Anneke Elro BENT V OOK ZO N MAN MH 0pen briel EEN BEGRIP VOOR DE JEUGD LINNEN PAKJE vlot en soepel TIJD VOOR DE BLOEMBAKKEN ^3 gat m uw boot SwvwÉ ZATERDAG 18 MEI 1968 Sprookjesprinses slapi uit haar sprookje 2HJ is een van de Jongste ac trices van ons land, een lange, slanke vrouw met heel blond haar en Delftsblauwe ogen; de rode pullover, waaruit een zwarte kraag piept op het rood mei wit geblokte rokje combi neren er perfect bij, de rode voering van de rok komt even tevoorschijn, bij ons zou dat slordig staan, hier is het allepn maar een grappig detail: we zijn thuis bij Nederland's Sprookjesprinses, Anneke Elro. De ezel Christien staart wee moedig de kamer in en denkt misschien aan het warme Spanje, vanwaar Anneke haar meenam uit het stadje Santa Christina; Christien past bij haar, Christien is de verper soonlijking van de Spaanse grandeur, zoals Anneke de dro men van duizenden Nederland se kinderen waar maakte. Geboren In Rotterdam in een artiestenmilieu mocht ze op de vrije woensdagmiddag optreden als elfje en kabouter. ,,Het to neel was voor mij gewoon, zo ge woon als de huiskamer. Ik her inner me nog goed mijn eerste optreden, in theater ..Libelle" naast de Bijenkorf in Rotterdam". Sindsdien heeft ze een geweldige staat van dienst achter zich: zij werd de sprookjesprinses van ons land, een eretitel die haar toe komt door de onvergetelijke cre aties van beroemde sprookjesfi- giftigd als Sneeuwwitje, duizend maal viel ze in een honderdjari ge slaap als Doornroosje, duizend maal reed ze in een gouden koets als Assepoester naar het bal van de koning en ze heeft het allemaal overleefd, zoals ze ook de ernsti ge aanrijding dit voorjaar bij Via- nen overleefd heeft. Ze woont in een flat in Rijswijk en is de bescheiden, hardwerken de jonge Hollandse vrouw geble ven, waarover het Amerikaanse blad Life zijn verbazing uitsprak in een uitvoerig artikel enige ja ren geleden. Wat Anneke Elro al lemaal deed? Velen van ons ken nen haar van de radio-jeugd- tournee, de eerste In ons land, die vier jaar geprolongeerd werd, vanwege het succes. Druivenprinses De Westlanders kennen haar als de Druivenprinses die sprookjes achtig in haar dauw-blauwe cri noline uit het speciaal voor haar gebouwde paleisje (met schild wachten voor de deur!) kwam schrijden. Vijf dagen was zij het stralende middelpunt van het druivenfeest en als zodanig heeft ze ook zieke kinderen gelukkig gemaakt door de persoonlijke aanbieding van vele bakjes drui ven. Ze gaf leiding aan de unie ke sprookjestuin te Wassenaar, en de tuin kreeg ver over de gren zen bekendheid, verschillende lan den maakten in eigen stijl een copie van deze sprookjestuin. Het Koningin Wilhelminafonds benoemde haar tot ambassadrice. Op 30 april 1953 schreef de Nieu we Haagsche Courant: ,,Een sprookje werd werkelijkheid, want zo ongewoon stil als de Haagse wegen tegen kantoortijd op deze Koninginnedag waren, zo leven dig was het een uur later reeds in onze stad. Want bij de uitgang van het Staatsspoorstation stonden vele duizenden mensen om het le vend geworden sprookje te zien van een blonde koningin in goud- lamé met paarlen bestikt en een kroon met robijnen en smarag den". Zij maakte namelijk een grote rijtoer door de residentie en moest ..ergens" vandaan ver trekken. Het zou mooi zijn, als dit vanuit de koninklijke wacht kamer van het Haagse station kon gebeuren, en in arren moede schreef Coen Spaan, zakelijk lei der van de affaire, een briefje naar Soestdijk, en warempel er kwam een telefoontje, dat de ko ninklijke wachtkamer die alleen voor zeer belangrijke personages, zoals Eisenhower en Churchill mag worden gebruikt voor de Haagse sprookjesprinses open ging. De staatsielopers mochten worden uitgelegd, er volgde een officiële ontvangst door de chef, het personeel stond keurig met de pet in de hand, alleen het Wilhelmus mocht niet worden ge speeld. Anneke Elro verzorgde een ac tie voor de kinderbescherming die in enkele dagen tijds honderddui zend gulden opleverde, ze was- een portretmodel van een fotogra- Als de kinderen niet naar de Druivenprinses kunnen komen, komt zij bij hen: alsjeblieft hier is nog een bakje druiven voor jou alleen!** fenwedstrijd en misschien zag u haar in die functie op de beeld buis. „Van de week ga ik naar Apeldoorn, twee dagen. Achttien duizend mensen zullen dan verza- /an het er zijn niet veel acteurs of actrices in ons land die dat halen..." zegt ze met weinig ophef. Afscheid Nu Anneke Elro op het toppunt van haar carrière gekomen is heeft ze, samen met Coen Spaan, haar manager, een belangrijk be sluit genomen: Anneke gaat in 1964 afscheid nemen en de prin ses zal vrijwillig uit haar sprook je stappen, zoals het een sprook jesprinses betaamt. Waarom af scheid, als zij nog zalen vol trekt en de kinderen en ouderen nog niet genoeg van haar sprook jes hebben? „Anneke zal haar eigen roem niet overleven", ver klaart Coen Spaan nuchter. „Trouwens, wilt u dat vooral be klemtonen: Anneke neemt alleen afscheid van haar sprookjes. Ze zal niet langer Sneeuwwitje zijn, noch Assepoester. Anneke wil overschakelen op iets anders en haar vleugels uitslaan, mogelijk naar het buitenland." „Zijn er al plannen in die richting" is onze vraag. „Weloverwogen hebben wij besloten, in mei of juni zal An neke. de blonde Hollandse, de hoofdpersoon worden in een filmpje dat in Italië wordt opge nomen. Wij zijn echt Italië-min- ded, weet u. We zijn er of we komen er. De cultuur, het kli maat, de mentaliteit liggen ons. De massa-touristen gaan naar San Remo of Nice als zij het zui delijker zoeken, maar er zijn mog vele onontdekte gebieden waar je stil van verrukking rondkijkt." Fijn Als Hollandse toeriste in Italië zal Anneke haar eigen avonturen, waar ze zo smakelijk van kan vertellen (eens werd ze op de bergroute tussen Amalfi en Posi- tano, recht tegenover het eiland Capri bijna overvallen door een levensgrote slang, die de prinses niet weg kon toveren) wéér be leven als actrice. Anneke Elro is ook nieuwsgierig hoe men in Oosterse landen de jeugd ont spanning biedt en er zijn plannen om in die landen de ma gie shows" te gaan zien. ,,Er is pijn om het afscheid", erkent ze ruiterlijk. „Het doet je wel iets, altijd weer het contact met de kinderen. Ze schrijven me, ze ma ken tekeningen voor me. Twee kinderen, broertje en zusje, kwa men eens achter het toneel om Sneeuwwitje persoonlijk een hand te geven. Zegt het zusje: .Sneeuwwitje, je mag mijn zuur stok wel hebben", maar voordat ik antwoord kon geven zegt broer: „Daar heb ze niks an, dalijk gaat ze toch dood..." Dat broertje had de zakelijke leiding, zoals Coen Spaan, haar man, Anneke Elro runt Coen was manager van de Ramblers, van de twee grote na oorlogse Bouwmeester revues van Siem Nieuwenhuyzen, het Natio nale Volkstoneel, enkele maanden van Lou Bandy en van verschil lende buitenlandse objecten. Hij leerde in dit vak Anneke Elro van het Rotterdams Toneel ken nen, kindertoneel waar hij zich speciaal op ging toeleggen. „Ach ter iedere vrouw moet een man staan", zegt Coen, „zoals dat ook bij Mieke Telkamp, Caterina Va lerate en anderen het geval is." ,,Wat was het leukste?" willen we weten nu Anneke voor haar af scheid van sprookjesland staat. „Dat is moeilijk te zeggen, ieder ding dat ik heb gedaan heeft zijn speciale bekoring gehad", peinst Anneke. Feeling „Ik heb een feeling voor küw derera, weet zo ongeveer, zó zul len ze reageren. Jo Eldering be werkt de sprookjes, soms doen we dan ten tonele komische vond sten en als de kinderen leuk rea geren blijft het erin. Het klassieke sprookje zou hoogstens tien minu ten duren, we breien er allerlei stukken aan en in, want de voor stelling duurt anderhalf uur. Het is heerlijk om de kinderen mee te slepen, zodat ze actief mee doen als ik in de vergiftige appel bijt, of als één man waarschuwen dat de stoel betoverd is..." Deze moderne tijd heeft behoef te aan sprookjes en in die sprook jes is Anneke nóg het middelpunt, totdat het doek voor de laatste keer valt in de loop van het vol gende jaar. We hebben zo het ge voel, dat we Anneke Elro na dit afscheid nog weer in het nieuws zullen tegenkomen. Misschien kan ze ook van wat meer privacy ge nieten want als je beroemd bent, heb je daar ook behoefte aan. Zo ging ze boodschappen doen, gewoon naar de groenteboer. In verschillende kranten had gestaan Anneke Elro als Assepoester Utrecht alle kinderen kregen een zakje snoep, maar ze hebben meer belangstelling voor de sprookjesachtige verschijning. Als u eens een aardige Irin- derkapstok wilt maken, heeft de heer H. Werksma uit Krim pen aan de IJssel daar een gezellig voorbeeld voor. U neemt gewoon een plankje vu- renhout met de schors er nog aan. TJ be grijpt: het is vooral de schors die het m doet. U bevestigt twee ophanghaakjes aan de plank en maakt er een zestal gaten tn om er pennen in te kunnen steken. Hoe dat gaat ziet u duidelijk op de tekening, die ook nog van maten is voorzien. Desnoods kunt u de pennen verschillende kleuren geven; voor ieder kind z'n eigen „afdeling" dus. Al te veel werk heeft u er niet aan en uw vrouw houdt vast wel van een opgeruimde gang. Nummer twee in de rubriek van vandaag heeft iets te maken met de inzending van onze eerste prijswinnaar, die in een bestaan de (leg) kast een commode maakte. De heer G. Knipscheer uit Den Haag zond min of meer als vervolg hierop een complete kast in op papier dan en zijn beschrijving is zo duidelijk, dat ik deze eens een keertje letterlijk overneem. Dus laten we de heer Knipscheer aan het woord met: Het gaat hier om een volledig te maken kast. Ik heb als materiaal daarvoor geno men spaanplaat dik 1,6 cm. De totale kast is hoog 220 cm, breed 122 cm (standaardbreed te van hardboard) en diep 20 cm. In het bo venste vak plaats ik siervoorwerpen. Daar onder heb ik mijn gereedschappen (tegen achterwand en aan de deurtjes met gereed schapsklemmen gemonteerd). Daaronder is een ruimte, waarin ik een buislamp aange bracht heb. De „deur" scharniert hier hori zontaal met pianoscharnier. In neergelaten toestand rust dit blad op de deurtjes van het onderste kastdeel. Om de deurtjes niet over de grond te la ten slepen bij het opendoen, terwijl deze deurtjes toch steun moeten geven aan het uitklapbare blad, heb ik aan de binnenkant aan ieder deurtje een grote grendel vastge schroefd, die in twee standen vastgezet kan worden. In de uitgeschoven stand rusten die grendels stevig op de vloer en daarmee wor- den ook beide deurtjes gesteund. Het uitklap- bare blad is iets breder dan de deurtjes. Het is natuurlijk vanzelfsprekend, dat de bene denste deurtjes open moeten staan alvorens men het blad neerlaat. Zo heeft u een grote kast tegen de muur, die weinig ruimte inneemt en die in een paar handgrepen omgetoverd wordt tot een schrijftafel of commode. De diepte, hoogte en breedte kunt u naar eigen inzicht wijzigen terwijl u evenals u dat met de inde ling en de bestemming van de kastjes kunt doen. Enkele schappen b.v. zijn eenvoudig aan te brengen. Aangezien de achterwand van de kast een plaat hardboard is, raad ik u aan de standaardbreedte van 122 cm niet te boven te gaan. De hoogte kan gerust hoger zijn, dan aangegeven. 6 O O 4 O 'enzo'n vrouw? Tegels opknappen. Zit u, evenals dat destijds bij de fa milie Stuy uit Rotterdam het geval was, tegen lelijke keu kentegels aan te kijken, dan heeft u wellicht iets aan de tip om ze weer op te knappen. Nadat er al van alles was ge probeerd om die tegels in het oude huis een ander aanzien te geven, is men er uiteindelijk toe over gegaan ze met fijn schuurlinnen af te schuren om ze daarna met terpentine af te nemen. Er kwam een lak-verf- je overheen en nu zijn na ja ren die tegels boven de aan recht nog keurig, lees ik in de brief. Tegen zonnebrand. Straks na haar auto-ongeluk: „De wa gen was „total loss". Anneke Elro en haar man, Coen Spaan, liepen verwondingen op en voorlopig zal de actrice een week lang rust moeten houden en moeten slapen van haar arts. Dan zal de sprookjesprinses weer haar sprookjes kunnen spelen." Van top tot teen werd Anneke aangestaard door haar niede- groente-lnkoopster. ,,Ik dacht dat u moest slapen...." was het com mentaar, want.... het had in de krant gestaan. Ook meenden ve len, dat ze een slaapkuur had, overspannen was, de vreemdste verhalen deden de ronde. Anneke is springlevend, hebben we gecon stateerd. Ze slipt in haar auto schoenen en wijst naar het klei ne rode autootje voor de deur: „Zal ik u even wegbrengen....?" Dit snoezige linnen pakje hebben we ditmaal als patroon voor u ge kozen. Het is verkrijgbaar in de maten 44, 46 en 48 en men heeft voor de vervaardiging ongeveer 2Vi meter stof van 140 cm breedte nodig. Het jasje is vlot en soepel en valt heel mooi op de licht gerende vierbaansrok. De revertjes zijn kort, wat de kraag schijnbaar iets langer doet vallen, wat een slankmakend effect geeft. Onder vermelding van nummer 373 is dit patroon aan onze bureaus verkrijg baar tegen betaling van 0.50. De patronen kunnen ook per post worden toegezonden. De prijs wordt dan J 0.60. Dit bedrug gelieve u in post zegels te plakken aan de adreszijde naast het gewone frankeerzegel van de briefkaart, waarop u uw bestelling doet. Opdrachten moeten uiterlijk op 25 mei in ons bezit zijn. Na die datum kunnen wij geen aanvragen meer accepteren. VAN BLOEM'EN PLANT rrmrrwmnrwmrwrirwn Wie in het najaar of vlak na de vorst violen, muurbloemen en ver- geet-mij-niet in de bloembakken heeft gezet, zal nog even geduld moeten hebben met de zomerbeplanting. Alles is later dan ooit en net als we kleur in de muurbloemen zien, moeten we al weer aan de beplanting voor de zomer gaan denken! Waar de bloembakken leeg zijn wor den ze tussen half mei en begin juni met eenjarig zaaigoed beplant. Te vens kunnen we nu de pelargoniums (geraniums) en fuchsia's met pot en al buiten ingraven. Met de knolbe gonia's wachten we liever nog tot juni. Ze zijn ideaal voor een balkon in de schaduw, eventueel aangevuld met fuchsia's, vlijtig Liesje, Calceola ria fruticosa en Mimulus (masker- bloem). Ook Pelargoniums kunnen meer schaduw verdragen dan u zoudt denken. Alleen de dwerggeraniums tieren weelderiger in de volle zon. Zijn Uw bakken al met aar de gevuld? Of zit er nog de rest in van de vorige zomer? Bedenk wel dat de aarde in zo'n beperkte ruimte veel eer der uitgeput raakt dan de vol le grond in de tuin. Het is wel mogelijk om het twee seizoe nen met de zelfde aarde te doen, maar alleen als deze goed van oude koemest werd voorzien en bijgemest werd met ikunstmestkorrels. Verse aarde is altijd beter en daarvoor nemen we blad- aarde met oude koemest of kant en klaar gekochte pot aarde. Eerst op de bodem van de bak een laag potscherven of puin uitspreiden is aan te raden voor een goede vocht- toestand. Bij een houten bak met gaten in de bodem worden in elk geval de gaten met pot scherven afgedekt, met de bolle kant omhoog. Wanneer ze op klampjes worden gezet, is dit gunstig voor een goede waterafvoer en luchtverver sing, terwijl het hout er min der gauw door zal gaan rotten. Wie weinig geduld heeft om op de bloei van de bak te wachten, kan het beste zaad plantjes in pot kopen, die al enige keren verspeend zijn en soms al knop of bloem ver tonen. Ze worden met een mes langs de potrand losgemaaitt en met de gehele kluit in de aarde gezet. Ze groeien dan ongestoord door. Op ons balkon voelen we ons meer verbonden met de na tuur, als we er klimplanten toepassen, hetzij tegen de zij muren, hetzij tegen de spijlen. In de schaduw groeit en bloeit de kanariekers Tropaeolum perigrinum weelderig, met de Japanse hop, terwijl Lathyrus en klimmende O.I. kers, met de klimmende winde Ipomoea en de klokkerank Cobaea zich uit bundiger tonen in het zonne tje. Houd rankende planten op de voorgrond, zoals hanggera- niums, die ook schaduw ver dragen, rankende lobelia's (blauw), petunia's in alle kleu ren en gazania's, die hun oran je bloemen alleen in de zon In de stad kan een balkon een vervulling betekenen, maar be denk dal de planten er eerder verdorsten en verhongeren dan in de tuin.' openen. Dit laatste geldt te vens voor de veelkleurige Por- tulaca en Mesembryanthemum (middagbloem). Kies verder niet de wilde of ijle groeiers voor Uw balkon- bakken, die meer wind vangen dan een ingesloten tuin. Zoek het in dwergasters, lage afrikanen en dito leeuwebek jes, Ageratum (lilablauw), Phlox drummondi in alle kleu ren, lage gemengde verbena's en geurende heliotroop, lage rode Salvia splendens. Begonia semperflorens in rood. wit of rose en Matricaria (reukloze kamille) in geel en wit. Zet geen karmijnrood naast oranje en geen korenblauw bij paars en gebruik zo nodig crème of wit om al te felle kleurcontrasten te breken Geef af en toe eens korrel- mest of desnoods kamerplan- tenmest en laat de uitgebloei de bloemen niet aan de plan ten zitten A. C. MULLER IDZERDA. Als ik zo eens naga wat er aan opmerkingen in brieven tot mij komt, dan moet ik constateren dat menig briefschrijfster mij bar optimistisch vindt. Of beter: idea listisch. Niemand schuift me in dc schoenen dat ik de werkelijkheid niet zie, maar wel vindt menig een dat ik te zonnig tegen die werkelijkheid aankijk. Dat komt van uw karakter, zeggen ze en dan beginnen ze me op te noe men hoe het er met de meeste mensen voorstaat, hoe grauw en eentonig menig bestaan is, hoe ve le huwelijken voortzeuren, hoe „mis" het hier en daar is. ..Dat is iets anders dan alleen maar tekort, zoals u in uw vori ge Open Brief aanduidde", schrijft me iemand van even in de veer tig. „Tekort betekent dat je al lereerst alles gedaan hebt om ge lukkig te zijn en gelukkig te ma- ktn, en dat je dan merkt dat je nooit klaar bent, en nooit wijs ge noeg. en nooit tevreden. Maar dat is na een immense inspanning die op zichzelf het leven verrijkt Heel iets anders is het als je nooit iets voor jezelf en een an der gedaan hebt, als je je maar hebt laten leven, en moppert op je omstandigheden en altijd naar 'anderen kijkt: en van die mensen zijn er juist zoveel, en ik geloof dat u die groep als het ware over slaat, en daarom noem ik u idea listisch." Dan komt er een goed geschre ven verhaal over een schoonzus. Trouwens, dc hele brief is goed geschreven, dat zien we al aan de bovenstaande opmerkingen. Het is waar dat ons tekort-als- mens ons duidelijker wordt naar mate we rijker worden van in zicht, ervaring en geduld. Dat heeft briefschrijfster uit mijn vo rige brief maar al te juist begre pen. Het was natuurlijk ook al haér ervaring. Maar zie ik daarom nu die schoonzussen niet? Zo'n vrouw als de mij beschrevene met twee jon gentjes op de lagere school en een dochtertje op de industrie school? 7, 11, 15 jaar en de he le dag voor moeder de vrouw na negenen? Zij woont niet naar haar zin. ze is niet huishoudelijk, ze leest nooit, ze breit nooit, kortom: zij heeft nooit iets „om handen". Het enige dat ze goed bijhoudt, is het leven van de buren, en hoewel iedereen langzamerhand zou moeten weten dat overal „wat" is, is dat leven steeds een bron van gemopper en afgunst voor haar. en een reden om thuis steeds minder dan weinig te doen. Gevolg straks? zegt briefschrijf ster: man gaat zijn gang, nog even en dochter gaat haar gang, en zeker in versneld tempo als ze steeds meer huishoudklusjes krijgt op te knappen, en wat de jongens betreft: die komen thuis wanneer ze honger hebben! Van een gezinsleven is weinig sprake, alles voor een belangrijk deel door gebrek aan levenskunst van de moeder. Heeft zij niet lief? Heeft men haar niet lief? Welzeker. Maar liefhebben is een voorwaar de tot meer. Daarna moet men nog zijn geluk bouwen. Niet door in allerlei damesbladen te speu ren hoe men charmant moet zijn, maar door eigen innerlijke krach ten te beproeven. Ken ik zulke mensen niet? En of. Maar daar schrijven meest al ook tot de bezigheden behoort die zij niet verrichten, behoef ik het bijna nooit tegen hen op te nemen. En als ik al het woord tot hen richt, dan irriteer ik hen. Mensen die thuis uit een ditje en datje iets leuks maken, die kook- geheimen uitwisselen, die enthou siast zijn van een boek, die nota bene ook nog allerlei belangstel ling hebben voor geestelijke za ken, irriteren hen, en meer: die ontmoedigen hen. Iemand wakker maken moet uit liefde gebeuren en daarom moeten we ons hoeden voor ont moediging. Ik heb er niets aan on) aan zo'n schoonzus of wie ook maar uit te stallen hoe ik het wel doe, en hoe leuk ik het daarin heb, want dat is miin leven en daarmee moet ik zelf klaarkomen. Als men mij optimistisch vindt, en zegt: u zult wel een opgewek te aard hebben, dan mag dat waar zijn, maar dan betekent dat al leen dat ik naar aard en aanleg met mijn leven klaarkom en daarom de dingen weer helder en blij kan zien al weet ik zeker dat niemand en niemand met mij zou willen ruilen als zij alles van mij wist. Als ik mij dus richt tot de „le vende" vrouwen, zij die ondanks alle getob en gepieker, alle vech ten en falen, niet zitten te zitten, maar zich oprichten en onver moeid zoeken naar eigen moge lijkheden, dan is dat dus niet om dat ik de helaas grote en negatie ve groep vergeet, maar omdat ik idealistisch genoeg ben om te ho pen en te geloven dat alles van u, van uw leven, uw werk, uw gezin als u dat hebt, kortom van heel de inbreng van uw persoonlijkheid, in laatste instantie uitrirapelt naar het leven van de ander. Zo als een steen in een vijver gewor- neii. in stoods wiidere rimpeling het cigarettendoosje doet dobbe- .en en net riet zacnt doet buigen, zo zal uw moed, uw opgewektheid waarachter niemand iets ver moedt dan een „meegekregen ka raktertrek" doorwerken naar de ander. Misschien merkt u er niets meer van, is die lichte beweging pas jaren later ter bestemder plaatse. Dat mogen we aan Een overlaten die wolken, lucht en winden, en ook de onnaspeurlijke wegen van mens tot mens plaats en tijd geeft Maar u moogt alles voor de ander zijn door uzelf te zijn. Dat kan voor de een bete kenen: meewerken aan bewust wording in vrouwenorganisaties, en voor ae ander wie weet het wuiven naar een verzurende over buurvrouw. Eén ding is bij dit alles maar belangrijk: dat wij zoFgelozer christenen mogen zijn dan wij dikwijls zijn. Niet zorgelozer ten aanzien van onszelf en onze ver antwoordelijkheid maar met meer vertrouwen in onze zorgen de Heer. Wel krijgen opvoeding en vor ming daarbij een bijzonder ac cent. Hoeveel van die thuiszittende vrouwen die niets opbrengen in eigen vreugde, nog geen gehaakt kleedje, nog geen hartelijk woord voor een vriendje van hun zoon, hebben zelf nog niet een moeder nodig? Is dat kijken naar ande ren die altijd iets nieuws schijnen tc hebben, en het zeuren om óók iets, terwijl in een handomdraai al dat nieuwe zelf gemaakt en uit gevonden kon worden, niet een blijk van een jammerlijk manco in de opvoeding? Als iemand me schrijft dat haar drie zoons met „prullige" meisjes thuiskomen die hele zaterdagen winkelen om een bloesje en kopjes geven voor een onzinnig snuiste rijtje en ik ga dat geloven (want met moeders en derzelver mening over de keus van hun zoons moet je voorzichtig zijn) zou er dan niet even de gedachte bij me opkomen: hoe hebt u hen dan toch tot zo'n barre smaak opgevoed? hoe moeten zij, na ge sprekken met u en een léven met u. bij zulke holle wezens ant woord vinden? Of sprak u niet en leefde u maar nauwelijks? Of, om met een Vlaams dichter te spreken: ..niemand weet juister waar de brug ligt tussen het licht en het duister dan hij die verstaat waarom er nooit 'emand over gaat." genieten we allemaal weer van de zon, tenminste, dat hoop ik voor u. Bent u wat onvoor zichtig geweest en zit u aan het eind van de dag bij wijze van spreken roodverbrand met de blaren, dan zijn daar wel middeltjes op. Het volgende middeltje van mevrouw Pot- appel uit Bolnes kende ik nog niet. Zij haalt in zonne-tijd al tijd bij de drogist een rolletje bismuth-brandwindsel, zijnde een rolletje fijn gaas met poe der, dat bestemd is om brand wonden te verbinden. Indien men echter bij zonnebrand het rolletje op de pijnlijke plaat sen klopt dan brengt het op de huid komende poeder al d rekt enige verlichting. Even. tueel de poeder er met een watje heel licht inkloppen. Kooktip. Niet iedereen in het bezit van een snelkook pan. Wilt u toch uw afkoken de aardappelen liever stomen dan koken, wel, mevrouw H. M. van Eersel-van Drlel uit Vlaardingen geeft dit advies. U neemt een hele grote pan met een bodempje water, legt er een oud schoteltje in en daarop de net-pan uit de fri- tuur-pan. In dat net doet u de aardappels, u strooit er wat zout tussen en na twintig mi nuten stomen heeft u aardap- rlen om trots op te zijn. Haal ze er uit. Als u in een jersey-pakje bijvoorbeeld slijtage- of andere plekken on der de oksels hebt, is het een vraag hoe deze zo goed moge lijk te verstellen, vooral alg het een „kooppak" of dito ja pon is, zodat u geen stof heeft. Mevrouw A. de Jong-de Nor uit Leerbroek vond er iets op. Zij haalde gewoon de schou dervullingen er uit, die met de zelfde stof waren overtrokken, 't Was nog voordelig ook, want de stukjes waren rond, zodat ze gemakkelijk in de aange knipte mouw verwerkt konden worden, uieraard zonder vul ling... Voor woonboters. Woont u °P, een boot? Of sjieker: een ark? Dan overkomt het u mis schien wel eens dat er iets in het water terecht komt. Mocht dat iets" van metaal zijn, probeer dan bij een motorslo per de magneet van een mo tor te pakken te krijgen, of neem anders de magneet van een oude fietsdynamo. Bindt net ding aan een touw, het touw weer aan een hengel en dan maar vissen. Een trucje van mevrouw Rljsdam uit Oegstgeest, die zo de schaar van haar dochter naar boven haalde. Dat u bil plotselinge Kunt dichten met een stuk spek, zult u vast wel weten. Onze overgrootvaders kwamen 2? op dle gedachte.... f ,Boter ver b,J' Een beetje laat met het eten? Voor jonge huisvrouwen met nog niet zo veel ervaring dit tipje: gauw een stukje boter bij de groen te doen en u zult de heer des huizes niet zó lang hoeven la- ^i /\op de m"ltiid. Met boter (of margarine) erbij iaarroen 1 ni" veel gauwer gaar, is ook de ervaring van mevrouw M. H. M. te 's Gr. 'T IS JAMMEB, MAAR... Aïït! Rant,L'B'e Haag: mevr. De r. van de B.-van D. te Sllklc.r veer; mevr. of dhr. A. S. te Hil legommevr. D. S. te RntiorH.Ü •f° "°dlg: beterschap, probeert u Plaatst helaas I) gt' Iedere gepubliceer de „Bent u ook zo'n man"-inzending dingt automatisch mee in de wedstrijd„Wfti hon derd gulden voor uw vrouw". Voor iedere tip en eik doe-het-zelf idee in deze rubriek ontvangt u een van onze tipboeken: „Dat zit zo" of „Tippa- rade Twee" (naar keu ze).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 15