Opdracht een complete verrassing aan Romme was Commentaar Piloot vliegt tussen de bergtoppen Negers in Alabama niet naar school Staatsgreep Turkije werd snel verijdeld r Met de gouverneur m de jeep E53 Op soek naar een brede basis Nieuws in één oogopslag Etna in werking trekt toeristen Romme riep „ministerraad bijeen Gefingeerde orderportefeuilles Vader en zoon verdacht van verduistering miljoen Cultuurbank gedupeerd Vele doden op Bali II 196! Nieuwe leidse Coniraiit Dinsdag 21 mei 1963, 44ste jaargang Oirscfeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Kantoren Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitigh is ghebleven 3J1 mijn hert in teghenspoet" Zie pagina 5 Postbus 76 Telefoon 31441 58936 Abonnementsprijzen PROF. MR. C. P. M. ROMME ....grootmeester (Van onze parlementsredactie) T/" ONINGIN JULIANA heeft gisteren een nogal opzienbarende beslissing genomen door het lid van de Raad van State prof. mr. C. P. M. Romme (66) aan te wijzen als kabinetsinformateur. De vorstin ontving de oud-voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer gistermiddag op Paleis Soestdijk en verzocht hem „een onderzoek in te stellen, gelet op de uitslag van de verkiezingen, naar de mogelijkheden van de vorming van een kabinet dat zich verzekerd kan achten van een zo breed mogelijke steun in het parlement. Deze mededeling van het kabinet van de Koningin heeft de politieke waarnemers in de Residentie volkomen verrast. De meesten zagen in dr. De Kort de toekomstige (in)formateur, al werd de laatste dagen ook wel re kening gehouden met een (in)formatieopdracht aan prof. De Quay of prof. Beel. Niemand had echter gedacht aan prof. Romme. Over zijn aanwijzing toonden ook leidinggevende politici zich gisteravond zeer verbaasd. Blijkens het communiqué van het kabinet der Koningin is het de taak van prof. Romme na te gaan of de vor ming mogelijk is van een kabinet op Duizend nieuwe arrestaties T"~|E stedelijke onderwijsraad van Birmingham, Alabama, heeft -L/ gisteren meer dan duizend negerleerlingen die eerder deze maand wegens betogingen tegen de rassenscheiding waren gearresteerd voorgoed of tijdelijk van school gezonden. Leerlingen ouder dan zes tien jaar zijn van verdere studie uitgesloten, terwijl de jongeren pas in de zomer of komende herfst mogen terugkeren. Prof. mr. C. P. M. Romme is tot verrassing van velen aangewezen als kabinetsinformateur. 0 Botwinnik is geen wereldkampioen schaken meer. De tacticus Petros jan versloeg hem in de tweekamp met 12Vzfl's. In 1965 zal Petrosjan zijn titel weer moeten verde digen tegen de winnaar van het kandidatentoer nooi. In de landbouw moet meer worden geïnvesteerd. Nodig is tenminste een be steding van 150 miljoen gulden per jaar, wil deze bedrijfstak niet verder achter raken. Dat is het dubbele van de investe ring in de jaren 1959 tot en met 1961. Een werk groep van het Landbouw schap is tot deze conclu sie gekomen. De directie van de KLM heeft zestien perso neelsleden van de dienst voor het beladen en be voorraden van vliegtuigen op Schiphol geschorst, om dat zij in staking waren gegaan. Gisteravond reden de eerste- Duitse militairen de legerplaats Budel bin nen. De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft het voorstel van de werknemers om in de ver- mogensaanwas te delen van de hand gewezen. Op het ogenblik zouden de N.S. niet aan deze be zitsvorming kunnen mee werken. De onderhandelingen tussen de Verenigde Sta ten en de EEG-landen in Genève zijn nog niet ge heel vastgelopen. Over een compromisvoorstel werd weliswaar geen overeenstemming bereikt, maar Kennedy's afge vaardigde, Christian Her ter, heeft opnieuw een voorstel ingediend, waar over vanavond beraad slaagd zal worden. Op deze beslissing van de onderwijs raad is een waarschuwing gevolgd van een van de geestelijke negerleiders, die verklaarde dat alle negers het onder wijs zullen boycotten. Ds. Shuttlesworth heeft eveneens het optreden van de on derwijsraad zeer onverstandig genoemd. Hij zei te vrezen dat daardoor nieuwe onlusten zullen uitbreken. Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft intussen gisteren vonnissen van rechtbanken in vier zuidelijke staten die negers hadden veroordeeld omdat zij restaurants van blanken hadden betre den, vernietigd. (Voor vervolg zie pag.9) een zo breed mogelijke basis, een kabi net dus waarin behalve de KVP, VVD, ARP en CHU ook de PvdA zitting zou hebben. Dezetaakstelling is op zich zelf niet verrassend. Ze strookt met de zowel in KVP- als in CHU-kringen levende opvatting, dat niet zonder meer tot voortzetting van de huidige regeringscombinatie kan worden be sloten. Men acht van die zijde een blijvende uitsluiting van de socialisten even weinig vanzelfsprekend als een hernieuwde deelname van de liberalen. Vooral de KVP wekt thans de indruk geen bepaal de voorkeur te hebben en in eerste in stantie zowel de socialisten als de libe ralen de kans te willen geven met de drie confessionelepartijen (KVP, ARP en CHU) in zee te gaan. Reeds vóór de verkiezingen gaf de KVP-fractieleider dr. De Kort blijk van een zekere voor liefde voor een vijf-partijen-kabinet. Ook prof. Romme was steeds een groot voorstander van de brede basis, hoewel hij zijn parlementaire loopbaan besloot met steun te geven aan een confessioneel liberaal kabinet. Nu pleit de uitslag van de verkiezin gen niet direct voor de vorming van een brede-basis-kabinet, inclusief dus de PvdA. Het vrij spectaculaire verlies van de socialisten wordt terecht uitgelegd als een krachtig argument voor het conti nueren van de „smalle" basis waarop het kabinet-De Quay steunde. Maar aan de andere kant hebben ook de liberalen ;n moeten laten en heeft de huidige regeringscombinatie als geheel twee ze tels in de Kamer moeten prijsgeven. Wat dit betreft is de situatie dus min of meer ,open". Daarop slaan wellicht de woor den „gelet op de uitslag van de verkie- De Etna is gisteren wederom in werking getreden, waarbij vlam mentongen de lucht ingestuwd werden en een stroom lava uit een krater aan de noordoostelijke helling stroomde. De uitbarstingen zijn mijlen ver langs de door toeristen druk be zochte Siciliaanse kust te zien. De Etna is sedert begin dit jaar om de paar weken in werking ge treden. Er worden geen dorpen be dreigd. Een groep Turkse legerofficieren en soldaten, o.l.v. kolonel Aydemir, heeft gisteravond een poging ge daan de regering omver te werpen. De opstand duurde slechts kort want al gauw verscheen een verklaring van de regering waarin werd gezegd, dat de staatsgreep door trouw gebleven officieren was verijdeld. Aydemir is vanochtend in het gebouw van de mi litaire academie te Ankara gearres teerd. Vliegtuigen hadden tevoren bommen in de omgeving van de Aca demie laten vallen De regeringsvliegtuigen, straaljagers, wierpen vlugschriften uit voor de ka- detten op straat, waarin hen bevolen werd naar hun kazernes terug te keren. De woning van de president werd. vannacht omsingeld door een cavalerie- eenheid. Na het ultimatum van de staf chef vertrokken de cavaleristen echter naar de stad, waar zy zich zouden heb ben overgegeven aan regeringsgetrouwe strijdkrachten. In het gebouw van radio Ankara hebben kadetten enig verzet geboden, waarop de regering troepen van buiten de hoofdstad liet aanrukken. Kabinetsleden stelden premier Inonü ervan op de hoogte dat er enige verlie zen zijn geleden. De orde in Ankara is volledig her steld, maar de avondklok blijft van kracht. De verbindingen tussen Ankara en Istanboel zijn nog steeds verbroken en alle vluchten, zowel interne als inter nationale, zijn afgelast. In communiqué's, ondertekend door ex-kolonel Talat Aydemir, was de staats greep aangekondigd. In Istanboel en Ankara was de staat van beleg afgekon digd en ieder die geen antwoord kon geven op het wachtwoord zou worden neergeschoten. De politieke partijen waren ontbonden, aldus de verklaring, omdat zij niet in staat waren gebleken oplossingen voor de problemen van het land te vinden. De waarschuwing van generaal Sunay aan de kadetten om zich over te geven werd herhaald door premier Ismet Inönii. De 79-jarige staatsman sprak voor radio- Ankara. Inönü herinnerde de kadetten er aan dat z(j voor de tweede keer in een jaar gemene zaak maken met avonturiers „U bent oud genoeg om de ernst van uw daden te begrijpen'*, zei hij. „De gehele Turkse natie en haar gewapende strijd krachten zijn tegen deze opstand". Generaal Sunay riep de bevolking van Ankara op om geen onderdak te verle nen aan vreemden, die hierom zouden vragen. Dit werd als een aanwijzing ge zien dat sommige rebellen aan arrestatie proberen te ontsnappen door zich in par ticuliere huizen schuil te houden. Sunay maakte ook bekend dat verschei dene leiders van de coup waren gearres teerd en aan de gerechtelijke autoritei ten overgedragen. Ex-kolonel Aydemir leidde vorig jaar februari een mislukte staatsgreep tegen ,de regering van premier Inönü. Hij werd ontheven van zijn functie als comman dant van de krijgsschool in Ankara en op pensioen gesteld, evenals de andere opstandelingen Bij de wet werd bepaald dat degenen die aan deze revolte had den deelgenomen, niet zouden worden gestraft. zingen" in de formulering van prof. Rommes informatieopdracht. Is deze opdracht dus niet verras send, de keuze van prof. Romme is dat wèl. Toen de voormalige KVP- leider m 1961 om gezondheidsredenen aftrad als fractievoorzitter, werd dit algemeen als een onherroepelijk af scheid van de actieve politiek be schouwd. Weliswaar keerde hij vorig jaar terug als staatsraad, maar het lidmaatschap van ons hoogste advies college is geen actief-politieke func tie. Politiek Nederland rekende niet meer met prof. Romme. Hij behoorde al tot de parlementaire geschiedenis Het is zeer merkwaardig dat, uitge rekend op een moment dat een nieuwe generatie fractieleiders zich opmaakt om haar stempel op de kabinetsformatie te gaan drukken, een beroep wordt ge daan op een politicus van de vorige pe riode (die met het aftreden van de heren Oud en Tilanus definitief scheen te zijn afgesloten). In politieke kringen vraagt men zich ook af waarom reeds in dit prille stadium van de formatie een bui tenparlementaire figuur moest worden aangezocht. Als zich geen speciale om standigheden voordoen, is immers de aanwijzing van een parlementariër in casu de voorzitter van verreweg de grootste Kamerfractie de eerstaange wezen weg. Naar de reden van het gis teren genomen besluit kan men dan ook slechts gissen. De geheimen van Soest dijk plegen goed te worden bewaard. (Voor vervolg zie pag. 9) 59 (Van onze parlementsredactie) Informateur Romme is vanmorgen be gonnen met oriënterende besprekingen in een door hem belegde ..geïmproviseerde ministerraad". Deze bijeenkomst, waar aan de ministers Luns en Cals wegens verblijf in het buitenland ontbraken, werd gehouden in het gebouw van het kabinet van de minister-president aan het Plein 1813 in Den Haag. Na deze ministerraad zal prof. Romme een verder program besprekingen op stellen. Men neemt aan, dat hij met de demissionaire ministers eerst de hoofd punten van het te ontwerpen regerings program heeft willen doornemen. Over de duur van prof. Romme's informatieve arbeid kan voorlopig niets worden ge zegd. Zoals bekend, behoort de informa teur rapport aan de Koningin uit te bren gen voordat verdere stappen kunnen worden genomen. Gisteravond zijn de eerste Duitse militairen in de leger plaats Budel aangekomen. Het was een groep kwartiermakers. Op de foto wordt de comman dant van de groep, Hauptmann E.Pohl (tweede van rechts), be groet door majoor L. C. i Poorterplv. legercommandant. (Zie pagina 7). 25 Klachtendienst bezorging 18 19 uyr Deze zeldzame foto gisteren vrijgegeven door het Amerikaanse bu reau voor ruimtevaart, de NASA toont het Himalaijagebergte, ge nomen van een punt, 160 kilometer boven de aarde. Fotograaf: L. Gordon Cooper, Amenka's nieuwste ruimtevaarder. Hij hield daarbij zijn camera met 80 mm lens in de hand. Cooper verklaarde op Cape Cana veral, dat het zicht buitengewoon helder was dat bevestigt de foto, en dat hij zelfs de rook uit schoorstenen, alsmede huizen en treinen had waargenomen heigeen volgens deskundigen al te fantastisch lijkt. Nederland heeft weer een verduis teringszaak, die in de miljoen gul den loopt. De Amsterdamse recherche heeft twee mannen, de 68-jarige ac countant H. A. J. M. C. uit Aerden- hout en diens 34-jarige zoon II. J. A. M. C., gearresteerd. Zij worden ver dacht van oplichting c.q. valsheid in geschrifte en verduistering tot een totaal bedrag van ongeveer een mil joen gulden ten nadele van de Cul tuurbank N.V. in Amsterdam. Het vooronderzoek heeft reeds maanden in beslag genomen. De zoon was aandeelhouder en direc teur van dc plasticjasscnfabriek Plastico- nam N.V. in Volendam, waarvan de va der aandeelhouder-commissaris was. Het tweetal wordt ervan verdacht de gang zaken in deze fabriek tegen beter v/eten in veel beter te hebben voorge steld dan zij in werkelijkheid was. waar door de leningen en financieringen van de Cultuurbank werden verkregen, on danks schulden by een andere bank. Uit het onderzoek van de politie is gebleken dat men op basis van een ge fingeerde orderportefeuille (met bestel lingen voor tienduizenden plasticj assen) en een geflatteerde balans per 30 sep tember 1961 het vertrouwen van de Cul- tuurhank heeft weten te winnen. Bovendien is gebleken dat machines en goederen uit het vermogen van de fabriek al onderpand waren voor andere leningen. Eind 1961 en in de loop van 1962 wist men zodoende ongeveer een miljoen gul den van de Cultuurbank los te krijgen. Begin van dit jaar is de N.V. Plastico- nam op verzoek van de Cultuurbank failliet verklaard. Radio-Djakarta meldt dat de tweede uitbarsting van de vulkaan Goenoeng Agoeng op Bali tot nog toe aan 103 men sen het leven heeft gekost en dat er 200 werden gewond. Zevenhonderd woningen zijn ingestort en onder een aslaag bedol ven. De laag as en stenen op de meeste wegen van Bali is hier en daar 40 cen timeters dik. Men tracht de slachtoffers zo spoedig mogelijk te helpen door vlieg, tuigen en over zee. TYOOR de aanwijzing van prof. Romme als informateur is de kabinetsformatie wel met een opmerkelijke verrassing be gonnen. Aan deze mogelijkheid zullen weinigen hebben gedacht; zij is wel in staat de fantasie gaande maken. Reeds als bewijs van een verbetering in zijn gezondheidstoestand verheugt deze opdracht aan prof. Romme ons zeer. Toen hij destijds gedwongen was zich uit de praktische politiek terug te trekken, be tekende dat niet alleen voor de K.V.P. een groot verlies. Zo mag er nu ook bui ten de K.V.P. dankbaarheid zijn, dat hij opnieuw en nog wel op zulk een op zienbarende wijze in het nieuws heeft mogen komen. Prof. Romme is een kenner als weinigen van de poltieke verhoudingen ten onzent. Dat hij een buitenstaander is geworden, niet deel gehad hebbende aan het jongste krijgsrumoer der politieke partijen, mag althans bij de voorbereiding van het ko mende kabinet als een aspect gelden dat ten voordeel kan strekken. Als informateur zal prof. Romme optre den. De moeilijkheden als allengs rondom de kabinetsformaties gebruikelijk gewor den, hebben er meer en meer toe geleid, dat de formateur door een informateur wordt voorafgegaan. Deze kan dan fun geren als verkenner, zo men wil als ver spieder ,ter voorzichtige aftasting van de mogelijkheden, opdat op de basis van de bevonden mogelijkheden de formatie zelf ter hand kan worden genomen. Aanwij zing van een informateur^ voor die van een formateur is zo ook bij ons geworden tot een staatkundig gebruik. Naast de aanwijzing van de informateur verdient aandacht de formulering van de hem verstrekte opdracht. Het zoeken zal moeten zijn in de richting van een zo breed mogelijk kabinet, waarbij verwezen wordt naar de uitslag der verkiezingen. Bij enig overwegen moet dit niet zo vreemd lijken. De verkiezingen hebben op geleverd, naast een vrijwel gelijk blijven van de grotere confessionele groeperingen, verlies zowel voor de socialisten als voor de liberalen. Een kabinet alleen vanuit de confessionele partijen ligt kennelijk nie' in de lijn der overwegingen. Daarnaast zijn er nog andere moeelükheden. Daar is de mogelijkheid van een uitbouw vanuit de confessionele kern in de rich ting van socialisten, liberalen of beiden. Er is echter ook de mogelijkheid van een uitgaan van het grote geheel met vervol gens, indien nodig, een afschrappen van wie bij nader inzien niet in aanmerkinr blijken te komen. Deze laatste is blijkbaar de procedure di~ bij deze kabinetsinformatie gevolgd gaat worden. Socialisten en liberalen hebber beiden verloren. Er wordt kennelijk get reden gezien om de ene vergeleken ine de anderen te bevoordelen. De beslissin zal moeten liggen bij hun eigen bereidhei. en inschikkelijkheid. Dat er inschikkelijkheid zal zijn, ma' waarschijnlijk heten. De liberalen hebbe reeds laten blijken van een zekere bege righeid om aan het nieuwe kabinet dep' te nemep. En wat de socialisten betref', de gevoerde oppositie heeft hun niet be zorgd wat zij ervan hadden verwacht ei: gehoopt. Het probleem is intussen, of liberalen e- socialisten elkaar verdragen. De kwesti" wordt: indien het afspringt, op wie dan? Daarin zal, tevens ter rechtvaardiging te genover ons volk, de samenstelling va" het nieuwe kabinet zijn oorzaak moete: vinden. Dus zal er alle reden zijn om, voor zove- het ons is gegund, de politiek zo bekwame informateur in zijn omzichtig naspeurc: van de kansen te volgen. Er zijn voor land en volk grote belangen in het geding. Met onze nieuwsgierigheid alleen zal de infor mateur weinig zijn gebaat. Tendens dalend lijk deel van de Atlantische Oceaan naar het oosten is getrokken, naderde vanmorgen de kust van Zuid-N oorwegen. Voor de depressie uit stroomde zeer vochtige, maar tamelijk zachte lucht naar onze omgeving. Niettegenstaande de zware bewolking kwamen dan ook in de eerste helft van de ochtend al tempera turen van 13 en 14 graden voor. Morgen zal heel Nederland zich echter bevinden in de koudere lucht, die aan de achterkant van de depressie naar het zuiden stroomt. Tevens passeert dan een randstoring van tie depressie ons land. zodat liet weer een Rapporten hedenmorgen wisselvallig karakter behoudt. De Bilt verwacht tot donderdagavond: Wisselend bewolkt en enkele buien. Overwegend matige zuidwestelijke wind, ruimend naar west tot noordwest. Iets kouder overdag. (Opgemaakt te 11.15 uur;. HET WEER ÏIS EUROPA zeven uur temper. Station Wcors- gesteldh. a k\il h 27 D. Helder Ypenb. Vlisslngen Eelde De Bilt Twenthe Woensdag 22 mei: zon op 4.38 onder Eindhoven >.36; maan op 4.41. onder 19.38. "A '~w Donderdag 23 mei: nieuwe maan. ZON EN MAAN HOOGWATER SCHEVENINGEN 22 mei: 2.04 v.m.; 14.33 n.m. T)E autoriteiten vliegveld diensten tussen New York en Europa vliegt, is op won derbaarlijke wijze in het Kerrygcbergte het graf wijl hij met een eenmotorig van menig vliegtuig aan vliegtuig van het type Beech- craft Muskateer op weg was Door te ver naar het Zui den uit te wijken kwam hij echter boven het Kcrryge- van Whiehita Kansas naar bergte terecht. Daar berei- geen tijd om op dé reserve' llplcinlri UW IT ¥,-1.1 1.J- van het Shannon noemen piloot Ewten Eng land een van dc grootste ge luksvogels onder de vliegers. Deze voormalige vliegenier niet van het vliegveld van of in Noorwegen een tussen- hulde toppen een hoogte van van de Zweedse Luchtmacht, Shannon opstijgen, uit vrees landing maken, maar hij kou meer dan 1000 meter, ter die momenteel geregelde dat zij met de verdwaalde wegens het slechte weer niet wijl Englund maar 250 me- T"" vlieger in botsing zouden ko- landen en zette koers in zui- ter hoog vloog. De wijzer van men. delijke richt" Englund verdwaalde ter- te bereiken. de dood ontsnapt. Zes transatlantische vlieg- tuigen konden drie uur lang Helsinki. Hij zou in IJsland ken" sommige der in mist ge- moest inspannen om te voor komen dat hij tegen de ber gen zou opvliegen, had hij delijke richting om Shannon zijn benzinemeter stond op nul, maar doordat hij zich tank over te schakelen. Hij heeft naderhand con tact gekregen met het vlieg veld van Shannon, dat hem instructies gaf om hoger te gaan en zich zodoende in veiligheid te stellen. Zd.-Limb. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen ZUrich Genéve Locarno Wenen Innsbruck Rome AJaccio Madrid Mallorca Lissabon Belgrado Athene regen zzw 12 13 regenbui zw 6 15 regen zzw 7 14 regen z 7 15 motregen z 5 16 regen z 6 16 gh. bew. I zzw 7 36 zw. bew z fi 15 zw. bew. z 3 13 onbewa wzw 3 35 gh. bew. zo 5 34 1. bew. zzo 8 12 zw. bew. windstil 30 1. bew zzw 4 14 regen zw 8 36 zw. bew. z 6 15 zw. bew. z 4 34 gh. bew. zzw 5 14 onbew o 1 ;s onbew. windstil 13 1. bew. n 3 20 onbew. zo 3 14 onbew. windstil 15 onbew. zzo 2 32 onbew. w 1 14 onbew. windstil 15 gh. bew.1 o 3 21 onbew. wnw 4 14 onbew. wzw 2 13 onbew. onbew. onbew 1. bew. onbew. gh. bew. regen ono 3 19 windstil 25 windstil 20 nnw 6 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1