bij een para chutesprong van grote hoogte. Adzjoe bei, de schoonzoon van premier Ghroesjtsjef, schreef eveneens dat de Journal American het bij het verkeer de eind had met te schrijven dat het geïllustreerde Russische blad Ogonjok, de namen van sommige ruimtevaarders niet meer noemt. Adzjoebei antwoordde dat deze man nen nimmer ruimtevaarders waren, maar in feite technici, die aan ruim te-vaartuigen werkten. Twee van hen verschenen na de pu blicatie van het Newyorkse bericht op het kantoor van Izwestia, waar foto's van hen werden genomen. Deze foto's zijn vandaag gepubliceerd met een on derschrift van Izwestia waarin zij als Belokonew en Mikhailow worden ge ïdentificeerd. Volgens Adzjoebei zijn twee andere technici, die door de Journal American werden genoemd Gratsjow en Katsjoera nog springlevend, maar niet in Moskou. Journal American had geschreven dat ruimtevaarder Zowodowsky na een lan cering in april 1961 gestorven is. Adzj oebei antwoordde dat deze man ook in leven is en in Moskou werkt. Hij zei echter niet wat Zowodowsky precies doet. Ofschoon Adzjoebei het bericht groten deels punt voor punt ontkende zei hij niets over een andere ruimtevaarder, die naar gemeld wordt, in februari 1959 stierf. Hij werd door de Journal Ame rican geïdentificeerd als Serenty Sjibo- jrin. In 1962 zijn circa 560.000 Franse per sonenautomobielen geëxporteerd. Het totaal voor 1961 bedroeg 443.000 stuks. Het record werd in 1959 gevestigd met 604.000. Mr. Stikker zei, dat het een belangrijk werk zal zijn om de bondgenoten te leren met de nieuwe strijdmacht om te gaan. Hij maakte zijn opmerkingen op een pers conferentie, die hij hield op de marine luchtbasis te Norfolk. Hij werd verge zeld door circa 50 Navo-functionarissen. Volgens het plan zullen Navo-vertegen- woordigers samenwerken met de Ame rikaanse kernoorlogspecialisten, die be horen tot het hoofdkwartier van het Stra tegische luchtcommando (SAC) te Oma ha. Hoewel meestentijds over de kernplan ning gesproken werd, wees mr. Stikker tevens op de behoefte aan conventionele strijdkrachten. De Navoraad te Ottawa heeft de secretaris-generaal opdracht ge geven een studie te maken van de ver eiste strijdkrachten, van de strategie en de beschikbare hulpmiddelen voor de conventionale strijdkrachten. „Ik geloof, dat dit één van de belang rijkste besluiten was die w(j in Ottawa namen en dat dit besluit tot dusverre aan de aandacht ontsnapt ls", zei hij. „Men moet de mogelijkheid van een verster king van onze conventionele strijdkrach ten evenzeer onder ogen zien als een groeiende kracht op kerngebied". Het is mogelijk dat vissen eens door nagebootste paringsgeluiden in de net ten gelokt zullen worden, zo is giste ren op het tweede wereldcongres over de visserij techniek verteld. Dr. Donovan B. Finn, de directeur voor de visserij van de landbouw- en voed- selorganisatie der V.N. (F.A.O.), sprak van de mogelijkheid hiervoor specia le onderzeëers en duikuitrusting te gaan gebruiken. Het ontdekken van de geluiden welke vissen maken bij het eten of het pa ren was een aspect van de heden daagse studie. Dr. Finn meende dat het mogelijk was dat evenals bij het jagen op wilde dieren ook eens bij de visvangst gebruik gemaakt zal worden van de paringsroepen. Spreker wees er op dat reeds grote vor deringen gemaakt zijn bij het toepas sen van de kennis vergaard bij het ruimteonderzoek op de electronische apparaten om de vissen op te sporen. De resultaten die met moderne mecha nische methoden verkregen worden noemde hij verbazingwekkend. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) BANDOENG, mei. De Neder landse erevelden ln Indonesië reiken tot aan de verre einder. Men realiseert zich dit pas, als men er enkele ziet, als men de witte kruisen tracht te tellen, die onder fluisterende acacia's staan. Hier, in dit grote land aan de evenaar, heeft veel Nederlands bloed gevloeid. Duizenden en dui zenden mannen, vrouwen en kin deren zijn nooit meer uit de tropen teruggekeerd. Heel wat In Djakarta tegenover de Chinese begraafplaats, heb ik het ereveld van Menteng Poeloe bezocht In Tandjong Priok heb ik Antjol gezien, in Ban doeng het grote ereveld aan de rand van de stad. De sterfdatum op de met een rood-wit-blauw veldje getooide kruisen geven de dieptepunten van de Nederlandse geschiedenis in Indonesië aan. Er zijn er we weten 't mis schien nog nauwelijks na 1942 heel wat geweest. Op de erevelden liggen de militairen van het KNIL, die in de strijd tegen de Japanners sneuvelden. Hun graven bevinden zich naast die van de vele burgers, die de verschrikkingen van het interneringskamp niet overleef den. De geëxecuteerden liggen er, de vermoorden, de onbekenden, de ver slagenen van de politionele acties: Ne derlanders, Ambonezen, Chinezen. ziet, die het ereveld als doorsteek naar de weg gebruiken. Akelig Be deed er een akelige ervaring opt voetballende kinderen namelijk op een uitsparing tussen de kruisen. Men gaf mij later de verzekering dat hier gewoonlijk terdege op wordt gelet. Ik had het dus kennelijk slecht getroffen. De volgende morgen ben ik terugge gaan. Het ereveld was toen een oase van rust, waar men alleen de mas sale zang van de krekels kon horen. Zeker vijf werklieden waren op dat moment bezig het gras bladvrij te maken. Generaal ommandaniv/h,Le§er. InlndonesR Hollands Hoe Hollands zijn de namen, die op de kruisen staan. Hoe dramatisch zijn de gebeurtenissen, die uit de spaarzame letters en cijfers kunnen worden opgemaakt. Hele families zijn in één graf ter aarde besteld. Drie broers, op dezelfde dag ter dood ge- bracht, zijn naast elkaar begraven. Er zijn massa-graven. Op sommige krui sen ontbreekt de voor-, of de achter naam. De kruisen zijn nog blinkend wit, het gras is kort en er bevindt zich ner gens rommel op de bodem. Die van Djakarta en Tandjong Priok liggen goed geïsoleerd en worden bewaakt. Het ereveld van Bandoeng, dat tot een enorm begraafplaatscomplex behoort, staat onder «en minder goede con trole alleen bij de hoofdingang be vinden zich een paar wachtslieden terwijl men er nogal wat passanten De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, heeft ver klaard, dat de Ver. Staten door de ras- senmoellljkheden in de internationale race tegen het communisme met een been in het gips lopen. Rusk veroordeelde het rassenonder scheid in Amerika, dat tengevolge van de incidenten van de laatste tijd in het buitenland in het brandpunt van de be langstelling staat. Onze stem is tot zwijgen gebracht, onze vrienden zijn verbijsterd en onze vijanden verheugd, omdat wij dit pro bleem op elk niveau van ons nationale leven, te beginnen met de plaatselijke gemeenschappen, nog niet geheel en doeltreffend aangepakt hebben, zei hij. Het graf van generaal Spoor op het ereveld te Djakarta Het falen van de elektronische In stallatie van de „Faith 7" waardoor astronaut Gordon Cooper zijn ruim teschip met handbesturing naar do aarde moest terugbrengen, is een ge volg van moeilijkheden met een elek trische versterker. De fout zat in een kleine doos, de zo genaamde „amp. cal." (versterkerrege laar), die ten doel heeft de elektrische signalen van gyroscopen, infrarode ho rizonaftasters e.d. om te zetten in beve len voor het afvuren van de waterstof peroxide-installatie van het automatisch besturingsstelsel. De wijze waarop deze waterstofpero xide-installatie haar gas uitstoot is be slissend voor het handhaven van de juiste positie der capsule in verhouding tot de aarde. Sinds het ruimteschip van Cooper naar Cape Canaveral terugkeer de hebben ingenieurs en technici gepro beerd te ontdekken wat misgegaan is. Tot dusverre is op een punt corrosie geconstateerd. Daaruit bleek, dat zich vocht verzameld had als gevolg van transpiratie van Cooper of door oorza ken buiten af voor de vlucht. Boven dien zijn moeilijkheden geconstateerd als gevolg van kortsluiting in een sol- deerverbinding. Een betere isolatie is voor volgende vluchten nodig. Foto's gemaakt van wrakstukken Thresher De Amerikaanse marine heeft gisteren meegedeeld, over foto's te beschikken van wrakstukken, „die afkomstig zouden kunnen zijn van een duikboot die door geweldig grote druk uit elkaar is ge sprongen". Deze foto's vormden de bes te aanwijzingen voor de plaats waar de gezonken Amerikaanse duikboot Threshen zich bevindt, aldus de mede deling. De opnamen zijn door diepzeecame ra's gemaakt op 2.450 meter diepte, on geveer 320 km. ten oosten van Nan tucket. De Thresher kwam op 10 april niet meer boven water nadat het schip met 129 man een proefduik tot op grote diep te had gemaakt in de Atlantische Oceaan. Kernontwapening De Amerikaanse en Britse afgevaar digden op de ontwapeningsconferentie in Geneve hebben gisteren het Russische voorstel voor een kernwapenvrije zone in het Middellandse Zeegebied als „schreeuwende propaganda" van de hand gewezen. Dit gebeurde nadat de Russische af gevaardigde Tsarapkin de conferentie officieel in kennis had gesteld van de identieke nota's die eerder over dit on derwerp aan de V.S.. Engeland en alle landen aan de Middellandse Zee met uitzondering van Albanië waren toegezonden. De Amerikaan Stelle zei dat geen en kele op Midden-Europa gerichte Russi sche raket onder het voorstel valt. I Een plattelandsdokter aan de westkust van Noorwegen heeft in de plaatselijke krant per advertentie bekendge maakt, dat hij als ge volg van de „uitbui tingsmethoden der be lasting" minder dan vroeger beschikbaar zal zijn voor zijn patiënten, vooral 's nachts. I Postbode Ken Linci- come uit Californië heeft er nu wat op gevonden. Hij was bij het uitoefe nen van zijn plicht al zes maal door een hond ge beten, en hij kreeg er schoon genoeg van. Zijn oplossing bleek even simpel als afdoende neem een grotere hond mee die terugbijt. Zijn collega's willen nu de grote Duitse herder wel lenen om nog „enige re keningen" te vereffenen. I Het elftal van Cargo Fleet stond zaterdag te gen Brittania Rovers met 3—1 voor. De midvoor van de Rovers loste toen een schot op doel. Op dat ogenblik dook een collie op die de bal op zijn kop nam en een keurig doelpunt scoorde. Vanaf dat moment gin gen de Rovers beter spe len en wonnen met 53. De scheidsrechter bij wie later geprotesteerd werd omdat het bewuste doelpunt goedgekeurd was, zei dat het schot van de midvoor toch doel getroffen zou heb ben, vandaar. Cargo Fleet is echter in zak en as. I Een driesteens muur is niet bij machte ge weest twee gevangenen in de gevangenis te hou den. De twee Zweden zijn gesignaleerd op een motor die zeer hard reed. Verder ontbreekt ieder spoor. Zij moeten er meer dan twee uur over hebben gedaan, maar het loonde de moeite. I Het bestuur van het plassenschap Loosdrecht heeft besloten een be drag van 135.000 gulden beschikbaar te stellen voor de aanleg van een nieuw eiland. Dat wordt het vierde kunstmatige eiland. In totaal zullen er 14 van dergelijke eilandjes worden ge creëerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5