Hoofdpijn Vijf astronauten omgekomen Eerlijke voorlichting over wereldcommunisme nodig ^831 Europese eenheden zijn nu reeds bij kernmacht Jeugd zou geheel andere Kamer hebben gekozen Het zien door mollen F.S. over Russische ruimtevaart: "Geen signalen na de start Strauss' reis in Israël een en al geheimhouding Overeen stemming in de luchtvaart 15 juni a s. Waarom zijn we niet realistisch? Definitief besluit in Ottawa Nederlander toch chef-staf? Opmerkelijke verkiezingsuitslag: Enorme winst voor V.V.D. TOCH IS HET ZO! /ft eeft dofite hij, Bromontiek... Grote gouddiefstal ZATERDAG 25 MEI 1963 (Advertentie) Volgens een Amerikaans dag- )lad, de „New York Journal Ame rican", heeft de Sowjetunie sinds 1959 by bemande ruimtevluchten ryf of meer astronauten verloren. _ïet blad zegt, dat volgens hoog geplaatste autoriteiten in het QJongres en by de ruimtevaart len „uiterst geheim" rapport was ipgesteld over de Russische mis- ukkingen. Het rapport mocht niet worden bekendge maakt teneinde bijzonderheden a^ver de werkwijze van de Ameri kaanse geheime dienst verborgen :e houden. Volgstatlons over de gehele we- reld, die met het Amerikaanse bu reau voor lucht- en ruimtevaart sa menwerken, zouden het volgende hebben gemeld: Kosmonaut Serenty Sjiborin. In fe bruari 1959 gelanceerd. Na achten- ylntig minuten verdwenen de signalen er werd nooit meer iets van hem ernomen. Kosmonaut Piotr Dolgof. Op 11 okto ber 1960 gelanceerd. Na een half urn- een signalen meer gehoord. Kosmonaut Wassiliewitsj Zowo- dovsky. In april 1960 gelanceerd. De Grote geheimhouding en ge- eimzinnigheid omgeven het a.s. aan Israël van de ex- minister van defensie in West- *)uitsland, Franz-Josef Strauss. hij morgen aankomt, wordt (lij snel naar een geheim hotel gebracht, een officiële zegsman gaf toe dat die aankomst een geheime operatie wordt fjvegens de stijgende vijandelijke gevoelens in Israël tegen de ge lezen minister. De regering is van mening dat Strauss tlch een goede vriend van Israël-heeft |{etoond en dat hij een Westduitser is liriens verleden volkomen onbevlekt is lloor het nazisme. Strauss zal worden ontvangen bij aan komst door staatssecretaris Peres van 'defensie. Het is mogelijk dat hij per _«elikopter naar zijn hotel gaat. De link- Ife Mapai-partij is een aantal betogingen jtegen Strauss van plan met een open- vergadering in Tel Aviv op zater- pag. De nationalistische Heroeth-beweging ook tot demonstraties opgeroepen. Peres heeft Strauss verdedigd in ten vergadering van jonge socialisten wn de Mapai, omdat hij Israël be- angrijke hulp had verleend bij zijn lefensie- en veiligheidsbeleid. Wat wor hulp precies kon hij niet zeggen, naar dze was even belangrijk als de lulp die Israël van Frankrijk heeft mtvangen. Peres bekritiseerde de protesten van lapai zeggende: ik herinner me niet lat Mapai ooit gedemonstreerd heeft te len de Sowjetunie, hoewel dit land 'oortdurend wapens aan Egypte levert. signalen uit zijn ruimtevaartuig verdwe nen direct na de lancering. A Op 17 mei 1961 werd een ruimtecabi- ne, waarin zich twee personen be vonden, gelanceerd. Een van hen zou een vrouw zijn geweest. Men hoorde ge durende enkele minuten hun stemmen en radiosignalen. Daarna werd alles stil. Een vertegenwoordiger van het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart (NASA) verklaarde aan een sub commissie van het Congres dat er in derdaad Russische mislukkingen waren geweest. Hij wilde echter geen nadere bijzonderheden openbaar maken. De commissie kon wel in een besloten zit ting meer bijzonderheden krijgen. In Washington is gisteravond mee gedeeld, dat het meningsverschil tus sen Europese en Amerikaanse leden van de internationale organisatie voor luchtvervoer (IATA) over de verhoging van de Transatlantische retourtarieven is opgelost. De overeenkomst voorziet in een ver hoging van de retourtarieven met 5 pro cent, welke tot 15 juli van kracht zal blijven. Dan zullen de enkele-reis-tarie- ven met 7 dollar worden verlaagd. De ze lagere tarieven zullen tot maart vol gend jaar, wanneer een nieuwe overeen komst gesloten zal worden, van kracht zijn. De regeling betekent dat na 15 ju li de Transatlantische tarieven slechts weinig hoger zullen zijn dan voor de verhoging met 5 procent, omdat de prijs van het retourbiljet dienovereenkomstig wordt verlaagd. Een aanwijzing voor het van kracht worden van deze regeling is het bericht, dat de Panam de tarieven door Dene marken met 5 procent heeft verhoogd. De Amerikaanse raad voor de burger luchtvaart was hiermee akkoord ge gaan. SLUIT DE SUNDROP SPAARKAARTEN-ACTIE SUNDROP J 1 KG GRATIS SUNDROP BANANEN Bedenk echter wel dat de volgeplakte spaarkaarten uiterlijk 15 juni hij Uw leverancier ingeleverd moeten worden. SMUL VOLOP VAN Knip deze Sundrop zegel- j tjes uit en plak ze op de spaarkaart. Ze helpen U op weg naar L De Ministerraad van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie heeft gisteren zijn driedaagse bij éénkomst in de Canadese stad Ottawa besloten met de definitieve goedkeuring voor een intergealli- (Advertentie) Op de dag van de verkiezingen voor de Tweede Kamer heeft de redactie van twee maandbladen, „Reflector" en „Blikopener" op de echte lijkende verkiezingen uit geschreven voor jongelui van middelbare scholen. De opmerke lijke uitslag van deze verkiezing i-s thans bekend geworden. Kies gerechtigd waren leerlingen met ten minste drie jaar voortgezet onderwijs. In tótaal hebben 290 scholen aan de verkiezingen deel genomen. De leerlingen kwamen voornamelijk van gymnasia, ly cea, h.b.s.-en, handelsdagscholen en kweekscholen. Het aantal geldig: uitgebrachte stemmen bedroeg 31.012 (97.15 pet.) (Advertentie) 1217) De vraag, of mollen blind zijn, kan met een ppgewekt ,,neen" worden beantwoord. Toch laat Sha kespeare de slaaf Caliban in het to neelstuk ,,De Storm" zeggen: „Ik bid u stil, opdat de blinde mol geen voetstap hore!" Nu zouden we deze geringe gezichtsscherpte. Dat is dus de gewone mol. Bij een hiermee verwante soort die in Zuid-Europa leeft Is de zaak veel gemakkelijker. Bij dit dier zijn de ogen geheel onder de huid verbor gen en dientengevolge is het dier vol- opmerking rustig voor rekening van komen blind. Om hem in dit op- de zojuist genoemde slaaf kunnen la ten immers, hij is degeen die deze zicht nadrukkelijk te onderscheiden an de ons bekende mol, wordt hij woorden gebezigd heeft ware het dan ook de blinde mol genoemd, niet dat Shakespeare ook in ,,Pe- Wellicht zult u vinden, dat het nu ricles" over de blinde mol spreekt, toch l'A—ii voor Shakespeare staat, zodat we deze misvatting met een Immers, ten aanzien van de vraag: gerust geweten aan blind of niet blind, de schrijver en niet aan de door hem gevormde perso nages kunnen toe schrijven. Laten we eerlijk zijn: zo'n geweldige vergissing heeft Shakespeare nu ook weer niet gemaakt. De kleine ogen van de gewone mol, die ook op de kunnen we onze mol, die een béétje kan zien, als een re- misegeval beschou wen. De blinde mol levert een vol punt in negatieve zin op, waardoor onderge tekende aan de ver liezende kant is. We zijn over mollen echter nog niet uitgepraat, want er zijn ook Britse eilanden voorkomt, zijn In de mollen bij wie de degeneratie der pels verborgen, evenals de oor schelpen, zodat een oppervlakkige ogen nog niet zo ver is voortgeschre den als bij de hier Inheemse mol. toeschouwer gemakkelijk de indruk In het westen van de V.S. leeft kan krijgen dat een mol ogen en b,jv de Z-g-II> Townsend-mol. die in oren mist en dientengevolge blind het dagncht weliswaar de ogen toe- en doof is. knijpt, omdat hij het voor hem te We zullen ons tot de ogen blij- schelle licht niet verdragen kan ven bepalen, anders raken we in de maar die toch onmiddellijk de ogen war. Die mollenogen zijn, hoewel ver- opent. indien hij geplaagd of ver zonken in de pels, volkomen normaal ontrust wordt. Want dit dier kan bij de geboorte van deze dieren. met zijn kleine ogen vrij behoorlijk j-i j_ zjen^ yoor ZOver men althans heeft aarnemen. We mogen veronderstellen dat r llcnkinderen bij de aanvang van kunnen hun leven dan ook de mogelijkheid voor een normaal gezichtsvermogen hebben. Maar in de loon van de ont- Nu we toch aan het beantwoorden ragen toe zijn, kan meteen het wikkeling gaan de ogen achteruit en paard een beurt krijgen, waarvan degenereren. Dat wil dan niet zeg- men wy «eten hoe het mogelijk is gen dat de mollen blind worden, want dat h|j jn staande houding kan sla- deze organen blijven wel degelijk pcn< lichtgevoelig. Zij kunnen dus wel eni germate zien, maar met een zeer (Nadruk verboden) blanco stemmen werden er 781 en ongeldig 130 uitgebracht. De geldige stemmen werden als volgt over de 17 partijen verdeeld: 2. Partij 3. Volksp. v. Vrijheid en Democratie 4. Anti-Rev. Partij 5. Chr. Hist. Unie 6. Comm. Partij. Nederl. 7. Staatk. Geref. Partij 8. Pac. Soc. Partij 9; Liberale Staatspartij 10. C.N.P. 11. Grol 12. Econ. Appel 13. N.DP. 14. Geref. Pol. Verbond 15. Veilig Verkeer 16. Boerenpartij 17. Volksreferendum Totaal 8.003 3.179 2.514 8.11 0.76 0.69 4.57 1.48 0.05 0.24 0.82 0.43 0.57 0.53 1.15 0.13 31.012 100.00 Zetels Zou bovnstaande uitslag beslissend zijn geweest voor de samenstelling van de Tweede Kamer, dan zou deze het vol gende beeld hebben vertoond (tussen haakjes de samenstelling van de huidige Tweede Kamer. eerde kernmacht om de westelijke defensie te versterken. Rekening houdend met de Franse wensen werd de intergeallieerde kern macht in het communiqué niet met name genoemd. Als bekend hebben de Fransen er bezwaar te gen deze kernmacht als iets nieuws voor te stellen. Tot de te vormen kernmacht zullen naast de ongeveer 180 Britse V-bom- menwerpers en de drie Amerikaanse Polaris-ondereeërs waarschijnlijk ook de taktische luchtstrijdkrachten van acht andere NAVO-landen behoren. Er wordt echter alleen melding gemaakt van de Britse en Amerikaanse bijdra ge. Na afloop van de ministersbijeen komst hield secretaris-generaal D. U. Stikker een persconferentie, waarin hij meedeelde, dat alle Europese taktische luchtmachteenheden, die al ter be schikking van de NAVO stonden, nu deel uitmaken van de nieuwe kernmacht. De door de verschillende landen ter beschikking gestelde kernwapens kun nen slechts „in zeer ernstige situaties" aan de NAVO onttrokken worden, aldus mr, Stikker. HIJ zei ook dat er vorderingen wor den gemaakt met de multilaterale kern macht van oppervlakteschepen met Po- larlsraketten. Het overleg met de ver schillende landen duurt nog voort. Een Amerikaanse delegatie vertrekt dezer dagen naar Londen. Men hoopt maar dat is een zeer voorlopige schatting over vijf tot zes jaar met de stichting van een dergelijke kernmacht klaar te komen. In antwoord op een waag zei Stik ker, dat landen als Noorwegen en Dene marken. die niet rechtstreeks aan de intergeallieerde kernmacht deelnemen, toch betrokken zullen worden bij het onderling overleg. De kernmacht zal niet in actie komen, zonder dat alle belanghebbenden zijn geraadpleegd. West-Duitsland Op een vraag of West-Duitsland de beschikking over kernwapens zal krij gen, antwoordde Stikker met stemver heffing, dat geen enkele land eenzijdig een beslissing kan nemen over het ge bruik van NAVO-strljdkrachten. Wan neer de Bondsrepubliek aan de kern macht deelneemt, zal het de verant woordelijkheid delen, net als andere lan den. en niet gerechtigd zijn op eigen houtje een belisslng te nemen. Uit Franse bron kwam het bericht dat de staf-chef van deze nieuwe NAVO-kernmacht een Amerikaan zal zijn en drie plaatsvervangers krijgen, een Brit, een Amerikaan en een Fransman. In Ottawa is echter gebleken, dat deze stafchef, die toe gevoegd wordt aan generaal Lemnit- zer als adviseur voor kernaangele genheden, waarschijnlijk een Neder lander zal zijn. Kath. Volkspartij Partij v.d. Arbeid Volksp. v. Vrijheid en Den: Anti.-Rev. Partij Chr. Hist. Unie Comm. Partij Nederland Staatk. Geref. Partij Pas.-Soc. Partij Liberale Staatspartij Econ. Appel Boerenpartij Geref. Pol. Verbond (50) (43) (16) (13) (13) (Van een onzer redacteuren) Is er in Nederland sprake van een eerlijke, een objectieve voor lichting over datgene wat er achter het ijzeren gordijn gaande is, met name over wat er leeft en werkt in de communistische gedachten wereld? Wie in de gelegenheid is regelmatig van verscheidene bladen, waarbij dan speciaal gedacht wordt aan couranten, kennis te nemen, ont komt niet aan de indruk dat het hiermee niet zo heel best is ge steld. In ons welvarende vaderland heeft kennelijk een verkeerde mentaliteit school gemaakt. De mentaliteit waaruit a priori het standpunt schijnt voort te moeten vloeien, dat die machthebbers daar achter het ijzeren gordijn alle maal schurken zijn. Nn ja, Chroesjt- sjef lijkt dan wel wat humaner dan zijn kornuiten, maar wees daar toch alsjeblieft erg voorzichtig mee, zo heet het dan. Misschien zijn er nu al lezers die argwanend zijn geworden en in de gauwigheid nog eens nagaan wie de zegsman van dit artikel is (ja heus, toch echt wel een vertrouwde naam, al behoort hij dan toe aan een lid van de P.v.d.A. En daarmee is dan met een de hierboven gesignaleerde menta liteit getekend. Want werkelijk, men behoeft nog geen vriend van Chroesjtsjef te zijn om dit eens zeer nadrukkelijk te stellen. Deze beschuldiging zou immers ook wel eens kunnen voortkomen uit de hartgrondi ge behoefte eerlijk en realistisch te zijn. Hieraan lijkt het, althans in dit ver band, bij de meeste Nederlanders in ernstige mate te schorten. Fopspeen-koppen Hoe is het anders te verklaren dat ln oerdegelijke, ja zelfs zeer kritisch ingestelde dagbladen één willekeu rig voorbeeld uit de vele koppen kunnen voorkomen als Fopspeen En Utopie, oftewel hersenschim, als het gaat over een nieuw program van de communistische partij ln de USSR? Denkt men nu werkelijk dat een we reldmacht zich met fopspenen en het najagen van hersenschimmen staande kan honden, alsmede aantrekkings kracht kan uitoefenen op kleine en gro te (communistische) groeperingen ln landen van het vrije westen? Dat Is toch bepaald él te simplistisch gedacht. Toch „doet" dit genre fopspenkoppen het kennelijk bij de mensen, waaruit helaas maar al te duidelijk blijkt dat het (hier inderdaad: burgerlijke) wes ten er niets van begrijpt wat er in het oosten ideologisch want laten we het daar alleen maar over hebben lan de hand is. Kort en goed aan een verantwoorde voorlichting over dat laatste zou eens wat meer aandacht besteed moeten wor den. Een voorlichting vanuit een an dere mentaliteit dan de hierboven ge signaleerde. Een voorlichting die o.m. reëel uit wil gaan van de objectieve erkenning dat Rusland in belangrijkheid de tweede staat ter wereld is en dat van het Russische marxisme blijkbaar ook een zeer grote aantrekkingskracht uitgaat op leidende figuren in z.g. ont- Prof. W. Banning gaf commentaar Zeer onlangs is er in verband niet de (toen nog komende) verkiezingen op De Horst te Driebergen een studie-weekend geweest met als on- derwerp het functioneren van de democratie. Er wa9 ook een gedach- tenwisseling met mensen van de krant aan verbonden, waarby prof. dr. W. Banning op een zeker ogenblik als zyn mening te kennen gaf, dat de kranten veel te weinig aandacht ge ven aan datgene wat zich achter het yzeren gordyn afspeelt. Een opmerking die men als een beschuldiging zou kunnen aanmer ken, maar die ons inziens in elk geval waard is wat breder uitgewerkt „doorgegeven" te worden, omdat ze niet alléén de kranten aangaat. Der halve hebben wy er een nader ge sprek met prof Banning over gehad. Bygaand artikel is er de weerslag Verschillen Vergelijkt men de verschillende groe pen scholen, dan blijken onderling zeer treffende verschillen te bestaan, zo werd op de openbare scholen slechts 5.90°/. van de stemmen op de K.V.P. uitgebracht, 34.26% op de Partij v.d. Arbeid, 3807% op de V.V.D. en 6.77% op de protest, christelijke partijen (A.RP., C.H.U., S.G.P. en G.P.V.) Deze percentages liggen bij de r.k.- scholen 82 23% (K.V.P.) 1.65% (P.v.d.A.) 9.48% (V.V.D.) 0.85% (pr. chr. partijen). De groep protest, christ oschlen leve ren weer een heel ander beeld op, n.l. 1.23% (K.V.P.) 8.05% (P.v.d.A.) 21.14% (V.V-D.) en 62.68% (pr. chr. partijen). De 400 miljoen koperen naaldjes, die door de Amerikanen op 3500 km af stand in een baan om de aarde zijn ge bracht, zijn gedurende korte perioden al bruikbaar voor transcontinentaal radio verkeer. zo is door het Technologisch Instituut te Boston meegedeeld. Over enkele maanden, zo zegt men. zullen de naaldjes, die enkele centimeters lang en zo dun als een haar zijn, een ring om de aarde vormen, die permanent voor draadloos verkeer tussen de we relddelen kah worden gebezigd. Gisteren werd uit betrouwbare bron in Moskou vernomen, dat de gezond heidstoestand van Frol Kozlof, lid van het presidium en secretaris van het centrale comité van de communistische partij van de Sowjetunie, is verbeterd. Op 11 april heeft Kozlof een hersen bloeding gehad. Hij is thans weer bij kennis en het schijnt, dat hij niet meer verlamd is. De artsen die hem be handelen verwachten dat hij van zijn ziekte zal herstellen. (Advertentie) 2 jaar gratis verzekerd RASSENDISCRIMINATIE wikkelingslanden. Of dacht men som» dat deze landen alleen maar het oog op Rusland richten uit opportuniteits- overwegingen? Dit is dus een pleidooi voor deskun diger en eerlijker achtergronden in de kranten over het in beweging zijnde wereldcommunisme van vandaag. Nu kan men hier natuurlijk tegen aanvoe ren dat een krant een eendagsvlieg is, die zich in de allereerste plaats heeft te concentreren op het acute nieuws, het nieuws dat zich elke dag presen teert, óók van achter het ijzeren gor dijn. Dit argument moge formeel juist zijn, maar even waar is, dat de voor lichtende taak, het geven van achter gronden in de kranten, bij wijze van spreken elke dag meer aandacht be hoort te krijgen en dat over het alge meen ook krijgt alleen niet zo zeer als het een betrouwbare benadering der diverse aspecten van het heden daagse wereldcommunisme moet betref fen. Geestelijke strijd Deze voorlichting is juist zo bitter nodig omdat het tenslotte gaat om dé grote ideologische strijd, waarin de mensheid van vandaag, of zij het wil of niet, is gewikkeld! Een strijd, die warempel méér is dan een kwestie van machtsverhoudingen. Een strijd, die er toch ln de eerste plaats één van géés- telijke aard genoemd moet worden. Anders geformuleerd wordt het geen hoog tijd dat, overdreveta gezegd, niet een handjevol „enkelingen", een stelletje „hobbyisten" o.m. het Russi sche marxisme als de bedreiging er varen en daarop een antwoord willen geven, maar dat (Liefst) alle vrije, de mocratisch denkende westerlingen zich, g«hojpen door hun lijfblad, hier eens mee trachten bezig te houden, waarbij zij zich zouden kunnen baseren op de waarden van het westen zoals die be lichaamd zijn in de Universele Verkla ring van de Rechten van de Mens, tot stand gekomen in 1948? De vraag is natuurlijk wél en dat geldt zowel voor dagbladredacties als voor degenen die zich breder op de pro blemen van het communisme zouden willen oriënteren wéér vind ik be trouwbare en onverdachte bronnen die mij de nodige informaties kunnen ge ven? Er is keus uit verschillende moge lijkheden. Allereerst zou de aandacht gevestigd kunnen worden op drie Duit se auteurs. Een van hen is Claus Mehnert wiens vader aan de Duitse ambassade in Rusland was verbonden. Mehnert ging daar op school, de Rus sische wel te verstaan en leerde land en volk bijzonder goed kennen, ja lief hebben. Hij schreef een bijzonder in structief boek. Der Sowjet Mensch. De tweede is Wolfgang Leonhard. Zijn vader was een vooraanstaand communist in Berlijn, die na 1933 naar Rusland uitweek. De jonge Leon hard viel in het stalinistische Rusland op door zijn intellectuele gaven en organisatorische capaciteiten en kwam op een Sowjet-topschool terecht, die buitenlanders voorbereidde om de re volutie in hun landen te organiseren en te ontketenen. Later keerde hij zich af van het communisme en schreef in West-Duitsland het belangwekkende boek Die Revolution entlaszt Ihre Kin der, dat daarom zo instructief is om dat Leonhard bij uitstek een kenner De minister-president, minister van buitenlandse zaken a.i., dr. J. E. de Quay, wijst rassendiscriminatie, waar dan ook, ten enenmale af. De bewindsman deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van de fractievoorzitter van de S.G.P., in de Tweede Kamer, ir. C. N. van Dis, over het standpunt van de regering met betrekking tot de verscherpte apartheidspolitiek in de Verenigde Staten. APARTHEID De Nederlandse regering vindt het niet nodig de gevoelens die in ons land heersen over de .verscherpte apartheidspolitiek in Zuid-Afrika door middel van een nota onder de ogen van de Zuidafrikaanse regering te brengen. De reacties van de Nederlandse publieke opinie en de Neder landse pers zijn zo duidelijk geweest dat dit overbodig is. Dit standpunt van de Nederlandse regering blijkt uit het antwoord van de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid prof. dr. ir. A. Vondeling. Na een maand gezwe gen te hebben zal de 70 jaar oude stadsklok van Portsoy in Schotland weer beginnen te luiden. De vroede vaderen had den de klok, die elk kwartier speelt het zwij gen opgelegd, omdat toe risten er zich over be klaagden dat zij er niet van konden slapen. Maar de wijze vaderen had den niet aan hun eigen onderdanen gedacht. Die konden niet slapen om dat de klok niet meer luidde. En aangezien ook in Portsoy het hemd na der is dan de rok werd dienovereenkomstig ge handeld. I De Amerikaanse lange afstandszwemster Mary Reveil heeft bij de Rus sische ambassade in Londen een brief aan premier Chroesjtsjef af gegeven waarin zij een Rus uitnodigt om met haar Het Kanaal over te zwemmen. Dat zou een mooie daad van interna tionale sport zijn, zegt zij. De knappe 25-jarige staat haar mannetje. Zij is de eerste die de Straat van Mesèina heen en te rug is overgezwommen. I De eerste vlucht over de Noordpool met een eenmotorig sportvlieg- tuig is gemaakt door twee jonge Zweedse vlie gers, die op deze wijze in 28 uur van Anchorage in Alaska naar Stock holm vlogen. I Een professor van het conservatorium in Tiflis heeft dezer dagen een tot dusver onbekend authentiek manuscript van de beroemde Russi sche componist Tsjai- kowsky ontdekt. Dit do cument bevat de muziek van het lied „De gouden wolk sliep", met daaron der de handtekening van de componist en de da tum 5 juli 1887. I Op initiatief van de Stichting Recreatie heb ben de militaire autori teiten besloten het mili taire oefenterrein De Vlasakkers bij Amers foort met ingang van za terdag voor Pinksteren voor het publiek open te stellen. Dit prachtige re creatiegebied was sinds 1940 voor het publiek af gesloten. De Amerikaanse expe ditie naar de Mount Eve rest heeft om een heli kopter gevraagd om twee van de succesvolle bergbeklimmers naar Katmandoe te vervoe ren. Al hun .tenen zijn bevroren. Dit gebeurde in de nacht dat zij op ruim 8000 meter hoogte in de openlucht hebben geslapen. van de' communistische training ge noemd mag worden. De laatste en misschien wel belang wekkendste auteur van de drie, die we willen noemen is Boris Meissner, die op bijzonder knappe wijze nieuws en ontwikkelingen van achter het ijzeren gordijn weet te interpreteren en te commentariëren. Recente ontwikkelingen Er zijn echter ook uitstekende pe riodieken te noemen, die er zicm vooral op toeleggen recente ontwikke lingen van het wereldcommunisme te analyseren en deze tegen hun achter gronden te plaatsen. In de V.S. ver schijnt zesmaal 's iaars een op we tenschappelijke basis werkend tijd schrift, dat wordt uitgegeven door een particuliere uitgever. Het heet Pro blems of Communism en beslaat per aflevering ruim honderd bladzijden. eveneens onafhankelijke, periodiek Ost- europa dat zich. de naam zegt het al. alleen met de USSR en de staten uit haar invloedssfeer bezighoudt. Op eigen bodem ziet elke 14 dagen het tijdschrift Internationale Spectator voor de internationale politiek het licht, een uitgave van het Nederlands Ge nootschap voor Internationale Zaken. "Het blad staat o.l.v. prof. dr. B. H. M. Vlekke en geeft uitnemende beschou wingen over het communisme. Voorts verschijnt hier zes maal per jaar het nog jonge periodiek Oost-West dat zich uitsluitend op het communisme richt. Om een indruk van de inhoud te ge ven, ziehier enige vaste rubrieken: Communistische ideologie en praktijk; Uit communistische bron (waarin be langrijke artikelen van cortimunisten worden opgenomen); Communisme in de niet-communistische wereld; Het PROF. DR. W. BANNING Hun liefde voor elkaar begon Eens op een Esso tankstation; Zij kwamen separaat daar aan En zijn toen samen heengegaan. De bromfiets heeft zoals verwacht Hen rap naar 't jawoord toegebracht, 't Bewijs voor bruidegom en bruid: Met Esso ben je beter uit! Voor deze twee geen huwelijksboot, Zij brèmmen naar hun wittebrood. Het ga U goed tweetaktisch paar En wéér staat Esso voor U klaar! MET ESSO BENT U BETER UITI westen en het communisme; Confron tatie van westerse en communistische begrippen. In het laatste nummer van Oost-West wordt zelfs gepoogd tot een dialoog, een openhartige discussie te komen met een schrijver die in de rubriek Uit communistische bron aan het woord is. Deze Rus. een zekere L. N. Velicovic, betoogt o.m. op grond van vele argumenten en door hem gesigna leerde feiten dat de toenemende ge loofsafval in de belangrijkste bourgeois (lees: westerse) landen gepaard gaat met een versterking van de klassen strijd en het succes van de (commu nistische) arbeidersbeweging. Ook zou volgens deze Velicovic in het wes ten de combinatie godsdienstige organi- saties-kapitalisme eén der belangrijk ste oorzaken van de geloofsafval moe ten worden geacht. Poging tot gesprek In de hierop aansluitende poging tot gespïek van westers-protestantse zijde (ondernomen door prof. Banning - red.) wordt die geloofsafval uiteraard geens zins ontkend, maar de Rus, eveneens aan de hand van uitvoerig documenta tiemateriaal, de vraag voorgelegd of hij de feiten niet verwringt naar zijn theorie. Met andere woorden, of hij ei genlijk niet redeneert en bezig is als So wj et-dogmaticus. Geconstateerd wordt namelijk, naar aanleiding van een verslag van een dis cussie tussen leidende communisten in Polen (waarvan passages zijn overge nomen uit het Poolse tijdschrift Nova Kultura) dat de kerk in hun land juist door de revolutie dichter bij de grote massa is komen te staan. Eén der communistische gesprekspartners vraagt zelfs naar de mogelijkheid van toenadering tussen ikerk en communis me. De westerse schrijver trekt de lijn door en vraagt zich af of het atheïs me wel wezenlijk tot het marxistische stelsel behóórt en voert aan, dat er westerse kenners van het communisme zijn, integere christenen, die dit ont kennen. Hij besluit dan: Wat zouden er mogelijkheden opengaan voor een échte dialoog tussen oost en west in dien aan beide kanten tenminste met de mogelijkheid van dit inzicht werd ge rekend... WIJ memoreren deze flitsen om te accentueren: Is dit belangrijk „nieuws" van achter het Ijzeren gordijn, ja of neen? Hier gaan notoire communisten wier leer nota bene zegt: bij ons is de kerk gedoemd te verdwijnen, diep in op de vraag hoe het komt dat de kerk het tóch en juist „doet" ondanks het communistische regimé! Daarom tenslotte nogmaals die klem mende vraag: Moeten wij. mensen uit het westen, christen-mensen zo u wilt. zïilk ..nieuws" (en er is nog veel méér gaande, dat kan verzekerd worden) doodgemoedereerd onvermeld laten en maar liever in het denken in zwart- witverhoudingen volharden? Drie gemaskerde bandieten hebben gisteren in Londen een inval gedaan in een opslagplaats voor ongemunt goud. Zij zagen kans een halve ton goud ter warde van meer dan twee en een half miljoen gulden in een vrachtwagen te laden. De buit bestond uit veertig baren goud, die eerder ongeveer twaalf kilo gram wogen. De overvallers, die waren gekleed in overalls en van kousen gemaakte mas kers droegen, slo.egen de enige waker neer en bonden hem vast Hij sloeg een kwartier later alarm nadat hij zich had weten te bevrijden. Waarschijnlijk hebben de dieven kans gezien om vrijdagmorgen, toen er goud werd afgeleverd, de opslagplaats bin nen te komen. De politie heeft onmid dellijk een intensieve speurjacht door het centrum van Londen ingezet

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5