Pak Roeslan - geestig vol subtiele zelfspot Amerikaans project: moeder stuurt kind naar de maan HIJ HEEFT WAT TEGEN HET MEPPELERDIEP Gebruik van diamant Kennedy naar de paus Prinses Paola verwacht baby Djoeanda: Nederlands gaat er uit TOCH IS HET ZO! Hoe gaat het verder met de ruimtevaart? ZATERDAG 18 MEI 1963 President Kennedy heeft nu definitief het plan de paus te bezoeken tijdens zijn Europese reis eind juni. Aanvanke lijk zou hij alleen een werkbezoek bren gen aan Milaan en geen bezoek brengen aan Rome. Het is nog niet bekend, of de ontmoe ting zal plaatsvinden in het Vaticaan of In Castel Gandolfo. de zomerresidentie van de paus. Verwacht wordt dat Ken nedy op 20 juni zal vertrekken voor zijn Europese reis. Na zijn bezoek aan Italië zal hij naar West-Duitsland en Ierland gaan. Prinses Paola van België verwacht in oktober haar derde kind. Prinses Paola en prins Albert van Luik hebben reeds een driejarig zoontje, prins Philips, en een elf maanden oud dochtertje prinses Astrid. De 26-jarige prinses werd drie dagen geleden licht gewond bij een auto ongeluk. Dr. H. Roeslan Abdoelganin 1 net als man op de achtergrond onze speciale verslaggever. DJAKARTAmei Dr. H. Roeslan Abdoelganin, één van de acht vice-premiers van In\io- nesiëminister van voorlichting, vriend van president Soekarno, man, die geen blad voor de mond. neemt. Klein van stuk, borstelig, gitzwart haar, hagelwitte tanden. Geestig, vol subtiele zelfspot, een (Van onze speciale verslaggever woordenstroom, die imponeert, een kennis van lde Nederlandse, taal, die door zn perfectie ver baast. Hij heet eigenlijk Ruslan, maar omdat men nog wel eens Ruslandzei of schreef, heeft hij er Roeslan van gemaakt. Linkerhand Hij komt binnen, geeft me de linker hand z'n rechterhand werd zwaar verminkt, toen hij in TNI-verband te gen de Nederlanders vocht en be stelt een glas water. ,,Ik ben moham medaan", zegt Zijne Excellentie, die door de kampongbevolking echter nooit als zodanig wordt aangesproken. Voor de eenvoudige :nan op het platte land is hij „pak Roeslan", „vader Roe slan", naar het Indonesische woord „bapak". „Jazeker er tintelen glimlichtjes in z'n ogen „ik ben op Nederlandse scholen geweest. Ik volgde onder meer de hbs in Bandoeng. O, o, wat heb ik me daar een keer kwaad ge maakt. Omdat ik niet kon vertellen dat men het Meppelerdiep passeert, als men van ZwoUe naar Groningen reist, kreeg ik een vier voor aardrijks kunde. Later heb ik wraak geno men. Toen ik in Nederland was en langs het Meppelerdiep kwam, ben ik uit de auto gestapt en heb het wa ter een schop gegeven". Ten aanzien van de hernieuwde betrek- Advertentie VAKANTIEREIZEN per autocar of per trein door geheel Europa; uitstekende maaltijdverzorging, geen lunch pakketten; desgewenst hotelkamers met eigen bad en toilet; matige prijzen. Vraagt programmal963.Reisbureau Groeneveld, Botersloot 52, Rotterdam tel. 112535 Link van Bruggen) kingen met Nederland moet volgens de minister van een gepast optimisme worden gesproken. „Jullie willen alles zo snel. Jullie gebruiken te veel het horloge, vooral de secondewijzer. Al les moet in groter verband worden ge zien, op langere termijn. Een dag is een dag, een maand een maand, maar wat is eigenlijk een dag, wat zelfs een maand? De kalender, de tijdkalender, dat is 't, daar moeten jullie naar kij ken". Over de schadeclaims en het beheer der vroegere Nederlandse ondernemin gen verklaart dr. Roeslan Abdoelganin het volgende: „Als Nederland op dit moment over herstelbetalingen zou gaan praten, zouden we kwaad wor den, geloof ik. Waarom moet dit on derwerp trouwens meteen worden aan gesneden? Niemand schiet er iets mee op. want we hebben toch geen geld. De vroegere ondernemingen van jul lie zijn helemaal in onze harten, mis schien nog niet geheel in onze han den. Het zou dwaasheid zijn ze weer onder supervisie van Nederlanders te stellen. We hebben er tenslotte eigen mensen zitten. U zult wel begrijpen: als we tussen moeilijkheden met jul lie of moeilijkheden met landgenoten moeten kiezen, geven we de voorkeur aan het eerste Het afgeven van visa aan Nederlan ders, die Indonesië willen bezoeken, zal in de toekomst gemakkelijk gaan. Ook over de uitwisseling van studen ten zijn plannen op stapel gezet. Ver schillende, in het buitenland studeren de Indonesiërs hebben al de wens te kennen gegeven naar Nederland te willen gaan om daar hun educatieve vorming voort te zetten. ,,Ik zou dit toejuichen", voegt de minister eraar toe. „Ik wil wel zeggen dat ik het ple zierig zou vinden. En we hoeven de jongeren, die naar jullie toegaan, niet van tevoren een cursus te geven. Dat doen we wel met degenen, die in Mos kou of Peking gaan studeren. Ze moe ten uiteindelijk weten, waar ze aan toe zijn. Maar hoe jonge Indonesiërs, die tijdelijk naar uw land vertrekken, ge- Premier Djoeanda: „De gene ratie, die uw taal spreekt, sterft uit Van de hoeveelheden diamant die jaarlijks worden voortgebracht wordt ongeveer de helft als sierstenen ge bruikt en de andere helft dient voor technische doeleinden. Welke be stemming men nu ook aan diaman ten wil geven, zij komen in het me rendeel der gevallen In de Verenigde Staten terecht. Men raamt het bezit van dat land op bijna 40.000 kg zijnde ongeveer de helft van het totale wereldbezit. Houden we nu het feit in het oog, dat de jaarlijkse productie aan dia manten voor de helft voor sierste nen Is bestemd, dan zullen sommi- migen daaruit misschien willen con cluderen dat ook het dlamantbezlt van de Verenigde Staten voor de helft uit edelstenen bestaat. Maar dat is natuurlijk niet het geval, want de 40.000 kilo's die we zoeven noemden hebben uitsluitend betrek king op de sierstenen. Afgezien daar van, zouden we de zgn. technische diamant in dit totale bezit toch nooit een percentage van 50 pet mogen toekennen, om de eenvoudige reden dat sierstenen bewaard worden cn de technische diamant door het gebruik verdwijnt. Dat in een sterk geïndustrialiseerd land als de V.S. grote hoeveelheden diamant worden verbruikt, spreekt eigenlijk vanzelf. Diamanten beitel tjes worden bijv. gebruikt voor het fijn af draaien van een zeer hard staal cn aluminiumlegeringen. zoals in de auto- cn vliegtuigindustrie ge bruikt worden en men heeft bere kend dat per auto voor minstens 2 50 aan diamant wordt versleten. Bij vliegtuigen is dit uiteraard aan zienlijk meer. Ook voor het fabriceren van homo gene slijpschijven, die gebruikt wor den voor het slijpen van carblden en voor precisiewerk, zoals het slij pen van fijne lenzen, het verwerken van kwarts, enz. zijn grote hoeveel heden technische diamanten nodig, evenals voor beitels en boren. Een speciaal artikel is de doorboorde diamanten trek- steen, meestal gemaakt uit on geveer 0,2 ka raat. die ge bruikt worden voor het trekken van Wolfram- draad voor elec- trische lampen, goud, zilver, koper e.d. De gaatjes in deze treksteen- tjes moeten van een volkomen ge lijkmatige doorsnede zijn en mogen niet in een bepaalde richting uitslij ten. zodat alleen de harde diamant hiervoor dienstig is. Vrijwel onslijpbaar is het carbon, een zeer dicht aggregaat van war- te diamantjes die een grote taaiheid bezitten, evenals ballast, dat een ronde massa van kristallen is, uit gaande van een gemeenschappelijk centrum. Deze twee soorten die zo hard en taai zijn, dat ze niet ge slepen, noch gekloofd kunnen wor den, komen meestal uit Brazilië en zijn onmisbaar voor boorkronen die bij blepboringen gebruikt worden en bij het boren van schachten in hard gesteente. De diamant wordt voor dit doel in staal ingelegd, dat daar na er omheen dicht gebeiteld wordt. Ook voor het doorboren van mar mer en agaat worden meestal boren van carbon gebruikt. indoctrineerd moeten worden, zou ik niet kunnen zeggen". Indoctrinatie dr. Roeslan Abdoelganin is ook minister van indoctrinatie, zo als hijzelf zegt. En hij kan er grapjes over maken ook. „Laatst was ik in een kampong in de buurt van Socraba- ja", verklaart hij. „Vertel eens. pak Roeslan, zei men daar, jij hebt het altijd over Indoctrinatie. Dat willen we ook hebben, 't Lijkt ons zelfs heerlijk om er veel van te krijgen. En wat had den ze nou gedacht? Dat indoctrinatie een woord is dat cl, vis en rijst be tekent. 't Lijkt er in het Indonesisch ook wat op". „In een andere kampong", zo ver volgt de minister van voorlichting, „arriveerde ik eens in een grote, gloed nieuwe auto. Men keek even naar mij, toen heel lang naar de wagen, waarop het kamponghoofd zei: „Tsjonge, jon ge, pak Roeslan, wat moet jij als minister toch hard werken. Verve lend, vooral als jc /o weinig bereikt." Dr. Roeslan Abdoelganin brengt naar voren dat het onderwijs in Indonesië met sprongen vooruit is gegaan. Het analfabetisme wordt met man en macht bestreden. Er is veel ambitie om te leren. Jongeren uit de geringste milieus krijgen als student een kans. Men voelt zich één, men denkt natio naal, men is er trots op tot de nieuwe staat Indonesië te behoren. Ook dat is een aanmoediging zich geestelijk te bekwamen. Er bestaat nog steeds een verbod op de invoer van kranten, tijdschriften en boeken uit Nederland maar bla den als Piccolo en De Lach ben ik tijdens mijn nog korte verblijf hier al herhaaldelijk gevraagd, alsof ik hele jaargangen bij me zou hebben). De kans bestaat echter dat de betreffende beschikking spoedig 'al worden opge heven. Volgens de minister heeft dit onderwerp al een maand of drie zijn volle aandacht om hem letterlijk te citeren: „Het verbod is al verschei dene malen uit m'n map geweest om er overigens telkens weer in te ver dwijnen". Humor pel laten bezorgen en ze allemaal door gelezen. Er staat een heleboel onzin in over Indonesië en president Soekar no". Dan, plotseling, bijna schaterend van de lach: „Op de jongere generatie na. spreken veel mensen hier nog Ne derlands. Ook de president doet het thuis. Ja, ja, Nederlands spreken mag in Indonesië. Nederlands denken ech ter niet...." Nog een paar grapjes, die van een be schouwende vorm van humor getui gen: „We hebben nu duikboten, eigen bemanningen om die duikboten te be sturen, maar geen geld om duikbo ten te betalen". En: „In de geleide democratie, die we hier voorstaan, is het wel eens goed met de vuist op ta fel te slaan. Er moet natuurlijk een tafel zijn om op te kunnen slaan. Aan de andere kant moet men uiteraard ook een vuist kunnen maken." Djoeanda Op het terras van premier Djoeanda's huis aan het Merdekaplein staan twee' grote, opgezette tijgers. En in de gi gantische ontvangstkamer bevindt zich een dikke olifantstand van een afmeting, die ik nog nooit eerder ge zien heb. Een onhoorbaar lopende be diende in smetteloos wit serveert een glas gekoelde ranja. Het is een drank, die men in Djakarta in alle voorname huizen krijgt, en die in de toko's in halve-liter-flessen aan de man worden gebracht. „M'n kinderen spreken geen Neder lands meer", zegt dc rustig spreken de minister-president van Indonesië, over wie geruchten in omloop zijn dat hij spoedig zal aftreden. „Zelf ken ik 't natuurlijk nog wel, maar wat ik slechts zeggen wil, is dat de gene ratie, die uw taal nog spreekt, uitster vend is. De HoUanders, die hierheen komen, moeten zich dit terdege reali seren. Stap voor stap moeten we de gebroken relaties zien te herstellen, lanzaam, voorzichtig en met tact. 't Belangrijkste is dat er geen fouten worden gemaakt. Een prettige en soe pele benadering van elkaar zal ze ker in 't begin gewenst zijn". Wederzijds Premier Djoeanda ziet in betere ver houdingen tussen Indonesië en Neder land voordelen aan beide kanten. Er moet gebruik worden gemaakt van de beste mensen van beide staten. De kennis, die wederzijds is vergaard, dient uitgewisseld te worden. „We heb ben onderdelen nodig voor onze fabrie ken", verklaart hij. „die vroeger door de Nederlanders zijn ingericht. Dit betekent niet dat we al die tijd zon der hebben gezeten. Er was levering uit Nederland, via Duitsland. En geland en andere landen weliswaar, maar we konden toch regelmatig on ze behoefte dekken. Het herstel van de directe handelsbetrekkingen stuit in 't begin misschien op enige weerstand. Erg donker zie ik deze zaak echter niet in". Formaliteit (Van een onzer redacteuren) Met de geslaagde ruimte- vlucht van Gordon Cooper, de vierde Amerikaanse astronaut die in een baan om de aarde kwam, is weer een belangrijk onderdeel van de voorbereidin gen voor een bemande vlucht naar de maan door de Verenigde Staten afgesloten. En vol gens het tijdschema dat de Amerikanen voor een en ander hebben opgesteld, precies op tijd. Cooper heeft eeu etmaal lang „rond jes gedraaid", om vervolgens behou den op zee te landen welke activi- Prof. H. Wittenberg gaf commentaar Over de vraag wat de Amerikanen verder van plan zijn, nu met de geslaagde ruimtevlucht van Cooper een belangrijke fase van het maan- project is afgesloten, hebben wij een gesprek gehad met prof. ir. H. Wit tenberg, hoogleraar in de vliegtuig bouw aan de Technische Hogeschool te Delft. Hij gaf ons een boeiend exposé, daarbij steunend op de laatste Amerikaanse gegevens, die nog geenszins algemeen bekend zijn. Van dit punt uit kan zodanig met het kleine ding gemanoeuvreerd wor den (het is zelfs in staat stil te goede lan- UUl 1 IIOV I» It'US 111 teiten mogen we nu verder van Cape h-nir.n, d,t het on radio en radar met elkaar in verbin ding. stellen zij zich eigenlijk voor dit doen en maken ze al een grotere kans om de „maanrace" van Rusland te winnen? AUemaal vragen die menigeen bij het lezen van de verslagen over Coo- N npriode per door het hoofd kunnen hebben ge- Eft vier snoolH on Hip uro -7iillen Irarhtpn flle twee lot Vier Potje" blijft staan. «SU? SE ran maanonderzoek dagen kan duren tenminste voorzover dat mogelijk is te beantwoorden. Hoopgevend voor Amerika is onge^ platform gebruikt en stijgt het kind weer op, waarbij het „potje met de twijfeld, dat bij de (tevoren bekend po?^elr-Ezie tekening 3) op de maan gemaakte) ruim tevluch ten van achter- achterblijft. eenvolgens Glenn. Shepard, Schirrah Ook het opstijgen is weer een kwes- en Cooper er nooit iets mis is gegaan, tie van „timing op de seconde, want En dat bij de vrijwel oneindig vele nu moet het z.g. rendez-vous tot stand mogelijkheden tot storingen die er tij- gebracht worden: het kind moet ïm- dens elke ruimtevlucht zijn! De rol van tmers op het juiste moment arriveren de astronaut bleek ook dit keer onont- bij de aansnellende moeder, die in- beerlijk: als gevolg van een optreden- tussen getrouw met de ene, overgeble- de storing moest Cooper immers zelf ven astronaut aan boord, haar baan- zijn capsule bij zijn terugkeer naar de tjes om de maan is blijven trekken. aarde besturen. Is het rendez-vous. het neus-aan-neus- contact weer een feit (zie figuur 4), dan stappen de twee maanreizigers over; het kleine capsuletje wordt af geworpen, de raket van de moeder wordt op het juiste ogenblik en op de juiste plaats opnieuw aangezet om nu aan de aantrekkingskracht van de maan te ontsnappen en in de enig goede „val"richting van de aarde te komen. met de cap sule 99 meter hoog zal zijn (bijna even hoog als de Utrechtse Dom) en een totaal startgewicht zal hebben van 2700 ton! Nog niet zo lang geleden is bekend geworden hoe de Amerikanen het retourreisje" naar de maan denken Misverstanden In dit verband heersen er nogal eens misverstanden als het over de Ameri kaanse achterstand ten opzichte van Rusland gaat .Men denkt dan, dat de Russen van principieel andere voortstu wingsmogelijkheden gebruik maken bij hun ruimtevaart, mogelijkheden die het westen niet zou kennen. Dit is bepaald niet waar: principieel zijn er in dit op zicht voor zover wij weten géén ver schillen tussen beide landen. Er is al leen een verschil in het tijdstip waar op beide landen zich op de ruimte vaart als zodanig gingen concentreren. Rusland is, zoals we allen weten, veel éérder begonnen. aarde de derde trap van de raket op nieuw in bedrijf worden gesteld tenein- Deze situatie is inderdaad te verge- de in de richting van de maan te ko- lijken met twee mensen die dezelfde men, of liever: in de richting van de opdracht krijgen, bijv. een aantal wis- plaats die de maan bij aankomst van kundige opgaven. Begint de één veel het ruimtevaartuig zal hebben bereikt, later dan de ander. ja. dan is hij ook De snelheid moet daarvoor zóver wor- veel later klaar. In zoverre g- t het den opgevoerd, namelijk tot 11 km per beeld mank dat Amerika, als het een seconde (bijna 40.000 km per uur!), dat maal „warmloopt" achterstanden bij- aan de aantrekkingskracht van de zonder snel kan verkleinen. Men den aarde kan worden ontsnapt. Is dat alle- ke maar aan het op gang komen van maal goed verlopen dan „valt" het de Amerikaanse oorlogsproduktie gedu- ruimtevaartuig vanzelf naar de maan rende de laatste wereldoorlog, en wordt, onder dankzegging voor de ^ls iedereen voorts alles kan weten bewezen diensten, deze laatste raket- over de Amerikaanse ruimtevaartont- trap afgeworpen. wikkeling en Rusland hult <.ich d3ar- Heeft het ruimtevaartuig nu verder entegen in diep stilzwijgen, dan blijft geen energiebronnen meer? Gelukkig het natuurlijk te allen tijde moeilijk wel, want anders zou het voor altijd in vergelijkingen te trekken. -"fjgsfir»" of zo men wil: Wat de feiten betreft: de laatste de ruimte, verdwijnen, of, zo men wil: begraven worden. „Alleen jullie geschiedenisboeken voor de scholen deugen niet", brengt hij naar voren. „Ik heb me een hele sta- De uitwisseling van ambassadeurs be schouwt de premier als een formali teit. Hij gelooft zelfs dat dit binnen niet al te lange ijd zal kunnen plaats vinden. Ook venvacht hij spoedig be zoek van Nederlandse ministers en hoogleraren aan Indonesië en van hun Indonesische tegenhangers aan Ne derland. Als het afhandelingsverbod van Neder landse schepen nog even ter sprake komt. verklaart ir. Djoeanda: „Ook dat komt wel goed. Volgens de nieuwe beleidslijnen, die thans worden ge volgd, behoeft er niet langer discrimi nerend te worden opgetreden." Kleine garage Want waar bestaat het eigenlijke ruimtevaartuig, de capsule, nu nog uit? In de eerste plaats natuurlijk uit de cabine voor de drie leden der beman ning. Vervolgens uit een cilindervor- ruimtevaart der Russen, die verleden jaar plaats had: twee bemande ruim tecapsules in de „lucht" die dicht bij elkaar in de buurt kwamen, is uiter aard een mooie prestatie. Waar het toen op aan kwam was of er materieel contact tussen beide ruimtevaartuigen tot stand zou kunnen worden gebracht; of zij het bovenomschreven rendez-vous- mig gedeelte waarin de tot nu toe nog probleem zouden hebben opgelost. niet in bedrijf geweest zijnde raketmo- Is dat laatste gebeurd? Hierover is toren zijn opgesteld en waarin brand- niets bekend gemaakt, maar het lijkt stof- en zuurstofvoorraden zijn opge- niet waarschijnlijk. Dat de Russen nog altijd verder zijn, Daaronder en nu wordt het bijzon- speciaal op het gebied van zware ra der interessant bevindt zich zoiets ketten, zal niemand kunnen ontkennen, als een garagetje, waarin een baby- Echter: de sterke indruk bestaat dat capsule staat. Het is daarmee, dat men de Amerikanen aardig inlopen. De laat- straks de landing op de maan hoopt sten hebben bovendien nog voor uit tc voeren. Waarom? Omdat dit klei ne ding, veel minder verbruik heeft, zodat niet nóg meer brandstof behoeft te worden meegezeuld. Is de laatste rakettrap nu afgewor pen dan gaat dat garagetje open en wordt de kleine capsule eruit gehaald om vervolgens met zijn neusje aan de grote neus van de mocdcr-capsule te worden bevestigd. Het garagetje wordt daarna ook afgeworpen. Want dat is niet meer nodig, waarover straks. Neus aan neus(je) zetten moeder en kind de val naar de maan voort. Is de maan zo goed als bereikt, en wel tot op ongeveer 160 km afstand, dan Treden de raketmotoren van de moeder dn werking die het gevaarte afremmen en in een baan om dit hemellichaam brengen. Twee van de bemanningsleden stappen over i n het kleine capsuletje, maken het los van de moeder, zetten het landingsmotortje aan waardoor dit kleine maanlandingstoestel niet imeer een cirkelvormige maar een ellipsvor mige baan om de maan gaat beschrij ven met een laagste punt dat ongeveer 16 km boven het maanoppervlak ligt. 1 thans die mening heeft bij vele objec tieve deskundigen postgevat dat zij met veel verfijnder apparatuur werken dan de Russen. Niet onbekookt Dit alles heeft ertoe geleid dat er nog spanning genoeg in de „maanra ce" zit Hoopgevend is, dat in elk ge val de Amerikanen zeer zeker niet on bekookt te werk gaan; dat ze pas star ten wanneer de grootst mogelijke waar borgen zijn verkregen. Er valt dus nog heel wat te doen al vorens een maantocht kan worden on dernomen. Wat Amerika betreft volgt eerst het Gemini-project waarbij met tweemans-capsules zal worden geoe fend, die zelfs weken in de lucht moe ten blijven en waarmee (in een baan om de aarde) de rendez-voustechniek zal worden ontwikkeld. Dit duurt tot eind 1965. Vervolgens komt dan het Apollo-pro- ject aan bod: eerst een tocht om de maan zónder landing, daarna een ren- dez-vouslanding (met het kleine maan landingstoestel) en ten slotte een di recte maanlanding, dus zonder behulp van een „kleintje". „Over het geld dat met al die pro jecten gemoeid is moet je maar liever niet praten", zeggen sommige pessimis ten wel eens. Hiertegenover kan wor den gesteld, dat al dit geld zeker niet naar de maan wordt geholpen, maar besteed wordt op aarde. Met andere woorden: vele duizenden werkers In In dustrie, laboratoria, enz. verdienen er hun boterham mee. En dan is er nog niet eens gesproken over de vele vruch ten die de ruimtevaart voor weten schap en maatschappij zal kunnen af werpen. Werkelijk, dc ruimtevaart is bepaald niet alléén een kwestie van avontuur en prestige. Als men echter weet welke moeilijk heden er nog moeten worden overwon nen alvorens de VS met een redelijke kans op succes een „maanschot" zul len kunnen wagen, dan kan het iemand wel eens bang om het hart worden. Eén vergelijking zegt in dit opzicht al meer dan genoeg: het ge wicht van het grote maanvaartuig, in casu de Apollocapsule, zal maar liefst js 00fc dat allemaal goed verlopen 42 ton moeten bedragen, terwijl het jan komt tenslotte het grootste huza- Mercury-vaartuig, waar Glenn, She- renstuk van de hele tocht; het bin- pard, Schirrah en Cooper In gezeten nenkomen in de aardse dampkring hebben maar1,4 ton weegt. (de z.g. re-entry) onder de enig juis te hoek en met de enig juiste snel- Enorme raketten heid. Want brandstof om eerst nog weer eens een rondje te gaan draaien Hoeveel groter moeten dus ook de to de parkeerbaan om de aarde al- raketten worden, die dit gevaarte om- vorens te landen is met rneer aan- hoog zullen stuwen: ten eerste om in "eng; alles is reeds volled.g ver- een baan om de aarde te komen; ten brnikt. tweede om de „val''richting naar de main te verkrijgen: ten derde om bij dit gesimplificeerde verhaal, da de maan af te remmen: ten vierde bepaald geen Jules Vernefantasie wil om daar te landen; ten vijfde om er zijn. moge toch wel zijn gebleken weer op te stijgen en ten zesde om met hoeveel risico s de eerste maan de „val richting naar de aarde te ver- vlucht gepaard zal gaan. Anderzijds wezenlijken. Daarvoor is nodig een moet men natuurlijk ook niet vergeten drietrapsraket die samen met de cap- dat de thans al zo „veilig" verlopen - vluchten van Glenn, Shepard, Schir rah en Cooper een jaar of vijf. zes geklonken als bovenstaand vernaai. In elk geval de know-how. de te laten verlopen, een tocht, die acht kennis om een en ander technisch te dagen in beslag zal nemen: drie da- verwezenlijken IS er; het is alleen een gen voor de heenreis, twee dagen voor kwestie van tijd om alles uitgevoerd verblijf op de maan en tenslotte drie te hebben, precies zo als het de nodige dagen voor de terugreis. tijd kost indien er bijv. een nieuw ty- De eerste fase is als vanouds, dat pe verkeersvliegtuig ontworpen moet men in een baan om de aarde komt. worden dat aan die en die voorwaar- Aan boord zijn drie astronauten, die den moet voldoen, of een speciale brug, tussen haakjes in hun grote capsule die een ravijn van zeg vijf km breed- een zodanig „klimaat" zullen hebben te moet overspannen, dat ze niet in een volledig ruimtepak behoeven te worden gestoken en „in hemdsmouwen" hun werk zullen kun nen verrichten. Voor het in die baan om de aarde komen met de vereiste snelheid van 8 km per seconde (de Amerikanen noe men dit gemakshalve en zeer teke nend reeds de parkeerbaan) zijn nodig: twee voUedige trappen van de raket, die na gebruik achtereenvolgens wor den afgeworpen, alsmede een gedeelte lijk gebruik van de derde trap. Zoals men weet behoudt het ruimte vaartuig vervolgens zonder verbruik van verdere energiebronnen deze snel heid. vandaar het woord „parkeren". Vervolgens moet op het juiste tijdstip en op de juiste plaats tijdens de om loop van het ruimtevaartuig om de Vier tekeningen die een duidelijk beeld geven hoe de Amerikanen met twee man op de maan willen landen. Figuur 1 laat zien hoe aan de neus van de grote capsule het „kleintje" is bevestigd dat na zich losgemaakt te hebben de eigen lijke landing gaat uitvoeren, het geen men op de tweede tekening ziet. Figuur 3 toont hoe de kleine capsule, het „kind", weer opstijgt, waarbij de landingspootjes (wel ke op de maan achterblijven) als startplateau worden gebruikt. Figuur 4 tenslotte laat zien dat „moeder" en „kind" weer contact hebben gemaakt, het z.g. rendez- vous. Mevrouw Wvnne in Londen terns: Mevrouw Sheila Wynne, de vrouw van de tot acht jaar gevangenisstraf veroor deelde Greville Wynne, is uit Moskou in Londen teruggekeerd. Zij verklaarde dat zij zou terugkeren om haar man te bezoeken. De Cubaanse premier Fidel Castro is naar Moskou teruggekeerd na een reis van 12 dagen door de Sowjetunie, onder meer door Siberië. Voor mensen die kwaliteit verlangen! \nDianTon,c QUININE UNDER APPOINTMENT BY TIMS ROTTERDAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5