PvdA EN VVD DE VERLIEZERS Socialisten maakten kapitale fouten Commentaar de Drie zetels voor Boerenpartij er draait zijn djes om aarde Coop ron CHRISTELIJKE PARTIJEN HANDHAAFDEN ZICH Contact met vrouw en kinderen Politici geven commentaar: Soekarno: met Netlerlantl sterke band E0 Nieuws in één oogopslag Alles volgens de plannen DIT IS HET RESULTAAT Versterking extremisme bedenkelijk Prinses PaoJa had auto-ongeluk Nieuwe leidse Courant Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh It ghebleven mijn hert in teghentpoet" Donderdag 16 mei 1963, 44&te jaargang Zie pagina 7 J "Postbus 7'6 Telefoon 31441 58936 Abonnementsprijxen .m. f 2,80, p.kw. 8,25 Klachfendienst bezorging 18—19 uur IVffiT zoals velen hadden verwacht de liberalen zijn dit keer de grootste verliezers, maar de socialisten: met een verlies van vijf op de achtenveertig zetels is voorlopig hun kans op de grootste fractie in de Tweede Kamer verkeken. Dc KVP heeft kans gezien door een (kleine) winst van één zetel precies een derde van het totale aantal zetels te bezet ten. I In Zaandam ontstond gisteren even verwarring. Mejuffrouw C. Oostum, stond op de oproepingskaart. Maar bij het stembureau maakte me. vrouw C. Heynes-Oostum haar op. wachting. Natuurlijk mocht hei Jonge bruidje stemmen.onder grote belangstelling van de bruide gom. Verblijdend is, dat de protestants- christelijke partijen zich uitstekend hebben gehouden: het verlies v^.n een zetel door de A.R.P. werd weer goed gemaakt door de C.H.U., die er een zetel bijkreeg: de fracties zijn nu even groot .beide dertien). Het G.P.V. doet met één zetel zijn intrede in de Twee de Kamer. Men mag aannemen, dat deze verkregen is tn koste van de A.RP. Wanneer men de drie zetels van de S.G.P. bij die van de andere protestants-christelijke partijen lelt, dan blijkt, dat dit „blok" dertig zetels bezet. Het verlies van de V.V.D. was te verwachten. De teruggang met drie ze- De Amerikaanse ruim tevaarder majoor Gordon Cooper draaide vandaag rustig zijn rondjes om de aarde. Toen hij zeven om wentelingen achter de rug had, werd besloten, dat hij voorlopig tot zeventien kon doorgaan. Daarna zou worden uitgemaakt of het verantwoord zou zijn, de 22 vol te maken. Kort na middernacht kan Cooper dan beginnen met de lan ding, die in het gebied van Midway in de Stille Oceaan moet plaatsheb ben als alles goed blijft gaan. Frangois Duvalier, tot gisteren wettig president van de negerrepubliek Haïti, weigert de macht uit handen te geven en gedraagt zich dus van van daag af zonder meer als dictator. Hij heeft de ge ruchten tegengesproken, dat hij van plan zou zijn, Haïti te verlaten. Professor Albert Gey ser, de 43-jarige Zuidafri- kaanse theoloog die op be schuldiging van ketterij uit de Zuidafrikaanse Ne derduits Hervormde kerk was gezet, is door deze kerk in ere hersteld. In Israël-bestaat on gerustheid over de leve ring van wapens aan het Westduitse leger. Men be weert, dat West-Duits- land meehelpt aan het be wapeningsprogramma van president Nasser van Egypte. In Stockholm zijn vijf gevallen van pokken ge constateerd. Er zijn onmid dellijk uitgebreide veilig heidsmaatregelen getrof fen en er is door het ge hele land alarm geslagen. In Zwitserland hebben zich nieuwe tyfusgevallen voorgedaan. Premier Chroesjtsjef van de Sowjetunie heeft Amerika en Engeland la ten weten, dat zijn land al voldoende concessies heeft gedaan in de kwes tie van een verbod van kernproeven. Over de ver dere inhoud van zijn schrijven is officieel nog niets bekend. Vier Oostduitse jour nalisten, die dinsdag in West-Berlijn onder ver denking van spionage werden aangehouden, zijn in vrijheid gesteld. Het onderzoek tegen de ande ren wordt voortgezet. In totaal werden twaalf ar restaties verricht. Michael Soeslof, theo reticus van de Russische communistische partij, zal de Sowjetdelegatie leiden, die met Chinese afgevaar digden in Moskou zal spreken over de ideologi sche geschillen tussen de Sowjetunie en communis tisch China. ÜUSTIG DRAAIT Leroy Gordon Cooper, Amerika's zesde en 's werelds tiende ruimtevaarder, zijn rondjes op ongeveer 200 kilometer boven de aarde. Alles wijst erop, dat deze lancering de grootste prestatie tot nu toe van de Amerikanen zal worden. Niet alleen wat het aantal rondjes be treft, als alles goed blijft gaan worden dat er 22, maar het gehele project verloopt zo perfect, dat het bijna niet te begrijpen valt dat de Russische pers zo weinig aandacht besteedt aan deze fenomenale prestatie van de Amerikanen. Een schrille tegenstelling daarmee vormt wel de enthousiaste comentaren die Russische ruimtevaarders in de Amerikaanse bladen krijgen. neemt verschijnen op het televisie scherm. De ruimtereis van Cooper bevat vier kritieke punten, waarop" functionarissen van het Mercury-project moeten beslui ten: doorgaan of niet doorgaan. Het eer ste punt was vlak na de vlucht van vijl minuten met raketaandrijving door de Atlas-draagraket. Met radar en elektro nische instrumenten werd vastgesteld dat hij in% de goede baan was. Het besluit luidde: doorgaan. Eventjes dacht men op Cape Cana veral dat het niet zo goed ging. Dat was toen gemeld werd dat de tempe ratuur in Coopers cabine schommelde tussen de 40,5 en 47,5 graden Celsius. Al gauw kwam het bericht dat van een vergissing sprake was en dat Cooper zich heel lekker voelde bij een temperatuur van ongeveer 38 graden Celsius. „Heel behaaglijk", zei de as tronaut. Volgens de geleerden is Cooper een iizersterke vent. Zijn vrouw en kin deren kunnen hem elke minuut horen. In hun huis in Houston. Texas, is een speciaal apparaat gemonteerd dat ge sprekken van Cooper met zijn collega astronauten weergeeft. Zijn gezicht kunnen ze zo nu en dan op de televisie zien. Zelfs beelden van de aarde die haar man met zijn televisiecamera op- Het volgende punt kwam tegen het ein de van de eerste omwenteling. Toen was gemeld door tientallen luisterposten en aCtastsystemen dat Cooper in uitstekende lichamelijke conditie was, dat zijn ruim- tcpak en de cabine een goede, constante tmeperatuur hadden en dat geen van de apparaten op rood stond. Besloten werd: doorgaan voor nog een serie van zes ronden. (Voor vervolg zie pagina 11) De Boerenpartij is bij de Ka merverkiezingen met drie zetels uit de bus gekomen. Rond mid dernacht: partijleider H. Koe koek (links) breed lachend in gesprek met partijgenoot E. J. Harmsen in hotel Suisse in Am sterdam, waar zij de gang van zaken met spanning volgde. tels zal velen nog zijn meegevallen. De Liberale Staatspartij van Ridder van Rappard heeft niet de bijval gekregen van een voldoende aantal rechts-liberale kiezers om in de Tweede Kamer te ko men. Dat de C.P.N. een zetel heeft ge wonnen kan worden verklaard uit het feit, dat de communisten voor deze ver kiezingen weer als eenheid zijn opgetre den: in 1959 was de z.g. Brug-groep van de partij. Hoewel de P.S.P. haar zeteltal zag verdubbelen (nu vier), is deze winst zeker niet spectaculair: misschien, dat velen, die eerst op deze partij hun stem hadden willen uitbrengen, het bij na der inzien toch maar niet hebben ge daan, omdat zij in de P. v. d. A. ook méér dan geduld worden. De uitslag van deze stemming is een verrassing voor hen, die altijd hebben verondersteld, dat het Neder landse volk afkerig is van radicale groeperingen. Want als zodanig mag men toch zeker de Boerenpartij be schouwen. Met niet minder dan drie zetels zal zij in de nieuwe Tweede Kamer verschijnen en het is te ver moeden, dat de leden van deze fractie daar een niet minder radicaal geluid zullen laten horen dan tijdens dc ver kiezingscampagne. Dat er om te be sluiten ook nu weer een groot aan tal op snipperpartijen uitgebrachte stemmen verloren is gegaan valt al leen maar te betreuren. AANTAL ZETELS Winst of PARTIJEN 1963 1959 verlies K.V.P. 50 49 +1 31,92 pet. 31,59 pet. +0,33 pet. P.v.d.A. 43 48 —5 27,99 pet. 30,37 pet. —2,38 pet. V.V.D. 16 19 —3 10,28 pet. 12,21 pet. —1,93 pet. A.R.P. 13 14 —1 8,72 pet. 9,39 pet. —0,67 pet. C.H.U. 13 12 +1 8,58 pet. 8,11 pet. +0,47 pet. C.P.N. 4 3 +1 2,77 pet. S.G.P. 3 3 2,29 pet. 2,16 pet +0,13 pet. P.S.P. 4 2 +2 3,02 pet. 1,84 pet. +1,18 pet. Lib. St.p. 0 0,36 pet. - 0,36 pet. Chr. Nat. Volksp. 0 0,03 pet. 0,02 pet. +0,01 pet. L\jst Grol 0 0,01 pet. +0,01 pet. Ec. Appèl 0 0,60 pet. +0,60 pet. Nw. Dera. P. 0 0,21 pet. +0,21 pet. G.P.V. 1 0,66 pet. +1 0,74 pet. +0,34 pet. Lib. Unie/V. Verk. 0 0,34 pet. +0,34 pet. Boeren 3 0,65 pet. +3 2,13 pet. +1,48 pet. Volksrefer. 0 0,01 pet. +0,01 pet. Totaal 150 150 100 pet. 100 pet. (Van onze parlementsredactie) iVriNISTER ZIJLSTRA (a.r.) is van mening, dat de Partij van de Arbeid twee kapitale fouten gemaakt heeft. In de eerste plaats heeft de oppositie te lang volgehouden, dat het kabinet-zonder-socialisten niet tot regeren in staat was. Daarop stelde zij het voor, dat het kabinet toch wel goed werk deed en dat de P. v. d. A. wel mee had willen werken. De kie zers hebben dit niet kunnen verwer ken. De tweede kapitale fout is de publicatie van „Om de kwaliteit van het bestaan" geweest. Minister Zijlstra sprak van een onrijp geschrift, dat niet als plan kan worden betiteld, omdat het gewoonweg niet klopt. Als politiek pamflet voor deze verkie zingen was het waardeloos. Op een vraag hoe hij na deze ver kiezingsuitslag denkt over de ver houding ARP en CHU antwoordde hij dat hij deze verhouding geheel los van de steinmencijfers wil zien. kwalificeerde dit als een versterking van de minder democratische krachten. De heer VAN DIS (sg) is zeer tevre den. Het feit dat de SGP haar drie ze tels behoudt en in stemmenaantal zelfs (Voor vervolg zie pagina 11) jgEN van de eerste conclusies waartoe bestudering van de verkiezingsuitslag leidt is, dat in de uitslag een bevestiging mag worden gezien van het gevoerde re geringsbeleid onder het kabinet-De Quay. Dit blijkt uit het feit, dat dc regerings partijen in totaal behoorlijk constant zijn gebleven, liet blijkt niet minder uit het verlies dat dc socialisten hebben geleden. In de uitslag der verkiezingen ligt dus geen reden om in het regeringsbeleid wij ziging aan te brengen. Mochten de socia listen alsnog willen meedoen, dan zullen van hun kant de concessies moeten ko men. Het een toontje lager zingen is voor hen onvermijdelijk geworden. In het licht van deze uitslag moet hun positie op zijn minst onbehaaglijk heten. Een andere conclusie is, dat een deel van het kiezersvolk in beweging is gekomen. Het toegenomen aantal partijen deed dit reeds verwachten. Daarbij zal met name de liberale partij als een soort van door gangshuis hebben gefungeerd. Niet aan te nemen valt toch, dat de stemmen op een aantal kleinere partijen afkomstig zouden zijn van socialisten behoudens misschien voor wat betreft de pacifistisch socialis ten, die overigens vergeleken met vorig jaar gelijk zijn gebleven. Het beeld wordt dan, dat de socialisten vooral aan de libe ralen zullen hebben verloren, die op hun beurt stemmen hebben moeten afstaan aan kleinere groeperingen. Eerlijkheidshalve moet worden vastgesteld, dat het bij deze kleine groeperingen, ook tezamen genomen, gaat om slechts enkele procenten op het geheel. Het behoeft dus de aandacht niet af te leiden van dc trouw die de grote meerderheid van het kiezers volk opnieuw aan de dag heeft gelegd. Bij de kleinere groeperingen valt intussen het resultaat op, door de Boerenpartij be haald. Dat er bij velen onbehagen heerste rondom de problematiek van het Land bouwschap, was vooral door „Hollandsche- vcld" bekend geworden. Wat echter treft is liet aantal stemmen dat deze partij eveneens heeft gewonnen in de steden. Dit doet vermoeden, dat hier tot uitdrukking komt een algemener onbehagen met be trekking tot de verwezenlijking van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Het verschijnsel zal voorlopig de aandacht blijven vragen. In het geheel van de uitslag slaan de con fessionele partijen geen slecht figuur. De K.V.P. zal in het vervolg onbetwistbaar de grootste partij in Nederland blijven. De C.H.U. valt met haar zetelwinst geluk te wensen, zoals het omgekeerd te betreu ren valt, dat de A.R.P. een zetel verloor. Beide partijen gaan nu gelijk op; het blUft tussen deze twee kennelijk gescheiden marcheren, al is het doel gelukkig veels zins hetzelfde. Het G.P.V. zag thans zijn volharden met een zetel beloond. De S.G.P. mocht met een kleine stijging haar drietal behouden. Voor de protestantse groeperin gen komt het derhalve op een totaal van dertig. Hartelijk hopen wij, dat tussen hen van eensgezindheid mag blijken waar dc mogelijkheden zich daartoe maar voor doen. In dc politiek komt het ook aan op eendracht in de bescherming van de refor matorische levenswaarden. Bij deze verkiezingsuitslag ten slotte be hoeft dc kabinetsformatie naar het zich laat aanzien op minder problemen te stui ten dan wel het geval is geweest. Niette min behoort ons aller gebed op te gaan voor onze Koningin, wie het gegeven moge zijn waardevolle adviezen te ontvangen en van wier wijsheid wederom veel zal wor den gevergd. „Ik ben van oordeel, dat het geschei den optrekken van heide grote pro testantse partijen een schandaal is en op den duur ook een ramp zal blijken te zijn", zo zei hij. Voor de heer BEERNINK (c.h.) is het geen verrassing, dat de Boerenpartij zo 'n aanhang heeft verworven. Tydens z'n vele spreekbeurten op het platteland was hem wel gebleken, dat de ontevre denheid daar begrijpelijk zeer groot is. In de steden zijn het vermoedelijk de kleine middenstanders geweest, die Koe koek hebben gesteund. Zij begrijpen veelal niet, waarom de p.b.o. in 't leven is geroepen. Intussen is het een beden kelijke zaak, dat deze extremistische tendens aan het licht is getreden. „We zullen terdege op moeten passen". Verrast was de Unievoorzitter over de vrij sterke teruggang van de PvdA. Om dat de ervaring leert, dat oppositie een partij electoraal meestal goet doet. De heer SMALLENBROEK (ar) had niet verwacht dat de PvdA zo veel zou verliezen. Dankbaar was hij dat het ver lies van de ARP voor een groot deel wordt gecompenseerd door de winst van de CHU. De vooruitgang van dc KVP noemde hij opmerkelijk, terwijl hij verder zei het bedenkelijk te vinden, dat zowel het linkse als het rechtse extremisme toe neemt. Niet zo goed Dc heer Vondeling (soc gaf gister avond eerlijk toe, dat hij het verlies van de PvdA nog niet kan verklaren. „Kennelijk hebben we het niet zo goed gedaan als we hadden gehoopt". De verklaring voor het succes van dc Boerenpartij in de steden zocht hij in de acties van de bladen als De Te legraaf en Burgerrecht tegen het Landbouwschap. De verkiezingsuitslag heeft aange toond, dat de oppositie electoraal heeft gefaald. Haar stemmenverlies is voor een deel aan de PSP ten goede geko men. Zo zei gisteravond minister VELD- KAMP (kalh. v.). Hij betreurde vooral de versterking van de linkse richting en J~\E depressie, die bij IJsland is aange- komen is dieper geworden en zwenkt nu naar oostelijke richting af. Het bijbehorend frontensysteem ver plaatst zich langzaam over de Britse eilanden naar de Noordzee. Verwacht wordt dat op de nadering van het front de wind naar richtingen tussen zuid en zuidiuest krimpt en de bewolking toeneemt. Later zal plaatse, lijk ook wat lichte regen vallen. Er wordt aanvankelijk wat zachtere lucht aangevoerd, maar na de passage van het koufront stroomt weer koudere lucht binnen. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Toenemende bewolking met morgen in de loop van de dag hier en daar wat regen Zwakke tol matige wind tussen zuid en zuidwest. Iets hogere tempera turen. (Opgemaakt te 11.15 uur). tendens: styging HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur D. Helder Ypenburg Vliaslngen Zon en maan Eeldc Vrijdag 16 mei: zon op 4.46. onder SeBi" 20.27 u.; maan op 2.09, onder 11.24 uur. Donderdag 23 mei: nieuwe maan. Zd.-Limb. nno 4 nnw 2 wnw 2 nno 3 Hoogwater Scheveningen 17 mei: 9 09 v.m.; 21.50 n.m. Prinses Paola, echtgenote van de Bel gische prins Albert, Is dinsdagavond bij een auto-ongeluk licht gewond. De schoonzuster van de Belgische koning was met haar auto. die door een chauf feur werd bestuurd, op weg van Parijs naar Brussel. Z(j bleek een lichte ver wonding aan haar gelaat en een zenuw schok te hebben. Prins Albert bracht haar later van het ziekenhuis in Mau- beuge naar huis. Helsinki Stockholm Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen Zürich Locarno zw. bcw. zw. bcw. gil. bcw. mist mist gh. bew. 1. bew. onbew. gh. bcw. zw. bcw. regen onbew. gh. bew gh. bew. n z h. bew. n 4 zw. bew. nno 7 onbew. nw 2 zw. bew. nw 12 zw. bcw. n 5 zw. bew.nno 5 regen nno 4 m regen zw 4 Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajacclo Madrid Mallorca Lissabon lichte regen gh. bew. zw. bew. orvbeew. gh. bew. onbew. regen regenbui h. bew. I. bew. onbew o no 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1