flmtoua Soekarno gaat vliegen in Nederlandse Friendship Weer dood en verderf door eruptie op Bali Cooper kwam en Honoloeloe stond kop op „Wij zijn bereid met een schone lei te beginnen Nieuws in één oogopslag Prof. De Quay vanmorgen op paleis Soestdijk Socialisten winnen weer bij Duitse verkiezingen Weer T oegoenezen naar Suriname Bruiloft eindigt met doodslag Acht maanden cel voor goochelaar FINALE EUROPA-BEKER CUP FINAL zaterdag 25 mei Griekse koning is geopereerd Indonesië heeft nieuwe toestellen nodig Nieuwe Leicis e Courant Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Maandag 20 mei 1963, 44ste jaargang „Stantvastigh is ghebleven mijn hert in teghenspoet" V Zie pagina S Kantoren Leiden Penstraat "37 '^Poi'lbus 7& «WS" Telefoon 31441 - Giro 58936 AboifrieitlVntsprijze*"' p.w. 1 0,65, fv2,8CT, - p.kw. 8,25 Klachtefldienst bezorging 18 19 uur "PRESIDENT SOEKARNO van Indonesië zal binnenkort een demonstra tievlucht van een Fokker-Friendship meemaken, aldus heeft de mi nister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, aan Nederlandse journalis ten medegedeeld. Indonesië heeft nieuwe vliegtuigen nodig ter vervanging van Dakota's, burger- en militaire luchtvaart. Het contact met Fokker is tot stand gebracht door dr. E. van Konijnenburg. SOEKARNO .Friendship. Soebandrio heeft met grote over tuiging „Ja" geantwoord op de vraag van Nederlandse journalisten, of er naast Amerikanen, Russen, Japan ners en vele anderen nog plaats was voor Nederlanders. U ziet, zei- de hij, te Djakarta de uiterlijke re sultaten van onze pogingen om ons geheel van de Nederlanders los te maken, maar wat er achter de bord jes met Indonesische namen is, ziet u niet. Ik heb altijd gezegd. Als ik de De nieuwe uitbarsting van de vulkaan Goenoeng Agoeng op Bali heeft aan 87 mensen het leven gekost. Vluchtelingen vertelden dat het dorp Sakaloewe geheel verwoest is. Zes uur lang stootte de vul kaan lava, steen en as uit. Waarnemers menen, dat deze nieuwe uit barsting kan worden vergeleken met die van 17 maart, welke aan 1583 mensen het leven kostte, 75.000 ha landbouwgrond verwoestte en 100.000 mensen verdreef. Soekarno zal binnen kort een demonstratie vlucht van een Fokker Friendship meemaken. Dit heeft Soebandrio, de In donesische minister van buitenlandse zaken, aan Nederlandse journalisten medegedeeld. Indonesië heeft nieuwe vliegtuigen nodig ter vervanging van Dakota's voor de uitbrei ding van het binnenlandse luchtnet, zowel voor de burgerluchtvaart als voor militaire doeleinden. Soe karno is tot president voor het leven benoemd. Amerika, Engeland en West-Duitsland hebben de Russische aanvallen op het westerse plan, een multi laterale kernmacht voor de NAVO-landen in het leven geroepen, ongegrond verklaard. Zij deden dit in nota's aan de Sowjetunie, die zate'rdag in Moskou werden overhandigd. Vanmorgen vroeg is de Nederlandse vissersvloot uitgevaren en is de jacht op de Hollandse Nieuwe begonnen. Zaterdag is de traditionele vlaggetjesdag gehouden, die dit jaar de Dag van de Nederlandse Zeevisserij heette in over eenstemming met de nieu we opzet, waarbij aan de hele visserij aandacht werd besteed. De ministers van bui tenlandse zaken van de Afrikaanse landen hebben na een conferentie in Ad dis Abeba aanbevolen het houden van kernproeven in geheel Afrika te ver bieden. Deze aanbeveling is bedoeld als richtlijn voor een topconferentie van Afrikaanse landen. O Het gesprek tussen president Kennedy van de Ver. Staten en gouverneur George Wallace van Ala bama over het rassenpro bleem is, zoals officieel werd meegedeeld „niet onvriendelijk" verlopen. Later werd echter meege deeld, dat de ontmoeting tussen de president en de gouverneur erg koel was en dat er slechts enkele woorden zijn gewisseld. Het Nederlands zater dagelftal heeft zaterdag in Parijs door een 21 over winning op Frankrijk op nieuw beslag gelegd op de Coupe Fernand Canelle. De door de uitbarsting veroorzaakte aardschok was in Den Pasar voelbaar. Velen waren na de uitbarsting reed3 naar de gevaarlijke omgeving van de berg teruggekeerd. Het bestuur van Kloenking heeft de bevolking aange raden naar Den Pasar te vluchten. Vele mensen zouden worden vermist. Het waarnemingsstation Batoe Lem- blng werd door schokken vernield, maar de waarnemers hebben zich in veiligheid kunnen stellen. Boven het 320 km van de berg ver wijderde Soerabaja viel een asregen en het vliegveld moest zaterdag gesloten worden omdat een dikke aswolk het zicht onmogelijk maakt. Nederlanders goed ken, zullen zij zich in twee jaren weer hebben in gewerkt. Hij achtte zonder twijfel een vriend schapsverdrag met Nederland mo gelijk als de diplomatieke betrek kingen steviger worden, zakelijke betrekkingen zijn hervat en de scha deloosstelling is geregeld. Van Neder lands imperialisme en exploitatie hebben wij niets meer te vrezen, zei hij. Hij was zelf verbaasd geweest over de hartelijke ontvangst van de eerste Nederlanders na vele jaren van agitatie. Er moet voor de Neder- BOER KOEKOEK sigaretje. Spoedig (in) formateur verwacht (Van onze parlementsredactie) Vanmorgen heeft H. M. de Koningin de minister-president prof. dr. J. E. de Quay op paleis Soestdijk ontvan gen. Op het ogenblik dat wc dit schrij ven, is nog niet bekend welke be tekenis aan dit bezoek moet worden toegekend. Mogelijk wordt hem slechts advies gevraagd, mogelijk ook wordt hem gevraagd of hij een (in) formatie-opdracht in beraad wil nemen. Hoe de premier precies denkt over eventuele voortzetting van zijn ambts termijn, is niet bekend, maar wel moet worden aangenomen dat er heel wai overredingskracht nodig zou zijn om hem wanneer dat wenselijk wordt ge acht tot het besluit te brengen zijn arbeid als minister-president voort te zetten Tegenover een redacteur van „De (nieuwe) Linie" verklaarde hij onlangs dat hij een diep verlangen heeft om heen te gaan en één ding zeker te weten na melijk dat hij in Beers gaat wonen. „Hoe minder ik naar voren word gehaald, hoe liever het mij is'', zo zei hij en hij voegde er aan toe: ,,Voor de toekomst is iemand nodig, die werkelijk 'overwicht heeft". Tegelijkertijd merkte prof De Quay evenwel op dat zijn gezondheid beter is dan vier jaar geleden toen hij zwichtte voor de aandrang om premier te worden Hij vraagt zich nu af of het wel verant woord was om hem met het voorzitter schap van de ministerraad te belasten, maar ontzegt zich als zodanig toch ook goede eigenschappen niet „Onder be paalde omstandigheden kan' ik een goede speech houden. Ik kan i<n de muiister- raad de mensen bij elkaar houden, de kwaliteiten van anderen tot hun recht laten komen", zo vertrouwde hij de Linie-redacteur toe. Consultaties Zaterdagochtend ontving de Koningin de vijf politici van de kleinste groepe ringen in de Tweede Kamer, de heren Lankhorst (pac. soc.) De Groot (comm.). Van Dis (s.g.), Koekoek (boerenpartij) en Jongeling (G.P.V.) Boer Koekoek bleef het langst en kwam terug met de mededeling dat hij .koffie en een siga retje" had gekregen. Zaterdagmiddag maakten nog de mi nister van staat dr. XV. Drees en de vice- president van de Raad van State prof. dr. L. J. M. Beel hun opwachting bij de vorstin. Prof. Beel was vrijdag ook al op Huis ten Bosch geweest. Zijn tweede bezoek gaf aanleiding tot speculaties. Men hield het voor mogelijk dat niet aan dr. De Kort, maar aan prof. Beel (eveneens lid van de K.V.P.) een op dracht zou worden verstrekt Deze theo rie werd echter weer verlaten toen me dedelingen tijdens het weekend achter wege bleven. landers wel een zekere affectie be staan. Indonesië heeft behoefte aan onder delen. Het is de vraag, wat Nederland kan ieveren. Wij begrijpen dat Neder land andere verplichtingen heeft en ,ons niet ineens de hoogste voorrang kan verlenen. Al deze jaren hebben wii he*t economisohe leven ondergeschik. gemaakt aan de opbouw van de staat en om onszelf te vinden. Daarbij be hoorde ook de kwestie-Irian Barat. Hoe bitter ook de gevolgen zijn, wij heb ben geleerd militant te wezen en zelf standig te denken. Het is natuurlijk be treurenswaard dat daarbij vele goede dingen moesten worden weggeworpen, aldus Soebranidio Voor de economische opbouw is ka pitaal nodig. Wij gaan niet overhaas op ieder aartbod in. Als Nederland het ook als zijn voordeel ziet ons bijstand te verlenen, dan zou dit op het ogen blik bijzonder gelegen komen. Ik geef de voorkeur aan Nederlandse bUstand. Nederland voert geen Interna tionale politiek, waarvoor het steun vraagt Steun van grote mogendheden schept verplichtingen. Te grote verwachtingen kunnen lei den tot teleurstellingen. Wij moeten stap voor stap te werk gaan, maar zo als Hadji Agoes Salim zei: „De Indo nesiërs zullen nooit vergeten, wie hen leerde lezen en schrijven". Soebrandio gelooft dat de Nederlan ders omzichtig zullen te werk gaan „Wij zullen de betrekkingen met Ne- j derland cultiveren. Het is nog nooit eerder gebeurd, dat voor de aankomst van een buitenlandse vertegenwoordi ger reeds een woning voor hem gere serveerd was, zoals voor de heer Barkman" ,,Ik heb begrepen, dat bij minister Luns geen boze gevoelens meer be staan, WjJ z(jn onzerzyds bereid, zonder rancune en met een schone lei te be ginnen" zei dr. Soebrandio. Voor het leven Het Indonesische volkscongres, waar aan het hoogste, politieke gezag in In donesië wordt toegekend, heeft te Ban doeng met algemene stemmen een voor stel goedgekeurd, waarbij Soekarno (61) tot president voor het leven werd benoemd. Het besluit werd hedenmorgen officieel aan de president meegedeeld Het werd genomen omdat Soekarno „als grote leider van de revolutie, daaraaD leiding heeft gegeven en grote successen heeft geboekt" en voorts omdat hij „het één-makende punt is van alle revolu tionaire volkskrachten". In een rede voor de Indonesische vrou- wenbond te Djakarta heeft Soekarno verklaard, dat de verboden socialistische partij en de Masjoemi, tezamen met de opstandelingen in Sumatra en Noord- Celebes, alsmede buitenlandse samen zweerders verantwoordelijk waren voor de woelingen tegen de Chinezen in West- en Midden-Java, welke aan drie Indonesische studenten het leven heb ben gekost. Intussen werden te Garoet twaalf Jongeren en twee politie-agenten gewond bij betogingen tegen Chinezen. Te- Tjiandjoer hebben duizenden In donesiërs door wanordelijkheden blijk gegeven van hun vijandschap tegen de Chinezen. Zij hielden Chinese voertui gen aan en verbrandden deze. Bedden, stoelen, tafels en andere goederen van Chinezen werden uit de winkels op straat gegooid en in brand gestoken. Doden en gewonden zijn niet gevallen. V oor vervolg zie pag. 6 De Amerikaanse astronaut Lerorj Gordon Cooper is zaterdag met een helikopter van het Ameri kaanse vliegdekschip Kearsarge aangekomen op Hawaii, waar hij werd verwelkomd door zijn vrouiv Trudy en zijn dochter tjes Jan en Cam. Behangen met bloemenkransen, de z.g. „Lei's", wuift Cooper uit een open wa gen, waarin hij met zijn vrouw had plaats genomen, naar jui chende mensen langs de straat in Honoloeloe. (Verslag zie pagina 5) Benoeming Erhard reeds merkbaar De Sociaal-democraten hebben gis teren bij verkiezingen in de West- duitse deelstaat Ncdersaksen weder om een forse winst geboekt. De so cialisten vormden in deze staat sa men met de liberalen een regering, in tegenstelling dus tot de verhouding in de federale regering, waar zij in de oppositie zijn. De SPD steeg van 66 tot 73 zetels, de CDU daarentegen daalde van 69 tot 62. Ook de vrije de mocraten boekten winst: zij stegen van tien op veertien zetels. Een aantal kleinere partijen, waar onder de uiterst rechtse Duitse rijkspar- Een tweede, zeer kinderrijke, groep Toegoenezen is zaterdagochtend van Schiphol naar Suriname vertrokken na dat eind april hun vertrek was uitgesteld in verband met het uitbreken van water pokken onder de kinderen in het kamp Westerbork. Het waren acht gezinnen, tezamen 37 zielen, die zich op plantage Slootwijk willen vestigen. De heer Th. J. G. A. Par doen, directeur van de Pieterberg wuifde hen treurig na. Er zijn in het kamp nog ongeveer 80 Toegoenezen. die eveneens naar Suriname zullen-vertrekken, waar na het kamp weer beschikbaar is voor spijtoptanten, van wie een deel niet lan ger in de contractpensions kunnen blij ven. tij, bleef onder de gestelde grens van vijf procent. Het oude parlement is in 1959 gekozen. Aanvankelijk hadden de christen-democraten daarin slechts 51 zetels. In de loop van de zittingsperiode waren echter achttien afgevaardigden van de conservatieve Duitse partij naar de CHU overgegaan. Vergeleken met de Bondsdagverkie zingen van 1961 is de aanhang van di socialisten met 6.2 procent gestegen tot 44,9 procent. De christen-democraten vielen 1,3 procent terug tot 37,7 procent. Bij de in februari gehouden verkie zingen voor het parlement van West- Berlijn en van Rijnland-Pfalz verloren de christen-democraten respectievelijk negen en vier procent. Men ziet in deze uitslagen van gisteren een afneming van de verkiescurve der christenijdemo- craten en men schrijft dit toe aan de aanwijzing van minister Erhard als op volger van bondskanselier Adenauer. Een beeld van de anti-Chinese relle tjes in Bandoeng. Jonge Indonesiërs rennen door de Chinese wijk om ver nielingen aan te richten. Een auto van een Chinees is omver geworpen. Drama in Groningen De bruiloft van een dochter van de famflie B. in Groningen is in de vroege morgen van zaterdag triest geëindigd. Een zoon van de familie, de 26-jarige H. B„ sloeg voor de woning aan de Heesterpoort een der bruiloftsgasten tegen de grond. De man. de 49-jarlge B. Hermse uit Groningen, was op slag dood. De dader werd in de loop van de morgen In de stad aange houden. De vechtpartij zou zich razendsnel voltrok ken hebben. De heer Hermse kreeg een kaak slag en sloeg tegen de grond. Over de aanlei ding tot dit drama is nog niets bekend. Het huwelijksfeest was tamelijk rustig verlopen en er zouden geen wanklanken gehoord zijn. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is door de G.G -D. naar het ziekenhuis gebracht Er zal sectie worden verricht MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN ARISTONA Wegens diefstal van elf bankbiljetten van honderd gulden ten nadele van een wineklier op de Nieuwedijk in Amster dam heeft het gerechtshof in de hoofd stad vanochtend de 44-jarige koopman Answar R. H. uit Patna in India veroor deeld tot acht maanden. De 24-jarige Pa- Kistaner Mohammed Y„ die medeplichtig urm z(jn cn die evenals de koopman door de rechtbank in eerste instantie werd veroordeeld tot een jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk, werd vrijge sproken. De koopman heeft volgens het hof van <ie winkelier van wie hij een bankbiljet van honderd gulden wilde zien door een handige manipulatie uit een stapeltje bankbiljetten van 4000 gulden elfhonderd gulden gestolen. De wereldkampioen goo chelen Fred Kaps, die veertien dagen ge leden als getuige-deskundige werd ge hoord achtte een dergelijke vingervlug heid onmogelijk. De eis tegen de koop man luidde een jaar en tegen de Pa kistaner vi'ij spraak. Nu een Aristona kopen en genieten van woensdag 22 mei jTJe afgelopen nacht veroorzaakte een rug van hoge luchtdruk rustig cn helder weer waardoor er plaatselijk nachtvorst is voorgekomen. Op normale waarnemingshoogte kwam de tempera tuur evenwel niet beneden het vriespunt. Deelen en Eelde meldden met plus één graad de laagste waarde. De rug van hoge luchtdruk trekt naar het oosten weg terwijl een nieuwe Oceaandepressie naar West-Europa onderweg is. Het weer zal daardoor bij zuidwestelijke winden een veranderlijk karakter behouden, waarbij er tijdelijk regen kan vallen. De Bilt venvacht tot dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met af cn toe enige regen. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Minder koude nacht, morgen ongeveer dezelfde mlddagtempe- raturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 21 mei: zon op 4.42, onder 20.32: maan op 3.28, onder 15.22 Donderdag 23 mei: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 21 mei: 1.15 v.m.; 13.42 n.m. Tendens dalend HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur D. Helder Ypertburg Vlissing-'-n Eelde De Bilt Twenthe Eindhoven Zd.-Limb. Helsinki Stockh. Oslo Kopenhagen 1. bew Aberdeen zw. bew onbew onbew. i zw. tew. onbew. zw. bew. h. bew. zw. bew. Koning Paul van Griekenland werd za terdagavond getroffen door een acute blinde-darmontsteking en is zondagmor gen vroeg geopereerd. Volgens een be- kèndmaking van het Griekse hof is de toestand van de koning bevredigend, de operatie is goed geslaagd. Londen A'dam Brussel Luxemo. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchcr. ZUrich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJaccio Madrid Mallorca- Lissabo.n regen bew. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw bew. gii new. UWÊÊÈ&1

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1