Groene Kruis in Noordwijk heeft nieuw gebouw nodig Nasoetion Studie is een van P.v.cLA. miljard mis Visserijbedrijf wenst een staatssecretaris Vreugde over associatie chr. en r .k. aannemers Olofspoort wint Stutofes met „Het spel is uit'' Veel variëteiten op de Haarlemse keuring Ontslagen bij K.LM. zonder vooroverleg? Dr. E. A. Loeliger lector Petros jan ziek Titel floret voor Krabbendam Luxemburg wil twee keer „uit" spelen Engels voetbal Voetbaluitslagen van zaterdag Kinderdagverblijf in Bollenstreek NIEUWE LEIDSE COURANT 9 DINSDAG 14 MEI 1963 TN het Verenigingsgebouw werd de jaarvergadering gehouden van de afdeling Noordwijk van Het Groene Kruis. De presidente, mevrouw A. van Gilse-Van Geldermalsen, verwelkomde de aanwezigen. Uit het verslag van de penningmeester, de heer A. Dekker, bleek, dat het aantal leden op 31 december 1881 bedroeg van wie er 150 te Noordwijkerhout wonen. Aan contributie werd ruim f 23000.ontvangen Het jaarverslag van de wijkverpleging en de andere activiteiten van de wijk zusters werd uitgebracht door zuster V. G. J. van Luyn. In dienst van de ver eniging zijn momenteel drie wijkzusters. De dames Tilbusscher en Pietersen gin gen in de loop van 1962 heen. Hun plaat sen werden ingenomen door de zusters R. Verkerk en J. Roemeling. De medische leiding van het bureau voor kinderhygiëne berust bij mevrouw dokter E. H. Mulder-Wijt. Consultatiebureau In het wijkgebouw aan de Hoofdstraat werden 52 zittingen gehouden voor het consultatiebureau. Het aantal consulten bedroeg 1654. Het aantal ingeschreven zuigelingen bedroeg 250. Door de zusters werden hiervoor 1361 huisbezoeken ge daan. Ten behoeve van het kleuterbureau werden 54 zittingen gehouden, met 920 consulten. In totaal zijn 563 kleuters in geschreven en de zusters deden 1211 huis. bezoeken. Er werden voorts 6 zittingen gehouden voor polio-inentingen en 2 zittingen voor een herhaling D.K.F. Dit werk is nu af gesloten doordat alle vaccinaties van de kinderen die in Noordwijk wonen voor taan bij de huisartsen thuis worden ver richt. Wat de wijkverpleging betreft, be- (Vervolg van pagina 1) Ook de tweede periode, die „van het manoeuvreren langs het prikkeldraad", zonder dat er van oorlog kon worden gesproken, behoorde, na de laatste para chutistenlandingen bij Merauke, tot het verleden. De Indonesische para's hadden volgens generaal Nasoetion geen op dracht de wooncentra te bezetten. Ze werden neergelaten om de Nederlandse troepenmacht te versplinteren en de aandacht van de ware doelen af te lei den. „Dit laatste", zo zegt hij,'„is hele maal gelukt. Terwijl steeds meer Ne derlandse militairen naar de west kust werden gedirigeerd, werd het aan de noordkust leger en leger. Biak en Hollandia waren praktisch onverdedigd. Uit onze intelligence- rapporten bleek en dit is later door een onderzoek, dat ik heb laten instellen, bevestigd dat alleen So- rong zwaar versterkt was". Goed systeem Generaal Nasoetion geeft zonder meer toe dat de Nederlandse marine een uit nemend werkend systeem had om infil tranten te onderscheppen. Ook zegt hij dat hij zich aanvankelijk in het bereik van de Hunter-straaljagers heeft vergisit. „We waren er eerst bang voor", ver klaart hij ruiterlijk. „Maar toen bleek dat ze niet van Sorong uit konden ope reren en van Biak uit nauwelijks de westkust konden bereiken, hadden we vrij spel". Van de landingen bij Fak-Fak en Kaimana zegt hij dat de moeilijkhe- den in de jungle daar door Djakarta zijn onderschat. Wat Merauke betreft, kan van Indonesische kant van over schatting worden gesproken. Bij Temina- boean ten slotte zijn de parachutisten verkeerd geland, namelijk in de onmid dellijke nabijheid van het overigens bU- zonder kleine garnizoen. „Jullie hebben echter de grootste fout gemaakt", brengt dechef-staf van de Indonesische' strijdkrachten nog steeds glimlachend naar voren „Jullie hebben gedacht dat de op bouw van onze strijdkrachten jaren zou vergen. Jullie meenden dat wij de zaak vorig jaar niet aankonden Minister Luns was deze mening toe gedaan, maar ook jullie militairen" Overvaren Volgens generaal Nasoetion zijn in de Indonesische territoriale wateren her- haaldelijk duikboten gesignaleerd, waar schijnlijk Nederlandse. In de buurt van Ambon zouden er eens twee tegelijk ge ruime tijd op de loer hebben gelegen. Een voorstel van een koopvaardijkapi tein om er een, desnoods ten koste van z'n schip, te overvaren „ze lagen ge woon aan de oppervlakte" had hij af geslagen, omdat de tijd er nog niet rijp voor was. Nederlandse Neptunes zouden hun patrouillevluchten overigens ook herhaaldelijk boven Indonesisch gebied hebben uitgestrekt. „Wat jullie niet wisten", zegt Indone sië's hoogste militair met een vleugje van trots, „is dat er voor de noordkust van Nieuw-Guinea zes duikboten voor actie gereed lagen. Toen de tweede fase was afgesloten, hadden we ze, voor on middellijk gebruik van de westkust la- ten opstomen. Ze nadden, wat wij noe men. commando-opdrachten. Dat er na het bestand toch nog veertig man met een onderzeeër aan land zijn gebracht, was geen kwestie van opzet. Omdat er niet steeds verbindingen waren, voerde de commandant zijn veel eerder gegeven bevelen uit". Maleiers Het gesprek is bijna afgelopen. De laatste vijf minuten besteedt gene raal Nasoetion aan het Kalimantan- probleem, de tussen Indonesië en Malakka hoog opgelopen zaak over de aansluiting van Noord-Borneo bij het door de Toenkoe gepropageerde en door de Engelsen geprojecteerde Malaynesië. ,JDe mensen daar moeten het recht hebben zelf over hun lot te beslissen", verklaart hU- „Het zün Maleiers, evenals wij, en waarom zouden wc verschillende Maleise staten maken? Vrijwilligers uit Kalimantan worden bü ons getraind. Zü kragen onze faciliteiten van bewapening en vervoer, evenals veteranen, die er naar toe willen gaan. Malaynesië zoals dat thans is opgezet, schept een basis voor vreemde dominantie (bedoeld wordt Chinese overheersing L.vJJ.), aowel in politiek, militair als economisch opzicht". droeg het aantal verpleegbezoeken 4913. gebracht aan 196 patiënten. Er werd 36 maal laalste hulp verleend en voorts werden door de zusters 606 maatschappelijke bezoeken gedaan. Uit het magazijn werden in Noordwijk 783 artikelen uitgeleend en in Noord wijkerhout 70. Het dieet-spreekuur werd JC maal gehouden door de diëtiste, mej. Bus. Aan 11 personen werden 32 advie zen gegeven. Op het polikliniekspreekuur werden 53 patiënten geholpen. Hoogtezon In het wijkgebouw werd aan 6 patiën ten een hoogtezonkuur gegeven met iD tctaal 153 bestralingen. Wat de t.b.c.-bestrijding betreft rap porteerde men. dat 23 gezinnen met 24 patiënten staan ingeschreven. Het afge lopen jaar werden geen nieuwe gevallen geregistreerd. In totaal werden 198 huis bezoeken gebracht en 1 patiënt werd afgeschreven. Voor oog. en oorcontrole riep men 31 kinderen op. Er verschenen 73 kinderen voor wie 8 zittingen werden gehouden De kleutercursus werd geleid door de dames Nienhaus en Bus. Er waren 18 deelneemsters. Met de Kerst werd aan 42 patiënten een attentie gezonden. Zuster Van Luyn sprak nogmaals de hoop uit, dat het nieuwe wijkge bouw spoedig tot stand zal komen. Het werkterrein wordt steeds meer uitgebreid. Men gaat zich hoe lan ger hoe meer richten op de zorg voor de geestelijke volksgezondheid, ge- brekkigen en bejaarden. Kleurendia-avond De diacommis6ie van de Noordwijkse amateur-fótografenvereniging houdt vrij dag 8 uur een dia-avond in het Vereni gingsgebouw. Iedereen is welkom. Tuinbouw en Plantkunde De afdeling Noordwijk van Tuinbouw- en Plantkunde vergaderde in Het hof van Holland. Op 16 mei wordt de voor jaarsexcursie gehouden, waaraan een bezoek is verbonden aan de vriendschap pelijke bijeenkomst van de maatschap, pij te Hilvarenbeek. De excursie naar de Japanse tuin op het landgoed Clin- gendaal te Den Haag heeft plaats op zaterdag 25 mei. Een lokaal van de VGLO-school aan de Bronckhorststraat is beschikbaar voor het houden van een bloembindcursus. Deze cursus gaat door als er 15 cursis ten zijn. In totaal worden er 10 lessen gegeven. Tweemaal per maand is er les en wel op donderdagavond van half acht tot half tien. Het cursusgeld be draagt 25,—. Voor bindmateriaal wordt gezorgd, doch bloemen dient men zoveel mogelijk zelf mee te bren gen. Men kan zich voor de cursus op geven bij de heer H. Schipper. Van de Mortelstraat 45. De heer A. G. A. van der Nes hield een causerie over: „Nieuwe perspec tieven door CO 2 (koolzuur) bemes ting in de glastuinbouw". Hiermede bereikt men prachtige resultaten. De heer Van Nes liet dit door middel van dia's zien. Burgerlijke stand GEBOREN: te Leiden: Peter, z v G Plug en E van Sprang, Jan van Hene- gouwenweg 6; Alida Elisabeth Corne- lia, d v P C Avan Emmerik en E C Franck, Leon Senfstraat 11; Ariana Jo hanna, d v T Roeloffs en L van Goed hart, Langevelderlaan 6: Hendricus Jo hannes Antonius, z v H J Hensing en W L Hermans, IJmuiderstraat 6: Ro- bert Wouter, zyAAJ Turk en A M A Hilverda, Beatrixstraat 18; Johannes IJbrand, z v W Passchier en A van Rooijen, Julianastraat 33; Cornelis An- De alle geledingen van het visserij bedrijf omvattende publiekrechte lijke organen hebben aan de frac tievoorzitters en de partijbesturen van alle in de Tweede Kamer ver tegenwoordigde politieke partijen een schrijven gericht, waarin de wenselijkheid wordt uitgesproken bij de komende kabinetsformatie een staatssecretaris te benoemen, die tot taak krijgt de belangen van de vis serij te behartigen. De brief is ondertekend door voorzit ters en secretarissen van het Visserij- schap, het Bedrijfschap voor de groot handel in vis en aanverwante bedrijven, het Bedrijfschap voor de conservenlndus- trie, en de commissie Detailhandel in vis van het hoofdbedrijfschap Detailhandel. In de brief wordt gesteld dat in het visserijbeleid, tot nu toe ongedeeld in handen van de minister van landbouw en visserij, organisatorisch minder wense lijke toestanden kunnen worden gecon stateerd Behalve dat de visserij wegens haar stérk «afwijkende werkterrein ten opzichte van de landbouw licht in de verdrukking kan raken bestaan thans enkele bijzondere aanrakingspunten van de visserij met andere departementen, met name het Staatsvissershavenbedrijf, dat valt onder verkeer en waterstaat en de verpachting van oester- en mossel percelen, dat ressorteert onder het minis terie van financiën. Ten slotte wordt er in de brief aan dacht gevraagd voor het feit dat de vraag stukken in verband met de te verwach ten wijzigingen op internationaal terrein', in verband met gemeenschappelijke vis gronden, gevaren van overbevissing en de territoriale visserijgrenzen, gedeelte lijk tot het terrein van buitenlandse WEEK VAN 582 SCHEPEN In de afgelopen week zijn de Nieuwe Waterweg binnengekomen 5S2 stoom- en motorschepen, metende 2.463.114 brt. Hier van waren: 190 Ned., S Amer., 1 Bra2. 5 Belg. 1 Cuba. .3 Denen, 118 Dts„ 1 Egypte, .67 Eng. 6 Fin, 15 Frans, 2 Ghan.. 7 Griek, 2 Ier. 4 Isr.. 4 Ital„ 2 India, 1 Japan. 3 Joeg SI., 2 Liban., 7 Liber.. 52 Noor. 2 Oost Dtsl., 1 Pak.. 7 Pan., 5 Pool 2 Port.. 7 Rusl.. 0 Spanje. 3 Turk. 1 Uru.. 32 Zweed. 1 Zwits., 1 Zd. Afrika. In hetzelfde tijd vak van 1962: Nieuwe Waterweg 575 stoom- en motorschepen, metende 2.048.769 brt. Sinds 1 januari zijn aangekomen: Nieuwe Waterweg 'OöOS schepen, metende 42.592.567 brt Niéuwe Waterweg 10.512 schepen, tonde 43.062.876 brt. Tennis De Nederlandse Davis Cup speler Willem Maris heeft de eerste ronde van het herenenkelspel in het toernooi om de internationale tenniskampioen schappen van Frankrjjk niet overleefd Hij verloor in Parijs van de Fransman Bresson met 6—3 2—6 2—6 6—3 63 zaken behoren In dit verband wordt op gemerkt dat de visserij zich voor een deel waarschijnlijk zal moeten omscha kelen op de verre visserij. ,,A1 deze aangelegenheden maken het absoluut noodzakelijk", aldus het schrijven, „dat de stem van de visserij ook rechtstreeks kan worden verno men in de vergaderingen van het ka binet. Zo niet dan moet worden ge vreesd dat een voldoende coördinatie zal ontbreken". Het aangekondigde ontslag van ruim 2000 leden van het K-L.M.-personeel, is voor het Tweede Kamerlid drs. D. Roe mers (socaanleiding geweest om mi nister Korthals schriftelijk te vragen, of dit is geschied „zonder enig vooraf gaand overleg" met de organisatie van de werknemers. Het Kamerlid informeert verder of de bewindsman deze handel wijze niet in strijd acht met een verant woord sociaal beleid en of hij van zijn opvattingen mededeling wil doen aan de directie van de K.L.M. tonius Maria, z v A H Beugelsdiik en MCE Broeders, Lijnbaanweg 1; An gela Cornelia, d v H van Beelen en E G Krause, Westerbaan 21. ONDERTROUWD: Hendrik van Put ten en Klaartje van der Bent. GETROUWD: te Hillegom: C P Kerk vliet, Hillegom L Plesman: te Noord wijkerhout; J J van Schie en T J M Derksen, Noordwijkerhout: J A van den Berg, Noordwijkerhout en G K P van Kampen: T Burgeijer. Leiden en G M Droog. OVERLEDEN: Maria Anna Alkema de. w/v Verkade, 28 juli 78: Jaantje Vlieland, e/v Van Amsterdam, 7 mrt 96: Maria de Vos, w/v Bitter. 1 juli 82; Maartje van Duijvenbode, w/v Haas noot, 25 okt 81: Gerardus Plug, 1 mei 87; Cecilia Nicoletta van Egmond. e/v Duindam, 9 juni 16; Grietje Barnhoorn. w/v Passchier, 20 aug 76. Vogellust Onder leiding van de heer W. Baal. bergen vergaderde Vogellust in het ver enigingsgebouw. De heer Volkering hield een boeiende causerie over tro pische vogels, kanaries en parkieten geïllustreerd met fraaie dia's. Vele vragen werden gesteld en beant- woord. Medegedeeld werd. dat de vie- ring van het tweede lustrumfeest in voorbereiding is. Schietnleuws De wisselmedailles van de schietver eniging Blijft voor 't land werden ge wonnen door L. van der Meer met 49 punten in de le klasse: W. J. Wassing Lz. met 47 punten in de 2e klasse; L. Wassing met 45 punten in de 3e klasse. In de koppelwedstrijd werden de kop pels 3 en 4 winnaar met 35 en 5 punten boven het gemiddelde. Amateur-fotografen Woensdagavond 8 uur vergadert in Noordzee de vereniging van amateur fotografen. Uitstapje van Pro Rege De afdeling Noordwijk van Pro Rege beleefde haar jaarlijkse uitgaansdag. Er namen 107 mensen aan de tocht deel. Door de bloeiende Betuwe ging het naar Nijmegen waar het militaire tehuis werd bezocht. De heer Van Weelden ontving de Noordwijkers hartelijk. Naar een uiteenzetting van het werk van Pro Rege aldaar werd met grote belangstel ling geluisterd. De voorzitter van de afdeling Noordwijk bood een boekenbon ter waarde van 35 aan. 's Middags bracht het gezelschap in Berg en Dal enkele genoeglijke uren dooi-. Onderweg bracht men de organi sator van deze tochten, de heer J. N. Baalbergen sr., tweede voorzitter, hul de voor de regeling van een en ander. VOORZITTER VAN DE N.A.P.B.: De heer L. J. te Pas, voorzitter van de Nederlandse aannemersbond en patroonsbond, heeft vandaag, op de ledenvergadering van zijn organisatie, verschillende zaken aangeroerd. Onder meer sprak hjj over de associatie van de N.K.A.P.B. en de N.C.A.B., de r.k. en de protestants-christelijke aannemersorganisatie. Hij zei dit samengaan toe te juichen. Er is in ons land veel bezwaar tegen de zuilen: welnu, wanneer ergens van drie zuilen twee worden gemaakt, dan Is dat reeds daarom een verbetering, aldus de heer Te Pas. Verder is een vermindering van organisaties ook voor het bouwbedrijf, zelfs los van de zuilen gezien, een vooruitgang, omdat de be sluitvorming daardoor doorzichtiger wordt, zo zei hij. Over de concentratie zei de heer Te Pas nog, dat er duidelijk een stap terug is gedaan naar één organisatie. „Ik ben alleen benieuwd of de tweede stap. de terugkeer van twee zuilen naar een zuil. ook weer 'n halve eeuw zal duren. Ik wil hiermee maar dit zeggen, dat wan neer de eigen confeccie niet zo belangrijk is. dat men niet nauw kan samenwerken met ondernemers van andere confessie, de gehele confessionele organisatie is doorbroken en men dus weer uitkomt in een bond als de onze. waar ondernemers als zo danig samen lid van zijn, ongeacht hun zeer verschillende geloofsrichting". Uiteraard zei spreker ook een en ander over de woningbouw. Hij merkte hier over op, dat hij thans kon constateren, dat vrijwel alle politieke partijen, roerende wijze begeleid door de daarmee samenhangende maatschappelijke orga nisaties. „hetzelfde lied zingen als vanaf de voorzitterskatheder uit deze vergade ring reeds jaren ten beste is gegeven. Het is bepaald niet één politieke partij, die dc schuld draagt van de betreurens waardige gang van zaken met de wo ningbouw cn nog minder één minister. Minister Veldkamp berekent: De P.v.d.A.-studie „Om de kwali teit van het bestaan" geeft een der mate onduidelijk en onjuist beeld en is zo ondeugdelijk, dat zij niet in aan merking komt om na de verkiezin gen te dienen als uitgangspunt voor de dan komende besprekingen. Dit zei gisteravond de westelijke lijst- tiekker van dc K.V.P., dr. G. M. J. Veld kamp op een verkiezingsbijeenkomst van zijn partij in Amsterdam. Na wederom de berekeningen van prof. Vondeling fei gekritiseerd te hebben, lanceerde minis ter Veldkamp ook een aanval op de oud directeur van de Wiardi Beckmanstich- tlng drs. Den Uyl. „De heer Vondeling heeft niet ontkend, dat de P.v.dA. een misrekening van een miljard gulden heeft gemaakt. Daarnaast heeft men ook geen rekening gehouden met een substantiële bijdrage van 350 miljoen gulden uit de belastinggelden voor de belangrijkste sociale voorzienin gen en levert een beleid dat gebaseerd is op de belasting-prognoses van het rap port nog eens een verlies van 550 miljoen gulden op," zo stelde de heer Veldkamp. ..Maar bovendien," zo riep hij uit, „wordt de uit de progressie voortvloeiende be lastingstijging. die gesteld mag worden op 1,1 miljard gulden ook nog eens hele maal opgesoupeerd." Dit laatste bedrag becijferde drs. Den Uyl onlangs op 4,8 miljard gulden. „Dat is een radicale vergissing," zo zei dr. Veldkamp. „Ik heb de zaak van alle kan ten bekeken, ik heb me door tal van deskundigen laten voorlichten, maar ik kan het niet anders zien." Naar onze mening ligt het hier aan de gezamenlijke politieke partijen". Rijnmond I in IJnuiidcn Gisteravond kwam de Rijnmond J (K.W. 15) in IJmuiden aan. Het schip werd op 4 mei naar de Noorse haven opgebracht, omdat het binnen de ter ritoriale wateren was gekomen, op woensdag 8 mei mocht het weer zee kiezen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken en de ambassadeur in Noorwe gen verleenden daartoe hun gewaardeer de bemiddeling. De Rijnmond had 900 kisten aan boord, f 19000.werd be» somd. Het schip zal worden opgepoe'st om deel te nemen aan de Dag van de Nederlandse Visserij. Nieuwe stichting voor festivals Een verbluffende eenacter van de jury met Ton Lutz in de hoofdrol en daarnaast de schrijfster mevrouw Jeanne van Schaik-Willing en NRC- criticus G. Zalsman besloot zaterdag avond het Algemeen Nederlandse Stu denten Toneelfestival in Wageningen. Het was het laatste van een rij van 14 stukken, die in het drie dagen du rende derde Stutofes in de Wageuinrse schouwburg Junushoff zijn gespeeld. Naar het oordeel van de jury kwam de realisering van Samuel Beckett's stuk Fine de Partir. vertaald door Nic Brink als „Het spel is uit", het meest voor de hoofdprijs in aanmerking. Dit stuk werd gebracht door Olofspoort uit Amsterdam met de vertalen en regisseur in de hoofd rol. Zijn medespeler Walter van der Kooi kreeg de „Ossekar", de prijs voor de beste mannelijke rol. Twee uur lang heeft Olofspoort het publiek bezigge houden met een zwarte uitzichtloosheid van Beckett Op het toneel in het mid den een stoel en daarop de lichamelijk gedegenereerde intellectueel Hamrn, De ze Hamm kan alleen nog maar zitten, Zijn knecht Clov (Walter van der Kooi) fungeert als zijn complement, kan dus wel lopen en huishouden in stand hou den, maar niet zitten: „Ieder zijn vak" Links op het toneel twee grote vuilnis bakken waarvan de deksels soms lang zaam omhoog gaan, zodat de witte hoofden van de ouders van Hamm te voorschijn komen Deze vier mensen le ven in volledige afhankelijkheid van el kaar, een kleurloos verschrikkelijk le ven zonder enig perspectief. De goede opvoering van Beckett's deprimerende abstractie van het leven, is bij het stu- dentenipubliek en bij de jury ingeslagen. De kaalkop luistert Het stuk van de Nederlander Lode- wijk de Boer lid van het concertge bouworkest „De kaalkop luistert" kreeg van het Leids Universitair toneel akkoord (Luta) onder regie van Anne- marie Prins, een voortreffelijke uitvoe ring. Over de auteur verklaarde Too Lutz het volgende: Lodcwijk de Boer schijnt eens gezegd te hebben Samuel Beckett is Allah en Harold Pinter is zijn profeet. Dit is dan ook wel te mer ken maar niettemin is „Dc kaalkop lui stert" zo volledig aangepast aan het Ne derlands taaleigen, dat dit stuk aandacht verdient. Bovendien was hij met de rest van de jury van mening, dat de geest die uit het stuk van deze nog jonge man spreekt met meer hoop doortrokken was dan bij Pinter en Beckett, wat misschien op een ugeestelijke vernieuwing duidt bij de jongere generatie. Stutofes Het Syndica Initiative Artistique. eveneens uit Leiden, kwam ook met een voortreffelijke opvoering van een licht voetige korte Feydeau die aanleiding gaf tot waarlijk homerisch gelach. Zij kreeg dan ook de prijs voor het beste contact publiek-spelers. Het acterende in het stuk van dit genre behoort, ook voor de beroepsspelers, tot het moeilijk van het toneelvak. Des te meer kun ne de prestaties van Nob Smeelde die Ventroux speelde en Agatha CroisetWit- teman, die Claresse speelde, gewaar deerd worden. Van de onvolprezen 19e eeuwse Ween- toneelschrijver Arthur Schnitzler bracht het r.k. Thomas Toneel uit Am sterdam „Rijdans", een lichtelijk deca dent en zeer erotisch stuk met expose van een aantal liefdesavonturen. Anne- beth Tausk kreeg voor haar rol van het lieve meisje in dit stuk de „Ossekar" voor de dames. Het moet de jury tot verdienste wor den gerekend dat zij niet geschroomd hebben in de nodige gevallen een ver nietigend oordeel te geven. Een groep bijvoorbeeld kreeg toegevoegd dat men heeft na te denken voor men speelt in plaats van de tijd van het publiek te verknoeien en, o schandaal, het daar nog voor te laten betalen ook. Een an der. dat men zich had laten verleiden, alleen op grond van een naam. een stuk te nemen van een groot toneelschrijver, dat deze naam in het geheel niet recht vaardigt Daarom kunnen wij ook waar de heenten aan de uitspraak van de jury dat op het Stutofes '63 werkelijk ook bijdragen zijn geleverd aan de toneel kunst en dit laatste met hoofdletters ge schreven. Wageningen, dat op het gebied van studententoneel niet slecht te noemen is. heeft op het Stutofes '63 niets bijzonders gepresteerd. Noch de organiserende to neelvereniging Bam van SSR Wagenin gen, noch de Zingende Tractor die enige weken geleden in Nancy een internatio naal eenacter festival heeft gewonnen IAE KENNERS konden gisteren In de keuringszaal van het Krelagehuis hun hart ophalen. Er stond voor „elck wat wils": gladiolen, tulpen, narcissen cn bijgoed. Om met de gladiolen te be ginnen: de fa. Konijnenburg tz Mark te Noordwijk liet elf variëteiten zien, voor het overgrote deel van prima kwaliteit. De butterfly-typen Melody, rose met rode vlek, Quens Page, crème met sprekend merk en de rode Fiery Star waren Ju weeltjes. De fa. Preijde uit Breezand liet even eens gladiolen in goede conditie zien. We noemen o.m. White Friendschip, de rode Bis-Bi6 met het witte merk in het cen trum en de fraaie lila Proficiat, die wel een van de beste is. Narcissen waren er te kust en te keur. Drie voorname aanwinsten van N.V. Gebrs. De Graaff en S. A. van Konijnen burg Co. te Noordwijk: Vicland, een kloeke grootkronige, naast de grote trom. pet White Tartar en de aparte grootkro nige Garden Giant. geel met oranje cup. Dc Hillegomse bloemsierkunstenaar Cock Veldhuis had van deze drie soorten fraaie bloemstukken gemaakt. Verder zagen we van J. W. A. Lefeber. Lisse. aardige Pa- pillon-caricteiten. terwijl we van War- naar Co., Sossenhéim. de zeer aparte Satin Pink (lijkt een kleine trompet maar is een grootkronige, waarvan de diep abrikooskleurige kroon fraai af steekt tegen het regelmatig gevormde bloemdek) zagen. Een fijne nacis was ook Chinese White, bloemdek en cupje wit, terwijl ook Anne Frank en Swans- don opvielen. J. Gerritsen Zn„ Voor schoten, liet weer de merkwaardige nar cissen zien met gespleten cuns. Medaille Bij de tulpen nam een inzening van F. Rijnveld Zn„ Hillegom, een belang rijke plaats in. Niet minder dan 52 varië teiten had hij ingezonden. Er werd een gouden medaille aan toegekend. Een kleine greep uit het vele moois: de sa tijnachtig roserode Wilhelmina v. d. Vel den, de prachtig rode Prestige, de reus Renown, de fraaie rode Bradley en de witte Maureen, „nakomelingen" van o.m. John Scheepers, die de fa. Gebrs. Segers uit Lisse indertijd in de handel bracht; Van de leliebloemigen willen we vooral noemen White Triumphator. de rode Cla rice en de gele Eleator. Gebrs. Segers. Lisse, bracht ook de witte Ascona cn andere vorlëteltcn, ter wijl we van CoIUn Zn., Voorhout, de kloeke dofrode Marseillaise noteerden. De fa. Overdevest uit Wassenaar liet gele darwin-hybriden zien vrijwel allemaal sports van Warnaar Co., Sassen- helm, was er de beste White Standard en E. v. d. Schoot, Hillegom, etaleerde een dubbele verloplng uit Golden Har vest. Gebrs. Nieuwenhuls, Lisse, bracht de aparte violetrose Queen's Taste en de gloedvol rose Fortunes Gift. Verder za gen we pioenbloemige ranonkels van P. Drost, Lisse; lelies van KI. de Jong, An- dfjk (de fraaie gele trompet Limelight) en tot slot de fresia Marina, prachtig vio- letrood, van M. C. van Staaveren, Aals meer. met Victimes du Devoir, Slachtoffer van Plicht, van Eugene Ionesco, hebben het tot uitzonderlijke prestaties gebracht. Het is duidelijk dat het Stutofes zijn kinderschoenen is ontgroeid. Dit jaar voor liet eerst hebben ook enige van de Korpora, die nogal eens wat een kennig plegen te zijn, deelgenomen. Dit betekent dat het Stutofes nu de gehele toneelspelende studentenwe reld bereikt. Om de afhankelijkheid van welke groepering dan ook te be waren zou nu een speciale stichting in het leven worden geroepen die in de toekomst de festivals zal organiseren. Met een openbare les onder de titel „De bloedstolling als onderwerp van kiinisch-wetenschappelijk onderzoek" heeft hedenmiddag dr. E. A. Loeliger zijn intrede gedaan aan de Leidse uni versiteit als lector in de leer der hae- mostase en trombose. E. A. Loeliger is 28 juni 1924 te Zürich. Zwitserland, geboren. Hij is Zwitser van geboorte en heeft zijn dienstplicht in Zwitserland vervuld, is getrouwd en heeft twee kinderen. Zijn middelbare schoolopleiding (gym nasium A) kreeg hij in Zürich van 1937 tot 1943. Van 1943 tot 1950 studeerde hij aan de Medische Faciliteit van de universiteiten te Zürich en Lausanne. Zwitserland. In 1950 deed hij zijn arts examen. Na zyn artsexamen kreeg hij de vol gende opleidingen: 19501952: Lid van prof. F. Roller's staf in het Stollingslaboratorium te Zü rich. In deze periode schreef hij zijn dissertatie. 19521953: Opleiding pathologische anatomie in het Pathologisch Laborato rium te Leiden (wijlen prof. G. O. E. Lignac). 19531954: Assistent van de Interne Afdeling van het Academisch Zieken huis te Zürich (prof. W. Löffler). 19541956: Assistent van de Interne Afdeling van het Academisch Zieken huis te Leiden (prof. J. Mulder). In 1956 nam hij het initiatief voor de oprichting van de afdeling Haemostase- en Trombose Onderzoek van het Acade misch Ziekenhuis te Leiden, evenals voor die van de Trombosedicnst van het Neder landsche Roode Kruis, afdeling Leiden en Omstreken. Van beide heeft hij thans de medische leiding. Verder maakt hij deel uit van de haematologische werkgroep van de af deling Inwendige Geneeskunde (prof. J. Mulder) en vervult hierbij als deel-spe- cialist een taak bij de opleiding van studenten en bij het voortgezet medisch onderwijs. Tezamen met een arts-biochemicus en twee artsen-promovendi bestudeert hij de kinetiek in vitro en de stofwis selingsintensiteit in vivo van stollings factoren, speciaal met het oog op de behandeling van lijders aan trombose en haemorrhagische diathese. Hij is verder adviserend bestuurslid van het Nederlandsche Roode Kruis, af deling Leiden en Omstreken, lid van de Wetenschappelijke Commissie voor de Trombosedienst van het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis en hoofd van het Stollingslaboratorium van de Diakonessen-Inrichting „Brono- vo" te 's-Gravenhage. Hij is lid van het „International Com mittee for the Nomenclature of Blood Clotting Factors", mede-redacteur van de tijdschriften „Thrombosis et Diathe sis Haemorrhagica" en „Hémostase" en lid van de „Abstracting Staff" van het tijdschrift „Blood", waarvoor hij de in het Nederlands verschijnende haemato logische literatuur uittrekt. Wereldtitel schaken De twintigste partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen Botwinnik en Petrosjan, die gis teren zou worden gespeeld, is uitgesteld omdat Petrosjan zich niet goed voelde. De uitdager heeft een voorsprong van elf tegen acht punten met nog vijf par tijen te spelen. Wapenfeest K.O.O.S, In Den Bosch is gisteren het 53e wa penfeest van de KOOS (Koninklijk# onder-officieren Sohermbond) begonnen In de eerste afdeling floret legde de ser geant der eerste klasse Krabbendam (Soesterberg) met 5 gewonnen partijen beslag op de eerste plaats. De Luxemburgse voetbalbond wil evenals dat bij de voorronden voor het toernooi om het wereldkampioenschap 1958 het geval is geweest beide wed strijden van de ploeg van het Groot Hertogdom tegen het Oranje-team voor de achtste finales van het toernooi om de Europese beker voor landenteams ia Nederland speleu. De Luxemburgers hebben dezer dagen aan de KNVB het verzoek gedaan, ak koord te gaan met het voorstel ook voor de ontmoeting Luxemburg-Nederland een plaats in Nederland te kiezen Het bondsbestuur van de KNVB moet zich nog over deze kwestie beraden De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden in de Engelse league: eerste divisie: Blackburn Rovens-Wolverhamp- ton Wanderers 51; Blackpool-West Ham United 0—0; Bolton Wanderers-Liverpool City 10; tweede divisie: Huddersfield Town-Portsmouth 13: Luton Town-Sun. derland 0—3; Southamptop-Grimsby Town 4—1. Regionale jeugdcompetitie Excelsior-Quick Boys De uitwedstrijd van Quick Boys tegen Excelsior in de regionale jeugdcompe titie was een lastige opgave, die Quick Boys verdiend met 21 won. In de eerste helft speelde Quick Boys met de wind mee en dat resulteerde in een klein over wicht. Het veld was niet al te best, zodat beide ploegen zich maar moeilijk konden verplaatsen. De ruststand bleef 00. De tweede helft begon met een offen sief van Excelsior en na een kwartier kwam daar een doelpunt uit: een niet goed wergewerkte bal werd door de mid- voor opgevangen en het doel ingelopen. Quick Boys, wat aangeslagen, kon een doelpunt forceren via invaller midden voor Herman Ouwehand, die een slecht weggewerkte bal uit de verdediging In eens onhoudbaar inschoot. Het werd 21 na dertig minuten, toen Leen de Best een vrije trap mocht nemen. Herman Ouwe hand kon uit deze trap de bal inkoppen. De strijd werd door de scheidsrechter goed geleid. IA. Koudekerk 2—SVOW 2 3—0. RtJnsb. B. 4—ARC 3 1—4. 3A: RCL 4Koudekerk 3 10—2. 3B: Koudekerk 4—VWS. 3 1—4. RCL 5— SVOW 4 5—1. Aspiranten, a: Alph. B. aA lp hen a 1—2. Ir. Foreholte b—SJC e 5—0, Teyling. b— VVSB C 4—1. r. ASC d—UDO b 6-0. LISSE Gouden echtpaar in „Rustoord" Volgende week zaterdag is het een feestelijke dag voor de heer en mevrouw W. van Balderen in het bejaardencen trum „Rustoord" aan de Achterweg 9. Dan zullen zij namelijk het feit vieren dat zij vijftig jaar geleden in het hu welijk traden. Hoewel reeds vanaf 1907 te Lisse woonachtig is de bruidegom toch geen Lisser van geboorte. Zijn geboorteplaats is Strijen (Z.-H.), waar hij op 23 decern- ber 1882 het levenslicht zag. Mevrouw Van BalderenGeuzen, is op 11 februari 1882 te St. Philipsland geboren. Om pre cies te zijn: het gouden paar is op 22 mei 1913 te Lisse in het huwelijk ge. treden, doch het feest wordt op 25 mei in „Rustoord" gevierd met de kinderen, klein- en achter-kleinkinderen. Uit het huwelijk zijn zes kinderen geboren van wie er vijf gehuwd en in Holland woon achtig zijn. Er zijn zestien kleinkinderen en drie achterkleinkinderen. De heer Van Balderen heeft na het verlaten van de lagere school in Strijen bij de teelboeren gewerkt, .doch is in 1907 op aanraden van anderen naar Lisse getrokken om in de bloembollenbedrij. ven te gaan werken. Hij heeft in ver scheidene bedrijven gewerkt, heeft de kunst van bollen telen afgekeken en vond dat hij het zelf ook wel kon. Ruim 25 jaar is hij zelfstandig bollenkweker geweest, doch acht jaar geleden heeft hij er een punt achter gezet om na alle arbeid eens van de rust te gaan genieten Sinds september 1962 woont het echt paar in „Rustoord" aan de Achterweg. Het mag in goede gezondheid van rust genieten dankbaar voor alles wat huD in hun leven werd geschonken. In een gisteravond in het Patronaats gebouw gehouden vergadering van de oudervereniging Het Zorgenkind deelde de voorzitter van de propaganda-actle voor een kinderdagverblijf, de heer L. van Grieken, mee, dat men het start kapitaal voor zo'n verblijf in de Bollen streek reeds heeft overschreden door dat ruim f 9000 werd bijeengebracht. De heer B. Fels, die is verbonden aan het maatschappelijk werk van het des betreffende ministerie, beschouwde deze I avond de algemene bijstandswet, waarbij hij ook inging op de reeds uitgevaar digde sociale wetten. De Armenwet wordt per 1 jan. 1964 vervangen door de algemene Bijstands wet, die de behoeftige recht geeft op bij stand. Is men van oordeel dat men on billijk wordt behandeld, hetzij bij de ondersteuning, hetzij bij de onderhouds plicht, dan is beroep op Gcd. Staten en zelfs de Kroon mogelijk. De beslissing omtrent steunverlening komt in handen van B. en W. Er is in afwachting van de inwerking treding van de wet een voorlopige rege ling getroffen voor ouders, die een „zor genkind" boven de 21 jaar hebben. Als een medicus vaststelt dat opneming in een inrichting nodig is, staat geen moei lijkheid meer in de weg. De heer Van Grieken deelde mee, dat het ledental in de afgelopen maanden met niet minder dan 100 is uitgebreid en dat ook het getal der donateurs met meer dan honderd is gestegen. Voor het dagverblijf zamelden de gemeenten de volgende bedragen in: Warmond f599, Sassenheim f1180, Voorhout f380, Hille gom f 600, Dc Zilk f 690, Noordwijk f 1200, Leimuiden f437 en Lisse f2298. Oud Geref. Gemeente Voor de Oud Geref. Gemeente hoopt woensdag om 7.30 uur voor te gaan ds. J. W. Slager van Stavenlsse. Burgerlijke stand GEBOREN: Irene Lucia Clazina d v C J v d Berg en L A Hermans; Fransis- cus Petrus Gerardus Jacobus, z v M G van Veen en M A A Bierman; Richard Cornelis, z v J H de Bruin en E K Randsdorp: Anton, z v S Reitsma en L Bekius; Charlotte Alexandra Maria, d v H J C de Vroomen en J A M Lom, merse; Nicolaas Peter Johannes, z v E Warmerdam en M M Schouten; Magda- lena Cornelia Johanna, d v I Schols en C A Bouwman; Wilhelmus Petrus Gerar dus. z v G J Ritgrink en A M J van Noort; Wilhelmina Theresia Maria, d v G C J Bemelman en M Th Scholten. ONDERTROUWD: Dirk A Verton, Opperdoes en Adriana A Nieuwenhuis* Gijsbertus Middelkoop. Haarl.meer cn Maria A van der Linden; Wilhelmus M Maarschalk en Maria G van Veen; Louis H Visser, Monrovia (Liberia) en Adri. aantje Noort; Teunis Visser en Klaasje Jot; Marinus J van Alenburg en Heleua van der Laan. GEHUWD: A van Duivenvoorde en W Westerink. OVERLEDEN: Bartholomeus Berbce, 82 Jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9