Ih imn m AT mmm mourns Van Chinezenhaat rassenwaan is een naar stap Epilepsiebestrijding in ons land ver gevorderd KHBILINJA Afvalwater ZEISS IKON Handvest voor Afrika is nu liet grote strijdpunt Russen vechten op Cuba Latente dreiging in Bandoeng Nog veel misverstand over vallende ziekte Jjh &onta kij, WOENSDAG 22 MEI 1? i en e el zi s. B( i he Spo Volgens een vluchtelingenzender lijn Russen, die geoefend zijn in de alto< strijd in de bergen, ingezet tegen teai de Cubaanse guerilla's in de Escam- >or braybergen. d. ,,Met grote zorgvuldigheid wordt ge- heim gehouden dat het Russen zijn", aldus een radiorede van dr. Salvador Lew van de ,,Stem des Volks". Indien 1 een Rus gedood of gewond wordt, wordt hij onmiddelijk uit het gevechtsterrein weggehaald. De Russen vechten in af zonderlijke eenheden ln de provincies Las Villas en Matanzas. In Mexico Stad heeft een Cubaanse bal- lingengroep verklaard, dat 23 personen onder wie een Russische officier zater- ie dag sneuvelden in een gevecht tussen n'p® rebellen en legereenheden in de provin- half rokt eie Las Villas. De Raad van state van commums- isbe tisch C*1"18 heeft Hsieh Fu-Chih, in nistér van openbare veiligheid, benoemd Ru; tot directeur van het Bureau voor bin- an nenlandse zaken. mumt ümkH mi (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) j'k BANDOENG, mei. "I^IJK", zei de Indonesiër, die me iaal "-LV jn Bandoeng langs een rij ri ver ante Chinese villa's reed. „Daar zit- sl' ten ze 'm nu te knijpen." Omdat de man goed Nederlands sprak, ontging mij de ironische on- Ck dertoon niet. Hij gniffelde boven- j dien, toen hij me op de gapende ven del sters wees, die met planken waren dichtgespijkerd. ee In Bandoeng hebben Indonesische rlq studenten de Chinezen lelijk te pak- ken gehad. In de groene wijken, H< waar de rijksten onder hen wonen, zijn kleine bendes rondgegaan, een spoor van gebroken glas achterla tend. In de tokobuurt is vrijwel het zelfde gebeurd. Bovendien zijn er nog honderd auto's verbrand, waar onder enkele, die pas een week op de weg waren. bijreden, merkte hij nog triomfante lijk op: „Nou! Moet je toch eens kijken. Of 't geholpen heeft! Een paar dagen geleden kon je er geen druppel krij gen, zonder er de dubbele prijs voor te betalen. En nu staat er een hele queue." In Bandoeng, maar ook in andere delen van Indonesië, hebben de Chine zen, als talentvolle handelslui, bijna de hele kleine economie in handen. Ze scharrelen en schipperen, weten in de meest benarde omstandigheden winst te maken, en plaatsen zich, door het eigen leven, dat zé leiden, in het ner gens populaire isolement. Natuurlijk, er zijn gevallen van woe kerwinsten bekend. En het aantal Chi nezen, dat langs slinkse omwegen een schaarstetoestand creëert door bijvoor beeld het opkopen van alle in een woongemeenschap beschikbare voorra den, zou niemand graag in de kost willen hebben. Zwart Duidelijk is echter dat de hoge prij zen vooral als men deze in relatie met de lonen ziet! aan inflatoire krachten gekoppeld moeten worden. Al les wat geïmporteerd wordt, ook "het overhemd of het baadje, dat gedragen wordt, wordt op basis van de zwarte koers van de dollar afgeprijsd. Zolang er geen stabiliteit in het hoofdstuk in komsten-uitgaven komt, zolang de pro- duktiviteit achterblijft en de deviezen pot op 't laagst denkbare pitje 'prut telt, blijft deze toestand voorbestaan. Het volksgeloof, dat de Chinezen g^ote prijsopdrijvers zijn in de Duit se inflatietijd deed over de Joden het zelfde verhaal de ronde is dan ook niet meer dan een legende. De koes tering ervan geschiedt op basis van de animositeit, die zo gemakkelijk de aan dacht van de ware oorzaken kan aflei den. Arm land ,,Als de Chinezen er niet waren", ver klaarde een Indonesische intellectueel, „zou het hier nóg moeilijker leven zijn. Zij brengen tenminste nog wat buiten landse goederen op de markt, zonder dat iemand precies weet, hoe ze er aan komen. Er zijn nog altijd veel teveel mensen, die de harde valuta, die ze ver dienen. in het buitenland laten staan. Als ze ze zouden terugploegen in ons overi gens schatrijke, arme land, zou er al thans enige verbetering kunnen optre den". Behalve dat Bandoeng thans de duide lijke stigma's van Chinezenhaat draagt, is er aan de plaats zelf weinig veran derd. De contouren van deze koele, op een hoogte van zevenhonderdvijftig me ter liggende stad zijn ongeveer gelijk gebleven. Op het terras van Grand Ho tel Preanger en op dat van Savoy-Ho- mann is het 's avonds heerlijk zitten. De ruime kamers zien er misschien wat verwaarloosd uit, de electriciteit valt wel eens weg en uit de kraan kan soms geen druppel water worden ge perst, de sfeer, de bediening en tot op zekere hoogte het comfort, ze zijn er nog. Prenten Als ik, zittend achter m'n schrijfma chine, naar boven kijk, zie ik aan de muur een oude prent van ,,'t Huys Poel geest" bij Leiden hangen. En achter me hangt een nóg oudere prent van een deel van Dordrecht, zoals dat in het laatste decennium van de achttiende eeuw „bij de oude molen van het dorp Zwijndrecht" vandaan was te zien. In de Djalan Braga, het winkelcen trum van Bandoeng, zoemt het van be drijvigheid. Hetzelfde geldt voor de Pa sar Baroe in het Westen. Behalve een nieuw zwembad 't grootste van heel Zuid-Oost Azië is er een nieuw uni versiteitsgebouw gekomen. Tjiumboeluit wordt als een luxe forenzenplaats ge bruikt: vanaf de Dago-heuvel met zijn watervallen en theehuis heeft men, voor- „Nee", legde m'n gids me uit, „er zijn onder de Chinezen geen doden of gewonden gevallen. Nóg niet, als u begrijpt wat ik bedoel. Geplunderd is er al evenmin het is zelfs zo dat een student, die zich een paar horloges toeeigende, door z'n eigen vrienden in elkaar geslagen is. Hier en daar zijn de studenten rustig een Chinees huis binnengegaan. De be woners werd aangezegd te ver dwijnen, omdat de ruiten zouden wor den ingegooid. Luxe artikelen als te levisietoestellen en radio's werden daarna naar buiten gesleept en ver nield. Nee, tot brandstichting is het niet gekomen. Nóg niet u begrijpt me wel. Achtergrond Ik begreep het, alles, en bijzonder goed. De golf van Chinezenhaat, die uit Tsjeribon en Te gal naar Bandoeng en later nog Bogor is overgeslagen en volgens insiders nog altijd niet is gestopt heeft de enorme welvaarts verschillen in Indonesië tot achtergrond. Er is, met het voorbeeld van de Kris- thlnacht in nazi-Duiitsland voor ogen, slechts weinig nodig om van Chinezen haat tot rassenwaan te komen. De drie miljoen Chinezen, die nog in Indone sië verblijven, worden tenslotte als vreemdelingen beschouwd, die, gezien de huidige stand van het nationalisme, wel nooit zullen kunnen integreren. Ik begreep nog veel meer. Ik kon me de angst van de Chinezen leven dig indenken. Ik had tenslotte opge merkt, hoe stil het in de winkelwijk was; ik had de zware, vaak met ijzeren staven vergrendelde luiken op de tokoruiten gezien. In Djakarta was me voorts opgevallen dat an ders drukke Chinese restaurants nau welijks werden bezocht, toen de Ban- doengrel daar als nieuws was door gedrongen. Door nog iets stonden de onrustge voelens van de Chinezen me helder voor de geest. Door het feit namelijk dat m'n gids tegen me zei dat het le ger en de politie weliswaar excessen hadden voorkomen, maar voor de rest vrij slap waren opgetreden. Benzine „Wat wil je?", glunderde hij. „Veel rjiilitairen en veel politiemannen ha ten de Chinezen net zoals wij Toen we even later een door een Chinees beheerde benzinepomp voor- Advertentie) Heel licht zijn die DRAKACEL matrassen 1215) Om een Indruk te geven zodat zij naar twee kanten nuttig van de schaal, waarop sommige be- zijn. drijven afvalwater .produceren". Meer en meer neemt de kunstma- zouden we als voorbeeld willen ne- tige biologische reiniging van afval- men een middelmatig grote suiker- water toe, maar voor het afvalwater fabriek die per dag zo'n 1,5 miljoen van de meeste fabrieken zijn andere bieten verwerkt. Dagelijks komt middelen nodig om de schadelijke daar 21.600.000 liter afvalwater van! stoffen daaruit te verwijderen. In Wanneer men aanneemt, dat per Zuid-Limburg wordt het zeer vuile persoon 110 liter water wordt ver- afvalwater van de steenkolenwasse- bruikt, dan komt de hoeveelheid af- rijen o.m. gezuiverd door toevoeging valwater van de suikerfabriek over- van kalk en bevroren aardappel een met de behoefte van de bevol- meel of konyukameel, waardoor een bezinksel ontstaat dat waarde heeft, terwijl het water zelf voldoende ge reinigd wordt. BU Essen werkte voor de oorlog reeds een zuiveringsinstallatie die uit het afval water jaarlijks 100.000 ton kolen- gedroogd in elek- king van een stad die 200.000 inwo ners telt! (Zou de fabriek bevloeilngs- velden voor het reinigen van dit water gebruiken, dan zou zij 1000 ha nodig hebben; er bestaan echter ook andere reinigings- methoden, waardoor dergelijke uit- slib won, dat gestrektheden gelukkig buiten be- trisclie installaties kon worden ge schouwing kunnen blijven). En één stookt. ton houtcellulose en wat is nu Ook de fabrieken van fenol-kunst één ton! geeft evenveel afvalwa- harsen weten aanzienlijke hoeveel- ter als een heel dorp van 1500 in- heden fenol uit het afvalwater te- woners! rug te winnen; de cellulose-Industrie Behalve de industrieën leveren kan lignine-sulfonzuur terugwinnen, .vooral de steden, ziekenhuizen, fae- waarvan de derivaten bruikbaar callënbewaarplaatscn c.d. afvalwa- zijn in lakken, ipkten, poets- en rei- ter dat gevaarlijk voor de gezond- nigingsmiddelen; de penicilline-indu- heid van mensen en funest voor het stric kan er een droog poeder uit leven van vissen kan zijn, Indien verkrijgen, dat rijk is aan vitamine het zonder meer in openbare wate- B 1, kortom, dit afvalwater kan ren geloosd zou worden. Vindt af- in verreweg de meeste gevallen ge- voer naar zee plaats, dan wordt dit reinigd en zelfs dienstbaar worden water snel biologisch gezuiverd, want gemaakt. Onze scheikundigen bezit- reeds op 100 m afstand van de ten de kennis en de kunde hiervoor, mond van de afvoerbuis blijkt het Waarmee niet gezegd wil zijn, dat water onschadelijk te zijn. Een het economisch altijd voordelig uit- krachtige mikroflora en -fauna voedt komt. Maar vervuiling en vergifti- zich binnen die straal met de orga- ging van onze rivieren en grachten nische bestanddelen uit het water is nóg minder verantwoord, zodat en deze mikro-organismen zijn bo- we die kosten er maar voor over vendien weer voedsel voor vissen, moeten hebben. In Bandoeng is een g\ ote ere poort opgericht, toen Irian Barat aan de Indonesische republiek werd toegevoegd. al 's avonds, een prachtig uitzicht op de stad. Historie De kraters van de Tangkoeban Prahoe één van de vele bergtop pen, door welke Bandoeng wordt om ringd zijn per auto te bereiken, evenals de hete bronnen van Tjiater. Het hart is loodzwaar, als men daar in de eenzaamheid staat van een meer ruige dan liefelijke natuur. Men bevindt zich op een met Neder lands bloed doordrenkte bodem. Von den hier niet enkele honderden KNIL- militairen de dood, toen de zogehe ten Tjiaterstelling tot de laatste mpn tegen een Japanse overmacht werd verdedigd? De Zweedse koning heeft dezer da gen in Stockholm een Oost-Aziatisch museum geopend waarin ongeveer de helft van Zwedens oosterse schatten, die met elkaar op een waarde van miljoe nen worden geschat, onderdak heeft ge vonden. De rest moet vooralsnog inge pakt blijven. (Advertentie) camera met wereldgarantie CONTINA f139.- (Van een onzer redacteuren) Gemiddeld lijdt in ons land één op de 150 mensen aan epi lepsie of vallende ziekte" zoals buiten vakkringen, overigens ten onrechte, nog vaak wordt ge zegd. Epilepsie is een aandui ding die menigeen vrij myste rieus voorkomt. Waarom? Om dat er meestal slechts een vage voorstelling bij met-betrokkenen bestaat over hetgeen hiermee nu eigenlijk wordt bedoeld. Veel verbreid is de gedachte als zou iedere epilepticus van tijd tot tijd die angstaanjagende aanval len hebben, waarbij hij plotseling neervalt, een blauwachtige kleur aanneemt omdat zijn ademhaling tijdelijk stokt, met zijn ledematen trekkende bewe gingen maakt om tenslotte in een diepe slaap te vallen. Het Is echter bepaald onjuist te ver onderstellen dat iedere epilepticus aan deze aanvallen, welke zo akelig zijn om aan te zien, zou lijden. Want de ziekte manifesteert zich juist en vooral in an dere vormen die veel minder schrik aanjagend zijn. Is dit dus al een be langrijk voorbehoud bij bovengenoem de gesignaleerde frequentie, een ander, niet minder belangrijk voorbehoud is, dat het grootste deel der epileptici tot op zekere hoogte nauwelijks patiënt ge noemd kan wórden, omdat zij een vol komen normaal leven kunnen leiden en volledig in staat zijn aan alle eisen die de moderne maatschappij aan ieder mens stelt, te voldoen. Sterker nog: er zijn vele belangrijke figuren te noemen, die aan de ziekte hebben geleden: zo wordt vaak de naam genoemd van Julius Caesar, van kunstenaars als Byron, Flaubert en Dostojewski. Laatstgenoemde bracht de ziekte ook ter sprake in zijn oeuvre; verschillende van zijn romanfiguren beschreef hij namelijk als epileptici. Men weet het amper Hoe dan ook laatstgenoemde ca tegorie van mensen waar men amper van weet dat ze epileptici zijn, vormt veruit de meerderheid van alle geval len. Daarnaast zijn er dan nog vele epileptici die, na een zowel medische Van t\jd tot tüd vraagt de Federatie voor epelepsiebeatryding de aandacht voor haar werk. Ook gisteren ge schiedde dit weer en wel op een voorlichtingsmiddag in het epilepsie- centrum „Meer en Bosch" te Heem stede, dat uitgaat van de Christelijke vereniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte. Voor ons vormde deze voorlich tingsmiddag een aanleiding om eens iets te vertellen over de aard en de omvang dezer ziekte in ons land, waarover nog steeds veel misverstan. den bestaan, alsmede over de wijzen waarop men via een onderzoek en behandeling der patiënten, deze ziek te te lijf gaat. Aangezien het veld van werkzaam heid bijzonder uitgebreid is, hebben we het accent gelegd op de medische zijde van dit vraagstuk, temeer daar de sociale aspecten door ons reeds eerder uitvoerig werden belicht. Keizer, koning en presidenten: Zal Addis Abeba historie maken? 'N de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba is vandaag be gonnen een topconferentie van hoofden van onafhankelijke Afri kaanse staten, die, namens een 250 miljoen mensen, willen pogen de fundamenten te leggen voor eenheid van het Afrikaanse vas teland. Een keizer, een koning, meer dan twintig presidenten en verscheidene minister-presidenten zullen drie da gen confereren in de enorme Afrika- hal. De keizer is die van het gastheer- land Ethiopië, dat zelf reeds sedert de bijbelse tijden onafhankelijkheid ge niet, de zeventigjarige Haile Selas- si, de „leeuw van Juda", die van Sa lomon en de koningin van Sjeba zou afstammen. De koning ter conferentie is Mwam- boetsa van het pas onafhankelijk ge worden Boeroendi met 2Vfe miljoen in woners. Koning Hassan II van Marok ko en de 73-jarige koning Idris van Li bië zijn niet aanwezig. Koning Hassan bleef weg, omdat Mauretanië, dat door Marokko wordt opgeëist, ook op de con ferentie vertegenwoordigd is. Carrière De overige aanwezige staatshoofden zijn van verschillende afkomst en be gonnen hun carrière als kantoorbedien de, dokter, advocaat, officier enzovoorts. Velen van hen hebben gedurende de strijd van hun land voor onafhankelijk heid geruime tijd in gevangenschap moeten doorbrengen. De ministers van buitenlandse zaken der betrokken staten, die de topconfe rentie hebben voorbereid, zullen waar schijnlijk de staatshoofden aanbevelen een secretariaat voor coördinatie tussen de verschillende regeringen In te stel len, totdat een Afrikaans Handvest tot stand zal zijn gekomen. Volgens een andere aanbeveling zou een commissie van deskundigen moeten worden ingesteld om een nadere studie te maken van: de mogelijkheid van instelling van een vrijhandelsgebied van Afrikaanse stater* geleidelijke vrijmaking van de na tionale valuta van buitenlandse bindin gen en oprichting van een Afrikaanse valutazone. Voorts zou zijn geadviseerd de Afri kaanse ministers van economische za ken en financiën in juli in Khartoem te laten vergaderen om de nodige maat regelen te nemen voor oprichting van een Afrikaanse ontwikkelingsbank. De industriële landen zou verzocht moeten worden om opheffing van beperkingen op de invoer uit Afrikaanse landen, een van de strijdpunten die op de GATT- conferentie in Genève worden uitgevoch ten. Ambities Het Handvest dat er moet komen, is evenwel het belangrijkste van alle vraagstukken die worden besproken, het belangrijkste maar ook het moeilijkste. De gedachten van de meeste regerings leiders gaan uit naar een organisatie in losse, regionale vorm. Dit laatste zal zeker heftig worden bestreden door president Nkroemah, die een soort superstaat voorstaat, met in begrip van een parlement om de defen sie, economie en buitenlandse politiek van het continent te regelen. Aan deze gedachte ligt ten grondslag het ambitieuze streven van Kwame Nkroemah eens de leider van alle Afri kanen te worden, iets wat Nasser voor de Arabieren poogt te worden. Nkroe mah zal vooral tegenstand ondervinden van democratische landen als Nigeria en Tanganjika. Het liberale minderheld:kanbinet tn Canada heeft gisteravond zijn eerste vuurproef in het Lagerhuis doorstaan. Een motie van wantrouwen van de Nieuwe democratische partij ter zake van de kernwapenkwestie werd met 124 tegen 113 stemmen verworpen. Minister-presicrent Lester Pearson kreeg de steun van alle 118 liberalen plus de vroegere conservatieve minister van defensie Douglas Harkness. Tegen de regering stemden 79 Con servatieven. 16 Nieuwe democraten en 18 leden van de Sociale kredietpartij van Quebec. als sociale therapie te hebben onder gaan. zichzelf maatschappelijk gereva lideerd kunnen noemen en blijven er tenslotte maar enkele duizenden pa tiënten over, die, vaak nog omdat epi lepsie bij hen slechts één der stoornis sen is, tot de langdurig verpleegden moeten worden gerekend. Dit dus wat de aard en de omvang van deze ziekte betreft. Epilepsie is een ziekte die, zich in aanvallen kan uiten. Het ontstaan van zo'n aanval is te zoeken in een tijdelijke- functiestoornis van de hersenen. Van daar, dat de patiënt die aan epilepsie lijdt tussen de aanvallen door, waarvan de frequentie kan wisselen, meestal een volkomen gewóón mens zal zijn! Hoewel niet alle gevallen van func tiestoornissen in de hersenen door de wetenschap terug zijn te voeren tot dui delijke oorzaken kunnen wel enkele van de oorzaken worden genoemd. Soms is dat een ge zwel in de herse nen. vaker een overblijfsel van een ontstekingsproces, terwijl ook een ver wonding van de hersenen, bijvoor beeld bij de geboor te, tot de aantoon bare oorzaken kan worden gerekend. Bij epilepsie onderscheidt men drie hoofdsoorten van aanvallen. In de eers te plaats het bekende, in de aanhef beschreven verschijnsel, waarbij de pa tient neervalt, een aanval die men in vakkringen ook wel „grand mal" noemt. Ten tweede de „petit mal": ogen blikken waarbij het bewustzijn gedu rende een periode van enkele tot tien seconden kan dalen zodat hij „even absent" is. Hij kan daarbij dan voor zich uitstaren, doch meestal een auto matische handeling zoals lopen of fiet sen blijven verrichten. Is er echter sprake van een gecompliceerder han deling die de patiënt juist verricht dan kan deze even worden onderbroken om, nadat de aanval voorbij is, weer te worden voortgezet. Het moge duidelijk zijn, dat zo'n „petit mal" amper door andere aanwe zigen behoeft te worden opgemerkt. Aangezien met name bij kinderen die korte bewustzijnsdalingen kunnen voor komen, waarbij het lijkt alsof ze even zitten te suffen, doen ouders en andere opvoeders (op school bijv.) er waar schijnlijk het verstandigste aan nim mer bij een kind dat suft of even on oplettend is, ook al zou er in de verste -^WÏlïilW^w-- *wvvvwvww*~ - AtflW Verkleinde reproduktie van drie z.g. elektro-encephalogrammen, waarop spanningsschommelingen van de hersenen voorkomen gedurende tien seconden. Boven: een normaal, rus tig beeld van een volwassene. Mid den: Een plaatselijke afwijking, in dit geval in de linker slaapkwab van de hersenen. Onder: Het karakteris tieke beeld dat ontstaat bij een epilepticus gedurende een aanvalle- tje van vier seconden, de z.g. „petit mal". verte geen sprake zijn van enige vorm van epilepsie, een scherpe terechtwij zing te geven. Andere stoornissen mogelijk Immers: zou het later blijken een epileptisch kind te gelden, dan kunnen zulke terechtwijzingen en trouwens ook andere uitingen van min of meer fel reagferen door ouders en opvoeders weer gedrags- en andere aanpassings stoornissen bij zo'n kind doen ontstaan. Anderzijds betekent dit ook weer niet een overmatige bezörgdheid in zulk soort gevallen, want dat kan ln dit opzicht al even funest werken. Rustig en beheerst reageren op het doen en laten van alle kinderen ls tenslot te nog altijd één der elementaire re gels van de pedagogie! Maar goed, dat was nu maar even een kort uitstapje. Om op de voor naamste verschijnselen van epilepsie terug te komen behalve „grand mal" en het zojuist beschreven „petit mal" is er ook de zg. psychomotori sche epilepsie. Hiertoe behoren o.m. toestanden waarbij de patiënt minu ten lang, soms uren, in enkele geval len zelfs dagen, een verlaagd bewust zijn heeft, waarbij hij overigens een normaal gedrag vertonen kan. Van een dergelijke „schemertoestand" waarbij, door ingrijpen van buitenaf, zelfs gevaarlijke agressiviteit kan ont staan, herinneren de patiënten zich achteraf meestal niets meer. In het algemeen kan gezegd worden dat de epilepsie een ziekte van kinde ren en jonge mensen is. Daarmee wordt bedoeld, dat er vaak op oudere leeftijd een verbetering, zelfs volko men genezing pleegt op te treden. Een proces, dat door een juiste behande ling alleen maar kan worden versneld. Om echter tot een juiste behandeling te komen zal uiteraard een zo nauw keurig mogelijk onderzoek noodzake lijk zijn. De voorgeschiedenis van de patiënt, alsmede het intern-geneeskun dige en neurologische onderzoek, in clusief de verzameling van laborato- riumgegevens (bloéd en urine) beho ren daar natuurlijk in de eerste plaats toe. Er is meestal ook een psycholo gisch onderzoek nodig. Daarnaast is er het specifiek op epi lepsie gerichte onderzoek, waarbij twee vormen opvallen. Belangrijke in formaties kan namelijk een bijzonde re vorm van röntgenfotografisch on derzoek verschaffen, waarvan de foto's hersengedeelten a.h.w. in drie dimen sionale verhouding laten zien. Zo mogelijk nog belangrijker ls het onderzoek van de spanningsschomme lingen in de hersenen, dat wel enigs zins te vergelijken is met het cardio gram bij hartonderzoek. Kenmerkend voor epileptische aanvallen is name lijk, dat zij veroorzaakt worden door abnormale overmatige ontladingen van hersencellen. Men heeft dit wel eens vergeleken met een „onweer" in ie hersenen. Dit „onweer" ln het hersenweefsel kan bij de te onderzoeken patiënt tij- Sens het maken van zo'n „cardio gram" (laten we het gemakshalve maar even zo noei'nen) worden èpge- wekt, worden geprovoceerd, bijvoor beeld door in wisselende hoeveelheden lichtflitsprikkels toe te dienen. Het verloop van de spanningsschommelln- gen brengt men daarbij dan via cur ven „in kaart". Hoe geschiedt dat? Op de hoofdhuid van de patiënt worden kleine „knop jes" gekleefd, zg. elektroden, die de spanningsschommelingen door schedel en andere weefsels heen kunnen waar nemen. Via draadjes worden deze schommelingen naar een apparaat ge leid. dat het opgenomene een miljoen maal versterkt en de schommelingen overbrengt op met inkt schrijvende pennen, waar met constante snelheid een papier onderdoor wordt getrokken. Op deze wijze ontslaan de curven. Van mensen die niet aan epilepsie lijden geeft het elektro-encephalogram (dat we zo-even gemakshalve maar ten onrechte „cardiogram" noemden) een rustig beeld. Bij patiënten tijdens een aanval wordt echter een hevig uitslaan van de schrijvende pennen geconsta teerd, waardoor in vele gevallen niet alleen de plaats kan worden vastge steld die als oorzaak van epileptische aanvallen moet worden aangeduid, maar eventueel ook andere oorzaken die voor bepaalde vormen van epilep sie kenmerkend zijn. In de loop der jaren, maar vooral ln de laatste decennia, zijn er verschei dene behandelingswijzen ontwikkeld die goede resultaten te zien geven. Hoewel in bepaalde gevallen o.a. bij kinderen, een vetrijk dieet en in ande re gevallen soms operatief ingrijpen uitkomst kan bieden is het toch met name de medicamenteuze behande ling, waarop het zwaartepunt van de behandeling ligt, waarbij echter niet genoeg kan worden aangedrongen op het regelmatig innemen van dege ge neesmiddelen omdat het plotseling af breken van een behandeling met ge neesmiddelen levensgevaarlijk kan zijn. Gebleken is dat zich bij het overgro te deel der patiënten dank zij het trouw innemen van het geneesmiddel geen aanvallen meer voordeden. Op zijn minst werd het aantal aanvallen er door beperkt. Medisch kan er dus al heel wat wor den gedaan voor de patiënten, ook al is het wetenschappelijk onderzoek nog lang niet afgesloten. Bovendien vor men de meeste epileptici zoals gezegd bepaald geen overwegend maatschap pelijk probleem. (Advertentie) Een DRAKACEL matras geeft 'n oase van rust I Als men soms mocht denken dat het nu wel welletjes is met de vorst en de kou en als men de winter vergeten mocht zijn, dan zorgt een bericht uit Zuid-Slavië er voor dat al te optimistische gedachten geen voedings bodem vinden. Zuid-SIa- vië is, einde mei, getrof fen door een koudegolf, die gepaard ging met sneeuwval en tempera turen onder het vriespunt. Misschien krijgen we dat ook nog. Ter gelegenheid van de 100ste emancipatiedag (de dag waarop de afschaffing van de slavernij wordt •ïerdacht) zullen de Suri naamse posterijen een uit twee zegels bestaande se rie uitgeven. De waarden zullen 10 en 20 cent be dragen. Enveloppen op de eerste dag van uitgifte zullen een speciaal stem pel ontvangen. I Een leeuw heeft giste ren in de dierentuin van New York een oppasser gedood. De politie moest de leeuw die het lijk niet wilde loslaten, doodschie ten. De oppasser was met twee leeuweft in de kooi, een moeilijke leeuw Tim- ba en de schuchtere leeuwin Tina. Waar schijnlijk heeft zich Tim- ba van achteren op de nietsvermoedende oppas ser geworpen. I Het straalvliegtuig van president Kennedy heeft op de terugweg van Mos kou naar Washington vijf tien nieuwe records ge vestigd. Het toestel vloog enkele dagen geleden in record-tijd van Washing ton naar Moskou om de Russische bewering, dat de Verenigde Staten geen luchtvaartverdrag wilden sluiten omdat zij niet over een vliegtuig beschikten, dat de afstand non-stop kan afleggen, te weerleg gen. De afstand van Moskou naar de luchtbasis An drews bij Washington (8035 km) werd zonder tussenlanding in 9 uur en 53 minuten afgelegd. Binnenkort wordt een "beslissing van het Oosten rijks administratief ge rechtshof verwacht over de klacht van dr. Otto von Habsburg, die zich in ballingschap bevindende troonpretendent, tegen de Oostenrijkse regering over de vertraging bij de be handeling van zijn loyali teitsverklaring. Sociale hulp Er blijven echter twee op het to taal kleine categorieën over, die so ciaal verder moeten worden geholpen. De ene categorie patiënten behoeft maatschappelijke revalidatie waarna zij doorgaans, althans in vele gevallen op eigen benen kunnen staan. Voor ii 's,er °-m- dé sociale werkplaats welke hen over de „aanpassingsdrem pel heen tracht te helpen, wat geluk kig ook vaak gelukt. De andere categorie, meestal be staande uit patiënten bij wie epilepsie een .der nersenaandoeningen is, zal al tij d verpleegd moeten worden. Het gaat hier om een paar duizend mensen. Ook voor deze chronische pa- tienten wordt veel gedaan door hun zoveel mogelijk afwisseling in hun le ven en bevrediging in hun werk te ge ven, o.m door honorering van hun ar beid. Het recreatie-element krijgt hier de volle aandacht. Men denkt zelfs aan het creëren van een eigen gemeenschap voor deze pro bleemgroep. Iets in de geest van „Het 5ïïi£,i i,n Yc weï "gelicht dan kon Nederland ook wel eens het eerste land zijn dat zoiets tot stand bracht voor deze chronische epilepsie-patiën- ten. Zoals het reeds vooraan stéét bij gemeVnl epilepsie in het al-

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5