GARNALEN iflZEl Kerken in Indonesië op vele terreinen actief een solide gezinsdekking voor de Driis ge Nauwere samenwerking van chr. onderwijsorganisaties „Stuur kinderen niet met kluit in (hemelse) riet'! Niet voor onszelf leven geldt ook in bedrijf I jiiiMi Een kanttekening IN HOLLAND STAAT EEN HUIS Prof. Verkuyl voor r.k. studenten MAAL VEILIG Europese jeugdraad Vertraagt ziekte van de paus het conciliewerk? Overeenkomst tussen Boedapest en liet Vatieaan Reis Een woord voor vandaag VAKANTIEREIZEN l?a&tang.e£s en Huidverzorging ZATERDAG 25 MEI 1963 ^LS EEN POLITIEKE alchemist heeft prof. Romme zich op Hemelvaartsdag in zijn werkkamer thuis opgesloten om te trachten de steen der wijzen te vinden. Slaagt hij erin, de basis te leggen voor een vijf-partijen-kabinet, dan kan men concluderen dat hij die steen gevonden heeft. Want socialisme en liberalisme mogen dan vruchten van dezelfde boom zijn, de actuele opvattingen van P.v.d.A. en V.V.iD. laten zich, dachten we, net zo moeilijk binden als de elementen der Griekse wijsgeren vuur en water, aarde en lucht die in de oudste alchemistische geschriften zo'n grote rol spelen. De informateur moge dan nog zo befaamd zijn om zijn politieke vindingrijkheid en om zijn vermogen compromissen te scheppen, vooralsnog zien we niet hoe hij deze (heksen) toer volbrengen moet. Spreiden we de partijprogramma's op ons bureau uit, dan blijken zij niet als kaarten van een kwartetspel bij elkaar te passen. Laten we er eens één kaart uitlichten: de woningbouw. De V.VJ). stelt krachtige ontplooiing van de particuliere woningbouw voorop. Op deze wijze, betogen de liberalen, krijg je goede huizen voor hen, die uit eigen middelen hun woning kunnen bekostigen. De goedkope oudere woningen die zij achterlaten kunnen dan door de minsldraagkrachtigen worden betrokken. De partij van de heer Toxopeus beseft echter wel dat hiermee de woningnood niet is opgelost dat het zonder gesubsidieerde woningwetbouw nog niet kan. Daarom bepleit zij overheidsbijdragen voor huizen voor mensen met lage inkomens. Zodoende bekomen ook zij het „voor hen vereiste minimum- woongerief'. Maar dat is in de V.V.D.-liederenscbat vers twee. De liberalen zouden bij de anti-revolutionairen en bij de K.V.P.-ers wel gehoor vinden als de woningsituatie maar niet zo abnormaal was. A.R.P. en K.VJP. willen in principe ook wel het accent verleggen naar de particuliere woningbouw en naar een huurniveau, dat een rendabele exploitatie van de nieuwbouw mogelijk maakt. •'Zij verbinden er evenwel een „maar" aan, dat hen vermoedelijk dichter in de buurt van de P.v.d.A. dan van de V.V.D. brengt. Beide partijen leggen de nadruk op de bouw van woningen, die ook voor bescheiden loontrekkenden betaalbaar zijn. Wanneer het voor dit doel nood zakelijk is, moet het aantal te subsidiëren woningen hetzij In de woningwet- hetzij in de premiesector worden vergroot, betoogt de A.R.P. De K.V.P. ■preekt van 45.000 tot 50.000 woningwetwoningen per jaar en de informateur congres van^dc KathoHeke^Uatkundi- (Van een onzer redacteuren) HET aantal protestanten in In donesië wordt geschat op vier miljoen en het aantal rooms-ka- tholieken op ruim anderhalf mil joen. Voor in Toradjaland en op Timor breidt het christendom zich bijzonder snel uit; het komt voor dat op een zondag duizend Torad- ja's bij de gemeente worden in gelijfd. Het bovenstaande deelde prof. dr. J. Verkuyl, secretaris van de Nederland se zendingsraad gisteren, mee op het Molukken en in de Minahassa, de oud ste papieren heeft. Reeds vóór de komst van de V.O.C. werkten daar Portugese missionarissen. Na de laatste oorlog leef de aan protestantse zijde wel de grief dat de missie haar activiteiten ook richt te op gebieden, waar het protestantisme :eds lang gevestigd was. Noodzakelij kerwijze moest de protestantse gemeen ten worden bijgebracht welke de ver schillen zijn tussen Rome en Reforma tie. doch intussen heeft ook in Indone sië het conflict met Rome (Berkhouwer) ter nog een achterstand, maar spr. had hoop dat het ook ginds zal komen tot een vorm van samenleving en samen werking. zal tot zijn genoegen hebben vastgesteld dat het laatste aantal zij het met de toevoeging „tenminste" ook in het program van de P.v.d.A. wordt genoemd. ge studiegroepenfederatie op het kasteel- gemeentehuis van Dussen, waarvoor hij sprak over de situatie der prot. chris telijke kerken in Indonesië. ia-katholieken, anti-revolutionairen en aocUliaten ""ionen ook met elkaar „^^„fkariKn 'toiï£nïa«°'ffii In praten ais het gaat over planning in de woningbouw, al heeft dit woord eenliq50 iejddc tot de oprichting van een socialistisch tintje. De K.V.P. heeft zich uitgesproken voor een goed gericht raad van kerken, De meeste tot deze onderzoek naar de woningbehoefte, waarvan de uitkomst basia kan zijn voor raad toegetreden kerken zijn ook aange- oon merrjarig bouwprogram. Do A.R.P, oronrt al er.n».r_m.or-jir,n-pro- "ha"" gramma's, terwijl prof. Vondeling planning voor een periode van drie jaar verlangt Wanneer deze partijen het hebben over bouw van woningen met redelijke huren (A.R.P.), betaalde huren (K.V.P.)) of met huren binnen de grenzen van de koopkracht der verdiende lonén (P.v.d.A.), knikt de C.1I.U. van harte instemmend. De Unie vond dat zij in haar verkiezingsmanifest over de op heffing van de woningnood kort kon zijn. Voor baar staat het vaat, dat er vooral behoefte bestaat aan woningen voor de mensen met de laagste in komens; derhalve moet aan de woningwetbouw voorrang worden gegeven. Wanneer men een wonlngbóuwbeleid wil voeren als de V.V.D. voorstaat, is samenwerking voor de P.v.d.A. volkomen uitgesloten, heeft prof. Vondeling (vóór de verkiezingen) gezegd. Hy behoeft echter voor een liberaal woning bouwbeleid niet bang te zijn. Het vindt bij de andere partijen althans in de huidige woningsituatie, die door ernstige schaarste wordt gekenmerkt geen weerklank. De liberalen zijn van oordeel dat de thans demissionaire regering haar voor nemen om de woningbouw meer vrij te laten niet heeft kunnen uitvoeren door de tegenkanting, die minister Van Aartsen van zijn eigen geestverwan ten heeft ondervonden. De P.v.d.A. is daarentegen de mening toegedaan dat het gevoerde beleid al te vrij was. Wanneer het zou moeten worden voort- geset, dan maar zonder ons, aldus prof. Vondeling. (Maar ook dat zei hij vóór de verkleslngen.) Hoe nu prof. Romme? Mr. Toxopeus sprak een wijs woord toen hij zei samen werking van P.v.d.A. en V.V.D. in één kabinet „bijna ondenkbaar" te achten. Blijft over de vraag: wie valt af? Gelet op de nadruk, die de christen-demo cratische partijen leggen op de bouw van goedkope woningen is men geneigd U veronderstellen dat de lijn terdar iete zal worden omgebogen naar de kant van de P.v.d.A. dan naar de sijde in de V.V.D. Ook in confessionele kring is men niet onverdeeld gelukkig met de gevoerde woningbouwpolitiek, al heeft men In de verkiezingsstrijd de betrokken minister de hand boven bet hoofd gehouden. Doet de P.v.d.A. nog een extra-scheur water In de rode wijn waardoor b v huurblokkering en een nationaal woningbouwbedrijf worden wegge snoeid dan «ouden de socialisten het voor een periode van vier jaar het op dit punt wel met de christen-democratische partijen eens kunnen worden, dachten we. Evenwel: or zijn nog zoveel andere belangrijke punten. Men behoeft maar te denken aan de sociaal-economische vraagstukken, die by de kabinetsformatie een grotere rol spelen. Op dit terrein wil de P.v.d.A. een heel andere weg gaan dan de huidige regeringspartijen. Prof. Romme is met te benijden. lijk. De Indonesische kerken leveren een belangrijke bijdrage aan de South East Asia Conference en in de personeels- sector zal deze bijdrage nog belngrij- ker worden als het Engels de tweede taal in Indonesië is. Het Engels is snel op weg om dit te worden. Binnen de Indonesische raad van ker- ken doen zich wel allerlei spanningen voor, zo moet eerlijk worden toegege ven. Er is een stroming, die zo spoedig logeliik wil komen tot de vorming van éen protestantse kerk. terwijl een andere stroming niet verder wil gaan dan de vorming van een federatie. Voor de federatie-gedachte worden pastoralen missionaire redenen aangevoerd, ver band houdend met het feit dat het In donesische volk is opgebouwd uit zoveel verschillende talen sprekende stammen. Prof. Verkuyl was voor deze argumen tatie niet ongevoelig, doch principieel- theologisch is het natuurlijk nooit te verantwoorden zo voegde hij er aan toe dat men kerken naast elkaar laat functioneren. Verschil in kerkinrichting presbyterale kerken naast episcopale kerken speelt hierbij ook een rol; in elk geval zal het nog wel lang duren voordat er een beslissing valt. Rooms-katholicisme Prof. Verkuyl schonk ook aandacht aan de missie-activiteit, die na de twee de wereldoorlog sterk vergroot is. De r.k, kerk laat niet na er op te wijzen dat zij in Indonesië, met name in de (Advertentie) Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOG AL HELPT TOGAL HELPT TOG Al HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT ilaats gemaakt voor het gesprek met lome. Bij West-Europa vergeleken be staat er in Indonesië in dit opzicht ech- Secten Groot is in Indonesië ook de activi teit van de diverse secten. Vroeger werkten zij sterk in China, doch sinds dit land voor hen gesloten is. hebben zij hun actieradius uitgestrekt tot Korea, Thailand en Indonesië. De aantrek kingskracht van de Pinkstergroepen valt te verklaren uit het feit dat het echte lekenbewegingen zijn en alles in het werk stellen om de lagere sociale groe pen te bereiken. Dit zijn positieve din gen: in een zo geweldig groot gebied als Indonesië is de inschakeling van de leek in het zendingswerk beslist nood zakelijk. En van de protestantse kerken moet helaas worden gezegd dat zij in het algemeen middenstandskerken zijn. Enkele maanden geleden hebben 33 Pinkstergemeenten het lidmaatschap van de Indonesische raad van kerken aangevraagd. In het laatste gedeelte van zijn voor dracht wees prof. Verkuyl er op/ dat de Indonesische kerken volledig participe ren in de vormgeving van het moderne leven. Als alle Afrikaanse en Aziati sche landen staat Indonesië voor een ge weldige uitdaging, die moet leiden tot ombouw van mens en maatschappij. De kerken werken daar van harte aan mee; zo zelfs dat het gevaar dreigt dat zij zich met het volksleven te veel identificeren. Ook in Indonesië is het voor de kerk moeilijk om op de berg-! kam te blijven, die tassen de ravijnen wereldmijdlng en verwereldlijking door loopt. Vele christen-docenten werken mee aan de opbouw van het hoger onderwijs door les te geven aan staatsuniversitei ten. Daarnaast zijn drie prot. christelij ke universiteiten opgericht. De christe- 1U ggggg - g"-- -, richting van vormingsinstituten, de pol tieke activiteit van vele christenen, zo wel in de Parkinde als in andere politie ke partijen en laat but not least de lectuurvoorziening. In twaalf jaar tijd publiceerde de interkerkelijke lectuur- dienst ongeveer 400 boeken en brochu res. Aan geschriften, die evangelische wegwijzers zijn in de alledaagse proble matiek. bestaat een schreeuwende be hoefte. Jfarl lijke studentenbeweging telt 15000 leden. Voorts moet worden gereleveerd de op- f Advertentie) M Proeftijd van drie jaar: EENSTE J|. MEDÈRIANOSCHE Medt op initiatief van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap is dezer dagen in Londen de Europese jeugdraad ge sticht, waarbij 15 landen in Europa met hun nationale overkoepelingen van het jeugd- en jongerenwerk zijn aangeslo- Dr. Tilanus nam afscheid C.V.O. (Van onze onderwysredactie) Het feit dat op 23 mei 1963 een begin werd gemaakt met daad werkelijke samenwerking van de drie christelijke onderwijsorgani saties zal waarschijnlijk niet in de jaartallenboekjes worden opgeno, men. Toch is dat een datum van belang voor het christelijk onder wijs. Gistermiddag hebben de verenigingen „Christelijk Natio naal Schoolonderwijs", „Het Ge. reformeerd Schoolverband" er „Christelijk Nationaal Schoolon derwijs" voor het eerst als proef in Utrecht een deel van hun jaar vergadering gezamenlijk gehou den. 'e Morgens behandelden de drie verenigingen afzonderlijk de huishoudelijke aangelegenheden. Bij het C.V.O. werd toen afscheid genomen van dr. H. W. Tilanus als voorzitter. Deze proeve van nauwere samenwer king zal drie jaar duren. Dr. W. H. Ve- lema. uit Leiden, die de gezamenlijke vergadering leidde, memoreerde dat het initiatief van dit samengaan is uitge- taan van het Christelijk Nationaal choolonderwijs. In de morgenvergade ring van het G.S.V. had dr. Velema en kele bezwaren geuit, maar die waren voor de vereniging niet van doorslag gevende aard geweest. Het G.S.V. zei geen nee. „uit roeping niet", aldus dr. Velema. Tijdens de morgenvergadering van het C.V.O. Is de scheidende voorzitter dr. Tilanus onder meer toegesproken door dr. J. W. van Hulst. Deze prees vooral de verzoenende houding heer Tilanus en diens positief lijke levenshouding. De heer Tilanus is thans tot erevoorzitter van C.V.O. be- noemd. Als stoffelijk blijk van waarde ring overhandigde men de de heer Ti lanus een televisietoestel. Ook prof. dr. H. Smitskamp, voorzit ter van het C.N.S. sprak zich positief uit voor het samengaan. Er Js een on miskenbare toenadering aan de gang, Hoe dit precies geconcretiseerd gaat worden is nog niet geheel duidel dus prof. Smitskamp. Zoals gezegd waren er In de kring van het Gereformeerd Schoolverband enkele bezwaren ten opzichte van het samengaan. Maar men zag hier een missionaire taak voor het G.S.V., onder meer om bijvoorbeeld het C.V.O. zich zelf te laten ontdekken. Ten aanzien van de Commissie van Uitvoering stelde prof. dr. K. Dijk nadrukkelijk dat die geen koepelorganisatie wil vormen en zodoende een concurrent van de School raad zijn. We zullen deze proef tot sa mengaan eerlijk moeten nemen, opdat we ons meer bewust worden van ei gen roeping, aldus prof. Dijk. Advertentie De ziekte van de paus schijnt reeds vertraging gebracht te hebben in de werkzaamheden ter voorbereiding van de tweede zittingsperide van het con cilie. Ia welingelichte kringen in Rome stelt men zich reeds de vraag of de tweede zitting wel op 8 september zal kunnen beginnen en medio december be sloten worden. De paus heeft wel enige van de 17 rapporten voor de tweede zittingsperiode goedgekeurd en deze zijn reeds verzonden. Andere rapporten echter moeten wachten tot de paus vol doende is opgeknapt en dit zijn juist de rapporten die de moeilijkste kwes ties behandelen, namelijk de kerk, de oecumene, het huwelijk, de missie, het beroemde rapport 17 over de taak der kerk in de wereld, alsmede het rapport over het bestuur der bisdommen, dat o.m. de verhouding der bisschoppen te genover de curie regelt. Het Vatieaan en de Hongaarse rege-, ring hebben „een algemene overeen komst over de godiidnestkwestle" be reikt, zo meldt het Italiaanse persbu reau Ansa. De details van het akkoord zullen in juni worden geregeld! Van di plomatieke zijde te Washington heeft Ansa vernomen, dat iemand van de Hongaarse ambassade in Rome zal op- treden als middelaar tussen het Vati eaan en de regering van Hongarije. Hongarije heeft onder meer de benoe ming van een „apostolisch administra teur" voorgesteld Dit zou eventueel bisschop Endre Hamvas kunnen wor den. Verwacht wordt, aldus Ansa, dat bisschop Hamvas aan het hoofd zal staan van een missie, die in Rome de details van het akkoord zal regelen. Opgericht is de Vereniging van Aca demici bij het Wetenschappelijk Onder wijs (V.A.W.O.) waarvan alle hooglera ren lectoren en stafleden aan de Ne derlandse universiteiten «n hogescho len lid kunnen worden. De V.A.W.O. stelt zich ten doel de belangen van de leden van het zogeheten „wetenschap pelijk corps" te behartigen, door on der meer aandacht te besteden aan de positie van dit corps als geheel, aan de maatschappelijke- en rechtspositie van zijn individuele leden, zowel als aan de onderlinge verhoudingen tussen de leden en geledingen van het wetenschap- pelijk corps. De V.A.W.0i wil onder meer optreden als vereniging vat ambtenaren in de zin van de wet op het wetenschappelijk onderwijs, en ook deelnemen aan het bestaande internatio nale overleg. naar Djakarta Zoals gezegd is het congres in Dus sen georganiseerd door de K.S.S.F. Evenals de Nederlandse staatkundige studentenfederatie (N.S.S.F.) heeft de r.k. federatie contacten gelegd met in Europa studerende Indonesische studen ten. van wie er verscheidene aan het congres deelnemen. Zij heeft een spe ciale werkgroep-Indonesië gevormd, die een bijdrage wil leveren tot de norma lisatie van7 de betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië op universitair ni veau. Een aantal Nijmeegse studenten bereiden een reis naar Djakarta voor, waar zij contact met de studentenwe reld willen opnemen. De lezing van prof. Verkuyl was er een uit een reeks, die tot doel had om kennis over de hui dige situatie in Indonesië te verwerven. Ook studenten van de V.U. ontmoetten we In Dussen. Op sobere wijze brengt de apostel Petrus verslag uit van de geslaagde zelfmoordpoging van Judas, de verrader van der Meester. Verteerd door wroeging heeft hij er een eind aanw gemaaktNiets wordt gezegd over een laatste poging met Godu in het reine te komen. Als Petrus in de bovenzaal te Jeruza-% lem de trieste geschiedenis vertelt, kan hij erop wijzen, datjj met de dood van Judas het schriftwoord in vervulling isfi gegaan: „Zijn plaats worde woest en er zij niemand, die erop woont". Kort voor zijn dood heeft Judas de dertig zïlverlinger (het loon van zijn ongerechtigheid) in de tempel gesmeten Tot de overpriesters en de oudsten van het volk heeft hij geroepen: „Ik heb gezondigd, onschuldig bloed verraden" Het antwoord heeft aan duidelijkheid niet te wensen over gelaten: „Wat gaat ons dit aan? Gij moet zelf maar zien wat ervan komt!" De overpriesters en oudsten hebben bereikt wat zij wilden en de rest blijft hun verder onverschillig. Maar op de voorschriften zullen zij, ojidanks alles, letten: het geld maa niet in de offerkist. Zij kopen voor de zilverlingen, voor dm bloedgeld, het land van de pottenbakker als begraafplaat! voor vreemdelingen. In het vervolg heet dit stuk land: Bloed akker. Zo krijgt dit geld zijn bestemming. Heel Jeruzalem is er binnen zeer korte tijd van op de hoogte. En als strak! een vreemdeling zijn laatste rustplaats krijgt in deze Bloefo akker, gaan de gedachten terug naar de rol, die Judas free/fj gespeeld in het verraad van de Man, Die uit het graf verreeg en in een wolk naar de hemel voer. is b Nederl. Zondagsschoolvereniging: j In de Stadsgehoorzaal te Lei den is vrijdagmorgen de twee daagse jaarvergadering van de Nederlandse Zondagsschoolver eniging begonnen. Als themajyoor zijn jaarrede had d». J. ter Schegget, voorzitter van de N.Z.V. deze maal de vraag: „Wie is Jezus voor de kinderen" geno men. Hierbij stelde hij centraal, dat het antwoord op deze vraag vooral zal afhangen van de ma nier waarop de zondagsschool arbeiders Jezus aan de. kinderen laten zien. Er rust op hen daarom ook een zeer grote verantwoorde lijkheid. maar dat Hij bovendien, en dat is mi»; schien nog veel belangrijker, dicht bf. hen leeft. y Ook ds. J. Langenbach, jeugdpredta kant te Amsterdam, bracht dit laatsta punt sterk naar voren in zijn referair „Is ons geloven geloofwaardig voor kinderen?" Zijn antwoord op deze vraaT was een krachtig „neen". Een neen, <L overigens ook niet zo belangrijk is, onf* dat het in wezen de kern van het gelo(£ niet zozeer raakt. r< Voordat ds. Ter Scheget zijn reeg uit sprak. werd een fragment vertoond van de film „De Vreemdeling". In deze film wordt de vraag gesteld wat de mens heid zal doen wanneer Jezus ineens weer op aarde verscheen. Niet zoals beschre ven is. om de aarde te richten, maar zo maar ineens, om tussen ons. mensen van de twintigste eeuw, te leven. De voor zitter van de N.Z.V. betrok in zijn rede "het probleem dat in de film wordt ge steld. Hij drukte de zondagsschoolarbei ders op het hart de kinderen voor te houden dat Jezus nog waarachtig leeft, Chr. hoger personeel bijeen: (Van onze soc.-econom. redactie) „Ons bestaansrecht als vereni ging van hoger personeel zullen we in de komende jaren slechts waar kunnen maken als we niet alleen voor ons zelf leven". Deze variatie op een uitspraak van Prin ses Beatrixses Beatrix in haar on-' langs gehouden rede t.g.v. de na tionale herdenking 1813-1963 heeft de tweede voorzitter van de Ne derlandse Christelijke Vereniging van Hoger Personeel, ir. B. van der Lugt uit Eindhoven, heden morgen in Lunteren van toepas sing verklaard op de toekomstige taak der (elf jaren) ojnge ver- empjng Ir. v*n der Lugt, die voor de alge mene vergadering van deze organisatie het openingswoord voerde, omdat de voorzitter, de heer H. T. Wolda. door ziekte niet aanwezig kon zijn, noemde de ultapraak van de prinses richtingge vend en beginselvast. De gedachte, die hierin ligt, om ons leven In dienst te stellen van de ander, moet ook ultgangs- Advertentie) per autocar of per trein door geheel Europa; uitstekende maal tijd verzorging, geen lunch- pakketten; desgewenst hotel! Ikamers met i. Reisbureau* Groene vel! ijzen, Vrasg issgewensc hoi éigen bed en toilet; matige mmal963.Reiabureai loot 52, Rotterdam tel.112535 punt zijn voor het maatschappelijk le ven en het leven binnen de onderneming. De vice-voorzitter zei dat het hoger personeel daaraan stellig een construc tieve bijdrage moet levereh. „Het gaat er uiteindelijk om hoe elk hoger perso neelslid praktisch, in zijn eigen bedrijf, een bijdrage levert aan verbetering van de verhoudingen en een gunstig klimaat schept voor een ruimere samenwerking", aldus ir. van der Lugt. Dit vraagt ech ter een totale aanpak van hoog niveau, het soms voorbij zien van eigen belang en het vraagt een actief zijn ten be hoeve vari de ander, die in schulden of in zorgen zit. De heer Van der Lugt wees er daarbij op, dat de sociaal-eco nomische ontwikkeling er toe moet lei den dat het gehele personeel, van hoog tot laag, betrokken wordt bij het onder- nemlngsgebeuren. Hier ligt z.i. een be langrijk vraagstuk, vooral ook voor het hoger personeel. De leden der vereniging, bijeen in het conferentieoord „De Blije Werelt", heb ben gisteravond een aantal huishoude lijke zaken afgedaan. Uit hel jaarver slag bleek, dat het verwachte aantal le den van 500 net niet kon worden be reikt. Dit aantal steeg vorig, jaar van 463 tot 403. De verwachte doorstroming van leden van de in 1961 bpgerichte branche-verenigingen is uitgebleven, be houdens een enkele uitzondering. „Men heeft zich in die kringen blijkbaar nog niet met de gedachte vertrouwd, dat aansluiting bij een landelijke organisa tie eis van deze tijd is", aldus de se cretaris, de heer J. Mulder. Van de suc cesvolle samensprekingen, die zijn ge houden. is vooral die met enige bestuur der» van de Katholieke Vereniging van Hoger Personeel vermeldenswaard. Tot bestuursleden werden gekozen de heren J. G. Willemstein te Nijmegen en mr. G. van Muiden te Nootdorp. Langenbach was van mening, dil het niet mogelijk is het zogenaamd ..grotermensen-geloof" bij de kinderen r in te gieten. Zij staan immers heel ar ders tegenover Jezus, die ze door de vetj halen uit de Bijbel meestal slechts hel ben leren kennen als een God van li<u de. Natuurlijk is Hij dat ook, aldus di Langenbach, maar probeer nu mar. eens met in de handen een foto vé° uitgehongerd kind te zeggen: „Gp is liefde". De ouderen kunnen dan ntt wel via theologische antwoorden op dgi ze moeilijke vraag een antwoord vinden maar voor de ongecompliceerde kinds ziel is dit te veel. Wat wij de kinderu moeten bijbrengen, is een geloof d iets concreets heeft. Wij moeten ze vooral laten zien, d. Jezus niet alleen een man is die deó tljds op de wereld is geweest en die ba in de hemel is. Het is veel belangrijk de kinderen er op te wijzen, dat Hij ofe nu nog steeds op aarde aanwezig Dat de ellende der mensheid Hem i. mens nog steeds ter harte gaat. Ook het referaat van dr, J. U. Ve Beusekom, Hervormd predikant Amsterdam, leidde ongeveer in de zelfde richting. Het sprak over het den van kinderen tot Jezus. Ei vreugde is het, aldus dr. Van Beui kom, dat wij niet Jezus tot de kind< ren behoeven te brengen. Wij beh<P ven de kinderen gelukkig niet te u*t tellen over een vreemd man, die te gens boven in d,e hemel is, maar oi?i een nabije en wezenlijke God. Van Beusekom haakte in op p De etalages van een groot warenhuis zijn ver- leide(ijke en artistieke blikvangers, die noden om binnen te komen. Ben je eenmaal door de draai deur gegleden dan los je op tot een onpersoonlijk wezen, dat meeschuift in de gonzende massa. Op dat moment begint in mij altijd een kleine kater te grommen. O, zeker, alle luxe en fleur van de etalages vind je ook binnen, maar alles is zó op geborgen in een cocon van afgewerkte adem, dat je langzaam maar zeker benauwd en hoofdpijn achtig wordt. Ze mogen dan in onze grote waren huizen het woord luchtverversing vervangen heb ben door air-conditioning, de lucht loopt nergens zo over van ozon dat je zegt: hé, even lekker diep inademen. Ik houd eigenlijk niet van een warenhuis, ook al omdat ik nooit eens een gezellige verkoopster tref. De wazige blik in hun ogen van is-het-nog- geen-vijf-uur? verkreukelt meestal mijn kooplust. Nee, warenhuizen en supermarkten, niets voor mij. Het is natuurlijk erg practisch om in één galop een kaartje stopwol. een soepbeen en een lippestift te kopen, dat wel, maar tic vind het zo efficiënt dat er geen kruimel persoonlijkheid en romantiek meer bij overschiet. Ik houd meer van kleine winkeltjes, waar de baas nog weet welke kaas ik vorige week kocht en belangstellend vraagt of mijn man die ook lekker vond. Ik vind het prettig als ik weet, dat het dochtertje van de groenteman is geopereerd. Dan begrijp ik ook waarom hij knorrig doet als mijn zoon om een appeltje vraagt. Ik zie achter de sla en de ra- dijs t een mens. Kom daar eens om in een graag e supermarkt. Het zal best onpractlsch zijn, maar er komen aan onze deur allerlei merkwaardige figuren. Van de eierman b.u. weet ik, dat hij vroeger graag naar zee heeft gewild, maar niet mocht van zijn vader. Hij heeft op een of andere geheimzinnige manier wel het nonchalante, verweerde gezicht gekregen van een zeeman, maar hij is verzoend met zijn kippen, hij praat over ze alsof het kin deren zijn. Wekelijks stalt hij de eieren op mijn aanrecht uit. Mijn schilleman is een artiest en de kinderen harrewarren om de bakker te mogen helpen. WaaromAlleen omdat hij consequent iedere dag zegt: „Dag, fijne bul, smakelijk eten". Gisteren wandelde door de regen een nieuwe relatie de tuin in. Een vrouwdit keer. Een vrouw als een gedicht. Zij kwam uit Katwijk en schom melde wiegend in al haar rokken over het grint. Een grote zwarte druipende paraplui bescherm de haar witte kap en de mand met wis. Haar ogen waren blauw als de zee en haar garnalen waren roser en schoner dan waar ook ter we reld. We raakten aan de praat en ik hoorde van een leven, dat aan elkaar geregen was door zorg en verdriet, met op de achtergrond de zee als grote kwelgeest.' Zij besloot haar verhaal: „Ik weet niet of u een gelovig mens bent, maar neemt u maar van mij aan dat de Here de zijnen niet vergeet". En laat nu niemand het wagen om dit een dood doener of een cliché te noemen. Voor menigeen is „de Heer vergeet de zijnen niet" inderdaad een clichéuitdrukking geworden. Maar niet voor deze vrouw. Wat ze zei lééfde. Onbewust heeft ze mij die dag, alleen door die simpele ontmoeting, over een paar problemen heengetild. Dat kon zij, maar zij loopt dan ook door het leven als een ge dicht. In een supermarkt kun je ook garnalen kopen. Ze liggen gekoeld te wachten om door onper soonlijke handen verpakt te worden in hygiënisch plastic. Mij niet gezien. Geef mij maar garnalen van het Katwijkse vrouwtje. Ze heeft ze zelf gekookt en gepeld en ze verpakt ze in een stukje evange lie. MINK VAN RIJSDIJK Liefde Dr, voorgaande spreker toen hij zei, dat volwassenen het geloof anders benar ren dan de kinderen, omdat de eer&l zich het geloof meer bewust zijn. Vei de zondagsschoolarbeiders zit daar efe ter het grote gevaar in, dat zij hun ta min of meer gaan zien als een goedvi lig idealisme. Dat zij de kinderen ga vertellen hoe zij, die ouderen dus, hd God zien. ,r Positief Met betrekking tot het beantwoord, van de soms moeilijke vragen der 1U deren nam dr. Van Beusekom een <r delijk standpunt in. De zondagsschool beiders moeten er ernstig voor waP de kinderen met een stichtelijk klug in het hemelse riet te sturen. Dat is negatief standpunt. Positiever is, L men ze op Hem die vlak bij staat wil In de avonduren werd de film „Tj Vreemdeling" in zijn geheel v, toond. Het is de geschiedenis van aantal kinderen, die in een zweru Jezus menen te herkennen. Zij v zorgen de man en werken op die n nier de overheid eigenlijk tegen. gezien nog van de verfilming hiervn heeft het verhaal zelf ook een z^, boeiende achtergrond waartegen besprokene van deze eerste dag e duidelijker aftekening kreeg. Vandaag is de vergadering van1' N.Z.V. ,voortgezet, om vanavond te vf1 den besloten met een avondwijd waarin ds. P. W. Spruyt, voormta Jeugdpredikant te Leiden, zal voorga Ji (Advertentie) zacht-zuiver-gezond t Puistjes drogefnnme^PÜrolparr Beroepingswertf NED. HERV. KERK Beroepen te Maarssen: C. v. d. Be te Polsbroek. Beroepen te Papendreeht: J. Jon den te Bruchem en Kerkwijk; te U denberg (vac. J. C. Stenwagen): C. den Bergh te Polsbroek. Aangenomen naar Nieuwenh(?i (toez.): H. P. Venema. vicarisiij Utrecht. GEREF. KERKEN li: Beroepen te Ede (5e pred.pl.): Banga, te Leiderdorp. Beroepen te Wicrum Fr. (bij aeft L. Hartholt, kand. te Grootegastj Oudewater: J. A. A. de Boer te Sc!h< monnikoog. Aangenomen naar Hoogvliet, diii pred.pl.: H. Riezebos te Luttelg< Kuinre. 1n Bedankt voor Dlemen: W. Dekko9 Noordwijk. GEREFORMEERDE GEMEENTIfo, Beroepen te Waardertburg: W. C Bosschaart te Slikkerveer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2