iJLI Eerste Katwijkse logger vanmiddag al binnen Mr. Van Berckel te Noordwijk kwart eeuw burgemeester Zang eri orgelmuziek in Noordwijkerhout SATON LISSE een AGENT-BEZORGER KATWIJK „DE WOLBAAL" RADIO en TELEVISIE H. P. BLOOT Het Emaillehuis KATWIJK - SANDALEN HAASNOOT Zomerfeest van 22 tot en met 27 juli VLOERBEDEKKING J. BUIS Zn Visserijgolfj es GrammnfonHafen E. OOSTINGH MUSICA ZALEN TE HUUR Bronzen zeemeermin voor Huis ter Duin Indonesische pers blijft werktuig Geen recreatie in de bermen van rijksweg te Zoeterwoude Nieuwe leidse courant DAMESTRUITJES SHAWLS SWAN DAMES- en HERENZAKDOEKEN KINDERSOKJES TRICOT-BEST NYLONS 3 STERREN SERIE H. BROUWER Voorstraat 25 Katwijk aan Zee Telefoon 2363 Heeft U de nieuwe dienstregeling van de N.S. al? Haal er direkt een. Speciaal adres Andreasplein 12 Katwijk a. Zee Telef. 2331 - b.g.g. 3862 Elsevier's Handboek voor moeder en kind Een boek dat iedere moeder verdient, 14.90. Verjaardag- Verloving- Huwelijk- Jubileumgeschenken naar PIET OUDSHOORN Noordcinde 7 Princestraat 11-13 Katwijk aan Zee. VRIJDAG 24 MEI 1963 MODERNE BRILLEN ZONNEBRILLEN PRISMA KIJKERS OPTIEK SPECIALIST Rijksgediplomeerd opticien Ziekenfondsleverancier Princestraat 32 Tel. 4763. IVANHOE VOETBED 22/23 9.95 24/27 10.50 28/31 11.90 32/35 f 12.90 SCHOENHANDEL Voorstraat hk Noordeinde Princestraat 33 WOLGENDE week zaterdag hoopt meester Gerard Frans Willem van Berckel zijn zilveren jubileum als burgemeester te vieren. Een niet illedaagse verschijning deze eerste burger van Noordwijk. Een man met psse, vlotte gebaren en een flux de bouche die zijn weerga niet heeft. Op iet eerste gezicht meer artiest dan magistraat, terwijl hij het beide is. Bur gmeester Van Berckel verstaat de kunst kleuren te schakeren tot een oeiende compositie, niet alleen en in de eerste plaats met verf en pen- ieel, maar ook in intermenselijke verhoudingen. Weinigen bezitten als hij o duidelijk de gave mensen met tegengestelde karakters en belangen bij IIkaar te brengen, bij elkaar te houden en met vrucht te doen samen werken. Wij menen, dat hierin de grootste be- jkenis ligt van het burgemeesterschap. St hij weldra een kwart eeuw vervult, teer kunstenaar dan ambtenaar inspi- »ert hü zijn medewerkers door zijn jeelse fantasie, hen overrompelend, eet, menselijkheid en diplomatieke be- KATW1JK AAN ZEE Leuk schoolreisje Het schoolreisje van de klassen 5a, 5b, I en 6b van de Chr. Opleidingsschool |t er weer op. Om 7.30 's morgens ver- ok het gezelschap met bussen van de hooi aan de Parklaan. Per trein van piden af werd de reis voortgezet via |recht, Eindhoven naar Heeze. Na het fbruik van verversingen en bezichti- ng van het kasteel, ging de reis met issen naar de Belgische grens. Vandaar ërd een bezoek gebracht aan het Euro- rand. Ondanks het ongunstige weer, erd daar volop genoten van de diverse tracties. Zeer voldaan arriveerde men om on weer 10.30 uur weer in Katwijk. Beiaardbespeling Op zaterdag 25 mei zal van 5 tot 6 uur in bespeling worden gegeven door de liaardier Hessel H. de Harder. 1. Koekoekpreludium van Matthias v. Gheyn; 2. vijf voorjaarsliedjes: a) 't Is ei; b) Alles blij maakt de mei; c) lein vogellijn op groene tak; d) Een tifje; e) De nachtegaal die sank een ;d (oud Nederlands volkslied); 3. Ga- itte van G. F. Handel; 4. drie Duitse idjes: a) Lebewohl; b) Heidenröslein; Ein Veiichen auf der Wiese stand; 5. jee liedbewerkingen van resp. W. ozart en Ludwig van Beethoven: iebes Madohen hör mir zu; b) Ieh ïbe dich; 6. Hochzeitsmars van Felix lendelssohn-Bartholdy; 7. Improvisatie 'er enkele bekende melodieën, Hessel de Harder. "**TIet ingang van 1 juni zullen de bei- rdlbespelingen des zaterdags worden Eeven van 2021 uur. Volgende week •rdagavond zal een programma van hksterliederen worden uitgevoerd. Tan 22 tot en met 27 juli wordt in jtwijk aan Zee een groots opgezette {serijtentoonstelling gehouden, om- jkt met allerlei festiviteiten voor bë- jking en badgasten. Hoog en laag water laterdag 25 mei: hoog water 4.30 en )0; laag water 0.22 en 12.47. Spring- lo 7.25 p. mtr. Verzet bouclé v a. 13.95 ntr. zijn speciaal in „Parade tapUt" er is in betere 29.50 b- mtr alleen in 130 r. breed WONINGINRICHTING tJISWEG 25 TEL. 2964 KATWIJK AAN ZEE gaafdheid doen hem zijn de man die tegenstellingen weet te overbruggen, een knap voorzitter van de gemeenteraad, die voor geen enkel gat is te vangen. Zijn trots is, dat zelfs na de rumoerig ste vergadering de Noordwijkse gemeen teraadsleden als vrienden scheiden. Niet officieel Het jubileum zal op verzoek van de burgemeester niet officieel worden ge vierd in verband met het feit, dat hjj nog maar betrekkelijk kort geleden ge huldigd is toen hij twaalf-en-een-half jaar burgemeester van Noordwijk was. Bij die gelegenheid is mr. Van Ber ckel van vele kanten geprezen. Het is overduidelijk gebleken, zo werd toen ge zegd, dat de burgemeester zich met grote energie en vasthoudendheid voor de belangen van Noordwijk heeft inge zet. Voornamelijk door de gave van mr. Van Berckel met veel humor de scherpe kanten eraf te slijpen, is de goede ver standhouding in de gemeenteraad nooit verstoord. .De belangen van de groten en de kleinen zijn bij de burgemeester veilig Met bewondering hebben wij n steeds gadegeslagen, zo heette het voorts, vooral bij de ontvangst van buitenlandse gasten. Ook de ambtenaren zijn ingeno men met „hun" burgemeester. Zij verheugen zich erover,dat hij steeds waardering voor hun werk toont en altijd belangstelling heeft voor het personeel in dienst der ge meente. van hoog tot laag. De enige standplaats van burgemees ter Van Berckel voordat hij in 1946 in Noordwijk werd benoemd, was Voorhout Duitse reders en schippers beschou wen de Duitse visschlppers die de Ne derlanders helpen bij hun verre-visserij - experimenten. als verraders. Er Is zelfs sprake van, dat men hen niet meer in aanmerking wil laten komen voor de functie van kapitein of stuurman op Duitse schepen. De scheepswerf De Dageraad te Wou- brugge heeft opdracht gJ:regen tot bouw van een hektrawler. De lengte zal 45 meter zijn. De hoofdmotor, een Deutz. krijgt een vermogen van 1200 PK, de winchmotor een sterkte van 300 PK. De trawler wordt de VL 115 Vooraan. Wat er was De aanvoer in IJmuiden was woensdag 4645 kisten, waarvan 210 schelvis. 200 wijting, 210 gul en kabeljauw, 80 kool- vis. 300 haring, 240 kleine haring, 2340 makreel, 520 schol. 5 tarbot, 120 varia. 8000 kilo tong en 400 stuks kabeljauw. In Scheveningen was de aanvoer 250 schelvis, 150 wijting, 300 gul en kabel jauw, 50 koolvis, 80 haring, 1800 makreel, 35 schol, en schar en 1000 kilo tong. RADIO VAN LEEUWEN BOSLAAN 279 - Katwijk aan Zee. Telefoon 4336. (Advertentie) pe nieuwste modellen GASFORNUIZEN GASCOMFOREN Telefoon 3219 (Advertentie) Emmaplein Katwijk voor bruiloften en partijen. Desgewenst met verzorging van warme maaltijden. Velefoon 01718—4200 KATWIJK Chr. huishoudschool Voor het eerste gedeelte van de akte l\ a slaagden alle kandidaten, te weten 1. v. d. Berg, Leiden; T. Brinks, Noord- wiik aan Zee; C. Doctor, Rijnsburg; R de Groot, Katwijk aan Zee; A Jansen. Voorschoten; F. Koopmans, Den Haag; A. Kromhout, Rijnsburg; D. v. d. Plas. Katwijk aan Zee; C. Schreuder, Noord- wiik aan Zee SASSENHEIM Brandweerwedstrijden bij Sikkens Grote provinciale brandweerwedstrij den zullen zaterdag 25 mei worden ge houden op de Sikkens sportvelden. Aan deze wedstrijden, die om 9 uur beginnen en om 1 uur geëindigd zijn, nemen 31 ploegen deel, 15 gemeentebrandweren en 16 bedrijfsploegen. Het geheel staat onder leiding van de heer Bloem, com mandant van de Wassenaarse brandweer- die om half twee de prijzen hoopt uit reiken. Ieder belangstellende Is welkom. De toegang is vrij. NOORDWIJK Promotie zoon van ds. Cupédo Donderdag 6 juni 's middags om vier uur hoopt de jongste zoon van het do mineesechtpaar Cupédo, de heer R. J. Cupédo, aan de universiteit van Am sterdam te promoveren tot doctor in de geneeskunde. De titel van zijn proef schrift luidt: Het tecto-cerebellaire sy steem van de albino rat, een experimen teel neuro-anatomisch onderzoek en een interpretatie van zijn functionele bete kenis, De promotie heeft plaats in de Lutherse kerk te Amsterdam. Volgende week al eerste steen voor jeugdhuis De bouw van het hervormd jeugdhuis te Noordwijk aan Zee vordert zo snel, dat reeds zaterdagmorgen 1 juni om half elf de eerste steen kan worden gelegd. Het is voorts de bedoeling, dat de Ge meenteleden elk een eigen steen metse len, waartoe tussen half elf en vier uui die dag gelegenheid is. Daarbij kan men zijn handtekening plaatsen in een spe- iaal voor deze gebeurtenis aangelegd metselboek. Later wordt in de hal van het gebouw een gedenkplaat aangebracht, waarop zal zijn te lezen ,dat het jeugd huis is verrezen dank zij de activiteit en de bijdragen van de leden van de Hervormde Gemeente. Opening Spaarbank Woensdagmiddag 29 mei om half drie hoopt burgemeester Van Berckel de offi ciële opening te verrichten van het nieu we kantoor van de Spaarbank voor Noordwijk en Omstreken aan de Nieuwe Zeeweg. OVDE WETERING Brand op jachtwerf Woensdagavond brad brand uit in een jachtje in een der loodsen van jachtwerf J. Schoenmaker. Er werden reparaties verricht met een lasapparaat. Omstanders en hulpvaardigen, die snel per roeiboot overstaken, blusten het vuur, later ge holpen door personeel van de firma Bos en Nugteren. Bij het blussingswerk werd een broer van de heer Schoenmaker vrij ernstig aan een hand gewond; onder meer werd de spier van zijn pink doorgesneden. Hij werd naar het academisch ziekenhuis in Leiden gebracht Prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst, hoog leraar te Amsterdam, zal zaterdagmiddag 1 juni bij hotel Huis ter Duin in Noord wijk een bronzen beeld van de Amster damse beeldhouwster Gerda Rut er ont hullen. dat is geschonken door de gas ten van het hotel ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan in 1962. Het beeld. „Mary" genaamd, stelt een zeemeermin voor. die in beide handen een schelpje houdt, waarop symbolen zijn aange bracht. Het heet. dat de zeemeermin het weer kan voorsDellen en wensen in ver vulling kan doen gaan. LISSE Buurtvereniging „Wilhelmina" Woensdag werd in de „Taveerne" de voorjaarsfeestavond gehouden door de buurtvereniging „Wilhelmina". Voorzit ter H. Schrama deelde in zijn openings woord mee, dat voor de kinderen van de leden geen feestmiddag wordt gege ven maar dat op 2de Pinksterdag een grote boottocht zal worden gehouden. De boottocht vangt aan om half 10. De voorzitter bracht dank aan allen die aan de organisatie van de feestavond hadden meegewerkt, waarbij hij speciaal mevr. Stoker noemde, die met de heer Hoogkamer een verloting had voorbereid Dankbaar was hij ook voor de mede werking van de toneelgroep van de buurtvereniging. Opgevoerd werd het blijspel in drie belrijven „Zwart schaap en witte lammetjes". Regie had de heer P. Cè J. van Kesteren, die zijn speler» weer goed had gekozen. Geslaagden reserve-rijkspolitle Voor de graad van buitengewoon ge oefend man reserve-rijkspolitie zijn ge slaagd onze plaatsgenoten J. van Mars bergen, P. J. Walraven. Th. Witteman en H. J. Zanen. Agenda De afd. Lisse van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel komt vrijdag avond 24 mei in De Witte Zwaan bijeen in verband met de agenda voor de alge' mene vergadering te Arnhem. Op donderdag 30 mei zal in de kerk der Geref. Gemeente een zend/ingsavond worden gehouden, 8 uur. Ds. P. Blok van Zeist hoopt een zendingsrede uit te spreken. Burgerlijke stand Geboren: Marco, zn van J. Teske en E. J. Robbers, Heereweg 235; Theodorue Hubertus Gerardus, zn van J. Th. v. d Aart en Q. F. M. Doeswijk, Van Speijk- siraat 234: Silvia Catharina Maria, dr van H v. d. Voort en J. A. Beijk, Van 5peijkstraat 41; Jakob Pieter Marie, zn van J. Nieuwenhuis en M. Philippo Heereweg 5; Cornelia Geertruida Maria, dr van P. A. van Zonneveld en M. C. Hogervorst, Julianastraat 115. Ondertrouwd: Hendrikus van der Veek en Irona J. van Kampen. Gehuwd: A. F. de Winter en A. C. '.Vessels: G. Middelkoop en M. A. v. d Linden: N. Hoogteijling en A. van Tol. Overleden: Cornelis Hendrikus Lam- boo, 57 jaar. Tweeduizend kantjes voor de afslag I?R IS heel wat nieuwe haring onderweg. Het ziet ernaar uit, dat in elk geval morgenochtend in totaal 2000 kantjes kunnen worden ver kocht. Als eerste Katwijker werd vanmiddag om twee uur in IJmuiden verwacht de KW 7 Arend, die 113 kantjes aan boord heeft. Verder zijn onderweg de KW 32 Sakina Martina met 100 kantjes en 400 kisten verse haring, de KW 121 Brittenburg, de KW 15 Rijnmond I, de KW 149 Arie Jacob, alle met ongeveer 100 kantjes, de VL 110 Michiel Jan met 100 kantjes en 200 kisten verse haring, en de VL 7 Ada met 85 kantjes en 175 kisten verse haring. KW 95-4 kantjes; KW 163-20, KW 130-5, KW 37 geen vangst, KW 70-45 (nog 20 netten halen); KW 22-11, KW 141-1, KW 40-2. Gemiddelde vangsten: Katwijk 11; Scheveningen 6, Vlaardingen 33 kantjes. Bovengenoemde schepen komen IJmuiden binnen. De VL 16 Voorloper is met 100 kantjes op weg naar Vlaardin gen en in Scheveningen zal binnenlopen de SCH 242 Huitoertje met 100 kantjes, 400 kisten verse makreel en 50 kisten stripvis. De trawlers hebben rond de 56 NB gevist. De Katwijkse en Scheve- ningse drijfnetloggers hebben minder ge vangen dan de Vlaardingse. De Vlaar- dingers hebben hun netten iets noorde lijker uitgezet. Doorvissen Het Vlaardingse schip Bertina, dat bij de laatste haringrace na een nek-aan- nek race door een Katwijkse logger werd verslagen, komt nog niet naar huis. Be- solten is een nacht door te vissen. H eerste nacht vingen de Vlaardingers kantjes in totaal, de tweede nacht kantjes, de afgelopen nacht 370 kantjes met nog 90 netten te halen. De KW 147 Nederland III is van morgen door De Hoop de haven van Aberdeen binnengesleept, waarna zij onmiddellijk in dok ging. Er blijkt een net in de schroef te zijn geraakt. De vangstmeldingen van gisteren lui den: KW 7.3 kantjes (thuisstomend). KW 95-7, KW 163-16. KW 37-7. KW 130-6, KW 147-5, KW 70-25. KW 141-2, gemid deld 10 kantjes. De vangstmeldingen van vanmoTgen: KOUDEKERK A. D. RIJN Declamatie-avond De afdeling Koudekerk aan den Rijn- Hazerswoude (Rijndijk) van de Bond van Plattelandsvrouwen hield een ledenver gadering in het Verenigingsgebouw. Na dat de presidente, mevrouw Klerk-Kwa- kernaak, de aanwezigen welkom had ge heten, bracht mevrouw Lekx-van Z wie ten op humoristische wijze verslag uit van het pas geleden gehouden leden- rcisje. Vervolgens kreeg de voordracht kunstenaar, de heer M. Kasteleijn, het v/oord. Deze begon met een gedeelte uit Vondels: „Jozef in Dothan". Hierna volg den „De Marathonloper" en „De laatste rit". Met grote aandacht werd geluisterd naar de boeiende voordracht van snreker. Na de pauze kwam de humor aan de beurt Stukjes van Bomans, A. G. M Schmidt, Carmiggelt en Sinclair volgden elkaar op en het lachen was niet van de lucht. Vooral „De dameshoedenwinkel" was een groot succes. Daar in juni aanstaande alle zorg no dig i6 voor de organisatie van het be jaardenreisje werd medegedeeld, dat de eerste vergadering weer zal worden ge houden in september aanstaande. (Advertentie) ZOETERWOUDE Opbrengst collecte De huis-aan-huiscollecte ten bate van de organisaties voor de kinderbescher- iing heeft in het dorp opgebracht ƒ101 Schooljeugd onderhoudt beplanting De hoofden van scholen hebben een brief geschreven, waarin de inwoners van Zoeterwoude wordt verzocht mede werking te verlenen bij de bescherming van de beplanting. De leerlingen van de vierde, vijfde en zesde klas krijgen ge reedschap om daarmee de perken en pa den te onderhouden. De NIEUWE LEIDSE COURANT vraagt voor Eventueel hulp aanwezig. Goede bijverdienste. Nadere inlichtingen abonnementen afdeling Nieuwe Leidse Courant, Steenstraat 37. Telefoon 0171031441. VOORSCHOTEN Jaarfeest Morgenavond viert de G.J.V. Militia Christi" in het Cultureel Centrum het jaarfeest. De hoofdschotel van het pro gramma wordt gevormd door de opvoe ring van het door Alejandro Casona ge schreven toneelstuk „De sloep zonder visser". De rollen zijn bezet door eigen krachten; de regie berust bij de heer K. Wijlage. Aanvang kwart voor acht. President Soekarno heeft een „bureau voor pers en public relations" ingesteld, dat zorg moet dragen, dat de Indonesi sche pers „het werktuig der revolutie bUjft". Alle uitgevers moeten uiterlijk eind juni hun bedrijf bij het bureau la ten registreren en moeten binnen 48 uur een exemplaar van alle afgedrukte dag bladen, tijdschriften en pamfletten aan het bureau voorleggen. Ieder, die iets drukt, dat door het bureau als „afbre kend" wordt besohouwd, stelt zich bloot aan gevangenisstraf, boete en inbeslag neming van de persen. ROELOFARENDSVEEN De heer Bakker jubileert De heer Seb. C. Bakker viert volgende week donderdag (30 mei) zijn 40-jarig jubileum bij de coöperatieve boeren leenbank. Hij begon als hulpje bij de boekhouding en werd in 1943 tot kassier benoemd na het overlijden van zijn va der, die daarvoor die functie bekleedde. Donderdagmiddag wordt van 3 tot 5 uur een receptie gehouden in het Panera tius- gebouw. Gemeenteraad vergaderde de gemeenteraad van Zoeterwoude. De beer Kalkers uit Best werd beëdigd als gemeente-ontvanger. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van het de partement van Verkeer en Waterstaat met afwijzende beschikking op het ver zoek van het gemeentebestuur de brede bermen van Rijksweg 4a open te stel len voor recreatie. De voorzitter betreur de dit besluit aangezien er elders ln ona land ook bermen van rijkswegen voor recreatiedoeleinden open staan. De ber men van de 4a weg onder deze gemeen te bieden zonder gevaar voor de ver keersveiligheid, recreatiemogelijkheden. Het bestuur van de Grote Polder heeft een verzoek ingediend om subsidie voor het herstel van de watermolen in de Grote Polder. B. en W. stelden de raad voor 20% van de kosten, die f 13.570 bedragen, als sub sidie te verlenen. Ook rijk en provincie verlenen subsidie. B. en W. stelden voorts voor de finan ciering van openbare werken een geld lening aan te gaan bij de Bank voor Ne derlandse Gemeenten van f. 250.000 te gen 4',2% gedurende 30 jaren. De raad ging akkoord. Van de heer G. van der Stoel te Wassenaar werd 10.85.28 H. A grond, gelegen in de Barre Polder, aan gekocht voor f. 192.150. Over het voorstel van B. en W. over te gaan tot gedeelte lijke ontpoldering van de Room en Meer- burger Polder werd niet gediscussieerd De raad besloot overeenkomstig het pre advies. Voor de bouw van een pasveerinstal latie aan de Hoge Rijndijk verleende de raad overeenkomstig het preadvies van B. en W. een krediet van f 180.000. Aan de heer W. P. S. de Groot werd het jachtrecht verpacht voor het seizoen 1962/63 voor f. 15.-. Bij de rondvraag informeerde de heer W. Th. Pet naar de mogelijkheid te wor den ingelicht over de plannen in de Westeinder Polder. De voorzitter zei. dat dit kan ter gemeentesecretarie en bij d wethouder van openbare werken. De heer C. J. van Leeuwen vroeg naar de vorderingen bij de aanleg van waterlei ding in de „achtergebleven" gebieden. De voorzitter ziet met verlangen het des betreffende rapport tegemoet. De heer Koek vroeg nog eens naar het voet pad op de Hoge Rijndijk. De voorzitter antwoordde, dat goede vorderingen zijn gemaakt met eigenaren van de grond en de Rijkswaterstaat ZN het witte kerkje van Noordwij- kèïltouVgaf dé chi. gemengde zang vereniging Concordia, onder leiding van Henri Welbooren, woensdag avond een uitvoering. Mevrouw Jac queline Plan je (mezzo-sopraan) en de organist Feike Asma werkten mee. Ds. A. H. Smits, hervormd predi kant ter plaatse, opende en besloot dit, althans ten dele, zeer geslaagde concert. Concordia, uiting van de kleine doch vitale protestantse gemeenschap Noordwykerhout, bestaat, met vallen en opstaan, al vele jaren. Zo'n weinig om vangrijk koor met betrekkelijk geringe reserves leeft numeriek tenminste, eigen lijk doorlopend dicht bij of óp de grens van zijn bestaansminimum. Vooral de herenstemmenbezetting is dan doorgaans hachelijk. De waarheid van deze opmer kingen werd weer eens bewezen door het slotwoord van ds. Smits: Concordia slaat namelijk binnenkort weer een aderlating te wachten. Enkele leden (dat zijn er voor zo'n klein ensemble in feite véle) zullen wegens vestiging elders óf huwelijk, hun koor verlaten. Daarom willen we ds. Smits' roep-om-nieuwe- leden gaarne in de krant duizendvoudig laten dóórklinken Concordia is die aanvulling (liefst: uitbreiding) waard. Wat een koor ói- tijd, doch bepaald dringend in zulke bij zondere omstandigheden als in Noord wijkerhout, behoeft, is een werkelijk goede dirigent, iemand die van de zang techniek alles afweet, muzikaal begrip heeft en vertrouwen wekt. Welnu, wat dat betreft, is dit koor met Welbooren geslaagd. Deze rustige, van zijn-zaak-zékere ar tistieke leider heeft het materiaal, dat hij tot zijn beschikking heeft, tot een bevredigende, dus ook homogene een heid-zonder-individualiteiten waten sa men te smeden. Het evenwicht is zó goed, dat men zich van kwaliteitsverschillen tussen de vier groepen nauwelijks be- wust werd. Ook de uitspraak, de zeg ging, de concentratie zijn lofwaardig We geloven, dat Welbooren met deze zang, zeker technisch welhaast het on derste uit de kan heeft gehaald, zonder dat echter, dank zy de rust en de on getwijfeld prettige behandeling. hem daarbij het bekende deksel op het be- kende lichaamsdeel is gevallen. werking van Jan Brilman, die eveneens correct- werd gezongen, maar een hoger tempo en een grotere mate van onge kunstelde lichtheid behoeft. De beide laatste werkjes: „Hoor mijn ziel" en het lied, dat onze grootmoeders al in de hoogste klas van de lagere school zon gen; Plechtig zwijgen, zoete vrede", welluidend uitgevoerd, leken ons meer een concessie aan de eenvoud ig-gevoe- lige toehoorders dan rechtstreeks uit het hart van de dirigent komend. Mevrouw Planje, die kennelijk zang studeert, over een klankrijke stem be- schikt en de muzikale bedoelingen van de componisten heel wel aanvoelt, droeg vóór: Bist du bei mir (Bach),, Where 'er you walk (Handel) en twee moderne liederen van Rudolf Mengelberg (Het leven is een krijgsbanier, Hosannah). Haar intonaties waren meestal niet ze ker, en de toon bewoog zich doorgaans een gering aantal trillingen te laag, met vaak hinderlijke zwevingen als gevolg. Misschien waren nervositeit en een te veel aan vibrato wel mede daarvan de oorzaak. We houden het er voorlopig op, dat deze niet onbegaafde zangeres tot béter in staat is. Asma begeleidde vakkundig en steu nend maar nu en dan iets te hard. Als solist speelde hij werken, die men zeer vaak van hem hoort: een Vivaldi- allegro. Koekoek en nachtegaal, wat kleingoed (Scarlatti, Pergolesi),' dat eigenlijk niet voor orgel bestemd is, en tot slot een fantasie over de gezangen "12. 171 en 135. De belangstelling voor dit concert was vrij groot. Johan van Wolfswinkel Het programma vonden we grotendeels héél mooi. Werken van Palestrina (Alzo lief, Tu es Petruse.a.) van zijn tijd genoten lngegneri (Jerusalem surge, u bone Jesu) en Lassus (Matona mia cara) werden keurig gezongen. Zo trof ons in het laatstgenoemde, (de bekende se. renade van de lansknecht) een sterke klankbehecrsing en een bijzonder fraai pianissimoJ. Toch kunnen we één opmerking, ten aanzien van de voordracht, niet achter wege laten. Palestrina en lngegneri klonken, naar onze mening, wat te plech tig. We geloven hier meer aan een be vallige vormgeving, een vloeiende klan- kenstroom, uiteraard met behoud van een streng evenwicht. Op deze wijze heeft ook het zwevende van het niet gefixeerde tonale centrum een sterker effect. Ook de lansknecht zal wel iets minder plechtig bedoeld zijn geweest Hetzelfde willen we laten gelden voor de (canonische) „Jezus' Bloemhof" be- HILLEGOM Schaakclub „De Uil" In bei - afdelingen van de schaakclub „De Uil" is nog steeds grote spanning in de hoge regionen. Een belangrijke party tussen H. H. Hulsman rn J. Brauck. man, de twee kandidaten voor de boven ste plaats in groep A, werd gewonnen door J. Brauekman. Stand is nu: Brauek man 8% punt en Hulsman 8 punten, bei den uit elf partijen. Daarop volgt J van der Weyden met 7 uit 10 partijen W Speet won van L. Zonneveld. In groep B heeft Veenstra nu 8 pun ten uit 11 partijen, H. van Eist (die weer van B. Winkelaar won) heeft 7>A punt uit 9 partyen. M. Rood 7>: uit 10. J. van der Zwet 6>A uit 10. De uitslagen: A. H. H. Hulsman—J. Brauekman 0—1, L. C Zon- Er i~H- J H- Vemstra- M. Rood 0—1, J. van der Zwet—J. Salier 1,7"°'. -Van E,s'-B Winkelaar 1-0 J. StaatsD. Kaptein Vfc'A. Burgerlijke stand GEBOREN; Wilhelmina Anna Maria dr van T. J. van der Poel en G. J. M. van der Hulst: Margaretha Johanna Maria dr van J. van de Reep en A. J. N. Weljers: Rene zn van F. M. Möhlmann en A. P. Muller; Johannes Cornelis zn van A de Jong en A. C. van Heijst ONDERTROUWD: J. A. P. de Groot en M R. Janssen: W. A. van Roode en C. J. M. den Hollander. GETROUWD; A. T. M. Pastoors. OVERLEDEN: H. de Lange, m. 76 jr; M. Roozen, weduwe van G W van den Hoek. v. 86 jr; G. M Adriaanse ev Jonkheer, v, 65 jr; G. J. Hutten, weduwe van H. Mensink, v. 81 jr; C. Appeldoorn, weduwe van H. N. Berg. v. 80 jr; G. W. van der Weijden, m. 75 jr. van Gerven en J.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5