Geen vuiltje aan de lucht voor astronaut Cooper Commentaar [fleXa] Luchtvaartoorlog niet ten einde Brutowinst E.M.S. met half miljo< m gedaald Allemaal aardig ééns? Mannen van het Mercury-project: Niet ontmoedigd door uitstel van gisteren FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Cr Zn Nederland stemt - maar Nicolaas en Joannes niet Vieuws in Canada weigert medewerking één oogopslag Vliegcliensten van Eelde naar R'dam VOOR ALLE KAMERS KIESn<£ Nieuwe Leiclse Courant Woensdag 15 mei 1963, 44ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleven jJj I ZIE PAG1NA 5 mijn hert In teghenspoet" Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 7& Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen m. f 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendienst bezorging 18—19 uur FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 1 Nieuwe Rijn 4f 1 TN RUSLAND gaat het met de agrari- sche aangelegenheden nog steeds niet naar de wens van de communistische machthebbers. Maar zij zetten door. Het collectivisme vindt onder de boeren weinig aanhang. Men poogt op velerlei manier aan de dwangmaatregelen te ont komen. Een enkele maal moet het geweld- regime kleine concessies doen, maar daar mede wordt het probleem niet opgelost. Er zijn dezer dagen weer een paar maat regelen genomen, die het collectivisme nader tot verwezenlijking moeten brengen. Maar of het lukken zal? In het ene decreet wordt in herinnering gebracht, dat de collectieve en staatsboer derijen thans de leiding hebben van de vlees- en zuivelproduktie. Onder deze om standigheden mag eigen vee van de boeren slechts aangewend worden voor de bevre diging van hun persoonlijke behoeften Het decreet stelt het veebezit van Russen, die niet op collectieve boerderijen wonen, vast op maximaal één koe en één kalf of één geit en één jonge geit of één varken en drie schapen. Wie méér bezit loopt do kans, dat hij een boete moet betalen van ten hoogste vijftig roebel. Het voeren van brood aan vee is ook straf baar. De boeten van een eerste veroorde ling bedragen tien tot vijftig roebel. Een tweede veroordeling op het „systematisch of in grote hoeveelheden aankopen van brood voor vee" kan gestraft worden met ten hoogste drie jaar, door te brengen in de gevangenis. Men kan ook één tot vier jaar „corrigerende arbeid" moeten ver richten. Wat dit precies is? In het decreet wordt verklaard, dat het kopen van brood voor vee „de normale leveranties aan het volk belemmeren en terecht verontwaardiging wekken." Dit wijst er wel op, dat de behoefte aan brood door de Sowjets niet behoorlijk be vredigd wordt. Anders zou men niet „ver ontwaardigd" zün, wanneer een stuk brood aan het vee wordt gegeven. Op grond van een en ander kan wel gecon cludeerd worden, dat het communistisch regime nog bij lange na geen welvaart aan het volk heeft gebracht. Vooral de land bouw is een knelpunt. Zoals reeds jaren geleden door terzake deskundigen werd venvacht. Een functionaris van het z.g.n. Mercury-project heeft vanochtend met grote stelligheid verklaard, dat de Amerikaanse astronaut Gordon Cooper vandaag beslist gelanceerd zou worden voor zijn vlucht van 22 banen in de ruimtecabinc Faith-7 om de aarde. Om zeven uur precies werd van ochtend opnieuw met aftellen begonnen. Om twee uur vanmiddag was het tijdstip aangebroken, waarop de lancering van de Atlasraket met zijn kost bare lading, kon worden verwacht. Het was echter niet uitgesloten, zo werd verklaard, dat de lancering later plaats vindt, omdat overal in de bergingsgebieden de weersomstandigheden zeer gunstig zijn. Tot half vier zal uitstel van de lancering geen enkele moeilijkheid veroorzaken. Moch ten zich problemen voordoen, als gisteren het geval is geweest, dan ver andert de zaak. Maar ze werden zoals stellig werd gezegd niet ver wacht. verfhandel OEGSTGEEST KEMPENAERSTR. 71 TELEFOON 50105 LAGE RIJNDIJK 57—58 LEIDEN TELEFOON 23135 insdagmiddag de T\E STORING die dinsdagmiddag de *-* ingang van Het Kanaal bereikte is de afgelopen nacht naar Noord-Frank rijk getrokken en verwijdert zich naar het Alpengebied. De erbij behorende regenzone heeft woensdagochtend ons land verlaten. Intussen heeft zich boven Engeland en de Noordzee een noordwestelijke stroming ingesteld, die vrij koudè lucht binnenvoert, met flinke opklaringen. In het binnenland komen overdag stapelwolken tot Ontwikkeling en ook enkele buien. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. Op de Oceaan koerst een depressie in noordoostelijke Hapvorten hedenmorsen zeven uur nog geen invloed op het weer in ons land uitoefenen. Tendens stationair HOOGWATER SCHEVENINGEN 16 mei: 8.01 v.m.; 20.37 n.m. HET WEER IN EVROPA De Bilt verwacht tot donderdagavond: Koude nacht. Morgen overdag zonnige perioden. Maar in het binnenland ook enkele buien. Matige wind in hoofdzaak tussen noordwest en noord. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen. (Opge maakt te 11.15 uur) Zon en maan Donderdag 16 mei: zon op 4.46, onder 20.27; maan op 2.09 onder 11.24. Donderdag 16 mei: laatste kwartier. D. Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindh. Zd.-Limb. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon regenb. gh.bew. regen regen motregen regen zw. bew regen gh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. h bew. onbew. gh. bew. regen regen regen m.regen gh bew zw bew zw. bew regen regen regen regen regen zw. bew. regen h. bew h. bew mist zw bew h bew I. bew onbew Twee kleine Nederlandertjes uit Zaandam hebben vanmorgen tevergeefs een tocht naar de stembus gemaakt. Ze hadden wel een oproep ontvangen. Het waren Nicolaas Zonjee, één jaar en Joannes Zonjee, bijna drie jaar. Onder de hoede van vader ging het tweetal naar het stemlokaal aan de Kwekerstraat te Zaandam. De voorzitter van het stembureau, de heer E. P. Klijnik, liet de beide jeugdige kiezers, die ten onrechte waren opgeroe pen, in het bezit van hun kaart als her innering voor latere jaren. 0 De verkiezingsstrijd kreeg in Leeu warden een bijzonder strijdlustig tintje. Voor de woning van prof. A. Vondeling, de lijstaanvoerder van de Partij van de Arbeid, stond vanmorgen vroeg een le vensgrote namaakkoe. Het beest droeg een bord op de rug met het opschrift „Tot ziens in de Kamer". Aan de gevel van hert huis wan de heer Vondeling prijkten talrijke borden met minder vleiende leuzen voor de P.v.d.A., zoals „Geen daden maar woorden", „Staatsgevaarlijk" en „Plukken van de ander". 0 Dc vraag waar politieke leiders in de A.R.P. en de C.H.U. zich al jaren het hoofd over breken, nl. of een in elkaar opgaan van beide partijen mogelijk en wenselijk is, is voor een aantal boeren In de IVieringcrmeer kennelijk een uit- gemaakte zaak. De verkiezin^spamflct- ten van de twee partijen hebben ze ach ter hun ruiten of op borden op het erf, naast elkaar gehangen, ,,'t Is toch één pot nat", vinden ze. De voetbalvereniging Papendrecht heeft tengevolge van een ambtelijke ver gissing een oproep ontvangen om aan de verkiezing van leden van de Tweede Ka. mer deel te nemen. Het bestuur beschouwt het document als een grappige aanwinst voor het verenigingsarchief. Gisteren is in Annerveensekanaal de vijfjarige Bartje Korthuis vlakbij zijn woning van een loopbruggetje gevallen en verdronken. Het hoofd der school, de heer Van Dam, die in de nabijheid woont, slaagde er in het kind uit het water te halen, doch kunstmatige adem haling mocht toen al niet meer baten. Op de rijksweg te Reuver is gister avond de 37-jarige vertegenwoordiger G. Thijssen uit Venlo met zijn personen auto in volle vaart tegen een stilstaande vrachtauto gereden. Hij was op slag dood. De auto werd vernield. De vracht wagen stond geparkeerd omdat er een reparatie aan moest worden verricht. j Koning Boudewijn zwaaide naar de vele belangstellenden, tei- wijl hij en koningin Elizabeth in een open landauer naar Buckingham-palace reden, na j de aankomst in Londen, waar de Koning der Belgen tot ridder j in de Orde van de Kouseband is benoemd. Koning Boudewijn I en koningin Fabiola zullen drie dagen in Londen blijven. doorgaan, omdat alles met de raket zelf in orde was. Toen kwam, bijna dertien minuten voor het tijdstip van de ge plande lancering het bericht van kolo nel Powers van Mercury-control, dat de ruimtevlucht werd uitgesteld in verband met moeilijkheden met het radarstation van Bermuda. Op de Bermuda-eilanden is een van de belangrijkste opsporingsstations geves tigd. Uit de gegevens van dit station moet men opmaken of Cooper na de start van Cape Canaveral de juiste koers heeft. Eerder was de start twee uur uitgesteld, omdat de dieselmotor die tot de normale uitrustingsstukken van de lanceerbasis behoort, niet wilde aanslaan en een elek triciteitskabel van het ruimteschip was losgeraakt door een ongelukje. Het laatste mankement werd in kwartier tijd verholpen. Via de kabel wordt tot vlak voor de start de elektri citeit voor de capsule geleverd. Toen de stroom was uitgevallen kon Cooper niet langer de telefoon gebruiken waarmede hij in verbinding stond met Het controle centrum en de blokhut. Hij moest tijdens de „storing' voor het contact, gebruik maken van zijn kortegolfzender. In dit kwartier wenkten de apparaten in capsule op batterijen. Vuile olie De Amerikaanse ruimtevaarder Cooper (rechts) op de foto. Hij stapt zojuist uit de geweldige wagen bij de reusachtige raket, die hem van middag wanneer tenminste niet weer technische moeilijkheden rijzen in zijn baan om de aarde zou brengen. Jaarverslag over 1962 wijst uit: Voorzover men zioh herinnert i$ het de eerste maal geweest, dat bij een grote lancering moeilijkheden met de wertt- toren ondervonden werden. Deze toren is 37 m hoog en weegt 450 ton. Over rails moet het gevaarte tot op 150 meter van de lanceerplaats worden weggereden, voordat de lancering kan plaatsvinden Zodra de toren is weggerold moeten nog de belangrijke handelingen voor de lan cering verricht worden, zoals het tanken van de vloeibare zuurstof. De moeilijkheden konden gisteren pas worden opgelost, nadat een brandstof pomp in de toren was vervangen en do olieleiding volledig was schoongemaakt. De weggepompte dieselolie bevatte on zuiverheden, waardoor de oliepomp was vastgelopen. Goede conditie Het uitstel van gisteren heeft Cooper niet ontmoedigd voor de lange vlucnt van meer dan 34 uur. Zijn medische ad viseurs hebben gemeld dat zijn lichame lijke en zijn geestelijke conditie uitste kend zijn. Gistermiddag heeft hij* nog met twee collega-ruimtevaarders (Slay- ton en Schirra) bij Cape Canaveral op zee gevist. Hij ving weliswaar niets, maar zag wel kans een dutje te doen. Deson danks ging hij vroeg naar bed om fris te zijn voor de ruimtereis van vandaag.' Het was de vierde maal in vier maanden tijd, dat de ruimtereis van Cooper werd uitgesteld. Oorspronkelijk zou de lance ring al in februari hebben plaats gehad. Het uitstel van gisteren was dan ook een grote teleurstelling voor de functionaris sen van het Mercuryproject en de bijna duizend journalisten, die hun tenten bij Cape Canaveral hadden opgeslagen voor vervolg zie pagina 4 In 1962 zijn de omzetten in de horecasector van de N.V. Exploitatie Maatschappij Scheveningen eniger mate teruggelopen, hetgeen volgens het jaarverslag hoofdzakelijk zijn oorzaak vond in de slechte zomer van 1962 en in een stijging der loon kosten. Daardoor daalde de bruto winst der Scheveningse exploitaties van f 2,7 miljoen tot f 2,2 miljoen. De pier boekte 1.621.177 bezoekers, van wie 378.443 de op de 18e april 1962 geopende toren beklommen. In 1962 werden de aandelen verkregen in de N.V. Grand Hotel Brittannia te Vlissingen en werden plannen uit gewerkt voor de bouw van een pier ter plaatse. In afwachting van de verwezenlij king der vele zich in portefeuille be vindende grote verbouwingsplannen werd ook in de winterperiode 1962-'63 gestadig doorgewerkt aan de moder nisering en restauratie der horecabe drijven. De tot stand gekomen concen tratie in de overige exploitaties van de vennootschap in de horecasector kan geleidelijk het winvermogen van do N.V. gunstig beïnvloeden. De raad van beheer heeft de stellige overtuiging dat het onroerend goed in Nederland een periode van verdere hoogconjunctuur tegemoet gaat. Op grond daarvan heeft de E.M.S. belang rijke complexen in uitbreidingsplannen en saneringsgebieden aangekocht. In dit verband heeft de raad van beheer de stichting het Nederlandsch Economisch Instituut te Rotterdam verzocht een onderzoek in te stellerr naar de toekom stige ontwikkelingsmogelijkheid van het onroerend goed in ons land. Een der conclusies van dit instituut is: „Bij het beleid dat ten aanzien van investeringen in onroerend goed wordt gevolgd, kan rekening worden gehouden met de om standigheden dat de prijzen van onroe rend goed in Nederland in de periode 1965-'70 structureel aan stijgingen zulle» zjjn onderworpen." voor vervolg zie pagina 4 Hoewel de regen neer stroomde, - zijn koning Boudewijn en koningin Fabiola gisteren uitbun dig in Londen ontvangen. Koningin Elizabeth sloeg de Koning der Belgen aan het eind van een vermoei ende dag tot ridder in de orde van de kouseband. Dit is de hoogste Engelse onderscheiding. Een woordvoerder van het zgn. Mercury-project heeft vanmorgen verze kerd, dat de Amerikaanse ruimtevaarder majoor Gordon Cooper vandaag in het ruimtevaartuig Faith. 7 zou worden ge lanceerd om 22 ronden om de aarde te gaan draaien. De zebrapaden zijn geen succes geworden. Dit heeft de Amsterdam se hoofdinspecteur van politie, de ,heer J. Kui pers, geconcludeerd. Het aantal doden en ernstig gewond bij ongelukken op zebrapaden is name lijk sinds de invoering van de nieuwe voetgan gersregeling aanzienlijk toegenomen. De Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen mo gen hun tarieven op de Atlantische route met vijf pet. verhogen. De Cana dese regering heeft ech ter de verhoging van de tarieven niet willen toe staan, zodat de lucht vaartoorlog tussen Euro pa en Amerika nog niet ten einde is. Vier uur en 55 minuten heeft de 36- jarige majoor Cooper gisteren gewacht op het sein dat hem in de ruimte zou brengen. Hij zat vastgebonden in zijn kleine cabine en leefde in de stellige overtuiging, dat de lancering nog zou Nu ook woning van geëmailleerd staal Nederland heeft de reprise van (het gebruik van geëmailleerd staal pn de montage-woningbouw. Het systeem, „ombouw" genoemd, werd (ontwikkeld door de Arnhemse ar chitect L. Boode in Ellecom. Id (de gemeente Rheden is de eerste bungalow volgens het nieuwe pro- jcedé gebouwd. De bouwtijd be- jdroeg 37 dagen. De toegepaste emailpanelen be- fctaan uit een zware kwaliteit plaatstaal, dat aan beide zijden jWordt geëmailleerd. Aan de bin nenzijde wordt een isolatielaag Aangebracht. De thermische isola te zou overeenkomen met de ge metselde muur van tenminste 70 ém dikte. De duurzaamheid van de gebruikte materialen zal een mi nimum aan onderhoud verzekeren en daarbij komt, volgens de archi tect, dat de bouwkosten lager zijn (dan bij traditionele bouw. Nieuw is het gebruik van email In de bouw nifct. Reeds in 1903 Koet een Duitse architect het heb- :n toegepast. In de laatste jaren Is er in toenemende mate gebruik van gemaakt, onder meer bij het hoofdkantoor van de Esso in het iBotlekgebied en bij de pier in jScheveningen. Een zwaarbewapende vrouw was een van de beivakcrs van de pre sident van Haïti, Frangois Duva- lier, toen hij zijn paleis verliet in Port au Prince, op weg naar de plechtige opening van een nieuw belastingkantoor. Een commissie uit ondernemerskrin- gen in Groningen heeft het plan ont wikkeld om vanaf het vliegveld Eelde diensten te laten uitvoeren naar Ham burg en naar Amsterdam en Rotter dam. Voor het eerste aanloopjaar wordt gerekend met een tekort van 140.000, voor welk bedrag een garantiefonds is gesticht, waarin het bedrijfsleven voor de helft deelneemt. De andere helft zou dan moeten wor den opgebracht door de provincie Gro ningen, de provincie Drenthe en de ge meenten Assen en Eelde. Gedeputeerde Staten van Groningen hebben thans voorgesteld aan Provinciale Staten deel te nemen in het garantiefonds met een bedrag van 25.000. De commissie die het plan heeft gelanceerd gaat ervan uit, dat na de aanloopperiode zonder verlies kan worden gewerkt. De vluch ten zouden worden uitgevoerd door Schreiner Aero Contractors. De luchtvaartoorlog tussen de Ver enigde Staten en Canada enerzijds en verschillende Europese landen anderszijds, is nog niet geëindigd. Wel heeft de Amerikaanse raad voor de burgerluchtvaart besloten, geen strafmaatregelen te nemen tegen de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen, die hun tarieven op de Atlan tische routes met vijf procent verho gen. Maar de Pan American Airways zal voorlopig de bestaande tarieven handhaven. En de Canadese regering heeft verklaard, dat zij een verho ging van de tarieven zal blijven ver bieden. De verzachting van de Amerikaanse maatregel is geschied op advies van Dean Rusk, minister van buitenlandse zaken. Hij stelde voor, de maatregel zo danig te wijzigen, dat de luchtvaartmaat schappijen niet door buitenlandse straf maatregelen getroffen kunnen worden. De Panam wil echter wachten op een opheldering van de toestand. Dezer da gen zal de lata nl. bijeenkomen om de moeilijkheden rondom de tariefsverho ging te bespreken. Intussen laat de SAS de passagiers die zich voor uitgaande vluchten melden, met kaartjes van de Panam het verschil tussen het oude en het nieuwe tarief bijbetalen Kort nadat de Amerikaanse maatregel was verzacht, heeft president Kennedy er bij het Congres op aangedrongen een wetsontwerp goed te keuren, dat de Amerikaanse regering in staat zal stel len, controle uit te oefenen op de lucnt- vaarttarieven van Amerikaanse zowel aJs van buitenlandse maatschappijen, die op de V.S. vliegen. De raad voor de luchtvaart zou dan dezelfde bevoegdhe den krijgen als die, welke de meeste regeringen van andere landen hebben. In een begeleidend schrijven zegt Kennedy, dat de V.S. zich niet vrijwillig de han den moeten laten binden. Tevoren was van de zijde van het Witte Huis medegedeeld, dat de presi dent het Congres machtiging zal vragen, represaillemaatregelen te nemen, indien de Britse regering in het geschil beslag op Amerikaanse vliegtuigen zou willen leggen. Dit gebeurde, nadat de Britse regering er bij Kennedy op had aange drongen, tussenbeide te komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1