iGEN' «O/EN Verval haast niet bi te houden Chr. bond vervoerspersoneel bestaat dinsdag zestig jaar een nieuwe veiligheids formule voor jonge mensen Bijbel blijft 's werelds meest-vertaalde werk Huwelijkscontactbureau rechtvaardigt bestaan KUYPER Een kanttekening Altijd op de bresook voor Dikke Frans' Ideaal nog niet verwezei Secretaris Heemschut klaagt: VIER MAAL VEILIG Een woord voor vandaag U proeft de moutwijn Nw.-Zeelandse kerken stemmen eind 1965 lfaetang.e.2ó en 2 ZATERDAG 18 MEI 1963 WAAR G.A.T.T. OVER PRAAT "yAN 16 tot 21 mei wordt te Genève vergaderd door de Raad van de „Alge mene overeenkomst voor tarieven en handel", in de wandeling G.A.T.T. genoemd (General Agreement on Tariffs and Trade). In de conferentie zijn de aangesloten landen door hun ministers of staatssecretarissen vertegenwoor digd. Deze bijeenkomst is voor de wereldhandel, en daardoor ook voor de Neder landse economie, ongetwijfeld van belang. Er wordt namelijk gesproken over een nieuwe verlaging van de invoerrechten, over de tarieven voor agrarische produkten en over de handelspolitieke hulp aan onderontwikkelde gebieden. De G.A.T.T., die op 30 juni 1949 in werking trad, is van meet af aan het sym bool van de vrijhandel in de wereld geweest. Zij werd het centrum waar alle moeilijkheden, die de aangesloten landen bij hun internationale handel onder vinden, besproken kunnen worden, maar ook het internationale wapen bij uit stek om de protectionistische draak te bestrijden als die ergens de kop op steekt. Dit wil overigens niet zeggen dat die strijd altijd succesvol was. Elk jaar komen vertegenwoordigers van ruwweg 40 landen, die gezamenlijk 80 pet. van de wereldhandel beheersen, bijeen om te onderhandelen over nieuwe verlagingen van invoerrechten en slechting van andere handelsbar rières (invoerrestricties, interne belastingen, preferentiële rechten, beperken de staatshandelspraktijken), waardoor de internalonale handel uitgebreid en versneld kan worden. Bij de onderhandelingen tracht men dan te bereiken, dat concessies die door het ene land aan het andere land worden gedaan, automatisch ook voor alle leden van de G.A.T.T. zullen gelden. Dat is dan de toepassing van de meest- begunstigingsclausule. De onderwerpen dit thans ter tafel komen, illustreren op treffende wijze, dat er in de internationale handel drie vraagstukken bestaan. De internationale handel in industriële produkten stuit geleidelijk aan op steeds minder belemmeringen. De invoerrechten gaan langzaam aan naar be neden en de kwantitatieve beperkingen (de invoer wordt slechts tot een be paalde hoeveelheid toegelaten) gaan tot de uitzonderingen behoren. De internationale handel in landbouwprodukten heeft het veel moeilijker, getuige de vele struikelblokken die er binnen de Euromarkt bestaan en ook de bezwaren tegen het toetreden van Engeland tot de Euromarkt. Minstens even belangrijk zijn echter de verbetering en de uitbreiding van de handelsbetrekkingen met de onderontwikkelde landen, die men in dit verband ook wel de landen met de lage lonen noemt. Uit deze laatste benaming blijkt wel, dat de meer ontwikkelde, geïndustrialiseerde landen de invloed van lage lonen elders op hun eigen economie met argwaan bekijken. De landen met lage lonen kunnen veel goedkoper aanbieden en daardoor een moordende ooncurrentie ontketenen. Onze textielindustrie kan hierover meepraten. Maar al zijn dan de landen met de hogere lonen, dus de geïndustrialiseerde landen, geneigd zich tegen de uitvoer van de landen met de lage lonen te wapenen, voor deze laatste is het een levenszaak dat zij hun export kunnen opvoeren. Alleen hierdoor kunnen zij hun inkomsten vergroten, daardoor meer buitenlands geld in het laatje krijgen en hiermee hun ontwikkeling finan cieren. Dit is des te noodzakelijker als de grondstoffenprijzen op de wereldmarkten dalen en de ontvangsten hieruit dreigen terug te lopen. Het tragische is na melijk, dat de onderontwikkelde landen in de regel ook de landen zijn die afhankelijk zijn van de produktle van enkele voor de wereld belangrijke grondstoffen zoals rubber, koffie, katoen, cacao, suiker, koper, tin en lood. Het is hierdoor niet zo verwonderlijk, dat bij de besprekingen In de G.A.T.T. het zwaartepunt geleidelijk aan verschuift naar de moeilijkheden bij de han del tussen de onderontwikkelde en de geïndustrialiseerde gebieden en dat de aangesloten onderontwikkelde gebieden onderling overleg plegen over het standpunt dat zij gezamenlijk zullen Innemen. Naar mate er in de wereld meer handelsblokken tot stand komen zoals de Euromarkt en de Vrijhandelszone, wordt de liberalisatie van de handel er niet eenvoudiger op. Binnen de Euromarkt bv. worden de tarieven wel steeds lager, maar die Euromarktlanden hebben zich omringd met een gemeenschap pelijk tarief dat hoger ligt dan de binnentarleven. Vandaar dat de V.S. via dc G.A.T.T. thans proberen die nieuwe staketsels op te ruimen. De kort geleden aangenomen Trade Expansion Act biedt presi dent Kennedy de kans om de Amerikaanse tarieven met 50 pet. in vijf jaar te verlagen, mits Europa hieraan meedoet. Zelfs kan de president de invoer rechten op industriële goederen geheel opheffen, maar een voorwaarde hier voor is da de V.S. en de andere groep landen tezamen ten minste 80 pet. van de wereldexport verzorgen. Doordat Engeland niet tot de Euromarkt is toe getreden, kan deze grens van 80 pet. voor geen enkel belangrijk produkt ge haald worden. Als wij nu weten dat de Amerikaanse tarieven in het algemeen hoger liggen dan de Euromarkttarieven, dan kunnen wij ons voorstellen, dat de Amerika nen als Europa en de V.S. hun tarieven in gelijke mate verlagen hogere tarieven overhouden en uiteindelijk hun produkten naar Europa gemakkelijker kunnen blijven exporteren dan Europa naar de V.S. Er zullen over dit onder werp dan ook wel harde noten gekraakt worden. Maar dit is zeker ook het geval met de invoerrechten voor landbouwproduk ten. Elk land wil zijn landbouw zoveel mogelijk beschermen, hoewel men er in principe wel van overtuigd is, dat een werkelijke vrijmaking van de handel nimmer zal gelukken als er voor de landbouw voortdurend een uitzondering wordt gemaakt. Nederland heeft tot nu toe op dit terrein binnen de Euromarkt niet veel resul taten kunnen boeken, en ons land kan daarom alleen maar hopen dat de onderhandelingen in de G.A.T.T. over de landbouwtarieven zóveel resultaten zullen opleveren dat hiervan uiteindelijk ook op de landbouwtarieven in de Euromarkt een gunstige Invloed zal uitgaan. A LS DE avondschemering valt x besluiten chauffeur en bijrijder de zware vijf tonner een uurtje aan de kant te schuiven. Wat verderop weten zij een gezellig chauffeurs cafeetje, waar een goed bakje kof fie of een pittig bordje kippesoep te halen is. Even later al zitten ze in de veilige warmte van „de tent" te babbelen met Pietje uit Eind hoven, Dirk uit Schiedam, Gosse uit Leeuwarden en Dikke Frans uit Leiden. Waarover het gaat? Nou, over auto's en wegervaringen natuurlijk, of over de arbeidsvoor waarden. Terwijl Dikke Frans een enorme gehaktbal naar binnen werkt, rolt de „Groningse trein" zacht zoemend langs één der per rons van het Amsterdamse Cen traal Station. Een paar minuten daarna mengt de conducteur zich in een boeiende discussie over een bepaling in het Reglement Dienst- voerwaarden. „Er klopt geen bal van", zegt Hans van Galen. „Na, foor maan mag het so blijfe", gromt Koos Kuipers, happend van zijn broodje-mét. Ziehier enkele voorheelden, waar uit wij een belangrijk wezensken merk zouden willen distilleren van een kleine tak onzer vakbewegingdie zich opmaakt om de volgende week dinsdag het feestkleed aan te trek ken. We doelen op de Protestants- Christelijke Bond van Vervoersperso neel, die op 21 mei zijn 60-jarig be staan gaat vieren. Voor ons was dit komende jubileum een reden om voorzitter L. C. van Dalen eens aan het jasje te trekken. Niet in een chauffeurscafeetje of in een stations restauratie, maar in het bondskan- toor aan de Utrechtse Kromme Nieu we Gracht vertelde hij graag iets over de huidige stand van zaken" in het leven der organisatie. BEZORGDHEID Daarbij kwam het gesprek al gauw op een actueel probleem. In kringen van de vakbeweging maakt men zich de laatste jaren vrij ernstig bezorgd over het toenemende gebrek aan medeleven met en medewerking aan het doen en laten van de vakorganisatie. Hiervan zijn diverse oorzaken aan te wijzen. Een ingrijpend gevolg van het toenemende gebrek aan belangstelling is, dat iets van de oude solidariteit en meer nog van het onderling contact (d.m.v. ver gaderingen bijvoorbeeld), zowel horizon taal als verticaal, verloren gaat. Daar voor in de plaats treedt een mentaliteit van ,,wij betalen onze contributie en het bestuur knapt „het" verder maar op". Het behoeft nauwelijks betoog, dat hierin fundamentele gevaren zitten voor de „beweging" in dc vakbeweging. Het één werkt het ander in de hand. Reeds hoort men van werknemers dikwijls de klacht, dat zlhet gevoel hebben niet meer werkelijk bij het beleid der orga nisatie betrokken te zijn (te worden) en geen invloed meer hebben op de gang van zaken. fAdvertentie M vraag Uw assurantieman ÈERSTE NE0ERLAN0SCHE I De Bond Heemschut is van mening I dat op de nieuwe rijksbegroting een j bedrag van 25 miljoen gulden moet i worden uitgetrokken voor subsidie van I de restauratie van monumenten en de regeneratie van binnensteden. Dit schrijft bondssecretaris Ton Koot in zijn op de vanmiddag te Amsterdam j gehouden jaarvergadering uitgebrach- I te jaarverslag. Bij de huidige rijks- berichten bereiken van aantasting van stads- en dorpsgezichten. Is er onvoldoen de contact tussen de hogere en lagere overheid? x „Kent men de zienswijze van het be leid en dc hogere overheid onvoldoende en grijpt deze niet in?", zo vraagt de bondsseorctarls zich af. Hij geeft enkele voorbeelden van ernstige gevallen o.m. de voortdurende dempingen in dc stad Groningen, dc voorgenomen dempingen van de Spulhaven te Dordrecht, de Where wegen en één voor het wegvervoer. De ze groepen zijn onderverdeeld in resp. zeven en drie vakafdelingen, terwijl bei de nog een aparte vakafdeling voor ge pensioneerden hebben. De categorale bond is zover lang niet gekomen. Daar zitten bij wijze van spreken de conduc teurs en seinhuiswachters nog om één tafel om hun belangen te bespreken.. Enfin, het bestaan van deze niet er kende bond mag dan een (lichte) scha duw werpen op de jubileumviering (de P.C.B.V., die nu 9.300 leden telt. had er zonder de categorie bond misschien 10.000 kunnen hebben), de heer Van Da len is van mening, dat de „afgedwaal- vden" vanzelf zullen ontdekken, waar hun belangen het best worden gediend. En daaraan zal de democratie misschien ook weer meewerken! KLEIN, MAAR DAPPER Wie eens snuffelt in de twee gedenk boeken, die verschenen zijn bij het 25- en het 50-jarig bestaan van de bond, ont dekt, dat er over deze kleine organisa- toe zeer veel boeiends te schrijven zou zijn. De P.C.B.V.. met honderd leden op gericht in het Volkskoffiehuis aan de Lijnmarkt te Utrecht op hemelvaartsdag in 1903, heeft een bewogen leven achter de rug, evenals trouwens de meeste vakorganisaties. Er zijn veel ups downs geweest, doch de ups hebben toch steeds weer de overhand gehad. Ook be wijst de geschiedenis, dat we hier met een weliswaar kleine, maar toch dappe re bond te doen hebben, waarvan thans zeven bezoldigde bestuurders dagelijks in de weer zijn, om de leden waar voor hun contributie te geven. „Houdt vrede onder elkander'". Dat zegt de apostel Paulus tot de Thessalonicenzen. Zijn oproep komt nadat hij in zijn brief heeft geschreven over de komst van Christus en de leden van de christelijke gemeente heeft aangevuurd tot waakzaamheid en nuchterheid. Wij moeten leven naar de toekomst. Wij mogen ons niet laten overvallen door de wederkomst van Christus, maar daarop zijn voorbereid èn toegerust. Dat is de éne kant. Maar dat betekent niet, dat wij nu verder alles maar over z'ri kant mogen laten gaan. In het leven, waarin wij nü staan, zal heel praktisch van die rijke toekomstverwachting iets zichtbaar en merkbaar moeten worden. Oók door het houden van vrede onder elk ander Christenen moeten de grootste vredestichters zijn. Dat zijn zij aan hun naam verplicht. Zij geloven namelijk, dat het rijk van vrede komende is. Daarom zullen zij in alle levensverbanden en -verhoudingen voortdurend moeten stre ven naar het behoud of het herstel van de vrede. Zeker onder elkaarDat Paulus dit moet zeggen is toch eigenlijk beschamend. De werkelijkheid is n.l. dikwijls zo anders. Wie het christelijke leven ook maar een beetje kent, die moet alleen maar bedroefd zijn over zoveel onvrede. De onderlin ge nijd en het elkaar niet verdragen zijn het geen symp tomen van een instelling, die mijlenver verwijderd is van het „vrede houden onder elkaar De oproep wakker en nuchter te zijn met het oog op de komende dag desHeren vindt zijn directe verlengstuk onder meer in dit houden van vrede onder elkaar. JALOERS subsidie van 10 miljoen gld. blijkt het te purmerend, die van de haven te Bre- niet meer mogelijk de achterstand in da de pittoreske kooltuin te Alkmaar, de restauratie alleen al van dc grote voorts de bouw van een hoge torenflat 'gebouwen in te halen. De Utrechtsete Naarden, de voorgenomen sloping van i kerken, die van Bergen op Zoom, Cu- het zo mooi u,t„ lemborj tn Weesp staan »nvcrI0rïd- Jltinf,!. wa.rdavSle bóar- Verschillende kerken en kastelen ver- "ve.tl.nd en de veor,ene- vallen. Talloze subsidie-aanvraeen j dtX)rbr„k b(j de Letjeebrui In Am- I moeten bij de rijksdienst voor de mo- sterdam. I numentenzorg blijven liggen. Het ver- I val kan nauwelijks worden bijgehou den en van inlopen is helemaal geen 1 sprake, aldus het In mineur gestelde I jaarverslag. De heer Van Dalen is van mening, at, tegelijk met allerlei andere facto ren. het gebrek aan een gezonde door stroming van gedachten deze gevaren maar al te veel in de hand werkt. En hier komen we nu terug in het chauf feurscafeetje. De bonden van vervoers- aersoneel kennen dit probleem nauwe- .ijks. Vrijwel nergens in de vakbewe ging vindt men zo'n veelvuldige en re gelmatige uitwisseling van gedachten tussen de leden onderling als hier. Veel van de kritiek, .die de laatste tijd op de vakbeweging is geuit, is dan ook beslist niet van toepassing op onze bon den, zo verzekerde de heer Van Dalen ons en de bondssecretaris, de heer K. IJszenga, beaamt dit graag. En dit al les werkt ook vertikaal door. zo vertel de hij. De wijze waarop bijvoorbeeld een herziening van het Reglement Dienstvoorwaardenftot stand komt. is uniek. Van écn vakafdeling komen soms zeventig voorstellen! Dit alles is mede een gevolg van de omstandigheid, dat de onderlinge uitwisseling van ge dachten in de vervoerssector letterlijk aan dc orde van de dag is. En dat zon der vergaderingenI Iets, waarop heel wat andere vakorganisaties jaloers kun nen zijn.... DIKKE FRANS Hoewel er ook een keerzijde van medaille is. Neem eens aan, dat Dikke Frans uit Leiden een rebel is. Een goeie, prettige collega weliswaar, maar een man die het haast nooit er gens mee eens is. En stel, dat de vak organisaties eens een keer een belang rijke eis moesten intrekken of ver zachten, waardoor een begeerde loons verhoging slechts voor een gering deel wordt gehonoreerd. Dan zijn Dikke Frans en zijn vrienden in de gelegen heid om in korte tijd in tientallen chauffeurscafeetjes en onder honder den collega's onrust te zaaien. Colle ga's uit alle delen van het land, die op hun beurt.... Voorzitter Van Dalen en secretaris (Jszenga denken terug aan de gebeur tenissen. die twee jaar geleden de ver- /oersbonden zozeer hebben geschokt en die resulteerden in de oprichting van een categorale bond van rijdend perso neel bii de Nederlandse Spoorwegen. Zij verklaren dit gebeuren mede uit het democratische karakter van de erkende bonden. ..Daarom is het een grote te leurstelling geweest, dat juist wij een dergelijke rekening gepresenteerd heb ben gekregen", zo verzuchtte de jonge voorzitter. Deze bonden hebben dit inderdaad niet verdiend, want zii hebben al lang gele den een organisatiestructuur opgebouwd, waarin alle leden hun belangen (voor zover mogelijk) tenvolle behartigd kun nen weten. De P.C.B.V. bestaat nl. uit twee bedrijfsgroepen, één voor de spoor- Eén der Idealen van de organisatie Is In al de zestig jaren van haar bestaan (nog?) niet verwezenlijkt, nl. te komen tot één grote christelijke vakorganisatie voor het vervoerspersoneel „te land, te water en in de lucht". De verwezenlij king van het Ideaal bleef beperkt tot het land. Men geeft dc hoop echter niet ook op dit punt Is de jubilerende bond dapper. Dapper op nog meer punten trouwens. Sinds dr. Slotemaker de Bruine een bid stond leidde vóór de tweede algemene vergadering op 8 mei 1907 in Nijmegen Volgens Index Translationum: ln een jaar 246 maal De Bijbel heeft ook dit keer, zoals blijkt uit de 14e jaargang van de Index Translationum, Unesco 's internationale bibliografische op gave van vertalingen, zijn titel van 's werelds meest-vertaalde werk behouden. In 1961, het jaar waar op deze uitgave betrekking heeft, werd de bijbel 246 keer vertaald (tegen 258 maal in 1960). Op de tweede plaats stonden de werken van Lenin met 185 vertalingen. Hoewel er op de lijst niet veel ver schuivingen hebben plaatsgevonden in de top van 's werelds meeste vertaal de werken laat 1961 toch de verschij ning van een nieuwe ..top-ster" zien: Rabindranath Tagore, met 101 vertalin gen. De interesse voor Tagore is ont- maal; Balzac 61 maal; Dickens 58 maal; Mark Twain 72; en Andersen 53 maal. Na 2300 jaar werd Euripides 19 maal in 1961 vertaald en Aristoteles 23 1 maal. j) Wat de moderne schrijvers betreft, j Simenon, Sholokhov, Steinbeck. Heming way en Graham Greene werden meer dan 50 keer in een jaar vertaald. Jean Paul Sartres boeken overschreden 19 taalgrenzen in 1960 en 42 het volgende jaar. Ook toneelstukken gaan de wereld rond: er waren in 1 jaar 11 vertalin gen van Ionesco en 13 van Dlirrenmatt. „w staan twee jaar geleden toen zijn hon- begon,heelt de bond het houden van derdjerige geboortedag werd gevierd. i zijn alge- Vertalers werken nog steeds met suc- ere gehou- ces op ..de klassieken", zoals Shakes- peare die in 1961 98 maal vertaald werd; Tolstoi 115 keer; Tsjechov 66 een bidstond ter inleiding van zijn alge- rgaderingen steeds in ere gehou- isdag wordt deze mooie traditie peare die in 1961 den. Dinsdag w voortgezet. Met een dankstond. Stijging De 80-jarige mevrouw A. M. Peulen uit Belfeld is daar bij het oversteken van de Rijksweg door een personen auto gegrepen en op slag gedood. In steden als Amsterdam, Maastricht. Edam, Haarlem. Dordrecht en Utrecht komt de woonhuisrestauratie vooral dank zij de stedelijke diensten voor mo numentenzorg op gang, maar er blijkt meer subsidie nodig om niet achter het verval aan te lopen. Verval, aldus de heer Koot, werkt in een binnenstad als een olievlek op het water. Regeneratie der oude binnensteden is dringend no dig voor de bewoonbaarheid, levendig heid, tegen city-vorming en dus: voor meer geleidelijke verkeers-afwikkeling, zo schrijft de bondssecretaris. Verkommeren In het deltagebied, dat zo fors de aan dacht trekt om zijn stoer brok ingenieurs werk en dat straks een recreatiegebied zal worden voor een half miljoen mensen, gebeurt niets aan monumentenzorg. Wat dit betekent, aldus de heer Koot, zal men straks wel ervaren en betreu ren. Voorts wijst hij er, in verband met het toeristische aspect nog op, dat na tionale trekpleisters als Marken. Mon nikendam. Broek in Waterland en Zie- |rikzee in hun monumenten verkommeren Heemschut heeft de indruk, dat ter wijl de monumentenwet voorziet in de bescherming van stads- en dorpsgezich ten, dit aspect van de wet nog onvol doende van de grond komt. In dit ver band merkt de secretaris op dat Heem schut bij voortduring verontrustende Het Gereformeerd Huwelijks- j contactbureau en de bureaus voor dg levens- en gezinsmoeilijkheden hebben in de ongeveer twee jaar van bestaan, hun nut bewezen. Deze conclusie kan worden ge trokken uit het jaarverslag van de Stichting Gereformeerd Lande lijk Orgaan voor de Geestelijke Gezondheidszorg (G.G.Z.). Uit di verse reacties is de behoefte aan dergelijke instellingen gebleken. Mede op advies van de secretaris van de Stichting G.G.Z.. wordt thans een reorganisatie doorgevoerd in het Centrum voor zielszorg, dat echter wat de bestuursvoorzleningen betreft, nog niet is geëffectueerd. Deze reorganisa tie houdt onder meer in dat de lande lijke werkingssfeer van de stichting komt te vervallen. De gereorganiseer de stichting zet het Haags bureau voor levens- en gezinsmoeilijkheden voort. Na deze reorganisatie is de financie ring van het bureau in Den Haag pri mair een zaak van de kerken in Zuid- Holland. Het Centrum voor zielszorg heeft af stand gedaan van het recht tot aanwij zen van bestuursleden in de G.G.Z.. omdat het Centrum een gelijke status verkreeg, als de andere bureaus voor levens- en gezinsmoeilijkheden. Het team van het gereformeerd hu welijksbureau. dat uitgaat van de stich ting G.G.Z.. maar administratief een zelfstandig geheel vormt, bestaat thans uit twee maatschappelijk werksters, een i predikant en een psychiater, die allen Eart-time medewerkers zijn. Het bureau eeft voorts 77 artsen en predikanten bereid gevonden om als medewerker 'op te treden. P.S.V.G. Het bestuur van de stichting Gerefor meerd Landelijk orgaan voor de Gees telijke Gezondheidszorg heeft, na over- De Index Translationum telt in de 14e uitgave 32.931 vertalingen in 77 landen in 1961. tegen 31.230 het jaar daarvoor. De hevigste toename vinden we onder het hoofd „literatuur": 511 meer verta lingen dan in 1960, ondanks een daling van 412 in Rusland. Over het algemeen was er een stij ging in Oostenrijk, Bulgarije, Frankrijk, Duitsland. India en Iran. Het is opmerkelijk in welke talen sommige werken vertaald worden. Zo vinden we Balzac in Slowakije. Oscar Wilde in Georgië, Pirandello in Turkije, Baudelaire in Zweden, Edgar Poe in Roemenië, Conan Doyle in Arabië. Mu- rasaki in Frankrijk en Emily Bronté in Japan. Literatuur echter staat niet altijd vooraan. Onder de 717 vertalingen die door Engeland verzorgd werden in 1961 zien we 100 wetenschappelijke werken en 211 theologische. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te SIeeuw|jk: D. Driebergen, te Tange-Alteveer (Gr.). Bedankt voor Middelharnis: C. van den Bergh. te Polsbroek-Vlist. GEREF. KERKEN Beroepen te Coevordein (2e pred. pl.)j G. de Jong, te Neede. Aangenomen naar Tilburg (vac. J. SpoelstraW. F. Bolt, te Bozum. Bedankt voor Spijk (Gr.): H. Langen- burg, te Drijber. Beroepbaarstelling: de classis Haar lem heeft prep. geëx. en beroepbaar ver klaard: mr. B. C. Card, Ligusterlaan 17, Haarlem. bijdrage van 3000 toegezegd aan de Protestantse Stichting voor Verantwoorde Gezinsvor ming (P.S.V.G.). Mede hierdoor zal de ze in staat zijn een volledige kracht, christ rrppp kfrkfv aan te trekken voor dc arbeid op het CHRIST. GEREF. KERKEN terrein van de verantwoowle gezinsvor- j Bedankt voor Maarssen (vac. P. H. ming.. ISeggelink): J. de Jong, te Gouda. Als alles volgens het nu opgestelde plan verloopt, zullen de Nieuwzeelanfl- sc methodisten, presbyterianen, congre- gationalisten en de leden van de Ver enigde kerken van Christus eind 1965 kunnen stemmen over het plan tot een wording van deze kerken. Volgens het rapport voor het hiervoor ingestelde comité is het plan- eind 1963 een plan tot samengaan aan de kerken te zenden. Deze kunnen dit ontwerp be studeren en tot eind juni 1964 erop rea geren. Als er dan geen grote moeilijkhe den naar voren komen zal er een her zien ontwerp naar de kerken gaan in november 1964 en naar de plaatselijke gemeenten voor de stemming in 1965. Het plan zal op deze manier twee jaar later in stemming komen dan ver wacht. Het was de bedoeling geweest dat dit in 1963 was gebeurd maar er waren ernstige meningsverschillen gere zen over vraagstukken als de doop en vrouwelijke ambtsdragers. (Advertentie) Mijn nicht streek kouwelijk haar keurig ver zorgde handen over elkaar, keek inspecterend langs haar smetteloos glanzende nagels en zei: „Je kunt het geloven of niet, maar ik ben op, he lemaal op, ik kan eenvoudig niet meer". Ik zag dat ze niet overdreef, ze was moe. haar ogen ston den flets, de meligheid piepte uit iedere porie naar buiten. Ik vroeg me alleen narrig af, waar zij nu moe en op van kon zijn. Haar pad ging altijd over rozen, haar man kuste de vloer, die zij be wandelde en had nooit anders gedaan dan haar in- tesn verwennen. Zorgen, echte zorgen had ze nooit gekend. Zij was eigenlijk de enige in de familie, die over „personeel" beschikte om haar kippe- huishouding te runnen. Als een film zag ik haar gemakkelijke luxe leven langs me glijden en ik dacht geërgerd: een flink pak voor je broek, dat is voor jou de enige remedie. Je zou eens één keer in je leven echt moe moeten zijn van wer ken en nogeens werken. Je zou de grenzeloze vermoeidheid eens in je botten moeten voelen van al die dingen, die onafgewerkt bleven liggen. Je zou eens op moeten zijn van spanning, van pro blemen, van zorg; maar dan vooral van zorg om een ander. Ja. dacht Ik nogeens hardvochtig: een flink pak voor je broek, dame. „Volgende week", ging haar matte stem ver der, „volgende week zet Gijs me op het vliegtuig, dan ga ik een paar weken naar Majorcaer eens even helemaal uit. Misschien helpt het". „Zo", zei ik en dacht: Gijs is ook gek. „Zo", herhaalde ik en probeerde de jaloezie, die giftig in me opstak uit mijn stem te bannen. Want, wat was ik jaloers. Wat een idee: gewoon door je man op een vliegtuig gezet te wordenzeg maar dag met je handje en een paar uur daarna lekker in de zon te zitten, het maakte me misselijk van ja loezie. Als een bandjir golfde de afgunst door me heen. Verdraaid nog aan toe in de zon te kunnen gaan zitten. En dan helemaal alleen. Niets te moe ten, niets te regelen, niets te sussen. Geen kinde ren, geen stofzuiger, geen melkboer, geen krant, geen hond en geen maaltijden. „De familie zal wel weer commentaar hebben," pruilde ze. „Kom, kom, dat zal wel meevallen, zo kletserig zijn we niet, dat weet je best en trouwens als het nodig is. voor je gezondheid bedoel ik houdt toch alles op". Ik keek naar mijn nicht, zo als ze daar slapjes en toch ook wel een beetje zie lig in de stoel hing. En ik dacht: jaren en jaren kennen we elkaar nu. op verjaardagen geven we elkaar bloemen en kussen, maar we weten geen klap van elkaar af. Wie ben je eigenlijk, wat ben je eigenlijk? In mijn gedachten zag ik haar op het vliegveld met haar keurige koffer vol nylon ditten en datten. Haar hele leven was eigenlijk één voorbeeldige koffer, terwijl mijn dagen steeds I weer koffers bleken, die niet dicht konden. Ik ging dan weliswaar tenslotte lachend zitten op de bei'g, maar de deksel bleef bollen en flarden ba gage staken altijd chaotisch naar buiten. Ik soul niet 1het mijn nicht willen ruilen, o heden nee.l maar de gedachte aan zomaar in de zon op Ma jorca was als een fata morgana voor me. Het werd steeds mooier en mooier, maar bovendien zo onbereikbaar dat ik nog jaloerser werd. We keken elkaar aan en het was alsof we el kaar voor het eerst echt zagen. Zij zag, dat ik jaloers was en zij zag ook dat ik wist dat zij het zag. Haar stem had niets mats meer toen ze zon der omwegen zei: „Krankzinnig, Mink van Rijsdijk jaloers. Bespottelijk. Jij je hebt immers alles Jouw leven is zo vol, zo boeiend, zo vol afwisse ling. Jij hoeft warempel niet jaloers te zijn". „Ik heb geen reden om jaloers te zijn, nee volgens jou dan. En jij hebt geen reden om moti te zijn volgens mij. Zo denken wij mensen over elkaar. Jantje is mal, volgens Pietje. En Pietje is knots volgens Jantje. De ene kerk doet het volgens de andere kerk verkeerd. De kinderen zijn volgens de ouders, en de ouders volgens de kinderen fout." Mijn nicht en ik hebben voor het eerst echt met elkaar gepraat en iets van elkaar gezien na al die jaren van oppervlakkige conversatie. Hoeve- len van ons lopen zo aan elkaar voorbij, terwijl ze elkaar bloemen en kussen geven? Een be schamende gedachte volgens mij dan.. MINK VAN RIJSDIJK

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2