Commentaar Oliestrijd met Indonesië nadert snel hoogtepunt Vijf fracties bespraken leidraad van Romme KAB(inet) Maatschappijen rekenen met liquidatie ieuws in één oogopslag oer Koekoek wil niet links Toestand paus zeer kritiek Gestrande reizigers op Oranjestad Van Konijnenburg zou contact leggen Amsterdamse vrouw na beet van hondje overleden Suiker daalt weer Federale troepen mogen in Alabama blijven Keukenhof gaat morgen dicht 'Nieuwe leidse Courant Directoun F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Dinsdag 28 mei 1963, 44&te jaargang Zie pagina 7 „StentvaJtigh is ghebleven 3}f mijn hert in teghenspoet" Kantoren Leiden Steenstraat 37 Pos tbüs '76 Telefoon 3144 n Giro 58936 Abonnementsprijzen I Klachtcndienst bezorging 18—19 uqr Van de Nederlandse be- jlking gaat 's zondags de lelft één keer of vaker naar kerk. Tot deze conclusie het Centraal bureau voor le statistiek gekomen ina onderzoek naar de tijdsbesteding gedurende het weekeinde. De helft van de Nederlanders slaapt op de zondagmorgen min stens een uur uit. Tweeder de van het volk (inbegre- huisvrouwen en scho- ieren) mist het genot van de vijfdaagse werkweek. Door een krachtige eco nomische groei en een snel le industriële expansie is de welvaart in de jaren 1948 tot 1962 belangrijk ge stegen, zo schrijft de minis ter van economische zaken, drs. J. W. de Pous, in de achtste industrialisatienota. De consumptie per hoofd van de bevolking nam met 33 pet toe. Het gezamenlij k sociaal- eonomisch actieprogram van het N.V.V. en de K.A.B. is verschenen. Het is beslist niet waar. zo heeft de K.A.B.-voorzitter, de heer J. A. Middelhuis, ver klaard, dat de K.A.B. met deze publikatie .ook maar Ide geringste invloed wil Itoefenen op de kabinets formatie. Aan die kabinetsformatie jzijn we overigens nog iniet il toe. Gisteren hebben de ileiders van de vijf grote [fracties over Romme's lei voor de komende Iformateur kunnen confere- De Indonesische regering is in een felle strijd ge wikkeld met de drie grote oliemaatschappijen, die in dit land werken. De kans bestaat, dat de maatschap pijen uit Indonesië zullen verdwijnen. Zo groot is de onenigheid geworden. Gouverneur George C. Wallace van Alabama heeft geëist, dat de Amerikaanse federale troepen uit zijn staat zullen worden terug getrokken. Maar het hoge gerechtshof heeft deze eis verworpen en bovendien gewaarschuwd, dat de ras senscheiding op de open bare schillen snel moet verdwijnen. ns Bernhard heeft gisteren ens zijn verblijf in Den Ider een bezoek gebracht aan marinemuseum. Tijdens rondgang door het museum c de Prins door een daar lestelde duikboot-periscoop. T~\E NU AL meer dan twee jaar durende strijd tussen de Indonesische regering en de drie grote oliemaatschappijen, die tot dusverre in In donesië hebben gewerkt, nadert zijn climax. Tot 15 juni is er zoals ge meld werd nog de tijd om tot een overeenstemming te komen. Dan zul len aan de Caltex, de Shell en de Stanvac de wijzigingen worden opgelegd, die de Indonesische regering in de olie-exploitatie wenst. De keuze voor de oliemaatschappijen is: aanvaarden of liquideren. „Ik ben niet optimistisch", verklaar de de Indonesische minister van de zware industrie en mijnwezen, Chai- roel Saleh in Djakarta. Bij de drie maatschappijen worden al schema's voorbereid voor het ver trek van het personeel uit Indonesië. Dit behoeft echter niet meer te bete kenen dan een routine-maatregel om op alles voorbereid te zijn. Er kan nog veel gebeuren. Het gesprek is voornamelijk tot stilstand gekomen door het vertrek van president Soe- karno naar Europa. Men hoopt op een compromis bij con tacten die vertegenwoordigers van de maatschappijen in Europa met Soekarno zullen hebben. Zo dit niet mogelijk is hoopt met op een verlenging van de on derhandelingstermijn tot na 15 juni. De Indonesische eisen komen ln (Van onze parlemcntsredactie) Prof. Romme en de fractieleiders De Kort (KVP), Voncjeling (PvdA), Toxo- peus (VVD), Van Eysden (ARP) en Beernink (CHU) hebben gisteravond on geveer vier uur lang gesproken over de .leidraad", die de inforv.)A''=>ur het afge lopen weekeinde hééft opgesteld. Na af loop van het beraad bewaarden de zes gesprekspartners zcy.vel over het bespro kene als over de inhoud van de leidraad een bijna volstrekt stilzwijgen. In het Tweede-Kamergebouw kwamen vandaag de vijf fracties bijeen om tegenover do door de informateur opgesomde „contro versiële punten" een standpunt te for- n.uleren en een oordeel te vellen over de oplossingen, die prof. Romme op een enkel punt schünt te hebben gesugge reerd. De fractieleiders hebben gisteravond nog geen standpunten kenbaar gemaakt De bespreking is zuiver informatief ge weest. Prof. Romme gaf een toelichting op zijn leidraad en de fractieleiders vroe gen om verduidelijking en precisering van de bewoordingen waarin de contro versiële punten waren gesteld. K.V.P- fractievoorzitter dr. De Kort verklaarde bij het verlaten van het kabinet van de minister-president (waar prof. Romme zetelt), dta een exacte inventarisatie van de „kantige stenen" tot stand was ge komen. Zo'n inventarisatie bestond tot dusver nog niet, al waren de punten die moeilijkheden bij de kabinetsformatie zouden opleveren reeds geruime tijd be kend. In politieke kringen is men uiteraard vooral nieuwsgierig naar de punten waar op prof. Romme een „poging tot oplos sing" heeft gedaan. Misschien zal het fractieberaad van heden daarover meer licht verschaffen. De uitslag van dit be raad zal voor prof. Romme een politieke graadmeter zijn. Woensdagmorgen zullen de fractieleiders hem meedelen hoe er in hun fracties over de verschillende on derdelen van zijn leidraad wordt gedacht. Prof. Romme verlangt, dat de fractie leiders hem persoonlijk een schriftelijk stuk komen overhandigen waarin de reaotie van de vijf groeperin'gen zijn vervat. Het is overigens niet te verwachten. dat de fracties met een simpel „ja" en neen" zullen antwoorden. Ongetwijfeld zullen op sommige punten pogingen tot amendering en zelfs tegenvoorstellen worden gedaan. Dit alles zal de informa teur vgel materiaal opleveren voor een grojtdig eindrapport, waarmee de ko mende kabinetsformateur zyn voordeel kan doen. Vandaag heeft prof. Romme een vrije dag. Het woord is aan de fracties. Als die gesproken zullen heb ben, zal de informateur zo ongeveer we ten hoe de kaarten liggen. Als straks de nieuwe Tweede imer bijeen komt, dreigen er Moeilijkheden te rijzen voor wat Betreft de zetels van boer Roekoek en de zijnen. De leider art de Boerenpartij heeft name ik er tegen geprotesteerd dat ter linkerzijde is gesitueerd issen de Partij van de Arbeid de C.P.N. Hij wil liever rechts l fcten tussen de S.G.P. en de •H.IT. De gezondheidstoestand van paus Johannes werd vanmorgen van Vati caanse zijde „stationair" genoemd, hetgeen volgens functionarissen in het Vaticaan betekende dat zijn herstel niet zo snel vorderde als gisteren. Vanmorgen werd ook bekend dat de paus weer aan inwendige bloedingen lijdt. De paus werd vanochtend onderzocht door zijn lijfarts, en proffessor Mazzini. Hij was wederom niet in staat een ochtendmis in zijn kapel te celebreren. De paus verliet slechts korte tijd het bed om enige lichte werkzaamheden te doen. Zijn omgeving was geïmponeerd door de helderheid van geest die de zieke toont. Men schijnt zich echter geen illu sies te maken over een verbetering in zijn gezondheidstoestand, daar de artsen niet in staat bleken zijn inwen dige bloedingen te stoppen. Men acht de toestand dan ook hoogt ernstig. 0 Gisteravond is de 52-jarige mevrouw G. Oele-Vos uit Anna Paulowna in haar woonplaats met haar bromfiets door een vrachtauto aangereden. De vrouw was vrijwel op slag dood. Meer dan honderd mannen, vrouwen en kinderen zijn met het Nederlandse schip Oranjestad uit Brits Guyana naar Suriname vertrokken, vanwaar zij met vliegtuigen naar de Verenigde Staten. Canada en Europa zullen reizen. In Brits Guyana wordt namelijk al 37 dagen ge- staakt als protest tegen een wet op de arbeidsverhoudingen en daarom, laten scheep- en luchtvaart Brits Guyana links liggen. De passagiers zijn met bootjes naar de Oranjestad gebracht, die vijf mijl uit de kust voor anker ligt. hoofdzaak op het volgende neer: ver deling van de winst op basis van üO procent voor Indonesië en 40 procent voor de maatschappijen. Uitkering daarvan in buitenlandse valuta en niet ln ontwaarde roepiah's, en overdracht aan de Indonesische regering van het binnenlandse distributie-apparaat der mE^tschappijen. Vooral het laatste punt ls een moeilijk te slikken pil voor de maatschappen. Men is het ook hele maal niet eens over de te betalen ver goedingen. Door het teruglopen van dé export van rubber, kopra en vele andere pro- dukten is olie voor Indonesië belang rijker dan ooit geworden. De huidigs produktie is ongeveer 20 miljoen ton per jaar, waarvan 12 miljoen ton wordt uitgevoerd en 8 miljoen ton bestemd is voor eigen gebruik. Het Indonesische standpunt is, dat het in de lijn van de politieke ontwikkeling ligt en om psyohologische en veiligheids overwegingen noodzakelijk is, dat de binnenlandse olievoorziening in handen van de staat komt, dus het distributie apparaat èn de raffinaderijen. Bovendien wil de regering ook nog het distributie-apparaat vergroten. Hier zijn grote investeringen voor nodig. En daartoe moeten de maatschappijen bijdragen. Daarvoor bedanken de maatschappijen stichtelijk, omdat zij geen enkele zeg genschap daarin zouden hebben. Wel hadden de maatschappijen een termijn van vijf jaar aanvaard voor het over dragen van het distributienet, en van tien tot vijftien jaar voor dc ..*,<jdracnt van de raffinaderijen. Van Indonesische zijde wordt verondersteld, dat ook de vrees, dat door aanvaarding van dc laatste Indonesische eis. een precedent wordt geschapen voor het Midden-Oos ten. een voorname rol speelt bij deze weigering. De vroegere directeur van de K.L.M.. dr. E. van Konijnenburg, zou naar Reu ter uit betrouwbare bron te Djakarta verneemt, een leidende rol spelen in po gingen om een ontmoeting te bewerken tussen prins Bernhard en Soekarno be gin juli te Wenen. Dr. Van Konijnen burg is gisteren in Nederland terugge keerd en wordt binnen enkele weken weer te Djakarta verwacht om verder te werken aan het herstel van zakelijke contacten tussen Nederland en Indonesië. De Keniase Afrikaanse Nationale Unie (KANU) van Jomo Ken- yatta is bij de algemene verkiezingen in Kenya als winnaar uit de bus gekomen. In het huis van afgevaardigden heeft deze partij de absolute meerderheid al verkregen. De gouverneur van Kenya, Mac- Donald, zal ivaarschijnlijk binnen enkele dagen Kenyatta belasten met de formatie van een kabinet, waarmee het eerste binnenlandse zelfbestuur in deze voormalige Britse kolonie een feit zal worden. Jomo Kenyatta, die in Kenya bekend staat als „brandende speer" hij leidde vroeger de Mau-Mau) wordt door velen als de „Vader van het Afrikaanse nationalisme" beschouwd. Hij heeft een grote rol in het politieke leven van Kenya gespeeld sinds zijn beperkte bewegings- vrijhein in augustus 1961 werd opgeheven. De foto toont hoe een jui chende Kenyatta gisteren door volgelingen werd ingehaald. Vierde slachtoffer van rabiës? In Amsterdam is woensdag 22 mei de 55-jarige mevrouw M. Dahrs- Kuiper uit Amsterdam-west overle den, die vermoedelijk door een klein wit hondje is gebeten. Het ernstige vermoeden bestaat dat de vrouw aan rabiës is gestorven. Op het Rijksinstituut voor de volksge zondheid te Bilthoven stelt prof. dr. R. Gispen een onderzoek in. Als deze over een week zijn rapport heeft uitgebracht, kan met zekerheid worden gezegd of de vrouw aan hondsdolheid is overleden. De vrouw, die werkster was in de bar, heeft indertijd niet bij de politie gemeld, dat zij was gebeten. Zij was ook niet te. gen rabiës ingeënt. Als de vrouw inderdaad aan rabiës blijkt te zijn overleden is zij het vierde sladhtoffer in Amsterdam. Het eerste slachtoffer was de 3-jarige Adri Ëgthul- zen, die op 27 juli door een klein wit hondje werd gebeten en op 8 september overleed. Op 20 oktober stierf een 16-ja- rige jongen, die in augustus door een onbekend gebleven kleine witte hond werd gebeten. Op 13 november overleed het derde slachtoffer, een 60-jarige lood gieter, die op 27 juli door dezelfde kleine witte hond, die het 3-jarig jongetje had gebeten, was aangevallen. In Zaandam overleed op 26 oktober een 38-jarige kantoorbediende, die vaak in Amsterdam kwam, aan rabiës. "JI/TINISTER De Pous heeft zoals men elders in dit blad kan lezen aan de Tweede Kamer de achtste industriali satienota aangeboden. Veertien jaar is het geleden dat de toen malige minister van economische zaken, prof. Van den Brink, de eerste industria lisatienota presenteerde. Aan het slot daarvan schreef hij: „Ongetwijfeld zal de weg naar vervulling van dit programma moeilijk zijn. Het geeft mijns inziens echter van te weinig vertrouwen in de krachten, die in ons volksleven aanwezig zijn, blijk, indien men het einddoel bij voorbaat onuitvoerbaar verklaart." Vertrouwen is inderdaad op z'n plaats ge bleken: wie de nota van minister De Pous bestudeert ontspanningslectuur is het nu eenmaal niet wordt njet alleen van dankbaarheid, maar ook van trots over de behaalde resultaten vervuld. Onze in dustriële ontwikkeling is beslist imposant. Intussen valt het te betwijfelen of deze gepaste trots algemeen is. De gemiddelde Nederlander heeft de industrie dach ten we bepaald niet in z'n hart ge sloten. Hoewel het al vrij lang geleden is dat de lage landen aan de zee agrarische gewes ten waren, spreekt het golvend goudgeel graan de meeste mensen meer aan dan de als vingers omhoog wijzende fabrieks schoorstenen doen. Van de fabrieken zul len we niet zingen zoals Adama van Soheltema van ons polderland deed: „Pol der met jou ben ik verwant. Wij zijn din- den van één land." Over onze strüd tegen de watergolf le zen we met rode oren en als we vanwege onze handelsgeest de chinezen van Euro pa worden genoemd, menen velen dat we worden gevleid. Ons wereldwijde scheep en luchtvaartnet vormt een bron van in spiratie, maar Nederlands fabrikaat is geen aanbeveling. Herinneringen aan de bezetting verhinde ren niet dat we de voorkeur geven aan „made in Germany". Praat eens met een Zwitser over z'n nationale industrie en het verschil in waardering komt maar al te duidelijk aan het licht. Nederland staat op industrieel gebied nog voor grote taken: toenemende mechanisa tie, verhoogde research-activiteit, verdere specialisatie en samenwerking, kwaliteit. Van de regering mag worden gevraagd dat zij een goed industrieel klimaat schept. Maar dat is niet voldoende. Wil Neder land z'n pas verworven eervolle plaats onder de hoog-geïndustrialiseerde landen blijven innemen, dan zal de industrie ver ankerd moeten zijn in ons nationale den ken nog altijd een bron van inspiratie en creativiteit, ook in deze decennia van toenemende supra- en internationaliteit. „Rita, heb jij die kaarsjes vorig jaar in de doos teruggedaan?" De kabinetsinformateur, mr. C. P. M. Romme, heeft gisteravond in het kabinet van de minister-presi dent overleg gepleegd met de lei ders van de vijf grootste kamer fracties. Op de foto v.l.n.r. rond de tafel de heren: H. van Eysden (AR), mr. E. H. Toxopeus (VVD), mr. H. K. J. Beernink CH), W. L. P. M. de Kort KVP), mr. Romme, prof. dr. ir. A. A. Vondeling (PvdA). De suikerprijzen in Amerika en Lon den zijn maandag weer gedaald. De con tante prijs te New York voor ruwe sui ker daalde 90 cents tot 11,80 de 100 pounds, in Londen 28 dollarcent tot een waarde van 13,86. Termijnnoteringen daalden eveneens. Drie Canadese raffi naderijen verlaagden de prijzen 25 dol larcents tot 17.40 en ook de prijzen van Amerikaanse raffinadeurs daalden tot 16,50. Gouverneur Wallace verliest Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft gisteren de eis van gouverneur George C. Wallace van Alabama tot het terugtrekken van federale troe pen uit Alabama verworpen. De gou verneur had het hoge tribunaal ge vraagd te bepalen dat president Ken nedy in strijd met de grondwet han delde door troepen naar zijn staat te sturen om zo nodig in te grijpen in tie rassenstrijd in Birmingham. Dit omdat de troepen waren gezonden zonder dat de regering of het parlement van Alabama hierom had verzocht. In een korte uitspraak verklaarde het hol dat de eis van de gouverneur niet voor behandeling in aanmerking kwam. Het heeft voorts de openbare scholen in Memphis, waar rassenscheiding nog wordt toegepast, gewaarschuwd dat er niet langer zal worden geduld dat zij het decreet van 1955 negeren, waarbij het gerechtshof opdracht gaf tot ophef fing van de rassenscheiding binnen de kortst mogelijke tijd. Ook de rassenscheiding in parken, sportvelden en andere openbare ontspan- üingsgelegenheden in Memphis (Tennes see), moet worden opgeheven. T/an Noord-Rusland via de Noordzee tot het zeegebied bij de Azoren hand haaft zich een zone van hogedruk, Sto ringen van de Oceaan kunnen hierdoor niet tot het Europese vasteland door dringen. Een zwakke storing, die nog boven Denemarken en Duitsland aanwe zig was komt heel langzaam dichter bij ons land. De buiigheid rond deze storing is echter afgenomen. Wel gaat zij verge zeld van zeer vochtige lucht. Vooral 's nachts komt hierin veel bewolking voor en plaatselijk mist, maar overdag HET WEER IN EVROPA breekt plaatselijk de zon door. In de temperatuur komt niet veel verandering, K'ipporteri hedenmorgen zeven uur Dc Bilt verwacht tot woensdagavond: Aanvankelijk veel bewolking en hier en daar mist of wat motregen, morgen in de loop van de dag opklaringen en Tendens stationair over het algemeen iets hogere tempera- D. Helder 1. bew. n luren dan vandaag. Zwakke tot matige ÏSïïtt "ah'"!» S wind tussen noord en noordoost. (Opge- Eelde gh. bew.n maakt om 11.15 uur). De Bilt gh. bew. n Twenthe gh. bew. n ZON EN MAAN Eindhoven mist n j zo a j Zd.-Limburg mist n Woensdag 29 mei: zon op 4.30, onder Helsinki onbew. o 20.45; maan op 11.03, onder 1.30; 30 mei Stockholm 1. bew eerste kwartier. Hoogwater Scheveningen 29 mei: 7.06 v.m.; 20.11 n.m. Hoewel Keukenhof nog steeds als een fleurige oase temidden der langzamer hand kaler wordende bollenvelden ligt, zal het niet mogelijk zijn om de tentoon stelling tot en met Pinksteren voor het publiek geopend te houden. Het bestuur heeft gemeend morgen avond om negen uur de hekken te moe ten sluiten en het seizoen 1963 definitief te beëindigen. Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Münchcn ZUrich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Madrid Mallorca Lissabon bew. ono 3 1. bew. ono 6 onbew. windstil regen n 5 gh. bew n 5 gh. bew. nno 4 onbew. nno 4 gh. bew. zw. bew. onbew. onbew. h. bew. zw. bew. h. bew. windstil 23 1. bew windstil 22 onbew. windstil 23 1. bew. windstil 25 onbew. nw 4 25 h. bew. w 2 27 onbew. w 2 27 onbew. n 1 28 onbew. nnw 5 27 onbew windstil 23 zw bew nno 2 24 zw. bew no 4 25 onbew. nnw 5 28

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1