cMrtió\otograai %fcma ZONDAGSBLAD Sandra PUZZEL VAN DE lVEEN Peter wil plumpudding ZATERDAG 25 MEI 19» ltd.„.„LenienDist" I LAAT U DIEREN KIEKEN iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ren een zo intens innerlijk le ven missen, kan men bij hen pas expressie verwachten wan neer ze in actie zijn. Bij een dier is beweging absoluut no dig en daarom is de tijd tus sen 12 en 2 uur in een dieren tuin ongunstig. De meeste die ren gaan dan nl. net als in de natuur een tukje doen." Voor de fotograaf valt het tijdstip van dit tukje erg gun stig, want alle boeken en bro chures weten te vertellen, dat juist de middaguren fotogra fisch minder geschikt zijn door de hoge stand van de zon. De vroege ochtenduren of de namiddagtijd zijn ook in de dierentuin het best Hoogtepun ten vormen daarbij de uren, dat de dieren gevoederd wor den. Ook de seizoenen hebben invloed op de fotografische re sultaten, welke men in een die rentuin mag verwachten. Voor- en najaar bieden belangrijk meer kansen dan zomer en winter. ,.Zoek altijd ook naar dieren, die jongen verzorgen" raadt Bokma de amateurs aan, ..want dan is hun gedrag altijd interessant en dan kunnen er de mooiste foto's gemaakt wor den. En bij het fotograferen van jonge dieren hoef je nooit bang te zijn, foto's te maken die al door anderen gemaakt zijn. Hun gedrag, houding en expressie is altijd weer an ders." Een andere tip heeft betrek king op de belichting. „Dieren met een dikke donkere vacht (kamelen, beren, bisons, e.d.) „zuipen" licht, hun donkere vacht absorbeert zoveel licht, dat foto's van hen bijna altijd onderbelicht zijn. Gebruik een lichtmeter of belicht twee lens openingen groter dan u anders gedaan zou hebben." Sommige dieren bewegen zich bijna voortdurend, zoals b.v. de wol ven, hyena's, en sommige kat- achtigen. Het lijkt bijna uitge sloten hen te kieken, ook al omdat de tralies meestal het „volgen" met de camera on mogelijk maken. Ook hiervoor weet Bokma een oplossing: „Dieren komen steeds op een bepaalde plaats terug. Door rustig te kijken kan men deze plaats vaststellen. Stel de ca mera daarop in en wacht kalm af tot het dier „in de lens" loopt. Druk dan rustig af." Juist de voorjaarsmaanden zijn uitermate geschikt voor de fotografie in een dierentuin, hoewel dat natuurlijk niet voor alle dieren geldt. Kamelen b.v. zijn in de winter het mooist. Sandra, door Mimi Smit- Lette. Uitgave Van Goor Zo nen, Den Haag. ..Sandra" werd een ouder wets-gezellige roman voor oudere meisjes, waarin het twintigjarige hoofdpersoontje langzaam groeit naar de vol wassenheid, die het dragen van verantwoordelijkheden eist. Aanvankelijk voelt Sandra zich onzeker en „minder dan anderen", omdat zij er niet in is geslaagd enig diploma te verwerven. Wanneer hqar een 'baan als assistente in een die- renpension wordt aangeboden, is zij dolblij. Met haar honden en poezen, familieleden en vriendin Nicolette beleeft zij lief en leed. Vooral in dat laatste voelt zij geleidelijk haar zelfvertrouwen toenemen. Als zij ten slotte, na een va kantie in Zwitserland, haar jawoord geeft aan de jonge weduwnaar Frank (en diens vijfjarige dochtertje) heeft zij haar bestemming in het leven gevonden. Uit het gehele boek spreekt een plezierige sfeer: de schrijf ster beschikt over een pret tige, verzorgde verteltrant. De karakters van haar figu ren komen goed uit de verf, hetgeen tot enkele genoegelij- ke uurtjes leesgenot bijdraagt. PRACTIJKSTANDEN In de eindstrijd om het clubkampioen schap van Nederland kwam in de ont moeting Excelsior, Den BoschRDG, 's-Gravenhage aan bord 2 de navolgende stand voor. De jeugdige Bossenaar Koeken had berekend dat hij na zwart 6 geen goede zet meer had. Immers op 39 of 4034 volgt 2631 37x17 1621 17x26 18—22 28X17 2329 34 x 23 19 X 46 Op 3631 komt de volgende afwikkeling: 24—29 33X24 19x30 28x10 4x15 35X24 13—19 21—27 32X21 16X47 Op de enig mogelijke andere zet 49—44 wacht zwart eveneens af, waarna de bovenvermelde varianten moeten volgen. De wedstrijd om het Zilveren Dam bord. uitgeschreven door de bekende Haagse damvereniging HDC—ODB, ken merkt zich niet alleen door de prettige sfeer waarin jaarlijks gespeeld wordt. Er worden ook tal van interessante par tijen gespeeld. In onderstaande stand nam de clubkam pioen van de organiserende vereniging, de oud-kampioen van Den Haag Fenno Boog, Uw redacteur te pakken. Zwart speelde: 20—24 15X24 24x44 19x30 4x15 44X35 13x24 29X20 34—29 30—14 28X10 35x24 24—19 22 X 4 Bekend, maar heel verrassend en ze fraai! Ten slotte een eindspel uit een par van de internationale grootmeester R. Keiler tegen de Nederlandse meester P J. Ham. Keiler speelde in de partij 23 46 en het werd remise. Zelf toonde 1 later de navolgende winst aan, die ze» instructief is: 23— 5 .13—18 A) 3329 3— 9 (op JJ-—Ï^BX1. 36—41. 29—23, 41— 33—28) 38—29 5x 2 2—19 wint. Om te onthouden 18—22 Hier komt nog een versje van Inge van der Blij Het wordt lente. De lente is gekomen De blaadjes komen aan de bomen De bloempjes schommelen zacht heen en weer En kijk, daar is de zon ook weer. De lente is gekomen De vogeltjes zingen in de bomen Ze zingen allen hun eigen lied Van wie-de-wiet van wie-de-wiet. De lente is gekomen de knopjes zijn ook uitgekomen Van tulp, crocus en hyacint Die ieder mens zo prachtig vindt. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. mom, 5. fluiteend, 10. voorvoegsel, 12. thee (Eng.), 13. verdriet, 15. lied, 17. kleur, 18. kloof, 20. Europeaan, 22. landbouwwerktuig, 23. voornaamwoord, 25. nummer (afk.). 26. - pers. voornaamwoord, 27. zegswijze, 31. uitroep, 32. nevenschikkend voegwoord, 34. zegswijze, 41. afnemend getij, 42. lidwoord, 43. lui tenant (afk.), 44. geluid van een ezel. 45. berggeit, 47. stad in Duitsland, 49. bediende voor de provisiekamer (Ind.), 51. zwemvo gel, 53. steenklomp, 55. eer, 58. stok, 59. oom (Z.N.), 60. insekt. Verticaal: 1. dorp in Gelderland. 2. dorpje onder de Overijsselse gemeente Gramsbergen, 3. loot van een plant. 4. bijwoord. 6. fami lielid, 7. voedsel, 8. ontkenning (spreektaal). 9 mannetjesvalk (gewestelijk), 11. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 14. dunne overjas, 15. voorvoegsel, 16. bekende afkorting, 17. het telkens of aanhoudend rijden, 19. telwoord. 21. enzovoort (AOO, 24. muziek noot, 27. soort café. 28. keurig, 29. nieuw (Grieks), 30. ontkenning (Eng.), 33. dorp in Gelderland, 35. gemeente in N. Brabant, 36. zoon van Noach, 37. reeks, 38. ieder, 39. hemellichaam, 40. stad in Duitsland, 45. niet een, 46. welaan, 47. algemeen kiesrecht (afk.), 48. maatstaf, 50. voor, 52. adellijke titel in Engeland (afk.), 54. gesloten, 56.lidwoord, 57. muzieknoot. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. ik, 3. vork, 7. paar, 10. das, 12. meestal, 15. ante, 17. Est, 18. si, 19. sek, 20. pan, 22. Ate, 23. aak, 24. ho, 26. longc, 28. as, 29. bark, 31. Leens. 33. ne, 34. kop, 36. en, 37. duist. 40. Leur, 42. bo. 43. netel, 45. Ni, 46 hek, 47. kit, 48. nis. 50. roi, 51. i.e., 53. aan, 55. tule, 57. heester, 60. wee, 61. hede, 62. eten, 63. nn. Verticaal: 1. Ida, 2. Kansas, 4. om, 5. ree, 6. kesp, 7. pt, 8. aak. 9. al, 11. stek. 13. stal, 14. die, 16. e.k., 18. Sten, 21. nol, 22. Agen. 23. aafd, 24. ha, 25. ork, 27. Neer, 29. Best, 30. kol, 32. slok, 33. niet, 35. pen, 38. unie, 39. ten, 41. ui, 42. Beilen, 44. lias, 46. houw, 47. kin, 49. saté, 50. Rt, 52. eed, 54. net, 56. een. 57. hé, 58. Ee, 59. re. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op on* bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5.- en twee van 2.50. VOOR DE JEUGD VOOP. DE JEUGD - VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD - VOOR D£ JEUGD VOOR DE JEUGD Dag nichten en neven, Hoe gaat het met jullie allemaal? Nog een weekje en jullie krijgen weer heerlijk vakan tie. Mmmmm! Wat zullen jullie van de zon kunnen genieten... als hij tenminste schijnt. Hebben jullie al plannen gemaakt? Fiets- en wandeltochten enz. De natuur is nu zo prachtig dat jullie wel heel veel kunnen genieten, als je het ten minste maar zien wilt. Ik heb al veel meisjes mooie bloemen zien plukken. Ze gingen natuurlijk hun mamma verrassen met een mooi boeket. Echt leuk hoor! Meisjes en jongens nu nog een vraag! Zullen we Berdi Alblas nogeens een mooie kaart sturen? Wij kunnen straks heerlijk ge nieten van de vakantie en stoeien en ravotten naar hartelust. Hij kan dat allemaal niet. Zullen we het niet vergeten? Als wij het deze week doen heeft hij de kaarten nog voor de pinksterdagen. Zijn adres is Rijksstraatweg 212, Rijsoord. We gaan nu eens naar de op lossingen kijken. De volgende namen waren op de tekening te vinden: beer, bolhoed, bomen, bijenkorf, bijen, bank, bloemen, blik, ber gen. boomstam enz. De hoofdprijs gaat naar Hen- rieke Dekker, Rotterdam. De troostprijzen gaan naar Jeannette van Beuzekom, Cap. a.d. IJssel en Klarie Breeder- land, Zuidland en Peter Binnen dijk, Naaldwijk. Lang zullen ze leven!!! Marietje den Boef. Anja van Hil, Adriaan van Houu-elingen, Ineke Olree, Jeanet Olrec, Sa- rie Reedekerk, Sjanie van Til- borg en Bram v.d. Vlist van har te gefeliciteerd met jullie ver jaardag van de nichten en ne ven. We gaan nu de brieven bekij ken. Waarom schreef jij hele maal niets Ellic Aalders Rotter dam? Volgende keer krijg ik een lange brief? Fijn dat jij je pappa zo goed kan helpen Berri Alblas Rijsoord. De boodschap pen klaar te maken vind jij na tuurlijk een prachtig werk. Ge weldig dat jullie allemaal op het feest mogen komen. Pappa moet een berichtje naar de krant sturen en ook een foto. Hij moet dat zo gauw mogelijk doen hoor! Hoe gaat het met Berdi? Heb jij al een mooi vers je voor het feest geleerd? Heel veel plezier hoor! Vonden jullie het zo moeilijk om een briefje te schrijven. Koos Baas Gorin-I chem, Ria van Baardwijk Rot-j terdam en Donnie Bakker Rot-j terdam? Volgende keer krijg ik van jullie een lange brief? Vrijdag is het groot feest Jaap van der Berg Bcrkenwoude. Wat' zullen jullie genieten. De kabou ters zijn leuk hoor! Mag jij ook wel eens meehelpen met het kaas maken? Hoe gaat het pre cies? Wat zullen de kleine kalf jes genieten van het buitenzijn. Jullie doen niet minder om zo ver weg te gaan met het school reisje Lenie Bergwerff Rozen burg. Wat zullen jullie veel zien. Heerlijk dat jij in de vakantie mag gaan logeren. We zullen ho pen dat het prachtig weer is, wat zal je dan bruin kunnen worden. Juni is voor jou een ech te feestmaand hoor! Heb je een lange verlanglijst gemaakt? Wat worden Kristina en Ria al groot! Bedankt voor je tekeningen hoor! Natuurlijk kan je ook heerlijk f*an fietstochten genieten Bea v. d. Beukei Berkel. Heerlijk hoor! Heb je al veel plezier van je nieuwe jack gehad. Jij boft maar hoor! Is het groot feest bij jul lie? Grappig dat Leonoor zo ver wend is Jeannette van Beuze kom Capelle aan de IJssel. Na tuurlijk hebben meisjes ook wel een auto. Was ze er blij mee? Jij bent een grapjas hoor' Hoe gaat het op school?— Natuur lijk mag jij een neefje worden Aart van Beuzekom Capelle a. d. IJssel. Hartelijk welkom hoor! Meisjes en jon gens, we hebben weer eens een gezellige kruis woordpuzzel. Jullie zien al lerlei voorwerpen staan rondom de hokjes. Ze zijn allemaal genum merd en het pijl tje geeft precies aan, hoe jullie het moeten in vullen. Helemaal niet moeilijk hoor! Zenden jullie de puzzel in vóór dinsdag 28 mei? Niet vergeten hoor! In welke klas zit jij? Hoe heet jouw vriend?Ook jij mag een nichtje worden Sjanie van Boc- hove Hekelingen. Hartelijk wel kom. Heb jij nog meer zusjes en broertjes? Hoe heet jouw vriendin? Heb je al vakantie plannen gemaakt?Fijn dat jij de baby zo dikwijls mocht hel pen Geziena Boek holt Raams- donkveer. Hoe oud is hij? Prach tig dat jij zo'n lieve juffrouw op school hebt. Jij boft maar met zo'n mooie pop. Heb je hem al een naam gegeven? Wat zal hij deftig zijn met zoveel moois.— Jij bent verschrikkelijk yerwend Marian Boer Berkel. Wat zal jij deftig zijn met zoveel moois. Heb je het al aangehad? Jij kan mamma nu nog eens ver rassen met een mooie ruiker bloemen. Groeit alles goed? Heb jij de geitjes nog een naam ge geven? Grappig hoor! In. welke klas zit jij?Hoe gaat het nu met jouw moeder Joke van Bo- hemen Rotterdam? Bedankt voor je mooie tekeningen. Teken jij zo graag? Jouw zus boft maar hoor! Wat ga jij in de va kantie doen?— Geweldig dat jij zelf een sik hebt Sjors Boogaard Meerkerk. Jij hebt haar een mooie naam gegeven hoor! Heb je hem zelf verzonnen? Mag jij de poesjes allemaal houden? Wil jij een neefje worden? Je schrijft er niets over.Wil jij ook een nichtje worden Hennic den Boon Lekkerkerk? Wordt jij erg ge plaagd door je broers? Heerlijk dat jij nu fijn kan gaan zwem men. Heb je al een diploma? Hoe heet jouw vriendin? Leuk die kanaries. Wanneer ben jij precies jarig?Jammer dat jul lie niets schreven Wim Bosma Rotterdam en Jan Booy Baren- drecht. Zcr moeilijk is het toch niet? Volgende keer krijg ik toch wel een lange brief?Wat ben jij verschrikkelijk verwend Klarie Breederland Zuidland. Ge weldig hoor! Tante Jos wil ook een versje in jouw poëzie-album schrijven. Welke film heb je ge zien? Jullie gaan ver weg hoor met het schoolreisje. Wat zal dat een 'feest worden in september. Heb je je nieuwe mantel aan aangehad?Brrr. heb jij het niet koud in je zomerjurk Sja nie Breedveld Nieuw-Lekker- land? Hoe gaat het op school? Heb je al vakantieplannen? Fijn dat jij het zo goed naar je zin hebt op de huishoudschool Diny Breedveld Nw. Lekker- land. Wat heb je al allemaal gedaan? Heb je al veel lekkers gekookt? Ja het is al gauw groot feest. Heb je een lange verlanglijst gemaakt? Fijn dat jij de kleinste weieens in bad mag doen. Zijn het zusjes of broertjes? Hoe gaat het nu met jou. Greetje Brokking Nicuwpoort? Nu wacht je toch niet meer zo lang met schrij ven? Denk er om hoor! Zijn je vriendinnen nog op je verjaar dag geweest? Je schrijft er niets over. Van harte beter schap. Greetje! Heerlijk dat jullie allemaal geslaagd zijn Lenie Nuys Nieuwpoort. Van harte gelukgewenst! Was de tentoonstelling mooi? Jij hebt grootse plannen hoor! Wat zul len jullie genieten van het schoolreisje. Hoe gaat het met je tas? Volgende keer krijg ik van jou een lange brief Joke Buizer Sprang-Capclle? Was jij tante Jos niet een klein beet je aan het vergeten Lenie Coen- radle Vlaardingen? Wat zal jij genieten dit weekeind. Waar gaan jullie naar toe? Tennissen is een mooie sport hoor! Hoe gaat het op school? Krijg jij zo veel huiswerk? Leuk dat jij een prijs hebt gewonnen met skelteren Joke van Dam Bode graven. Deze week kunnen jul lie weer heerlijk gaan zwem-l men. Heb je al een diploma? Grappig dat jij ook even in het parkietenhokje mocht kijken. Is het al gegroeid? Is de foto mooi geworden? - Hadden jullie dé klas mooi versierd? Veertig jaar is een hele tijd hoor! Jij bent ook al met het school reisje meegeweest Martin van Dam Gouderak. Heb je veel pret gehad? Heb je genoten in de dierentuin? Allemensen wat hebben jullie veel kuikentjes. Worden ze al groot? Dat wordt in juni groot feest hoor! Wat zullen de kalfjes blij zijn als ze buiten mogen springen. Dat is heel erg van jou vader Nel lie van Dam Nieuw Lekker- land. Tante Jos wist er niets van. Je weet toch wel waar hij nu is? En dat is natuurlijk -héél erg fijn. Maar ja, de lege plaats blijft. Veel sterkte hoor! Jij boft maar hoor met zo'n mooie fiets. Rijdt hij goed? Hoe gaat het nu op school? Zal je de punten wel halen, denk je? Natuurlijk mag jij ook een nichtje worden Anneke Damen Hoog-vliet. Hartelijk welkom hoor! In welke klas zit jij? Leuk dat jij nog twee kleine broertjes hebt. Zijn ze erg on deugend? Fijn dat ik de volgen de keer een lange brief van jë krijg. Bloeien de tulpen nog steeds Corrle Dekker Giessen-- dam? Prachtig hoor! Hoe gaat het met jouw begonia? Is er 4 mei groot feest? Geweldig dat jij bruidsmeisje mocht zijn. Wat zal jij deftig geweest zijn met zo'n mooie jurk. Maan dag wordt voor jullie een echte feestdag Henrieke Dekker Rot terdam. Heb je er al slapeloze nachten van? Wat zullen jullie kunnen genieten. We zullen ho pen dat het dan echt mooi weer is. Hoe is het zingen gegaan? Welke versjes moesten jullie zuigen? Hoe gaat het in de mooie nieuwe school? Harte lijk welkom bij de nichten en neven Arja Diepenhorst, Stad aan het Haringvliet. Fijn dat ik nu zo'n lange brief van je kreeg. Welke oefeningen doen jullie allemaal op de gymnas tiek? Geweldig dat jij al sokjes hebt gebreid. Zijn ze mooi ge worden? Schrijf jij voortaan als je letter aan de beurt is, dan kan je ook in aanmerking ko men voor een prijs. Heb je al vakantieplannen gemaakt? Je kan jouw poëzie-album naar hetzelfde adres sturen als je brief, hoor Anneke Doesburg Den Haag. Zijn er al veel vers jes ingeschreven? Hoe is de feestavond geweest? Hebben jullie veel pret gehad? Wat heb je allemaal gezien? Had je geen last van blaren, toen je de propagandamars hebt gelopen. Wat heb jij grappig postpapier. Hoe gaat het met de kleine Hans, Lenie van Dommele Moerkapelle? Je schrijft er he lemaal niets over. Wonen oma en opa dichtbij jullie? Fijn, dat jullie hen zo hebben verwend. Er was natuurlijk ook een beet je feest. Hoe gaat het op school? Was jij tante Jos niet een klein beetje aan het vergeten Matthy Bagchus, Vlaardingen. Fijn dat ik weer een brief van je kreeg. Niet meer zo lang wachten hoor! Wat doen jullie allemaal op de padvinderij? Ga je veel zwem men in de vakantie? Jullie heb ben zo'n fijn zwembad! Heb jij genoten in Den Haag Ad 'van dc Akker Monster. Je vond het natuurlijk geweldig dat je met je pappa mee mocht. Groeit Caroline al een beetje? Ze heeft een mooie naam ge kregen hoor! Ja, ze moet na tuurlijk eens huilen ook. Hoe kwam het dat jij een gat in je hoofd had? Jij bofte maar dat je zoveel mocht tekenen DOOR BEREND PRINS Voor Henk en Gea. Op zijn zesde verjaardag liep Peter weg van huis. Hij was boos. „Als je jarig bent en je krijgt dan nog geen plumpud ding", dacht Peter, „dan mag je weglopen." Hij had beslist plumpudding willen hebben en het toch niet gekregen. Dat was niet mooi. vond Peter. Hij had zo graag eens plumpudding ge proefd. want hij had het nog nooit gehad. Het was wel lek ker. Dat had hij van zajn vriend je Joop gehoord. Toen Joop zijn zus was getrouwd, was er ook plumpudding geweest. Het smaakte verrukkelijk, had Joop gezegd. Er zat van alles in: zu re appels, eieren, krenten, brui ne suiker en nog veel meer. En toen de plumpudding de ka mer was binnengebracht, had ze mooie blauwe vlammetjes ge- ha'd. Ja. je kon ze ook aanste ken. Dat leek Peter geweldig en hij had gedacht: „Als ik jarig ben, moet moeder plumpudding voor me maken". Hij had het vroeg genoeg gezegd en ze had het toch niet gedaan. „Dat is geen kinderkost", had ze ge zegd. „Ik zal wel wat anders maken, ook heel lekker". En wat had hij toen-gekregen? Ge wone pudding met slagroom en aardbeien! Zeg nou zelf eens, dat is geen manier van doen. Als je zes jaar wordt, mogen ze je geen doodgewone pudding voorzetten. Peter had eerst de pudding met slagroom een aard beien opgegeten en was daar na weggegaan. Zo maar weg, de wijde wereld in. Om een uur of een, op een za terdag. Het was mooi weer. De zon gaf Peter knipoogjes en vogeltjes riepen hem vrol goeiedag. Peter voelde zich h» groot. En dat was hij ook. wa hij was al zes. Alf en toe st hij een dropje in de mond. I je dropjes eet. word je niet gauw moe. Dan kun je wel di dagen lang lopen. Daarom h; Peter nog gauw een broekzak i van die lekkere dingetjes meet nomen. Met grote stappen li hij het dorp uit. Als zijn moed hem geen plumpudding wilde g ven, zou hij het wel ergens s ders proberen te krijgen. Rekt maar! Toen hij een hele poos had gj lopen, bleef hij even staan i keek achterom. Sjonge, wat \v| hij al een eind van huis! Je k de toren van de kerk haast ni meer zien! Hij was wel e| beetje moe. maar dat zou \v weer overgaan, als hij flink drop op had. Hij stak er v tegelijk in de mond en liep tol weer door. Ineens zag hij a) de rechterkant een zandweg® tje. „Op dat weggetje ga ik 1 J pen", dacht hij. Het paaclje li tussen de akkers. Aan de ei kant ervan groeide rogge en a: de andere kant aardappele Plots was er een bocht in h pad. Toen hij die om was. ki hij de straat niet meer zien. H 1 was hier heel stil. Je hoorde nil alleen een koe die loeide, vl weg. Peter kreeg het wart Kleine zweetdruppeltjes stond! onder zijn neus. ..Oef', zucht hij en hij nam zijn zakdoek o| zijn gezicht af te vegen. Het vi toch niet mee om weg te lope Tot de volgende weé i Jacquelien Anvert, Den Haag. Wat heb je allemaal getekend? Geweldig dat jij zo'n mooie ba bypop hebt. Hoe heet hij? Wat kreeg ik van jou een mooie tekening Leendert Jan Arwert, Den Haag. Hartelijk bedankt hoor! Mag jij op school ook dikwijls tekenen? Ga jij wel over, denk je? Heb jij weer lieve juffrouw gekregen? Waarom schreef jij helemaal niets Sjaantje Baak Sclievenin- gen? Volgende keer krijg een lange brief? Wil jij nichtje worden Josse Baaiman Den Haag? Je schrijft er niets over. Hoe gaat het op school? Fijn dat ik weer zo'n gezelli- J;e brief van je kreeg Mary Bal- eu Honselersdljk. Ja hoor, jï mag de kaart gewoon naar dc brievenbus sturen. Het komt al tijd terecht. Heerlijk dat jullie zoveel pret hebben gehad. derhand heb je de slaap w ingehaald? Gisteren was het groot feest. Hoe heb je 't ge had? Zijn je vriendinnen nog geweest en zijn al je verlangens in vervulling gegaan? Heb je al vakantieplannen gemaakt? Wan neer is jullie schoolreisje? Hoe gaat het met Trijny? Heb je genoten in Keukenhof Peter Binnendijk Naaldwijk? Waar was de kinderboerderij? Wat heb je allemaal gezien? Is jouw opa erg ziek? Heb je hem al eens een bezoek gebracht? Fijn dat jouw schoolbuurman weer beter is. Er zijn nog zoveel meisjes en jongens die graag een prijs willen hebben Wlleo Bczoen Den Haag. Wil jij wel een nichtje worden? Hoe gaat het op school? Heb jij die boeken allemaal al gelezen Frlts van der Blij Den Haag? Zijn ze mooi? Jullie hebben dus deze week groot feest gehad? Had je nog een mooi versje ge leerd? Jij kan nu in de vakan-l tie heerlijk van je fiets genii ten. Hoe gaat het met Inge? Nou en of ik de bollenveld! heb gezien Hans BUjleven Lf derdorp. Ja dat is een pracht 1 gezicht. Jullie hebben wel ei i mooie fietstocht gemaakt hooj 1 Zijr jullie door de duinen g i gaan? Hoe gaat het op de clul Heb je mamma al eens verra f met een mooi bouquet? Grot het allemaal goed in je tuit Mamma hartelijk gegroet hoo|« Jij schreef helemaal ge<i oplossing Marietje Bron D» Haag. Hoe komt dat? Ben 1 het vergeten? Zit Tineke naai jou op school? Ben je al naic hei strand geweest? Wanna* ben jij precies jarig? Fi|2 dat jij een schooltuin hebt KetB Bronsveld Den Haag. Wat h(fi je allemaal gezaaid? Ook blo' men? Hoe heet het kleine mei je? Ja. meisjes spelen alti|~ met poppen hé. Wat ga jij i® de vakantie doen? Wist jg werkelijk niets te schrijven Gi® rard Colleé 's-Gravenzandtg Volgende keer krijg ik een lal5 ge brief? Wil jij een neefj;} worden Wlm Dalmaijer De? Haag? Fijn dat het tennissen r' een beetje gaat. Je kan stral" goed oefenen in de vakanti], "oe heten jouw vrienden? welke klas zit jij? Natuurlij? mag jij een nichtje worden B_. 1 y te Braak Delft. Hartelijk wéu kom hoor! Leuk dat jij nöi, zo'n keine broer hebt. Gaat Atl al op de grote school? Hoe hejj, jouw vriendin? Dc brievenbus is weer heliv maal leeg. Deze week vei^ wacht ik vee! brieven van juin lie. De letters E t/m K zij], aan de beurt. Nichten en neve0 die deze week hun schoolreisje maken, veel plezier hoor! T<p de volgende week, meisjes Jongens! Tante JnZl Van Ei tot Kraanvogel Tip sy en Topsy Zogende Hond Gevraagd) zijn er inmiddels van zijn montagetafel geko men. Opname, geluid en mon tage het was allemaal eigen werk. Alleen al 140.000 school kinderen hebben inmiddels die films gezien. De film waaraan hij bezig was bij ons bezoek, ging over mensapen en is bij het 150-jarig bestaan van Artis in première gegaan. Laat de cameratas dicht Al heel spoedig zijn wij op ons onderwerp terechtgeko men: de dierenfotografie. En al meteen komen de tips los: ,.De dieren observeren en re gelmatig in de gaten houden is wel een tijdvergende geschie denis, maar absoluut noodza kelijk wanneer je met goede foto's wilt thuiskomen" zegt Bokma. „De meeste amateurs beginnen al meteen te kieken zodra zij in de dierentuin ko men, maar dat is fout. Wandel eerst rond, bekijk rustig welke dieren vandaóg interessant zijn, hoe de lichtval is en over enkele uren zijn zal en wanneer u een beeld hebt gekregen van wat de tuin vandaag te bieden heeft, maak dan pas de pa- raattas open. Er wordt meest al veel te slordig gefotogra- feerd in een dierentuin. De ver standige fotograaf zoekt eerst naar een gunstig standpunt, probeert eens of een hoger standpunt misschien geschikter zou zijn om storende achter gronden te vermijden, bekijkt door de zoeker hoe het resul taat is bij een laag standpunt. Verder let hij goed op de ach tergrond, want ook die is be langrijk. Een achtergrond in diepe schaduw b.v. kan op de foto helemaal zwart worden en vormt dan een zwart fond, waarvoor het dier goed uit komt. Tegen- of zijlicht toont de dieren vaak veel voordeli ger, omdat verenpak of vacht dan meer reliëf krijgen." Beweging is nodig Ook over de afbeelding van dieren heeft Bokma heel wat te zeggen. ..Kijk eens" meent hij. „een mens heeft een inner lijk, een geestelijk leven. Daar om kan het gezicht van een mens in rust toch een sterke expressie hebben. Omdat die- Wie over dierfotografie spreekt, noemt onvermijdelijk de naam Jo Bokma. Als fotograaf (en filmer) van de hoofdste delijke dierentuin heeft hij een grote naam verworpen. Zijn foto's staan regelmatig in het tijdschrift „Artis" en ln tal van fotoboeken. Toch begon ook hij gewoon als amateur en pas in de laatste oorlog richtte hij een eigen donkere kamer in. Na de oorlog moest hij een geheel nieuw bestaan opbonwen. Zijn studie voor econoom had hij moeten afbreken en het kantoorleven beviel hem niet. Zo kwam hij in de fotografie terecht. Eerst in samenwerking met de fotojournalist Bert Buurman, met wie hij een fotopersbureau opzette, enkele jaren later zelfstandig in samenwerking met Evert de Vries en tenslotte in zijn eentje. Hij maakte en- kele reportages over Artis en kreeg toen het om de fo- te verzorgen X van reis - BLgjg|jB^^i Bretagne. die door iriBWHBW een Artis-team werd gemaakt om B^r- inktvissen te van- gen en naar Am- sterdam te bren- gen. Han v. d. I Werken, de pers- van Artis, liep met plan ^BB rond een tijdschrift te beginnen en sa- men met Jo Bok- ma durfde hij het aan. Zó startte in 1955 het tijdschrift „Artis", dat insi ders slechts een kort leven voor- spelden. Maar mo- 1 menteel heeft het een oplage van 25.000 exemplaren en het groeit nog 'aL -** steeds. Mede dank wW. zij de prachtige fo- #T JErWg to's van Jo Bok- tf Nu de Week van de Fotografie en de daarbij beho rende nationale fotowedstrijd ..Lens en Dier" de nadruk hebben gelegd op de dierfoto- grafie en dito smalfilm, zijn wij met Bokma een babbeltje gaan maken over dit onderwerp, want wie zou beter kunnen ver tellen, hoe je goede dierenfo- to's maakt! Het vergde echter enige zelf overwinning om hem te be zoeken, want om in zijn kamer te komen, moesten wij rake lings langs twee fors uit de kluiten gewassen leeuwinnen, die weliswaar in een kooi za ten, doch wier adem wij in ons gezicht konden voelen, zo dicht moesten wij erlangs! Jo Bok- Een fraai voorbeeld van Bok- ma's dierfotografie: een jong edelhert, beschenen door een reliëf gevend zonlicht. ma heeft zijn werkkamer en doka nl. boven de leeuwenver- blijven en dat is bepaald te ruiken ook.... Als wij binnenkomen zit hij aan een montagetafel, bezig een van zijn dierenfilms te monteren, zijn vijfde om het precies te zeggen. Enkele ja ren geleden is hij namelijk ook gaan filmen, op 16 mm, en vier knappe dierenfilms (Mys teries van het Mangrovebos Jo Bokma aan het werk: dit werd een mooie close-up van ern drinkend aapje. Ze hebben dan een dichte re gelmatige vacht, die in niets lijkt op het lorrige jasje dat zij in de zomer dragen. De reflex heeft voordelen Natuurlijk komt het gesprek ook op het soort camera, dat het meest geschikt is voor de dierfotografie. Weliswaar kan men met elk toestel dierenfo- to's maken, ook met de box, maar Bokma prefereert toch de reflexcamera. Hij werkt zo wel met de kleinbeeldreflex als met de 6 x 6. ..Reflexzoekers zijn bijzonder bruikbaar voor het volgen van het dier" meent hij, „ze maken het mogelijk om altijd precies op het juiste moment af te drukken." Met betrekking tot het ge duld, waarover een dierenfoto- graaf dient te beschikken, ver telde Bokma een leuke anec dote. Iemand die van Karachi naar Amsterdam zou vliegen, groef de avond voor zijn ver trek een aantal schildpadeie ren op aan het strand. Bij aan komst in Amsterdam bracht hij deze eieren linea recta naar Artis, waar Bokma ze opnieuw in nat zand begroef. Er viel niet te zeggen, of de eieren bevrucht waren, maar na ongeveer 60 dagen kwam er een piepklein schildpadje uit het zand kruipen. Toen is Bokma er een paar nachten bij gebleven om het omhoog- krabbelen uit het zand te ob serveren en er foto's van te maken. Een jaar later wist hij opnieuw eieren te bemachtigen en toen zette hij bij de bak met zand en eieren een 16-mm camera, die automatisch elk uur een opname maakte. Deze keer bleken de eieren echter onbevrucht te zijn. Natuurlijk gaat hij het opnieuw proberen, want als de dierenfotograaf bij uitnemendheid, beschikt hij over engelengeduld. JAN STÖPETIE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 16