Generaal Adjie zuiverde geplaagde Preanger 12. ChroesjtsjefIk maak het best Geen Frans verzet tegen kernmacht POLYESTER SPORTSHIRTS Eerste taak: Afrika vrij maken van overheersing Dure vuilnisdieiist West-Java is weer veilig Zeventien zendingen in Doorn bijeen Kennedy: geen andere keus in Alabama HERENMODE-TIP 90 Castro held van Sowjetunie I N s BIOKOSM A uit Zwitserland - voor uw huid! -het „natuurlijke geheim van jeugd en schoonheid VCJC sloot lustrum jaar af I Kant- en randfineren?...Ceta-BeverSNELFIX Jj/i een. v# wiejm hoopt TOCH IS HET ZO! VRIJDAG 24 MEI 1963 (Advertentie) BANDOENG, 22 mei TTET is thans veilig in West- Java. De Preanger, het door de Daroel Islam meest geterrori seerde gebied, is geheel van rebellen gezuiverd, sinds de ge vangenneming van bendeleider Karto Soewirdjo op 4 juni van het vorige jaar. De prachtige weg van Bandoeng naar Tjamis kan weer zonder angst voor over vallen gereden worden. En de desa-bewoners in de dichtbevolkte streken van Pengatengan, Soeka- radja, Soemdang en Tjikadjang kennen, voor 't eerst sinds de Japanse bezetting, weer órde en rust. De man, die West-Java volgens een geheel nieuwe tactiek gezuiverd heeft, is brigade-generaal Ibrahim Adjie. Hij vocht in de Preanger te gen de Nederlanders tijdens de eer ste politionele actie, en zette, na de terugtocht op Djokja, de strijd op Su matra voort. Na drie jaar als mili tair atfctaché in Belgrado te hebben vertoefd „Ik was er niet zo gek op, want je wordt zo dik van al die cocktails, die je in diplomatieke dienst drinken moet" werd hij tot com mandant van de bekende Siliwangi- divisie, die sinds jaar en dag in West-Ja va gelegerd is. ..Een soldaat van de Siüwangidivi- sie", zegt hij in z'n hoofdkwar tier: de vroeger woning van generaal Ter Poorten in Bandoeng, „is een soldaat plus. Behalve militair, is hij vrijheidsstrijder, pionier en werker. Hij draagt het geloof in onze staats ideologie: de Pantjasila, uit. Hij helpt het volk om dat een betere toekomst te geven. Hij brengt de bevolking niet alleen physieke, maar ook geestelijke vrijheid". Alleen maar woorden, die door een bombastische ondertoon worden gedra gen? Nee, de ideële opvattingen van generaal Adjie worden door legio daden geschraagd, terwijl hij in het gesprek steeds weer de morele kant tracht aan te roeren. Sinds hij in 1959 het bevel over de Siliwangj-divisie kreeg, hebben zijn mannen de zwaar beproefde Preanger het nodige uitzicht gebracht. Na de Japanse bezetting, de Nederlandse mi litaire ac'ies en de moord- en plunder tochten van de Daroel Islam keerden de rust. de orde en de veiligheid ein delijk terug. Veertigduizend, naar alle richtingen uiteengespatte mensen kon den zich opnieuw in hun dessa's en kam pongs vestigen. De soldaten van gene raal Adjie bouwden .tienduizend ver woeste huizen op, legden zevenhonderd kilometer weg en achthonderd kilome ter irrigatiekanaal aan, maakten zeven honderd hectare sawahs bouwrijp, kortom: legden de fundamenten van geluk in een sinds 1942 geteisterde sa menleving. Daroel Islam maakte 100.000 slachtoffers (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) hiervoor de moed konden opbrengen. Zonder het militaire vlak te verwaar lozen, zijn we met een soort psycholo gische oorlogsvoering begonnen. In ideo logische zin we hebben zelfs gods dienstcampagnes gevoerd is de be volking op alle mogelijke manieren be werkt. Tegenover kwaad stelden wij goed. Wij presenteerden ons niet alleen als vertegenwoordigers van het gezags- apparaat, maar ook als landgenoten, die op elk vlak wilden helpen." Na jaren geduldig werken en bewer ken, had deze methode succes. Steeds meer dessa-bewoners kozen de kant van de militairen; steeds veelvuldiger wer den de informaties over de bewegingen der rebellen. Toen in april van het vo rig jaar de laatste, operationele fase inging, waren bij de bendebestrijding niet minder dan 3,5 miljoen mensen in gezet. Wraakacties van de ziide van de Daroel Islam bleven natuurlijk niet uit. Hele dorpen werden uitgemoord, hoe manmoedig de met geweren uitgerust dorpswachten zich ook verzetten. Signaal veilig „De laatste benden, die we geëlimi neerd hebben", verklaart de generaal, „hadden geen schijn van kans meer. Ze konden kiezen tussen zich overgeven, van honger omkomen, of neergeschoten worden. We joegen de rebellen naar on bewoonde gebieden op en sloten ze dan geheel van de buitenwereld af. Rond bergen, die ze zich als uitwijkplaats hadden gekozen, legden we drie cordons, die welhaast door niemand gepasseerd konden worden. Het dichtst bij de vij and liggende cordon bestond uit militai ren, die de aanvallen moesten uitvoeren. Daaromheen lag een kring van gewa pende politie-agenten en dorpelingen. Ten slotte was er nog een buitenste kring, die op zichzelf al de grootste was, maar door het bijna mannetje aan mannetje staan duizenden en nog eens duizenden mensen vergde. Op deze ma nier zijn we tenslotte van de Daroel Islam afgekomen. Het duurde echter tot eind vorig jaar voor we voor heel West-Java het signaal op veilig kon den stellen." Wat is er met de gevangen genomen bendeleden gebeurd? Zijn ze doodge schoten, in de gevangenis geworpen, of Brigade-generaal Ibrahim Adjie, die West-Java vrij van rebellen maakte. (Van onze kerkredactie) Zeventien verschillende zendingsor ganisaties, die Nederlanders hebben uitgezonden naar de verre velden en vanuit ons land gesteund worden, had den gisteren stands op het terrein van het conferentieoord Het Brand punt in Doorn. Het opmerkelijke van deze dag was dat tussen de geloofs- zendingen, die vaak nogal naast het werk van de kerkelijke zendingen hebben gestaan nu ook de Nederland se Zendingsraad vertegenwoordigd was. Duidelijk bleek op deze dag dat er ook aan de kant van deze geloofszen- dingen een sterk groeiende' belangstel ling is voor samenwerking. Dat kwam reeds uit in de rede van de heer J. B. A. Kessler, die jaren als zendeling gewerkt heeft in Peru (hij is de zoon van de zogenaamde ShellJkoning Kess ler) en nu in Nederland is voor verde re studie. Hij had geconstateerd dat er in de laatste jaren in Zuid-Amerika een groeiend verlangen is om te komen tot samenwerking. Het opmerkelijke is d^t dit verlangen gestimuleerd wordt door het optreden van steeds meer klei ne isolationistische splintergroepjes. Een ander opmerkelijk verschijnsel is dat de invloed van het communisme achteruit gaat sedert de Cubaanse tra gedie. Ook gaan aan de universiteiten vooral in Peru meer en meer deuren open. De bekende Canadese evangelist en hoofd van de Europese Evangelische Zending, George Brucks, zei dat wie een zending steunde, daardoor ver antwoordelijkheid op zich neemt voor dat werk. Hij raadde de aanwezigen, die op deze regenachtige dag bijeengedron- gen waren in een grote tent, aan te in formeren of hun zending genegen was tot samenwerkig. In zijn verslag over het werk dat door deze zending gedaan wordt in Spanje vertelde hij dat de verhoudingen daar duidelijk aan het verbeteren zijn. Maar het opmerkelijke is dat sedert er in de kranten berichten verschenen zijn over de verbeterde situatie, de gif ten in ons land sterk verminderd wa ren en dat, terwijl er nu meer dan ooit gewerkt kan en moet worden. President Kennedy heeft woensdag tij dens een persconferentie gezegd, dat hU geen andere keus lieeft dan de gerech telijke uitspraken, waarbij de toelating van negerstudenten aan de universiteit van Alabama wordt bevolen te doen uit voeren. De president hoopte dat het niet nodig zal zijn federale politie of federale troe pen te gebruiken om de toelating van de studenten te verzekeren. Hij voegde hier echter aan toe. dat hij grondwettelijk verplicht in de uitspraak van het hoog gerechtshof uit te voeren. 1,087 negerleerlingen, die in Birming ham van school waren verwijderd, omdat zij hadden deelgenomen aan betog'nf" legen de rassenscheiding, zullen weer tot de lessen moeten worden toegelaten. L„ heeft een hof van appel in Atlanta be paald. Het hof verwierp hiermee de uit spraak van een Amerikaanse rechtbank de beslissing van de directeur van het onderwijs de leerlingen te verwijderen bad goedgekeurd. „De verliezen, die' de burgerbevol king door de brandschattochten van de Daroel Islam geleden heeft", brengt de zacht sprekende militair naar voren, „zijn onvoorstelbaar groot. Het aantal slachtoffers mannen, vrouwen en kinderen werden vaak op beestach tige wijze vermoord benadert de honderdduizend. Het was in het hele gebied van de Preanger één grote chaos, die thans gelukkig bedwongen Is". De Daroel Islam een fanatiek- religieuze, godsdienstige beweging, die de theocratische staat in Indonesië wil de vestigen en verwoed tegen de ver- draagzamen vocht beschikte in West- Java over vijf divisies. Volgens de ge neraal waren het echter geen divisies op volle sterkte. De kaders beston den wel, maar de manschappen waren georganiseerd in kleine en grote ben den. Jarenlang heeft Djakarta tever geefs getracht de Daroel Islam op con ventionele wijze te bestrijden. Uitein delijk moest de bevolking ideologisch worden bewerkt, teneinde de rebellie de kop te kunnen indrukken. „In de gebieden, waar we met de Daroel Islam werden geconfronteerd", aldus generaal Adjie, „waren onze mi litaire eenheden aanvankelijk niet veel meer dan eilanden in een grote zee. De bevolking hield zich afzijdig; men kan zelfs stellen dat in de beginperiode ze ker vijftig procent van de dessa-bewo ners in de Preanger met de rebellen sympathiseerden. Onze oorspronkelijke tactiek moest- helemaal worden omge gooid en ik prijs me gelukkig dat we Voor mij Is het antwoord nogal ver bazingwekkend, als generaal Adjie zegt: „We hebben hen niet als echte oor logsvijanden beschouwd, maar als af- Eedwaalden. We hebben ons groot van arakter en groot van hart getoond. We hebben hen In de burgermaatschap pij terugontvangen, nadat we de bevol king zover hadden gekregen hen op nieuw te accepteren." (Advertentie) Ideaal voor weekend en vakantie. In een wip ge wassen, strijken niet nodig. Dit open en ge sloten te dragen shirt vindt u bij P C in tal van modekleuren. Sekou Touré wil ultimatum: Ook gematigder geluid en kalmeert de zenuwen zander slaap te verwekken! Een desa in de Preanger, die door de Daroel Islam vernield en door het leger werd her bouwd. Keizer Haile Selassie van Ethiopië, die gekozen is als ere voorzitter van de topconferentie van Afrikaanse landen die woens dag in Addis Abeba is begonnen, heeft een hartstochtelijke plei dooi gehouden voor het aannemen van een Handvest van Afrikaanse eenheid. Uitstel betekent mislukking van de conferentie, aldus de keizer naar wie de afgevaardigden, vanaf de gematig de president van Tanganjika Nyerere tot de onberekenbare president Nkroe- mah van Ghana en de revolutionaire Arabische leiders Nasser en Ben Bel la, aandachtig luisterden. President Kennedy, premier Chroesj tsjef en president Tito hebben ieder een boodschap naar Addis Abeba gezonden, waarin zij het streven naar eenheid in Afrika van harte toejuichen. Uit dc eerste redevoeringen bleek ech ter dat dit belangrijke punt niet pri mair in de gedachten van de Afrikaan se leiders leeft. De conferentie wordt ge kenmerkt door een sfeer van antl-kolo- nlallsme, hoewel bijvoorbeeld keizer Hai le Selassie, de president van Senega, Leopold Senghor, die beschouwd wordt als de representant van de gematigde Brazzavllle-groep, en Habib Bourgulba van Tunesië, aandrongen op matiging. Ook zij eisten de spoedige bevrijding van alle volkeren van Afrika van vreem de overheersing en ook zij wezen elke vorm van rassenpolitiek volstrekt van de hand, maar zij waren niet zo fel als bij voorbeeld Sekou Touré van Guinea en de leider van Kenia, Oginga Odinga, die een ultimatum wilden stellen aan alle kolonialistische en racistische landen, Wanneer deze staten hieraan geen ge hoor zouden geven, dan zouden zij uit Afrika verdreven moeten worden. Daarom was Sekou Touré ook zo fel voor een spoedige vorming van een pan- Afrikaanse organisatie. Deze organisatie zou alle werkzaamheden voor de vrij making van Afrika moeten bundelen. Hij Waarschuwing aan F.S. - berisping voor China pREMIER Chroesjtsjef heeft *- gisteren op een receptie ter ere van premier Fidel Castro van Cuba de berichten tegengespro ken die in de „bourgeois-pers" over zijn eventueel aftreden zijn verschenen. In een toast die hij uitbracht op Castro zei hij onver wacht: „De bourgeois-pers zegt dat Chroesjtsjef zal aftreden of gedwongen zal worden om af te treden, dat Chroesjtsjef in een moeilijke situatie verkeert. De positie van onze partij is goed. Het volk is goed. En evenals de positie van de partij is die van mij goed". Hij zei dit druk gebarend en opge ruimd temidden van hoge functiona rissen en buitenlandse diplomaten. Een maand geleden nog heeft hij ge zegd, dat hij zijn partij- en regerings functies niet eeuwigzou kunnen be houden. Tevoren had president Brezjnjef mee gedeeld, dat Castro tot „held van de Sowjetunie" was uitgeroepen, de hoog ste Russische onderscheiding. Daarna had hij de daaraan verbonden sieraden - de orde van Lenln en de medaille naar stelde voor een Afrikaans-onder-1 van de gouden ster op Castro's een- wijsfonds. voudige groene uniform gespeld. (Advertentie) wees de superstaat, zoals Kwame Nkroemah die wenst van de hand. Er zou vrijheid moeten zijn voor elke be schaving en elk politiek stelsel. De afgevaardigden juichten toen hij voorstelde dat iedere Afrikaanse staat één procent van zijn begroting beschik- Navogesprek nadert einde Dit was een van de laatste dagen van het bezoek van Castro aan de Sow jetunie. een dag die met veel vertoon en grote redevoeringen is gevierd. Castro gaat nu in gezelschap van Chroesjtsjef nog enkele dagen vakantie houden aan de Zwarte Zee. Het meest indrukwekkende moment van gisteren was wel de bijeenkomst in het stampvolle Lenin-stadion waar over de honderdduizend Russen de twee leiders, terwijl vliegtuigen met Russichhe en Cubaanse vlaggen boven het stadion vlogen, hartstochtelijk toejuichten. Cuba helpen Chroesjtsjef hield zijn rede van een uur in hemdsmouwen, terwijl een grote parasol hem beschermde tegen de felle zon. Hij waarschuwde Amerika zich niet aan nieuwe „ondernemingen" tegen Cu ba te wagen. Als dat gebeurt dan zou er een ernstiger wereldcrisis ontstaan dan verleden jaar, omdat de Sowjetunie haar verplichtingen" tegenover onze Cubaan se broeders zou nakomen en hen te hulp zou komen". Chroesjtsjef stelde de Amerikanen ver antwoordelijk voor rust in het Caribische gebied. Hij ontkende verder dat er spra ke was van onenigheid in het commu nistische kamp, zoals de „kapitalistische pers" beweerde. Op verschilende bijeen komsten van China en de Sowjetunie zullen er bepaalde meningsverschillen worden uitgesproken en bijgelegd ter méé ni'iiillslfiirhe kamp. Castro bracht in zijn rede van vijftig De Navoconferentie in Ottawa nadert haar einde. Vandaag werden de slotbesprekingen ge houden. Secretaris-generaal Stik ker (Nederland) zou een afslui tende redevoering houden en van avond zou een communiqué wor den gepubliceerd. Het belang rijkste punt zal daarin ongetwij feld zijn de overeenstemming over de plannen voor een inter- geallieerde kernmacht, die moe ten uitlopen op de vorming van een multilaterale kernmacht. Frankrijk heeft zich tegen deze structurele wijziging van de Navodefensie tenslotte niet meer verzet. Adviseur De kernstrijdmacht zal bestaan uit sterke contingenten Britse en Ameri kaanse bommenwerpers en atoomonder zeeërs. Een groot aantal andere Navo- landen zal eveneens bijdragen leveren in de vorm van jachtbommenwerpers. Op aandringen van de Fransen komt er geen speciale onderbevelhebber (voor welke functie een Nederlander zou worden aan gezocht). Men zal de te benoemen func tionaris dan ook de naam van adviseur van de opperbevelhebber (de Ameri kaanse generaal Lyman Lemnitzer) ge ven. De besprekingen over een volledig multilaterale kernmacht van de Navo (waar De Gaulle niets voor voelt, omdat die zijn eigen plannen zou doorkruisen) zullen later worden voortgezet. Adviezen ministers vaker de vergaderingen van de permanente Navoraad in Parijs bijwonen. De Fransman Couve de Murville merkte op, dat het Europa gelukt is het antago nisme van de afzonderlijke staten goed deels uit te schakelen. Hierbij is vooral de FransDuitse toenadering van belang. Hij ziet veel tekenen, die wijzen op ver anderingen in het oostelijk blok: er wordt steeds meer nationale oppositie merkbaar. De Sowjetunie en China heb ben nu ieder hun eigen satellieten. De westelijke landen moeten naar zijn me ning echter niet denken, dat zij de Sow- jet-evolutie kunnen beïnvloeden. Ook moeten zij er volgens de minister voor oppassen, dat zij niet over Chroesjtsjef gaan spreken als over een vriend van het Westen, die in moeilijkheden verkeert. Spaak (België) sprak zich uit voor een soepeler houding. Het Westen zou verminderde internationale moeten uitbuiten. versterking van het socialistische 1 Castro bracht in zijn rede van minuten hulde aan de Sowjetunie voor haar steun aan Cuba tijdens de crisis van oktober. Er ging een daverend ap plaus op toen hij schreeuwde: „In de geschiedenis is nooit tevoren een der gelijk voorbeeld van solidariteit voorge komen. Dat is het internationalisme, dat is het communisme". De Ameri kaanse politiek is een fiasco, zei Cas tro, „de Amerikanen zullen merken dat zij nu nog moeilijker aan suiker kunnen komen dan voordien het geval was". Op de receptie in het Kremlin weer hielden deze woorden Chroesjtsjef niet een nauwelijks bedekte aanval op Chi na te lanceren: „Als ik zou zeggen: kameraden, we hebben besloten een oorlog te beginnen om het imperia lisme te vernietigen, zou dit onmoge lijk zijn. Ons volk wenst nimmer oor log. Wij communisten willen ons stelsel niet bouwen op de puinhopen een oorlog, doch op de steunpila ren van Marx en Lenin". Hij voegde hieraan toe: „Ik zeg tegen de impe rialisten: als u ons aanvalt zullen wij u verpulveren". Volgens Chroesjtsjef kan het Westen kiezen tussen de Rus sische raketten en megatonbommen of vreedzaam naast elkaar bestaan. De Vrijzinnig Christelijke Jeugdcentra- Ie (V.C.J.C.) heeft de viering van haar zevende lustrum besloten met een te Amsterdam gehouden slotdag, die door circa 1.800 leden werd bijgewoond. De deelnemers, wier leeftijd varieerde tus sen de 15 en 23 jaar, konden uit negen verschillende programma's er zes kie zen. Verschillende gezelschappen traden totaal 24 maal op in vier zalen. Wim lbo was gastheer. Aan de op 5 januaribegonnen lus trumviering was de naam „contraban- gegeven. Locaal en regionaal wa ren voor de diverse leeftijdsgroepen ver schillende evenementen georganiseerd. Daarnaast lagen bij deze lustrumviering de accenten op de vernieuwing en de kwaliteitsverbetering van het plaatse lijk werk door de op elke leeftijdsgroep speciaal gerichte programma's, waarbij vooral de nadruk werd gelegd op de eigen creativiteit en de stimulering van het kritisch vermogen. Tn totaal hebben puim 4.800 van de leden (tussen 8 en spanning123 jaar) aan de viering van dit lus- Itrum deelgenomen. (Advertentie) Heel licht zijn die DRAKACEL matrassen I Een Milanese zaken man heeft het Italiaanse ministerie van justitie aangeklaagd en een schadevergoeding van bijna 600.000 gulden ge- eist omdat hij per abuis een dag in de gevange nis heeft gezeten. Na een handgemeen met een meubelhandelaar verscheen hij voor het gerecht. De rechter ver oordeelde de meubclhan- delaar tot een dag zit ten. De zakenman werd vrijgesproken. Het was echter onze nietsvermoe dende zakenman die naar de gevangenis werd ge bracht. Zijn protesten baatten niets, want de suppoosten dachten dat hij aan het fantaseren was geslagen. De Russen hebben in hun campagne tegen de westerse jazz een nieu we bondgenoot gevonden. De Izwestia meldt, dat ongeveer 20 dolfijnen rond een Russisch schip zwommen. Het schip voer in de Zwarte Zee en speelde walsmuziek door haar geluidsinstal latie. Twintig minuten lang zwommen de dolfij nen rustig mee. Op het moment echter dat de geluidsinstallatie wester se jazz ging produceren, schrokken dc vissen zo, dat zij gauw waren ver dwenen. Een miniatuur-onder zeeër is ter beschikking gesteld van de bezoekers van de tentoonstelling van het Lago Maggiore, die gisteren in Arona werd geopend. De duik boot is vier meter lang en biedt plaats aan drie personen. Zij kan tot een diepte van dertig meter duiken en blijft vier uur onder water. In Illinois verscheen eergisteren het volgende ingezonden stuk op de voorpagina van de plaat selijke krant: „Vandaag kreeg ik per post mijn aanslag in de personele belasting ten bedrage van 39,16 dollar. Ik ben slechts 15 jaar oud en heb zelfs geen fiets. Ik wacht nog even met be talen, omdat ik eerst de aanslag van mijn zusje wel eens wil zien. Zij is drie jaar en heeft een driewieler". I In Rusland is onver wacht een gletsjer in be weging gekomen. Het is de Fetsjenko-gletsjer, die zich gewoonlijk ongeveer 50 meter per jaar ver plaatst. Nu is het echter 50 meter per dag gewor den en dat ging gepaard met een donderend la waai. Gisteren spraken negen ministers. Het hoofdthema was de verhouding Oost West. De aanbevelingen van de ministers i varieerden van soepelheid tot onbuig zaamheid. Minister Luns waarschuwde voor concessies inzake West-Berlijn en gaf als zijn mening te kennen, dat een grotere militaire integratie van de Navo alleen dan zin heeft, als een grote mate van politieke overeenstemming kan wor den bereikt. Hij stelde voor, dat de (Advertentie) huishoudjam 76 ct. tot 1.04 extra jam 1.30 NEEMT ZWAARDEMAKER 1216) De afvalstoffen van de stoom fabrieken en -laboratoria blijven door de radio-actieve straling die zij uitrenden uitermate gevaarlijk voor een leder die er mee in aanraking komt. Elk vergif kan met chemi sche middelen worden opgelost of onschadelijk gemaakt, schadelijke stoffen kannen desnoods worden ver brand, maar de radio-actieve splljt- producten trotseren alle bekende methoden. De beste oplossing is dus deze radio-actieve producten zo veilig mogelijk op te ber gen. Maar wat Is vei lig? Welke plaats is zó veilig, dat in de eerstkomende 15.000 jaar (wan neer de radioacti viteit van deze af valstoffen tot min der dan 1 pro mille zal zijn terugge lopen) niemand kans loopt met deze stoffen in aanraking te komen, of op indirecte wijze de nadelige In vloed daarvan te ondergaan? Een dergelijke plek is op aarde niet aan te wijzen. De afvalproducten zijn in diepe mijnen gestopt, maar wie geeft ons de verzekering dat een waterloop In de nabije toekomst niet zijn weg door en langs deze schuilplaats zoekt en het euvel naar de oppervlakte brengt? Er zijn zware betonnen bun kers gebouwd die vele duizenden ton nen afval kunnen bergen. Maar af gezien van het feit dat men dergelij ke bunkers maar niet kan blijven volstoppen, zodat steeds nieuwe zul len moeten verrijzen, vragen we ons af wie de duurzaamheid van deze bunkers moet garanderen. We kun nen ons voorstellen dat dc aanne mer zijn handtekening wel onder een garantieverklaring van enige tientallen jaren wil plaatsen. Maar hij zal zich toch moeilijk voor 50 of 100.000 jaar willen verbinden. En dergelijke tijden zijn toch wel nood zakelijk om miljoenen kilo's splijt- producten gelegenheid te geven tot onschadelijke stoffen uiteen te val len. Laten we kort zijn. Dergelijke ga ranties zijn niet te geven en ook al zou men in dolle overmoed en te gen beter weten in daartoe over gaan om het publick genist te stel len, dan weet toch ieder van ons dat natuurrampen, aardverschuivin gen, aardbreuken e.d. al dergelijke verzekeringen zelfs in de nabije toe komst Illusoir ma ken. Iedere dag kun nen katastrofale hoe veelheden splUtpro- dukten vrfj komen met alle rampzalige gevolgen die daar aan z(Jn verbonden. De depots die men voor dit doel in diepe oceaanbekkens heeft ingericht en waarin men „atoomvuilnisvaten" neerlaat, ver anderen hieraan niets. Want elke zeebeving of ernstige beweging van de zeebodem kan deze cementen caissons of corrosfevrijc trommels verpulveren, waardoor zó veel radio activiteit vrijkomt dat zeeën en oceanen in giftige poelen veranderen. Daarom is het werkelijk niet zo vreemd dat serieuze onderzoekers hebben aanbevolen raketten te bou wen om het hoogst gevaarlijke goed je naar de maan en in leder geval de wereldruimte in te schieten, waar door de aarde er van verlost is. Het voorstel heeft slechts één nadeel t.w. dat dergelijke raketten nog niet safe zijn. En dat deze vullnisdienst te duur wordt, zullen we dan wel ho ren als het zo ver is.. De vraag is dan alleen nog maar. wat het zwaarste weegt. En nu gaan we eerst eens de le zer beantwoorden, die lang geleden heeft gevraagd of mollen blind zijn. (Nadruk verboden). H. Pétillon. (Advertentie) Een DRAKACEL matras geeft 'n oase van rust I

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7