W einig overtuigende 2-1 zege op Frankrijk 0 a ic.o.v.i Beter CSCA verliest van Noordwijk in eindsprint DE BLAUWE TREIN Cadeaus voor Woudsma Remmers en Van Hall Zuidhollandse wegtitel voor Hagenaar R. Paul Kampioen UVS door Quick Boys verslagen Katwijk zag geen kans te winnen: 3-1 Oranje beheerste zaak na de rust (1-1) beter dan daarvoor rVISITEURSl Roomburg 1 weet wel weer wat winnen is Plannen van „Noordwijk" JON BLUMING Ned. amateurs kregen klop van West-Duitsland NIEUWE LEIDSE COURANT 9 MAANDAG 20 MEI 1963 COUPE WEER VOOR NEDERLAND (Van onze sportredactie) PARIJS, zaterdagavond. Voor de derde achtereenvolgende maal en de zevende keer in totaal heeft het Ned. Zaterdagelftal het jaarlijkse Drie- landentoernooi en daarmee de Coupe Fernand Canelle gewonnen. In het nabij Parijs gelegen Vincennes werd in een matige wedstrijd met 2-1 van Frankrijk gewonnen. Een succes, dat overigens niet is behaald door over tuigend spel, want de Fransen vonden we van tijd tot tijd beter. Franse en Belgische voetbalofficials hebben ongetwijfeld onbewust het Ned. elftal een mentale injectie gegeven; een prikkel die bewerkstelligde dat er na een zwakke eerste helft niet direct groots, maar toch duidelijk be heerster werd gespeeld dan daarvoor. Het uiteindelijk resultaat was de kleine zege, die toch wel verdiend mocht worden genoemd. Het verhaal was als volgt. Twee 1 Voor rust maakte Van Eideren een on gelukkige val. waarbij hij zijn pols lelijk blesseerde. Voordat dokter Willebrand had kunnen constateren wat er aan de hand was. brak de rust aan. Zowel de heer Tyssen (België) als Tailleur (Frankrijk) hielden vol dat het regle ment van het Drielandentoernooi bepaal de, dat een gewonde speler vóór de 44e min. van de eerste helft niet alleen -moest zijn uitgevallen maar ook vervangen. Dat laatste was niet meer mogelijk geweest en vandaar dat Vah Eideren na rust met zijn hand stevig in het verband als rechtsbuiten ging spelen. Van der Maas schoof naar binnen en Nieuwstraten werd rechtshalf. Boemerang In het Oranjekamp werkte die wel wat kleinzielige beslissing van de Belgische en Franse voetballeiders als een boeme- rai*. Frankrük dat in de eerste helft vaak het initiatief had gehad en de Ne derlandse defensie herhaalde malen tot wanorde had gebracht, kreeg nu weinig kansen meer. De dekking was goed ver. zorgd, de verdedigers kwamen er reso luter in, zoals dat heet en de opbouw van de. aanvallen was beter, doordat de pas- ses vanuit het midden gaver werden op gezet. Dit vond zijn bekroning in het prach tige, eerste in tenia nddoelpunt van links binnen Jan Visser die in de 13e min. na rust uit een pass van Van Eideren en een tikje van v. d. Pols keihard inschoot en Nederland op een 21 voorsprong bracht. Ben beslissend doelpunt naar la ter bleek, zodat Oranje op vrijwel iden tieke wijze als twee jaar geleden de overwinning bevocht, ook al is het Fran se overwicht niet zo groot geweest als twee jaar terug. Beter spel het spelpeil v^n dp #wótserl Kwam dat door het vollèdi, De kansen daartoe leken in de eerste helft wel groot, want hoewel het Ned. elftal beter speelde dan de week daar voor tegen België, werd toch lang niet ierland bfcreiJ^ lig mislukken der volksliederen? Voor Holland kwam weer „Wiens1 N^ëmhds bfoed"'cojV dé oude draaitafel. Kennelijk brak de naald. De muziek hield abrupt op. De Marseil laise kwam er nog slechter af. Vooral in de achterhoede leek het in dat begin mis te gaan hoewel ook nu Kerkdijk in het begin zuiver defensief speelde. Maar men Zo zag het scorebord er aan het einde van de wedstrijd uit. liep elkaar in de weg, vergat een per- manente dekking en liet de Fransen bij herhaling komen. Het was alleen aan het feit te danken dat Kaouas en Kabile geen schutters zijn, dat Holland niet achter kwam te staan. Reeds na 5 min. moest Korvin-g eenzaam op de lijn redden en voordat de Nederlandse aanval tot een behoorlijke daad kwam, hadden Kabile en Kanouas door verwarring in de Oran je-achterhoede kansen gehad, die met gemist hadden mógen worden. Moeizaam Slechts moeizaam kwamen onze land- De tennis com petitie Nu het niet meer noodzakelijk is blijkt Roomburg in topklas A in staat tot winst Braggaar verloor aan de Kanaalweg van eerste speler Bos uit Lisse 1. Hoewel Lisse ook het herendubbelspel won, trok Roomburg aan het langste eind (32), want de dames Bakker en Wieriks zorg den voor winst. De eerste won ook haar enkelspel. De heer Stam en mevr. Wie riks wonnen het gemengd dubbelspel Het kampioenschap is echter definitief van de baan. De Munnik (topklas B) was véél te zwak voor Aramco (05). maar De Munnik 2 was met 5—0 de „beul" voor Ready 1. VWS bleek dit keer niet in staat Fo- rescate te bedwingen. J. van Rhee zorg de voor winst in het enkelspel. De da mes van Aggelen en Mulder waren via hun gemengd dubbelspel zege „verant woordelijk" voor het tweede VWC-punt. Daar bleef het bij. ondanks winstkansen van Mulder/Van Rhee in het herendub belspel (23). VWS 2 en VWS 3 bleken ieder met 3—2 net iets sterker dan resp. Ready en STV Eerste klasser Roomburg 2 ver sloeg Lisse 2 gemakkelijk (4—11. Oude Eik 3 gaf Roomburg 3 het nakijken (5—0). Het Roomburg-jeugdteam boekte de vierde zege in successie. NMC moest op eigen terrein na onmogelijk lang spelen, bijna zes uren, met een 23 nederlaag genoegen nemen. In de herencompetitie verloor De Munnik 1 van Noordwijk (1—4). genoten terug. Het plaatsen van de kant. halves (toch wel minder dan in de voor. gaande wedstrijden) en de binnenspelera was uiterst zwak en aangezien de buiten spelers Slagboom en v. d. Maas veel te weinig in het spel werden betrokken en v. d. Pols tegen het stopperduo Peyroux- Meneret vrijwel kansloos was, kon het niet anders dan een grote verrassing ge- noemd worden, dat Nederland toch de leiding nam. In de 11e min. Goed opletten van Kerk. dij'k. een van onze beste spelers, leverde het voorbereidende werk. Juist op tijd ging de bal met een knappe pass naar v. d. Póls die goed inschoot (01). Dit doelpunt bracht de rust in de Nederland se ploeg echter niet terug. De knap spe lende Kabile. de schietgrage en snell® midvoor Toulouse en de op een kans loa- rende Fermanian lieten zich niet afdoen, dc vangen. Slechts zeidien kwam er een goede Nederlandse aanval De enige iD feite in de 26e min. toen spil Visser met een verre pass Slagboom bereikte, die hoog voorzette, waarna v. d. Pols tegen Corbel kopte. Gelijk Dat het dan ook kort voor rust 1 werd, was geenszins verwonderlijk. Uit de vierde Franse hoekschop schoot Ka bile hoog voor en terwyi Woudsma vastgehouden de bal niet kon weg. ■laan, kopte Fermanian goed in. Die laat ste, verwarrende minuten van de eerste helft deden het ergste vrezen voor het tweede deel. Maar dat bleek een misre kening, want stopper Visser schakelde nu Toulouse volledig 'uit. De regelmatig van plaats wisselende Kaouas en Kaïbile kregen bij Korving en de ook nu rustig en solide spelende v. Manen geen kans, terwijl er anderzijds vele malen door Oranje meer overwogen werd gevoetbald dan voor rust. Dit mede door het feit van v. d. Maas zich als rechtsbinnen meer op zijn gemak voelde. Toch bleven er nog fouten: te weinig spel via de vleugels en te lang treuzelen bij het opruimen van de springerige en daardoo^moeilijk ^ixigeerbare bal. 'Maar góed, Frankrijk' miste bij toedoen van Fermanian en Kaouas enkele kan- ken', andereljdS had v d. Mh'as weinig ge luk met trwee goede kopballen. Dc eerste ging over, de tweede stopte Corbel zeer fraai. Dat Nederland won, dankte het aan dat goed gerichte schot van Visser en aan het resoluter spel van Woudsma en zijn secondanten. De eindstand in het toernooi luidt: NEDERLAND 2 2 0 0 4 6—2 België 2 10 12 3—4 Frankrijk 2 0 0 2 0 14 FRANKRIJK: Corbel; Lecoq en Valen tin; Peyroux, Meneret en Abdherhaane; Kaouas, Abda, Toulouse, Fermanian en Kabile. NEDERLAND: Woudsma (25 inter, lands gespeeld), Korving (7) en v. Ma nen (2); v. Eideren (5); Visser (9); Kerk. dijk (13); v. d. Maas (3), Nieuwstraten (19). v. d. Pols (7); Visser (4) en Slag. boom (7). afivachten CVan onze sportredactie) De v.v. „Noordwijk" heeft goede con necties met de hoofdstedelijke eredivi sieclub Ajax. Al geruime tijd bestaat van beide kanten het plan dat Ajax deze zomer een wedstrijd tegen Noordwijk kofnt spelen. In verband met het behalen van het kampioenschap van de tweede klasse A is het nog niet mogelijk geweest een datum voor deze wedstrjjd te bepalen De Noordwijkse rood-witten moeten allereerst op Spakenburg of Zwart Wit wachtei. »f er in 2B een kampioen uit de bus komt. Daarna worden besprekin. gen gevoerd omtrent de competitie om het landskampioenschap. Over de speel- data is dus nog niets bekend, zodat Noordwijk ook niet weet wanneer Ajax kan komen. Bovendien kampt de ere divisieclub zelf met een uitgebreid ver- traagd competitieverloop. Afwachten dus maar. En hopen, op het landskam pioenschap en op de ongetwijfeld aan trekkelijke (eerste) ontmoeting met een eredevisieclub. Slotoffensief bracht zege aan Noordwijk TNRIE spelers van Noordwijk hebben zaterdag de reis naar het Amstel- U veense CSCA niet meegemaakt. Het waren Kees en Map Marijt, die door hun clubbestuur voorlopig waren geschorst, en de in de kampioens wedstrijd geblesseerde v. d. Meulen. Toch gingen beide puntjes mee terug, hoewel iedereen het wel een iets te ruime beloning voor het spel der rood- witten vond. Eerst in de laatste fase van de strijd kon Noordwijk zich van zijn gastheren losspelen, maar daar vóór heeft de thuisclub ongetwijfeld het beste zo hiervan kon worden gesproken van het spel gehad. Het werd ten slotte 2-3 in het voordeel van de gasten, dib daarmee hun handen mochten dichtknijpen. Doelman Jaap van der Niet en CSCA- linksbuiten Fopma zorgden na tien minu ten voor het eerste doelpunt. De eerste doek over het leder heen en de tweede had maar voor het intikken (10>. Er zat een tweede treffer voor de vlotter spe lende thuisclub in, maar Fopma bereikte Doorkomst van het peleton tij dens de zaterdag te Stompwijk gehouden provinciale wegkam- pioenschappen wielrennen voor amateurs. Simon Ouwerkcrk (LZC) in studenten-waterpoloploeg Het Nederlands Studentenzevental zal od donderdag 23 mei (Hemelvaartsdag) uitkomen op het „Rode Kruis"-waterpo- lotoernooi in Ede. Evenals voorgaande jaren is ook nu weer de Leidenaar Si mon Ouwerkerk (LZC) voor het Studen tenzevental uitgenodigd. Verder nemen o.m. de Nederlandse Militaire Poloploeg en een sterke Kikvorsencombinatie aan het toernooi deel. VOOR JUDO KARATE Maredijk 48a Leid (Van onze sportredactie) PARIJS, zaterdagavond. In de Ned. kleedkamer was men na afloop natuur lijk wel biü met de behaalde overwin ning, maar-tooh ook weer niet uitgelaten en voldaan over het bereikte resultaat Er was nog: al wat kritiek op sommige Franse spelers. Woudsma, Slagboom, Van der Maas. Van der Pols en Korving klaagden er over, dat zy herhaaldelijk aan shirtjes en broekje waren vastge houden. Zowel Joop als Jan Visser en Van Manen vonden veld en bal te hard. waardoor het moeilijk was de bal snel onder controle te krijgen. Woudsma, de zilveren jubilaris, had in. middels een sigaretje opgestoken. De Nijverdaller zei het eerlijk: „Het is ze ker niet de beste wedstrijd geweest van de 25, die ik nu heb meegemaakt. Vooral yoor rust klopte het in de achterhoede niet. Bovendien vond ik sommige Fran sen onsportief. Bij de gelijkmaker hiel den ze me aan m'n trui vast. Maar ik ben toch wel tevreden over ons team. Allen hebben hun best gedaan. Zo zag Evert Sterk het ook. „Neen. geen beste match. Geef mij maar die te gen Zwitserland. Vooral het plaatsen en die middenveldbezetting was zwak. Kor ving en Kerkdijk met na rust Joop Vis ser vond ik wel de besten. Jan Visser heeft overigens duidelijk beter gespeeld dan tegen Zwitserland en België". Dat vond de Huizenaar zelf ook. Hij was dol gelukkig met zijn winnende doelpunt. Ik zag die pass van Van Eideren. Ik hoopte op een klein tikje van v. d. Pols. En zo gebeurde het. Met de volle wreef was het raak". Ook v. d. Pols kon zijn treffer nog ge heel reconstrueren. Kerkdijk gaf die keu. rige dieptepass. De Franse keeper kwam zijn doel uit en toen wist ik dat het met de buitenkant van de schoen moest ge beuren. Precies in de hoek! Van der Maa» zat ook in de hoek, maar dan van de kleedkamer. Hij keek somber. „Ik heb een lelijke enkelblessure. Vorige week heb ik al een trap gehad en nu na rust nogmaals. Maar op die binnenplaats voeL de ik me gelukkiger dan op de vleugel, voegde de Werkendammer er rap aan toe. Inmiddels was Van Eideren vrijwel aangekleed. Hij moest met de dokter naar een polikliniek in Parijs voor het maken van een foto. De Rotterdammer had dit keer weinig praatjes. Hij zag wit om de neus en zei alleen: „Ik heb wel op m'n tanden moeten bijten, want ik had flink pijn. Ze hebben me echter lek ker aangemoedigd". Kor ving en Nieuwstraten wa ren de enigen die ronduit goed te spre ken waren. De Schevenlnger vond dat cr beter was gevoetbald dan tegen de Belgen. De donkere linksbuiten Kabile had bU een lastige tegenstander gevon den, die overigens na rust weinig kans meer heeft gehad. Jan Nieuwstraten had dat kanthalf spelen wel leuk gevonden. „Ik dacht er direct aan, toen Wim leek uit te vallen, zei hij. Er vielen mi) teveel gaten en ik wilde hel nog weieens in die halflinie proberen. Je weet. ik ben als internationaal ook als half begonnen. Terwijl Philippe Tailleur namens zijn landgenoten de Oranjehemden kwam fe liciteren. vertelden Joop Visser en Slag boom dat zij de Fransen fanatieke tegen standers hadden gevonden. „Moet Je eens zien," zei Slagboom, „gewoon een stuk van mijn tand. Een weinig sportief heer, die Lecoq. Visser was het een raad sel waarom er voor rust zo werd ge knoeid en men de zaak niet van meet af aan had beheerst. In de tweede helft ging het toch wel, stelde de Heerjans- dammer resoluut vast. De Fransen speel den wel stevig op de man. Dat vond re serve v. d. Glesen ook. düe overigens met plezier had gekeken, hoewel hij natuur lijk liever binnen de lijnen had gestaan. Tot slot onderstreepten de officials Remmers en Jonker nog eens de meningen van de jongens. Zeker geen hoogstaand voetbal. Het spel heeft me dan ook niet helemaal bevredigd. Wel echter de ijver van de jongens, meende sectievoorzitter Remmers en TC-voorzit- ter Jonker noemde het een uit het vuur gesleept succes dankzij een uitstekende mentale gesteldheid om na een minder goede start sterk terug te komen. Onder de douche werd inmiddels luid keels „Geen woorden maar daden" ge zongen. De minder prettige herinnerin gen werden kennelijk weggespoeld... Gerben Karstens: „Kalmaan gedaan" „Nee, het giug vanmiddag niet zo best", vertelde Gerben Karstens za terdagmiddag na afloop van het kam pioenschap van Zuid-Holland. „Ik heb nog te veel last van m'n blessures uit de valpartij In de Ronde van Gelder land, terwijl ook de verkoudheid (aan denken aan de barre Ronde van de Haarlemmermeer) me nu niet be paald erg lekker zit. Maar ja, hope lijk gaat het straks in Olympia's toer beter"*. -De sterke-22-jange Haagse timmerman Rinus Paul heeft jEiUfTf "fttteftWgtbr ,ware" wielermeester getoond. In de laatste „van 153" kilometers sprong de Hagenaar met een machtige demarrage weg uit het op dit moment zes man sterke kopgroepje. Alleen Ad van Haren slaagde erin zijn wiel te pakken, maar toen de finish, even buiten Stompwijk. in zicht kwam moest ook Van Haren voor het geweld van Paul buigén. De Sassenheimer Bert Zoet won op overtuigende wijze de sprint van het groepje achtervolgers. Een schitterende finale na een boeiende race door het Zuidhollandse polderlandschap. Grote slag De grote slag viel reeds in de eerste twintig kilometer. Elf renners waaron der Karstens, Liebrachts, Zoet en Paul sprongen uit het peleton weg. Op nog geen honderd meter achter de vluchte lingen kwam een dertig man sterk pele- tonnetje, dat uit alle macht probeerde om aansluiting bij de elf op kop te krij gen. De overige negentig renners had den reeds nu de boot gemist. Na ongeveer 85 kilometer konden Karstens en Schijff het hoge tempo op kop niet meer bijbenen en lieten zich terugvallen in het groepje achtervol gers. Vijftig kilometer verder was ook dit tempo de Swifst-renners te machtig. Bij de nieuwelingen die 68 km reden werd A. Oosthoek uit Zuidland eerste in 1.48.30, gevolgd door D. Aardboom (Puttershoek). De beste Leidenaar, J. van Biemen, finishte als elfde. Adspiranten-kampioen werd Willie Liebrechts (Vlaardingen) die de 34 km in 52 min. 28 sec. aflegde. De Leidenaars S. Brand en Dorrepaal klasseerden zich resp. tls 15e en 22e. Uitslag amateurs: 1 R. Paul (Den Haag) 153 km in 3.37.15; 2 A. v Haren (Puttershoek) op 11 sec.; 3 B. Zoet (Sassenheim); 4 A. Breugel (Zwijn- drecht) op 30 gec.; 5 W. Schijling (Den Haagje- 6 Not Kloosterman .(Leiden);, 12 H. v. Gent (Leiden); 17 C. Schijff (Rijnsburg). in een volkomen identieke situatie met zijn schot slechts het zijnet. Arbiter Verhoef wees acht minuten na de hervatting resoluut naar het midden Hij had zojuist rechtshalf Siem Barn- hoorn met een klimmend vleugelschot de gelijkmaker achter doelman v.d. Vliet zien jagen (11). Heel lang kwam CSCA daarna niet meer aan doelpuntenmaken toe. waarvoor zijn voorwaartsen wel een standje verdienden. Trouwens ook de gasten zagen geen kans veel gevaar voor v. d. Vliet op te leveren. Eigen doel In de 25ste minuut van de tweede helft hielp linksback Van Duijn de thuisclub echter aan een voorsprong, rloor op onnavolgbare wijze voor een back althans het leer achter v. d. Niet te werken. Wel wat ge flatteerd voor de actieve, maar weinig produktieve voorhoede van de Amstelveners. Het was 21, wat de stand juist weergaf. Zoals gemeld, kwamen de bezoekers tegen het einde wat opzetten. En NDSM kan er van meepraten dat wil bij Noordwijk nog wel eens een zeer kost bare opleving worden. De Noordwijkse voorwaartsen benaderden v. d. Vliet be paald gevaarlijk en op een hogere fre quentie. Barnhoorn. die wel weet wat schieten is, gaf een harde effectbal af, die de CSCA-doelman niet onder controle kon krijgen. Via een vreemde draai ver dween het vallende leer in zijn doel (2—2). Toen had Noordwijk zijn draai gevon den. Sterk aanvallend werden de gast heren in de defensie gedrongen. Een prachtig doelpunt van linksbuiten Piet van der Lippe, drie minuten voor het einde gescoord, bracht de over het fee- heel van de wedstrijd genomen geflat teerd te noemen zege in Noordwijks bezit. Bij de junioren in AI Het is Quick Boys gelukt de tot nu toe ongeslagen kampioenen van UVS een nederlaag toe te brengen Weliswaar tra den de Leidenaars met invallers aan maar UVS neemt toch geen afscheid met het aureool van de onoverwinnelijkheid. Noordwijk heeft in een technisch goede wedstrijd de jeugd van Roodenburg op een duidelijke afstand gehouden. RiJns- burgse Boys A stuitte aanvankelijk op fel verzet van DOSR, doch de geel-zwarten namen er na de rust (20) geen genoe gen meer mee: ze overrompelden de thuisclub geheel (60). Quick B,UVS '2—1 UVS werd voor de wedstrijd eerst in de bloemetjes gezet. Jammer genoeg trad de Leidse ploeg met vele invallers aan. zodat Quick Boys de gehele wedstrijd veel sterker kon zijn. Het pleit dan ook niet voor de Katwijkers dat de overwin ning zo klein uitviel. UVS begon al heel slecht, toen do rechtsback na één minuut niets beter.": wist te doen dan dc bal in eigen dool te trappen. Quick Boys bleef sterker aanvallen, maar vlaik voor rust mislukte .een omhaal van de JCatwijkse spU, wat de Leidenaars een doelpunt opleverde. Quick Boys kreeg na rost vele doel- Een goed spelend Devjo heeft tegen een Katwijks been een doelpunt in de Katwijk een volkomen verdiende fraaie 31 overwinning behaald. In de eerste helft wogen de partijen goed tegen elkaar op, maar toch nam Devjo eerste helft een verdiende voorsprong. Na rust waren de Voorburgers oppermachtig en beheersten het spel volkomen, doch er werd niet meer gescoord. Devjo keek échter al gauw tegen een achterstand aan, toen A de Koning na dekkingsfout in de Voorburgse ver dediging Katwijk aan een 01 voorsprong hielp. Dit bracht de Voorburgers geens zins van hun stuk af. oTt de 30e min. speelde de strijd zich hoofdzakelijk op het middenveld af, maar daarna kwam Devjo los. Stolze bracht de stand in even wicht met een fraai strak schot (11). Dit was echter niet het enige, want 3 min. later stonden de Voorburgers al voor. Na een voorzet van linksbuiten Jal- ving ontstond voor het Katwijk-doel een scrimmage. Verscheidene malen werd de bal ingeschoten, doch steeds weer stond weg, totdat Stolze eindelijk succes had (21). Devjo bleef aanvallen en in de 35e min. was het bijna weer raak. Hippe kopte een corner in, maar via lat en keeper werd het weer corner. Deze werd ingeschoten, doch kon slechts door een van de Katwijkers met de hand worden tegengehouden. De scheidsrechter zag het niet en liet doorspelen. Dit was evenwel uitstel van executie, want 4 min. later strafte Stolze een fout af van de Kat- wijkse linksback, die de bal niet goed wegwerkte. Hij bracht iqet een vlijm scherp schot de stand op 31. Met deze Devjo-voorsprong werd gerost. Na rust speelde Devjo nog beter als daarvoor. In de 13e min. kreeg de Kat wijk-rechtsbinnen nog een goede kans, doch alleen voor de keeper faalde hij. Dit gaf Katwijk de genadeklap. Hierna was het nergens meer en Devjo kon de gehele verdere twede helft imponeren. Doelpunten werden er echter niet meer gescoord, zodat het 31 bleef. 59 Neen, neen, er was geen reden om te vrezen, dat hij de kamenier in de kleren van haar meesteres zou herkennen; maar wel bestond het gevaar dat de conducteur, als hij het lijk vond, zou zien dat ze niet de vrouw was met wie hij de vorige a-vond gesproken had. En daar hebt u de reden van de verminking van het ge laat. Het grootste gevaar dat Ada Mason liep was dat Katiherine Grey haar couipé zou be- bezoeken, nadat de trein Parijs verlaten had; en daarom verscheen ze niet in de spijswagen, maar gebruikte het diner in haar compartiment en sloot zich daarin op". „Maar wie doodde Ruth, en wanneer?" „U moet in de eerste plaats in het oog hou den dat de misdaad door hen beiden was be raamd Knighton en Ada Mason. Knigihton was die dag door u naar Parijs gezonden. Hij is ergens op de Ceintuurbaan in de trein ge stapt. Madame Kettering zou verrast zijn als ze hem zag, maar ze zou volkomen op haar gemak zijn. Misschien vestigit hij haar aan dacht op i«Mts buiten, en als ze zich omdraait om te kijken werpt hij het koord om haar hals en alles is in een paar seconden afgelopen. De deur van het compartiment wordt afgesloten en hij en Ada Mason gaan aan het werk. Ze trekken de dode vrouw de bovenkleding uit. Ma son en Knighton rollen het lijk in een reisdeken en leggen het in de andere coupé op de bank. Knighton verlaat de trein en neemt de tas met de robijnen mee. Aangezien de moord wel niet eerder dan over een uur of twaalf zal worden ontdekt, is hy volkomen veilig; en zijn getuige nis en de woorden van de vermeende madame Kettering tegen de conducteur zullen een on aanvechtbaar alibi verschaffen aan zijn mede plichtige. „Aan het Gare de Lyon verwisselt Ada snel haar kleren tegen die van haar meesteres, steekt een paar valse bruine krullen vast en maakt over het algemeen de gelijkenis zo be- driegelijk mogelijk. Als de conducteur komt om het bed op te maken, vertelt ze hem de voor uit bedachte geschiedenis dat ze haar meisje te Parijs heeft achtergelaten, en terwijl hy het bed gereedmaakt staat ze uit het raam te kij ken, zodat haar rug naar de zijgang en naar Het geheim van door AGATHA CHRISTIE de daar passerende mensen is gekeerd. Dat was een verstandige maatregel, want zoals we weten was mademoiselle Grey een van dege nen., die langs kwamen, en zij was, evenals an deren, bereid te zweren dat madame Kettering toen nog leeMe." „Gaat u voort", zei Van Aldln. „Voor de aankomst te Lyon plaatst Ada Ma son het lijk reoht op de bank, legt de kleren der dode vrouw netjes opgevouwen aan het voe teneind, trekt zelf mannenkleren aan en maakt zich gereed de trein te verlaten. Toen Derek Kettering het compartiment van zijn vrouw be trad en haar, zoals hij meende, zag liggen sla pen, zat Ada in de coupé ernaast te wachten op het ogenblik dat ze de trein ongemerkt zou kunnen verlaten. Zodra de conducteur op het perron te Lyon was uitgestapt, verliet zij even eens de trein en ging heen en weer lopen alsof ze een luchtje wilde scheppen. Op een ogen blik, dat niemand op haar let, steekt ze haas tig oiver naar het andere perron en neemt de eerste de beste trein terug naar Parijs en het Ritz-fhotel. De nacht tevoren is haar paam als gast daar al ingeschreven door een van Knigh- tons vrouwelijke helpers. Ze heeft niets anders te doen dan af te wachten tot u komt. De ju welen zijn nooit in haar bezit geweest. Op Knighton rust allerminst verdenking, en als uw secretaris brengt hij ze zonder enig gevaar voor ontdekking mee naar Nice. Er zijn reeds maatregelen genomen voor de overhandiging der robijnen aan de heer Papopoulos en op het al lerlaatste moment worden ze aan Ada Mason gegeven om ze aan de Griek te overhandigen. Een prachtig ontworpen plan, zoals men kan verwachten van een meester in het vak als de Markies." „En u meent werkelijk dat Richard Knigihton een welbekend misdadiger is, die al jaren dat beroep uitoefent?" Poirot knikte. Een van de meest opvallende eigenschappen van de Markies was zijn aangenaam, innemend optreden. U is het slachtoffer geworden van deze charme, monsieur Van Aldin, toen u hem, hoewel u hem slechts zeer oppervlakkig kende, als uw secretaris aanstelde." „Ik zou hebben gezworen dat hü daar niet in het minst op speculeerde." „Het werd zeer slim in elkaar gezet, sluw, dat zelfs iemand met uw mensenkennis erin vloog." „Ik heb naar zijn verleden geïnformeerd; de jongeman had een uitstekende naam." „Ja, ja, dat was een onderdeel van het ge heel. Als Richand Knighton was er op zijn le ven niets aan te merken. Hij was van goede familie, had goede relaties, had eervol in de oorlog gevochten en scheen boven alle verden king verheven. Maar toen ik me nader begon te interesseren voor de Markies, ontdekte ik verschillende punten van overeenkomst. Knigh ton sprak Frans ails een Fransman, hij was in Amerika, Frankrijk en Engeland geweest onge veer terzelfder tyd dat de Markies daar „werk te". Het laatst werd van de Markies gehoond in verband met talrijke juwelendiefstaLlen in Zwitserland en in Zwitserland ontmoette u majoor Knighton. En het was juist in die tijd dat bekend werd dat u onderhandelde over de aankoop van de beroemde robijnen." „Maar waarom moord?" mompelde Van Al din. „Een handige dief had de juwelen toch wel kunnen stelen zonder zijn hoofd daarbij te wa gen?" Poirot schudde het hoofd. „Dit is niet de eerste moord die de Markies ten laste wordt gelegd. Hij is moorddadig van aanleg; hij is trouwens de mening toegedaan dat het beter is geen getuigen van zijn misdrijven in leven te laten". (Wordt vervolgd) rijpe kansen. Het was eohter alleen links buiten Van Dijk. die er één wist te be nutten DOSR—Rijnsb. B. 0—6 Voor rust was het een aantrekkelijke wedstrijd, met een zelfs Iets beter DOSR. Op het beslissende moment faalden da spelers of redden paal en lat. De Rijnsburgers namen door twee snelle uitvallen, die even zovele doel punten opleverden, een voorsprong. Na rost zakte de Roelofarendsvecnse ploeg geheel ineen en Rijnsburgse Boys was oppermachtig. Het beschikte over een groter uithoudingsvermogen dan DOSR cn dit gaf de doorslag. De Rijns burgse doelpunten werden gemaakt door H. de Mooi (2 x)). Den Heyer (2 x), P. de Mooy en B. Pauw Noordw.Roodenb. 3—1 Het Is een prettige en sportieve wed strijd geworden, die in een verdiende overwinning voor de Noordwijkers eln- dlgde. i .noK Voor rost wogen beide partijen goed tegen elkaar op, maar na de rust werd de thuisclub sterteer Tegen de verhou ding in namen de Leidenaars door hun middenvoor de leiding. Kort daarna scoorde P. van der Luyt de verdiende gelijkmaker. Noordwijk drokte het over wicht dat het nu had in twee deolpunten uit, die J. Buskes en F. Crama voor hun rekening i UVS Lugdunum Quick Boys Rijnsb. Boys Roodenburg Noordwijk Lisse Alphen DOSR Altior Katwijkse volleybalteams donderdag naar Overveen Twee teams van KVC zullen donder dag 23 mei (Hemelvaartsdag) in Over veen uitkomen op het door C.I.O.S. ge organiseerde volleybaltoernooi. De Kat wijkse dames moeien het daarin opne men tegen Die Raecksc 'Haarlem). Athlon (Utrecht) en TOG (Hoorn). De tegenstanders van het heren team zijn: OVRA, HVS en Die Raeckse (alle Haar lem), FORTO (Amsterdam). T0G (Hoorn) en twee ploegen van het C.I.O.S. De stand 18 16 1 1 33 94—45 16 10 3 3 23 65—27 16 11 1 4 23 54-34 14 10 1 3 21 60—18 17 9 2 6 20 53—14 14 6 1 7 13 38—32 15 5 3 7 13 231-33 16 3 2 10 8 21—56 16 1 1 14 3 14^-77 18 1 1 17 3 19—99 Het Ned. amateur-elftal heeft ook ziJh tweede wedstrijd voor het landentodr- nooi in Engeland verloren. Te South Shields zegevierde Frankrijk in een wed strijd voor groep B met 20 (rust 0—0) over het Oranjeteam. De uitslagen in de andere groepen wa- ren. Groep A. Ierse Vrijstaat—Zwitser land 2—2 in Blyth. Schotland—Italië 3—1 in Darlington. Groep B: Engeland—West- Duitsland 01 in Middlesbrough. De standen luiden nu: Groep A: 1. Schotland 2 2 2. Zwitserland 2 0 Italië 2 0 Groep B: 1. West Duitsland 2 2 2. Engeland 2 1 Frankrijk 2 1 4. Nederland 2 0 8-2 3-3 2—4 2-0 3—2 3—3 0-3

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9