K.A.B. en N.V.V. in zelfde schuitje met actieprogram Commentaar Informateur moet spoedig kiezen Met een knal vloog de deur uit Iers vliegtuig In het jaar 2000 voor ieder genoeg voedsel DAG VAN DE JEUGD Deuk in samenwerking tussen vakcentrales C.N.V.: voorwaarden en opzet onaanvaardbaar Nieuws in één oogopslag ONGE MAN jj UN 'r DEZE Grappenmaker wil jeugd helpen aan twee vrije dagen Verschillen met P.v.d.A. groter IEMCO N.V. (RITA) Weer kernproef van de V.S. at II Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleven mijn hert in teghenspoet" Vrijdag 24 mei 1963, 44ste jaargang Zie pagina 2 Steenstraat 37 - Postbus 76 Telefoon 31441 -■ Giro 58936 Abonnementsprijzen 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendienst bezorging 18—19 uqr In de samenwerking tus sen de drie vakcentralen is een deuk gekomen. De K.A.B. en het N.V.V. zul len een gezamenlijk actie program publiceren, maar het C.N.V. kon niet vol doen aan de voorwaarden, die deze twee organisaties voor dit gezamenlijk op treden stelden. De kabinetsinfirmateur zal een keuze moeten doen tussen de P.v.d.A. en de V.V.D, want een zeer brede basis voor het nieuwe ka binet is, zoals de situatie nu is, nauwelijks meer haal baar. De ministers van de N.A.V.O.-landen, waaron der ook Frankrijk, hebben in Ottawa ingestemd met de door de V.S. en Enge land voorgestelde inter-ge- allieerde kernmacht. Duizenden gereformeer de jongeren hebben giste ren in aanwezigheid van prins Bernhard in de Utrechtse Margriethal het 75-jarig bestaan gevierd van hun organisatie. Ook in Zwolle werd dit feit her dacht, waar honderden jon geren van de Gereformeer de kerken (vrijgemaakt) bijeen waren. De hervormde jeugd trok gisteren op naar Barne- veld, waar de hervormd- gereformeerde jeugd haar bondsdag hield en naar de Ernst Sillem Hoeve in Lage Vuursche, waar het C.J.V. zijn 100-jarig bestaan vier de. Met 21 versloeg Milan in Londen het Portugese Ben- fica. De Europa-cup kwam in Italiaanse handen. Het stadion was na de wed strijd het toneel van grote vreugde en diepe droefheid. President Kennedy heeft verklaard geen an dere mogelijkheid te heb ben dan de gerechtelijke uitspraken ten aanzien van de toelating van negers op universiteitén te doen uit voeren. Hij hoopte het zon der federale troepen te kunnen stellen. Keizer Haile Selassie heöft op de topconferentie van Afrikaanse leiders ge waarschuwd, dat uitstel der bijeenkomst een mis lukking zou betekenen. Chroesjtsjef heeft te gengesproken dat hij voor nemens is af te treden. „Evenals de positie van de partij, is die van mij goed", aldus de Russische pre mier. Onze speciale verslag gever, Link van Bruggen, had in Indonesië een ge sprek met brigade-gene raal Ibrahim Adjie, die hem een en*ander vertelde over de zuivering van ben des in de Preanger. (Advertentie) Tl in P'°9'«S'e« I kostuums IIJBJ. 119.-/154,- Duizenden Belgische schoolkinderen hadden bijna twee extra vrije dagen gekregen door een practical joke. De 1.000 staatsscholen in het land ontvingen nl. copieën van een brief waarin voor vandaag en zaterdag een extra vrije dag werd aangekondigd, omdat het ministerie van onderwijs en cultuur zou worden verdeeld in een Frans- en een Nederlands sprekend de partement. De brief droeg de initialen van een hoge functionaris van het ministerie en sommge exemplaren waren gemerkt met ae referentienummers van de scholen waaraan zij waren geadresseerd. Een woordvoerder van het ministerie deelde mee dat r een onderzoek is be gonnen. (Van onze sociaal-economische redactie) TVTAAR wij vernemen zullen twee van de drie vakcentralen, te weten de -1- KAB en het NVV, binnenkort een gemeenschappelijk sociaal-econo misch actieprogram het licht doen zien. Hieraan is de laatste weken bij zonder hard gewerkt, mede met de bedoeling het actieprogram tijdig te kunnen voorleggen aan de kabinetsformateur. Het lag aanvankelijk in de bedoeling dat ook het Christelijk Nationaal Vakverbond zijn medewerking aan de samenstelling van een gemeenschappelijk program der vakbeweging zou verlenen, doch om verschillende redenen heeft het CNV zich terugge trokken. Zo kon bijvoorbeeld niet worden tegemoet gekomen aan een eis van de r.-k. en de socialistische vakcentralen om het vierjaarlijks sociaal- politiek program, dat het CNV telkens kort voor de vorming van een nieu we regering uitgeeft, dit jaar achterwege te laten. Reeds geruime tijd werd er in de top der drie vakcentralen gedacht en gesproken over de mogelijkheid om op (Van onze parlementsredactie) Prof. Romme zal binnen enkele dagen de eerste, oriënterende fase van zijn informatie-arbeid kunnen afsluiten. De dag van gisteren heeft hij be steed aan een grondige analyse van de gegevens en standpunten, die de demissionaire ministers en de fractieleiders van de vijf grote partijen hem schriftelijk of mondeling ter kennis hebben gebracht. Nog niet alle minis teriële overzichten zijn binnen, maar de stapel papier die de informateur te verwerken heeft is zo groot, dat hij toch niet aan een verwerking van de ontbrekende gegevens zou zijn toegekomen. Van het opstellen van een voorlopig regeringsprogram is thans geen sprake. Ook de resterende dagen van deze week zal dei nformateur nog nodig hebben voor oriëntatie en bestude ring van de gegvens. Vandaag heeft hij besprekingen gehad met achter eenvolgens minister De Pous en de ministers De Quay en Zijlstra, die tezamen bij de informateur versche nen. Begin volgende week zal prof. Romme de vijf fractieleiders opnieuw ontvangen, vermoedelijk om hen te confronteren met zijn eerste conclu sies omtrent de hoofdlijnen van een ontwerp-regeringsprogram. Dan komt de informatie-Romme pas goed op gang. Intussen hebben waarnemers in de Residentie reeds een zodanig Deeld van dc situatie verkregen, dat zij zich durven wagen aan zekere voorspellingen. Zij nemen aan, dat een vijf-partijenkabinet niet of nau welijks meer tot de reële mogelijk heden behoort. De informateur, zo veronderstelt men, zal vrij spoedig tot de slotsom komen, dat een keuze moet worden gedaan tussen PvdA en VVD (vooropgesteld dat de drie christelijke partijen in ieder geval in een vier-partijen-kabinet vertegen woordigd zullen moeten zijn). Gezien de stemming in politieke kringen, geeft men de VVD vooralsnog de beste kansen. Alleen P.v.d.A De afgelopen dagen is duidelijk ko men vast te staan, dat eigenlijk alleen de PvdA wel voelt voor de gedachte van een vijf-partijen-combinatie. De overige partijen zien daar om verschil lende redenen weinig heil in. Als er een kabinet op zeer brede basis komt, zal de oppositie in de Kamer kwantitatief bij zonder onbeduidend en in feite krachte loos zijn. Voor een gezonde werking van de parlementaire democratie is dit alles behalve aanbevelingswaardig. De so cialisten zien in dit opzicht geen bezwa ren, want, zo redeneren zij, het hele parlement inclusief regeringspartijen behoort kritisch en vrij tegenover de regering te staan, vrijer in ieder geval dan KVP. WD, ARP en CHU de laatste vier jaar tegenover het kabinet-De Quay hebben gestaan Hoe en en ander valt te rijmen met de socialistische eis van fractiebindingen aan het regeringspro gram, is niet duidelijk. Een ander be zwaar van de niet-socialisten tegen de zeer brede basis is. dat daardoor de spanningen dan van de Kamer naar het kabinet worden verlegd. Sterk verbreid is natuurlijk ook de opvatting, dat sa menwerking van de vijf partijen een regelrechte miskenning zou zijn van de verkiezingsuitslag. Dit punt weegt voor al zwaar voor de liberalen, die (zoals wij woensdag reeds schreven) al heel weinig van een samengaan met de socialisten moeten hebben. oor vervolg zie pagina bepaalde punten gezamenlijk een standpunt te bepalen en, indien nodig, daaraan ook bekendheid te geven Dit verlangen werd nog versterkt dooi de aanvallen, die van verschillende zijden op de vakbeweging als geheel zijn gedaan. Inmiddels was al een ge zamenlijke bestudering van het vraag stuk van de vermogensaanwasverde- ling opgezet. Uit één cn ander kwam de gedachte van een gezamenlijk actieprogram naar voren. Tijdens de besprekingen over de vraag, op welke wüze hieraan concrete vorm zou kunnen worden gegeven, stel den K.A.B. cn N.V.V. de voorwaarde, dat het C.N.V. zijn eigen traditioneel pro gram zou moeten laten vallen, teneinde de samenwerking niet tekort" te doen. Daarbij gaf de K.A.B. te kennen ook haar program te zullen laten vallen. Voorts achtten de beide vakcentralen het wenselijk dat het gezamenlijk program alle belangrijke, thans actuele facetten van het sociaal-economisch leven onder de loepe zou nemen. Het C.N.V.-bestuur kon hiermee niet instemmen In de eerste plaats, omdat het eigen program reeds zo goed als klaar was, en voorts, omdat het bestuur voors hands niets voelt voor een allesomvat tend" program, waarin ongetwijfeld con cessies zouden moeten worden gedaan met betrekking tot een aantal fundamen tele uitgangsppunten. Daarentegen ver klaarde het C.N.V. zich bereid de geza menlijk begonnen studie over actuele vraagstukken voort te zetten en verder uit te breiden (tot bijv de winstdeling, de rechtsvorm van de onderneming e.d.» (Voor vervolg zie pagina 11) Zondagmiddag landde het lijntoestel van Acr Lingus op Schiphol met een halve achterdeur. De deur was boven de Noordzee op onverklaar bare wijze uit het vliegtuig gewaaid. Er waren 26 passagiers aan boord. Geen der inzittenden kreeg letsel. Twee jassen van stewardessen ver dwenen door het gat naar buiten.... Hoog boven de Noordzee Met een enorme klap is gister middag omstreeks vijf uur hoog bo ven de NoordzëïT de bovenste helft van dc achterdeur weggeslagen uitl een Viscount lijnmachine van de Ierse luchtvaart maatschappij Aer Lingus. Wel werden twee uniformjassen van de stewardessen uit het gat gezogen en nog enkele gebruiksvoorwerpen uit de achter de deur gebouwde boord- keuken, doch niemand van de beman ning of van de 26 passagiers hep enig letsel op, mede dank zij het feit, dat zij zich geen van allen bij de deur be vonden. Het gehavende toestel niet het specta culaire gat bij de staart landde kort na half zes veilig op Schiphol. Op een hoogte van bijna zes kilometer en met een snelheid van ongeveer 450 km per uur over de Noordzee vliegend knalde plotseling de bovenste helft van de achterdeur weg en dwarrelde ver splinterd naar beneden in de golven. Ge lijktijdig werd het verplaatsbare tussen- schot, waarmee de achterin gelegen eer ste klasse is afgescheiden van de econo- my-klasse omver gezogen en vulde de cabine zich met mistige oondenslucht. terwijl de speciale luchtdruk voor net vliegen op grote hoogte door het gat naar buiten verdween (Voor vervolg zin pag. 11) VOOR A.E.G. VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES yOALS ELDERS in dit blad wordt ge- meld, leggen de K.A.B. en het N.V.V. momenteel de laatste hand aan een geza menlijk actieprogram. Hoewel het aanvan kelijk in de bedoeling lag, dat ook het C.N.V. aan de samenstelling van een pro- gram-der-vakbeweging zou meewerken, heeft de christelijke vakcentrale hiervan om principiële redenen afgezien. Naar onze mening volkomen terecht. De voorwaarden, die K.A.B. cn N.V.V. reeds in verband met de opzet van het program als één man tegenover het C.N.V. liebben gesteld (dus vóór de eigenlijke be sprekingen over de inhoud begonnen), wa ren op zijn zachtst gezegd onredelijk. Zij strookten in geen enkel opzicht met het geen van bestuurders, die een vruchtbare samenwerking begeren, mag worden ver wacht. Ook tussen de vakcentrales is ten aanzien van een aantal vraagstukken samenwer king heel wel mogelijk, doch men kan daarom van een der partijen niet bij voor baat verlangen, dat t.a.v. vraagstukken, waarbij dit wat moeilijker of misschien zelfs geheel onmogelijk is, terwille van de samenwerking dan maar moet worden vol staan met een verzwakte visie. De gang van zaken is verdrietig, temeer omdat juist in kringen van r.k. en pro testants-christelijke werkgevers een groeiend verlangen naar toenadering valt te bespeuren. We denken bijv. aan de sa menwerking, die onlangs in de aannemers- wereld tot stand is gekomen. Tegen deze achtergrond komt onmiddellijk de vraag op, wat de K.A.B. heeft bewogen haar eigen program op te offeren terwille van een gezamenlijk program met het N.V.V. Deze vraag is in verband met de komende kabinetsformatie ook bijzonder actueel. Beide vakcentrales zijn veel nauwer ge lieerd aan een politieke partij dan het C.N.V. Heeft misschien een streven naar herstel van de rooms-rode coalitie een rol gespeeld? Het is bekend dat dit streven ook in de K.A.B. leeft. Haar voorzitter, de heer J. A. Middelhuis, heeft nog zeer onlangs in een artikel in De Volkskrant zeer zwakjes ont kend, dat er vanuit de K.A.B. sterke aan drang wordt uiegeoefend op de vorming van een rooms-rood kabinet. Hoe het ook zij, we hopen van harte, dat hetgeen nu is gebeurd met betrekking tot het actieprogram der vakbeweging, geen teken zal blijken te zijn van een nieuwe ontwikkeling, doch beperkt zal blijven tot wat men achteraf een „ongelukkig voor val" zal kunnen noemen. Vindt u ook niet, dat wij hem moeten houden. Kijk eens. hoe vriendelijk hij is". WN de algemene luchtdrukverdeling ko- men thans enkele veranderingen. Bo- ven Skandinavië heeft zich een vrij krachtig gebied van hoge luchtdruk ont wikkeld. Het storingsgebied dat de laat ste paar dagen veel regen heeft gebracht neemt snel in betekenis af, terwijl zich boven Duitsland een nieuw hogedruk. gebied ontwikkelt. In verband hiermede wordt de wind zuidoostelijk, zullen op- klaringen voorkomen en gaan de tempe raturen omhoog. De regenkansen zijn niet groot meer. 69 Tendens stijgend HET WEER IJV EVROPA Dc Bilt venvacht tot zaterdagavond: Rapporten hedenmorgen zeven uur President Gamnl Abdel Nasser van de Verenigde Arabische Re publiek in gepeins verzonken, terwijl hij zit naast de Keizer van Ethiopië, Haile Selassie, op de tweede dag van de topcon ferentie der Afrikaanse staats hoofden in Africa Hall, Addis Abeba. (Zie voor verslag pag. 7) De Verenigde Staten hebben woens dag op het proefterrein van Nevada een ondergrondse kernproef genomen, zo heeft de Amerikaanse commissie voor atoomenergie meegedeeld. De explosie was van middelbare kracht, tussen de twintigduizend en een miljoen ton t.n.t. Tien dagen geleden had de commis sie meegedeeld, dat zij de plannen om deze maand twee kleine proeven in Ne vada te nemen had afgelast. De proef van woensdag was de zesde Amerikaanse van dit jaar. Conclusie van F.A.O.-rapport: Droog weer met zonnige perioden. Van nacht hier cn daar mist. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige oostelijke wind. Hogere middagtempera- turen. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 25 mei: zon op 4.34. onder 20.40; maan op 6.39, onder 23.25. Donderdag 30 mei: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 25 mei: 4.23 v.m.; 16.53 n.m. li icuiper. Station Weers. cesteldh. .94» ïc asi De wereld beschikt over „zeer aanzienlijke mogelijkheden" voor het verschaffen van voldoende voedsel aan allen tegen het jaar 2000, maar in Azië en het Verre Oosten, waar de helft van de wereldbevolking woont, zal de voedselvoorziening een bijzon der moeilijk probleem vormen. Dat is de mening van deskundigen van de Verenigde Naties, die een onderzoek hebben ingesteld naar de mogelijkheden van het vergroten van de wereldvoedsel- produktie. Deze week heeft de Voedsel- en land bouworganisatie (FAO) een rapport over het vraagstuk gepubliceerd. De noodzaak van een viervoudige ver groting van de voedselproduktie in Azië en het Verre Oosten roept de vraag op of de fundamentele materiële hulp bronnen wel toereikend zijn. zo wordt in het rapport gezegd. Latijns-Amerika en Afrika hebben echter hulpbronnen die zonder twijfel overvloedig zijn voor het verschaffen van extra voedsel. Het Nabije Oosten kan vermoedelijk drie maal zoveel produceren als het thans doet, hoewel water daar een beperken de factor vormt. Het doel van de FAO is een dieet van ongeveer 2400 calorieën per dag per persoon tegen het jaar 2000. wanneer de wereldbevolking naar verwacht wordt ongeveer tweemaal zo groot zal zijn als op het ogenblik. Zelfs In de landen met een grote produktie is de opbrengst van de gemiddelde boer nog ver beneden het maximum dat mogelijk is. De melk- en rundvleesproduktie in Europa vindt niet erg efficiënt plaats in vergelijking met de werkelijke mogelijkheden. Maar dc vlees- en melkopbrengst in het Verre Oosten bedraagt ongeveer een tiende van de Europese produktie, in het Na bije Oosten een achtste en in Latijns- Amerika een kwart. Het opmerkelijkste bewijs dat an dere gebieden de Europese produktie kunnen evenaren is uit Israël geko men, waar de melkproduktie door verbetering van fokmethoden, voede ring en bedrijfsvoering de grootste in de gehele wereld is, aldus het rapport van de FAO. D. Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Lirob. Helsinki Stockholm Oslo Kopenh. Aberdeen Londen Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchcn Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJaccio Madrid Maliorca Lissabon zw. bew. h. bew. zw, bew. zw. bew zw. bew. zw. bew. gh. bew. zw. bew. h. bew. h. bew. zw. bew. gh. bew. gh. bew. zw. bew. gh. bew. zw. bew zw bew h. bew. 1. bew zw. bew. onbew. zw. bew. gh. bew gh. bew. gh. bew zw. bew. gh. bew. L. bew. gh.bew. gh. bew, onbew. h. bew. zw. bew onbew. L bew. I onbew. I ono 3 25 13 no 4 21 11 nno 2 19 13 windstil 10 windstil 16 windstil 12 windstil 24 windstil 15 windstil 20 windstil windstil 18

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1